Streekgenoten puzzelden «Wademobiel» ineen Driehonderdentien kwissers voor 'Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde' Beverse kulturele verenigingen moeten inleveren Opvolger van Rubic-kubus? Weet je 't al o. ll Dendermonde zit op het goede spoor Tiende editie van Appels Kwistornooi 10 - 3.12.1982 - De Voorpost In de speelgoedindustrie is momenteel grof geld te verdie nen. Dat ondervond de Hongaarse leraar Rubic die per toeval tydens de voorbereiding van zijn les een soort van magische kubus ontdekte, waarmee hij gedurende vele maanden gans Europa in de ban heeft gehouden. Het kubusje met de vele kleurtjes veroverde in een mum van tyd het vasteland en iedereen zat zich thuis in bochten te wringen om in de kortst mogelijke periode alles op zijn plaats te krijgen. Twee streekgenoten zijn nu voor de pinnen gekomen met de «Wademobiel», niet te vergelijken met de Rubic-kubus, hoewel de definitieve vormgeving er waarschijnlijk wel naar refereert. Nog ietwat onwennig tonen heid bij het oplossen van de Freddy Wauters uit Den- Wademobiel (WAuters - dermonde en zijn vriend DE Mol - moBIEL) doet Luc De Mol uit Schellebel- zich voor als een element le het prototype van hun verschuift over drie vlak- uitvinding. Ze zijn het dui- ken en terugkomt op de delijk nog niet gewoon om oorspronkelijke plaats. Dat volledig uit te leggen waar- element ondergaat een over het gaat. Zij weten het wenteling van 90°, zodat natuurlijk zeer goed, maar het niet meer klopt met de aan iemand anders duide- rest van de eventuele teke- lijk maken, met een zeer ning. Indien men deze ver- Dendermonde. De magische en misschien wel gelukbren- gammel prototype is iets schuiving twee keer doet gende kubus, (v) anders. Zo op het eerste gezicht lijkt het een afge ronde kubus, waarvan de zijden verdeeld zijn in ele menten. Op die elementen staan in dit geval letters, maar dat zou eventueel ook iets anders kunnen zijn. Laten we echter de uitvin ders zelf aan het woord: «De Wademobiel is een nieuw didaktisch speel goed, door ons ontwikkeld en gepatenteerd. De pro- duktie laat evenwel nog wat op zich wachten. Het is een nieuwsoortige kubus van ongeveer dezelfde grootte als die van Rubic doch met afgeronde rib ben. Deze kubus steunt op een gans ander principe. Het is geen draaikubus maar een schuifkubus. Door middel van een soort geleidingsbanen kan men de elementen, de onderde len dus van het kubusvlak, laten door mekaar schui ven, i.e. van plaats verwis selen in het vlak zelf en ook tussen de vlakken onder ling». Bij het prototype is één vlak verdeeld in negen deeltjes. Indien men echter 'l was weer eens (voor de zoveelste maal) druk op 't karnavalfront De karnavalmikrobe plaagt steeds meer en meer mensen. Zowat elke vereniging wil naar buiten treden. Je weet koken kost geld en zeker in de karnavalwereld is dat het geval. Solidariteit is troef bij de echte Aalsterse karnava- listen en liever dan elders hun weekend door te brengen gaan ze naar aktiviteiten ingericht door de één of andere komische groep. Ik weet het sommige mensen spreken dat al deze feestjes lijden tot een verwateren van onze eigenlijke zotte driedaagse. Zo was het zaterdag: Spelavond met de Iekhoebel- len in kafee het Saflcen. Voor de eerste maal mocht deze komische groep rekenen op heel wat sympati- santen. De Iekhoebellen menen het goed en wat zij in de volgende Kavalkade Zullen tonen belooft klasse te zijn. De koerskemels vierden feest in kafee Bachus. Daar was het dansen met discobar van radio Caroli ne. Ook deze beginnende groep schijnt heel wat in petto te hebben om haar