IN PI De Wase markt, van kraambed tot koopakties Waasvrienden huldigden Jozef Truyman Grote belangstelling op tentoonstelling van Kanarie-specialklub te Hamme Elfde Volkskoncert te Hofstade vLv£So«nl9.18üu^ Jeugd en Muziek te Lokeren Video's en televisies in december 10 - 26.11.1982 - De Voorpost Feest bij de maatschappij voor doven uit het Waasland, de Waasvrienden. Een tachtigtal leden van de vereniging woonden de eucharistieviering bij in de Sint-Niklase hoofdkerk en nadien ging men feestvieren in Het Cen trum aan de Grote Markt. In de bloemen werd gezet Jozef Truyman, hij is al een Te Hamme had in het tuincentrum Strijderslaan, bij hoenders: Fr. Van Ingelghem, kwarteeuw voorzitter van de Waasvrienden. Sinterklaas voorzjtter Bernard Permentier, voor de 14e keer de 1 had een kadootje meegebracht en behalve de Sint was jaariykse vogeltentoonstelling plaats. Dit jaar waren er ook de heer Martens van de Nederlandstalige federatie niet minder dan 91 deelnemers uit Londerzeel, Sint voor doven op post, zondag jl. Een serene viering, een ^mands, Grembergen, Kastel, Kruibeke, Ruisbroek, geslaagde ontmoetingsdag bij de groepering waarvan de Temse? Bazel, Sint-Niklaas, Dendermonde, enz... tengere heer Truyman al zo lang voorzitter is en waarbij het sekretariaat door Marcel Beirnaert wordt waarge- In Zljn openingstoespraak feli- dy Ivens. nomen. citeerde schepen Van de Cas- Vetkleurige kanaries wit-rood: (wv-foto Iv) tele - brugemeester Baert had Frangois Caluwe uit Temse. zich laten verontschuldigen - Nieuwe kleuren: Walter De rard Dhondt. Borders: Gerard Vetkleurige kanaries wit-rood- Londerzeel. Stam met vier vogels: Fr. Van Ingelghem uit Ruisbroek. Reeks B: Europese vogels: Eddy De Cleen. Alle exoten, behalve zebra's: Louis Van Kerckhoven. Zebra vinken: Roger De Beule. Gele vetkleurige kanaries: Ge- Sint-Niklaas. Jozef Truyman is al 25 jaar voorzitter van a maatschappij voor doven De Waasvrienden (Iv) Morgen zaterdag 27 november heeft in de Meisjes school te Hofstade het 11" Volkskoncert plaats van de Koninklijke Fanfare St.-Cecilia onder leiding van dirigent Bert Veldeman. Niet zomaar een koncert jaarlijks terugkomend uit traditie. Wél een uitzonderlijke prestatie waarbij hulde wordt gebracht aan de zeer verdienstelijke dirigent. Uniek wordt de avond alleszins wegens de gelijktij dige samenwerking van de drie Hofstaadse zangko ren, een primeur alleszins. Het Kinderkoor «De Edelweisjes» zingt er onder leiding van Fr. Baeyens, het Vrouwenkoor «Singhet Vro» onder leiding van H. Timmerman en het Gemengd Koor St.-Jan Berchmans» o.l.v. Jan Van der Vurst. U kan er terecht vanaf 19.30 u. Toegangsprijs 60 fr. In vóórverkoop 50 fr. Eugène De kanaries, kleuren: Erik Overige parkieten: Alain Va Hoecke. Duiven en. hoenders: Fr. Va Ingelghom. Voor voorzitter Bernard Pei mentier, onder-voorzitter An dré Boel, sekretaris Boel e het ijverig bestuur van Hamse vogelvrienden was he enthousiasme op hun vogel show een stimulans om er me door te gaan. Iets wat oo schepen van sport Paul Van d Casteele hun wenste op ht succes dat deze vogelsho heeft gehad te Hamme. P.V.l voorzitter Permentier en zijn Wilde. dynamisch bestuur over de Dhondt. Andere posturen: ivoor: Marcel VanStrydonck. nieuwe wijze van inrichting in Ernest Baert. Grasparkieten: dit centrum dat werkelijk als Kruisingen met kanaries: Willy Roeck. enig in het Waasland mag wor- Verhelst. Zonder kanaries: Gepigmenteerde den genoemd. De talrijke vo- Phil. Van Huffel. Parkieten: nieuwe kleu gelliefhebbers die nu naar Albert Boodts. Duiven en Weymans. Hamme zijn afgezakt zijn er tevens een bewijs van dat er bij kanarie specialklub ernstig wordt gewerkt en dat er bij deze club steeds een groter aantal leden te noteren valt. Nadien dankte voorzitter Per mentier het gemeentebestuur en alle medewerkers voor hun onbaatzuchtige medewerking en tevenS alle exposanten waarvan hij hoopte hen vol gend jaar terug te mogen ver welkomen te Hamme. Op de sluitingsdag werden de trofees overhandigd aan de verschillende kampioenen: Algemeen kampioen werd Frangois Van Ingelgom 458 p., 2. Eddy De Cleen 457 p., 3. Frans Van Ingelgem. 