Omdat «al wat zebra is tocl n iet gerespekteerd word t» Raad voor Jeugd en Wegverkeer blijft voor verkeersveiligheid vechten Kwart-eeuw K.B.G. te Aalst Twee Stekenaars gedood in Lochristi Moedige Kieldrechtenaar Wie wil Stekense gehandicapten begeleiden? Kulturele raad Hamme Kwistornooi 1983 Verbroedering Geheim Leger viert feest Amnestiefakkelloop te Aalst Het dodenpunt en de Rijksweg 14 in Belsele 2 - 26.11.1982 - De Voorpost In haar jongste bestuursvergadering legde de vzw REaad voor Jeugd en Wegverkeer het werkplan voor 1983 vast. De raad is, mede onder de stimulans van voorzitter Mare Huys, na iets meer dan een jaar uitgegroeid tot een vereniging die op gebied van verkeersveiligheid bergen werk heeft verzet, die echter niet steeds door de overheid op hun reële waarde werden getaxeerd. Zo kon de Raad o.m. op zijn actief schrijven: het nationale projekt verkeersopvoeding se- kundair onderwijs, belangrijke bijdragen tot verhoging van de verkeersveiligheid rond de scholen, interviews op radio, wetsvoorstellen rond verkeers veiligheid enz... Het programma van 1983 wordt nog indrukwekkender dan dat van 1982. Sint-Niklaas Op gemeentelijk vlak ziet voorzitter Mare Huys de taak van de RJW beperkt tot het geven van logistieke steun in zake de verkeersopvoeding van de jeugd (van 4 tot 18 jaar!) in Groot-Sint-Niklaas. In dit verband is de RJW ge start met het oprichten van een infotheek en een mediatheek ten gerieve van de scholen, die rond januari 1983 zouden kun nen klaar zijn. Alle scholen zullen een lijst van de beschik bare brochures, tijdschriften en didactisch materiaal ont vangen, die ze gratis zullen kunnen ontlenen. Ook bereidt men een aantal kwissen voor over de basisken nis van het verkeersreglement, speciaal bedoeld voor de ouders. Nationaal De echte taak van de Raad is volgens M. Huys echter weg gelegd op nationaal vlak. Vooral het verkeersreglement kan heel wat verbeterd wor den. Vorig jaar werden twee wetsvoorstellen tot wijziging van het verkeersreglement in gediend: één via een lokale parlementariër aangaande de voorrangsregeling van voet gangers op zebrapaden, en een tweede rechtstreeks aan minis ter De Croo m.b.t. de wet op de verkeersbrigadiers. Geen van beide voorstellen heeft tot nu toe vruchten afge worpen. Volgens Mare Huys een niet verwonderlijk resul taat: «Het gevecht om ver keersveiligheid is uiterst on dankbaar, omdat het een ge vecht is tegen een papieren molen. Onze voorstellen lig gen nu ergens in Brussel, en wij hebben geen hoop dat ie mand van de administratie ze nog zal bekijken. Daarom die nen we in 1983 nogmaals de zelfde wetsvoorstellen in, met dezelfde goede argumen ten. En desnoods nog eens in 1984 en al de jaren erna. Tot we krijgen wat we willen». Bo vendien zal de Raad een aantal nieuwe wetsvoorstellen klaar stomen. Drie ervan liggen al vast op de ontwerptafel. Het betreft de wet op de voorrang van rechts, die uit veiligheids overwegingen kan worden aangepast aan de Nederlandse wetgeving, waar fietsers- en voetgangers geen voorrang wordt verleend. Het tweede wetsvoorstel neemt de minimum leeftijd van fietsers zonder begeleiding op de korrel. Die zou worden vastgesteld op 9 jaar. En tenslotte zal de Raad een geargumenteerd dossier op stellen i.v.m. de opleiding in vrije begeleiding tot het beha len van een rijbewijs. Alvast een hele boterham voor een vereniging die zich belan geloos inzet voor verkeersvei ligheid. En toch nog niet genoeg. M. Huys: «Wij voelen ons als vereniging nog te beperkt in onze