JM «do De Block (Agalev-Beveren) Ivor de kerncentrales en de «ketting» ■■■Hl. i Fredshalsning in i vassen! Of mot Berlare huldigde verdienstelijke ACV-leden Ballon uit Aalst in Zweden teruggevonden S1AAT OP KAV Sint Anna Lokeren - gezin en arbeid Lebbeke krijgt tv-mis! Weldra openbare verlichting in Reynaertpark Radio Solymar vierde eerste zendjaar Berlare steunt projekt in Eritrea Een «levende ketting» van Doel naar Chooz De Voorpost 26.11.1982 - 7 De vrede staat op 't spel. Het is wel eigenaardig wanneer men in een Zweedse krant dat kleine stukje in het Nederlands aantreft. Op woensdag 20 oktober was die tekst toch te lezen in «Kuriren» en onder de titel «Fredshalsning in i vassen!» schreef Annemarie Hellström daar een kleine bijdrage over. Op zichzelf nog steeds geen enkele aanleiding opdat «De Voorpost» van dit voorval gewag zou maken. Maar wat blijkt nu: het artikel verscheen omdat er in de Zweedse gemeente Laxa een ballon werd gevonden, waaraan een kaartje hing met volgende tekst: «Dag, met dit kaartje wens ik jou veel vrede en vreugde toe! Ik zou het fijn vinden als je dit kaartje zou terug sturen met jouw ftaam en adres erop. Dank je wel!» Het kaartje was verstuurd door de Chiro Gentia uit de Welvaartstraat 100 te Aalst en legde de lange weg naar Zweden af gedreven door de wind. Het kaartje zelf werd gevonden door een zekere Olof Nilsson uit Hasselfors die naar het Teenmeer was getrok ken om er zijn favoriete sport, het vissen te gaan beoefe nen. Hij zag een rood ding in het water. Eerst dacht hij dat het om een dode vis ging die op zijn zij wat ronddreef. Maar dan zag hij dat het een ballon was, met aan het koordje een kaartje. Op dat kaartje een oproep tot vrede in de wereld. «Kuriren» schrijft dat het kaartje uit Aalst kwam, een stad met 48.000 inwoners waar vooral textielin dustrie is. De krant noemt het een verheugend feit dat doodgewone mensen zomaar naaf wildvreemden vredes- wensen sturen en dan nog op een originele manier: per ballon. Toch was er enig probleem: wie in Godsnaam verstaat er nu in Zweden Nederlands? Precies, niemand. Of toch. UUa Jeansson die in Orebro woont, ging in op de oproep van de krant om de tekst op de kaart te vertalen. Ulla woonde vijf jaar in België en spreekt een mondje Nederlands, net genoeg om zich verstaanbaar te maken. Zo wist men uiteindelijk waarover het allemaal ging. En «Kuriren» besluit «waarom zouden ook wij geen vredes wensen gaan versturen. Maar dan niet met een ballon, wel via de post». Vorig jaar werd te Berlare het duizendste ingeschreven feestvierende dag besloten. ACV-lid gevierd. Dit jaar is de algemene vergadering opnieuw uitgegroeid tot een feestzitting waar niet minder dan 89 leden werden vereremerkt. Volgende leden ontvingen het het in zijn toespraak over de gouden ereteken 1ste klas:*** men en uiteraard over de aan- Alfons Blancqaert, Emiel De gekondigde stakingen van het Schutter, Alfred Fruytof, gemeenschappelijk vakbonds- Frans Maes, Victor Ruyssinck, front. «Wij als arbeiders zijn Alfred Valck en Albert Van- het beu steeds te moeten inle- dersnickt. veren en daarvan geen resulta- Het zilveren ereteken 2de klas ten te zien. aldus spreker. De was voor: Leopold Arbijn, beke en Marcel Bruylandt. Ontvingen het bronzen erete ken 3de klas: Camiel Abbeel, André Baeck, Albert Baeyens, Alfons Baeyens, E. Blancquaert, Benoit Carre, Paul De Block, Emiel De Maere, Clement