en de kleine k De grote 'oolse Nachtegalen in uniek terstkoncert te Sint-Niklaas Dirigent Bert Veldeman gehuldigd te Hofstade Taar men gaat langs riaamse wegen, komt men ïen muziek St.-Cecilia tegen «Drieërlei»: ontmoeting tussen drie kunstenaars in Sint-Niklaas )p 28 december Zeelse Minnezangersfamilie ontvangt Nachtegalen van Polen «Al Groeiend koncerteerde quasi professioneel Ballet te Erembodegem De Voorpost 3.12.1982 - 21 Jaar jaarlijkse gewoonte wordt in Sint-Ni- tlaas een kerstgala georganiseerd in de Don Joscokerk. De opbrengst van dit gala is be- jtemd voor het Revalidatiecentrum in de Tru- peelstraat, en het Dagcentrum in de Knap- andstraat. Dit jaar werden de Nachtegalen fan Polen uitgenodigd, een knapenkoor van dtzonderijk hoge kwaliteit. je dirigent Jerzy ken van een beetje extra- [urczewski is tevens de be- inkomsten. Het geeft aan leler. Hij vindt dat een zestig mindervaliden, niet- joor leiden méér is dan het werkende volwassenen, heen maar te dirigeren, dagelijks opvang en bege- Jj stichtte dan ook een leiding, met een aangena- koorschool die enig is in me en zinvolle bezigheid, #olen. Het koor heeft intus- verzorging en menselijke jen al meer dan 1800 optre- warmte. Na aankoop van Eens achter de rug. Een het oude fabrieksgebouw luizendtal in Polen zelf, en waar het centrum is ge- bwat achthonderd in het huisvest, is er nog veel geld luitenland, tijdens de 65 nodig voor de verbouwing itenlandse toernees die reeds maakten. Sommi- brachten hen tot in merika, anderen in de leest vooraanstaande Eu- opeee koncertzalen, en het dan ook wel een eer voor Int-Niklaas de zestig leden ier te mogen ontvangen, fit koncert het slotkon- en aanpassing ervan. Naast de tachtig procent staats subsidies, moeten nog twee miljoen samengebracht worden door speciale akties als deze. Wanneer u dus naar de «Nachtegalen van Polen» bent gaan luisteren hebt u niet alleen een prachtig koncert gehoord, maar ook een goed werk gesteund en dat is toch waar men vooral in de kersttijd behoefte aan heeft. Het stadsbestuur en de Bank Brussel Lambert ver lenen hun medewerking aan dit initiatief. Kaarten zijn te verkrijgen tegen 150, 200 en 300 frank. In de volgende ver kooppunten: - Dagcentrum, Knaptand- straat 46, Sint-Niklaas; - Revalidatiecentrum, Tru weelstraat 32, Sint-Niklaas; - Stadhuis, dienst kuituur, Grote Markt, Sint-Niklaas; - Stadsschouwburg, R. Van Britsomstraat, Sint-Ni klaas; - Infokantoor, Grote Markt, Sint-Niklaas; - oud-gemeentehuisBelse- le; - oud-gemeentehuis, Sinaai; oud-gemeentehuis Nieuwkerken; - kantoren van de Bank Brussel Lambert. Nog eens de datum, dins dag 28 december 1982, om 20 u in de Don Boscokerk in Sint-Niklaas. Els DUCHESNE Poolse Nachtegalen: na hun ontvangst bij de paus heel weldra te gast in Zele (op 4 december) en binnenkort ook in Sint- Niklaas (op 28 december). Hofstade bracht dirigent Bert Veldeman, 35 jaar koor. Drie koren die voor de lang ononderbroken op de bres ten bate van de gelegenheid op van een Europese toer- Koninklijke Harmonie St.