mogelijkheden. We zou den een stevige financiële basis willen hebben, zodat wij op eigen krachten, met de steun van onze leden, zouden kun nen overgaan tot de realisatie van enkele projekten, zoals de aanleg van een bestendig ver keerspark, of de financiering van een ideaal uitgebouwd ge vaarlijk kruispunt met voorzie ningen voor fietsers en voet gangers. Nu blijven onze ak- ties beperkt tot enkele vage projekten, en zolang we niet meer financiën hebben, zullen we niet de spectakulaire pro jekten kunnen verwezenlijken die we sinds de stichting van plan waren». De Raad voor Jeugd en Weg verkeer rekent op de bevolking, omdat de bevolking er baat bij heeft deze zeer aktieve vereni ging te steunen. Het lidgeld be draagt 300 frank en kan wor den overgeschreven op nr. 001- 1074396-03 van de RJW, Park laan 15, 2700 Sint-Niklaas. Om het werkjaar onder het thema «Samen voor ieders geluk» aan te vatten waren niet minder dan 270 bestuursle den op het appèl. Uit het hele Verbond Aalst. Nationale K.B.G.-sekretaris Luc Vos situeerde de K.B.G. als een «vereniging van, door en voor gepensioneerden» en via een diamontage kon men treffende fasen uit 25 jaar K.B.G.-aktiviteiten meemaken waarbij vooral opviel hoe gepensioneerdenwerking in de loop van 25 jaar aan verandering toe is. Stemming was er alleszins en zulks onder impuls van het K.B.H.-orkest van Denderleeuw Verbondsproost Dirk De Backer, Verbondsvoorzitter A. De Winter en bestuursleden M. Coppens en A. Van der Weeën hoorden een aantal afdelingsverantwoordelijken over eigen initiatieven in hun specifieke afdeling. Zo put de afdeling Denderleeuw voor het opstellen van het programma heelwat uit «Herfstlicht», deed Herdersem uit de doeken hoe de samenwerking met rusthuis en parochie verloopt, vertelt Lede hoe ze jong-gepensioneerden berei ken en trachten in te schakelen o.m. via folders en uitnodigingen en blijft Mere zeer aktief op het vlak van de Lourdesbedevaart, o.m. door het organiseren van een spaardienst. LH Opnieuw een zwaar verkeersongeval waarbij Waaslanders betrokken werden. De «zwarte lijst» neemt de jongste tijd heel drieste proporties aan. Twee Stekenaars kwamen in de nacht van zater dag op zóndag om het leven in Lochristi, ze werden op slag gedood: de 37-jarige André Meuleman, Pannenhuisstraat 63 en de 43-jarige Michel De Witte, Merlanstraat 19. Op een versmalling van de baan Gent-Antwerpen in Lochristi («de Denen» heet het daar) waar de weg van vier tot drie rijstroken herleid wordt raakte een bestelwagen even voor vier uur 's nachts uit koers. De wagen sloeg tegen een boom te pletter. Een hele hevige klap met vreselijke gevolgen. Vermoedelijk zat de negentienjarige Dirk De Coen uit de Rodenbachstraat in Sint-Niklaas achter het stuur; hij werd uit de auto geslingerd, werd zwaar gewond en móest ter verzorging naar het akade- misch ziekenhuis in Gent worden overgebracht. Voor de twee passagiers uit Stekene kon geen hulp meer baten, de brandweer had overigens veel moeite om hun lichamen uit het autowrak te bevrijden. Het drietal kwam van een feest in Meulebeke. De bestelwagen was eigendom van een traiteurszaak uit Stekene. Op 1 mei 1978 viel rond 7 u een zekere Jan Van Leuven ter hoogte van de Scheldekaaien in het water. Albert Goossens uit de Tragelstraat 85 te Kieldrecht, die zich op de sleepboot Annick Gerling bevond, heeft samen met zijn makkers, Ludo Van Uffelen en Patrick Chauliac de drenkeling uit het water gehaald. De heer Goossens was toen en is nu nog in dienst bij de Unie van Redding