De Naer, Margriet De Petter, Roger De Sitter, Henri De Wilde, Remi- 'Hauwer, Andre D'Hont, Gus- taaf Eechaut, Achiei Giste- lynck, Rachel Nillaert, Kamiel Lion, Rudolf Lion, Henri Sac- et wordt morgen zaterdag 27 november ongetwijfeld een drukwekkende manifestatie: tussen het Scheldedorpje 6 w oei en het plaatsje Chooz, vlak over de Belgisch-Franse lat z *ens' 8aan tegenstanders van kernenergie een «levende» )ude etting vormen. De aktie heeft plaats tussen 11 en 12 uur -s dj i automobilisten op die route zullen om de tweehonderd n d eter gekonfronteerd worden met grieven tegen kern- lergie. Deze deelaktie moet gezien worden als aanloop - '5jj aar een nationale aktie te Doel in mei 1983. Voor de IJaj* -ganisatie van de «ketting» tussen Doel en Zwijndrecht ;aeemt Agalev-Beveren de touwtjes in handen. Zondag- vond deelde Agalev-woordvoerder Ludo De Block ons lee dat mensen die aan de aktie willen deelnemen om .30 uur aan de brug naar Kallo over de expressweg erzamelen. Beveren neemt het stuk voor rekening tussen verkeerslichten op de expressweg ter hoogte van Kallo het grondgebied Zwijndrecht. oor de geïnteresseerden van Kieldrecht wordt het start- tin gegeven om 9 uur op de markt. Vooruitlopend op de ktie van 27 november hadden we een gesprek met galev-woordvoerder Ludo De Block, die tijdens de tcente gemeenteraadsverkiezingen tot raadslid werd ver- wst toch nog even dit. De 27 wember-aktie is niet zozeer licht tegen het aanwenden in kernenergie in het alge een. Men wil konkreet pro- «eren tegen de plannen voor bouw van nieuwe centrales Doel en te Chooz Een jaand geleden werd inder- Ïi bekend dat Belgische en ïse firma's het zekere voor onzekere kiezen en daar- alvast een aantal protokol- oorden hebben afgesloten r wederzijdse participatie de bouwwerken Er zijn ir inderdaad enorme bedra- 'naan verbonden. Het wordt in elk geval een moeilijke strijd om dat kernenergie-en- thousiasme in te dijken, te meer daar staatssekretaris voor energie Knoops bekend staat als een fervent-voorstan- der van deze vorm van ener giewinning. Informatieplicht Wat Ludo De Block erg zwaar op de maag ligt is het feit dat de bevolking in het Waasland tot hiertoe enkel een subjectie ve versie van de energiemaat schappijen kreeg voorgescho teld: kernenergie is dus veilig, goedkoop en niet-milieu ver vuilend. Ludo De Block heeft hieromtrent de nodige vragen: «Elk land, elke gemeente heeft de plicht zijn inwoners te infor meren. Hier in Beveren heb ik daarvan nog niet veel gemerkt. In andere landen heeft men wel de moed om vrije en eerlij ke informatie te geven In Ne derland zegt men dat het beter is niet te gaan wonen in een straal van 1 2 kilometer rond een kerncentrale. In de V.S. zijn op het moment ongeveer 50 van de wetenschapsmen sen tegen verdere uitbreiding van energievoorziening door kerncentrales. Er bestaan vol doende wetenschappelijk stu dies en boeken die de uitleg van de energiemaatschappijen tegenspreken. Eén voorbeeld. Aan de universiteit van Am sterdam werd onlangs een symposium georganiseerd over «Rekenen op kernenergie». Hier werd het woord gevoerd door een aantal wetenschap pers die ieder vanuit hun eigen vakgebied, een mening gaven over de ekonomische overwe gingen die een rol kunnen en mogen spelen tot het al dan niet bouwen van kerncentra les. Vaak wordt ervan uitge gaan dat kernenergie de meest voordelige elektriciteit levert Een aantal