-Cecilia, een schitterende avond optraden als hulde- - vindt plaats op 28 huldo Niet bij 2ijn van de harmonle. Hij B°rt Veg?m2S eoember, en staat dan ook m r Het kinderkoor «De Edel- edeeltelijk in het teken medc""ken W° b« deoverdfaoht woiBj eigenlijk het ran het kerstgebeuren. van het dirigeerstokje aan Willy Hertsens, zijn schoolkoor van de zus ters aas t Poolse liederen staan oud-leerling en tevens schoonzoon. Trompetter school, bracht onder lei- ok komponi8ten als Bach, zoals Bert zelf. De Koninklijke Harmonie die haar ding van Fran^oise lozart, Grieg en Scarlatti eeuwfeest reeds lang achter de rug heeft, gesticht Baeyens, die reeds eerder het programma, oor het onderdak van dit oor zorgt de Poolse ge handelingen 50-tal kinderen, adoles- iten en volwassenen. als ze is in 1867, wordt sinds 1947 geleid door Bert °P de dag aktief was ge- Veldeman in opvolging van Pol Barrez. weest in het festival te Aalst in het stadhuis, een eenvou- leenschap in Sint-Niklaas. De muziek zat Veldeman Heil des Volks» is hij trou- dig doch qua afwerking oor dit optreden wordt blijkbaar van jongsaf aan wens ook nu nog de ge- prachtig programma met en grote opkomst ver- in het bloed en na zich te waardeerde, geliefde diri- liederen die de kinderen racht, en de opbrengsten hebben aangesloten bij de gent. Aktief, eenvoudig, be- aanspreken. Het koor zelf uilen nog diezelfde avond Gijzegemse muziekvereni- kwaam. Zijn «Koperensem- gesticht door medepastoor elijkelijk verdeeld worden ging maakte hij de Aalster- ble» ligt hem eveneens fel De Smet in 1955, staat ïssen de twee centra voor se Muziekakadernie door en aan het hart want als trom- reeds sinds 1960 onder de behaalde er de regerings- petter heeft hij uiteraard hoede van deze meesteres let is wellicht interessant medaille. Tijdens zijn mili- zijn hart verpand aan het die naar eigen zeggen «de en beetje meer over beide taire dienst bij de grena- scherp koper Scherp dat kiem legt» in vele kinder- rganisaties te vertellen. diers maakte hij eveneens bij hem 8an volumineus harten waaruit beide ande iet Revalidatiecentrum in deel uit van de muziekka- doch mals klinkt. Edel en re koren dan later kunnen Truweelstraat verstrekt pel, als militien dan en tij- luidklinkend als het moet putten. •dische en paramedische dens de wereldoorlog speel- zangerig en gevoelvol waar de hij 4 jaar de solo- het past. Het vrouwenkoor «Singhet trompetpartij in het Groot Schoonzoon Willy Hert- Vro» o.l.v. Herman Tim- Theater te Rijsel. Terug sens, eveneens begenadigd merman, verbonden aan it worden 25 min- thuis slaagde hij wel in het trompetplayer met omfloer- het Rekenhof, zou ontstaan ide kinderen dage- examen aan het toenmalig ste tonaliteit, volgt hem nu zijn uit een misverstand opgevangen in een N.I.R., het Nationaal Insti- op. doch de prestaties liegen er igepaste peutertuin. De- tuut voor Radio-Omroep, Het 11* volkskoncert stond alleszins niet om. Evenmin peutertuin wordt niet ge- doch benoemd werd hij dan ook helemaal in het te- die van het gemengd koor •u&sidieerd maar kost wel niet. Hij werd dan maar be- ken van de hulde aan de «St.-Jan Berchmans» o.l.v. Bid. In principe zijn het diende bij de Brouwerij Zee- scheidende dirigent. Volks- ingenieur Jozef Van der us de ouders die 20 pro- berg doch de muziek hield koncerten door Veldeman Vorst. Een imponerende ent van de kosten moeten hem in de ban. Nadat hij in opgericht die door de keuze groep, zo kwantitatief als ragen. Met de opbrengst 1947 Hofstade onder zijn van het publiek toespreken- kwalitatief met heel wat an dit koncert zou direk- hoede kreeg volgde reeds in de stukken en stukjes, bra- mogelijkheden die zijn op- air Frank Dierickx de peu- 1948 de muziekmaatschap- vourewerk en solistisch op- treden glansrijk besloot irtuin materieel wat