en Sleepdien sten, gevestigd aan de Jordaenskaai 15 te Antwer pen. Hij werkt er sinds 1964 en is stuurman van een sleepboot, voerend de rang van reservekapitein. Voor deze daad werd hem het diploma en het juweel van het burgerlijk ereteken voor moed en zelfopoffering toegekend. Albert Goossens werd te Kieldrecht geboren in 1936 en is gehuwd met Anita Hermans. Het gezin telt zeven kinderen, die fier mogen gaan op hun moedige vader. (wvdv) Enkele mensen van groot-Stekene willen een poging ondernemen om binnenkort te starten met een jeugdbeweging voor fysisch en mentaal gehan dicapte kinderen. Om aan dergelijke onderneming enige kans op welslagen te geven, dient natuurlijk de noodzakelijke voorzorg te worden genomen: een aangepast terrein, de nodige lokalen, verlichting, verwarming, aangepast spelmateriaal, dus... een broodnodige én aangepaste akkomodatie. En na tuurlijk mensen die zich willen inzetten om deze gehandicapte kinderen te begeleiden. Dit laatste is trouwens de eerste vereiste voor het oprichten van zo'n jeugdbeweging: mensen vinden die zich willen inzetten, mensen die bekwaam zijn... Daarom vragen de initiatiefnemers dat al wie van ver of van dichtbij is geïnteresseerd in het begelei den van deze kinderen, zich in kontakt wil stellen met ofwel Stien Saman, tel.: 03/779 63 86 ofwel met Monique Dierickx, tel.: 03/779 72 50. De BeEr Deze jaarlijkse weerkerende gebeurtenis waarin 24 Hamse verenigingen mekaar ontmoe ten voor bomvolle zalen is weer in volle voorbereiding. Vier avonden kwisplezier, niet alleen voor de deelnemers, maar evenzeer voor het pu bliek, nl. 18 en 25 februari, 11 en 18 maart 1983 werden vast gelegd voor dit tornooi dat enig is in het Hamse vereni gingsleven. Iedere bestaande vereniging kan eraan deelne men, om het even of ze voor het overige sport-, jeugd-, kui tuur- of wat voor vereniging ook is, of ze wijkgestruktu- reerd is of niet, met of zonder kleur. Eén voorwaarde slechts: reeds bestaan vóór de kwis en natuurlijk tijdig inschrijven. Slechts de eerste 24 inschrij vingen komen in aanmerking voor deelname. Wil je er in 1983 (opnieuw of voor het eerst) bij zijn, stel dan niet uit, maar haal het reglement en het inschrijvingsformulier af op de politiewacht, waar alle doku- menten beschikbaar zullen zijn vanaf 1 december. Het in schrijvingsformulier dient in gevuld en opgestuurd. Het in schrijvingsgeld wordt liefst ge lijktijdig gestort zoals voorzien in art. 5 van het reglement. De data waarop dit gebeurt kun nen belangrijk zijn. Wie in schrijft kan eventueel ook een zaal voorstellen voor de orga nisatie van een kwisavond. Za len voorgesteld door deelne mende ploegen krijgen voor rang bij de toewijzing van de avonden. Voor supporters en belangstellenden wordt tevens elke avond een zaalkwis geor ganiseerd, waaraan telkens minstens twee waardevolle prijzen verbonden zijn. Meerdere inlichtingen vind je in het reglement of hoor je op de vergadering waarop de in geschreven ploegen zullen uit genodigd worden. Zórg dat uw vereniging er bij is. (B.D.) Jaarlijks trekken ze in een plechtige stoet naar het monu ment van de gesneuvelden om er hun makkers te herdenken. Dat zowel in Dendermonde, in Lebbeke als in andere gemeen ten en steden. Ze, daarmee bedoelen we de mannen van de Verbroedering Geheim Le ger. Sedert het einde van de gruwelijke tweede wereldoor log hebben voorzitter Louis Buggenhout en zijn medewer kers alles veil gehad om de herinnering levendig te hou den van de mannen die tijdens deze strijd hun leven