Rampenplan Doel waardevol of waardeloos Moerzeekse schorren zijn gerangschikt landschap UITSLAG T0MB0L Gesprekken met milieugroeperingen en gemeente Burgemeester Van der Aa «Niet de bevolking, wel de hulpdiensten in eerste plaats mobiliseren Minder geheimzinnigheid rond Nederlandse alarmeringsregeling REUZE-FUIF 2 BELGEN ikt fes ROUWBEDANKING Agalev vraagt openheid Geen eindejaarsaktie in Sint-Gillis-Waas UITSLAG TOMBOL4frdM°; 32- 19.11.1982-De Voorpost In milieukringen wordt niet erg hoog opgelopen met het rampenplan zoals dat al enkele jaren rond de kerncentrale van Doel wordt 'uitgetest'. Vooral het feit dat de bevolking zelf nooit bij het hulpplan wordt betrokken ligt bij de meeste mensen die we daaromtrent naar hun mening vroegen zwaar op de maag. We hebben naar aanleiding van de recente oefening inderdaad een rondvraag gehouden bij mensen die het kernenergiegebeuren en al wat daar bij komt kijken al enkele jaren op de voet volgen. In hoeverre mag echt waarde worden gehecht aan het zogenaamde organisatie-hulplan? Zowat twee jaar geleden werd door de toenmalige minister van binnenlandse zak'en Gramme aangekon digd dat er werk zou wor den gemaakt van een bro chure. waarin praktische raadgevingen zouden wor- lemaal wel best mee zal vallen. Maar dat is natuur lijk een fabeltje. Men wil in feite niet beseffen dat er bij een echte ramp een groot deel van Vlaanderen be dreigd wordt. Zo'n plan moet dus verder reiken dan Of het nu om een oefening of een echt ongeval gaat. de Beverse burgemeester Van der Aa zal in elk geval als eerste op de hoogte worden gebracht. In een eerder interview hebben we het met de burgemeester al gehad over het rampenplan. Eén van onze vragen luidde toen: waarom wordt de bevolking niet geïnformeerd wat er ingeval van een ramp te doen staat? De h. Van der Aa was formeel: «Dat rampenplan wordt al te vaak verkeerd begrepen. Het is niet de bedoeling de bevolking zelf te mobiliseren, maar wel de nodige diensten voor efficiente hulpverlening. Ik denk daarbij aan taken als evakuatie, opvang van doden en gewonden, verkeersregeling voor de hulpdiensten enz. Het heeft overigens géén zin om een kant-en-klare rampenbrochure onder de bevolking te verspreiden. Er kan zich zowel een ongeval voordoen in een chemisch bedrijf als in de kerncentrale. In het ene geval is het misschien aangeraden deuren en vensters gesloten te houden, in het andere is een snelle evakuatie noodzakelijk. Het komt er eerder op aan te beschikken over rollend materiaal met geluidsversterking om de bevolking te informeren wat er te doen staat en welke maatregelen er door de hulpdiensten zullen worden getroffen. Pas op die manier wordt efficiënte hulpverlening mogelijk. Indien men dat overlaat aan de bevolking wordt het beslist een chaos, met alle gevolgen van dien», besluit de h. Van der Aa. L.V.B, Homme Jansma van de Verenigde Aktiegroepen voor Kernstop vertelde ons meteen dat er slechts een gedeelte van het OH-plan bekend is. «Wat er in en rond de kerncentrale gaat of zou moeten gebeuren, indien er echt iets ernstig fout loopt, is vooralsnog niet uitgelekt», vertelt Homme. «Een tweede be zwaar», gaat Homme ver der, «is het feit dat het OH- plan gericht is op hulpver lening op de Linkeroever Het gaat om een gebied in een straal van tien kilome ter rond de kerncentrale. Antwerpen valt daar dus buiten. Maar in Antwerpen wonen er toch ook mensen, niet? Het wordt de hoogste tijd dat het stadsbestuur van Antwerpen zich over dat probleem gaat buigen, want die leemte moet toch worden opgevuld. De Vaks gaan binnenkort een en an der bespreken met ver tegenwoordigers van de stad Antwerpen. Het is u wellicht ook bekend dat de Vaks een klacht hebben in gediend bij de Raad van State aangaande vergun ningen die voor Doel I en II zijn verleend en waarvan wij menen dat een en ander met wettig zou zijn verlo pen. In het kader van die deelaktie willen we ook de gebreken van het huidige rampenplan ter sprake brengen. Er zou meer openheid aan de dag moe ten gelegd worden, een en ander zou ook praktischer moeten