voordelen werden op het symposium wetenschap pelijk bestreden Laten we toch duidelijk zijn: een elektri citeitsmaatschappij is geen vzw. maar een bedrijf dat zo veel mogelijk winst wil maken. «Met kernenergie elektriciteit goedkoper» is zondermeer een fabeltje waar men eens van moet afstappen», aldus Aga- lev-man Ludo De Block. Rampenplan Doel In onze vorige uitgave hebben we ruime aandacht besteed aan het rampenplan voor Doel, dat vorige week-donder- dag «geoefend» werd. Ditmaal was er (uitstekend fiktief) een vliegtuig neergekomen op de koelingstallaties, waardoor het systeem defekt was geraakt. In het oud-gemeentehuis van Kallo was het krisisccntrum ondergebracht. Net als andere mensen uit de milieubeweging loopt de visie van Ludo De Block niet bepaald parallel met die van de officiële instan ties. Onze woordvoerder: «Het is absoluut noodzakelijk dat de mensen geïnformeerd worden over wat een kerncen trale is, over wat er kan gebeu ren, over wat zij moeten doen ingeval van een ramp Daarom lijkt ons deze rampcnplanoefe- ning vrij nutteloos zonder de bevolking erbij te betrekken en komt het alleen hierop neer dat men de mensen probeert te sussen en gerust te stellen. Daarin moet echt verandering komen», besluit Ludo De Block. Luc Van Broeck Na de eucharistieviering opge dragen door de nieuwe proost E.H. Babyion, volgde een re ceptie aangeboden door het gemeentebestuur. Burgemees ter Van Sande was de tolk van de bevolking om de verere- merkten geluk te wensen. «Ik hoop, aldus de burgemeester dat de jeugd die vandaag Christus Koning viert in uw voetstappen volgt en de vruch ten van uw inzet blijft verdedi gen!»Tussen de aangeboden maaltijd defileerden de 89 le den voorbij verbondssekretaris Lucien Willems die hun het ereteken opspelde. In zijn toe spraak wenste Lucien Willems niet alleen de gedekoreerden te feliciteren, ook betrok hij de voorzitter en zijn bestuur bij deze hulde: «Hier te Berlare wordt ploeg gevormd en daar door trekt men een wissel op de toekomst. In de voorbije jaren heeft het ACV-Berlare een grote bloei gekend. In een pendelgemeente is een sterke syndikale meer dan ooit nodig en dank zij de solidariteit heeft het syndikalismc hier wortels geschoten. Laat dit ereteken dan een morele uitdrukking Berlare. Het ACV van Berlare hield feest en vereremerkte zijn verdienstelijke leden, (jj) zijn van uw solidariteit». Het was waarschijnlijk ook de laatste algemene vergadering aangekondigde stakingen zijn Marcel Blindeman, Maurits die Lucien Willems te Berlare huidige ekonomische proble- Blindeman, Gustaaf Buerms, meemaakte in zijn funktie, een antwoord aan de patroons Jean-Baptist Carre, René Cob^ daarom was de lokale vrijge- en de regering. Waar blijven baut, August De Backer. Gus- stelde Willy Verheyden de tolk de beloofde arbeidsplaatsen, taaf De Beule, Leopold De van de vele aanwezigen om en wat gebeurt er met onze Coninck, Octaaf De Coninck hem te danken voor het ge- munt! Moeten de arbeiders Roger De Coninck, Leon De presteerde werk. «Ge vertoef- dan steeds het slachtoffer zijn Puydt, Marcel Spae'rkeer Gil- 7P1 Willv 1r f-^ii^ssdssistf9' ii -k bert Saerens, René De Ridder, de graag in Berlare, zei Willy Verheyden in zijn bewogen Zij waren de eersten om in te Cyriel D'Haese, Maurits Die- toespraak, omdat ge wist dat leveren, maar bekwamen er rickx, Petrus Dierickx Ivo men hier hevig kon diskussië- helaas geen resultaten