4. Ge rard Dhont, 5. Alfons Hey- vaert, 6. Eddy Ivens, 7. Erik Weymans, 8. Philemon Van Huffel, 9. Roger De Beule, 10. Willy Dhondt, 11. Eugene De Luc°Vergauwen', "^H.^Walter ««di. Het bestuur dal Instond voo°r de'goedc afloop, (vh) De Wilde, 15. Albert Boodts, 16. Theo Salembier, 17. Mar- Potter, 20. Willy Verhelst. Individuele kampioenen. Hierbij worden alle muziek- de Stedelijke Muziekakade- Alle Europese vogels: Willy liefhebbers en alle mensen mie, Groendreef 8, te «We rijftU karnt men De k bfjeei tweet karnt misse Men maar om e jaar voor uitge Sint-Niklaas. Feest bij de maatschappij voor doven De Waasvrienden bij wie al 25 jaar voorzitter is (Iv) Dhondt, Sint-Niklaas, exoten, van Lokeren uitgenodigd Lokeren. behalve zebra's; Fr. Van Inge- tot het bijwonen van een Het SEM-ensemble, onder lghem, zebravinken: Frangois uitzonderlijk koncert. leiding van Joris De Laet, Impf Truvmnn pphnldipd werd omdat hii Van Hese, gepigmenteerde ka- Dit koncert heeft plaats op en met medewerking van Jozef 1 ruyman gehuldigd wera omaa naries; Enk Weymans. zondag 28 november 1982 Serge Verstookt (klarinet), vetkleurige kanaries geel: Ed- om 20 uur, in het salon van Christina Van Damme (pia no), en Hugo Franke: (viool), brengt: live - elek tronische muziek. De toegangsprijs bedraag 100 fr. Leden van Jeugd ei Muziek, 3+Pas en CJP beta len 50 fr. Jan Van Mele, voorzitter van de Wase Marktkra mersvereniging archieftekening) hij krijgt drie paashazen. Voor zo'n Paasaktie worden zo'n zevenduizend plastic balletjes gevuld met chokolade eitjes, het is afhankelijk van wat je koopt hoeveel eitjes je uit het mandje grabbelen mag. En soms is er een heel leuke prijs bij. Dichterbij dan Pasen ligt december, de maand waarin de Wase Marktkramersvereniging voor de elfde keer een eindejaarsaktie op het getouw zet, dit jaar met een prijzenpakket van een kwart miljoen. Een tombola met als hoofdprijs in Sint- Niklaas een videorecorder en verder o.m. nog driehonderd bronzen penningen. De loten hangen afscheurklaar te bengelen in de diverse markt- stands, de visverkopers hoeven voortaan géén inge wikkelde manipulaties meer te doen eer u een schóón tombolabiljet in handen krijgt. Deze aktie is over Sint-Niklaas én Lokeren ge spreid, heel de maand december. In de kleinere gemeenten wordt per markt en per week een televisie verloot, draagbaar maar degelijk. Vijf teevees te geef in Stekene (zaterdag), vijf in Kruibeke (woensdag), vier in Waasmunster (vrij dag), drie in Rupelmonde (maandag). In Kieldrecht is er drie maand na elkaar een tv te winnen. De zaterdagmarkten van Stekene van 25 december en 1 januari worden naar vrijdag verschoven. Feest bij de Wase Marktkramersvereniging, blij heid bij de klanten want diè halen er profijt uit als zij daar zin in hebben. Wie niet zou kunnen meefeesten op een doordeweekse dag (er moet nog gewérkt worden ook, niet alleman is werkloos) kan nog immer één van die feestmarkten in Sint-Niklaas aandoen. Niet dat diè zo'n sukses zijn, maar de vereniging wil ze graag in stand houden ten bate van het publiek, dat dan vooral met demonstreerders en minder met vaste kramers wordt gekonfronteerd. Er gaat geen dag voorbij of je kan niet ergens in het Waasland op een markt terecht. Voor koopjes, voor gezelligheid. Slotoproep van me: in de naam van het kraam allen tesaam