Karnavalvereniging Molenstraat winnaar van lustrum-Sportkwis te Wieze Sint-Niklase straatjes en pleintjes in retro-kijkboek Kiwanis steunen kunstnierafdeling Aalsters ziekenhuis Tweede grote kreatieve handwerkbeurs te Hamme PEDILUX Gilbert RASSCRAERT Weet je 't al? KERKSTRAAT1 5 AALST DIENSTBETOON VOLKSVERTEGENWOORDIGER NORBERT DE BATSELIER «BLOEMEN VAN DOROTHY» 8 - 26.11.1962-De Voorpost - Hamme. Kreatieve KAV Men kan er het bereiden van verschillende toegepast worden op gerechten van «g» tot «n» volgen. In het O.L. Vrouwziekenhuis te Aalst is nu sedert 10 jaar een kunstnierafdeling in werking. Inderdaad, begin 1972 legde dokter W. Lornoy kontakten met de raad van beheer van het ziekenhuis met de vraag om een afdeling nefrologie en hemodialyse (dit is een kunstnierafdeling) te mogen oprichten. Dit leidde tot een eerste kunstnierbehande- ting op 9/11/72. Sedert eind 1977 is een tweede geneesheer, dr. I. Becaus verbonden aan de dienst. Thans zijn er 68 patiënten die wegens totaal gebrek aan nierfunktie bij sommigen dienden zelfs beide nieren weggenomen te worden 3 maal per week gedurende 4 5 uur behandeld worden met dialyse. In het dialysecentrum zijn thans 24 personeelsleden te werk gesteld en als hoofdverpleger M. Vermaut en adjunkt hoofdverpleegkundigen P. Van Malderen en G. Souffraiu. Deze obligaat periodische laatste oplossing de moei- middelen noodzakelijk, die behandeling brengt met lijkste en ook de duurste is, door het O.L. Vrouwzie- zich mee dat deze patiënten draagt het ontegenspreke- kenhuis zelf en verschillen- evenwel dienen af te zien lijk bij tot een geslaagde de verenigingen bereidwil- van vakantie. Hun levens- vakantie. lig werden toegestaan. Na noodzakelijke behandeling Het was in 1979 dat dokter heel wat voorbereidend maakt dit onmogelijk, ten- Becaus dit idee naar voor werk, vooral op medisch en zij... dat ze zich tijdelijk in bracht. Tijdens een verken- technisch vlak in verband een ander dialysecentrum ningsreis, samen met enke- met de veiligheid van de in een vakantiestreek laten le personeelsleden bezocht behandeling, vertrokken behandelen of dat het eigen hij Annecy in de Haute voor de eerste maal op 5/7/ dialysecentrum zelf elders Savoie (Frankrijk). Daar, 80, 19 patiënten en hun een afdeling tracht op te aan het mooie Lac d'Anne- families, samen met dokter richten met hun geneesheer cy in Talloires kon een ho- Becaus en 8 personeelsle- en hun personeel. Dit laat- tel worden gevonden met den naar Talloires voor een ste biedt natuurlijk aan de een geschikte grote zaal 14-daags verblijf. Tijdens patiënten de beste zorgen voor installatie van de dia- het verblijf aldaar was de met een vertrouwde bege- lyse apparatuur. Maar voor geneesheer van het plaatse leiding. Alhoewel deze (fit alles waren financiële hjk dialysecentrum van Annecy bereid tot bijstand, zonodig. Het initiatief werd een medisch en technisch sukses en een onvergetelij ke vakantie voor de patiën ten en hun familie. Het kwam zelfs ter ore van de Franse pers en lovende ar tikels verschenen in «Le Fi garo» en «Le Dauphiné Li- béré». Weldra werd een tweede vakantiedialyse voorbereid. Deze ging door in juli 1982 in dezelfde streek onder leiding van dokter Lornoy. Ook hier voor werden terug een aan tal verenigingen, waaron der Aalsterse