Aalstenaar Jan Kuypers kreeg het zwaar te verduren Na het winkelen, een natje en een droogje bij Leo en Nadia THE LODGE IN LOKEREN KOPPELT STIJL AAN GEZELLIGHEID Muzikaal Rode Kruis geschenk voor Baasroodse beiaarden Guy is Guido niet 12 - 26.11.1982 - De Voorpost De Rode Kruis afdeling van Baasrode was zaterdag duidelijk in feeststemming. Eerst werd door de bestuursle den van deze bloeiende afdeling in het Sint-Vincentius- rusthuis te Baasrode aan de bejaarden die daar verbleven een prachtig en zowaar uniek geschenk overhandigd en later op de avond werden aan de kursisten van het afgelopen jaar de diploma's van helper overhandigd. Dat gebeurde op het gemeentehuis van Baasrode, in het bijzin van de heer Fernand Broeckx, provinciaal ondervoorzit ter van het Rode Kruis die er trouwens een opmerkelijke toespraak zou houden. De voorzitter van de Baas roodse afdeling, de heer Ger- lo, mocht in het rusthuis heel wat gasten verwelkomen. On der meer schepen Hermans die het stadsbestuur vertegen woordigde en mevrouw Buyse, voorzitster van het OCMW van Dendermonde. Lang werd er niet getreuzeld om met de plechtigheid te beginnen. Baasrode gonsde immers van de aktiviteiten zaterdagna middag. Voorzitter Gerlo onderstreep te dat het in Baasrode een jaarlijkse gewoonte is gewor den rond de week van de Der de Leeftijd aan de bejaarden in het rusthuis een geschenk aan te bieden. Was dat in het verleden al eens een stuk zeep en een washandje, dan weer een bloemetje voor iedereen, dan heeft men nu gedacht aan een geschenk dat echt gemeen schappelijk kan genoemd wor den. En voorzitter Gerlo wees met een breed gebaar naar de prachtige stereo-installatie die in de kleine refter van het rusthuis was geplaatst. «We hebben namelijk opgemerkt», zo vervolgde hij «dat de mu ziekinstallatie in het rusthuis te wensen overliet, om niet te zeggen aan de primitieve kant was. Daarom deze dure aan koop. Maar de bewoners van het rusthuis zullen er allicht zeer veel plezier aan beleven». En tot ae voorzitter van het OCMW zei hij «Mogen we U vragen om deze installatie hier in Baasrode te laten en ze niet te verhuizen. Want normaal is het zo dat een geschenk aan het OCMW gebruikt wordt in alle OCMW instellingen». Me- vrouw Buyse stelde voorzitter Dendermonde. Deze bejaarden zullen kunnen genieten van het prachtige geschenk dat de Gerlo al dadelijk gerust. «Die Rode Kruis afdeling van Baasrode overhandigde, (ks) installatie blijft hier. Ze zal J hier nooit meer weggaan. Of toch: een keer. Verwonderde gezichten natuurlijk die echter herschapen werden in een bre de glimlach. «De installatie zal een plaats moeten krijgen in de grotere zaal die voor de nabij toekomst in het rusthuis is gepland». Mevrouw Buyse had ook woorden van lof voor het ini tiatief van de Rode Kruis afde ling van Baasrode. «Het Rode Kruis borrelt over van goede bedoeling en van inzet», zo verklaarde zij terwijl ze erop wees dat het OCMW met dit geschenk erg opgetogen was. De koffiekoeken werden gela ten voor wat ze waren en eerst aarzelend maar later met veel bravoure, werden zelfs de meest ingewikkelde danspasjes uitgevoerd. Voor de bewoners van het rusthuis een aange naam geschenk en voor de Ro de Kruis afdeling van Baasro de meteen de grote voldoenihg dat de inspanningen naar waarde worden geschat. Over Jan KUYPERS, Aalstenaar en scheikundig ingenieur, werd reeds menig woordje Hij deelde eerder de menin in de pers vermeld. Deze publiciteit rond zijn persoon is voor het grootste gedeelte het ^an collega's, gevolg van zijn eigen aktiviteit. Kuypers werd gekollokeerd (d.i. het verplicht ondergaan In v.erbant? met.de van een psychiatrische behandeling in een gesloten instelling) in december 1980. Om dit feit aan te klagen kwam hij maandagavond 8 november in het Koninklijk Lyceum van Aalst zyn verhaal vertellen. Dr. Ringoet, psychiater, was