willen pij van zijn geboorteplaats treden, brengen van gelief- met «Beim Kronewirt», een itbouwen. Hij verwacht Gijzegem waar hij zijn eer- de melodieën een niet meer Duits genrestuk vol Gemüt- ièt er grote problemen ste muzikale stapjes zette, weg te denken element wer- lichkeit. te kunnen oplossen, Maatschappijen die onder den in het Hofstaadse muzi- naar het is wel de bedoe- zijn direktie tot een bloeien- kaal leven. De Koninklijke Fanfare zelf Ing de traditie van die peu- de samenwerking kwamen. En muzikaal leven is er al- bracht met kommentaar srtuin, die voor vele ou- Ook te Aalst in «Al groei- leszins. Welke gemeente van Herman Goossens ope- een welkome oplos- end bloeiend» was hij een kan ook nu nog bogen, ningsmarsen o.l.v. Willy ing is, voort te kunnen zeer gewaardeerd element, naast een bloeiende fanfare, Hertsens en dan een solis- lijven zetten. de trompetter met de malse er nog liefst drie zangkoren tenparade waarbij zowel let Dagcentrum in de tonaliteit en de gevoelige op na te houden: een kin- Willy Hertsens als R. Hoo- zal ook voordracht. Van «Kunst en derkoor, een vrouwenkoor ghe (ook trompet) en W. Vermaak» Aalst en «Tot en een gemengd a capella- Vereecken (tuba) him beste De goede samenwerking en len van Polen» onder lei- in de Kerk van O.L.V. Ze- burgemeester De Bruyne perfekte koördinatie tussen ding van Jerzy Kurczewski ven Weeën, Koevliet Zele. en de organisatoren. de Minnezangers, Koreo Pi- te Zele te gast zullen zijn Dezelfde dag om 12 uur BENG ko en het jeugdensemble voor een prachtige koncert- wordt de Poolse groep in de Allegro heeft het mogelijk avond die plaats heeft op feestzaal van het Pius X gemaakt dat de «Nachtega- zaterdag 4 december 1982 College verwelkomd door Voor haar 161* Ceciliakoncert, inzet van de tradi tionele St.-Ceciliaviering, trad de Koninklijke Har monie «Al Groeiend Bloeiend», op in een impone rende bezetting o.l.v. dirigent Léon Van den Bos sche. Een bezetting de naam van «dé harmonie» zeker waardig met niet minder dan 16 klarinetten, stuk voor stuk geroutineerde musici met o.m. Freddy Van Laer en op uitzondering van Bruno Van der Vorst alle laureaten klarinet van de Aal- 8terse Muziekakadernie van de laatste jaren. Dirigent Van den Bossche had het zich lang niet mak kelijk gemaakt en zelfs «Un jour d'été en Norvège» ge programmeerd dat archi- moeilijk is voor verschillen de instrumentengroepen en zelfs door professionele en sembles liever in de kast onder stof wordt gelaten. Voorzitter Etienne Bogaert mocht onder het nogal tal rijk aanwezig publiek o.m. volks - vertegenwoordiger Ghisleen Willems verwelko men in de stadsfeestzaal. Een koncert waarvan on middellijk mag worden ge zegd dat de afwezigen eens te meer ongelijk hadden want het neusje van de zalm werd er geboden. Wel licht door andere ensembles kwalitatief nog te evenaren doch op het vlak van réper toire en niveau van moei lijkheidsgraad zeker een unicum voor de keizerlijke stede. Enig schaduwpunt was wel het niet kunnen optreden van de gekende sopraan Ri ta Piron waardoor beroep werd gedaan op de Aalster- se Godelieve De Geyseleer die ook reeds een week vroeger, eveneens begeleid aan de vleugel door Chris Crombeen, optrad met de muziekvereniging van het Groen Kruis. Ook voor bas- sonist Van Goethem moest een vervanger aantreden maar daarvoor moest de chef niet ver zoeken. Zoon Hugo klaarde de zaak met zwier. Na een zeer