200» op zijn best Sint-Cecilia-fanfare van Wieze vierde jaarfeest Koninklijke harmonie Sint-Cecilia Hamme in feeststemming Koorkoncert op niveau m ferdersemse Harmonie met Z Jubileum vlag! I de lijk», ©en epiteet dat ze in de loop der decennia 1b waardig heeft ge- dan d. e li doch eigentijds g van de kwaliteiten van waj [armonie is dat ze zich il 1 is aan de trend des tijds or51 weten aan te passen, "te lel van haar blijvende st4 ikt op Herderaem en de den regio. Er kwamen uni- nonie die euwigd wordt via een Oder (met hefst veer- maanden, een unicum) kan zijn en dat de betoela ging aanmerkelijk zou kunnen verbeteren. In af wachting stelt hij toch vast dat de Harmonie blijkbaar toch instaat is aan «self supporting» te doen. Tenslotte feliciteert de be- leidsman de harmonie als brenger van kuituur bij het volk en het in ere houden van het niet te missen volks- en verenigingsleven waarbij de aloude spreuk dat «muziek de zeden ver zacht» blijkbaar een reali teit werd. Vereremerkten Eretekens «van verdienste» en «pro musica» werden dan door de minister op de borst gespeld van Herman De Brucker, Robert De Meyst, Alfred, Roger en Theodoor De Wolf, Gustaaf Lambrecht, Prosper Sche- pens, Remi Van den Abbee- le. Pol Sonck, René Van de Winckel en Achiel Cayet. Ook Gustaaf Arts (belet) en koster Jozef Coppens (de mis moet ook gespeeld wor den) kregen dit ereteken. Een speciaal ereteken van het Muziekverbond ging dan nog naar Emiel Arts. De Voorzitter aan het woord Gustaaf Lambrecht, jaren lang sekretaris en ziel van de harmonie, tevens spe lend lid, ziet de viering van twee eeuwen bestaan niet als een einde doch als een inzet van de derde eeuw. Hij memoreert daarbij een aan tal merkwaardige gebeur tenissen en ziet in deze fes tiviteit een verdere stimu lans voor verdere werking. Als waardig sluitstuk van de akademische zitting bij de viering van 200 jaar Harmonie te Herderaem bracht het «National Vokalenensemble Willy Mom- mer» uit Eupen, een twintigkoppig k capellazang- koor, een zeer verzorgd en dan ook zeer gesmaakt koorkoncert. Het werd ook te Herderaem, reeds voor de tweede maal, een zeer geslaagd optreden in een zeer geva rieerd programma met zowel werken van o.a. Men delsohn, Bruckner, Beethoven, Schubert, Kreutzer als van Waelrant, Venturini en Willy Mommer him self. Een koor uitmuntend zo qua muzikale juistheid als wat betreft interpretatie met zelfs een «Vaerwel» in onze moedertaal waarbij als bekroning baszanger Lux in een gospelzong en tenor Simon in een werk van Pigarelli hoge ogen gooiden. Een prestatie de glans van de akademische zitting alleszins waardig. LH «Wij laten niet los en ver trouwen op de jeugd, een nieuwe glansperiode tege moet». Minister Poma en Maurice Torrekens worden dan be dacht op een fles in Delft met een passende inskriptie en gevuld met Faluintjesge- never. Of wat dacht U? Tussen de sprekers in zorg de dirigent Remi Van den Abbeele voor muzikale in termezzo's door de Harmo nie met stukjes met titels sprekend voor zich zelf: «Dorpsfeest», «Gelukkige Verjaardag», «Junioren- mars» en niet in het minst de eigen kompositie van de gelegenheidsmars «Con- Do» wat dan vanzelfspre kend staat voor «Concordia et Docilitas». De kleinste majoretten bood dan ook de grootste muzikant bloemen aan... Met de St.-Antoniusviering in januari e.k. volgt nu een tentoonstelling onder het thema «Het rijk verleden van de 200-jarige Harmo nie» met inleiding door volkskundige lie. Renaat vander Linden. Dan wordt tevens het «Jubileumboek» voorgesteld en verspreid. LH De Voorpost - 26.11.1982 - 25 nil )ok de plechtige eucharistieviering voor een bomvolle kerk groeide uit tot een areltje Een koncolebratie met de 40* Abt van Affligem Jan Goetghebeur, uperior van het St.