karnavaldebuut niet onge zien te laten voorbijgaan. Bij de Toisers was er een ralley, 's avonds zorgen het duo Ricky en Tinneke Van Vooren voor gepaste muziek. Deze karnavalvereniging heeft een dubbele taak: enerzijds moeten ze wat denken aan de kostumering en wagen voor de karnavalstoet, an derzijds moeten ze energie overhouden om hun kandidaat Prins Karnaval Eric te steunen. De Dompeleers Op 1 en 19 december grote bakschieting bij de Dompeleers in de Dompelstraat. Wie wordt nieuwe ajuinprins 1983 nil Na Jean Marie I (in 1981) en Herman I (1982) zoer de orde der ajuinprinsen naar een opvolger. Tot en met 15 december loopt de inschrijving vi de kandidaat ajuinprinsen. Voor 31 december za elke kandidaat een schrijven ontvangen waari staat of hij al dan niet verkozen is. De jury bestai uit een vijftal mensen die zich verdienstelijk maak ten op karnavalgebied. De aanstelling vafi de ajuin prins heeft plaats op vrijdag 11 februari, in cafi N Sportief, Driesleutelstraat 2. Alle kandidaten knj gen waardevolle prijzen. Inschrijven op bovenvei P M meld adres. ttl a N* Wie gaat er mee naar Prins Van België verkiezing? Omdat Don August uit Ninove verleden jaar t iet c Aalst als prins van Oost-Vlaanderen werd verkobags zen, geeft deze aan alle karnavalisten de kans mti en te gaan naar de verkiezing van de Prins van België tukj1 Dendertem op zaterdag 10 december. Hij vraagt wel dat men zou inschrijven, bij Prin iebt Paul I, cafee 't Brughuis, Werf 1 of bij Prins Jemp )e b I. Deelname in de onkosten 180 fr. pok X0 2 Zonnebanden Aalst Karnaval |[eir Aalst is ontegensprekelijk de karnavalstad va nees België. Omdat we dit ook buiten onze stad wille: )e tonen, zijn er nu zonnebanden op de markt tegen dt rord nriis van 150 fr. met de opdruk «Oiljst Karnaval». Voor de karnavalist vast en zeker een verplicht ou(j attribuut, voor zijn kollektie. Je kan ze o.a. bekomen bij Polle Keipernoagel, Werf 1 te Aalst. Ajoin en Incognito Schiftingswedstrijd moet 45 ploegen aanwijzen By de voorstelling van hun kwistornooi 1983 spraken de organizatoren van de 'Vlaamse Klub Sint-Gillis' al van een schiftingswedstryd die wellicht enkele ploegen uit het eigenlyke tornooi moest houden. En inderdaad de zestiende editie van het tornooi overtreft zelfs nog de belangstelling van het lustrunyaar '82. Niet minder dan 62 teams met elk vyf kwissers schreven zich in. In totaal dus driehonderdentien kwisfanaten. Dendermonde. Deze twee mannen deden een fantastische uitvinding die de komende maanden allicht miljoenen mensen zal bezighouden, (v) wentelt het element 180°, niet. Zij hebben trouwens enzovoort. Dat is natuur- al veel moeten uitgeven lijk een bijkomende moei- voor het patent, lijkheid voor de kandidaat- Toch hebben zij al stappen puzzelaars. gedaan om hun kubus aan de man te brengen. Een Vele mogelijkheden bank bijvoorbeeld is ge- De Rubic-kubus met zijn interesseerd in de afname «wvuj». x,.u.v,.« ...cu ccuic. draai-elementen heeft veel va" 10 a 50.000 stuks als één elementje weg laat dan minder mogelijkheden dan g3dget voor de goede - - deze schuifkubus. Dit spaarder, terwijl enkele speelgoed is veel kreatie- groothandelaars bereid zijn ver. Op de schuifelementen de uitvinding te verdelen van de vlakken kan men van zodra ze op de markt ook met reliëfvormen wer- kan gebracht worden, ken, voorzien van letters Ook de patentering stelt kan men om het eerst een problemen. Voor België bepaald woord of een naam zitten de uitvinders voor vormen. Men kan er echt dertig jaar safe, maar voor krijgen de andere enige be wegingsvrijheid. Een der gelijk systeem kennen we allemaal