mee». Ganseman, Eduard Haentjes, ren en men het steeds opnam Ook de komende sociale ver- Achiel Janssens. Benoit Lau- voor de plaatselijke noden, kiezingen werden door Marc waert, Rudolf Lion, Gustaaf Maar iedere vergadering wierp Duquet aangehaald. Deze Maes,' Roger Penne, Rosine haar vruchten af en vele pro- moeten het bewijs leveren van Roggeman, Frans Saerens Ce- blemen kregen een gunstige de sterkte van uw vakbeweging Sar Schnieder, Gustaaf Tasse- oplossing. Als dank willen we en helpen onze verworvenhe- noy, Jan Thibau Jozef Van U en mevrouw Willems dan den te behouden. Alboom, Robert Van Boven ook een geschenk aanbieden Met een kaartje leggen of een jozef Van Cauler, Jules Van' en wensen U nog vele gelukki- partijtje biljart of bakschieten Hauwermeiren Petrus Van ge jaren». dan voornamelijk voor de Hespen, Albert Van Linter, Gastspreker Mare Duquet had vrouwen werd deze gezellige ivo Van Malderen, Aline Ver- ré, Achiel Burm, Helene Jas- paert, Julien Van Brussel, Al- bert Mys, Achiel Pinnewaert, Rene Poppe, Richard Poppe, Kamiel Raemdonck, Leopold Sacre, Hector Tackaert, Leo Tackaert, Jules Temmerman, Paul Temmerman, Benoit Van Langenhove, Marcel Van Mal deren, Frans Van Malderen, Marcel Van Manderen (Blancqaertsveld), Octaaf Van Vossel, Kamiel Van Waeren- beeck, Jozef Verbeke, Frans Vergéylen en Robert Ver- leyen. Ook werd nog hulde gebracht aan Charei Van Mal deren, Florent Van Den Broeck en Henri Van Malde ren die reeds meer dan vijftig jaar lid zijn van het ACV. J^Dat ze in Lebbeke reeds sedert vorig jaar ijverig aan het werken n ter voorbereiding van de viering van het 875-jarig bestaan m de O.-L.-Vrouwekerk weet onderhand wel iedereen. Ook het jntstaan van de Mariadevotie wordt feestelijk iherdacht. Dat het o uitzonderlijk jaar wordt voor Lebbeke hoeft geen betoog. In e starten de festiviteiten nu zondag, de eerste zondag van de Ivent. In deze periode zullen wijkmissen opgedragen worden en pde feestdag van O.-L.-Vrouw op 8 december is er een speciale Is voorzien. 'k de Gulden mis op 15 imber zal extra verzorgd ijn. En het nieuwe jaar wordt p 1 januari gestart met een «stelijke hoogmis om 9.30 u. :r ere van de beschermster uaJan Lebbeke. Er zijn ook plan den om gedurende de vasten- ijd een Mariaal kongres, met b^heologen van overal, te orga- jl^ liseren. Dat die voorbereiding liet van een leien dakje loopt loeft niet gezegd. on- -eel 5 Jjn iV-Mls De meimaand zelf wordt dan estart met op de eerste zon- lag een tv-mis, uitgezonden vanuit de mooie O.-L.-Vrou- jeflwekcrk. Dat ook hier reeds eet koortsachtig gewerkt woordt terpoor gezangen, muziek e.d. |(jeüjdt ook geen twijfel. Verder jjjjZullen elke zondag van de ..'maand mei de eucharistievie ringen in het teken staan van sn verzorgd worden door: de jeugd, de gezinnen, de zieken en de derde leeftijd. De laatste lti( zondag van mei besluit een ten Plechtige hoogmis, opgedra gen door monseigneur Van Pe- teghem, het Mariajaar. Na tuurlijk zijn er tijdens de maand mei de gebruikelijke Wtjkprocessies en wijkmissen, met de alomvermaardc Bid- en Boeteprocessie op O.-L.