Vrouwenkracht-tegenmacht Nï n de toekomst kijken» met buurthuis 't Hofken te Hamme me jonge bedrijven 4 Buggenhouts industriepark De Beaujolais Primeur bij De Vidts: helderheid in de wijnkelders Vrede is geen kwestie van woorden maar van daden: (auto)-arm Vlaanderen! De Voorpost - 19.11.1982 - 5 id< sp Het afgelopen ekstra-lange weekend werd geken merkt door drie markante evenementen: de elfde vrouwendag op elf november in Oostende; elf.elf.elf van elf tot veertien november en auto-arm Vlaanderen vorige zondag. Het begon op Wapenstilstandsdag in de Koningin der Badsteden met de Dag van het Zwakke Ge slacht. Datum en plaats waren betekenisvol en voor de gelegenheid werd aan het volkslied allerBelgen een strofe toegevoegd, waarvan de laatste regel ongetwijfeld historische betekenis zal krijgen: «Voor vrouw, voor vrijheid en voor recht!» Al even origneel was de parodie met premier Martens als pasja op een tapijt gezeten, de vrouwen zonder werk en zonder dop naar de haard verwij zend. Een schrijnend beeld van onze huidige man nenmaatschappij. «Wilfried, blijf van de vrouwen» was dan ook een harde waarschuwing aan zijn adres. De slogan die ons evenwel naast het tema «Vrou wenkracht Tegenmacht» het meest naar de keel greep was: «Leve het gezin, we stikken erin». Zó uit het leven gegrepen. Terwijl de vrouwen aan het verstikkende gezinsle ven ten onder gaan, gaat de man als de heerser van de maatschappij door het leven. Maar hij heeft dan ook eerst op school, in het leger en op zijn werk braafjes in het gelid leren lopen. Hij heeft geleerd dat hij voor vrouw en kinderen moet zorgen. Stoer en zonder ooit maar eens te ver pinken. Een man die al eens een traantje durft laten als het hem minder goed gaat is immers een zwakkeling. Waagt hij het echter zijn stem te verheffen dan is hij een bruut. Is hij jaloers, dan is het een sukkel; onverschillig, dan is hij impotent. Wie een pintje gaat drinken is een alkoholist, wie niet drinkt, een droogstoppel. Wie zich uitslooft op zijn werk heeft geen aandacht voor zijn gezin, wie zich na zijn dagtaak effe onderuit laat zakken is een luiaard. Tegen düt soort mensen hebben de vrouwen dan het feminisme ingesteld, vrouwenhuizen, vluchthuizen. En ieder jaar een vrouwendag, waar ze zich onbe lemmerd kunnen afzetten tegen de man, het mon ster dat hen als een Seks-Objekt beschouwd. En dat willen vrouwen niet. Want... «Te veel vrouwen hebben nooit zin in seks...» zegt Hedy d'Ancona in n lang interview met Bibeb, in Vrij Nederland van 6 november 1982. Wie is die Hedy d'Ancona dan wel? Feministe van het eerste uur in Nederland, edaktrice van het feministisch tijdschrift «Opzij» in gewezen staatssekretaris in Nederland. "lij heeft wél geregeld trek in seks en versmaadt een lardige man niet, dat belet haar echter niet welbe- >aalde ideeën over de mannen te hebben en dat die liet altijd bepaald vleiend zijn voor de man is nogal 'ïedes. De vrouwen worden als goedkope ar- Mdskrachten gebruikt, vrouwen worden geslagen, vrouwen worden mishandeld, vrouwen worden ver kracht, vrouwen worden vermoord... Maar evenveel mannen worden bedrogen, voor schut gezet, getreiterd, uitgedaagd, gechanteerd, totaal murw gemaakt... door vrouwen. Zij praten er nooit over, uit vrees zich belachelijk te zullen maken, ze ondergaan jarenlang gelaten die pesterijen. Want een man mag niet huilen, hij móet sukses hebben, hij is het sukses-objekt van de vrouw en als hij faalt is er dat verlammend schuld gevoel: «Ik heb het niet gemaakt!»