serviceklubs bereid gevonden voor fi nanciële steun. Vorige Aalst. Dr. Lorroy, hoofd van de nierdienst, gaat elk jaar samen met de medische dienst met maal en ook thans is Kiwa" patiënten hun dagelijkse verzorging nis Aalst bereid financieel te steunen voor de gemaak te onkosten. De patiënten, hun families, personeelsle den en dokters zijn hun hiervoor ten zeerste dank baar. Kiwanisvoorzitter L. De Pelsmaecker overhandigde dr. Lornoy een cheque van 32.000 Fr. •akantie om hun bieden, (per) Al was de opkomst van de «supporters» eerder aan de magere kant, toch bleef de 5de Sportkwis '82 van de Kuituur- en Sportraad te Wieze, op vrijdag 19 november alweer een spannend geheel. Niet minder dan 16 ploegen wierpen zich in het Sportpaleis bij de start van een soms toch moeilijke kwis in de strijd. Na de voorronde moesten al twee duo's afhaken. De onfortuinlijke St. Ceciliafanfa- risten en de karnavalgroep «De Pittekens» lieten het echter niet aan het hart komen en bleven de overige teams sportief steunen in hun kompetitie werk. De beide speakers van dienst. Mare Colman en Paul Mocns. hielden tegenover het publiek de traditionele zaalkwis. Via een reeks muzikale fragmen ten zocht men naar het woord «boogschieten». De winnaar van de «kwis voor de suppor ters», Jozef Putteman, raadde de exakte leeftijd van de groep «Wanted» en schatte hun to- Lebbeke. Het ging er ontspannend toe tijdens de vijfde sportkwis te Wieze. (ks) taal gewicht slechts 2 kg te zwaar. Ondertussen waren de kandidaten voor de hoofdkwis aan de 1/8C finale toe. F.C.- Wieze, de Leo's, Chiro Sablid en de Vlaamse Klub bleven in het zand steken. Als intermezzo trad het en semble «Wanted» op. Een for matie waar echt pit in zit. Ze bracht een keuze van Western Music en melodieuze pop, Een optreden dat bijzonder uit de hoek van Chiro Sablid gewaar deerd werd. En, zoals de voor zitter van de K.S.R.-Wieze, de h. Jean Van Strijthem het zei: «Een groep, die met een paar decibels minder zelfs een kon- frontatie met de Kreuners aan kan». Tijdens de pauze kon den de aspirant-laureaten weer het podium op voor de kwart finale. De toeschouwers wer den intussen zoet gehouden met de gebruikelijke tombola. Spanning! De tandems Chiro Tip Top, jeugdkomitee F C.-Wieze, de Meiboom en de supporter- sklub Oranje-Blauw losten weliswaar met de glimlach het wiel. Nadien werd de span ning echt voelbaar. In de halve finale kampten Sparta Royen (winnaars van 1980), de door zetters van chiro Tip-Top, de verbluffende Bloemistenbond, en het «denkwonder» karna valvereniging Molenstraat voor de ereprijzen. De chiro haalde 49 punten op, Sparta kreeg er 74, de Bloemisten 85 en C.V. Molenstraat 87. De eervolle 4de plaats was voor de Tip-Toppers en de Royenaars oogstten brons. Toen volgde een adembenemende finale die zowel voor de supporters als voor de kwissers een verras sing bleek. In een doorlopende tekst zaten 56 namen van be kende sportlui verborgen. Het zoeken ernaar vergde in die laatste 10 minuten een ware kombinatie van opmerkings geest en snelheid. Na heel wat rekenwerk door de jury, de hh. Clement Mi- chiels en Pierre Van Herrewe- gen kon de KSR-voorzitter de uitslag mededelen. De winnaar totaliseerde amper 1 puntje meer dan de «verliezer». De wisselbeker «Marcel Moort- gat» ging, samen met de gou den eremedaille naar de Kar navalvereniging Molenstraat. Het zilver was voor de Bloe mistenbond, een ploeg die bij zijn eerste deelname aan de sportkwis bijzonder verrast heeft. De K.S.R. trof met deze lus trum-organisatie waarbij Staf Moens andermaal de zwaarste boontjes dopte, weer het mid den der roos. Alles liep per fect, zonder enige discussie noch opspraak; het werd een echt typisch Wieze-produkt! Tot slot nog de samenstelling der finaleplocgen: C V.