Het Sint-Jozei-Klein-Seminarie van Sint-Niklaas aan de voorav van zijn 175ste verjaardag De vleugel naast de hoofdingang en reikend tot de «Brouwersstraat» dateert slechts van 52 - 26.11.1962-D» Voorpoot Ze moesten maar nog eens terugkomen, die van 1808 Het zou voor een kineast een sympathieke realisatie zijn indien hij midden de 1700 spelende kollegeleerlingen van vandaag de 55 eerstelingen van 1808 zou laten insijpelen, en de drie leraars van toen in de pratende groep van 128 leraars van heden! Dan zou hy de eerste superior W. De Smedt wel naast de huidige superior D. De Smet plaatsen en hen ergens vanuit een raam het joelende volkje laten overschouwen. W. De Smedt zou daarbij wellicht denken: «Nisi granum frumentiEn de huidige superior: «Alius qui seminat et alius qui metet Verschil zou er zeker zijn tussen al die kledij: de strakke snit der soutanes en golfbroeken zou niet weinig afsteken tegen de sportblazers en uitgerafelde spijkerbroeken van tegenwoordig. Maar allen zouden zich spoedig in één geest verenigd voelen. Al veranderde zo veel in de gebouwen, al nam de schoolbevolking zo sterk toe en kwam er zo veel schijnbare verandering in het religieuze leven de tijd is lang voorbij dat de superior toestemming moest geven om een andere biechtvader te kiezen toch heeft dat kollege van Sint-Niklaas na 175 jaar zijn ziel bewaard. Het gelaat van de gebouwen werd sterk gewijzigd maar de kollegeziel bleef brandend dezelfde zoals de godslamp in het oude kerkje. Het begon allemaal in de lente van 1689 toen de Min derbroeders, na een ver blijf van 29 jaar op de Pa- tershoek te Sint-Pauwels, eindelijk toelating beko men hadden om zich te Sint-Niklaas te komen ves tigen. Sinds de ontbinding van deze kloostergemeen- .schap te Hulst hadden de geestelijkheid, de meier en de schepenen van Sint-Ni- klaas zich met hand en tand verzet tegen de vestiging van de paters op het grond gebied van de stad. Maar dank zij een diplomatieke zet waren deze kloosterlin gen er toch in geslaagd hun «beloofde land» Sint-Ni- klaas te betreden. Onmiddellijk gingen zij aan de slag en dagenlang zagen de Sint-Niklazenaars onder de notelaars op de Kerckendries hoe zware wagens kwamen aanrijden uit de richting Hulst. Die voerden grote stenen aan, afkomstig uit het puin van de heerlijkheid Ter Voorde te Sint-Pauwels. Drie jaar later had het klooster al het huidige uitzicht van het oudste gedeelte van het Klein-Seminarie. Hun ka pel moesten de paters ech ter gesloten houden voor de openbare eredienst. Dat duurde zo tot 1690, toen de hoofdkerk van Sint-Niklaas ernstig geteisterd werd door brand. De pastoor moest zijn kark sluiten en de Minderbroeders konden de hunne officieel openzet ten Het kerkje in de Patersdreef Op 15 september 1692 liep al wat benen had langs de Patersdreef (lees-Kollege- -Atraat) naar het Franciska- nerklooster. Daar werd die dag de eerste steen van het kerkje gelegd door de edel moedige beschermer van het klooster ridder Anto- nius de Jonghe. Na zijn dood werd het lichaam van deze nobele ridder bijgezet in de ruime grafkelder vlak voor 't altaar. Hoeveel dui zenden knapen zouden al niet geknield hebbejj op de met puike witmarmeren letters versierde grafsteen, zonder daarbij ook maar een ogenblik te denken aan deze grote weldoener? Voor de som an 7800 frank. Toen nauwelijks een eeuw later het