... Er is sinds jaren een hetze opgezet tussen mannen en vrouwen en vandaag blijft er tussen beide geslachten nog weinig liefde over en héél véél haat. Vrouw en man zijn nochtans voor elkaar gescha pen, ze zouden elkaar moeten aanvullen, doch ooi hier is het evenwicht in onze «moderne» maatschap pij totaal zoek geraakt. Het is een onderwerp dat ieder van ons persoonlij! raakt in zijn diepste menselijke gevoelens en waai zo'n Vrouwendag geen oplossing voor kan bieden want er is alleen sprake van «VrouwenKRACHT TEGENMACHT», woorden die alleen nóg mééi agressie oproepen... «Een blik op het leven van de gemiddelde man biedt een eerder bedroevend gezicht» zegt Hugo de Goaris, een Australiër die als de grondlegger van het masculisme, de mannenbeweging, wordt be schouwd. En hij heeft gelijk. Maar op een oorlog 'tussen de seksen sturen we niet aan, omdat we vredelievend zijn en rotsvast geloven in de liefde. Tussen man en vrouw, maar ook tussen mannen en vrouwen onderling. Als je elkaar maar ouwerwets gelukkig maakt, met een lief woord, een knuffel of een kus of nog véél meer.» Daar hadden ze op Wapenstilstandsdag in Oostende blijkbaar niet veel oog en oor voor. Ze hadden het te druk met het stemmen van moties in overlegkomitees... Elf.elf.elf is ook zo'n ding dat je met een heleboel schuldkompleksen opzadelt. En vanuit zo'n schuld gevoel moet je dan via een milde gift een of ander projekt steunen. Dit jaar waren ze er weer, met de slogan «Vrede is geen kwestie van woorden maar van daden» geïllus treerd met een fotootje van drie weldoorvoede zwarte kinderen achter prikkeldraad. Het is het meest sprekende voorbeeld van ons gebrek aan verbeeldingskracht dat we ooit hebben gezien. Huiveringwekkend. Afgestompt als we zijn door de welvaart, ons door de multinationals ge schonken, hebben we ieder gevoel voor nuance verlóren. Weten we eigenlijk nog wel waar het allemaal om gaat? Wat betekent bijvoorbeeld de Derde Wereld, waar iedereen de mond van vol heeft? Met «le tiers monde» bedoelde de Franse socioloog Balandier. die in 1956 de term lanceerde, «de gezamenlijke landen die niet met het Westelijk of Oostelijk blok verbonden zijn». Daar komt meteen de aap uit de mouw. want wie is schuldig aan de immense problematiek van die Derde Wereld? De machtigen der aarde, de twee machtsblokken, die liever dan een deeltje van hun kapitalistische of staatsrijkdommen af te staan, de gewone man via de media een schuldkompleks in de hersens timmeren en dan via elf.elf.elf-brochuurtjes van-deur-tot-deur het geld voor projekten in Afri ka, Azië en Zuid-Amerika binnenrijven. Tot op de laatste frank wordt ons verteld waar de 104.071.085 frank die vorig jaar werden ingezameld naartoe zijn gegaan. In kleine lettertjes en cijfer tjes, die niemand leest. Het is een enorme organisatie geworden, die elf.elf.elf, met verzorgd drukwerk in ieders brieven bus. Met van die gekunstelde zinnen, die je het zuur doen opbreken. Koud, onpersoonlijk jargon, waar van je met je ellebogen aanvoelt dat er geen greintje menselijk gevoel in zit. Omdat het van mensen komt die vanachter hun bureau op een efficiënte manier zoveel mogelijk geld willen zien binnenstromen. Uit radiokommentaren voel je dat er rekords moeten worden gebroken. Nog een beetje en we zijn er! We overschrijden de zoveel miljoen! Proficiat, mijnheer X, het doel is bereikt, het rekord werd weer scherper gesteld! Hoeveel krijgt Zaire? Zaire. Eén van de vele landen waar door miljoenen mensen verschrikkelijk wordt geleden en ontzet tend wordt geboemeld door enkele stinkendrijke potentaten. Waar is de tijd dat je fanatiek zilverpapier verza melde voor de zwartjes in «ons» Kongo in de winkels een nikkeltje stopte in het kollektebusje om het nikkertje dankbaar met zijn hoofd te zien knikken? Behalve de middelen om het geld uit naïve mensen hun zakken te halen is er weinig veranderd. Of onze medemensen in andere werelddelen ooit beter zijn geworden, durven we betwijfelen. Behalve dan misschien degenen die het niet nodig hadden! Honger is 