De Sint-Niklase muziekakademie bestaat honderd jaar £R Violist R. Nauwelaerts en pianist Ph. Mees serveerden een delicieus muzikaal aperitief in het pand De Voor po Wase muziekschoolbevolking omvat tweeduizend leerlingen en drieduizend kursisten r£ ;>p «IV Lerarenvereniging van de Muziekakademie Sint-Niklaas onverpoosd aktief 26 - 26.11.1982 - De Voorpost De muziekakademie van Sint-Niklaas bestaat honderd jaar. Het is een hele geschiedenis, veel vroeger nog dan 1882 voorbereid door een Duits militair muziekmeester, 'Kunstvrienden' en andere muziekmaatschap pijen. Dank zij enkele gunstige regeringsmaatregelen volgt het muziek onderwijs sinds de jaren 50 een expansieve lijn. Vooral de muziekakade mie van Sint-Niklaas en haar bijafdelingen doen dat. Voor het nieuwe schooljaar noteerde men nog een stijging van 17 procent. De mooie medaille heeft ook een ommezijde. Boven het stedelijk muziekonderwijs pakken zich langzaam donkere wolken samen. Tenminste, dat gevoel heeft Frans Truyts, de huidige direkteur van de akademie. Hoe het ook zij, voor de viering van een eeuw gedegen muziekonderwijs in Sint-Niklaas, heeft men iets uitzonderlijks willen doen. Van 1942 is het geleden dat de negende symfonie van Ludwig van Beethoven in deze stad werd opgevoerd en het zal ongetwijfeld opnieuw veertig jaar duren alvorens het weer zover is, maar op zondag 28 november zal het deze meesterlijke symfonie zijn die het versterkt symfonieorkest van de stad Sint-Niklaas samen met vier, waarvan drie eigen koren, in de stads schouwburg zal uitvoeren. Een uniek gebeuren, temeer omdat voor 80 procent met eigen mensen wordt gewerkt, iets waartoe momenteel niet één Vlaams konservatorium in staat is Spijtig is, aldus direkteur Frans Truyts, dat het be heer van de sektor muziek onderwijs wordt bemoei lijkt door de onnutte dub belzinnigheid van een ver scheidenheid aan struktu- ren. Er zijn vooreerst de kunsthumaniora's met vol ledig leerplan die vooral de meest talentrijke leerlingen wensen aan te trekken. El ke leerling daar kost de overheid jaarlijks 500.000 frank, terwijl het rende ment de leerlingen zijn veelal niet écht getalen teerd zeer laag zou lig gen. Voor leerlingen aan de stedelijke konservatoria en akademie8 die zijn doorge stroomd tot de instrumen- tencyklus betaalt de over heid 17 000 frank per jaar. Voor het gestudeerde vak zou het rendement echter een stuk hoger liggen. Ver der bestaan nog de muziek scholen tweede kategorie en de rijksmuziekscholen. Sint-Niklaas. Honderd jaar muziekakademie. Men herkent v.l.n.r. voorzitter beheerskomitee Robert Van den Hende, direkteur Frans Truyts, schepen René De en voorzitter van de leraarsvereniging Denise Caspendakis carine gens), stadsschouwburg) dat eén prachtige uitvoe ring van Beethovens ne gende symfonie belooft. Vooraf zingt het knapen koor In Dulci Jubilo o.l.v. Marcel Van Daele zes Cho ral Dances uit 'Gloriana' van de Britse komponist Benjamin Britten. Tien mi nuten a capella ter voorbe reiding «om warm te lo- mie van Bornem, banton, pen», beweert de direkteur Vier koren verzorgen de fl- van Beethovens capo la- nale op tekst van Friedrich voro. Uitvoerders zijn aller- Schillers 'An die Freudede Het eerst de leden van het ver- Chorale Cecilia uit Antwer- sterkt symfonieorkest van pen o.l.v. Frans Dubois, het de stad Sint-Niklaas. De Sint-Gregoriusgüd o.l.v. sdmenstelling van het or- Robert Hellemond en de kest respekteert volledig de Mariakantorij en het koor oorspronkelijke bezetting van de stedelijke muzieka- en er is dus geen sprake kademie, samen o.l.v. Chris van een versterking van be- Soetens. De algemene lei- paalde vioolpartijen. 