yr n Nieuwkerken-Waas werd leven van Alledag gefilmd —Vijf jaar Studio F.E.E. Sinteklaas meert aan te Dendermonde Schepen Heynderickx van Sint-Niklaas: «Kulturele demokratie herstellen» Jaarlijkse vogeltentoonstelling Leedse «Giansmerel» kent stijgende belangstelling Stadhuisnieuwtjes Aalst Brandweerkommandant in Sint-Niklaas: «just for show»? ui SS |fe||i| jr sis 4 ,11 De Voorpost - 3.12.1982 - 11 estaa vyf jaar is §tudio F.E.E. aktief. Ongeveer een maaV lang hebben zij Nieuwkerken doorkruist voor et realiseren van hun nieuwe produktie: «60 minu- o Nieuwkerken». Deze prent zal vertoond worden >nve! zaterdag 18 en zondag 19 december in de grote gal van de Katholieke Kring in Nieuwkerken- faas. zing? iar ti let opzet was, de niet-alle- /erko aagse dingen vast te leg- s mei en. Zo heeft men mooie zijn kruidendranken echter gië u tukjes natuur op film gezet niet zo maar prijs geven. Er lie u misschien nog nooit wordt een kijkje genomen Prir. iebt gezien. Jemp )e beroepsbevolking wordt ok van naderbij bekeken. i va ieeste burgers nog slapen. w»Ua )e landelijke beroepen ;en di VOrden ook belicht. Bij de v?l»' arkensboer werd halt ge- )licht ouden. Iedereen al een arken gezien, maar nog a8el-hooit zo'n duizend bijeen. ook halt gehouden. De ei genaar wou het recept van in de werkplaats waar ver scheidene potten met aller lei vreemde kruiden te vin- lo ziet u wat de bakker den zijn en waar heel spe- liemaal verricht, terwijl de ciale likeurtjes gebrouwd worden. Als je vraagt aan de kinde ren of zelfs volwassenen hoe een eik, een linde of een beukeboom eruit ziet, staan ze je met open mond aan te •en driftige beer wordt ge- staren. Om over bomen te enito vanujl ziin tot hij kunnen meepraten kun je ironstig zijn zeug bereikt. je best wenden tot het Ar- )e kippenboer kreeg ook boretum. De meest ver- ik. Toen de spots wer- scheidene soorten bomen len aangezet was het een en wel tweeduizend plan ekakel van jewelste. Stel ten staan er gezond te bla- e voor, als er zo'n vierdui- keren in de zon. endtal kippen hun keel van het Arboretum naar penzetten. De boerin de houtzagerij. Zo wordt er leeft zelfs een kip geslacht kennis gemaakt met de oor het oog van de kame- enorme piachinerie die aman. Het bloed spoot let- z0'n bedrijf bezit. We ver trekken op het ogenblik dat srlijk tot op de lens. weet er dat er in de boom wordt opgeladen •gai lieuwkerken een paarde- op de vrachtwagen. In de e in* okker is? Prachtige bees- zagerij aangekomen wordt ikkea ;n worden er voorgesteld, de reus met een forklift odjci e zal wel merken dat de naar de zaagmachine ge- T- J® lerrie er niet scheutig op is voerd. Twaalf meter hout J".Tm zich door een hengst te wordt op de lopende band gelegd en dan komen de tandjes van de zaag zich in de de iten bespringen. injVe volgen ook de aar dap- onverbiddelijke Inbelboer met zijn trekpaard, ms lij is nog één van de weini- boom zetten* genü t Nieuwkerkse boeren die Niet iedereen vindt werk in vijfi et zonder traktor aankan, eigen gemeente. Dit is wel andei -en uitzonderlijk beroep is vanzelfsprekend. Daarom isam I21 van nertskwekerzijn de meesten aangewe- icies c^1hge nertsen en oplet- zen op pendelarbeid. Een U zaBlcnöe zilvervosjes worden groot gedeelte van de olkwÉ^hkt om hun mooi en Nieuwkerkse beroepsbe- i rht pelsje af te staan, volking neemt dagelijks de laarmee de dames later trein. Aan het station was ;o Ac ?n schouders tooien. er om 6h30 wel drukte van lochten de dames weten (half slapende) reizigers like geur deze diertjes af- waar te nemen. Studio cheiden! F.E.E. was dus vroeg uit de in de brouwerij wordt veren om deze pendelaars op film te zetten. Dan komt de jeugd aan de beurt. De artistieke aktivi- teiten van de jongeren wordt belicht in het jeugda telier. Boetseren, batikken, schilderen, tekenen, beeld houwen, enfin, je kan er alle kanten mee op. Zelfs de allerkleinsten stellen hun talenten ten toon. Andere jongeren doen het meer kompetitief. Zo was Studio F.E.E. te gast bij de eerste