-Heer Hemelvaart. Een blikvanger naar Vlaanderen toe wordt wel het massaspel. »Het stenen wonder van Lietbeca', massas pel in regie van Jaak Van der Helst zit momenteel volop in de repetities. Ook aan de kos tumering wordt druk gewerkt. Het enthousiasme in de groep en de inzet van de Lebbekena- ren voor hun Lieve Vrouw, maakt het sukses zeker. De ^opvoeringen zullen plaatsvin- W den op de vrijdagen 13 en 20 mei. de zaterdagen 14 en 21 mei, de zondagen 15 en 22 mei en de maandag 23 mei. Voor dit jaar worden ook reeds spe ciale stickers uitgegeven en er bestaat ook een folder, die in de gemeente zal verspreid wor den. De personen van buiten de gemeente, die geïnteres seerd zijn kunnen zich tot het bekomen van de folder wen den tot de parochiepriester, tot onderpastoor Vcrmeir en tot Petrus Van den Steen, Albert I straat 124, 9370 te Lebbeke. Ter gelegenheid van het jubel jaar wordt ook een ge denkboek uitgegeven over de geschiedenis van de devotie tot O.-L.-Vrouw van Lebbeke. Dit wordt natuurlijk van de hand van Jef Dauwe, gemeen tearchivaris. Wie het boek graag in zijn bezit heeft kan het bestellen door storting op rekening nr. 445-4600401-46 van het Mariaal Jaar. De prijs bedraagt 200 fr. voor een ge wone uitgave. 1.000 fr voor een luxe-uitgave en 5.000 fr. voor een luxe-uitgave genum merd. De stortingen en voorin schrijvingen worden binnenge vraagd voor één december. Jef Dauwe is ook nog aan een ander boek bezig: nl. de ge schiedenis van de Kruisboog- schuttersgilde Sint Joris. Deze vereniging, die voor het eerst vermeld wordt in dc oudst be waarde Dcndermondsc stads rekening van 1377 en 'De Con frérie van de Voetboog onder het patroonschap van Sint Jo ris' genoemd wordt, heeft in de late middeleeuwen en tot aan de Franse Revolutie (1794: af schaffing) een belangrijke rol gespeeld in het Lebbeckse ver- enigings- en ontspanningsleven en een flinke bijdrage geleverd voor de inrichting van de kerk (vergelijk artikel van vorige week over historische wande ling). Op 1 januari 1983 zal Jef teraad. Toch zal dit vast en Dauwe nochtans zijn ontslag zeker voor hem geen belem- moeten indienen als gemeen- mering zijn om verder histo- tearchivaris. omdat hij van die risch werk te publiceren, datum af zetelt in de gemeen- Ivg Sint-Niklaas Enkele tijd geleden heeft senator F. De Bondt bij het stadsbestuur van Sint-Ni- klaas en bij de maatschap pij voor Elektriciteitsvoor ziening Intergem aange drongen om onmiddellijk openbare verlichting te wil len aanbrengen in het Rey naertpark te Sint-Niklaas. De talrijke bewoners van deze appartementswijk konden immers de achter zijde van de blokken bij duisternis niet in veilige omstandigheden bereiken. Desnoods zou een voorlo pige installatie moeten aan gebracht worden, oordeel de de senator. De direkteir van Intergem, ir. Peters, deelt zopas aan de senator mee dat zijn maatschappij, in akkoord met het stadsbestuur, over gaat tot de plaatsing van een definitieve verlichting. Vermits de ondergrondse kabel ter beschikking is, net als de palen en de ver lichtingstoestellen, wordt het ineens een definitieve zaak. En die komt wel heel snel: al in de week van 22 november zal de verlichting in het Reynaertpark bran den. Men mag zich verheu gen in de prompte reaktie van de betrokken instanties op het dringende verzoek van senator De Bondt. De algemene ledenverga dering van KAV St.