eveneens uitgenodigd om een voordracht te geven in aansluiting op Kuypers betoog. Jan Kuypers werkte bij de fir- noemd worden. Kuypers werd zijn voordracht. Hij weigerde ma Siemens als scheikundig in- letterlijk bestormd met vra- echter te spreken over een in genieur en verdiende daar aar- gen. Maar antwoorden op een dividueel geval (dus: het geval dig wat geld met het doen van vraag is iets wat deze man niet Kuypers), maar wilde het wel uitvindingen. Zijn schoonmoe- kan. Hij draaide rond de pot, hebben over het probleem van der, die uit was op zijn geld, wijdde uit, verloor de draad, de kollodatie in al zijn fa- liet hem door de psychiater enz... cetten. van zijn vrouw krankzinnig Dit maakte dat de aanwezigen, Vooreerst legde Dr. Ringoet verklaren en opnemen. De Dr. Ringoet inbegrepen, meer uit volgens welke procedure psychiater van de instelling, en meer geïrriteerd raakten, men iemand kon laten kolloke- die volgens Jan Kuypers niet Daarbij kwam nog dat Kuy- ren en wat de zwakke punten eens een onderzoek gedaan pers begonnen was met de aan- daarin zijn. Het zit namelijk zo had, bevestigde de diagnose kondiging dat er, i.v.m. zijn van zijn collega. De derde probleem, stickers en aanplak- psychiater, die in opdracht van biljetten te koop werden aan- Kuypers een tegenexpertise geboden. Dit laatste gaf eerder had uitgevoerd, kwam tot de- een berekende, dan een sym- zelfde vaststelling. Hij ver- pathieke indruk van zijn klaarde Jan Kuypers paranoï- persoon, de (d.i. iemand met achtervol- Een eerste zwaar diskussie- gingswaanzin). Na zeven punt ontstond n.a.v. de tegen- maanden werd Kuypers vrijge- strijdigheid tussen de twee laten (volgens hem na afname voorgestelde teksten. Na lang- van een I.Q.-test waarvan het durig over en weer praten resultaat zo hoog was dat de Jan Kuypers uiteindelijk toe psychiater in paniek raakte), dat Siemens met de hele zaak Toen hij thuis kwam na drie niets te maken had. Dit ge- maanden in een ziekenhuis te beurde door tussenkomst van zijn verzorgd wegens zware Dr. Ringoet die Kuypers for- vergiftigingsverschijnselen, ceerde om met ja of nee te ontdekte hij dat zijn vrouw antwoorden op de vraag of zich van hem had laten schei- Siemens hem al dan niet had den, en er met de kinderen laten kollokeren. vandoor was. De firma Sie- Er werd door het publiek ook dat de burgemeester, voor aleer bij de aanvraag van een arts voor kollokatie van een persoon ondertekent, de poli een grondig onderzoek moet laten doen naar de ge zinsomstandigheden en het ge drag van het slachtoffer. Dit gebeurt echter in de meeste gevallen niet. De burgemees ter ondertekent dan het papier omdat dit het veiligst is. Wan neer hij dat niet doet en de volgende dag vermoordt «de krankzinnig verklaarde» diege ne die zich bedreigd voelde, dan zit de burgemeester diep in de moeilijkheden. Een tweede zwakke schakel is dc observatietijd in de instelling, wat de definitieve kollokatie voorafgaat. Deze observatie Dendermonde. Een korte en sobere plechtigheid die echter overliep van hartelijkheid, (ks) mens wou hem ook niet meer geduid op een andere onwaar- gebeurt namelijk niet altijd terug in dienst nemen en be- schijnlijkheid in de feiten zoals even grondig, dankte hem met een koperen die voorgesteld waren door Bovendien is het goed moge handdruk. Tot zover het eerste Jan Kuypers. Dat iemand lijk dat iemand een bepaalde pamflet. geestelijk gezond verklaard persoon gek laat verklaren om Ter inleiding van het debat wordt op basis van een hoog heel andere redenen dan de werd door iemand van de orga- I.Q. is immers onbegrijpelijk, geestelijke gezondheid van die nisatoren (van het humanis- IQ heeft niets te maken met persoon. Dr. Ringoet heeft tisch vrijzinnig vormingswerk) psychopathologie (ziekte van echter niet toegegeven dat dit nog een andere tekst voorgele- de