uitgewerkt wor den. Want één van de be langrijkste vragen blijft on beantwoord: wat staat de bevolking te wachten en hoe moet zij handelen wan neer het eens menens is en niet om een oefening gaat? Ik denk persoonlijk dat iedereen zich uit de voeten zal willen maken, dat er weinig te organiseren zal vallen, kortom: het wordt op zijn minst een chaos die ons te wachten staat. Mo menteel is het allemaal nog heel gebrekkig. Laten we dus maar hopen dat er niets ernstigs gebeurt», besluit Homme Jansma van de Vaks. Ook Mark De Jong van het milieutijdschrift Het Groe ne Waasland gelooft niet erg in het rampenplan. «Men is blijkbaar bang om de bevolking bij zo'n oefe ning te betrekken, gewoon omdat dan wel eens de ernst van de situatie duide lijk zou kunnen worden. In ons tijdschrift hebben we eerder al een aantal vragen geformuleerd over dat ram penplan, omdat we ook we ten dat beleidsmensen dat boekje onder ogen krijgen. Reakties heeft dat tot dus ver nog niet opgeleverd. Indien het ernst zou wor den, zie ik het in elk geval niet zitten. Al eens nage dacht hoe men de bevol king op korte tijd gaat ver wittigen? En dan: wat moe ten de mensen doen? Konkreet wordt de bevol king realistische informatie Onthouden. Men probeert elkeen te sussen en dat is nog altijd beter en gemak kelijker dan de bevolking mee te delen wat de echte gevolgen bij een kernonge val zullen zijn», besluit Mark De Jong. iP 1 ma c Het rampenplan voor Doel. Waardevol of waardeloos? (Ivb) konkrete richtlijnen voor den opgesomd over wat men moet doen ingeval van een kernongeval. Dat bun deltje zou verspreid wor den in de omgeving van Tihange, Mol en Doel. In laatstgenoemde gemeente is dat inmiddels nog steeds niet gebeurd. «Wat zou dat trouwens uithalen», wil se- kretaris Rombaut van het Aktiekomitee ter Bescher ming van het Leefmilieu op de Linkeroever aan ons kwijt. «Laten we ons geen illusies maken. Wanneer er echt iets ernstigs gebeurt in Doel. dan zal dat rampen plan niets uithalen. Ik weet het: de kans is klein, maar het ongeval in Harrisburg is het bewijs dat het wel écht kan mislopen. Het uittes ten van zo'n hulplan is pas echt iet of wat zinnig wan neer de bevolking erbij wordt betrokken. Tot dus ver is dat niet het geval. Dat is overigens de makke lijke taktiek: de bevolking zoet houden en duidelijk proberen maken dat het al- Doel en omgeving. Z^its Antwerpen blijkt nog niet over een hulpplan te be schikken. Een bewijs te meer dat heel dit probleem stiefmoederlijk wordt be handeld. En zelfs indien men over een degelijk plan zou beschikken: hoe zal het er in de praktijk toegaan? Laten we realistisch zijn: iedereen zal proberen zich uit de voeten te maken, de mensen van dé hulpdien sten inbegrepen. En dat is geen verwijt, maar een puur menselijke reaktie. Realistisch zijn, daar komt het op aan. en dat is precies iets dat in heel deze proble matiek ontbreekt. Want echt, als het menens wordt mogen we ons geen illusies maken», aldus nog Rom baut van het Abllo. In mei van dit jaar vroeg diezelfde milieugroepering zich af wanneer men het rampenplan Doel openbaar zou maken. «Welke zijn de Overigens. in Zeeuws- Vlaanderen is men evenmin gerust in de (Doelse) gang van zaken. Vorig jaar had den we een gesprek met een woordvoerder van de «werkgroep Kernenergie Zeeuws-Vlaanderen». En die man wond er géén De h J. Me wis van Katholieke Universiteit Leuven heeft een studie maakt over de 'ram|». planning' hier in ons la die vorig jaar verscheet - het tijdschrift Info-Leej lieu. Daarin stelt hij heti gende: «Er kan zeker gezegd worden dat al mogelijke gedaan is om anva[; bevolking en het milieu vrijwaren in geval rampsituaties. Toch het onrechtvaardig zijn betrokken diensten te schuldigen. Ze beschik ballen. Niei de bevolking, wanneer er doekjes rond: «Als er in zich in Doel I. II of III een D°el 'e's gebeurt, is de ernstige storing voor- Belgische bevolking slecht doet?», vroeg Abllo zich a*- Echter, op dat moment af. «Of mogen de Waaslan- zal de Zuid-Nederlandse ders zulke konkrete details bevolking nog slechter af niet vernemen