wielercross voor de jeugd. Kinderen van 5 jaar tot 16 jaar hobbelen over de hellingen van het zelf aangelegd parcours. Span ning ook te merken op het jaarlijks turnfeest. Jong en oud gooiden de spieren los hetzij op de trampoline, hetzij op de evenwichts- balk. Met Pasen was het een drukte en geschrei van je welste. De twee- en drieja rigen werden gevolgd op hun eerste dag in de kleu terschool. Heel wat traant jes zult u zien vloeien van uw kleine guit. Ook werd een bezoek ge bracht aan de jongens school. Er werd een les bijgewoond in het eerste leerjaar. Over lesgeven ge sproken, wie kent hem nog uit zijn schooljaren? Meester Jef heeft ongeveer duizend kinderen leren lezen. Studio F.E.E. is de ouder lingen gaan opzoeken in het nieuwe bejaardente huis. Veel mensen die de opendeurdagen moesten missen zullen nu merken hoe goed de mensen het daar hebben. Een moderne leefkamer, een gezellige slaapkamer en zelfs een ei gen keukentje. Reeds enkele jaren richt de dienst Ziekenzorg kreatie- ve namiddagen in, voor de ouderlingen. Met veel ge duld schilderen zij fijne bloempjes op klompen. Anderen houden zich bezig met naald en draad. Som migen voelen zich meer thuis met ijzerdraad en een tangetje in de hand. Hobby en vrije tijd Op een zonnige zaterdag namiddag werd Studio F.E.E. rondgeleid in de vo lière van Nestor Baert. Hoeveel vogeltjes hij bezit kan hij ons niet vertellen. Velen zagen voor de eerste keer een Vlaamse gaai. En wellicht heeft iedereen al eens kwartels gegeten maar nog nooit in levende lijve gezien. Twee duivenmelkers wer den bezocht op en in hun duivekot. Het duurt wel een tijdje eer de duif wil neerstrijken, maar uitein delijk landt ze dan toch. Haastig volgen de filmers de duivemelkers met hun constateurs op weg naar het café. Een «pijnlijk» bezoek is dat aan de imkers geweest Enkele klubleden werder door de bijtjes geprikt. De imker steekt zelf een raat ineen en houdt de beestjes letterlijk zoet. Op het ein de van de maand heeft hij lekkere honing van zijn ge vleugelde werkertjes. Het is een hobby die ook niet zo bekend is voor de meeste Nieuwkerkenaren. De bekende kunstenaar Luk Heirbaut brengt zelf zijn dierenfiguren tot le ven. Studio F.E.E. sprak met hem over zijn werk. In zijn atelier word je letter lijk betoverd door zijn se rene personaliteiten. Studio F.E.E. hoopt zoveel mogeljjk Nieuwkerkenaren te mogen begroeten. Mis schien herken je wel een vriend, je gebuur en wie weet zie je jezelf nog op het witte doek. De filmavonden hebben dus plaats op 18 en 19 december in de grote zaal van de Kath. Kring, telkens te 20 u. Genummerde kaarten te verkrijgen in de Kath. Kring ofwel bjj Guido De Meulenaer (tel. 776.63.22). Op initiatief van de Vlaamse Vereniging voor Watersport (WW) brengt Sinterklaas op zondag 5 december een bezoek aan Dendermonde. De heili ge man kon niet aan de verleiding weerstaan om het stormachtig bezoek dat hem vorig jaar te beurt viel, nog eens over te doen. Honderde kinderen verdron gen zich toen om en rond de aanlegsteiger van het WW clubhuis, om nadien in het verenigingslokaal een voor een de revue te passeren voor de Sint en zijn talrijke knechten. Ook nu weer wordt de Sint afgehaald met de plezierboot «Onze Jef» die voor de gelegenheid weer helemaal zal worden opgetuigd met de nodige versierselen om de hoge gast waardig te bevallen. Sinterklaas, vergezeld van vele zwarte pieten zal aan alle kinderen die aan het WW clubhuis om 14.30 uur aanwezig zijn gratis versnaperingen uitde len. Ondertussen kunnen de ouders en begeleiders genieten van de uitzonderlijk gezellige sfeer die er in het clubhuis zal heersen. Het initiatief wordt honderd procent gesteund door de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer van de stad Dendermonde. Men verwacht op zondag 5 december dan ook een massale belangstelling. Waaraan niemand durft te twijfelen, want zeg nu eerlijk, wie durft er Sinterklaas teleurstellen? Hamme. Sinterklaas ontving de kinderen op het Tweebruggenplein