-Maarteninstituut Van Spaendonck en Pastoor Mussche. legonnen werd alvast met een geslaagd experiment: «Looft Uw Heer» van De 'ocht beurtelings door de Harmonie gespeeld, door het Parochiaal Zangkoor ader leiding van Jozef Coppens gezongen en dan gebracht door beide ensembles amen 'oor de gelegenheid werd tevens overgeschakeld naar een Gregoriaanse Mis, de "ausmis dan en Jozef Coppens komponeerde bovendien een gelegenheidslied voor ierstemmig koor. Ook de Harmonie zorgde voor muzikale intermezzo's o.l.v. .Remi Van den Abbeele. Joannes Goetghebeur, zoon van een Oostends volksvertegenwoordiger, lovice te Affligem sinds 1944, monnik sinds 1947, licentiaat in het kerkelijk echt te Rome, novicenmeester sinds 1956 en in 1982 door de Affligemse ommuniteit tot Abt verkozen in opvolging van Dom Franco de Wijels, bisschop 1 ewijd door Mgr. De Smedt, wijdde de spiksplinternieuwe vlag van de Harmonie. 3S%en realisatie door een gespecialiseerde Firma in Oost-Rozebeke naar een ontwerp kunstschilder-muzikant Pol Sonck. Pol maakte liefst zeven verschillende ntwerpen waaruit dan uiteindelijk één genade vond in de ogen van het bestuur. w let betreft een vlag van 1,30 m bij 1,20 m op wit veld met een onvoltooide her (het 0 leven van de harmonie gaat steeds verder) in het rood bekroond met het groen van hoop. Verder de blauwe en zilveren banden en kruisjes van het Herdersems meentewapen en naast «Concordia et Docilitas» de veelzeggende jaartallen 783-1983. Pol Sonck is trouwens hiermede niet aan zijn eersteling want hij reeds vlaggen o.m. voor Erembodegem, Hof stade, Lede, Aalst en zelfs trugge terwijl hij er momenteel nog op het getouw staan heeft. Meter en Peter de vlag waren Hedwig Muylaert-Bourgeois, dochter van een vroeger dirigent de harmonie en erevoorzitter Achile Cayet. Op de feesttafel bij het banket 'achtte dan voor elke genodigde vanwege meter en peter het gebruikelijke loopauiker. Met vlag uiteraard. ■a de traditionele groepsfoto en receptie in het Parochiaal Centrum en een korte "'ocht werd dan door een 220-tal getrouwen aangezeten aan een feestbanket van •mijn-lip waarbij voorzitter Gustaaf Lambrecht namens het Muziekverbond ikens uitreikte aan de jonge majoret An ja Van den Bossche en aan majoretten 10 jaar dienst Muriëlle Arts, Inès Maes, Nicole Pieters en Nadine Willems en muzikanten Rudi Bruylandt (25 jaar), Roger De Wolf (35 jaar) en Theodoor Wolf (60 jaar). Uiteindelijk kreeg ook koster Jozef Coppens wat hem toekwam, ir wel en wee van de Harmonie sinds wereldoorlog II had dan Achiel Cayet het allerhande anekdoten. een gezellig samenzijn werd dan deze feestelijke tweedaagse besloten LH een speciaal dankwoord voor de voorzitters die ook in moeilijke omstandighe den de «eendracht» hebben weten veilig te stellen. Voorzitter van het Muziek verbond van België Maurice Torrekens, eveneens een Oostvlaming, had woorden van felicitatie voor de har monie die haar aktiviteiten stelt in het teken van vreugde, vrede en vriend schap. Zulks namens de ruim 50.000 aangesloten muzikanten. Toen zowat 20 jaar terug «de lichtbak» dreigde fel remmend te zullen werken op allerlei, ook muzikale aktiviteiten, schonk het Muziekverbond met o.m. erevoorzitter Achiel Cayet biezondere aandacht aan het bestendigen van de ei gen werking. Herdersem werd dan ook een lichtend voorbeeld voor het hele Vlaamse land, een ware «lichtbaken» met aktivitei ten die niettegenstaande de opkomst van de TV steeds crescendo gingen. De kul- turele invloed van dergelij ke harmonie is dan ook moeilijk te (over)schatten en een enquete van het Mu ziekverbond heeft duidelijk uitgewezen niet alleen de