en oefenen. z'Jn De Belgische rampen- om de anti-kernsfeer en het plannen houden namelijk gevoel van onveiligheid aJ'een rekening met de Bel gische gebieden, met ande re woorden alsof de straling één kilometer verderop aan de grens zou ophouden. Er is hier in Nederland ook een rampenplan, maar een en ander is gedoemd om volledig te mislukken om dat de alarm-faze-regeling in België zo sterk verschilt met die in Nederland». niet aan te wakkeren». Wim Persoon van Gazet van Antwerpen omschreef dit standpunt als een 'kern achtige' reaktie: «Het Ab llo vraagt de openbaarma king van het rampenplan Doel. Naar onze mening heeft men daar een paar jaar geleden reeds werk van gemaakt. Verwacht men nu dat dit in elke bus halte gaat uitgehangen worden? Het Waasland kan maar blijven hopen dat er rond deze centrales de hoogste zin voor verant woordelijkheid blijft heer sen. Het rampenplan heeft immers weinig zin. er mag gewoon niets mislopen». Abllo kon deze stelling ze- de bevolking zondermeer verder verloop», aldus ker niet bijtreden en stelde 'lijdend voorwerp". De Willy Struvs. dat een bekwaam journalist mensen van de hulpdien- misschien eens de rampen- sten liggen er nu zeker niet folder van Zeeuws-Vlaan- van wakker om aan een deren voor zijn krant kon oefening deel te nemen, overschrijven. Die pole- voor hen is het in feite niet miek dateert van maart meer dan een uitstapje u jj Cn 'ec*en van Abllo naar Doel. Het is de vraag hadden moeten weten dat of ze zo ook een en ander De Voorpost eerder al over gaan opvatten wanneer het de grens was gewipt om na ernstig is: hulp verlenen te gaan hoe het in Neder- dus in een gebied dat radio and staat met de hulpver- aktief besmet is Ik heb lening. Wij hebben daar in- daar in elk geval mijn twij- derdaad ruime aandacht fels over. Voorts vind ik aan besteed. jiet n0gal een kwalijke zaak dat het uiteindelijk Ebes is die beslist of de alarmrege ling al dan niet in werking moet worden gesteld. De "elektriciens" bepalen dus zelf de noodzaak. Ik vind dat geen gezonde situatie. Stel nu dat er een nogal aanzienlijke hoeveelheid radio-aktief materiaal vrij komt. De ingenieur of di- rekteur van dienst wordt op de hoogte gebracht, maar de wind is nogal krachtig en gaat in de richting van een weinig bevolkt gebied, Wie garandeert mij dat het hulpplan in werking gaat worden gesteld? De laatste jaren is het zo dat de bevol king vooraf via de pers wordt verwittigd dat er een oefening zal plaatshebben. Men wil op die manier pa niek vermijden maar een en ander zou toch verder moeten reiken. In andere woorden: de bevolking zou moeten weten wat er moet gedaan worden van zodra hét alarmsignaal gegeven wordt. Het eerste kwartier is bij een echte ramp inder daad bepalend voor het bela "fcsen i ingi sp< igen d •ff eet [s beii beurt I In di mg e< in. Zoi wink Dogg achti nam 1 landen won meestal niet over de kw teit en kwantiteit aan r delen om al de opdracl uit te werken». De aul pleit voor een globaal, ïntegreerd veiligheids |e~zick leid. dat volgens hem België niet bestaat, steeds volgens de h. Ml liggen de verantwooj •P®!®1 lijkheden verspreid een groot aantal ministe en diensten (veertien in taal). Op het moment; de h. Mewis zijn sti erdedii schreef was het méér een jaar geleden dat N. Ca Hierdo ontsm van 1 Willy Struys is jarenlang schepen geweest in een toen nog zelfstandig Doel en is ook een tijdlang waar nemend burgemeester ge weest na het overlijden van de heer De Rouck. De h. Struys: «Zoals de zaken momenteel geregeld zijn is Nadat tijdens de zomer '82 een kordaat optreden nodig was van het gemeentebestuur Hamme, de gemeentelijke politie en de rijkswacht om de aftakeling van de laatste grote schorren van de Schelde te beletten, was door de Rijksdienst voor Monumenten- en Landschapszorg de procedure ingezet om die wilde natuurgebieden te rang schikken als landschap. Als regionale werkgroep voor natuur- en milieubeheer heeft de v.z.w. Durme hierover kontakt opgenomen met de leden van de Vlaamse deelre- gering en mocht nu gunstige reacties ontvangen van de