hebben gegeven voor hun medebur gers, gevochten hebben en ge vallen zijn voor de vrijheid van hun vaderland Jaarlijks zijn er optochten naar monumenten te Lebbeke, Dendermonde en Berlarc ter gelegenheid van Allerheiligen en 11 november. De vereniging, een dertigtal leden sterk, is sedert haar ont staan verbroederd met «Bal- lain en Condroz» uit Hoei. Het overkoepelend verbond «Schuiloord de Leeuwerik» bestaat uit afdelingen in Den dermonde, Grembergen, Hamme, Moerbeke Waas, Ou- degem en Lebbeke. Om de vereniging in stand te houden, is men verplicht om via jaarlijkse manifestaties te proberen geld in te zamelen. Tot op heden is het bestuur daar goed in gelukt. «Verbroe dering Geheim Leger» heeft blijkbaar vele vrienden en sympatizanten. Naar jaarlijkse gewoonte organizeert de vere niging ook nu weer een bal, dat plaats heeft op zaterdag 25 november om 21.00 uur in de zaal Corso, Rossevaalstraat te Lebbeke. Iedereen is van harte op deze manifestatie uitgeno digd. Naar aanleiding van 11 novem ber organiseerde het Taal Ak- tie Komitee ook te Aalst een Amnestiefakkelloop. Drie fak kels, voor Dom Modest Van Assche, voor Meester De Vos, en voor het lijden van alle repressieslachtoffers werden van Erembodegem tot Aalst gelopen. De fakkelwijding die aan het monument van Dom Modest was voorzien, had niet plaats. De priester die hiertoe bereid was gevonden kreeg de dag voordien verbod van zijn gees telijke overheid. De voorzitter van T.A.K.-Aalst stelde dat de fakkels in strikte zin geen wij ding nodig hadden omdat Van Assche en De Vos tijdens hun leven ruim blijk hadden gege ven van kristelijke waarden zoals vergevingsgezindheid en schoonmenselijkheid. Wel stelde hij zich de vraag waar de amnestieoproep van de Vlaamse bisschoppen enkele jaren terug nu gebleven was. ïn tegenstelling tot de T.A.K - amnestiemanifestatie te Ant werpen, later op de dag, ver liep de fakkelloop te Aalst zonder incidenten. Aan het vredesmonument te Aalst had den zich een 150-tal T.A.K. simpatisanten verzameld. Jo zef Van Overstraeten had het in zijn redevoering over de vredesgedachte, de symboli sche betekenis van het vredes monument en 11 november «die aangewezen waren om een amnestie vredesboodschap te brengen». T.A.K legde een amnestie bloemenkruis neer voor de eeuwige vlam «Onze amnestie eis» aldus T.A.K. «is niet be doeld voor misdadigers van ge meen recht of voor ekonomi- sche kollaborateurs. De naoor logse rechtbanken waren im mers klement genoeg voor hen. Wij wensen de moord op Van Assche en op De Vos terug in het daglicht te stellen omdat hun tragische dood een illustratie is bij de wreedheden van de hoofdzakelijk anti"- Vlaamse repressie en de nood zaak van amnestie». Het gebeurde op zondag 5 november 1982. Het dekor: de Rijksweg 2014 ongeveer ter hoogte van Belsele Dorp. De feiten: een Renault 4 verlaat de Vijverstraat en wordt op de tweede van de vier rijstroken aangereden door een Volvo die richting Lokeren aanhield. De ba lans: twee doden en één zwaar gewonde; de inzittenden van de Renault 4. Namen hoeven niet meer, meen ik, de wonden zijn zo al diep genoeg. Het tragische ongeval beroerde heel Belsele en een groot deel van Sint-Niklaas. In Belsele vonden de bewoners van de Vijver- straat, de Schoonhoudtstraat en de Populieren- wijk dat dit de druppel was die de emmer liet overlopen. Men had lang genoeg gewacht, genoeg leed gezien. Er moesten en er zouden verkeerslichten komen nu. Via de lokale radio-omroep Tijger riep me vrouw Jeanine Van Hiel - Jonckers de bewo ners op hun eisen 'en bloc' kracht bij te zetten. Alouis Van Goethem, Karei De Smet en 'ruim telijk filosoof Fred Van Remoortel, die al een spoedonderhoud met de burgemeester hadden aangevraagd, sprongen bij en men stichtte de vereniging S.O.S.