Schepenen in Sint-Niklaas bijna, in Lokeren helemaal gekend 1 I. Hams schepencollege samengesteld lalst huldigde oud-strijders Lebbeeks student in Gent overleden Zaterdag 20 november om 21 uur In Honky Tonk The Roof Jazzband, maar dan versterkt Zeelse jeugdcentra organiseren kernweek VVV-Hamme Rijkswachter verongelukt in Nieuwkerken - Betogers pro Gaudaen in Sint-Niklaas Na de VU zorgt nu ook de CVP in Sint-Niklaas voor enige sensatie. De middenstanders hadden medio vorige week beslist (met nipte meerderheid) dat niet Belselenaar André Baeterfy (de direkteur van het CMO), maar wel voormalig volksvertegenwoordiger en kabinetsmedewerker van minister Tinde- mans, de 39-jarige Lieven Lenaerts, als schepen zal worden voorgedragen op de CVP-bijeenkomst van maandag 22 november in Het Wiel. Bij de boeren blijft het al even spannend: daar is het, zoals we lieten uitschijnen, niet onmogelijk dat eerst Albert Van Rumst van Sinaai (63) en na drie jaar Hilaire D#'Hollander uit Nieuwkerken (50) schepen zou worden, hoewel de jonge verzekeringsagent Karei De Smet uit Belsele (35) nog niet is afgeschreven. Sensatie vooral echter vanuit het Gildenhuis, de ACW-tempel: de huidige schepenen Ward Vergauwen (67) en Vincent Foubert (63) werden terzijde geschoven dinsdagavond. Het ACW laat nu een min of meer verjongde lichting aanrukken: behalve «certitude» Jeannine De Boever uit Nieuwkerken (49) opteerde men bij de kristelijke arbeiders voor de 44-jarige Marcel Verdonck, behalve kabinetsmede werker van mevrouw Steyaert ook zeer begaan met het reilen en zeilen van de harmonie Excelsior en ook bekend in voetbalmiddens én in de perswereld, én voor Staf Van Daele, 51, voormalig opticien en thans direkteur van het huis-aan- huis-blad Kontakt. Staf Van Daeles naar verluidt peperdure promotiekampagne heeft dus toch gerendeerd. De Kajotter en in KWB-middens opgegroeide ex- kamavalist en ex-betrokkene bij de vrije radio Calypso moest zich zes jaar geleden met een troostprijs (het voorzittersschap van de Sint-Niklase Maatschap pij voor de Huisvesting én dat van Intergem) tevreden stellen. Staf is thans ook fraktieleider van de CVP in Sint-Niklaas. De Sint-Niklase CVP zal dus hoogstwaarschijnlijk, naast burgemeester De Vidts, afvaardigen naar het schepenkollege: Jeannine De Boever, Staf Van Daele en Marcel Verdonck (ACW), Lieven Lenaerts namens het NCMV (hij zou, indien hij weldra Europees parlementslid wordt, door Belselenaar Baetens kunnen opgevolgd worden) en Albert Van Rumst of Hilaire D'Hollander (een duobaan?) namens de landbouwers (zeg maar Boerenbond). Dan is er nog ruimte voor vermoedelijk een «onafhankelijke», en hier worden de namen van twee jongelingen naar voren geschoven: Roel De Jong (35) uit Belsele, hij is verkeersdeskundige en wordt zéér door Ferdinand De Bondt gesteund, of Werner Rogiers (37), kabinetsmedewerker van minister Maystadt en woonachtig in Sinaai. De kansen van De Jong, die in Belsele (Hoge Bokstraat) woont, liggen nu iets beter, gewoon omdat het vrijwel vaststaat dat Sinaai al tenminste één schepen (CVP-er) zal hebben in het kollege. Maandag 22 november wordt dus de knoop écht doorgehakt. Een knoop die bij de VU nog steeds niet ontward is, al wordt Daan Anthuenis hoogstwaarschijnlijk kuituurschepen en heet de andere gegadigde bij de Volksunie ofwel Mare Huys, een nieuwkomer, of Maurits Coppieters, die