Weekblad tan Dender- Sint-Niklase CVP bedenkt drie kabinetsadviseurs met schepenkabinet R.VERGEYLEN ZOON flaductonteigeningen in Dendermondse Boonwijk stellen problemen of/ ru>i Landbouwkandidaat met minste stemmen wordt schepen... De Voorpost 1M2 35- JMRGJING NR. Ai - 38 F Bontmantels Manufactuur van Bontmantels Molenstraat 58-60 9300 AALST Aan straten een naam geven van een of ander min of meer illuster stadsgenoot blijft ook te Aalst een eerder delikate bedoening. Nadat raadslid dr. Vanderbeke destijds had voorgesteld oorlogsburgemeester Victor Bocqué via een straatnaam te vereeuwigen kwam men tot een soort kompromis door er een hele reeks opeenvolgende sjerpdragers in aanmerking te laten komen. O.m. dan burgemeester Borremans en Bocqué. n vo "d si d tot 'an - athol /ijs. it-Joz tynin fegeveer drie jaar geleden vernamen verscheidene inwoners van de Dendermondse uperi oonwijk dat zy zouden onteigend worden voor de aanleg van een NMBS-brug over de poor lijn Dendermonde-Gent, waarby ook de gevaarlijke en dikwijls gesloten overwegen "t 1 en 63 zouden worden afgeschaft. Ondertussen is er reeds een en ander gebeurd, maar tr 19 fdat allemaal even logisch en efficiënt gegaan is, wordt een andere vraag. Verschillende ingelanden zijn immers zeer ontevreden met de gang van zaken de afdel ^middellijk na de kennis- NMBS is immers gewoon dus met enkele maanden ïoolj fv'në van de onteigenin- om overal voorrang te verdaagd worden. ;ema fn werd een wijkkomitee krijgen ïe afi pgericht dat als doel had Toen ontvingen een twin- stelde senator Claeys dc f-Kle Ie geplande onteigeningen tigtal eigenaars een paar vraag aan de minister van tgen te gaan door het weken later toch het be- verkeerswezen welke over- richt der inkoop van hun wegen er dit jaar en in 1983 lerii heeft immers geen zin. On- plein zijn al enkele peilers operatie een belangrijke dertussen echter heeft de gebouwd waarop de nieu- som verloren intresten. Het eigenaar even verder een we viadukt moet rusten, is toch een algemene regel stuk bouwgrond gekocht. Drie jaar geleden reeds dat de koper zich onthoudt Daarop kan hij echter niet schreven we dat het weinig als de (in)koper) geen geld Volkswelzijn, aan de ande re zijde van de spoorweg en zo draaiend naar de Paar- dentrap en de Burg. Port- voordelen van de staat manslaan. waar deze afrit dan aansluiting geeft met Dendermondse centrum. Dit stukweg moet echter de Denderbellestraat op de nieuwe viadukt zou te all°orstellen van verant en, i oorde alternatieve trajek- eigendom -wetien voor de afritten van de riadukt. Met een petitie- uynii jst werd door dit komitee Pieteteun gezocht bij alle wijk- de erenigingen (KWB uitge- Alb onderd) bij Raldes en iroen-Dendermonde WJ )e KWB van de Boonwijk 29 a tad echter andere ideeën j do n doorkruiste de plannen jn 'an het komitee door een ovei oorzitting, waarop enkel esproken werd over de en e< traten waarin de afritten -i stj noesten uitkomen en of de ;el 0 iadukt op palen of op een moest gebouwd njrorden. Vin leze hoorzitting verliep jg erder woelig, niet in het rot ïinst door de zeer verschil- wde standpunten van de 3 ewoners, maar ook door en op dat ogenblik eerder ntstuimige schepen Ver- ie telst. Gelukkig was er ook 2ndi folkswelzijns Eric Macha- trnzi 's die alles nog in rechte slaa lanen kon leiden. -mee loewel op deze vergade- :en 1 ang de feitelijke onteige- en c lüngen niet ter sprake kwa- ge van tientallen miljoe- i Brmen< wei"d het in het KWB- nen. Hun gronden zijn nu ij) lersverslag toch verheu- schoBend genoemd dat de ont- eerli eigeningen niet zouden doorgaan. Iedereen geloof de toen misschien in het op een zeer omgoochelen- nek alternatieve trajekt van de de manier, do KWB, behalve de NMBS Nadat het onteigeningsko- ig^dan Deze maatschappij mitee herhaaldelijk had up die een échte staat in de aangedrongen bij de «be ak a staat is, wijzigde immers voegde instanties» om te gea niets aan de plannen en weten waar men nu