ov Rijksweg 60 is dodenweg zonder verlichting Negen Rode Kruis Helpers te Baasrode I Juwelen Muylaert: persoonlijke stijl en gedegen kwaliteit F Hamse aktiegroep Veiligheid: 6 - 26.11.1982 - DeVoorpost Sinds de rijksweg 60 in Hamrae werd opengesteld heeft ook in deze oase van groen en water een gevaarlijke moderne waangedachte haar intrede gedaan. Nu wordt ook in Hamme 'verkeer' gewoon gelijkgesteld met 'Autoverkeer'. In dienst van het autover keer, blijkt elk ander normaal menselijk verkeer plots levensgevaarlijk te zijn. Voor de aanleg van de rijksweg 60 was het nodig om zeven dichtbevolkte straten van de gemeente doormidden te snijden. Dit betekent dat in zeven straten van Hamme, geburen plots géén geburen meer zijn. Zelfs het feit dat twee van die straten Landbouwstraat, Driegotenkouter aan de rijksweg volledig zijn afgesloten, kon men nog begrijpen. Doch nu is het wel zo dat mensen die slechts dertig meter van elkaar wonen, nu verplicht zijn om een wandeling van ettelijke kilometers te maken als ze bij elkaar wensen te komen. Dat is niet zo erg als de oversteekplaatsen veilig zouden zijn. Dat zijn ze echter niet. Parochie afgesloten van de rest van Hamme Er werd beslist dat de ganse H. Familieparochie, die door de Dendermonde. Negen /cursisten kregen het diploma van Rode Kruis helper overhandigd, (ks) Het Rode Kruis van Baasrode heeft er negen helpers bij. Zjj volgden een kursus om het diploma te verwerven en slaagden tot ieders grote voldoening in het eksamen. Dat feit werd zaterdag op het gemeentehuis van de Palinggemeente herdacht in aanwezigheid van schepen Hermans, provinciaal Rode Kruis ondervoorzitter Fernand Broeckx en enkele genodigden die van dichtbij bij de werking van deze ongebonden hulporganisatie betrokken zijn. Schepen Hermans verwelkom de de nieuwe helpers en wees erop dat deze ontvangst in fei te neerkomt op een waarde ring en erkentelijkheid voor de inzet van deze mensen. Hij beschreef ook de snelle uit bouw van de Rode Kruis hulp verlening die verder gaat dan het verzorgen van gekwetsten. Op geregelde tijdstippen wor den er immers kursussen inge richt. In Baasrode mag men bovendien van geluk spreken. Het Rode Kruis heeft er reeds kunnen rekenen op de steun van de firma Union. Was dat eertijds omdat verschillende vooraanstaanden uit dit bedrijf de taak van voorzitter waarna men, dan is het nu omdat het Rode Kruis er kan beschikken over een aantal kursuslokalen. Het is een steun die men niet zomaar kan en mag negeren, aldus de schepen die ook even de waterramp van 1953 in her innering bracht. Het Rode Kruis was er toen om te nood lijdenden te helpen. Een zware taak die tot een goed einde werd gebracht. «Mijnheer De Koninck startte toen een aktie om kleding, voedsel en geld in te zamelen». Vervolgens richtte hij zich rechtstreeks tot de gediplo meerden: «uw taak begint nu. De bevolking van Baasrode verwacht veel van U», aldus de schepen die ook de lesgevers in zijn hulde betrok. Nieuwe bloei Rode Kruis voorzitter Gerlo wees erop dat de Baasroodse afdeling in het verleden een grote bloei heeft gekend. Maar na 1952 geraakte men een beetje in verval. Men stelt nu alles in het werk om opnieuw een bloeiperiode tegemoet te gaan. En dat zit er dik in, want in 1980 mocht men 148 leden inschrijven. Nu zijn er weer 9 jonge mensen die begrepen hebben dat zij als opdracht en taak in deze wereld hebben meegekregen het dienen van anderen. Zij brachten de kur sus van helper