48 van J 1 misschien visueel op video kunnen volgen. Je weet dus maar nooit. jubileumkoncert is meteen het eerste uit een reeks van drie abonne- mentskoncerten. Het twee de en derde koncert zullen in het teken staan van de onbetwiste grootmeesters uit de barokke en klassieke periode». Op maandag De geschiedenis van de mu- zen piano, «notenzang», tjes, Romain Coppieters di- ziekakademie is eigenlijk viool, fluit, contrabas, kla- rekteur, en na hem Louis storend onvolledig. Hele rinet en saxofoon. Op de EUegiers, een telg uit de stukken archief gingen prijsuitdeling voert men gekende Nieuwkerkse fa- verloren of hebben gewoon werken uit met titels als milie. Over hem lees ik dat nooit bestaan. Vooral over «Entre vite Rossignolette» hij «meer vioolvirtuoos dan Voor de opleiding van aspi- de twee oorlogsperiodes is (Kom vlug binnen, nachte- direkteur ïsenin 1942 uit- ^^beroepsmusici werd nagenoeg niets bekend, galetje), «Het kind van den wijkt naar Duitsland om er n „n vaste 8truktuur Vast staat dat het georgani- krijgsman» en (voorwaar) carrière te maken als lid - seerde muziekonderwijs in «In Vlaanderen Vlaamsch». van het groot orkest van de Sint-Niklaas dateert van In 1907 reist direkteur Van Keulse radio» Na de tweede vóór de Franse Revolutie. Vlemmeren naar Gent waar wereldoorlog, alweer een De lessen van de Duitse mi- hij voor een «piano a periode van stilte. be- litaire muziekmeester queue» een voorschot van noemt de gemeenteraad Al- Adam Abraham Fursten- 25 frank betaalt. Eerder bert Delvaux tot direkteur, gecreëerd. Het komt hier niet aan op wat kunst- en vliegwerk meent Frans Truyts, maar op overdacht persoonlijk initiatief. Zelf heeft hij, met het oog op deze problematiek, twee af- berger, die zich om duistere had hij in zijn notities een hij studeerde aan de kon- delin„en opgericht: een j- ,_ikonn Ho trkonmolifro opruatnria Vfln T.lllk en T,eil- reden in het klooster van de bezoek aan de toenmalige servatoria van Luik en Leu- paters Recoletten in Sint- direkteur van het Lem- ven, behaalde verschillende Niklaas heeft gevestigd, mensinstituut, Edgar Ti- eerste prijzen en is leraar kennen zoveel sukses dat nel, als «tijdverlies» om- aan o.m. de koninklijke een muziekschool wordt op- schreven. Tijdens de eerste konservatoria van Brussel gericht. In 1796 ontstaat wereldoorlog neemt de be- en Luik. Hij behoudt het hieruit- de muziekvereni- hoefte aan of de mogelijk- direkteurschap van de kort ging Sint-Cecilia, die men heid tot (of allebei) musice- na zijn benoeming tot mu- later nog een tijdje als de ren af. Pas in 1927 wordt ziekakademie bevorderde voornaamste van het land Flor Sax de nieuwe direk- school tot 1978, realiseert beschouwt. Sint-Cecilia teur van een nieuwe mu- langzaam een uitzonderlijk wordt een «Academie voor ziekschool. Hij richt een niveau en maakt gretig ge- Toonkunde»straalt zoveel vierde jaar notenleer in een bruik van de schoolpaktwet enthousiasme uit dat 8poe- door alle leerlingen ver- op de stedelijke muziekaka- dig vier harmonieën en fan- plicht te volgen koorklas in demies van 1959 die