reeds uit de IQ- kwis. «Wij hebben het door de afgeronde ribben mogelijk gemaakt dat de elementen ook van vlak kunnen ver wisselen zodat we een drie dimensionale puzzel ver krijgen. Uiteraard kan men een dergelijk systeem toe passen op elke ruimtelijke figuur, een balk, een ku bus, een piramide. Op de zes vlakken van de kubus bijvoorbeeld kunnen afbeeldingen aangebracht worden van voetballers, wielrenners, politici. Er kunnen didaktische ele menten als het alfabet, de tabel van Mendeljeff e.a. gebruikt worden om een en ander aan te leren. Het doel is dan alles dooreen te mengen en nadien terug in de oorspronkelijke vorm te puzzelen. Extra moeilyk Een bijkomende moeilijk- het buitenland dient een internationaal patent aan gevraagd zoniet vervallen binnen het jaar al de bui tenlandse rechten en voor enkele van de bijzonderste markten bedragen die 125.000 fr. plus de jaarlijk se belastingen. Dat wordt voor kleine uitvinders als Freddy en Luc een heel probleem. Veel toekomst Al is het prototype waar heden. Alleen moet er nog j°nge'ui rondzeu- iemand gevonden worden J®" verre van aantrekke- die er zijn (financiële) om te demonstreren is 21.26.44) of bij Luc De krukken wil ondersteken. me^r dan voldoende. Mol, Kloosterland 5 Het heeft ons alleszins kun- De kosten voor het maken nen overtuigen van de mo- van een matrijs mogen gelijkheden die erin zitten, rond het half miljoen ge- De kubus zou apart kunnen schat worden en zoveel verkocht worden, voorzien geld hebben die jongens van verschuifbare basisele- alle kanten mee uit. Produceren... Beide jonge werknemers van de RTT te Dender monde hebben wel uitvin- dersbloed, maar geen erva ring op kommercieel ge bied. Er moet nu iemand gevonden worden om het toestelletje op de markt te brengen. Het is inderdaad een uit vinding met vele mogelijk- menten zoals bijvoorbeeld de letters van het alfabet. Daarbij kunnen dan andere elementen in aparte ver pakking verkocht worden, zodat men niet steeds de volledige prijs moet beta len, maar de elementen ge woon kan vervangen door een nieuwe serie. De mogelijkheid bestaat ook om een meer ingewik kelde kubus te maken, waarvan er meer elemen ten op één vlak staan. In plaats van negen zouden het er bijvoorbeeld zestien kunnen zijn, wat voor de hevige puzzelaars een uit daging temeer zou vormen. Kortom, Freddy en Luc hebben hier een zeer inge nieus stuk speelgoed be dacht dat enkel de aan dacht verdient van een par- tikulicr die cr brood inziet of van een speelgoedfabri kant die meent hiermee een gedeelte van de markt te kunnen inpalmen. Grote verdelers zijn alvast bereid om hieraan mee te werken. Meer inlichtingen kunnen bekomen worden bij Fred dy Wauters, Pijnderslaan 5 Dendermonde (052/ Voor plaatsen Omdat om organizatorische redenen het deelnemersveld tot 45 ploegen dient beperkt te blijven werd een preselektie, ook vorig jaar was dat reeds het geval, onvermijdelijk. Op zaterdag 11 december wordt de kwistrein 'Dendermonde '83' nu al op gang getrokken in de zaal van het Vrij Technisch Instituut. Enkele ploegen zijn echter nu al zeker van hun plaats in het eigenlijke tor nooi. Kwismasters Ninove, winnaar van de laatste editie, en verder de teams die al min stens tien jaar het gebeuren kleur geven: ATB, Averechts, Jeugd zonder Dak, Jonge Na tuurvrienden, KSA, KWB- Buggenhout, Links en Opba. De 53 andere ploegen knok ken dus voor de overige 36 plaatsen aan de kwistafels. Verrassingen zijn daarbij niet uitgesloten. Kansfaktor Het wedstrijdreglement van de preselektie zal voor elke reeks, er zijn er drie, voorgelezen worden omdat het nogal sterk