er zélf niet heel veel blijkt voor te voelen. Lokeren Schepenen in de Durmestad. De partijraad van de Lokerse CVP zette de schippers naast Hilaire Liebaut op een rijtje, dinsdagavond, nadat de SP al Mare De Gryze, Willy Van Kerckhove en Roger Bussens naar voren had geschoven. Namens het ACW zullen worden voorgesteld Herman Magherman en nieuw- komster Georgette De Soete-Van Wouwe, die hoog skoorde bij de verkiezingen, worden voorgesteld voor een ambt van schepen. Namens de boeren wordt Michel De Roover schepen, namens de middenstand Theo De Meyer. Herman Magherman zal eerste schepen zijn en wordt ook bevoegd over o.m. sport, kuituur en onderwijs. Het ACW heeft eigenlijk drié afgevaardigden in het schepenkollege want ook Hilaire Liebaut kan je in dat «vak» onderbrengen. Voor het OCMW dan: Robert Maréchal blijft voorzitter maar zal na drie jaar door Hugo Arens, de vroegere burgemeester van Daknam, worden opgevolgd. Hugo De Munck wordt de nieuwe voorzitter van de bouwmaatschappij, de SM Tuinwijk. Nog voor het OCMW in Lokeren heten de CVP-afgevaardigden Omer Schatteman, Roger De Maesschalck en Guido Van Avermaet. (w.v.) Na de schitterende overwinning van de CVP tijdens de jongste gemeenteraadsverkiezingen te Hamme, werd dins dag overgegaan tot de aanduiding van de schepenen voor een nieuwe ambtstermijn van zes jaar. In deze vergade ring, die zeer druk werd bijgewoond door de leden van de partij, bleek er een grote unanimiteit te bestaan omtrent de zes schepenen. De vroegere schepenen Jozef De Geyter, André De Ruysscher, Paula Van Couwenberghe, Paul Van de Cas- teele en Jules Vincart werden in hun ambt bevestigd. In de plaats van Gilbert Lemmens, die geen kandidaat meer was, werd Greta Van Avermaet gekozen. Weliswaar is nog niet bekend welke bevoegdheden deze schepenen zullen krijgen. Ook werd nog niet beslist wie het OCMW- voorzitterschap zal waarnemen, nu de huidige voorzitter de heer Huylebroeck besloten heeft er mee te stoppen. De CVP-afdeling van Hamme heeft vrij lang gewacht om over te gaan tot de aanduiding van de schepenen. Dat komt, zo werd op de vergadering gezegd, omdat men in alle sereniteit wilde beslissen en zeker geen overhaaste beslissingen wilde treffen. De Voorpost - 19.11.1982 - 3 Kieldrecht (Beveren). Wandelaars op de auto-arme zondag», (dw) )p 11 november worden in de meeste steden en gemeenten le oud-strijders van de beide wereldoorlogen herdacht en ehuldigd. Wordt het kransje van de oud-soldaten van de ereldoorlog 1914-1918 met de dag kleiner, dan blaken K j die nog in leven zijn meer dan krasse grijsaards te zijn, 1 elfs boeiende vertellers. 1011 Aalst werden de oud-strij- sing. iscjers ontvangen door schepen Schepen De Bisschop bracht »e Bisschop die een schitte- dan in herinnering hoe hij het n i tnde toespraak hield waarin oorlogsgeweld en de daarmee m ij vooral beklemtoonde dat gepaard gaande gruwel heeft >lk Kn alles op alles moet zetten beleefd, hoe de onderlinge pj, p een duurzame vrede. Ook kontakten tussen wijken wer- iderstreepte hij dat zijn toe- den afgesloten, hoe een on- iraak zou verschillen dan de- zichtbare maar reële muur 1 die andere schepenen zou- werd opgetrokken en hoeveel le :n houden. Mevrouw De Aalstenaars het leven hebben laght zou het ongetwijfeld verloren toen een hele woon- ntimenteel hebben gedaan wijk in brand werd gestoken. i i eraan gehouden