tot een goed einde. Hij onderstreepte dat ook hij met de kursus was begonnen, maar helaas een aantal lessen niet kon bijwo nen omdat zijn gezin aan uit breiding toe was. «Maar ik begin er opnieuw aan» aldus de voorzitter die het een beetje spijtig vond dat de Rode Kruis kursus niet kan samenlopen met de lessen die aan de brandweerlui worden gegeven. Hij is er evenwel stellig van overtuigd dat wanneer men de inspanningen die nu worden geleverd weer aan te houden, opnieuw een bloeiende en ak- tieve Rode Kruis afdeling in Baasrode zal bezitten. Provinciaal ondervoorzitter Fernand Broeckx schetste dan de geschiedenis van het Rode Kruis. Hij zei dat het Rode Kruis is ontstaan uit oorlogs feiten en dat men nog heel wat waters heeft moeten door zwemmen vooralleer er op een ernstige wijze geneeskundige zorgen werden toegediend aan gekwetsten op een slagveld. Hij belichtte de figuur van Henri Dunant die het Rode Kruis stichtte nadat hij gekon- fronteerd was met de ellende en de pijn tijdens de slag van Solferino. Drie jaar nadat het Rode Kruis werd opgericht, kwam er ook de konventie van Geneve tot stand, een mijlpaal in de geschiedenis. Ofschoon België een van de eerste lan den was om zich aan te sluiten bij het Rode Kruis, heeft de Belgische regering nooit deze konventie van Geneve onder schreven. Onverklaarbaar, In een tweede deel van zijn toespraak belichtte de provin ciale ondervoorzitter de doel stellingen van het Rode Kruis die zich niet langer beperken tot de oorlogstijd. Het Rode Kruis is daar waar er hulp moet worden verleend. Dc mensen werken totaal belange loos en op vrijwillige basis. Geen enkele vereniging kan dergelijke adelbrieven voor leggen, aldus de heer Broeckx die de negen nieuwe helpers geluk wenste. Niet alleen om dat ze het diploma hadden be haald, maar meer nog omdat ze hebben ineezien dat er voor iedere burger in deze maat schappij een belangrijke taak is weggelegd. «Jullie weten nu hoe jullie moeten handelen om anderen te helpen, wat mag en niet mag. Jullie kunnen mensenlevens redden». Voorwaar een edele en vooraanstaande opdracht. Het Rode Kruis is trouwens aktief op verschillende terrei nen: kursussen, hulpdienst (de mannen en vrouwen in het staalgrijze uniform), bloed transfusiedienst, ziekenhuisbi bliotheek, enz. Tot slot zei hij dat Baasrode steeds een bloeiende Rode Kruis afdeling heeft gehad en hij twijfelde er niet aan dat men opnieuw tot een bloeien de afdeling zal komen. «Ik geef je de goede raad op straat te komen, doe oefeningen, maak je bekend bij de bevol king». Tot slot en voor een kleine receptie werd overgegaan tol de overhandiging van de diplo ma's aan de negen helpers: Celestine Assclman, Rudy Blommaert. Erik Creemers, Annie De Proft, Marie-Louise Saeys, Benny Segers, Marita Van Damme. Wim Van Geyt en Rita Van Gucht. rijksweg 60 afgesloten is van de rest van Hamme, slechts twee veilige kruispunten zou krijgen om deze rijksweg over te komen, namelijk de Veld- straat en de Biezestraat. Moer- zeke krijgt één veilige over steekplaats aan de Neerstraat. Aan deze drie kruispunten staan immers verkeerslichten. De inwoners van Hamme uit ten hun ongenoegen over de gevaarlijke toestanden die zich dagelijks voordoen aan de ver schillende kruispunten aan de rijksweg. De bewuste kruis punten zijn slechts veilig voor het meest vitale gedeelte van de bevolking. Het voetgan gerslicht op de kruispunten laat net voldoende groen licht zien, opdat enkel iemand die