verschilt van het eigenlijke kwisreglement van het tor nooi. De schiftingsvragen han delen over de meest diverse onderwerpen, niet elke vraag brengt evenveel punten op en bovendien werd opnieuw een kansfaktor ingebouwd om ploegen met minder kwiserva- ring ook een kans te geven. Deze kansfaktor hield vorig jaar enkele betere ploegen uit het eigenlijke tornooi en dat zou dan ook dit jaar kunnen gebeuren. De schiftingswedstrijden be ginnen om 14 uur en zo een wedstrijd zal al gauw vier uur in beslag nemen. De organ ''eu toren wilden echter de int» okk dige mens niet verzwakken :n v voorzien drank en broodjes e Zi Zaterdag 11 december. Info» V.T.I., Emiel Van Wincllm laan te Dendermonde zal i voor de zoveelste maal de ji le weerklinken van het in provinciaal kwistornooi. In maanden februari krijgen we dan het eigenli e N tornooi dat gedurende vijf i et 2 ken kwisminnend Vlaandei de ban zal houden en kwiszalen met sympatisanl uit alle Vlaamse provincies, laten vollopen. Ook nu zali dag wordt een massa volk wacht. Het wordt drummen! Hugo Ai len eka e vo end ipen leeft xlbt M lij i: sch aai un "loc elk chei In oktober II. diende de kulturele raad van Beveren een voorstel van begroting in voor 1983 ten bedrage van 1.645.375 frank. Dat voorstel werd echter door het schepenkollege niet ontvankelijk verklaard. Ook kuituur moet inkrimpen en liefst met tien procent op het vorig begrotingsjaar. In een algemene vergadering dienden de verenigingen zich, noodgedwongen, neer te leggen bij de nieuwe situatie. Het bedrag van de begroting beloopt nu 1.398.300 frank. Wel stemde de vergadering een motie waarin gevraagd werd niet enkel te versoberen inzake sport, kuituur en vrijetijdsbesteding, maar ook andere sektoren aan te pakken. Schellebelle (091/69.84.05 na 19.30 u. of 052/21.11.09 tussen 8 en 16.30 u.). (mdb) Dat mogen we althans afleiden uit bet antwoord dat de Minister van Verkeerswezen en Posterijen, Telegrafie en Telefonie, heeft gegeven op een parlementaire vraag die volksvertegenwoordiger De Batselier hem stelde. SP. Volksvertegenwoordi ger De Batselier wilde met name weten hoeveel inves teringen sinds 1975 gebeur den voor het openbaar ver voer in het arrondissement Dendermonde en voor wel ke projekten en hoe groot de geplande bijkomende investeringen zijn? Ten slotte wenste volksverte genwoordiger De Batselier te weten welke projekten dit zijn en wat de realizatie- timing is? In het arrondissement Den dermonde, aldus Minister De Croo, werden sinds 1975 een aantal werken ge pland, waarvan er ook reeds zijn voltooid. Ande ren zijn nog in uitvoering of moeten nog worden aange vangen. Wat de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen betreft is er in de eerste plaats de moder- nizatie en de elektrifikatie van de spoorlijn Dender- monde-Lokeren. Tussen Dendermonde en Grem- bergen werd de spoorlijn opgehoogd en verplaatst. Op dit baanvak werden acht overwegen afgeschaft en werd er een vaste brug gebouwd over de Schelde. Te Zele werd de overweg 20 afgeschaft. De beveili ging van de overblijvende overwegen werd aangepast aan de vereisten van de elektrische traktie. De re fertesnelheid van de lijn werd opgevoerd van 70 tot 120 kilometer per uur. De indienststelling van dit ge ëlektrificeerd baanvak had plaats in mei van vorig jaar. De kostprijs van deze wer ken in het arrondissement Dendermonde bedraagt 412 miljoen fr. Ook de lijn Jette-Dendermonde werd gemodernizeerd en geëlek trificeerd. De indienststel ling had plaats in mei 1981. De beveiliging van de over wegen werd aangepast aan de vereisten van de elektri sche traktie. De