hebben om Hij herinnerde zich ook de If mand uit de rangen van de bombardementen en de exeku- udstrijders van 14-18 te her- ties. Q token die wanneer hij tot de «Maar voor een zaak moeten renden zou behoren, van- we begrip tonen», aldus de lag zeker met de fiets en zijn schepen «juist deze beide we- landel aanwezig zou zijn ge- reldoorlogen hebben een sterk eest. Spreker bedoelde hier- solidariteitsgevoel tussen de Jefke Van Nieuwenborgh. Belgen geschapen.» Dat erva- mc laar Jefke is helaas overle- ren we best wanneer we in het 'ei in, zoals velen van zijn buitenland vertoeven. Hij r i akkers. deed dan een oproep om te elfs de rangen van hen die de verzaken aan een overdreven i «ede wereldoorlog hebben individualisme, aan de beperk- v eegemaakt zijn fel uitgedund te bekommernis om alleen het 11 wie jonger is dan 45 kan eigen belang te dienen en om ch nauwelijks voorstellen wat een aanvang te maken met het irlogsbelevenissen zijn en aanvaarden van de verplichte at het is te moeten leven solidariteit tegenover al onze n ider een vreemde overheer- medeburgers, te beginnen met de zwakkere uit onze maat schappij. Er moet hoogdrin gend een mentaliteitsverande ring komen, aldus De Bisschop in zijn toespraak. We moeten bereid zijn offers te brengen om ons land er bovenop te helpen. Ofschoon we het de laatste tijd zeer goed hebben gehad, mag dit geen reden zijn om de toekomst voor ons na geslacht te vergallen en kapot te maken. Terloops wees hij op het grote gevaar dat ons bedreigt: de kernenergie en de kernbommen. Hij hoopte dat deze verschrikkelijke wapens nooit zullen worden gebruikt en dat men in plaats van daarin te investeren oog en oor zou hebben voor de noodlijdende derde wereld die wacht op on ze hulp en inzet. «Wie we ook zijn, waar we ook leven, wij moeten ons met zijn allen vol ledig inzetten om de vrede te bekomen tussen Noord en Zuid, Oost en West, blank en niet-blank, industriële overrij- ke landen en noodlijdende lan den met een zwakke agrarische produktiekapaciteit», zo be sloot hij - eraan toevoegend: «In de Kerstnacht wordt ge zongen Pax hominibus bonae voluntatis - laat ons dan ook die mensen van goede wil zijn». Eretekens Vervolgens werden een aantal eretekens uitgereikt aan oud- strijders. Het Kruis van Offi cier in de Leopoldsorde met gulden zwaarden werd over handigd aan Frangois Van der Schueren, lid van Vuurkrui- sersbond 1914-1918; het Kruis van Commandeur in de Leo poldsorde met gulden zwaar den was weggelegd voor Jo seph Buekens (Vuurkruisers- bond 1914-1918 en Philemon De Schaepdrijver (Vuurkrui- sersbond 1914-1918). In Erem- bodegem-centrum werd het Kruis van officier in de Kroon orde met gulden zwaarden, het Kruis van officier in de Leo poldsorde met gulden zwaar den en het Kruis van officier in de Leopold II-orde met zilve ren zwaarden uitgereikt aan Fr. De Pelsmaeker. Dinsdagnamiddag overleed te Gent de 19-jarige Johan Biesemans, Bellestraat 15, te Lebbeke, nadat hij vier verdiepingen van een schoolgebouw was naar be neden gevallen. Johan volgde les aan het Hoger Industrieel Insti tuut, Schoonmeersstraat, te Gent, waar hij de kur- sussen van het tweede jaar informatica volgde. Dinsdagnamiddag ging hij naar een lokaal op de vier de verdieping waar enig studiemateriaal kon aange schaft worden. Terwijl hij even wachtte, leunde hij tegen de leuning van de trap. Plots