aan toe m ei Kok zich geen lor aan van was, werd aan enkelen zouden afgeschaft worden. Deze gronden zijn gelegen De lijst in het ministerieel vanaf de Robert Ramlot- antwoord vermeldt de straat over het groenpark overwegen 61 en 63 niet. aan de appartementen van Indien de onteigeningen mochten plaats hebben zou het dus ten vroegste 1984 zijn.. Het is hoogst onrechtvaar dig dat de staat als koper nooit gebonden is en op elk ogenblik, ook na jaren gezien worden in het groter wachten, kan beslissen dat geheel van de omleidings- ,je inkoop niet doorgaat baan die nu reeds langs ZOnder iemand te verwitti- Lebbeke loopt, eventueel gen. Dal was aj met enke len het geval. De staat kan ook, indien er geen ak- uitgeven en vandaar twee koord is over de prijs, de afritten zou hebben: één eigendom innemen zonder naar Dendermonde-cen- trum en één naar het Oude- gemse waar dan aansluiting zou gemaakt worden met de baan naar Gent. Toe komstmuziek natuurlijk en dat zeker in deze tijden. Twee jaren wachten Ondertussen zijn een tien tal voormalige eigenaars volledig vergoed ten bedra- reeds eigendom van de NMBS. Voor verschillende anderen verloopt de ontei geningsprocedure echter andere adviezen. De mondeling meegedeeld dat uitbetalen en de zaak in handen geven van de recht bank die dan een billijke prijs moet toekennen. Er zijn op de dienst der ontei geningen heel wat dossiers die al vijf jaar hangende zijn. Ondertussen hebben de mogelijk-onteigenden al fi nanciële inspanningen ge daan voor het aankopen van bouwgrond en de aan vraag van een bouwvergun ning. Zij derven interesten, meer nog zij moeten er be talen. Hun bouwplannen gaan niet door en ondertus sen vervallen de steun maatregelen van de rege ring aan de bouw, wat weer enkeie honderdduizenden verschil uitmaakt. Het is in elk geval onrechtvaardig dat deze «onrechtstreekse» Dendermonde. Onder meer deze overweg zal na de bouw van het viadukt worden opgeheven. Wegens het nabijgelegen rangeerstation was de slagboom meestal gesloten, (v) een uitgave van v0 dan dc lei nk kei UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Veet 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 PrIJe voor los nummer 30 F 6 maand 3 maand 1.3 de verdere onteigeningen niet zouden doorgaan. «Men» was zelfs verwon derd over het feit dat nie mand werd verwittigd. Met andere eigenaars daarente gen werden onderhandelin gen gevoerd over de prijs, zonder dat men hierop la ter terugkwam. Wel werd er vermeld dat na de schat ting geen rekening meer kon gehouden worden met veranderingen, verbouwin gen, beplantingen en ande re onderhoudswerken. Na drie jaar De diensten van het aan- koopkomitee deelde nu, drie jaar later mee. dat de- geplande onteigeningen de finitief zijn. maar dat de N.M.B.S. geen geld meer he.eft. De afhandeling zou schade niet wordt vergoed en dat de verkoper in feite niets kan inbrengen over het al dan niet, het wan neer en zelfs niet over de prijs. Er is immers geen kompromis, maar een ont eigening. geen verkoper maar een slachtoffer en geen koper maar een «in koper»! Zo is er iemand die een oud boerderijtje staan heeft op het trajekt van de afrit naar de B. Portmanslaan. Hij heeft het gekocht om op te knappen en er te wonen, maar de onteigeningsplan nen hebben dat gedwars boomd. Het hoeveke staat er nu en wordt niet onder houden. Er staat zelfs een eenzame koe gestald. Het gebouwtje onderhouden Dendermonde. Drie. huizen aan de Paardentrap zijn onteigend en reeds vergoed, (v) beginnen bouwen, zolang hij geen uitsluitsel heeft over wat er zal gebeuren met het hoeveke, of zolang hij geen önteigeningsver- goeding heeft gekregen. Ondertussen woont hij dus maar ergens anders. Voor deze kandidaat-onteigende kost deze situatie vele tien duizenden per jaar. En hij is niet alleen. Tien miljoen Over die beruchte tien mil joen voor de aanleg van de mooie tuin aan de blokken van Volkswelzijn hebben we het reeds gehad. Temid den van dat immense