giertij van de Franse omwenteling over ons land spoelde, werden op 24 januari 1797 in het klooster te Sint-Niklaas voor de laatste maal de kaarsen gedoofd. Achter de verjaagde paters werden de poorten gesloten. Nooit meer zouden de Minder broeders hun geliefd kloos ter terugzien Jonkheer Ghisleen van der Sare kocht in 1798 het hele com plex met de intentie, het later terug te kunnen schenken aan de paters. Deze jonkheer was de be woner van het kasteel Moerland, het huidige Sint- Antonius in de Hospitaal straat. Tot 1808 bleef het klooster onbewoond. In dat jaar drukte de Franse prins Maurice de Broglie, bisschop van Gent en leider van de weerstand der Vlaamse klerus, de wens uit om in het departement van de Schelde een kollege op te richten. Hij dacht daarbij aan het leegstaande klooster in Sint-Niklaas en op 11 februari 1808 trok deken Jan Maes met een prokuratie van de Broglie op zak naar notaris Wee- wauters. Daar ontmoette hij jonkeer Hendrik Van der Sare (zoon van Ghis leen) en voor 7800 frank werd de koop gesloten. Op 9 mei 1808 werd het kollege ingewijd. Er waren 55 leerlingen, waaronder 43 die zich op het priester schap voorbereiden. Drie leraars deelden het werk en e.h. Willem De Smedt werd de eerste superior. Het nieuwe kollege lag bisschop de Broglie nauw aan het hart want persoonlijk ont wierp hij het eerste regle ment voor de orde en de tucht. En dit reglement, wellicht de vrucht van per soonlijke ervaring uit de eigen studententijd in Frankrijk, was niet van de poes. Zelfs straffen zoals een officiële rammeling, gevang en gijzeling waren in het reglement voorzien! Bisschop in ballingschap Al in 1808 waren twee kei zerlijke dekreten versche nen die bepaalden dat on derwijs het monopolie van de staat zou worden. De Belgische bisschoppen heb ben zich daar steeds kracht dadig tegen verzet. Ook bisschop de Broglie. In 1811 werd de toestand tus- akelige omstandigheden, lijk betaald werden, be- beschreven door Kan. schouwden de hogere in- Claeys in zijn boek «Het stanties deze aankoop als Bisdom en het Seminarie nietig. Wellicht lag het bij ^dSken "nAMerUtz'6" wToT^e^sttdeU^kof DY afdeling voor de wijsbegeerte, nu~Wlüdïï ingepalmd door de voorbereide Toen in 1814 het Franse lege van te maken. Het afdeling. keizerrijk in elkaar stortte, werd een ingewikkeld der h.h. Engelen om er al- Van Goethem. gustus '50 de verhuis verwachtte iedereen de rechtsgeding met gesleur lerlei diensten te bewijzen In de nacht van 10 op 11 meubels en boeken v< vrijheid, ook voor het on- van het ene hof naar het aan leraars en leerlingen; januari 1940 werd het kol- aan gang was, werd si derwijs. Maar Willem I van andere. In maart 1829 werd een vol dozijn vrouwen die lege weer bijna de prooi rior Daem benoemd tot Oranje, aangesteld als soe- Hemelaer door het Hof van aan de school steeds merk- van het vuur. De verwar- kretaris-generaal van verein vorst over de Neder- Beroep te Brussel als eige- waardige diensten bewezen mingsoven draaide op volle verbond voor kathol landen, betrachtte even- naar van de kollegegebou- hebben, die niet steeds toeren en bij een schouw in middelbaar onderwijs, zeer het absoluut staatsmo- wen erkend. Zes jaar later naar maat werden geappre- de slaapzaal begon een direkteur van Sint-Joz nopolie voor het onderwijs kocht mgr. Van de Velde cieerd. Al kon men de balk te