psyche). Een schizofreen het geval was bij Jan Kuypers. zen, die in maart van dit jaar kan een IQ hebben van 140 verschenen was in een publika- gemiddeld, maar dit bewijst tie van Agalev. Volgens deze zeker niet dat die persoon tekst echter was het de firma geestelijk gezond is. Siemens die hem had laten Op deze aanval was Kuypers kollokeren (o.a. omdat hij te- duidelijk niet voorbereid. Als gen het gebruik van kernener- verklaring gaf hij dat er ook gie was, slordig gekleed liep, persoonlijkheidstesten vervat en rare vorm van humor had, zaten in het pakket van de kortom zich marginaal ge- I.Q.-test. droeg) en niet zijn schoon- Over het algemeen kan gezegd moeder. worden dat het er heet aan toe Na voorlezing kreeg het talrijk ging. Om 21.55 u werd een opgekomen publiek de gele- pauze voorgesteld door de or- genheid om Jan Kuypers vra- ganisatoren met de bedoeling gen te stellen, i.v.m. de door de gemoederen een beetje tot hem aangeklaagde zaak. Het rust te laten komen. Na de publiek kon zeer aktief ge- pauze begon Dr. Rineoet met van het «platspuiten» hield Dr Ringoet een gespecialiseerd uitleg. In het kort (voor d geïnteresserden) kwam he neer op het volgende. Bij 95? van de gevallen zou geestes gestoordheid van psychopen oorsprong zijn (d.w.z. niet-or ganische oorsprong zoals bij voorbaald angst in de prenata le periode of druk van he sociaal milieu, enz.). Toch wordt in 100% van dt gevallen medikatie toegedien die alleen maar effektief gene zend werkt bij die patiënte wiens geestesgestoordheid va organische oorsprong is (du. 5%). Gevolg is dat 95% van d gevallen enkel de nevenver schijnselen ervaren (sufheid slaperigheid, incoördinatie vai bewegingen, enz.) en niet (fa genezende werking van de it psychiatrische instellingen voorgeschreven medikatie. Verder beschreef dr. Ringoe nog een door hem zelf ontwik kelde alternatieve psychiatri sche behandeling. Hierbi wordt geen gebruik gemaali van medikatie. Deze behand© ling werkt op de psychogem oorzaken van de geestesge stoordheid. Daar dit een eer der ongewone behandeling (die we hier met verder zullei bespreken) bleef het commen taar van het publiek ook dez< keer niet uit. Dr. Ringoet wa daar niet mee gediend en bral de diskussie af. Hij zei «AIi het de bedoeling is om eei proces te houden over mijl therapiemethode dan stop il ermee.» Dit was ongevee rond 23.45 u. Hiermee eindig de dan een tamelijk bewogei debatavond. B.B Onder de hoofding «De vredesbeweging: politie ke manipulatie?» werd in De Voorpost van vorige week een standpunt van Guy De Paep uit Beveren afgedrukt. Het inleidend stukje bevatte een foute toelichting. Guy De Paep is géén dokter, zoals werd gesteld, maar wel student. Zijn vader Guido is geneesheer. (w.v.) Uitbaters Leo Duchou en Nadia De Smet. Na drukke voorbereidingen even uitblazen op het terras. Aan de Grote Markt te Lokeren verschijnt een nieuw winkelcentrum. In deze krisisperiode gaan de verbruikers op zoek naar de beste waar met de goedkoopste prijs. U hebt die gevonden en bent tevreden. Na dat gesleur bent U moe? Een tas koffie of warm drankje zou zeker opknap pen. Gauw naar huis? Nee hoor, U hoeft zover niet te lopen. THE LODGE is vlakbij. U gaat binnen bij Leo en Nadia. Laat U neerzakken in de luie stoel en meteen overvalt u de rustige sfeer... Zalig Voor de rest zorgen Leo en hij in dienst bij de mode- Nadia, de uitbaters. Bij zaak Milano te Gent. Als hen is de klant koning en ze winkelbediende leerde hij. hebben de nodige ervaring, nog piepjong, omgaan met Leo Duchou werd geboren de klanten. Zeker in een te Haine - St.