naar de markt. Wouter VLOEBERGH «Verkopen is dienstverlenen» De in 1923 opgerichte W E O. Wase Marktkramers vereniging heeft haar lokaal in café Europa in Sint- Niklaas. Op de Grote Markt, juist. Daar werd vorige week donderdagavond géén televisie verloot onder de perslieden. maar er was schuimwijn en dat Markten 'in Sint-Niklaas en het Waasland: een heel rijke traditie (arch.) Marktmannen en -madammen stonden aan het kraambed van Sint-Niklaas, een eeuw of zeven-acht geleden. Een kruispunt van wegen, je kwam er mekaar tegen, er werd gepraat, gehandeld. Eens heette het Kardinaal Mercierplein de Houtbriel, de Varkensmarkt ook: plastischer, veel meer volksbe trokken en misschien onderneemt de nieuwe be- stuursploeg pogingen om dat soort benamingen in ere te herstellen. Nog even dat plein van (voor) Kardinaal Merrier, Place Pigalle noemen sommigen het, maar in de zeventiende eeuw werden de béésten er verhandeld, in de achttiende bij voor keur groenten en varkens. Marktnamen léven, want het plein van Merrier wordt vaak nog omschreven als fruitmarkt of vogelmarkt. Dèèr, in die uithoek van de vroegere Kerkendries, slaan de kramers hun tenten nu niét meer op, oudstrijders en harmonieën eren de nagedachtenis van de Mechelse aartsbis schop. De Sint-Niklase donderdagmarkt leunt na drukkelijk tegen het stadhuis en de buskotjes aan. nieuwe toelating voor het houden van zowel een dinsdagse weekmarkt als een jaarmarkt in oktober. De Hammenaren moesten veel eeuwen geleden óf in Lokeren óf in Dendermonde gaan markten, de huidige weekmarkt bestaat slechts sedert 1929. In Waasmunster kregen ze al in 1787 toelating om markt te houden, maar pas een volle eeuw later kwam het marktgebeuren écht van de grond, deem- sterde nadien weer weg en in 1947 zou de traditie opnieuw, voorgoed lijkt het, ingang vinden. Offi cieus startte de markt in Moerbeke in 1849, officieel in 1852 op dinsdagmorgen. In Kieldrecht zou de woensdagmarkt van 1847 dateren, de bedoening verwaterde en in 1974 werd onder impuls van de Wase Marktkramersvereniging een maandmarkt in voege gebracht. Afspanningen Het Grote Wase Marktboek moet nog geschreven worden, als ik ooit eens even tijd heb zal ik daartoe eens een poging wagen. Een retroverhaal vol boter en vis, boter bij de vis dus, van graan en vlees, maar ook van wat hedendaagse excessen als antiek- en boerenmarkten. om van dat geprondel nog niet te spreken, en de folkloremarkt van Nicuwkerken is nog immer in trek Boter, je kon die in de achttiende eeuw bij voorkeur in Beveren en Sint-Niklaas buitmaken, maar in 1859 zou ook in Sint-Gillis een botermarkt zijn ingericht. Alle zuivelwaren zouden ooit eens op de markt van Kruibeke te verkrijgen zijn geweest, maar de histo rie van het marktgebeuren dèèr iets wazigs, de gemeente zat tussen Rupelmonde en Temse ge klemd. Een typische zuivelmarkt is van oudsher ook Waasmunster. Graan en andere gewassen vormdén lang geleden de hoofdbrok van het assortiment op onze markten, geleidelijk aan begon men patatten te verkopen, zuivelprodukten, groenten en fruit. De mensen van vandaag stellen nóg hogere eisen, de kramers hebben zich aangepast, je kan nu bijna Alles kopen op de markt. De hoofdschepenen van het Land van Waas stelden in 1749 in Sint-Niklaas een vitmijn in, maar de vismarkt wordt al twee eeuwen vroeger vermeld. Rond die vismijn is trouwens nogal wat te doen geweest. Het gebouwtje werd in 1764 tegenover de Kollegestraat opgericht, later zou het aan de andere kant van de markt worden herbouwd (1841), nog later moest het naar de omgeving Parklaan ophoe pelen en in 1966 kon het bouwsel helemèal opkras sen, De vooruitgang, meneer, of eigenlijk: het oprukkende verkeer. Op de Houtbriel stond tot 1926 een pompje, toen