opvoedendewaarde van de muziekbeoefening doch ook de invloed op het intel- lektueel niveau van zijn beoefenaars en hun omge ving. De tijd dat muzikan ten als «pottenpakkers» ge doodverfd werden is dan ook reeds lang voorbij. Nu evolueren ze eerder naar «koncertmusici Ook financieel werd het soms een zware dobber de harmonie door alle moei lijkheden heen te loodsen doch er is hoop. In het pas voorbije Kongres van het Wereldmuziekverbond bleek duidelijk de belang stelling van de overheid zo wat overal voor muziek beoefening, belangrijke faktor van jeugdopvoeding, nu vooral in een periode van verwildering en bande loosheid 't allenkant. Namens het Muziekver bond van België overhan digde de voorzitter dan ook aan twee uiterst verdienste lijken die «de fakkel hebben voortgedragen» het erepla- ket van het Verbond, nl. aan Achiel Cayet, erevoor zitter en Gustaaf Lam brecht, voorzitter in funk- tie. Minister Karei Poma Vice-voorzitter van de Vlaamse Executieve en Ge meenschapsminister van Kuituur Poma vereerde de Herdersemse Harmonie met zijn aanwezigheid. In een periode dat alles, ook muziek, ingeblikt wordt is het uiteraard geen sineku- re een harmonie in stand te houden. Te Herderaem ech ter was volgens de minister alleszins geen gebrek aan wat in hun leuze staat «een dracht en gedweeheid». Dag na dag, jaar na jaar, zelfs eeuw na eeuw stond men er onder dit motto op de bres en vele zogezegde kulturele hoogstandjes zouden er uiteindelijk bij verbleken qua inspanning. En resultaat. «Plooien» staat echter blijkbaar niet in het woordenboek van de harmonie die zelf haar frontstrepen verdienen wil zo in binnen- als in buiten land. De minister die «meer wil doen met minder geld» heeft er wel ook voor dat dergelijke Cultuurbeoefe ning niet zelfbedruipend Het hoogfeest van iedere muziekmaatschappij is voorzeker de jaarlijkse teerdag. Dit geldt in elk geval voor de Wiezerfanfare die het de laatste tijd erg druk had en een «rustdag» dubbel en dik verdiende. Bestuur, leden en muzikanten verzamelden vorige zaterdag in het Gildenhuis en togen daarna naar de St. Salvatorkerk voor een eucharistieviering ter intentie van de afgestorven leden. Na de dienst ging het via café Centrum naar het Wiezehof waar een rijkelijke feestdis klaar stond. Jaarverslag Tussen twee schotels in las fanfaresekretaris Erik Pau wels het algemeen over zicht van de jaaraktivitei- ten. Zijn betoog zette in met een wijsgerige beden king over de vluchtigheid van de tijd. Dat vond hij een stimulans om er het beste van te maken, wat in vakkundige termen neer komt op: «Zich inzetten om goede muziek te ma ken!» En daarin slaagde de Wiezerfanfare dit jaar met brio! Getuige daarvan het sukses op het jongste kunstkoncert in het Gilden huis, naast een indrukwek kende lijst aktiviteiten die we hier kort op een rijtje zetten: een artistiek Nieuw- jaarswenskoncert, deelna me aan de kamavalstoet te Aalst en te Wieze, het grandioos fanfarebal, een uitstap naar Overmere- Donk (met tussenlanding bij Cyriel en Martha in Hofstade), Rita-kermis, viering van moederkens- dag, meiboomplanting op de Rooien, begrafenis plechtigheid van de vroege re dirigent Louis De Smet, van de jeugdige muzikant Herman Comelis en van de leden Marcel Cooreman, Frans Merckx, Philemon Vermoesen en Oscar Heynderickx; verder nog het «Hout-halen» ergens in België, een mosselfestijn, attenties bij bruiloftsjubi- lea, hulde aan het kam pioenenelftal van W.C.