genuanceerde Hongaarse Mars van Hec tor Berlioz en een goede vertolking van Mendel sohn's ouverture van Ruy Bias trad William Ruys- sinck die blijkbaar een a- bonnement heeft op solis tisch optreden in diverse maatschappijen op met «Deauville» van Corbin Schitterend zoals we het van hem nu wel reeds ge woon zijn. «Bugiers Holiday» kreeg met Marc De Cock, Bert Veldeman en Nina Van de: Vorst een trio begaafd; trompetters die dit bravou restukje con brio speelden Toch kwam het niet als do minerend boven het orkes uit, wellicht door de zijde lingse plaatsing waardoo) lun klanken niet recht itreeks naar het publiek te* jwamen. Aan «West Side Story» were blijkbaar minder tijd be steed al lokte deze selektie van Leonard Bernstein ge voeld applaus uit. Besloten werd met de steeds mooie mars van Pré vost, die van de Rijkswacht. Alleszins een koncert dat nog lang in de oren zal klinken van de aandachtig luisterende muziekliefheb bers. Een koncert dat dui delijk uitsteeg boven het hefhebbersniveau. LH Inaptandstraat, joed gebruik kunnen ma- teowat elk dorp is (was) er een muziekvereniging zich tooide met de naam van de Heilige Cecilia, raak zelfs twee in dezelfde gemeenten, beide «Fan- kre (of Harmonie) St.-Cecilia». Juiters beweren dat de H. blinde. Naam die aanlei- ecilia zou gedeklasseerd ding gaf tot het ontstaan ju en dat ze voor de blaas- van heel wat voornamen als luzieken zou vervangen Cecilia, Celia, Cilia, Cily, orden door de H. Bla- Cissy, Cecile en Lia us... Vanaf haar jeugd had Ceci- Boilia werd nochtans ge- lia haar maagdelijkheid oon door een misverstand aan de Heer gewijd doch patrones van muziek- werd tegen wil en dank aan ^oefenaars. Zulks tenge- Valerianus ten huwelijk ge schonken. In de eerste hu- welijksnacht zei ze echter ijl het orgel speelde zong tegen haar «echtgenoot» Bcilia in haar hart voor de dat een engel over haar waakte en verbood hem om het even welke aanraking. blge van de antifoon «Can- intibus organis...» Ter rechtstellingen die zich eveneens had bekeerd, stierven ze de marteldood onder trefekt Turcius Al- machiu8. Nu zou Cecilia aan de beurt komen doch beentje voorzetten. «Trompetenwalzer» door beide trompetters mit Schwung uitgevoerd werd dan ook een pareltje. De Fanfare kan blijkbaar ook klassiek werk aan en toonde zulks met een arran gement van werk van Lud- wig van Beethoven en een fantaisie op «L'Arlésienne», stuk waarmee wel wat te hoog werd gemikt voor de aanwezige bezetting. Bert Veldeman speelde dan het simbolische «God be hoede U», gevoelvol ge bracht zoals in zijn beste dagen waarmede de rollen werden omgekeerd: Hert sens met het stokje en Vel- Marika Baümler schildert, Dieter Dornheim werkt met glas, en Daniël Ost zegt het met bloemen. Drie verfijnde, kunstminnende zielen maken een ten toonstelling die luistert naar de speelse naam «Drieërlei». De plaats van afspraak is de tentoon stellingszaal van de Bank Brussel Lambert in Sint- Niklaas. De organisatoren zijn diezelfde Bank Brussel Lambert en de Kuituurkring Baensland. Indien deze namen u niet zo Bij hoge temperaturen vreemd klinken hoeft u dat (1800 graden Celsius) wor- niet te verwonderen. Vijf den staafjes vuurvast glas jaar geleden stelden Marika week gemaakt, gedraaid en Baümler en Dieter Dorn- gebogen, aan elkaar gelast heim reeds tentoon in Sint- en gevormd, tot er de lief- Niklaas. Daarvóór, op de lijkste menselijke figuur- geschenkenbeurzen