o.m. fares elk him programma en krijgt van Paul Gilson, voorziet in de instelling van gaan intoneren, maar «opziener der muziekscho- bijafdelingen. Er komen krijgt een nekschot als in len van het land», na diens kursussen en leergangen 1881 de gemeenteraad be- uitgebreid bezoek aan de diktie, voordracht, toneel, sluit tot het oprichten van school een bewonderend ballet, notenleer voor vol- een stedelijke muziek- schouderklopje. In 1932 wassenen, samenzang, school. Eerste direkteur stelt een uitzonderlijk te- slagwerk, samenspel gi- van deze school, die een vreden inspekteur Emiel taar, orgel, hobo, fagot en jaar later al 346 leerlingen Hullebroeck zelfs voor, de hoorn mocht opleiden, was Ghis- muziekschool van Sint-Ni- Na 1978 zal de opvolger leen Van Vlemmeren. Het klaas in een hogere, tweede van Albert Delvaux en hui- leerboekje voor «solfège» kategorie op te nemen. Eén dig direkteur Frans Truyts van Gevaert, dat nu nog jaar later staat ter gelegen- niet zozeer het muziekon- wordt gebruikt, kost dan 1 heid van de prijsuitreiking derwijs op zich, maar eer- frank, nu 180 frank. Als een grote koncertavond der perifere takenals or- uitschieter in de orkeston- met werken van Beethoven, kest, koncerten en leerlin- kosten noteert men in 1903 Haydn en Emiel Hulle- genaudities een nieuwe het koncertkontrakt met de broeck op het schouwburg- vorm geven. zangsoü8te juffer Dell programma Eén voor- Vin8. De vervoerkosten be- beeldje van het feit dat de Verhoogd peil lopen 2 frank en voor haar direkteur, ondanks de kri- De eerste wetgeving die het optreden krijgt zij liefst 75 sisperiode van de jaren der- hele muziekonderwijs be- frank. tig, toch een zinvol koncert- slaat, dateert van 1954. De Het onderwijs is dan al kos- leven trachtte uit te bou- wetsbepalingen die volgen, teloos en de vier leraars wen. hebben niet dan een gun- plus de direkteur onderwij- Na Flor Sax wordt, even- stige invloed. Volgens de schoolpaktwet van '59 zou het muziekonderwijs in de instituten van eerste kate gorie voortaan gratis zijn. En dan is er de wetgeving op de aanwerving van leerkrachten. Voor in dienstneming komen nu enkel nog in aanmerking de leerkrachten die in het laatste jaar van hun hogere muziekstudies meer dan 80 procent behaalden Dat heeft natuurlijk zijn weer slag op het peil van het onderwijs. Studenten die zich aan hoger onderwijs willen wagen, hebben, dank zij het vakmanschap van hun leraars, meer kan sen op slagen en zullen ook uitgaan op een hoger ni veau. Je zou het een mu- ziekpedagogisch feed- back8ysteem kunnen noe men. De overheid die, ge zien haar forse financiële inbreng, een flinke vinger in de pap houdt, besluit ook tot een algemene uniformi- sering van het muziekon derwijs. Grote verschillen tussen de akademies zijn er niet meer bij. Vooral de wet telijke mogelijkheid om bij afdelingen op te richten, in gesteld met de bedoeling het muziekonderwijs dich ter bij de bevolking te bren gen en de fanfares en har monieën te promoveren, zorgt uiteindelijk voor een krachtige stroomversnel ling. Het Waasland krijgt een afdeling in Stekene, Belsele (1966), Sint-Gillis, Temse, Nieuwkerken (1970) en Sinaai (1979). On danks de later uitgevaar digde remwet die formeel verbiedt nog nieuwe afde lingen of leergangen op te richten, is de Wase muziek schoolbevolking inmiddels aangedikt tot 21501eerlin- gen hetgeen