zeer snel de rijksweg over- beent in staat is de overkant te bereiken voor het licht alweer op rood staat. Zich per fiets in de Biezestraat begeven blijkt een zeer hachelijke onderne ming te zijn voor iemand die niet beschikt over snelle re- fieksen en een grote stuurvaar- digheid. Men moet tegelijker tijd rekening houden met zwaar verkeer, met putten in het te smalle wegdek en met veel kiezelstenen. Broekstraat en Noordstraat Het betreft hier twee kruispun ten die in hun huidige toestand de trieste faam van de rijksweg als dodenweg in de toekomst zullen blijven bevestigen. Zo pas heeft het gemeentebestuur de kruispunten op eigen kos ten van verlichting voorzien. Het is tenminste al iets. Maar wie heeft nog niet bemerkt dat er tussen de Veldstraat en de Noordstraat een bocht ligt die het uitzicht op het kruispunt van de Noordstraat volledig belemmert? De weggebruikers die de rijksweg niet kennen, worden bij het uitgaan van de bocht volledig misleid door het zien van de verkeerslichten van de Biezestraat, een eindje verder. En wat te denken over die kinderen die verklaren dat zij bij mistig weer moeten luis teren of er een auto in aan tocht is, vooraleer zij de baan overkunnen? Voor bejaarden, kinderen, gehandikapten, voetgangers en fietsers is het er levensgevaarlijk. Er is een zeer druk oversteekpatroon waar te nemen op alle kruispunten, ge durende de ganse dag. Vele bejaarden in de H. Familie- parochie durven niet meer naar het centrum van Hamme komen omdat ze de rijksweg niet overdurven gaan. Ook de fietsers voelen zich onveilig op een onverlichte weg omdat ze tevens van die auto's slechts gescheiden zijn door een on derbroken witte lijn. Wachten op de nodige kredieten Volgens senator Walter Pee- ters moet men voor de volledi ge verlichting van de rijksweg slechts wachten op de nodige kredieten. Dat zou meteen voor begin volgend jaar zijn. Ook het kruispunt aan de Bie zestraat zal worden verbreed. Voor het plaatsen van ver keerslichten aan de Broek straat en de Noordstraat werd in het verleden door het be stuur van Bruggen en Wegen een ongunstig advies uitge bracht. Dit alles leert ons dat de overheid wel bereid blijkt te zijn om voorzieningen aan te brengen voor de gemotoriseei de gebruikers van de rijkswe; 60, maar niet voor de veilig heid van de zwakke wegge bruikers en van de inwoner van Hamme die de rijkswe dagelijks over moeten. De tc die de rijksweg al heeft geëis aan mensenlevens, bevestig dit. De Hamse aktiegroe vindt dat huichelachtig om vei keersongelukken op de rijb weg toe te schrijven aan bi gebrek aan discipline van d weggebruikers, zolang niet all waarborgen zijn gegeven di een veilig verkeer mogelij maken. Voorstellen van de aktiegroep Vooreerst willen zij verkeen lichten aan alle kruispunten een snelheidsbeperking op d rijksweg tot 60 km per uur vermits deze dodenbaan doo een bebouwde kom loopt. Ee signalisatie van de verkeen lichten, waardoor de heidsbeperking ook praktisc verplicht wordt. Verdere bel re oversteektijden voor voetgangers aan deze kruit. punten, beschermde fietspi den en een degelijke signalisi v tie in de bocht tussen Vele nsl° loei ,30 straat en Noordstraat. Tensk te vragen zij met aandrang ad de politie en rijkswacht dat z een scherpe kontrole zoude fttu houden op weggebruikers d£i au de snelheidsbeperking en diietei verkeerslichten nu reeds negc jerg ren. De aktiegroep veilighei Mr rijksweg 60 zal verder bij he Hamse gemeentebestuur aan