echter verloor hij zijn evenwicht ep stortte neer tot op de kelderver dieping. De jongeman was vrijwel ogenblikkelijk overleden. De vzw's jeugdcentrum Juvenus en Het Reservaat sloegen de handen in elkaar en willen de komende week besteden aan alle problemen die om en rond kernenergie draaien. Tijdens de eerste Zeelse kernweek, die van 20 november tot 27 november plaats heeft, worden er diverse aktiviteitcn georganiseerd, waarop antwoord op vele vragen wordt gegeven en waarop zowel voor- als tegenstanders van kernenergie op een objektieve wijze aan bod komen. Het begint op zaterdag 20 november met een kerninstuif in Juvenus, Markt Zele. Op zondag 21 november om 20 uur treedt teater Tentakel op in jeugdcentrum uvenus en brengt «De laatste strohalm». In deze voorstelling poogt Tentakel de oeschouwers duidelijk te maken hoe hallucinant het samenleven in een dergrondse schuilkelder zal verlopen, nadat de fatale knal Zele in een ologische woestijn zal hebben herschapen. Op dinsdag 23 november is er op de wekelijkse markt een speciale stand over ernenergic. Op woensdag 24 november geven de Zeelse vrije radio's informatie- ogramma's die verband houden met kernenergie. Op vrijdag 26 november akkeltocht van alle anti-nucleaire verenigingen gevolgd door een informatiea nd met dia's in jeugdcentrum Juvenus vanaf 19 uur. Op zaterdag 27 november s slot van de eerste Zeelse kernweek gaat er een dansavond door in het eservaat. BENO Nadat de VVV-Hamme reeds een eerste reeks van 12 pentekeningen over de historische bezienswaardig heden van Hamme en Moerzeke heeft uitgegeven, werd door het bestuur van de VVV-Hamme beslist om een tweede reeks van 12 pentekeningen uit te geven, met als onderwerp «verdwenen plaatsen en monumenten», met o.a. de Rijbeke. de vroegere Mandemakerstraat, de oude Durmekaai, de ijzeren- brug, de afspanning Het Gulden Hoofd, de zeepzie- derij, enz Deze pentekeningen kunnen ook gebruikt worden als postkaarten. Het is eveneens de bedoeling om hiervan wenskaar ten of menukaarten te maken. Vanaf 15 december kunt U deze tweede reeks van 12 pentekeningen, onder de vorm van post-, wens- of menukaarten, bekomen op het kantoor van de VVV- Hamme, gemeentehuis, bureau 15, tegen de prijs van 50 fr Ook te bekomen door overschrijving van 70 fr (50 fr_ 20 fr portkosten) op PCR OOO- 0174161-46 van de VVV-Hamme. Markt 1, 9160 Hamme Ook de eerste reeks pentekeningen, die ondertussen herdrukt zijn, kunt U nog bekomen op hetzelfde adres en tegen dezelfde prijs. Dendermonde. Moderne en funktionele kantoren (v) Rond zeven uur dinsdagavond slipte de wagen bestuurd door Maria Adriaenssens uit Beveren in de Vrasenestraat in Nieuwkerken. De wagen botste in de heel kronkelende straat frontaal op de auto bestuurd door Theofiel Van Rattingen uit Stekene. Dat laatste voertuig verzeilde tegen een duiker in de gracht. Van Rattingen werd dodelijk gekwetst; slechts moeizaam kon men hem uit het autowrak bevrijden. Maar bij z'n overbrenging naar het ziekenhuis overleed hij. De vrouw die de andere wagen bestuurde werd zwaargewond. Theofiel Van Rattingen was als eerste wachtmeester van de rijkswacht in het distrikt Sint-Niklaas werkzaam bij de BOB. Hij laat een vrouw en drie kinderen na. Hij was 42 jaar. 