speel- zin had een park aan te leggen, waarvan men voor af wist dat het zou vernield worden door dc bouw van de viadukt. Nu heeft men er echter reeds enkele ja ren plezier van gehad. Toch bleef ook deze uitga ve onverantwoord. Slecht manager De NMBS blijkt zoals vele parastatalen een slecht ma nager te zijn om reeds tien tallen miljoenen uit te ge ven aan onteigeningen voor een projekt dat toch niet kan uitgevoerd worden, voorlopig althans. Gedu rende al die jaren geeft die heeft. Ondertussen heeft de NMBS miljarden deficit per jaar, krijgt het miljar den leningen, hebben velen van haar werknemers be voorrechte posities, geniet ze van een algemene ver- keersvoorrang, zorgt ze voor een slechte planning en wekt dikwijls de erger nis van vele van de gebrui-. kers van het openbaar ver voer door niet sluitende uurroosters, slechte verbin dingen en aftandse akko- modaties. Is de NMBS uit eindelijk wel een instelling van openbaar nut? (Mare De Backer) Tijdens de laatste vergade ring van de Aalsterse ge meenteraad stelde schepen Hooghuys dan ook voor een nieuwe straat, nog zon der huizen, aan burgemees ter Bocqué te wijden. De verbindingsstraat tussen de Pierre Corneliskaai en het Wijngaardveld. De sche pen herinnerde hierbij ech ter aan het akkoord dat ook burgemeester Borre mans een straat zou krijgen waarvoor dan een deel van de Vooruitzichtstraat werd bedoeld. Deze straat is in derdaad in twee door een grote weg gesneden delen gesplitst wat dan meer dan eens tot moeilijkheden en misverstanden heeft geleid. Dit zou echter niet van een leien dakje lopen want alle inwoners van dit deel van de Vooruitzichtstraat langs de andere kant van de Bou- dewijnlaan protesteerden en de commodo et incom- modo-procedure werd stil gelegd. Vóór de geplande Victor Bocquéstraat kwam geen enkel bezwaar. Niet ver wonderlijk als men weet dat het een nog totaal on bewoonde straat is... Tegelijkertijd werd er op gewezen dat er onderscheid is tussen het geven van een nieuwe straatnaam, iets wat aan de gemeenteraad toekomt, en het verande ren van een bestaande straatnaam, een taak voor de provinciale kommissie. «Om het even welkè be staande straatnaam wijzi gen stoot op tegenstand» en «wie heeft nu uitgere kend de Vooruitzichtstraat daartoe uitgekozen?» wa ren de gehoorde bemer kingen. Fraktieleider van de PW André Doorns stelde voor wegens de «politieke gela denheid» het voorstel Boc qué te verdagen doch raadslid Willy Van Mosse- velde drong op behandeling aan, te meer daar men reeds meermalen over dit punt had gediskussieerd. «Ook al komt Victor Boc qué er achter prikkeldraad te staan...» merkt hij erbij op- Tegen de tussenkomst van burgemeester D'haeseleer in die het unaniem stand punt van het kollege ver tolkte drong André Dooms aan op verdaging Gelijktij dige behandeling van de straatnamen Borremans en Bocqué was nu niet meer mogelijk gezien voor de ene straat de procedure ge stopt werd en voor de twee de de procedure afgehan deld, stelde Edgard Hoog huys. Schepen Jan De Neve verklaarde in zijn tussen komst dat het kollege niet tegen het geven van namen van andere burgemeesters aan straten doch meent dat Victor Bocqué er alleszins een verdiende wegens zijn moedig optreden ter verde diging van stadsgenoten in uiterst moeilijke omstan digheden. Men zou uiteindelijk over gaan tot hoofdelijke stem ming. Niet over het al dan niet toekennen van bewus te straatnamen doch wel over het al dan niet verda gen van dit agendapunt. Achttien leden stemden voor verdaging: alle CVP- ers en de PW-ers, Breckpot, Doorns, Moens, Lorie en Redant. Zeventien leden wilden het punt op de dagorde behou den: het hele Kollege, de SP-ers en de aanwezige VU-ers. Acht raadsleden bleven in derdaad afwezig en het punt werd met nipte meer derheid verdaagd zodat de story verder kan gaan. Willy Van Mossevelde uitte zijn ongenoegen en sche pen Blommaert dat er in november wel «veel mosse len» in de gemeenteraad zitten. LH Een team