- Wieze, trip naar het Brus selse ««Heilige der Heili gen» (Illo sacré), een paar buurtkermisbezoeken en opluisteren van Verkoop salon en de Wieze-oktober- feesten. Het zou echter onvergeef lijk zijn moesten we het première-optreden van de nieuwbakken «Koeke- brood-Fanfare» der dames- bestuursleden vergeten. Want deze prestatie was zo denderend dat ze zelfs in de internationale pers weerklank vond! Na deze muzikale opsom ming dankte vriend Erik bestuur, leden, chefs en muzikanten de dames niet het minst om hun onverdroten inzet tot in standhouding en bloei van de fanfare. In die zin deed hij een beroep op allen opi de jeugd de toekomst! te stimuleren om de St. Ceciliarangen te ver voegen. Ten slotte vroeg hij nog aandacht voor het «Cecilia Libre» van zaterdag 27 no vember, met bijeenkomst om 18.30 u. in café «Ajuin», bezoek aan het «Duivenlokaal» en avond maal in de Muziekzaal om 20 u. Met een spetterend «vuur werk» van licht en klank, een produktie van DJ. Theo, kreeg dit muzikaal hoogfeest een lang, happy end. (Ï.V.L.) De Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia uit Hamme zal van zaterdag 27 tot en met maandag 29 november op grootse wijze zijn 205-jarig bestaan vieren. Men frftn er een heleboel beschouwingen aan vast knopen. Het is een Ham se vereniging waarop iedere Wuiten fier is en zeker diegenen die er momenteel bijhoren. Deze verjaardag kan men niet ongemerkt laten voorbijgaan. Be stuurslid Marcel Vercammen had het reuze-idee een houtsnede van Gaudaen uit te geven. Zijn voorstel werd door bestuur en allen die met de Kon. harmonie Sint-Cecilia begaan zijn warm onthaald. Gerard Gaudaen werd ge boren te Sint-N iklaas op 9 januari 1927. Hij is leraar aan de akademie van Scho ne Kunsten te Gent en aan het Hoger instituut te Ant werpen. Hij wist de xylog- lyptiek tot nieuw leven te inspireren en wordt thans als de grootmeester aanzien van de Vlaamse houtgravu re. Hij was tevens initiatief nemer van het Ex-libriscen- trum dat wereldfaam kreeg. Hem werd de op dracht gegeven de harmo nie uit te beelden in een dadelijk te herkennen Hams landschap. Gaudaen heeft het schitterend uitge voerd, in donkere inkt de opstappende harmonie en in lichtere tint de typische hoekjes van Hamme. De houtsnede heeft als afme tingen 57 x 35 cm. Op Ja pans perkamentpapier wor den een zeer klein aantal genummerde gravures ge perst aan de prijs van 1.500 fr. ongekaderd en op satijnpapier een beperkte en genummerde oplage aan 1.000 fr. ongekaderd. Het is een beperkte oplage en er komt geen tweede druk. Op het komend Ceciliafeest zal een proefdruk te bezichti gen zijn. Belangstellenden kunnen vanaf heden in schrijven op het sekxeta- riaat E. Van Goethem, Strij derslaan 93 te Hamme, tele foon 052/47.75.41 of bij de bestuursleden. Generaties hebben 205 jaar Sint-Cecilia beluisterd. Het bestuur hoopt dat vele Hammenaars aan dit kunstwerk veel ge noegen zouden beleven. Viering 205 jaar Het 205-jarig bestaan wordt op zondag 28 novem ber ingezet. Te 9.45 u. is er samenkomst in het lokaal. Om 10.30 u. wordt in de dekanale kerk van Hamme een plechtige dankmis op geluisterd door de Ko ninklijke Harmonie Sint- Cecilia onder leiding van di rigent ere-kapelmeester ka pitein Kommandant L. Schroeven. Te 1115 u. is er een optocht door de ge meente en het neerleggen van bloemen aan het hel dengedenkteken. Daarna bezoek aan leden-herber giers. Te 13.30 u. banket. In de namiddag heeft de huldiging plaats van de ju bilarissen Gilbert De Bondt, Dionies De Mulder, Richard Fonteyn, Theofiel Pennen»- tier, Jerome Colman en Paul Godefrood. Te 18 u. volgt er dan een uitstap in de gemeente met bezoek aan de leden-herber- giera. Maandag 29 november is het de dag van de spelende leden, door hen zelf georga- niseerd. (P.V.O.) Hamme. Muziekmaatschappij Sint-Cecilia uit Kastel bestaat 205 jaar. (vh) heeft ge- eigentijds de kwaliteiten van is dat ze zich de trend des tijds reten aan te