kostprijs van deze werken op het grondgebied van het arron dissement Dendermonde bedraagt 173 miljoen fr. De vernieuwing van het spoor Dendermonde-Jette is ge pland voor de tweede helft van 1983. De kostprijs van deze vernieuwingswerken op het grondgebied van het arrondissement Dender monde bedraagt 64 miljoen fr. Verder is er nog de moder- nizatie en elektrifikatie van de lijn Schellebelle-Den- dermonde-Mechelen. Op het baanvak Dendermon- de-Mechelen werden de sporen vernieuwd en wordt de refertesnelheid ver hoogd van 90 tot 120 kime- ter per uur. De indienststelling van de elektrifikatie is voorzien voor mei 1983. De kostprijs van de werken in het arron dissement Dendermonde bedraagt 513 miljoen fr. Wat de buurtspoorwegen betreft werd in 1979 de eer ste fase van het oranjebus- plan ingevoerd. De lijn 56a die Sint-Niklaas met Den dermonde verbindt kreeg een 30 minuten kadans en de lijn 57a van Aalst naar Dendermonde een 60 mi nuten kadans. Het jaar daarop volgde de lijn 270 - 356a Dendermonde-Aalst met een 120 minuten ka dans. Hetzelfde voor de lijn Dendermonde-Asse en voor de lijn Dendermonde- Lebbeke kwam er een 60 minuten kadans. In feite wil dit zeggen dat er op het baanvak Dendermonde- Lebbeke een 30 minuten kadans bestaat. De studie dienst van de NMBV maakt momenteel een stu die van het openbaar ver voer in de streek van Den dermonde. Hoe dan ook, de handelwijze van het Beverse schepcnkolle- ge licht reeds een tipje op van de sluier van versobenng die wellicht drukt op de hele ge meentelijke begroting 1983. De motie van de kulturele raad, die bij monde van haar voorzitster L. Bourdaud'hy werd voorgelezen, houdt ook een oproep in tot het uitbou wen van ontmoetingsruimten in verschillende Beverse deel gemeenten. In die zin ziet de voorzitster een verlegging van aksenten, nl. van welvaart naar welzijn. De verenigingen waren vrij tal rijk voor deze belangrijke al gemene vergadering. Wij kun nen ons echter niet van de indruk ontdoen dat velen ko men pleiten om zoveel moge lijk subsidies en/of voordelen los te peuteren voor hun eigen vereniging. Gelukkig waait er ook een andere wind door de kulturele rangen. Een ruime groep is er zich van bewust dat méér heil te verwachten is van het scheppen van akkomodatie en infrastruktuur dan van lou ter financiële subsidiëring. De beheerraad formuleerde dan ook in die zin een voorstel om één derde van de subsidies af te staan voor dit doel. De plaatselijke raad van Beveren past dit systeem al lange tijd met sukses toe. Maar daarom volgen de andere raden dit voorbeeld nog niet Er kwam zelfs kritiek uit deze hoek, maar Francois Smet weerlegde in een handomdraai deze foute informatie èVernieuwd puntenstelsel Nadat het jaarverslag 1981-82 en het verslag van de vorige algemene vergadering una niem werd goedgekeurd, vatte sekretaris Johan De Ridder het vernieuwd puntenstelsel samen. Aan de basistoelage van 2.000 fr. per vereniging, wordt niet geraakt. Verder werden enkele aanpassingen doorgevoerd om misbruiken van sommige verenigingen te gen te gaan. Méér diskussie ontstond er bij de bespreking van de begro ting 1983 De vermindering van de waarde van 1 punt van 5 naar 4 frank lokte bij Marcel Van der Aa van Melsele de konsekwente gevolgtrekking uit dat men vorig jaar het be drag per punt had moeten op trekken. Jammer, maar helaas! De inkrimping met tien pro cent heeft ook gevolgen op de werkingstoelagen van de kul turele raad zélf en voor de plaatselijke raden. Zij moeten het stellen met respectievelijk 20.000 en 16.000 fr. minder Nieuw betoelagingssysteem De vergadering kon de