vonken. Gelukkig e.h. Georges Bruynin jngev als Napoleon. Hoopgevend de gebouwen voor de som waarde van hun medicinale werd dit tijdig opgemerkt volgde hem op als superi |oonw was wel dat de priesters van 40.000 frank. en farmaceutische tussen- door een student en kon- poorl hun schuilplaatsen weer komsten soms wel betwis- den de pompiers een ramp De definitieve start l en konden verlaten en dat de De metamorfoze ten, in ieder geval verdie- vermijden. Ondertussen Voor het schooljaar 19 f dat studenten (voorlopig) naar Toen in januari 1830 het nen ze een welgemeend waren in het kollege bijna 1952 werd overgegaan angel het kollege konden terug- kollege andermaal her- eresaluut. onopgemerkt de eerste de oprichting van de I komen. Te Gent werd mgr. opend werd, waren de troe- Ook onder het superioraat oorlogsjaren voorbij ge- tijns-wiskundige afdel w™1 de Broglie triomfantelijk bele tijden definitief achter van e h- De Groote werd gaan. Erger werd het in en het volgend schoolj 5vin£ ontvangen en op 25 april de rug en brak een lange duchtig gebouwd, o.a. de 1943 toen men de studen- werd een aanvang gemaien w 1814 meldde de Gazette rustige periode aan. grote feestzaal in 1907 en ten na hun middelbare stu- met de ekonomische af< Pgeri van Gent dat «het Collegie Er kwam volledige vrijheid de verbouwingen naast de dies begon te verplichten iing. Het Sint-Jozef-Kit e ge tot St. Nicolaes Waes op 14 Van onderwijs en overal in hoofdingang in 1909. De tot arbeidsdienst. De stu- Seminarie telde toen 5 *gen - - - nieuwe vleugel reikte tot denten van het eerste jaar leerlingen en omvatte al ws' aan de hoek van de Van wijsbegeerte moesten een middelbare afdelingen, 1 f00rc Britsomstraat (toen nog de jaar lang gaan werken en genomen de Latijns-weti 'n v< Brouwersstraat). Op de de fabrieken van Nobels schappelijke. 'ac^u binnenkoer werd een gale- Peelman schonken hen In '53 werd e.h. Bruynii 'jst w rij aangebracht over de daartoe de meest gunstige pastoor op de Sint-Pieteteun mei zijn poorten zou open- het land werden vrije in zetten». De nieuw aange- stellingen voor middelbaar stelde superior was Ber- onderwijs opgericht. Dat nard De Smet, tijdgenoot was in Sint-Niklaas ook het van de pastoor van Ars. geval met de normaal- Een jaar later werd hij op- school en het Sint-Jozefin gevolgd door e.h. Pieter stituut (1839) in de Anker- ganse lengte van het ge- gelegenheid. Het werd op- parochie te Gent en de W.;lle,wn ctixhtio «n chnuw Al Hp7P WP.rWfin W3- nipnus een trnchelp tiirl vr»l tr«rilfalpraar p h All In 1808 werd mgr. Maurice de Broglie de stichter van het Klein-Seminarie te Sint-Niklaas. sen hem en het keizerlijk bestuur zo gespannen dat men hem in de nacht van 11 op 12 juli kwam aanhou den. Hij werd opgesloten in de staatsgevangenis van Vincennes. Inmiddels bleef het klokje van de kollege- kerk nog elke dag luiden en waren de leraars op post. Na dagen van hoop en vrees verscheen half no vember 1811 het dekreet waardoor onderwijsinrich tingen die niet aangesloten waren bij de «Université Impériale» werden afge schaft. Kannunik Egidius de Graeve (geboren Sint- Niklazenaar) deed nog een laatste poging om het be staan van het Klein-Semi narie te redden maar in juli 1812 gingen de poorten toch dicht en weer werd het stil in de oude panden van het Minderbroederkloos ter. In de gevangenis vernam