'n onrecht. Armoede is 'n onrecht. En ook in Vlaanderen wordt er armoede geleden. Met de winter in het vooruitzicht zal er ook hier, in onze nabijheid, worden geleden. In stilte, want de mensen schamen er zich voor. Geen geld hebben is een schande, die je angstvallig voor de buitenwereld verbergt. Als je je hele leven hard hebt gewerkt mag je blij zijn met een karig pensioentje. En onze Vlaamse mensen kennend zijn we er zelfs van overtuigd, dat ze bereid zijn wat van hun schamele centjes af te staan aan de arme negerkes... Maar misschien toch... een suggestie voor al die mensen die zo bezorgd zijn over het lot van de miljoenen die oneindig ver weg zuchten onder het juk van hun sisteem: waarom niet eens rondkijken in je eigen buurt? Je zou er van opkijken hoe dankbaar mensen hier zijn voor een beetje menselijke warmte... Tenslotte zijn we aan de auto-arme zondag toe, die de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen (BGJG) op 14 november propageerde. Een lofwaardig initiatief, daar niet van, doch het bracht helaas weinig zoden aan de energiebesparen de dijk. De toeristische sektor werd de grote winnaar van de zondag, die arm aan auto's had moeten wezen. Maar de Vlaming, hij reed voort! Er was haast geen verschil te zien in het ons vertrouwde Vlaamse zondags landschap. Alleen tegen jonge vader en moeders of ouders met grote gezinnen zoekend langsheen oude, verweerde, ver brande of gerestaureerde Vlaamse historische ge bouwen. zwarte of bemoste monumenten... te voet. De auto bleef echter overal aanwezig, geparkeerd of rijdend. De Vlaming is immers net als alle andere beschaafde Europeërs verslaafd aan de Heilige Koe. Zonder fikse boetes met bijbehorende rijkswach ters hou je de automobilisten hier niet met hun wagen binnen! In 1973 werd het verbod om met je gemotoriseerde karretje buiten te komen gehoor zaam opgevolgd. Sindsdien hebben de hogere in stanties zo te zien nog weinig oog voor energiebe sparingen. Er wordt lustig op de gaspedalen geduwd en de dure benzine wordt achteloos door de uitlaat- buis gejaagd! De BGJG heeft zo te zien aan de heersende mentaliteit weinig kunnen veranderen en dat is geen schande. Vlaanderen kan niet zonder auto of dankt althans niet zonder auto te kunnen. Zelfs al komt zo'n Bond je eventjes vriendelijk vragen of je de automobiel op stal wil laten, je aan de oorlel trekken en vragen om eens één zondag energie te besparen, je doet het niet. Ocharme. Vlaanderen, kan zijn auto niet missen! We hebben hier eventjes de problematiek van zo'n héél lang weekend met de vingertoppen aange raakt. Maar we willen er graag heel wat dieper op ingaan. Als de lezer het wil?... Cyriel Temmerman ïept ;cn e jaar zijn de mensen van 't buurthuis 't Hofken in KI. ian] te Hamme aan hun zesde hobby-tentoonstelling toe. Ien|rl982 luidt het thema «De toekomst van onze buurt». Ilen(cfanatige bezoekers weten dat er naast het bekgken hobby's van buurtbewoners ook tal van andere Mteiten die dag plaats hebben, iet kader van dit tema zocht voor: jen ben zich een aantal te- braakliggende terreinen pars aan het werk gezet in de buurt een paar ideale verwe- verkeer in de straat pe^kingen/ideëen op pa- verkrotte huizen in de te zetten opdat ieder buurt een idee zou kunnen De buurtbewoners meten nen van hoe de buurt er zich niet de pretentie toe ers zou kunnen uitzien, het allemaal beter te weten plannen werden en laten daarom ook de rgepraat met buurtbe- nodige ruimte om de be- S3ers zodat rea'»satie er- zoekers zelf aan het teke- helemaal nog niet zo nen te zetten, voorstellen lijkt. Zo werden er on- te formuleren over de toe neer oplossingen ge- komst van deze buurt Wie weet wat komt er zoal uit de bus. Goeie voorstellen komen niet noodzakelijk van kamergeleerden of