en de Markt, terwijl de Pieten snoep uitdeelden, (vh) Hamme. De Centrumzaken van Hamme richtten een Sinterklaasstoet in waar de Zwarte Pieten door de straten van de gemeenten trokken, (vh) In de Sint-Niklase kulturele raad werd aangedrongen op de verdere uitbouw van de infrastruktuur in de deelgemeenten. Gesteld werd dat er dringend werk moet worden gemaakt van de uitbouw van een polyvalente zaal in Belsele en op een gelijkaardige akkomodatie voor verenigingen in Nieuwkerken. De Sint-Niklase kulturele raad dringt er verder op aan dat de gronden die langs het Hendrik Heymanplein zijn gelegen géén andere bestemming zouden krijgen vooraleer de geplande schouwburg daar wordt ingeplant. De Sint-Niklase kultuurraad wil niet dat de gronden die in de omgeving van het Onze-Lieve-Vrouwplein en de Hofstraat beschikbaar zijn, zouden verkwanseld worden. Heynderickx Op de eind oktober gehouden algemene vergadering van de kultuurraad hield schepen Theofiel Heynderickx van jeugd en kuituur (hij is er de komende zes jaar niet meer bij in het kollege) een belangwekkende toespraak over«kulturele demokratie». De bewindsman pleitte in zijn redevoering o.m. voor een matiging in ons ongebreidelde verlangen naar steeds meer genot en konsumptie. Hij zei dat een voortwoekerend wantrouwen t.a.v. de bestuurders zou kunnen omslaan in wantrouwen t.a.v. de demokratie, en dan dreigt het gevaar van een diktatuur. Heynderickx wil ook de moraliteit in ere hersteld zien: niet enkel spreken over rechten, maar ook over plichten. De kreatieve visie voor de toekomst zoals de kuituurschepen die verwoordde moet ook vrijheid in zich dragen, maar géén bandeloosheid, korruptie, zedeloosheid en profitariaat moeten geweerd worden. Schepen Heynderickx besloot aldus: «Het beleid dat ik steeds heb voorgestaan is dat van de helpende hand, de begeleiding, de medewerking van wat bij ons volk aan behoeften en levensuitingen leeft, en niet het opleggen van een gedirigeerd leefpatroon. In onze kultuurraad dient elke vereniging, hoe groot of klein ook, een onvervangbare klok te zijn, die eigen aard, klank en inhoud vertolkt, speelt en klinkt om samen beiaard te zijn». W.V. Het is zowat een traditie geworden dat het Ontmoetingscentrum van Wanzele-Lede het pioenschap onder leden met laatste weekend van november, een afspraakplaats wordt van verschillende vogelkwe- een daaraan gekoppeld tor kers en -liefhebbers tijdens de tentoonstelling georganiseerd door de Leedse «Glansme- no°' en tenslotte een vogelver rel». Het bestuur kan, dank zij een intense inzet, rekenen op een stijgende belangstelling waar 'edereen wel" zowel van deelnemers als van kijklustige liefhebbers. Bewijze daarvan een exposanten- lijst van niet minder dan 57 deelnemers; vooral uit het omliggende maar ook van verschillende uithoeken van de provincie, zelfs van een vertegenwoordiger uit Brussel. De bonte wriemeling van de raden, vandaar het belang Lid (a.O.B.) 950 gepresenteerde kanaries, te zijn van een vereniging zoals Als vaste aktiviteiten zijn er de parkieten, vinken, sijsjes, de «Glansmerel». maandelijkse bestuur- en le- enz.. in alle soorten en groot- denvergaderingen waarbij de te, toont aan dat buiten de D® vereniging reglementen en praktische we- nuttige noodzaak (de wol, de Een folder uit 1954 met aan- tenswaardigheden aan bod ko- jesaktie aan zodat ook de huid, het vlees) van het dier kondiging van een tentoonstel- men. Spreekbeurten en dia- heemse vogels de nodige plaat voor de mens, deze zich ook ling laat vermoeden dat de op- avonden die de aangesloten le- en voedsel vinden voor het aangetrokken voelt door de richting plaats vond in 1953. den een stukje dichter bij de overleven van de voor de deur kleur, de klanken en de bewe- Stichters waren Honoré Cor- natuur brengen zijn vaste on- staande barre winter. nelis, Louis Schaepmeester en derdelen van "het programma. Geïnteresseerden kunnen Gustaaf D'Haese. Eén onder Verder is er de jaarlijkse vrije steeds terecht op het sekreta- hen