bisschop de Broglie de slui ting van zijn geliefd Klein- Seminarie. De leerlingen werden verspreid: sommi gen hielden zich schuil en anderen werden in het Kei zerlijk leger ingelijfd. Een aantal weerspannige semi naristen werd zelfs ingelijfd in een strafbataljon te We zel. Van de 60 stierven er 38 te Wezel «in de meest bouw. Al deze werken wa- nieuw een troebele tijd vol torikaleraar e.h. Alb ?nd6 ren noodzakelijk om het onregelmatigheden. Zwaenepoel volgde >roei tweede jaar der filosofen Door het voortdurend Niet voor lang echter, w, )e een deftig onderkomen te luchtalarm stond de dagor- in de ochtend van 29 s<iad 1 bezorgen. de gestadig op haar kop. In tember '55 werd hij do in d< Onder het superioraat van die dagen werd e.h. Van aangetroffen op zijn 1 an e.h. Kamiel Beeckman Goethem, na een 17-jarig mer. De schielijk ovet °°n maakte het kollege de oor- verblijf op het kollege den superior, die we esPr log 1914-18 mee. Enkel op benoemd tot pastoor te nog herinneren als een e< 11316 het einde van de oorlog Gent. Op 25 juli '44 arri- zaam man, met een so noes werd een gedeelte van de veerde de nieuwe superior: gezicht en zonder veel 0 iadu gebouwen door het Duitse e.h. Jules Daem. Na de on- haal van woorden, w< «f™ leger in beslag genomen, rustige periode der vliegen- een maand later vervanj rord Op 23 november 1918 de bommen kwam er eind door e.h. Kamiel Vin ^zi van'het kollege. Meldens- in het kollege een jaar wijs- kraaide de rode haan over maart 1945 eindelijk weer Deze kalm en rustig 1 *rd< waardig is ook dat in die begeerte in te richten voor de daken van het kollege, rust over de kollegegebou- ziende superior zette vo tijd de palmaressen in het de toekomstige priesters. Vlammen kropen langs de wen. In '46 werd de eer- goed de deur open vo kollege nog steeds volledig Voorheen gebeurde dat op daken van de slaapzaal biedwaardige «kalefak» lekenleraren, liet de ei «w - - naar het dak van de kerk en gans in 't nieuw gezet en biedwaardige keuken uit en 1 om 19 u stortte het vriende- elke zondag bood men er paterstijd omtoveren ,nts' lijk torentje uit 1696 knet- de studenten een ontspan- een piekfijne moderne k< elst terend in. De heropbouw ningsavond aan met konfe- ken en stond bekend van de afgebrande vleugel, renders uit de bovenste de kerk en de toren nam lade! Willems. Die stichtte in straat. Superior Willems 1839 het «Institut Saint-Jo- werd belast met de oprich- seph» met de normaal- ting ervan en in 1840 werd school in de Ankerstraat. e.h. L. Van Boxelaere di- Hij werd ook een tijdlang rekteur van het Sint-Jozef belast met het bestuur van instituut. De normaal- de Kongregatie van de school ging pas in 1870 haar «Verrezen Zaligmaker». In eigen weg en zou zich dan zijn nederigheid weigerde vestigen in de Kasteel- e.h. Willems elke hogere straat, benoeming. Gans zijn le- Toen in 1846 superior Wil- ven bleef hij te Sint-Niklaas lems ontslag nam werd hij wonen en was gedurende opgevolgd door E.h. Du- 31 jaar de vrome bezieler bois. Die kreeg de taak om in het Latijn opgesteld wer- het Groot-Seminarie den. Vanaf 1851 gebeurde Gent. In 1860 arriveerde dat in het Frans en pas in op het kollege een jong leraar grammatika, e.h. Antonius Stillemans. Eén jaar later was hij al rhetori- 1909 en werd opgericht op de plaats waar zich vroeger het huis van de familie Van Merstraeten bevond. 