gemeenschapsministers Akkermans, Gaile, Geens en Poma. Wat op zijn minst kan gezegd worden van de «waarschuwings- en, alarmeringsregeling» van de kerncentrale in het Nederlandse Borssele is dat men daarrond heel wat minder geheimzinnig doet. Op 18 juni 1973 werd er een vergunning verleend tot het in (werking stellen van de kerncentrale en in januari kreeg de bevolking van Borssele een brochure in de brievenbus waarin alle mogelijke maatregelen die kunnen worden getroffen staan opgesomd. Indien er echt sprake is van radioaktieve besmetting moet jde bevolking, die gewaarschuwd werd door luid sprekerswagens van de dienst Bescherming Bevol king, ondermeer vee en huisdieren onderdak geven, bioet er voor afgedekt voedsel en drinken gezorgd worden, moeten ramen en deuren gesloten worden bm het binnendringen van stof in huis en stal te voorkomen. De gedragsregels houden voorts in dat men voort durend naar de radio moet luisteren, dat men zo mogelijk een ondergrondse schuilplaats moet zoe ken of anders een ruimte die zoveel mogelijk van de buitenmuren en het dak is verwijderd en omgeven door zoveel mogelijk muren. Maar toch werd ook al in Nederland kritiek gefor muleerd tegen de daar geldende alarmeringsrege ling. Bijvoorbeeld op de ontruiming van het gebied in de nabijheid van een kerncentrale, waarbij men uitgaat van een zone met een straal van 1,5 tot 2 kilometer. Een en ander wordt nader bepaald op grond van meteorologische verwachtingen. Kritiek van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland: «Men houdt onvoldoende rekening met een ernstig onge val waarbij grote hoeveelheden radio-aktiviteit vrij komen en zich over de omgeving verspreiden». LVB Wetenschappelijke Ad\ Bidder raad voor Veiligheid r%" was bijeengeroepen, wijst op een gebrek t belangstelling van de tieke gezagsdragers dit probleem. We kun rei enkel hopen dat deze si pelers tie verandert vóoBp'r ^9 zc gië nogmaals wordt get d fen door een ramp», sloot de h. Mewis van r,1 kul. Luc VAN BROl warSi ling en Jde ver pteerdi lelden de aai Erei .).ust. de nu gen w ledaal selling Vanuil en Gc inkers itsen 1 Der B aan hac oest h Zondag 21 november Jeugdclub Bobo - Vierhuizen - BUGGENHOUT enveid Bobo richt in met optreden van: Aanvang 20 uur Niet leden: 120 F Langs deze weg danken wij familie, vriendej geburen en kennissen voor de blijken deelneming betoond bij het overlijden van dhr. Philips Constant Alton echtgenoot van Mevr. Pauwels Edl Diegenen die bij vergetelheid geen rouwbi Euroj richt mochten ontvangen hebben gelieve daarvoor te verontschuldigen en dit als dusd nig te aanzien. Uiteindelijk was het deze laat ste die de knoop diende door te hakken. Eind oktober van dit jaar is de gunstige beslissing via een aangetekend schrijven aan alle betrokken partijen be kend gemaakt. Zoals de wet voorziet is dit natuurgebied nu veilig gesteld voor een periode van 9 maanden. Terwijl het normaal is dat ondertussen het definitieve besluit van de Vlaamse Exekutieve wordt uit gevaardigd. De v.z.w. Durme heeft dan ook een dankbrief gericht aan de gemeenschaps ministers en bijzonder aan mi nister Poma waarbij tevens is aangedrongen het definitieve besluit tijdig uit te vaardigen. Door deze rangschikking als landschap zijn de gebruikelijke verbodsbepalingen vastgelegd in verband met4>ouwen. plaat sen van caravans, het aanbren gen van afsluitingen, het ach terlaten van voertuigen, het storten van allerhande vuil. het aanbrengen van reklame, het plaatsen van leidingen, het uit zetten van dieren, het gebruik van chemische verdelgingsmid delen, het verstoren van rust en stilte, het gebruik van vuur wapens en klemmen, het vel len van bomen en het verhar den van wegen en paden Overigens zijn er speciale ver bodsbepalingen opgenomen die het schorregebied bijzon der moeten beveiligen Men mag geen schorren ontginnen of laten begrazen door dieren, maaien, branden of betreden van de rietkragen mag enkel tussen 1 augustus en 1 maart. Tevens is het verboden de wa terhuishouding te wijzigen van deze gebieden van de Schelde die tweemaal per dag