de aartsbisschop z'n plein kreeg verhuisde het monumentje naar het museum. In de marge van het markten schuimt het bier. Véél dorst krijg je immers van kuieren en kopen, bieden en afbieden. Etablissementen met magistrale na men ontstonden: De Drij Coningen, Den Hert, De Zwane, De Crone in Beveren, De Graanmaat in Sint-Niklaas, Het Gulden Hoofd in Hamme. Het Sint-Niklase marktplein vertoonde enige historische gespletenheid. De ene helft hoorde immers toe, ooit, aan de Graag van Vlaanderen, de andere hing af van de (rijke) heer van Beveren; de meeste afspanningen zijn overigens nu nog langs de «Be verse» kant gevestigd, dat komt omdat je daar een Beverse maat kon opslurpen, een grótere portie dan aan de overkant. Karei en Napoleon en Max 18 juli 1803 was een donderdag en Napoleon himself, lui-même eigenlijk, zag toen met eigen ogen hoe rijkelijk het er op het Sint-Niklase markt plein toeging. Een overvloed aan vlas en graan, want vooral een landbouwmarkt was dat handels trefpunt in hartje Waasland. In de zestiende eeuw al kon menige Wase gemeente zich tooien met oktrooien. Het verzoek van de Sint- Niklase pastoor De Meier tot het houden van een donderdagmarkt werd in 1513 ingewilligd door keizer Maximiliaan, het oktrooi kostte wel 148 pond. Stekene kreeg datzelfde jaar óók permissie van Max. Karei V herstelde de markt van Temse (op woensdag toen nog) in 1519 in ere, het verzoek schrift dat schout Hannart van het arme Lokeren indiende werd in mei 1555 door Karei V ingewilligd. Het vroeger zo robuuste Rupelmonde had z'n oktrooi al van in 1330, Keizer Karei zou het in 1549 bevestigen. In Beveren moet het marktoktrooi (vermoedelijk uit de eerste helft van de zestiende eeuw) in de brand zijn gebleven die op 20 oktober 1576 het hele centrum van dat dorp teisterde, Albrecht en Isabella bezorgden Beveren in 1614 een maakte veel goed. Persbijeenkomst van de kra mers, vooral gestoffeerd door voorzitter Jan Van Mele en public relationsman Erwin De Meirleirdie allebei in de Kasteelstraat (vlakbij de markt natuur lijk) in Temse wonen. Erwin had een fraaie historiek van het Wase marktfenomeen bijeengezameld en op papier gezet. Jan wenste ons Vrolijk Pasen en Prettige Kerst dagen. De zowat tweehonderd leden tellende groepering situeert zichzelf in de dienstverlenende sektor, want volgens Jan Van Mele is verkopen dienstverlenen. En natuurlijk zorgen voor je broodwinning. De tijd is ook voorbij dat de bekokstovers van braderieën enerzijds en de marktkramers anderajds elk voor zich marchandeerden, men beseft bij middenstan ders en marktkramers dat beide sektoren komple- mentair zijn. Marktbezoekers kunnen dus best even een shop of boetiek in de Stationsstraat binnenwip pen, wie bij bank of kapper zijn moet loopt even langs op het plein zelf. Een samenleving is dit toch, niet? En de tijd is al evenzeer voorbij dat de marktkra mers nog quantité négligeable waren bij het door snee-publiek, hun beroep wordt ernstig genomen en da's maar goed ook. De Wase marktkramers hebben er overigens een handje van weg, het publiek te verwennen. Met Pasen, met Kerstmis. En tussendoor ook. Hoè? Ik moet eerst een tussentiteltje zoeken en kom dan meteen bij u terug. De paashaas op tv Nee, die van de Stationsstraat in Sint-Niklaas waren niet de eerste met het uitgeven van penningen, de marktkramers eisen de primeur op. En de lieden die op het plein hun tenten opslaan kwamen ook het eerst met een Paasaktie voor de dag. In de persmap staat erbij: buitengewoon sukses - volle overgave van alle bestuursleden. De aktie zou vatbaar zijn voor navolging in de Stationsstraat, heb ik me laten vertellen vorige donderdag. Elke marktkramer telt driehonderd frank neer en

De Voorpost | 1982 | | pagina 10