negen punten tellende dagorde niet afgewerkt krijgen. Tot slot werd het vijfde punt bespro ken, nl. een nieuw betoela gingssysteem voor kulti verenigingen. Het komt op neer dat de verenigii een stuk subsidie afgeven de kulturele raad, die met bedragen betere akkomi en infrastruktuur nasti voor de verenigingen. Er nen echter duidelijke afs ken gemaakt waarvoor de den zullen aangewend De overkoepelende r een kontrolerende kunnen uitoefenen. De kt. is hier echter nog niet door! kerk. Wat als niet Alle vei gingen akkoord gaan om iet te staan? Eén en ander zal nog dooi sproken worden in de plaai lijke raden. Tot slot van de bijeenkt drukte schepen Goossens kuituur de wens uit dat komende zes jaar op de ii slagen weg zou verderge' worden. Hij stelde dat dt voorbeeldige werking bruj van vriendschap waren g< gen over deelgemeenten hi Hij dankte voor zovele zen die werden ingediend, zei fier te zijn op deze advit raad, die een weerspiegeling van het kulturele leven in gemeente. (wvd Inschrijven voor 15 december! De kalender van het Appels Kwisverbond geeft de vieren twintig ploegen uit de kompetitie in de maand januari elk jaar vrijaf. Het kwisgebeuren in de Dendermondse deelge meente Appels valt dan echter niet stil, integendeel het is levendiger dan ooit. Muziekmaatschappij Sint-Cecilia organizeert in die periode immers een tornooi. Met stijgend sukses want vorig jaar kreeg men al 26 ploegen op de afspraak en dit jaar mikt men op nog meer belangstel ling. Tiende editie Man achter de schermen Al- fons Beurms en kwismaster Willy Verleyen vormen ook dit jaar weer de spil van het tor nooi. In 1974 startte men met 6 ploegen maar stilaan kreeg het Appels Tornooi meer en meer bekendheid. De grote kwis- ploegen kwamen en het tor nooi werd voor velen de laatste gelegenheid om de konditie te testen voor het Dendermondse interprovinciaal kwistornooi. Dit jaar krijgt men in Appels wellicht meer dan dertig ploe gen rond de tafels. Enkele belangrijke punten uit het wedstrijdreglement: elk team van vijf kwissers kan deelnemen aan een der schif tingsavonden. De reeksinde ling gebeurt door lottrekking na het afsluiten vaij de inschrij vingsperiode. De twee of drie best geplaatste teams van elke reeks spelen dan de finale. El ke avond vuurt Willy Verley- sen zestig, zeer uiteenlopende, vragen op de teams af. De puntentoekenning volgens een degressief systeem waarbij een vraag meer punten oplevert naargelang er minder juiste antwoorden zijn zorgt vaak voor onverwachte wendingen. Een aantal jokers die het pun- tenaantal per vraag dan nog kunnen verdubbelen of vervijf voudigen houden de spanning meestal tot het einde in de kwis. Favorieten Vermits nog maar een beperkt aantal ploegen werd ingeschre ven is het uiteraard moeilijk alle favorieten naar voor te schuiven. Maar toch is nu al zeker dat Spinnekop, winnaar «an de laatste editie, en Aquila Temse, twee jaar na elkaar tweede te Appels voorin zullen eindigen. Grote kansheM voor de tiende editie echter 'Volgend Jaar Bettj Twee jaar na elkaar deq maar dit jaar al winnaar f het Aalsters Kwistornooi 1 vorige week nog onhoudbf in de Appelse kompetitie v het team van Dirk Buyst a scheiden aan de leiding stat Iedereen kan zich nog in I strijd mengen want men 1 nog inschrijven tot 15 decc bcr. Elke kwisavond beg| stipt om 20 uur in de zaal li Af, Hoofdstraat te Appels. 11 schiftingsavonden, op 8 151 22 januari, de finale op f januari. En ja. Voor inschrijvingen,! lichtingen en andere slomp kan men terecht bij /j fons Beurms, Kaoellestrai te 9330 Dendermonde-App< Hugo Atlf

De Voorpost | 1982 | | pagina 10