van de Kuituur kring Baensland, lieten zij reeds zien wat zij konden. ontstaan. Gelukkige gezinnetjes, ontluikende meisjes, spelende kinderen zijn de belangrijkste Nu tonen zij hun werk in thema's, samenwerking met Daniël De aanvankelijk glashelde- toen de prefekt van haar deman met «zijn trompet' wilde vernemen waar zich Ost, de intussen reeds be roemde Sint-Niklase bloe- gezandstraald waardoor zij mist. Daniël Ost kan reeds een mat uiterlijk krijgen. SÏÏSSiEïSEï!! Tentoonstelling .Dri&ërlei. in Sin,-Niklaas: .Eerste pas- jes» van Dieter Dornheim, in glas. Dornheim de bezittingan van Valeria nus en Tiburtius bevonden antwoordde Cecilia dat die aan de armen waren uitge reikt. Woedend doch bang voor het volk haar te laten doden het hij ze in een bad kamer verstikken. Na drie dagen zou ze echter spring levend terug zijn gevonden waarop Almachius de beul bevel gaf haar te onthoofd en. Van de beul kreeg ze drie slagen in de hals, leef- tölia blijft dan ook, al »elde ze zelf nooit één oot muziek, de patrones Valerianus geloofde haar, an talloze fanfares en har- het haar ongerept doch loniën in Vlaanderen en vroeg die engel eens te mo vers. Op vlaggen ziet men gen zien. Cecilia ant- aar inderdaad afgebeeld woordde hem echter dat pelend op een orgel, zin- zulks onmogelijk was voor Tpas in de 5* aeuw en de Voorzitter Alfons De Rid der bracht dan een warme hulde aan de zo verdienste lijke dirigent in naam van het hele bestuur, voor de gelegenheid op het podium rond de feesteling en zijn dame geschaard. Ijver, in zet en gedragen inspan ning kenmerken Velde man, de eenvoudige, volks geliefde chef die dan ook letterlijk en figuurlijk in de bloemen werd gezet. Na- een indrukwekkend palma- Dieter res van prijzen voorleggen. Stijve bloemstukjes beho ren niet tot zijn repertoire: met de hand vervaardigd is, maakt monde. Gent. Antwerpen, De vooropening gebeurt op ook exclusieve karaffen en Mechelen, Sint-Niklaas vrijdag 3 december om waarvan elk stuk enz. In opdracht heeft zij 19u30. Inleider is de voor- w vele portretten ge- zitter van de kultuurraad hij werkt met bloemen op en dus verschillend van alle maakt, die niet alleen erg Daan De Smet. De officiële de' meest originele en ge- andere. Hij stelde reeds ten- gelijkend zijn, maar ook opening gebeurt door bur- waagde manieren. Door toon in Sint-Niklaas, Scho- karakteristiek waren gemeester P. De Vidts. Tij- verschillende jury's in wed- ten, en het glasmuseum strijden werd gesteld dat de van Char Ier loi, en werk van manier van werken van Ost hem is. in het bezit van het nog nooit werd geëvenaard, koninklijke hof, een In- en nieuwe perspektieven cüsch museum, het glasmu- schept voor de toekomst, seum in Charleroi, en talrij- Het eindeloze geduld en de ke privéverzamelingen. De liefde waarmee deze man stijl doet een beetje denken met zijn kwetsbare en ver- aan Jugendstil, en daarom de nog d»e dagen en stierf mena de muziekmaatschap- gankehjke materialen wordt zijn werk dikwijls in werkt zal de bezoekers een dergelijke verzamelingen nieuwe kijk op bloemschik- opgenomen. de marteldood op 22 no vember. Wellicht vóór 180, onder Marcus Aurelius. De overlevering ontstond end of bij Menlinc en Jan sen ongedoopte. Valerianus an Eyck tussen een aantal trok dan naar paus Urba- ïusicerende engelen. Tub- a us in de katakomben on der de Via Appia en liet er zich dopen. Teruggekeerd in de bruidskamer zag hij