-Mo lenstraat: Henri Van Weyen- bergh en Erik Moens; voor de Bloemisten de gebroeders Ig- nace en Jos. Coppens. Profil ciat! (J.V.L.)' Werner Smet, auteur van het suksesvolle boek «Kijk op het Waasland» is ook de samensteller van het kijkboek dat binnenkort zal verschijnen: «Kijk op Groot Sint-Niklaas». Deel 1 dat nog dit jaar van de pers komt, bevat vooral de straten en wegen van vroeger tot nu, geïllustreerd met talrijke oude prentkaarten en dokumenten die nog nooit eerder werden gepubliceerd. In dit boek komen Sint- Niklaas, Nieuwkerken, Belsele en Sinaai ruim aan bod. Voor Nieuwkerken werd nog nooit eerder een prentkaartenverzameling in boekvorm afgedrukt, een unicum dus. De talrij ke beelden van vroeger zul len ongetwijfeld vele aan gename herinneringen op roepen. De rust die uit straalt van de ouderwetse straatbeelden, mannen met paard- en hondekar, vrou wen in oude klederdracht, kinderen spelend op straat - het lijkt allemaal zo vredig. Belangrijk is ook dat in dit boek niet alleen de Grote Markt centraal staat, maar ook ruimschoots aandacht wordt besteed aan zoveel mogelijk «kleine straatjes en hoekjes» want die wor den al te vaak vergeten! Een greep uit de talrijke beelden wat Sint-Niklaas zélf betreft; de Apostel straat, Velodroom, Padde- schootdreef in 1902, auto mobielwedstrijd op De Ster in 1906, Ankerstraat, Ant werpsesteenweg, lucht schip De Waeslander in 1912, Houtbriel, Ballon feesten op de Markt in 1890! De jaarmarkt van 1928, de maneuvers van 1890, de «Stad Nantes» be gin 1900 en nog véél méér! De Nieuwkerkenaren zul len verstomd staan bij het bekijken van die vele oude prentkaarten zoals de stoomtram op het Hospi taal en Dries, Molenstraat, Pastorijstraat, Estaminet in de oude Staties van 1903, en In de oude Ster van 1905, enz. Voor Belsele o.a. kerk en monumentale dorpspomp, mouterij-brouwerij Van Geeteruyen, Lokersebaan, Puivelde (oude kerk en proost Van Vooren), en andere uiterst interessante dokumenten. Sinaai tenslotte komt aan bod met o.a. Dries met kiosk en waterpomp, Vleeshouwerstraat, ge- meentekaai in 1918, Stee nemuur en Huis van Com mercie, Zwaanaardestraat, het klooster enz. Het tweede deel zal meer de geschiedenis van Nieuw kerken, Belsele, Sint-Ni klaas en Sinaai behande len. Dat deel is voorzien voor 1983 maar men kan ook nu reeds intekenen voor deel 1 plus 2 en op die manier doet men enig profijt. Inschrijven Het boek is een realisatie van de hobbyklub De Ver zamelaarsvrienden, het wordt uitgegeven naar aan leiding van het 15-jarig be staan van de vereniging. De druk is in handen van de befaamde drukkerij Van Lijsebetten en het boek wordt uitgegeven door de uitgeverij Ten Bos, beide ook van Nieuwkerken. Intekenen kan tot uiterlijk 15 december 1982. Deel 1 kost tot die datum 800 fr., deel 1 2 samen aan 1.400 fr. Dat wat de gewone uit voering