1907 raakte het Nederlands schoorvoetend binnen in het onderwijs. Tot 1932 zou het duren alvorens het onderwijs volledig zou ver vlaamst zijn. In 1825 liet koning Willem de poorten van het kollege weer sluiten. Er waren toen 167 leerlingen, Mgr. de Broglie was in 1817 reeds om schijnredenen tot ver banning veroordeeld. Ge lukkig was hij kunnen vluchten naar Amiens. Hij werd echter als «burgerlijk overleden» beschouwd en het staatsbestuur plaatste het kollege (dat persoonlij ke eigendom was van de voortvluchtige bisschop) onder sekwester. Geduren de vier jaar zou het kollege gesloten blijven. Slechts één priester bleef er wo nen, e.h. Louis Van Daele van Belsele. In 1829 namen de katholieken en liberalen Wie heeft zó de «kalefak» nog gekend? een gemeenschappelijke houding aan tegenover de kaleraar en in 1868 werd hij vier jaar in beslag. In 1926 politiek van Willem I en er superior. Twintig jaar deze laatste moest zwich- zou hij in Sint-Niklaas blij- ten: de vroegere onderwijs- ven en zich omringen met dekreten werden weer in- knappe leraars zoals e.h. J, getrokken en op 14 januari Martens, e.h. H, Claeys, 1830 ginghet Klein-Semina- e.h. E. De Lepeleer en e.h. rie weer open. Superior D. Cooreman. Het werd de Willems, die gedurende de glorietijd van de «Société mysterieuze stilzwijgend- voorbije jaren pastoor van Litteraire» en de «Société •••-"■ Nieuwkerken geweest was, Chorale». In 1888 volgde kon opnieuw de teugels in e.h. C. Massez superior was een groot superior handen nemen. Stillemans op en deze laat- Op 20 juli 1821 overleed ste werd in 1889 bisschop mgr. de Broglie te Parijs, van Gent. Gedurende de perior Vercruyssen stichtte Acht jaar van zijn leven volgende 27 jaar zou het had deze stichter van het kollege in hem een machti- kollege als «vrijheidsstrij- ge vriend bezitten. Supe- der» in de gevangenis of in rior Massez zette het werk ballingschap doorgebracht, van zijn voorganger verder. Zijn naam zal in het Sint- Zo is het b.v. de bekende Jozef-Klein-Seminarie dan kalefak zijn opzet geweest, ook nooit vergeten wor- In 1901 verliet kan. Massez den. het Klein-Seminarie om in- spekteur te worden van de Voor het Hof van Beroep bisschoppelijke kolleges. De enige erfgenaam van de Hij werd opgevolgd door bisschop was zijn broer, e.h. Raymond De Groote. prins André de Broglie. Die wist zich vooral ver- Die liet de suksessierechten dienstelijk te maken door onbetaald en in 1826 werd zijn ondernemingsgeest. In het kollege aangeslagen enkele jaren werden al de door de staat. Dat alles bestaande gebouwen opge- belette de prins niet om frist en verschillende nieu- hetzelfde jaar de eigen- we gebouwen werden op- de naam In dulci Jubilo. dommen te verkopen aan getrokken. Het Klein-Se- Johannes Hemelaer van minarie kreeg een moder- Sint-Niklaas (de broer van ner en vriendelijker uit- deken Theodoor Heme- zicht, laer). Niettegenstaande de In 1903 verschenen op het suksessierechten onmiddel- kollege de eerste zusters een «bouwer». De turnza IS c werd verbouwd, een slai ,3ne zaal werd getransformee "oe tot rekreatiezaal en een 1 nn£ tal klaslokalen werden mn8 gericht langs de Van Bi""611 somstraat. Eind der vijl *rs ger jaren telde de scho8?nc om en bij de 1400 leerlie'8e gen, waarvan 600 in 1 dooi lager onderwijs. de In 1963 werd kan. Vinckialt6;i superior opgevolgd do KW