proffessoren, een beetje gezond verstand kan heel wat aan het licht brengen. Met al deze voorstellen zal ook rekening gehouden worden voor de verdere werking van het buurthuis. Om het niet enkel bij plan nen te houden zal er ook een waarzegster aanwezig zijn die voor U graag even in haar glazen bol kijkt om uw toekomst te voor spellen. Daarnaast zijn er een aan tal weerkerende aktivitei- ten/ruimten zoals: hobby-ruimte: waar dit jaar terug een aantal nieu we exposanten te vinden zijn. Uitkijken naar wie dat zal zijn! demonstranten: ver spreid over de hele ten toonstelling zijn er perso nen opgesteld die een tech niek of oud beroep demon streren. Er wordt ook de mogelijkheid opengelaten deze technieken/oude be roepen te beoefenen. wafels: wie van dit alles honger krijgt hoeft niet naar huis te gaan maar kan genieten van de lekkere wafels die ter plaatse ge bakken worden door de vrouwengroep van 't buurt huis. Wie dorst krijgt heeft de keuze in een lekkere pint, of een glaasje wijn dat met een brokje kaas geser veerd wordt. Doorlopend (om het uur) is er ook een dia-voor- stelling die de werking van het buurthuis uiteenzet. De openingsuren van de tentoonstelling zijn: vrijdag 10 dec '82 te 20 uur receptie zaterdag 11 dec '82 open vanaf 14 tot 20 uur zondag 12 dec '82 open vanaf 10 tot 12 u. en van 14 tot 20 uur. tsclenkort mag men in het Buggenhouts industriepark jdhof opnieuw twee nieuwe bedrgven verwelkomen, lens de jongste gemeenteraad werd de verkoop goedge- 1 qM van industriegrond aan de firma Van Heembeeck nedkonstruktiebedrijf) dat 75 a koopt en aan de firma j Riet-Frama (een kip-in-blik firma) die zich wil jen op 80 a. Goed nieuws dus voor het industrieter- stilaan vol raakt met bloeiende fabrieken. teren nu nog amper een dat een groen gordijn moet percelen maar aange- voorzien worden tussen de er nu reeds een optie Dreef en de bedrijfsinstalla- ties. De gemeenteraad ging ak koord met enige begrotings wijzigingen J van een firma op één vrije percelen, kan ver worden dat binnen af ire tijd alle industrie- er zal bezet zijn. De p werd bekrachtigd werkingsjaar 1982. Ie raad met eenparigheid Stemmen Als verkoop- |*erd 250 fr. per vierkante f weerhouden, eenzelfde dat ook aan de andere en werd aangerekend, igroting 1983 van de Op- Mc Rerkfabriek dient een van de gemeente toe- Hl ld te krijgen van 128.154 )it was nog 180.000 in betreffende het De begroting diende aangepast te worden omdat de Bestendi ge Deputatie wijzigingen had aangebracht welke door de ge meenteraad dienden bekrach tigd te worden. Verder wordt ook de indexering van de on- derhoudskontraktcn van kan toormachines herrekend. De verwarmings- en verlichtings- kosten van het gemeentehuis werden te laag geschat in de :eltijdse bedrijfsboek- oorspronkelijke begroting, ir van de gemeente. Mare Aangezien een politiekommis- vroeg en verkreeg saris werd aangesteld diende voorwaarde dat hij een weddeaanpassing voorzien 'ftsten blijft verzekeren te worden. De patronale bij- opvolger is aange- dragen verhoogden dit jaar ook meer dan verwacht en het onderhouden van buurtwegen en onbevaarbare waterlopen kostte ook meer dan voorzien. Faag van Dhr. Keldcr- |(VU) en met goedkeu- de bestuursmeerder- I aan de bedrijven die Jomen vestigen in het in- Ippark en palen aan de welke leidt naar het Ook de ophaling en verwer king van het huisvuil liep hoger op dan verwacht kon worden. Dit laatste verdient wel rmge :1 Gendhof, gevraagd toelichting. Vanaf april 1982 om een groene zone te schakelde men te Buggenhout len. In de bouwvergun- over van het ophalen van huis- l23' gestipuleerd worden vuil in zakken naar een DDS- zakkensysieem. Tijdens het eerste kwartaal kostte het op halen 1.1 miljoen frank, de werking berekent men aan een kostprijs van 1 