'lare. De BGJG van Berlare hield een wandeltocht op de autoloze zondag (jj) Woensdagmorgen zijn de leerlingen van het atheneum in Sint-Niklaas luidkeels langs de Parklaan op stap gegaan naar het stadhuis toe. In stoet en geëskorteerd door de politie. Op deze wijze wilden ze hun aanhankelijkheid betuigen aan (ex- 1W )provisor Gerard Gaudaen, in wiens plaats een meer kristelijk (CVP) georiën- •eTteerd provisor, Frans Van Steenbergen, aangesteld werd door minister Coens. .Gerard Gaudaen, vermaard grafikus overigens, zette in een «open brief aan de 'e bevolking van Sint-Niklaas» zijn argumentatie nog eens op een rijtje. Wij hadden het daar vorige week al over op de voorpagina. Hij dankt voor de vele sympatiebetuigingen van leerlingen, kollega's en leden van de VKOAS (vrien- denkring van oud-studenten), zij ondertekenden immers massaal de petitie ten gunste van Gaudaen. De «zaak Gaudaen» werd vorige woensdag bepleit door parlementsleden Nelly Maes (VU), Pros Matthys (SP) en Freddy Willockx (SP) en voormalig senator René D'Haeyer (PVV). Ook burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas ondernam bij minister Coens stappen ten gunste van Gerard Gaudaen. De (ex-)provisor beklemtoont overigens dat hij niks heeft tegen de persoon van zijn opvolger, hij klaagt alleen een «onrechtvaardige situatie» aan. De nieuwbenoemde provisor heet Frans Van Steenbergen, is 47 en was tot nu toe leraar wiskunde aan het Lokerse atheneum. Hij woont in Belsele. Diens aanstel ling zou vrijwel niet meer te herroepen zijn. (wv) Zaterdagavond kunnen we in de Honky Tonk Jazzclub te Dendermonde gaan luisteren naar een koncert dat best leuk kan worden. The Roof Jazzband, versterkt met Jeggpappers Miel Leybaert en Nor bert De Taeye. Dit kon cert heeft eigenlijk plaats omdat onlangs een plaat is op de markt gebracht waarin dezelfde samenstelling de muziek heeft volgespeeld. The Roof Jazzband is Vlaanderens oudste for matie. Het was Jean-Pierre (Pitou) Claessens die de revivaljazz in onze kontreien introdu ceerde. Wij noteerden toen 1952. Claessens is een van Belgiës beste klarinettisten en haalde in Moscou de eerste prijs als solist. Zijn orkest herbergde toen ook Jacques Cruyt, Walter Detroch en Paul Gevaert, bekende namen die later hun heil zouden zoeken bij The Hot Six van Rudi Baillu, de latere Cotton City Jazz band. Oud-Jeggpapper Michel Thirion blaast nog steeds de trompet in de Roof J.B. Honky Tonk heeft nog heelwat op het pro gramma staan. Op 25 december wordt het jaareinde gevierd met de Jeggpap, zoals naar gewoonte, maar deze keer komt als speciale gast drummer huub Janssen van The Dutch Swing College Band. Volgend jaar gaat het dan verder met elke maand tenminste één groot koncert. In januari en wel op zondag 23 komt de Amerikaanse gospel- en negrozange- res Janice King. We hebben ze leren kennen op de eerste jazzboot, waar zij een onvergetelijke indruk liet. Op 29 januari ontvangt de bunker de Vistula River J.B. de formatie die vorig seizoen de blauwe wimpel kreeg als orkest met de meeste respons. Februari brengt ons Toots Thielemans en Jazz Circle en op het einde van de maand rukken de Tsjechen van Ferdinand Havlika Dendermon de binnen. In maart wordt alles toegéspitst op de jazzkroegentocht en op 23 april zingt de wereldbefaamde Rita Reys, begeleid door het Pim Jacobs Trio. Er staan de jazzfanaten nog heerlijke uren te wachten. Dendermonde. Een kijkje op de imposante in het nieuwe politiekantoor (v)

De Voorpost | 1982 | | pagina 3