-Belsele. Nadat de vereniging ten stadhuize te horen kreeg dat burgemeester De Vidts en politiehoofdkommis- saris Van de Bulcke al het onmogelijke hadden gedaan om-toch maar die verkeerslichten te verkrij gen het gaat om een rijksweg en de bevoegdheid hiervoor ligt bij de Regie van Bruggen en Wegen te Gent besloot men toch alle geïnteresseerde bewoners uit te nodigen naar een motievergadering. Een massaal gehandtekende motietekst zou samen met verzoekschriften van de stad, de provincie en de Raad voor Jeugd- en Wegverkeer de gebalde eis kracht moeten bijzetten. Géén provinciale bevoegdheid 17 november was de dag, het Belseelse paro chiecentrum de plaats. In de ene helft van de zaal leerde men brood bakken, in de andere helft verzamelden zich tegen kwart over acht 312 wakke re (sommige van hen misschien zeer onlangs ont waakte) burgers. Onder wie bestendig afgevaardig de Etienne De Cuyper. Zelf woont hij al 28 jaar op een steenworp afstand van het dodenpunt en was hij getuige van veel fysisch en psychisch leed. Maar er mogen geen misverstanden bestaan: het hoge onge- vallencijfer kan geenszins teruggebracht worden op een nalatigheid zijnerzijds, meent hij. Sint-Niklaas - Hulst en Sint-Niklaas - Kieldrecht: dat zijn de twee enige provinciale wegen in het Waasland en daar kan hij ingrijpen. De oude baan Antwerpen - Gent echter is een rijksweg en valt buiten de provinciale verkeersbevoegdheid. Het enige wat men in zo'n geval kan doen, is aandringen op maatregelenweet De Cuyper. En dat heeft hij dan ook gedaan. De provinciaal had gesprekken met de bevoegde, gedekoncentreerde overheid van het- ministerie van openbare werken in Gent en vroeg een onderhoud aan met de minister. Het enige wat hij zal voorstaan, is de installatie van verkeerslichten. Een andere afdoende oplossing acht hij onbestaand. Maar waarom toch blijft die 'bevoegde overheid' zo halsstarrig aan deze bede verzaken? Het antwoord krijgen we van politiehoofdkommissaris Van den Bulcke: «De plaatselijke verkeersverhoudingen vol doen niet aan de kriteria die het ministerie voor de installatie van lichten vooropstelt. Het aantal onge vallen is nog te laag en er is onvoldoende kruisend verkeer. Om voor het bewuste kruispunt verkeers lichten te verkrijgen, moeten er dagelijks tenminste 12.000 voertuigen geteld worden, waarvan 2.400 op elke afzonderlijke sekundaire tak. En dat is heel wat. Eind 1980 gaf een telling voor de Vijverstraat 973 voertuigen, voor de Schoonhoudtstraat 1206 voertuigen. We halen het dus niet». De politie hoofdkommissaris drukt erop dat de stad zich niet heeft neergelegd bij deze feitelijke weigering. Nog voor de fusie wees het gemeentebestuur vaiTBelsele op de noodzakelijkheid van verkeerslichten en sinds mei 1980 verzorgt Sint-Niklaas terzake een uitge breide briefwisseling met de betrokken rijksdienst. Op 8 september van dat jaar meldt een kommissie van openbare werken dat zij de installatie van verkeerslichten om voornoemde redenen ongeoor loofd acht, 16 oktober dringen burgemeester en hoofdkommissaris nogmaals aan. Men mag een futiele aanpassing doorvoeren, maar van verkeers lichten kan géén sprake zijn. Ondertussen blijft het kruispunt nu onoverzichtelijk en bijgevolg zeer onveilig, bijzonder voor voetgangers en