tegenover vorig jaar nog een stijging met 17 procent impliceerde en ongeveer 3000 kursis ten. In 1951 waren er dat nog respektievelijk 192 en 271. de 71 musici zijn eigen mensen, studenten, oud studenten en leraars van de akademie, de ingehuurde musici zijn voornamelijk Polen. De sopraan is Jac queline Van Quaille, «één van de, zoniet dé beste sop raan van de Opera van Vlaanderen», meent Frans Truyts; Lucienne Van Deyck, lerares aan de kon servatoria van Gent, Am sterdam, Mechelen en Leu ven, is mezzosopraan, Paul Schotsmans tenor en Frans Van Eetvelt. eerste bariton ding is in handen van Ed- maart brengt men het der- mond Savemiers. Hij is een de Brandenburgse koncert nog jong dirigent, een zeer begaafd muzikant ook, die het hoger diploma koncert- direktie behaalde met het zeer veeleisende 'Le sacre du Printemps' van Igor Stravinsky. 800 aanvragen voor 529 i J.S. Bach, het motet 'In Furore' van Antonio Vival di met soliste Marie-Thérè- se Maesen (sopraan). De koncertante symfonie in Es van Wolfgang Amadeus Mozart met als solisten E. Robberecht en P. De Clerck Van G ven trsen a Vei diag schouwburgplaatsen zijn en tot slot nog enkele Duit- er en de zaal is dus in prin- se dansen, eveneens van cipe uitverkocht. Waar- Mozart en uitgevoerd met schijnlijk zal men echter 'speelgoedinstrumenten en d.i. als de burgemeester hiervoor zijn goedkeuring verleent stoelen bijplaat sen in de loopgangen, tot in zonder celli. Maandag 25 april van volgend jaar staan op het programma het pianokoncerto nummer lichte voor de liefhebber en een zwaardere voor de aspi- rant-musikus. De direkteur wijst nog op de dualiteit inzake muziek onderwijs tussen Vlaande ren en Wallonië. In Wallo nië sloegen het V.S.O. en het muziekonderwijs de handen in elkaar. M.a.w.: leerlingen met muziek als belangrijke basisoptie vol gen hun lessen muziek in de akademie, bij gespeciali seerde leerkrachten In Vlaanderen verzet het vrij onderwijs zich nog sterk te- aan de Opera van Vlaande- de deuropeningen en in de d™jan Beethoven, uitge- ren en leraar aan de akade- hall zal men de uitvoering voerd door Koen Dejonghe. het Concerto Grosso op j nummer 12 van Georg] drich Handel en de sy fcen nie nummer 85, de Ko gei gin, van Joseph Ha] en. Beide koncerten woi feestelijk ingeleid dooin koperensembles o.l.v. P Vleesschouwer (diri, n van de Belseelse fan fan mt Fl. Van den Hauwe en beide door in de stadsschc eti burg. Ik vermeld nog dat di n. teur Truyts de dag vooijn jubileumkoncert dag 27 november dus, drie uur in de namidda het auditorium van de deraie (Hofstraat 35, Niklaas) een lezing over ontstaan en betek van de negende svmfc die ontstond tussen en 1824 en waaraan hoven heel wat vroeger aanzetten had genoteer Wij wensen de direkt o leraars en studenten va Sint-Niklase muziekak mie nog veel sukses toe Leo DE B< ovem mrin an de i&n, li oor u ij di Franc ert Pi etrok hc »fmi •erke Maui defunte» Ravel. In dit muziekstuk bei ten ze een haast perfe harmonie tussen hun it jaa er jaar 1 Ita aut< li Het derde zondagse aperitiefkoncert, door de Mar- het de violist alle mogelijk- nixring Dendermonde Ros Beiaard ingericht in het heden om te tonen dat een gen de invoering" van deze zaaltje van de galerij Het Pand, kende andermaal yjj» ^solo-instrument formule. Men opteert voor een groot sukses. Terecht overigens en eigenlijk lesgroepen naar