dringen om de veiligheid var6"1 de inwoners te garanderen voor hen die dagelijks de rijks weg over moeten. Leren leven met de rijksweg, dat ging nog. Maar ze willen dat er zich geen dodelijke verkeersongevallen j meer voordoen. itie gali Met merken als Cartier, Jaeger-Le Coultre, Dior, Chopard, Ebel, Alexis Barthelay en Manfredi zit men meteen al aan de top. Stuk voor stuk namen die niet alleen borg staan voor een ongerepte schoonheid, maar bovendien een niet te evenaren kwaliteitswaarborg bieden. Iedere juwelier droomt ervan een van die merken te mogen vertegenwoordigen. Wanneer men al die prachtige uurwer ken, armbanden, ringen, oorbellen, juwelen kan samenbrengen in een enkele zaak. dan moet men wel adelbrieven kunnen voorleggen. De heer en mevrouw Muylaert-Hofman ver tegenwoordigen die mer ken nu al verschillende jaren. Tot grote voldoe ning van hun talrijk kliën- teel maar evenzeer van de vele nieuwsgierigen die alleen maar in de eta- Nog een stijlvol gouden han gertje met parel. Hanger in goud met tourmalin en briljant lage komen kijken en en kele minuten willen ge nieten van al deze mooie dingen. Mevrouw Muy laert vindt het niet erg dat men met dromerige ogen naar deze werkelijke pa reltjes van soberheid en elegantie, naar deze krea- ties van buitengewone schoonheid en estetiek blijft kijken en nadien weer verder wandelt. «Het doet me ook heel wat deugd wanneer ik weet dat iemand zich de tijd heeft genomen om enkele minuten te genie ten van mooie dingen». We hebben met haar een lange babbel opgezet over juwelen. Verwon derlijk is dat niet, want mevrouw Muylaert weet er alles van af. Ze ont werpt zelf juwelen, een vak apart. Behept met de drang naar pure schoon heid, bezield met de geestdrift van iemand die telkens weer een stukje vreugde, een stukje le vensblijheid mag leggen in de kreatie van een ju weel, is ze van de vroege morgen tot de late avond druk doende met ontwer pen, schetsen, tekenen en vormen. Toch loopt ze niet te koop met haar be zigheid. «Dat moet alle maal niet» zegt ze te be scheiden. «Ik ben al te vreden wanneer de men sen die in de winkel ko men, hun blijheid en vreugde omwille van een van mijn juwelen uiten». Persoonlijke stijl De keuze tussen juwelen is onschatbaar groot. Maar wie een juweel wil dat gemaakt is naar het eigen karakter, wie een persoonlijk en uniek ju weel wil, die vindt niet makkelijk een juwelier. Mevrouw Muylaert weet met die taak best raad. Ze ontwerpt niet alleen naar eigen ideeën, maar staat ook open voor de wen sen van de klanten. Een vlot en geruststellend ge sprekje is daar op zijn plaats. De klant zegt wat hij wil, in ruwe trekken, dan wordt er een schets gemaakt en wordt het ju weel in was vervaardigd om vervolgens in het ge wenste edelmetaal te worden uitgevoerd. Tel kens weer een uniek kunstwerk. Want nooit wordt tweemaal eenzelf de juweel gemaakt. «Dat is niet eerlijk tegenover de klanten» aldus me vrouw Muylaert die ter loops zich laat ontvallen dat ze met haar persoon lijke ontwerpen meer dan eens onderscheidingen heeft gekregen op inter nationale juwelenten- toonstellingen. Onder meer in Japan. Juwelen en edelstenen kopen is een kwestie van vertrouwen. Bijgevolg wordt er aan die vertrou wensrelatie tussen juwe lier en klant ook gewerkt. Weliswaar wordt er bij elk sieraad een naam kaartje afgeleverd waar op men in duidelijke taal kan lezen wat men nu precies heeft gekocht, met een duidelijke be schrijving van de kwali