fietsers. Op 9 januari 1981 wijst Paul De Vidts in een brief op de toenemende uitbreiding van de Populieren- wijk. 285 gezinnen wonen daar nu, wat impliceert dat dagelijks zowat 400 kinderen twee keer per dag het kruispunt overmoeten. Hij krijgt géén gehoor. Op 5 november schrijft de politiehoofdkommissaris omtrent de akuutheid van de situatie. Na de ontvangst van alweer een negatief advies krijgt de heer Van den Bulcke het even moeilijk en samen met de burgemeester kiest hij richting Gent om er de noodzaak van verkeerslichten persoonlijk te gaan bepleiten. O.k., antwoordt men in Gent; wij komen de situatie ter plekke analyseren. Op drie december is de kommissaris er inderdaad, maar geeft later nog maar eens een negatief advies. Pas in maart 1982 kan de Sint-Niklasc verkeerskommissie twee alter natieve (nood-)oplossingen bestuderen en beslist zij tot een herleiding van het kruispunt tot drie rijstro ken. Een rijstrook voor het verkeer dat richting Antwerpen kiest, met de mogelijkheid om rechts de Schoonhoudtstraat in te draaien, één rijstrook in dezelfde richting om links de Vijverstraat te nemen. Het verkeer dat richting Gent rijdt kan de rechter- rijstrook gebruiken om rechtdoor te rijden of om af te slaan in de Vijverstraat. De rijstrook links ernaast krijgt pijlen die de automobilist verplichten links af te slaan. Hetzelfde systeem in spiegelbeeld! dus. Langs weerszijden van het kruispunt zouden! over een 'voldoende' afstand twee evenwijdig met elkaar getekende middengedeelten, die samen del helft van de totale breedte van de openbare weg j uitmaken, wegvallen voor het doorgaand verkeer. Omdat «al wat zebra is toch niet gerespekteerdï wordt», wil men ook aandringen op een verlichting I en verhoging van die middengedeelten. Inhaalma-j neuvers zijn dan absoluut onmogelijk en voetgan-j gers zullen bij het oversteken eindelijk weten in 1 welke.richting kijken. Verder wil men het vanuit del Vijver- en Schoonhoudtstraat naar de RW 14 toerij- f dende verkeer ontmoedigen. De wegwijzer «Waas- munster» die al jaren op de hoek van Belseledorp HH met de Vijverstraat staat opgesteld, zal worden weggenomen en het kruispunt aan de Pastorijstraat I (hoek Schrijbergstraat - Schoonhoudtstraat) wil I men zo hertekenen dat vooral het zwaardere vracht- ll verkeer zich genoodzaakt zal zien de Schrijberg- III straat te kiezen m.a.w. het verkeer moet maar iets IV verder het kruispunt aan het Essostation nemen of dat van Duizend Appels. De vraag hierbij is natuur lijk of men het probleem op deze manier niet gewoon verlegt. Op 3 maart van dit jaar schrijft Bruggen en Wegen dat zal worden overgegaan tot de herschildering van het kruispunt volgens het plan dat de Sint-Niklase verkeerskommissie eerder goedkeurde. Precies de dag van de vergadering, liefst acht maand later, zijn staatsarbeiders ermee begonnen, de bestaande sig nalisatie met een zandstraalmachine te verwijderen. De verhoogde middenbermen komen er voorlopig dus niet. Zinloos! Mare Huys, voorzitter van de Raad voor Jeugd- en Wegverkeer, noemt het oorspronkelijke plan van de hoofdkommissaris zinloos. De verhoogde ber men zijn een must, vindt hij. Hij wijst er ook op dat noch in de Vijverstraat, noch in de Schoonhoudt straat stopstrepen werden geschilderd. De stopbor den staan er wel en precies dat kan wel eens aanleiding geven tot enige verwarring. Mare Thuys opteert nog voor de toepassing van een «uitgezon derd plaatselijk verkeer» in de Schoonhoudtstraat en krijgt daarvoor een enthousiast applaus. Fred Van Remoortel, lid van het aktiekomitee S.O.S.