betreft (prachtig papier, mooi ingebonden met een stevig kleurkaft). Luxe uitvoering (kunstle deren omslag met goud stempel en stofwikkel, ge nummerd en gesigneerd) deel 1: 1.200 fr. Deel 1 2 samen aan 2.000 fr. Na 15 december worden deze prijzen verhoogd met zo'n honderd frank. Men kan het bedrag storten op rek. 407-5016491-28 van uitge verij Ten Bos, Drie Linden 2 te 2770 Nieuwkerken- Waas. Telefoon voor in lichtingen: 03/776.41.06 of 777.22.16. De korte inhoud ziet eruit als volgt: voorwoord door de burgemeester - ten ge leide - straten en wegen in 1844 - huidige straatnamen lijst - bibliografie. Deel 1 telt 128 bladzijden en 240 afbeeldingen (foto's en prentkaarten). Papierfor maat: 21,5 x 27,5 cm matte maco getint. Vooral de luxe uitgave is beperkt in oplage. «Kijk op Groot Sint-Niklaas» is een werk van zeer hoge waarde, zo wel kwalitatief als inhoude lijk en zou in geen enkele boekenkast mogen ont breken. De K.A.V. H. Familie organizeerde haar 2* grote kreatie ve handwerkbeurs in zaal Familia in de P. Van der Jeugdlaan te Hamme. Onder leiding van de vriendelijke gastvrouw Marie-Rose Van Geert brachten wij een bezoek aan deze hobbybeurs. Er waren verschillende standen opgesteld met o.a. zelf brood of taart bakken, boter maken, spinnen, macramé, kant klossen, brei- en haakwerk, naald kant, lintjeskant, glas gra veren en dergelijke meer. Veel belangstelling was er voor standen die een min der gekend onderwerp had den, waaronder: Batik: een verftechniek voor natuurlijke stoffen (wol, zijde, katoen) en dat kan Hamme. Kreatieve KAV tentoonstelling. In de zaal H. handwerk te bewonderen, (vh) (vh) kleding, kussens, overgor dijnen enz. Kaarsen zelf maken: dit kan men met heel eenvou dige hulpmiddelen en met veel fantasie. Tevens kan men bijna een oneindig aantal variëteiten brengen in de kaarsen die gemaakt worden. Het materiaal dat dient gebruikt te worden is zeer eenvoudig: parafine en 10% stearine - katoen voor de pit - oude stompen van kaarsen zijn ook bruik baar. Om kleuren te ver krijgen koopt men wasverf in een hobbywinkel. De was gietklaar maken ge- Familie was ook allerlei beurt in een niet te groot pannetje au bain marie. Nu «Li Wie wordt de nieuwe ajuinprins 1983 lvl Vanaf 15 november tot en met 15 december loopt inschrijving voor de kandidaat ajuinprinsen. Voor !fl|| december zal elke kandidaat een schrijven ontvang il IJ waarin staat of hij al dan niet verkozen is. De jury besta uit een vijftal mensen die als kamavalist zich verdiensteh a*er' maakten. De aanstelling van de ajuinprins heeft plaatstf uu vrijdag 11 februari in kafee Sportief, Driesleutelstraat urge Alle kandidaten krijgen waardevolle prijzen. Inschrijven i fjdts bovenvermeld adres. Poststempel geldt als datum. Kafeespelen jeuw A KV De Iekhoebellen richten in hun lokaal kafee 't Safki t (lo een oud Vlaamse kafeespelenavond in naar panklare h n(jer nen, op zaterdag 27 november. y Rechtzetting 'd| In onze voorgaande editie melden wij dat AKV Voeisj hu n had geboden bij de brand van de wagen van de Koerskt mels. Het ging echter niet om de praalwagen van t n sc Koerskeimels doch om die van AKV Eirg. Onze goudi iene raad: veiligheid ook bij het werk in de karnavalhalle bli iven: gelden. oude De Schramoeillekrabbers noeil De Aalsterse komische groep AKV