Angelsak- voorspelbaar, indien men de namen van de uitvoer- driedelige (allegro mo- strumenten en hun i sisch model en er zijn al ders j^ende. derato - adagio - allegretto) muzikaliteit. Melancl initiatieven in die peper- Arpeggione-Sonate in A» maar vein een ademt» dure richting. Zeer te Altviolist Roger Nauwe- liseerd in het vertolken van van Franz Schubert werd mende schoonheid, betreuren, vindt de direk- laers deed muziekstudies Vlaamse pianomuziek. oorspronkelijk gekompo- Het slotnummer van teur, «waarom extra voor- aan de Koninklijke Conser- Twee jaar geleden vonden neerd voor de arpeggio, een aperitiefkoncert werd r [J zieningen creëren; waar vatoria van Mechelen, Ant- deze twee uitstekende mu- 8inds lang in onbruik ge- een ook het paradenii kan iemand beter muziek werpen en Brussel, hij zikanten elkaar. Na zes raakt instrument; tegen- mer. Bij wie kon men P' 8 leren dan in een akademie? volgde nadien nog vervol- maand intensieve repeti- WOordig wordt deze kompo- voor beter terecht dan btfaterf Daar hangt de juiste sfeer, makingskursussen te Salz- ties, bedoeld om eikaars sitie uitgevoerd op cello of «duivelse» N. Paganini, epen daar is alles gericht op mu- burg, Gstaad en Luzem. Se- muzikaal temperament te altviool. wie de «Sonate per Is A ziek. Als men doorgaat op dert 1962 is hij üd van het leren ontdekken, kwamen uitgesproken roman- grand'viola e pianofo: [jy0 de ingeslagen weg, zijn we Groot Simfomeorkest van ze pas met een gezamenlijk tisch Werk, waarvan de alt- geprogrammeerd was. 1 d0)i niet ver kunstschoolstrijd af> Dat de oprichting van de lerarenvereniging van de Muziekakademie Sint-Niklaas, kort L.V.M.S., een nuttig initiatief geweest is, hoeft geen betoog. In de marge van het onderwijsgebeuren organiseert de L.V.M.S. allerlei ludieke tot leerrijke, wiskundige tot muzikale aktiviteiten. Ter gelegenheid van het honderdjarige bestaan van de akademie heeft de vereniging onder voorzitterschap van mevrouw De nise Caspendakis b.v. een stickeraktie opgezet. Ook een etalageversiering aktie waaraan verrassend veel winkeliers uit de Stationsstraat deelnemen de instrumenten gaan voor etalagedoeleinden zo de deur uit, dat de akademiedirekteur Frans Truyts, vroeg of er in zijn instelling nog wel muziek zou worden gespeeld) en een rebuswedstrijd voor kinde ren. De financiële baten hiervan kan men best gebruiken voor de vergoeding van b.v. de verplaat singskosten van de musici. De kerstboomaktie die beperkt blijft tot de akademie zelf, is voor later. En dan zijn er nog de aperitiefkoncerten die telkens op zondagmorgen om elf uur in het eigen audito rium doorgaan Op 12 december geeft men een uitwisselingskoncert met het konservatorium van Mechelen; op 30 januari verzorgt het sextet Louis Pas een optreden, 27 februari is gereserveerd voor een strijktrio met Edmond Carlier en op 8 mei is het de beurt aan de akademiekorenApart staan ver meld het optreden van o.m. de 23-jarige en reeds vermaarde violist Nico Baltussen en pianist Koen Dejonghe op vrijdag 11 februari en dat van klarinet tist Henri De Roeck en pianist Erik Vandermeulen op vrijdag 18 maart 1983, voor zondag 29 mei om 15 uur (stadsschouwburg) plant men, alweer ter gele genheid van de hopderdste verjaring van de muziek akademie een grote leerlingenhappening. Je kan het optreden zien als een proeve van bekwaamheid, maar de ongeveer 