was in het bezit van een tentoonstelling met vele kam- riaat- Langeweestraat 32, 9310 zeldzame exotische vogel, een pioenstitels, het klubkam- Lede. Tel. 053/77.88.40. kom is. Dat alles verloopt in een vrije, ongedwongen sfeer met als doel het houden van allerlei vogelsoorten, het verzorgen en kweken ervan, het africhten der vogels voor deelname aan tentoonstellingen. Binnenkort breekt de nestkast- ging van de dieren o.a. van zijn gevederde vrienden. De afdeling heeft een stelsel van predikaatpunten dat de ei gen kweekvogels begunstigt, een stelsel uniek voor het Vlaamse land. Vandaar mis- glansmerel; meteen was er een naam voor de nieuwe vereni ging gevonden. De werking schien de belangstelling van kende hoogtes en laagtes on ver buiten de eigen omgeving? der het voorzitterschap van Van de kant van de kwekers Prosper Cannoot, Lucien Ot- komen er heel wat knepen bij toy en Jozef Rasschaert. De te pas om de vogel in een zo huidige ploeg heeft sedert 1976 gunstig mogelijk daglicht te als voorzitter Norbert De stellen. Hoe b.v. verkrijgen Smet, erevoorzitter Herman dat de vogel mooi recht op zijn Schockaert, sekretaris Arthur stokje blijft zitten zonder op te Matthijs, ondervoorzitter Hu- schrikken bij het minste ge- bert Macharis, penningmees- rucht? Dat de voeding een gro- ter Roger De Wolf. Leden zijn te rol speelt hoeft geen twijfel. Mare Schockaert, Frans De Het veronderstelt een kennis Roy, Gaby D'Hauwe en Jozef van de (on)kruiden als toevoe ging aan de basisvoeding. Wei- De Paepe. De Glansmerel is aangesloten .ke zijn de meest voorkomende bij twee federaties namelijk: ziektes? Hoe deze mijden? Begeleiding is daarom de Belgische Ornithologische Federatie (B.O.F.) en de Al- i te gemene Ornithologische Bond De laatste gemeenteraadszitting van de aflopende be stuursperiode heeft plaats op 1-5 december en de eerste van de volgende koalitie op dinsdag 4 januari. Het huidig bestuur, nog bevoegd voor samenroepen van de installatievergadering opteerde voor 4 januari na een stemming in het kollege waarbij de SP- en VU-schepenen het met 5 stemmen haalden op de PW-mandatarissen. Dat zulks het uitbetalen van twee maandwedden zowel aan het scheidend als aan het aankomend college zou impliceren zou onwaar zijn. De betaling zou geschieden a rato van het aantal dertigsten. Een afscheid van het personeel zou door het huidig bestuur voorzien zijn in de tweede helft van december en het nieuw bestuur zou het personeel ontvangen op vrijdag 7 januari, waarschijnlijk in de F F K-feestzaal. LH Vrijdagavond 26 november werd in de Sint-Niklase gemeenteraad (geheime zitting) een beslissing geno men i.v.m. het verlengen voor één jaar van de opdracht van de brandweerkommandant. Pro, maar er waren nog maar 29 van de 39 raadsleden aan wezig. Gemeente- en provincieraadslid Leo Van Hoeylandt (VU) is allerminst opgetogen over deze beslissing en heeft in een brief aan de provinciegouverneur ge vraagd dai de bestendige deputatie van Oost-V laan deren dat besluit zou opschorten. Als redenen voert Van Hoeylandt aan dat het niet hoort dat zo'n beslissingen genomen worden door een uittredend schepenkollege of een uittredende gemeenteraad; dat de huidige gemeenteraad noch een kader noch een statuut omtrent de brandbeveiliging (in het raam van een KB van 1971) heeft goedgekeurd; dat een en ander financiële implikaties heeft op de begroting 83; dat het dossier onvolledig is, want er kwam géén antwoord vanuit de provincie over de gestelde pro blematiek op een brief van het schepenkollege van 6 oktober jl. Verder zegt Van Hoeylandt dat de brandweerinspektie géén kontrole kon uitoéfenen aangaande de veiligheidsnormen en dat de beslissing ingegeven werd door zaken die in een overmoedige bui en «just for showgezegd werden tijdens dt m Sinte-Barbaralunch. (wv, -fcK 'iKnLS' T^lv :J5i Lokeren. Een overrompeling toen de Sint aan het station toekwam, (dm) Lokeren. De Sint kwam met de trein aan te Lokeren. (md) M

De Voorpost | 1982 | | pagina 11