-Anna Heirbrug startte met 165 leden. Aangezien de statu ten van KAV niet toelaten dat een voorzitster langer dan acht jaar aanblijft, zo was de tijd van gaan er nu voor Georgette Desoete- Van Woude. In haar laatste dank- en afscheidswoord ging haar dank naar al haar medewerksters en voor gangsters, voor hun dage lijkse inzet en daadwerke lijke bijdrage die zij lever den door kontakt met de leden; door het uitdragen van het maandblad, door iedereen aan te moedigen tot het bijwonen van de geplande aktiviteiten. De aftredende voorzitster ver noemde hier in een adem eerst en vooral Godelieve Carnoy, die 18 jaar lang het roer in handen hield (er waren dan nog geen statu ten!), en verder Rosa Ro- giers-Bockstael, de onder- voorzitster, Rita De Puys- seleir-Rogiers, stichteres van jong KAV, Maria Hul- laert-Sey, Irma Van Dam me en Cecile Carnoy ver antwoordelijken voor de praktische school, Gaby Laureys en Jenny Baeté, voor het vele schrijfwerk, Godelieve Carnoy en An nie Maes, belangstellings werking, Irène De Vriese, verzorgster van de koffieta fel, Christiane De Cleene en Maria Van Rossem, stu die- en ontspanningsreizen, en dan verder ook pastoor Van der Meeren, voor zijn geestelijke bijdrage, en last but not least: de voorzitters van de KWB: Paul Van Doorsselaere, Daniël Wul- teputte, Hugo Lambrechts en Maurice De Letter en dit om de goede samenwer king die er steeds heeft ge heerst. Na die laatste dankwoorden werd het nieuw bestuur verkozen. Als nieuwe voorzitster kwam uit de bus de 27- jarige Jenny De Waele- Baeté. Haar eerste taak was nu op haar beurt hulde te brengen aan haar voor gangster. Als dank voor haar jarenlange inzet kreeg die dan ook een prachtige tinnen schotel als aanden ken. Dan volgde het twee de gedeelte van de avond: Mevrouw Beirnaert-Van Vlierberghe bracht op een boeiende wijze het thema van de avond: Gezin en Arbeid. Arbeidersgezinnen zijn goed geplaatst om de invloed van de beroepsar beid op het gezin te onder kennen. De arbeidsom standigheden bepalen mee de levensstijl van het gezin. Het soort werk bepaalt hierbij voor het grootste gedeelte de levensstijl, en de status van het gezin. Ook het beroepsinkomen is in hoofdzaak bepaald door de soort beroepsarbeid die meestal uitgeoefend wordt door de man, of ook door de vrouw of de grotere kin deren. Het arbeidsbestel is echter nog veelal georgani seerd vanuit het klassieke- rollenpatroon: de man op het werk, de vrouw thuis... De beroepsaktiviteit van de vrouw is de laatste jaren sterk toegenomen zodat meer en meer gezinnen tot een andere taakverdeling zijn gedwongen. De vrouw loopt echter grotere risiko's van overbelasting. Sinds de sociaal-ekonomische krisis heeft toegeslagen, onder gaan een groot aantal ge zinnen de invloed van de komende werkloosheid. De groep werklozen neemt angstwekkend toe. Vele gezinnen zijn deze met één beperkt inkomen. De over heid heeft tot taak de te werkstelling positief te be ïnvloeden. Gezinnen met een enig vervangingsinko men dienen bij voorrang beschermd, want niet-ak- tieven dreigen nog vlugger in de kou te komen staan. In het algemeen kan de arbeid zowel een positieve als een negatieve invloed hebben op het gezin. Alge meen negatieve gevolgen dienen structureel afge bouwd te worden. De over heid en de sociale partners dienen een aantal maatre gelen te voorzien, gedragen door de bevolking, om de beroepsarbeid en arbeidsi- tuatie zo optimaal mogelijk op het gezin te laten inspe len. Als derde deel in deze welgeslaagde avond kwam dan een ontspanningsge deelte, verzorgd door KAV Zeveneken. Ter vollediging volgen nu, naast de nieuwe voorzitster de namen en de taken van de nieuwe bestuursleden. Enkelen zijn van plaats veranderd, anderen zijn bevestigd in hun funktie