bij hoge tij worden doorspoeld. Spe ciaal is het verbod opgenomen draineringswerken. wateraf- tappingen en afdammen van geulen uit te voeren. Grond werken zijn enkel toegestaan als ze worden uitgevoerd in opdracht van het bestuur der waterwegen. Hierdoor blijft op lange termijn een dyna misch beheer van de schorren mogelijk. Waterbouwkundige werken en natuurbeheer kun nen hier immers zeer goed sa mengaan. Hierbij wil de v.z.w. Durme eraan herinneren dat het precies door de nauwgezet te kontrole van de Dienst der Zeeschelde tijdens deze zomer de natuurvernielingen konden Het rampenplan voor Doel kwam vorige week ter sprake tijdens de gemeenteraadszitting te Beveren. VU-raadslid Willy Struys had daaromtrent een Vraag in petto, maar noch hij noch de aanwezigen zijn wijzer geworden met het antwoord van burge meester Van der Aa. De burgemeester bevestigde dat er een rampenplan bestaat maar dat daarover jniets kan meegedeeld worden. Dat geheimzinnig jgedoe ligt Agalev-raadslid Ludo De Block nogal zwaar op de maag. «Wat dat rampenplan betreft, Izou e^ een meer open beleid moeten worden •gevoerd», vertelde ons de Agalev-man. Volgens diezelfde woordvoerder zouden de brochures, iwaarin raadgevingen in geval van ramp staan opge somd, te Beveren zijn maar wil men ze gewoon niet londer de bevolking verspreiden. LVB stopgezet worden. Tenslotte dient vermeld dat in dit ge rangschikte landschap een deel schorren zijn opgenomen die enkele jaren geleden reeds ille gaal vernield waren door de ondertussen berucht geworden partikulier die zich steeds bo ven alle wetten stelt. Hierdoor moet het mogelijk worden dat daar een herstel van het na tuurlijke schorrenlandschap zich in de toekomst voordoet. (P.V.G.) Sinds 1977 is een Braderijko- mitee aktief in Sint-Gillis- Waas; het is samengesteld uit vertegenwoordigers van de Middenstandsverenigingen, de feestkommissies van de diverse deelgemeenten en Drieske Nijpers. Het richtte in die tijd twee eindejaarsakties en drie oogstbraderijen in De laatste oogstbraderij had op 14 augustus plaats t.g.v. de derde Drieskes Kerremes. Aan die akties was telkens een tombola verbonden, en om een teveel daaraan zowel bij de middenstanders als bij de klanten te vermijden, zal er dit jaar géén eindejaarsaktie inge richt worden. Meteen kunnen de komitee leden ook even op adem komen, want de voorbe reiding van deze eindejaarsak tie zou toch wel snel op de oogstbraderij gevolgd zijn. In de toekomst zou men overi gens de eindejaarsaktie over slaan elk jaar waarin een oogstbraderij georganiseerd wordt. Toch zal het eindejaar niet ongemerkt voorbij gaan, want de deelnemers aan de vorige eindejaarsakties zullen affiches hangen en kerstbomen zullen hun etalage of voetpad sieren. Aldus zal de gemeente toch iets behouden van de gezellige sfeer die de vorige jaren begon te groeien. Door deze gezamenlijke ken tekens hoopt het Braderijko- mitee toch de aandacht te trek ken van het kliëntecl op de mogelijkheden van de midden standers, op de deelgemeenten Meerdonk, De Klinge, Sint- Pauwels en Sint-Gillis-Waas. Volgend jaar zal het komitee er dan weer zijn met een vol waardige eindejaarsaktie met een tombola, al dan niet in een vernieuwde vorm. Loker i nog teken 1 Lubaz eelt de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensioneerden Baasroc 2879 - reservenr. 0765 0369 1795 1008 3104 1723 2317 0798 1081 0128 30faetwijf 1213 2471 0157 1782 3116 2122 1651 1378 2346 32 aat.ten 1483 0674 3201 3248 0988 0662 3317 2488 1193 07 FC Bc 1504 3010 3429 1802 2197 0762 0298 2983 3319 Scho Prijzen af te halen in het Volkshuis, Grote plaats tyem M Baasrode tot 31 december. Op zondag en vrijó wore (voormiddag) op woensdag en maandag (namiddag) het tel. 052-33.25.76 Am 63* "O-CUp gelo liarersla de t N.S.B. APPELS 3210 1410 5933 1482 8568 7917 5993 31j 6040 2603 7933 7374 5374 0135 1974 65^ 4165 4847 4614 9641 9369 0126 Prijzen af te halen in het lokaal «De Wl, gaard», Hefrstraat 24, Appels, tot 31 cember 1982. (•lijk IWOG tv en L de Ev klubell De verf to lijken

De Voorpost | 1982 | | pagina 32