miljoen frank. Vanaf april (vanaf het moment dat de interkommu- nale DDS de ophaling ver richt) betaalt men 1.000 fr. per ton huisvuil, dit komt neer op 1.8 miljoen, voor de verwer king ervan dient men nogmaals 1.500 fr. per ton vuilnis te betalen wat samen 2.7 miljoen zal kosten. Per trimester re kent men nu op een uitgave van 1.5 miljoen frank. Opmer kelijk is nu dat het eerste kwartaal 657.614 fr. meer kost dan kon verwacht worden, waarbij men dan nog de stock aan huisvuilzakken (900.000 fr.) dient te voegen. Daaren boven werd bij de begroting een verlaging van 200 ton bere kend. Dit was zeker het geval geweest indien men reeds van af januari de ophaling met plasticzakken had verricht. In tussen blijft het ophalen en verwerken van huisvuil ccn du re aangelegenheid, zelfs met de gelukkige omschakeling naar het zakkensystecm van de DDS. Maar ons komfort moet nu eenmaal betaald worden! Tijdens de gemeenteraad kon ook nog vernomen worden dat aan de gemeente vijf onge schoolde werklieden via een BTK-projekt werden toegewe zen. Na aanwerving zullen de personeelsleden toegevoegd worden aan de technische dienst. Gvd) Hamme. Voor de zesde maal zet men een h stelling op. Dit keer wordt de eigen buurt c genomen. Bij de drinks-service De Vidts aan het Industriepark- Noord in Sint-Niklaas heb ben ze de smaak te pakken. Ze: de massaal toestromen de dorstigen, bierbewuste Wazenaren en limonade drinkers van in en om de re gio, wijnkenners ook die de weelde van een bétere oogst weten te appreciëren. Ze: wij ook dus. Maandag inviteerde het Huis Piat ons. Of we even proeven wilden. Deden we volgaarne. Traag de trap af naar de ondergrondse van het huis De Vidts. Huis eigenlijk, met hoofdletter dus. We kregen een communiqué toege stopt: «De Beaujolais Pri meur gaat aankomen». Hij was er al, maandag, toen we in die kelders van helderheid neerdaalden. En hij smaakt. Een toelichting van het Huis. Een dienstmededeling zo'n beetje, maar nuttig voor wie zich straks Industrie- parkwaarts reppen wil. Piat meldt met vreugde dat van dat overheerlijke vocht een grote hoeveelheid geoogst werd én dat de Primeur heel degelijk van kwaliteit is. Vaak vloeken kwantiteit en kwaliteit met elkaar, maar in dit geval hoef je je géén zorgen te maken. Want van de Beaujolais Primeur '82 is er nimmer teveel (van het goede). Het Huis Piat bericht verder dat de oogst eind september beëindigd werd. De «most» was rijk aan suikers (kènners wéten wat die zoete om schrijving te betekenen heeft), de alkoholische gis ting kon van heel nabij ge volgd worden. De «malolac- tische gisting» dat is de lèatste étappe van de wijn bereiding, kon makkelijk in één week voltooid worden. Hoe hij smaakt? Kijken wij soms sip op het hierbij afge drukte prentje? De Beaujo lais Primeur is minder zuur dan vorig jaar (wéér zo'n kenner die me de evaluatie influistert, ik laat het mij smèken en hij legt voortdu rend uit), hij is helder en niet te fors gekleurd. Guido Van Raemdonck van het Huis De Vidts deed op getogen over de Beaujolais Villages en-Cru. Hij was op dynastiedag 15 november nog blijer gezind toen hij ge waar werd dat wij (die toch wat gewend zijn) óók in onze nopjes waren met de pas gearriveerde, in rondbuikige flessen verpakte herfst- drank. Zachte, lichte godendrank die je (ik pik uit een bro- chuurtje van het Huis De Vidts) bij een massa voorge rechten drinken kan. Maar als 't aan mij ligt slurp ik hem óók bij menig ènder gerecht, het jachtseizoen is een prachtseizoen voor wijnmin naars, en zo'n Primeur brengt je opnieuw in de fleur van je leven, je voelt je er opnieuw op z'n zomer mee. Gauw wat flessen buitmaken bij De Vidts. De kelders zijn daar al even helder als de wijn. W.V. - foto'» Delro 47/1594- AS

De Voorpost | 1982 | | pagina 5