-Belsele, maakt er een anti-autoverhaal van. Sinds de auto bestaat, vielen al 25 miljoen slachtof fers te betreuren. Per dag komen in België bij verkeersongelukken gemiddeld zeven mensen om het leven en telt men 55 zwaargewonden. En dat terwijl voetgangers elkaar toch zelden het graf inlopen?! «Wij denken in termen van auto's», meent Van Remoortel, «wij brengen onze kinderen naar school met de auto, omdat het te gevaarlijk is met al die auto's, ook de oplossingen voor verkeersproble men zijn zelden gedacht vanuit de voetganger. Weg wijzers en snelheidsbeperkingen zijn lapmiddelen en zelfs verkeerslichten lossen niet echt iets op. Daar voor gebeuren er nog té veel ongevallen op de kruispunten waar wel verkeerslichten staan». Fred Van Remoortel heeft zelf een alternatief uitgewerkt waar in de hele woonomgeving wordt betrokken. Hij stelt voor, het kruispunt op korte tijd veilig te maken door én verkeerslichten te installeren én een verhoogde middenberm aan te brengen. De maximumsnelheid moet omlaag tot 60 km per uur en de voet- en fietspaden (links en rechts) en een bijzondere bedieningsweg (rechts in de richting Gent) zijn volledig gescheiden van het autoverkeer. Deze looproute zou kunnen kaderen in de plannen (het aanbouwen van een sportkom- pleks en een nieuwe wijk) die men heeft met het grondgebied tussen Belsele Dorp en de RW 14... De vraagtekens bij de haalbaarheid van dit onge twijfeld deugdelijke voorstel zijn echter groot. «We zuilen doorgaan!» Gemeenteraadslid Patric Gorrebeeck stelt voor, borden met de vermelding «Bestendige snelheids- kontrole» op te stellen. De hoofdkommissaris weet evenwel dat dit, zelfs dit, buiten de gemeentelijke verkeersbevoegdheid valt. Trouwens, meent hij, «wij mogen tien keer de weg kontroleren, wij zullen tien keer evenveel automobilisten betrappen. Ze zijn hardleers!» De eerste bewoner van de Populierenwijk wil nog aandringen op de ontsluiting van zijn wijk. Als de wijk ooit, langs of op de oude spoorweglijn naar Dendermonde en dus onder het viadukt door met Belseledorp zou kunnen worden verbonden, zou dit meteen een hele ontlasting betekenen voor het bewuste kruispunt. Het aktiekomitee is in ieder geval vastbesloten, door te gaan tot het einde, tot die verkeerslichten er staan. In hun motie drukken meer dan 300 bewo ners en gezagsdragers ook het stadsbestuur steunt de motie hun afkeer uit tegenover wat is gebeurd en vragen zij «de bevoegde overheid alles in het werk te stellen opdat het bedoelde kruispunt zo vlug mogelijk veilig zou worden door het plaatsen van verkeerslichten en verhoogde bermen». Men is ervan overtuigd dat deze maatregelen spoedmaatre gelen zijn, dat de problemen zich kunnen verleggen naar verderop de RW 14. «Het verdere verloop van de RW 14 moet herdacht worden», vertelt mij Aktiekomiteevoorzitter Alois Van Goethem, «maar bij ons, waar zoveel kinderen de straat over moeten, is de situatie akuut en moet er gewoon ingegrepen worden. En die lichten zullen we krijgen. Firma's hebben ons hun financiële steun toegezegd, er zijn kandidaat-omhalers, desnoods bekostigen we hel dus zelf héé, we zijn ook van plan het dossier dat we samen met Mare Huys zullen opstellen, stoetsge wijs, vanuit Belsele naar Sint-Niklaas te gaan afge ven. We zullen onze zin krijgen!» Leo De Bock ante en, 1 foei ieen eelr rijd: ver likla et i nde vas 1 loes e Vi jisti akb verl een /oe ent emi )'s i aten rijfh an en! lezo :r tras )ee erh ere

De Voorpost | 1982 | | pagina 2