en er zijn ook talrijke nieuwe gezichten. Sport: Cécile Balthou-Car- noy en Georgette Desoete- Van Wouwe. Wereldsolidariteit: Martha Van Kerckhove-Vervaet. Christelijke animatie: Li- sette De Brandt. Belangstellende voor de Lourdes-reizen: Rosa Ro- giers-Bockstael. Sekretariaat: Gaby Lau- reys-Daeyaert en Georget te DesoeteVan Wouwe Kassierster: Lieve Van de Sompel-Baele. Praktische School: Maria Hullaert-Sey, Andrea Ne- lis-David en Irma De Fré- V. Damme Jong KAV: Hilde Pode- vijn-De Backer. Ondervoorzitster: Annie Maes-Van Bastelaere. Aan KAV Sint-Anna van Lokeren-Heirbrug: nog verder goede vaart! J.V.L. Zondag 22 november jl. was het feest bij de Sint- Niklase lokale radio Soly mar. De 'zon-en-zee'-zen- der was die dag precies één jaar in de lucht. Bovendien betekende 22 november de streefdatum voor de inge bruikname van de nieuwe, zeer ruime studio. Tot half drie in de nachtelijke mor gen had men nog moeten knutselen en ordenen, maar hij wès klaar. Klaar voor de opendeurdag die heel wat nieuwsgierige ogen aanbracht. De d-j's nemen nu hagelnieuwe schuifpotentiometers tus sen duim en wijsvinger en hebben het bij hun presen tatiewerk, dank zij enkele nieuwe snufjes, een stuk makkelijker dan vroeger. Vooral Fonny Van Hoy- weghen voor de luiste raar Fonny de Tuinkabou ter werd rijkelijk in de bloemetjes gezet. Hij is en blijft de grote, zowel theo retische als praktische be zieler van Solymar. üdb) De 11.11.11.-aktie in Berlare kende een groot sukses. Ze bracht dit jaar 22.000 fr. meer op in vergelijking met 1981. Tot groot genoegen van de promotors van deze aktie werd voor het eerst de kaap van 160.000 fr. ruim overschreden. In Berlare, Uitbergen en Overmere had men geopteerd voor een projekt in Eritera. De respons was zeer goed. In Uitbergen werd 14.036 fr. in gezameld. de mensen van de Donk brachten 17.800 fr. bij mekaar en in Overmere bracht de aktie 45.296 fr. op. In Ber lare zelf was de opbrengst 81.635 fr. Tenslotte was er nog een bijdrage van het jeugdhuis Joko, 3.885 fr. groot. Al deze bedragen liggen aanzienlijk hoger dan deze van 1981, toen 140.337 fr. werd ingezameld. Houtmarkt te Aalst voor een optocht naar het ACV lokaal aan de Hopmarkt. Vakbonds leiders zullen er toespraken houden. De protestkampne, morgen zaterdag, moet op een vrij massale en indrukwekkende manier van start gaan. Er moet ook duidelijk een band worden gelegd tussen de strijd in Chooz tot Doel. Om de kettingsaktie zonder kleer- en andere scheuren door te komen hebben de initiatiefnemers een-aantal duidelijke afspraken gemaakt. Men wil inderdaad met evenveel levende aktievoer- ders eindigen als waarmee men is begonnen. Op 's lands drukke wegen weet je immers maar nooit. Zo wordt de Ring rond-Brussel, gezien het grote aantal op- en afritten, te gevaarlijk geacht Dat werkstuk zal worden vermeden door de keten van mensen komende van Doel te laten eindigen bij het A,tomium. De keten van Chooz eindigt te Linke- bèek. Vanuit Doel begint men aan de expressweg Antwerpen-Zelzate ter hoogte van Doel en langs Waalse zijde begint men in Doische aan de Franse grens. Als de aktie volgens planning verloopt zal de automobilist bij een snelheid van honderd kilome ter per uur om de zeven sekonden een anti- kernspandoek in ogenschouw zal kunnen nemen. Leuke dingen voor de mensen uit de kernindustrie. Morgen tussen Doel en Chooz. L.V.B.

De Voorpost | 1982 | | pagina 7