passen, van haar blijvende Herdersem en de Er kwamen uni- 1969, majoretten en een drumband. ak« srafdelingen van de steeds maar lauweren aan die van toevoegden de nauwelijks nog te ronkende nationale titels. Met diverse optredens in en buitenland en lang de kwalifïkatie divisie» inv de pro- muziektomooien Concordia et Doedi jen niet meer weg te belangrijk element vereniginsleven van Meer bepaald Herdersem waar de wel en wee deel- blijde en droeve om- zaterdag echter het jubeljaar ingezet, dat pas besloten wordt de Cecilia viering in Jaar dat trouwens wordt via een Aalst. De Koninklijke Harmonie uit Herdersem. (per) met talrijke foto's van de Harmonie door twee eeu wen heen. Akademische zitting Dat Herdersem het goed zou doen was te verwach ten. Als men het keurig drukwerk ter uitnodiging zag kon men er niet meer aan twijfelen doch toen men verleden zaterdag in de vooravond na een merk waardige optocht van het groots korps zaal «De Klet ser» binnentrad, volledig versierd in funktie van de jubelviering, was men er zeker van. «Herdersem was weer eens op zijn best» In aanwezigheid van plaatsvervangend burge meester Eddie Monsieur en toekomstig burgervader Raymond Uyttersprot, van volksvertegenwoordiger Ghisleen Willems, schepe nen Annie De Maght, Mar cel De Bisschop, raadsleden Chris Lievens-Borms, Va lentine Moens, Robert De Pauw en uiteraard Willem Willems, van Pastoor Mus sche en tal van burgerlijke, rechterlijke en administra tieve prominenten mocht inleider Hubert Michiels een quasi volle zaal belang stellenden en simpatisan- ten verwelkomen. Voorzitter van het «Hulde- komitee 200» en laatste burgemeester van het zelf standig Herdersem An to ine Muylaert memoreerde het ontstaan van deze vereni ging uit het bestaand paro chiaal zangkoor St.-Anto- nius twee eeuwen terug. Een harmonie waarin ver draagzaamheid geen ijdel woord was. Het «Huldeko- mitee 200» werd dan ook samengesteld uit leden van elke politieke partij en elke bestaande vereniging. Her dersem is terecht fier op zijn harmonie die de ge meente bekend maakt tot ver buiten de eigen omge ving en er in slaagt Herder sem zijn eigen gelaat te la ten behouden. Zelfs al moet dit allemaal gebeuren zon- pa De abt van Affligem wijdde de nieuwe vlag in, het symbool van 200 jaar nf< 3gebondenheid en kristelijke geïnspireerdheid van de Koninklijke Harmonie, (per) weekend was voor de Herdersemse Koninklijke Harmonie «Concordia et sn zoveelste mijlpaal in haar twee eeuwen oude geschiedenis. 200 jaar oud verbijsterend jong, enthousiast, dinamisch. «Heen voor de Harmonie met haar zowat 110 werkende en vele honderden ereleden R r voor het hele dorp, het «majorettendorp» bij uitstek, dat met de eigen harmonie »eft als nergens meer. «De Harmonie» is immers neutraal, buiten elke partijpolitiek daarenboven de derde oudste van het Vlaamse land. Alleen St.-Amands-aan-de- (205) en St.-Cecilia Hamme (203) hebben een nog grotere anciënniteit. et Docilitas» en Volgzaam- Gedweeheid» stond in haar eerste vaan- Cijpier jaar na destichting en dat waren dan waarop deze nu reeds twee lang stoelt, in moeilijke omstan- tijdens de Franse en onder Kei- e mkapoleon hield ze stand haar effektief dan amper zes leden ge- De Hollandse bracht haar echter in de zeilen en toen I in 1831 te Brussel ns |intrede deed was Her- er met zijn Harmo weliswaar met zo- vertraging, toen nog geen ab- zekerheid over het larie jaartal van stichting de Harmonie «ko- der veel steun van boven af toch blijft de harmonie bloeien als een basispion met kulturele impakt en een niet te ontkennen fak tor op het vlak van ontspan ning en vrijetijdsbesteding. Spreker heeft tenslotte nog

De Voorpost | 1982 | | pagina 25