e.h. Georges De Langl jjan Tijdens diens elfjarig sup ®e rioraat werd de kalefak astaa dermaal in het nieuw gez< niet kregen de klaslokalen e moderne meubilerii werd de speelplaats van voorbereidende afdeli aangepakt en werd slaapzaal op de tweede dieping omgebouwd klaslokalen voor de laj school. Als laatste superior in de nam e.h. Daniël De Sn Intussen werden op het bis- in 1974 de teugels in ha kwam weer een andere dom te Gent grote plannen den. Het sekretariaat en geestelijke aan het roer: gesmeed. Na honderd jaar leraarskamer werden ge e.h. Felix Vercruyssen. Ge- (1846-1946) zou de afdeling noveerd en ook vanuit durende tien jaar werd het wijsbegeerte in 1947 Sint- daktisch oogpunt kwam kollegeleven nu beheerst Niklaas weer verlaten, vernieuwing: het talenlal door zijn rustig voorbeeld, Mgr. Coppieters had beslo- en de komputerklas. zijn rechtschapenheid en ten deze afdeling volledig De viering van het 175-jai te scheiden van het middel- bestaan van hun kollr heid. Ook al heeft hij niet baar onderwijs. Hierdoor zullen de 1700 leerlingen gebouwd, e.h. Vercruyssen kwamen een aantal grote het korps van 128 U was een groot superior, lokalen leeg te staan, zon- krachten (onder wie Het was ook de tijd van de der bestemming. De nieu- priesters) dit schooljaar i\ ontwakende scouting. Su- we bisschop, mgr. Cale- onopgemerkt laten voorl uyssen stichtte waert, besliste om het Sint- gaan. Een totaalspekta de K.S.A. en wijdde in Jozefinstituut over te bren- staat op het programma, 1930 de eerste scoutsvlag. gen van de Ankerstraat zal een jubileumboek uit naar de kollegegebouwen, geven worden en bin\ Om deze 17 klassen met kort wordt weer gestart ruim 600 leerlingen over te het tijdschrift «Ic Hou». hevelen diende men echter Behalve aan het w In 1931 kwam bij allerlei bij te bouwen. En dat ge- schild van zijn stichter gelegenheden een nieuw beurde: tegen september seigneur én prins Maui geluid de oude gewelven 1950 stond ccn nieuwbouw de Broglie, dat bewa van kerk en feestzaal stre- met dertien klassen en twee bleef boven de vroegste len. Dank zij de vruchtbare studiezalen klaar. De oude gang (poortje tussen pflj harmonie tussen de flink humaniora van het Klein en kleine speelplaats) wej Seminarie, de voorberei- in de kollegegebouwen dende afdeling en de zes heel wat veranderd. Md jaren van de wetenschap- nooit werd door de tijdsgn pelijke afdeling van het len heen geraakt aan de if Sint-Jozefinstituut werden van deze school die in I tot één kollege verenigd, verleden steeds de sto\ Stilaan kwam er op het kol lege ook meer kontakt tus sen de leraars en leer lingen. geschoolde musikus e.h. G. Van Durme en de dynami sche fijnproever e.h. J. Bressers zag het knapen koor het levenslicht. Dat zelfde knapenkoor gaat tegenwoordig schuil onder Vermits de naam Klein-Se- burcht was van het vrij de naam In dulci Jubilo. minarie moest behouden- derwijs in het Waaslai Ook aan het superioraat blijven en vermits Sint-Jo- Deze gulden draad die van kan Vercruyssen zef de patroonsheilige zoveel jaren kollegele\ kwam een eind door de moest zijn, werd besloten loopt, zal door mensenh geheimzinnige wet van ko- om voortaan van het Sint- den niet zo gemakkt men en gaan. Hij werd op- Jozef-Klein-Seminarie te doorgeknipt worden. gevolgd door e.h. Hubert spreken. En terwijl in au- P.

De Voorpost | 1982 | | pagina 24