-Paul. Toen modieuze kledingszaak was hij 13 was verhuisden ze dat geen sinecure. Zoals naar Gent. Maar daar zat elke jongeman met ambi- voor Leo een nadelig detail ties wilde Leo toch ook wat aan vast. Hij had franstalig bijverdienen. Hij werd 6 onderwijs genoten en maand barman in Het moest nu overschakelen Wiel. Zo leerde hij Loke naar het nederlands. Dat ren kennen. Toen in The liep van geen leien dakje. Fox een betrekking van j. kelner vrijkwam twijfelde Als winkelbediende direkt onze heer mei mensen omgaan b|ik Hij wer(J p6rompt XJp zijn 16c levensjaar trad vaard. Gedurende vier jaar leerde hij daar, tussen het bestellen van drank en snacks, de knepen van het vak. Ervaring opdoen in Koopcentrum St.-Niklaas Pub «The Black Sheep» in het Wase Koopcentrum was op zoek naar een kel ner. Leo aanvaardde de uitdaging en ging in dienst bij de Heer en Mevrouw De Kesel. Later werd Me neer Brioen eigenaar. Ge durende de zes jaar in The Black Sheep begon bij hem meer en meer de idee te rijpen ergens een eigen zaak te beginnen. Tot het winkelcentrum te Lokeren werd opgebouwd... Vrouwtje Nadia leren kennen in The Fox Nadia De Smet is de oudste van zeven dochters. In het gezin was er wel nog een zoon, die nog ouder was. Blijkbaar een sterk ge slacht want haar grootmoe der Maria Riemkens heeft de gezegende leeftijd van 103 jaar bereikt. Om wat extra bij te verdienen ging Nadia tijdens de weekends helpen in The Fox. Toen ze na anderhalf jaar werkloos werd, kon ze full-time aan de slag in diezelfde instel ling. In totaal was ze er drie jaar werkzaam. Aangezien Leo daar kelner was, kunt U de rest al begrijpen... Zo kwamen ze samen in St.- Niklaas terecht zoals hier boven reeds vermeld. Ze zijn de gelukkige ouders van een dochtertje Valerie dat binnenkort drie jaar wordt. The Lodge: een oase van rust en gezelligheid Winkelen kan vermoeiend zijn. U kunt best een op- kikkertje gebruiken. De naam Kronenbourg wijst U de weg. Gezellige terrasjes buiten nodigen reeds uit. Eens binnen valt direkt het rustieke op. Knusse zetels vragen om u in te laten neerzakken. Hebt u weinig tijd, geen nood! Stijlvolle barkrukken verwachten u aan de tapkast. In een oog wenk volgt de bediening. Wil meneer nooit mee uit winkelen? Mevrouw, The Lodge is een enig middel hem te overhalen. U hoeft Uw gekochte waren zelf niet naar huis of de wagen te sleuren. U neemt rustig de tijd boodschappen te doen. Meneer gaat onder tussen iets gebruiken in The Lodge, terwijl hij de krant of een tijdschrift doorneemt. Hij zal heel be reidwillig Uw koopwaar gaan opbergen terwijl U uitblaast. Daarna gezellig samen nog iets gebruiken. Maar wat? Een variëteit om iedereen te voldoen U kunt genieten van de traditionele bieren zoals Kronenbourg, Bass, Camp bell of Whitbread. Of de gewone frisdranken en fruitsappen. De warme dranken variëren van kof fie via choco, thee, soep, warme wijn tot Irish en French koffie. Of waarom geen ijsje? Een Dame Blanche, Coupe Advokaat of Café glacé? En hebt U werkelijk geen goesting meer om thuis nog aan de kookpot te staan, dan hel pen Nadia en Leo U wel uit de nood. Een boterham kaas of hesp, een croque, uitsmijter of omelette ma ken ze zo voor U gereed. Hun snack's zullen zeker Uw honger stillen: ze zijn van prima kwaliteit. Ook genieters van een aperitief of een wijntje komen er aan hun trekken. THE LODGE verwent ie dereen. Leo en Nadia be dienen U op vriendelijke wijze met kennis van za ken. Daar staat hun erva ring borg voor. U kunt er terecht vanaf 10 uur. Hebt U 's middags trek in een snack of een hapje of 's namiddags in een ijscrème, The Lodge heet U welkom. Er is ook altijd taart in huis voor bij de koffie. O ja, wilt U gewoon eens gezellig keuvelen met vrienden bij een lekker pintje? in THE LODGE natuurlijk! André Een technieker van de brouwerij steekt nog even de leidingen voor het tappen. Dat hoort ook bij een opening. Nadia is gerustgesteld 1 Leo Duchou geeft de laatste instructies aan de kelner. De eerste genodig den zijn aangekomen. Onverwachte kiek van de uitbaatster Nadia. «Dank voor het bloemstuk».

De Voorpost | 1982 | | pagina 12