van tachtig of net iets méér Sint-Niklase CVP-ers, onder de verzamelnaam partijbestuur, heeft maandagavond zijn zegen gegeven over het wandelen sturen van bijna alle huidige schepenen van die partij. De standen stonden in stand-by, in het Gildenhuis kon bezwaarlijk nog wat fundamen teels gewijzigd worden aan de desiderata, aan de namen, aan het «vonnis» zoals dat of die vooraf door respektievelijkwerknemers, middenstanders en boe ren werd(en) geformuleerd, gedekreteerd eigenlijk. Een kompleet ander schepenkollege dus, ook al omdat de Volksunie in de straks door de SP te verlaten zetels komt postvatten of althans een paar van die zitjes inpalmen zal. Bij de VU loopt/liep de uitverkiezing van de kandidaat-schepenen niet van een leien dakje zoals u weet, maar da's een ander verhaal. Terwijl de socialisten in stand had men in het overleg met de liberalen ~n NCMV beslist en besloten de groenen een heus .vo.,/- dat Lieven Lc"' de af- duwkabinet op poten aan 't/ gevaardigde mag .>ezen in zetten waren, met Fred het nieuwe kollege, naast Willockx als alternatieve, burgemeester De Vidts na- als morele burgemeester, tuurlijk; en runner-up Af streek men bij de kristen- dré BaetensCMO-direk- demokraten de laatste teur én Belselenaar (die plooien glad. laatste vermelding is be langrijk in de kontekst van Bekommernis om Belsele wat hierna volgt) moest Maar rimpels blijven er toen nipt het onderspit del- wel. Vooral bij Vincent ven. Je kan in zon zaken Foubert en Ward Vergaugeen koffiedik kijken na wen, vorige dinsdagavond tuurlijk. maar mocht Lie- in datzelfde Gildenhuis be- ven Lenaerts over een paar dankt voor hun diensten, jaar naar het Europees par- Ward Vergauwen formu- lement gaan (hij moet eerst leerde het deze week nog nog verkozen worden, dat zo: «Mijn kist stond al zes wel) dan mag André Bae- jaar geleden gereed». Bij tens als nieuwe schepen de middenstand oritgoo- verwacht worden. Baetens cheling bij o.m. dc huidige is overigens gloednieuw kuituurschepen Theofiel raadslid namens de CVP, Heynderickxhij had zijn hij kan gerust enig geduld boontjes te week gelegd op oefenen, een mandaat van schepen Do enige certitude als sche- voor burgerlijke stand pen namens de CVP was maar even vóór Wapenstil- ik heb dat al vaker geschre- ven Jeannine De Boever van Nieuwkerken, thans belast met o.m. toerisme. De charmante dame nam vorige week probleemloos de hindernis binnen haar eigen ACW en deze week werd ze bij handgeklap door de héle CVP verko zen, naar voren gebracht. Ze wordt eerste schepen. Een rondje of zes Gilden huis nu, terug naar maan dagavond. Na Jeannine De Boevers probleemloze eer ste ronde mochten de land bouwers hun kandidaat naar voren brengen en ze waren zowaar met z'n drieën, de boeren die een schepenambt ambieerden: Bernard Deyaert van Pui- velde (Belsele) kreeg 58, Hilaire D' Hollander (Nieuwkerken) 15 en uit tredend schepen Van Rumst (Sinaai) hooguit 8 stemmen. Tijdens het weekend was de strijd om de morzel bestuurlijke grond al bekrachtigd, in landbouwkringen. Een eli- minatoire toestand die heel verrassend uitdraaide. Niet dat de jonge Belseelse ver zekeraar Karei De Smet geëlimineerd werd, wél dat de boeren én Hilaire D'Hollander én Albert Van Rumst wipten en uit eindelijk Bernard Deyaert weerhielden. De 56-jarige boer uit de Marktstraat en voorzitter van de Landelij ke Gilde in zijn Belsele (die, tussen haakjes, op 1 mei geboren werd en maar gauw moest aangezocht worden om toe te treden tot de ludieke Vrien denkring der 1 mei-mensen van Theo Penneman). Ber nard Deyaert dus kreeg op 10 oktober van de Sint- Niklase kiezer 612 stem men achter zijn naam (in 1976 nog 790), terwijl Hi laire D'Hollander een sko- Lees door blz. 4 Sint-Niklaas. Een paar jaar geleden kreeg de burgemeester een resem betogende boeren op bezoek. Onder hen o.a. Albert Van Rumst, Hilaire D'Hollander en Bernard Deyaert (die zit helemaal rechts) (archieffoto)

De Voorpost | 1982 | | pagina 1