1500 leerlingen zullen aan deze kollage van muziek, voordracht, toneel en ballet ongetwijfeld veel pret beleven. De L.V.M.S. wil ook alle dagscholen van Sint-Ni- klaas een bijzonder programma aanbieden: het sprookje «Merel Miranda» waarin de merel Mi randa voor de rechter wordt gedaagd en later ver oordeeld tot levenslang zingen dat zal worden geënsceneerd met kinderkoor en voordracht L.D.B. een de BRT, waar hij vier jaar programma voor het pu- violist een schitterende ver- list Roger Nauwelaers later al to-solo werd. Hij bliek; dit maar om de ernst uian^ing bracht, zeer mooi pianist Philibert Mees koncerteerde reeds in Den aan te tonen waarmee ze gefraseerd. Een genre dat tolkten dit nummer op Ontevreden ouders Haag, Amsterdam, Londen, hun publiek tegemoet tre- hem duidelijk beter lag dan zeer virtuoze wijze. Het grootste probleem Panjs, Stutgart, Zurich, den. Dat ze in eigen land het klassieke openings- prachtig sluitstuk van vormt tegenwoordig wel e.a. steden. Als alto-solo nog niet de muzikale erken- stuk mooi koncert, dat door het geldgebrek. De muziek- maakte hij, als lid van het ning kregen, hoeft ons niet «capriccio» was het eerste weer zeer talrijk opge t sektor. als onderdeel van de befaamde Stuttgarter Kam- te verwonderen In Belgie goiogtuk van het program- men publiek met een da kunstsektor, moet inleve- merorchester, toemees bekendheid verwerven door ma Djt kapriooltje van H baar en enthousiast ren. Frans Truyts voelt aan door Zweden, Canada en de muzikale kwaliteit te bren- vieuxtemps is een tech- plaus werd bedankt! dat de inleverwoede vooral Verenigde Staten. Als solist gen, gaat nog altijd moeilij- njgch veeleisende komposi- het stedelijke muziekonder- was hij te beluisteren in de ker dan door opportunis- zonder veel diepe muzi wijs zal treffen. Hij is zeer Amerikaanse muziektem- tisch opdringerig te doen. kaliteit) die aan de solist bevreesd voor de toekomst: pel bij uitstek, Carnegie In het buitenland weet men moej toelaten zijn virtuosi- «De maatregelen gaan een Hall te New-York. Daaren- kwaliteit echter wel naar teit te demonstreren; iets dwaze paradox inbouwen, boven is hij als leraar ver- waarde te schatten, dit Wat Roger Nauwelaers dan Het muziekonderwijs is bonden aan de Konservato- wordt bewezen door de ook met veel bravoure deed. iwh»i.uuva.i.. "T&pon - - prachtige perskommenta- Na de violist kregen we na- koncert gaat uitzondei *j" ren na hun optredens jn tuurlijk ook de pianist als door in de Kapel va^Q|^en te Mechelen en te Belt Kerstkonoert Het volgende aperitief! cert van de Dendermon r Mamixring is tevens Kerstkoncert. Dit overduidelijk expansief, elk ria jaar zijn er meer en meer Brussel. r leerlingen te verwachten. Pianist Philibert Mees stu- Europese steden. Dit wordt solist te bewonderen met Begijnhof op zondag 18 Mindergeld voor meer leer- deerde eerst in zijn geboor- ook bewezen door de kon- twee komposities van onze cember a s. om 11 uur lingen, dat gaat echt niet. testad Mechelen en nadien trakten die ze op zak heb- Vlaamse Lode wijk Mortel- Het programma bestaatj*^ En met een kwartiertje les aan het Koninklijk Vlaams ben voor een aantal koncer- man8> «Pastorale» en «Het een vokaal en een muzü per week of tien uur per Conservatorium te Antwer- ten in andere Europese mu- wielewaalt en leeuwerikt». gedeelte. Voor het voif jaar leer je niemand mu- pen; verdere