teit, toch blijft die ver trouwensrelatie prime ren. Een juweèl is im mers een kostbaar bezit, zowel op sentimenteel als op financieel vlak. En daar moet men rekening mee houden. Bovendien moet de klant weten dat hij voor elke herstelling terecht kan bij een deskundige, zoals hij oök moet weten dat het «zetten» van een edel steen een kwestie van vakmanschap is. Riante winkel Inderdaad, de nieuwe zaak van juwelier Muy laert is riant te noemen. zonder enioe overdrij ving. Beschikte men vroeger over een grote etalage dan heeft men nu met deze traditie gebro ken. Aan weerszijden van de lange gang die naar de prachtige winkel leidt, treft men kleine vitrine kasten aan. In elke kast heeft een bepaald merk zijn plaats gekregen. Tel kens weer op een andere manier, maar steeds even kunstzinnig gepre senteerd. Alleen om deze schikking is een kijkje meer dan de moeite waard. Eenmaal de winkel bin nen wordt men opgeno men in een aparte sfeer. Men voelt er zich dadelijk thuis en niemand zal aan de verleiding kunnen weerstaan om onge dwongen en ongestoord ook in de winkel zelf met volle aandacht naar de etalages te gaan kijken. Men kan er zich de visu overtuigen van de wijze waarop juwelen worden gemaakt. Naast de ruwe steen, vindt men er speci men van de geslepen ste nen en uiteraard de afge werkte produkten. Tel kens weer juweeltjes in de ware zin van het woord. We denken dan maar aan de prachtige halssnoeren die door me vrouw Muylaert worden vervaardigd, aan de gou den armbanden versierd met edelstenen, de rin gen, manchetknopen. De heer en mevrouw Muylaert-Hofman. Beeldjes in jade en sieraden, een fraaie /combinatie. Een mooi hangertje Van ruwe steen tot juweel. oorbellen en hangertjes. Als koper word je opge vangen aan een makkelij ke tafel, die een vlot ge sprek tussen koper en verkoper mogelijk maakt. Voor je ogen worden de mooiste dingen uitge stald en welke vrouw zal er kunnen weerstaan om niet eens het juweel van haar dromen in handen te nemen? Het voordeel van deze kleine prachtige bruin-witte tafeltjes is dat men op die wijze makke lijker tot een sterk per soonlijk overleg komt, zonder dat men daarbij yyordt gestoord door der den. Kopen wordt dus een kwestie van ver- I trouwen. Vakmanschap is meesterschap Een aloud gezegde dat I hier nog maar eens wordt bewaarheid. Mijn heer Muylaert is uur werkmaker-juwelier. De ze kombinatie van beroe pen komt men niet zo vaak tegen. Hij kreeg daartoe een gedegen op leiding en uiteraard was daaraan ook een stage verbonden. Het feit dat gerenommeerde merken hem hun kreaties toever- fïr ijd iV»lheo jtftis trouwden, bewijst ovei vloedig dat vakmanschap bij hem meesterschap geworden. Mevroui Muylaert ontwerpt de ji welen, alles even mi disch van uitzicht, maai steeds met een persooi lijke inbreng. Aparte din gen die een juweel all geschenk nog zovee kostbaarder maken. En voor de herstellingenjwi kan men er zonder meerk< terecht. Ze worden plaatse uitgevoerd in. grootste deskundigheid.™. Trouwens, Juwelen Muy laert staat in Aalst en ver daarbuiten bekend zijn kwaliteit en grote de gelijkheid. Een garantie die de tevreden klanten P' maar al te graag uit dragen. ifhoef 'n'TV-l )e ;est; lag am <ek terfvoo: lijdt zulli In 't kort Juwelier Muylaert- Hofman p.v.b.a. Nleuwstraat 36 9300 Aalst (053/78.71.12) Open elke dag van 9.0Q tot 12.00 en van 13.30 tol 18.30 uur Op maandag gesloten. mjeuj '9-en ig zon ilei gen tegl tuu ma: wijl

De Voorpost | 1982 | | pagina 6