De Schramoellekra en b bers heeft voortaan zijn café «in den EendrachtStation opn: plein. en e AKV .vin Het AKV bestuur deelde mee dat de werkplaats Didei [are| Van Astendoor het vorige schepencollege is toegestemd De Dompeleers Op 18 en 19 december grote bakschieting bij de Domp - leers, in de Dompelstraat. Verbondskist gestolen in werkhalle Welke kamavalist durfde het aan de verbondskist in d werkhalle te stelen? Alle groepen betaalden 100 fr aan h AKV voor een nieuwe EHBO kist. Ook een verzorger voJ 1' hulp bij ongevallen is welkom in de werkhalle. Dei aktiviteit dient pro deo te gebeuren. Kontakt opnemen r de voorzitter van het AKV, Emiel Van den Brot Houtmarkt. Ajoin en Incogni Aalst. De vzw Kiwanis schenkt de som van 32.000 fr. aan Zuster Benedikta, hoofd van de medische dienst van het OLVrouw ziekenhuis, om de nierpatiënten de kans te geven samen met hun gezin een paar dagen vakantie te gunnen, (per) GEEFT MEER KOMFORT tffiCf AAN UW VOETEN 7-T. l-ac» Schoenen in verschillende /"""V breedten f Voetverzorging I V Steunzolen l Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 Telefoon 053-21.59.23 Zat. 4 dec. vanaf: 9.30 u. tot 10.20 u. Grembergen, 't Ros Beiaard 10.30 u. tot 11.20 u. Dendermonde, Volkshuis 11.30 u. tot 12.30 u.: St. Gillis, Potterken. Ma. 6 dec. vanaf: 17.30 u. tot 18.30 u.: Zele, Volkshuis Dl. 7 dec. vanaf: 18 00 u. tot 18.30 u Berlare, Volkshuis 18.45 u. tot 19.15 u.: Hamme, Volkshuis Zat. 11 dec. vanaf: 10.00 u. tot 10.20 u.. Buggenhout, Brouwershuis 10.30 u. tot 11.20 u.: Baasrode, Volkshuis 11.30 u. tot 12.30 u.: St.-Gillis. Ma. 13 dec. vanaf: 17.30 u. tot 18.30 u. Wetteren, 't Geheim. Dl. 14 dec. vanaf: 18.00 u. tot 18.30 u.: Waasmunster, Bond Moyson 18.45 u. tot 19.15 u.: Hamme Zat. 18 dec. vanaf: 9.30 u. tot 10.00 u Lebbeke, Volkshuis 10.05 u. tot 10.25 u Denderbelle, Volkshuis 10.30 u. tot 11.20 u. Dendermonde, Volkshuis 11.30 u. tot 12.30 u.: St. Gillis Elke vrijdag in Bond Moyson, Noordlaan 21 Dendermon^i de van 10: u. tot 12 u. Vanaf maandag 20 december 1982 tot en met dinsdag 3 januari 1983: GEEN DIENSTBETOON. TONEELOPVOERING VAN komedie in drie bedrijven van Mark F. Belloy, in de zaal Uilenspiegel, Dr. Haekstraat 1 te Grembergen, op volgende data: zaterdag 11 december 1882 om 20.00 uur zondag 12 december 1002 om 10.30 uur vrijdag 17 december 1982 om 20.00 uur zaterdag 10 december 1082 om 20.00 uur epa' leerd teer gro- ie-si et I 'oor ring ïers ueel iels-! oals linve villei oek( n k :en i ling •f 19 Fr< :rop eger heeft men de keuze tussen verschillende werkmetho des: dompelen - gieten - vormgieten - bloktechniek - kaarsbollen enz. Een tip om uw kaarsen zelf te maken voor Kerst- en Nieuwjaar. Filethaakwerk: een para dijselijk handwerk, want het wil iedereen meenemen uit de grauwe en dagelijkse sleur van onze zakelijke wereld naar oudere regio nen, naar het rijk der enge len, vogels en alle attribu ten uit die minder proza ïsche wereld. Met garen en kant kun je nog een echt feest maken. (B.D.) Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 UITNODIGING KUNSTSCHILDER van 26 november tot 9 december 1982 Alle weekdagen van 9 u. tot 19 u. Zon- en feestdagen van 10 tot 12 u. en van 14 tot 19 u. 4/1279i ■zich !er BWeli Sen d ■deur Ibewi «ven Lvoor honj. f De

De Voorpost | 1982 | | pagina 8