specialisatie ziektempels. Met de vertolking van deze gedeelte zorgen de sopr ziek. Daarboven komt nog volgde hij bij Stefan Be- twee werkjes bewees ook Anne Van Outryve en dat artikel 5 van het school- rgmann aan het Mozar- Programma Philibert Mees dat hij een bariton Waldi Zabarylo. pakt verbiedt, enige vorm teum te Salzburg en bij pro- Het koncert werd ingezet muzikant is die te weinig de piano begeleid door van betaling te vragen, fessor Holetschek te We- met de «Sonate voor altviool waardering kent. Na de uit- bert Coppejans. ze bren Zelfs onder een verkapte nen. Als solist en kamer- en piano in B» van de klas- voering beluisterd te heb- o.m. werk van Mozartgrda vorm mag het niet. Het mu- musicus koncerteerde hij 8ieke komponist C. Stamitz. ben, begrijpen we inder- ziekonderwijs gaat zich reeds op de Festivals van Tijdens het allegro, de eer- daad dat Ivo Mortelmans, echt van binnenuit aanvre- Vlaanderen en van Rome; 8te beweging, was het nog ^on Van de komponist, be ten. Nu al zijn er zeer veel samen met de Amerikaanse aarzelend zoeken naar weerde dat niemand betere ontevreden ouders. Iemand violist Elwyn Adams maak- de goede ritmische kadans vertolkingen brengt van koopt b.v. voor zijn kind te hij vier koncerttoemees tussen viool en piano maar het werk van zijn vader dan een duur instrument in- doorheen de Verenigde Sta- vanaf het andante modera- philibert Mees. strumenten zijn uiterst ten. Hij is als leraar verbon- to dat dan zonder veel Een ontroerende klankeen duur tegenwoordig en den aan de Muziekakade- rebëf werd uitgevoerd heid bereikten de twee mu- moet na een jaar notenleer mie te Schaarbeek. Als was dat euvel verholpen. De 8jCi bij de uitvoering van vernemen dat er voor zijn B.R.T.-solist is hij gespecia- derde beweging, een rondo, «pavane pour une infante zoon of dochter echt geen plaats meer is, dat hij de lessen ook niet kan betèlen. Het instrument moet maar de kast in, mijnheer, tot wij weer plaats hebben. Ja, zo krijgt een school natuurlijk een slechte naam en de te ruggang van het officiële onderwijs zal in het voor deel van het privé-onder- wijs spelen, met alle gevol gen vandien. De leraars daar zijn niet zelden men sen die niet goed genoeg waren voor erkende scho len De prijzen zijn er wél hoog genoeg Dat begint, begint met duizend frank per uur.» Ode an die Freude! De honderd jaar Sint-Nikla se muziekakademie wil men vieren met een uitslui tend muzikaal programma. Hoofdbrok is het jubileum koncert van^iu zondag 28 november (half elf 's mor- intemationale deren. r °P Het muzikaal kwartet|*°on violist Mijsbergen, altjjHdei list Matthijssen8, «J61™ Steenakkers en klarinet Ge Lijbeert speelt crulRga Dit Kerstkoncert wordtpel. presenteerd door Dirk raert. De toegangsprijsp&n draagt, zoals steeds, 10(J voor volwassenen, 40r voor studenten; kindi tot 12 jaar kunnen er gil en d Kef?' Nog tot 12 december lot de tentoonstellingszaal v; Kredietbank op de Markt te Brussel een spektieve gewijd aan Albert. Het werk van merkwaardige en veelz schilder met sterke pei lijkheid is in menig opzicl spiegelbeeld van de kun! mingen die tussen 1920 ei het Vlaamse land c deden Dendermonde. Het derde aperitiefkoncert in kunstgalerij het Pand mocht zich ook nu weer in een massale belangstelling verheugen, (ks) massale belangstelling verheugen, (ks)

De Voorpost | 1982 | | pagina 26