inderdaad naast de in gebed verzonken Cecilia een schit terende engel die haar een krans van leliën en rozen boven het hoofd hield. Ook tn al die hemelgeesten als bh dame die via haar orgel- pel de hemel op aarde rengt. Of de aarde naar de Bmel trekt. olgens de legende behoor- b Cecilia tot een Romeins Belacht dat zovele beroem- b mannen opleverde: de zijn broeder Tiburtius liet Woilli. Caecilia is een ver- zioh dopen en zag de engel 26 leinwoord van caecus en doch samen met officier ^tekent gewoon de kleine Maximus, de man der te- eredienst dateert vanaf het jaar 545. In 821 verscheen Cecilia aan paus Paschalis I. Hij vond haar lichaam en legde het in een cypressenhouten kist die in 1599 door kardi naal Sfondrato werd terug gevonden. De eredienst ver breidde zich via Keulen over Engeland en de hele Kerk. Haar naam kwam trouwens voor in de Canon van de Mis. LH pijen van Hofstade en Gijze gem werden hem geschen ken aangeboden, schepen De Bisschop en raadslid Chris Lievens-Borms deden zulks namens het stadsbe stuur en volksvertegen woordiger Ghisleen Wil lems overhandigde hem de erkentelij kheidsmedaille van het ministerie van kui tuur. Ook bloemen, zelfs orchideëen voor het echt paar, kwamen eraan te pas. Verdiend alleszins. Proficiat Bert en nog vele jaren. LH ken bieden. Dieter Dornheim werkt met Marika Baümler, de dame in het gezelschap, schil- Deze tentoonstelling van dens deze vooropening zal een Sint-Niklazenaar en een film vertoond worden, twee uitgeweken Duitsers, gemaakt door Victor is geopend op zaterdagen 4 Boons, over het werk van en 11 december van 14 tot Dieter Dornheim. Deze tien 18 uur, en zondagen 5 en minuten durende film werd 12 december van 10 tot 13 in Antwerpen reeds twee- uur en van 14 tot 18 uur. maal bekroond. Els DUCHESNE Op dinsdag 7 december tracht het een even kwetsbaar, maar dert. Vooral portretten en treedt het Koninklijk Ballet reiken onvergankelijk materiaal: - menselijke figuren. Zij glas. Meester-in8trumen- werkt op panelen die op een degem in «Denderdal> tenmaker van beroep (de speciale manier werden ge- Kortestraat op te 20 u. van Vlaanderen te Erembo- Toegangsprijs: 100 fr. Voor groepen en houders van een kultuurkaart of +-3- glazen buisjes en stolpjes prepareerd. De ineenvloei- Op het programma staan Pas: 50 fr. die in klinieken en labora- ende kleuren, het wazige en ean aantal abstrakte ballet- Kaarten zijn te bekomen op toria gebruikt worden) de gelaatsuitdrukkingen ten uit het klassieke reper- de Dienst Kuituur, Katte- ^ocht hij naar een nieuwe geven aan haar werk een toire met verschillende va- straat 33, 1« Verdieping te manier om glas te verwer- geheimzinnig sfeertje. Ma- riaties, o.m. «Concerto Ba- a ai at u kan ook telefo- ken. Hij blaast het niet, nka Baümler woont in rocco», een Amerikaanse nisch reserveren via 053- maar werkt, met een smelt- Hamme. In Dendermonde kreatie, «Drinklied» (Pas de 77.11.11, doorkiesnummer lamp. Deze techniek is in volgde zij les aan de akade- deux), «Medea» (Griekse 245. Ook in Sporthal «Den ons land vrijwel onbekend, mie. Later voltooide zij haar mythologie) en «Opus I», derdal» zelf kan U kaarten en ook in het buitenland opleiding in de Antwerpse ^een gedanste uitdrukking afhalen, werken slechts weinig akademie. Sinds 1976 stel- van de levensgeschiedenis lh mensen op deze manierde zij tentoon in Dender- van een mens die hopeloos

De Voorpost | 1982 | | pagina 21