«De Sterre» in 't Soete Land van Waas Meldert «Mirakeldorp» met «Claerhaegse Comedie» Toneel op alle fronten in 't Land van Waas KET viert twintigjarig bestaan Bezinningsspel «Avontuur van God met de mens» te Wichelen Zedeles van Vuile Mong en zijn vieze gasten: «ZOO is 't en niet anders «Netwerk» Aalst nu ook met Aperitiefkoncerten terwijl 22 - 3.12.1982 - De Voorpost Kamer Edelweiss Toneelgroep (KET) is aan zijn twintigste speelseizoen toe. Tijdens het jubileum jaar sullen tal van aktiviteiten op het getouw worden gezet. Eén van de hoogtepunten en tevens de inzet van dit jubileumseizoen is of moet worden de opvoering van «En waar de sterre bleef stille staan» van Felix Timmermans. Tijdens de persconferentie van zondag jl. haeft een zicht baar enthoesiaste regisseur Maurits Apers de keu ze, het hoe en het waarom van deze «Sterre» toegelicht. Felix Timmermans schreef «Boerenpsalm». Het werd zijn Driekoningentriptiek een bekeringslegende van tussen de roman «Pallieter» drie simpele, marginale en zijn twintig jaar later volkse types uit de Lierse geschreven maeeterwerk ommelanden. Timmermans tekende met zijn pen de wondere wijze waarop drie dompelaars drie achtereen volgende kerstnachten be leefden. De palingvisser Pitje Vogel, de schaapher der Suskewiet en de bede laar Schrobberbeek zijn de hoofdpersonages in het ver haal. De ontmoeting tijdens de eerste kerstnacht met de Heilige Familie onder de vorm van foorreizigers, de konfrontatie met mensen die nog armer zijn dan zij zelf, zal him ziel beroeren. De «rijke» oogst die ze al zingend ophaalden zullen Dit bezinningsspel met dia's, klank en film brengt Eigentijdse Jeugd in samenwerking met de jeugd van Wichelen op zaterdag 4 december te 20.00 u. in de parochiekerk St.-Gertrudis. Inkom is 50 fr. Het wordt het verhaal van Gods avontuur met de mens. Een lang avontuur dat begint vanaf de schep ping, vervolgens over Noè, Abraham en de profeten tot... bij ons - NU - met het aksent op Maria en Kristus. Iets wat je wellicht aan spreekt: Bij de schepping geeft God aan de mens de hele wereld in handen, maar hij wordt zijn op dracht ontrouw. Lijden en dood worden zijn deel. En toch laat God de mens niet los. Hij roept hem op om het verbroken avontuur met Hem weer aan te gaan. Hij sluit met de mens een verbond, dat begint bij Noè en Abraham, en bezegeld wordt in Mozes. Bjj her nieuwde ontrouw stuurt Hij zijn profeten tot Hij een nieuw verbond belooft: «Zie de maagd zal ontvangen en een zoon ter wereld bren gen, en ze zal hem noemen: God-met-ons.Zo wordt Maria de moeder van Jezus. En wij volgen haar bij haar ja-woord, bij haar dienst baarheid, bij haar beschei den aanwezigheid tijdens Jezus' zending. Wij volgen haar tot onder het kruis waar zij onze moeder wordt. Samen met de leerlingen ontvangt ze de Geest om te getuigen van Jezus' woord en leven. Tot hier het voorbije avon tuur van God en mens dat nu nog voor ons leeft en bepalend is. Het houdt een opdracht in voor elk van ons. NI. Gods avontuur met de mens gaat door ook van daag, met alle mensen die geloven durven en zich be schikbaar stellen - zoals Maria. Dit bezinningsspel wordt, doorheen jouw luisteren, kijken, meevoelen en mee leven, voor jou een persoon lijke verrijking. Het doet diep in jezelf een besef groeien dat jij ook samen met anderen deel uitmaakt van dat avontuur waarvoor elk van ons verantwoorde lijk is. Het avontuur van God met de mens: om over na te den ken, om over te praten, om aan mee te werken... ze afstaan. Hun «vrijgevig heid» zal tijdens de twee andere kerstnachten wor den «beloond». De kreatie van «De Sterre» vond plaats in noord-Ne derland en wel in Den Haag (en niét in Vlaanderen). Op donderdag 5 februari 1925 werd in de Koninklijke Schouwburg daar door het VerenigdRotterdamsch Hogstadtoneel de kerstle gende tot leven gebracht onder de leiding van één der grootste Nederlandse toneelregisseurs. Cor Van Der Melsert. De Lierse dompelaars zijn deze keer sukkelaars ge worden uit het Soete Waas land en de processie van de Lieve Vrouwkes werd aangevuld door het Lieve Vrouwke uit Gaver land. De situering en de taal werden getransponeerd vanuit de Lierse kontreien naar het Waasland en wel naar de omgeving van Beveren- Melsele. Timmermans Felix Timmermans werd geboren'in Lier op 5 juli 1886 als dertiende kind uit een gezin van veertien. Zijn vader, een kanthandelaar, huwde de dochter van een smid. Timmermans leerde zeer moeilijk. Op zijn vijf tiende jaar diende hij de school te verlaten omdat hij slechts wat kon schrijven en tekenen Op 17-jarige leeftijd schreef hij zijn eer ste gedichten. Op 25-jarige leeftijd verkeerde hij in stervensgevaar na een heel kundige ingreep. Plots ont waakte in hem een sterke levensdrang. Dat hunkeren naar het volle leven vertelde hij in zijn «Pallieter». In 1916 werd dit verhaal ge publiceerd. Het was meteen zijn eerste «bestseller». An dere werken waren «Kinde- ke Jezus in Vlaanderen: (1917), «De zeer schone uren van Juffrouw Sym- phoroea-begijntje» (1918), «Anne Marie» (1921), «Driekoningentriptiek» (1923). In 1928 verscheen zijn eerste schildersroman «Breugel zo heb ik U gero ken in Uw werken». Twin tig jaar na «Pallieter: kwam «Boerenpsalm». Fe lix Timmermans stierf in Lier op 24 januari 1947. Hij was de Vlaamse auteur die het meest werd vertaald. «En waar de sterre bleef stille staan» wordt opge voerd in de feestzaal van het Parochiecentrum, LJ- zerhand te Beveren op za terdag 18, zondag 19 en zondag 26 december. In de rolverdeling noteren we Walter Cools (Pitje Vogel), Walter Mertens (Suske wiet), Wim De Schepper (Schrobberbeek), Leonza Buytaert (Polien Pap), Her man De Rop (duivel), Fran cois Smet (koster), en nog een 25-tal medewerkers. Kaarten tegen 120 frank te verkrijgen bij de leden en bij Walter Mertens, Markt 30 te Beveren tel. 775.80.38 waar ook gratis genum merd wordt Nummering ook telkens één uur voor de voorstellingen in het Gil denhuis. Groepen en hou ders van Plus-3-paspoort genieten van verminde ring. W.D.G. Voor de eerste maal sinds haar stichting in 1975 brengt de «Claerhaegse Comedie» die naam wist te verwerven via geslaagde toneelopvoeringen in openlucht op oude boerderijen in de Faluintjesstreek, toneel in zaal. Enerzijds omdat niet elk stuk zich leent tot opvoering in openlucht en anderzijds om de spelers eens een rustigere vakantieperiode te gunnen. Volgende zomer zijn ze er echter weer. Op 8, 7, 13, 14 en 15 oogst wordt op de Hoeve Van Cauwelaert, Nieveldriesweg 3 te Meldert, vermoedelijk met «Robert en Bertrand in de Faluintjes», een zangspel aan de plaatselijke omstandigheden aangepast, opgevoerd en voor het tienjarig bestaan in 1985 wordt de opvoering van een zeer gekende operette overwogen. Deze werkgroep voor vormingsteater maakte vrij dagavond 26 november de Aalsterse kontreien on veilig. In zaal Netwerk, voor de gelegenheid omge toverd tot een echt oerwoud, vertoonden zij met veel zwier hun komische revue tussen jungle en zoo of was het eerder een programma over vrede en vrijheid? Met een geadopteerde ver sie van «De Mirakelma kers», een dorpeklucht van de Weetvlaming Roger Pie- ters, lukte de «Comedie» an dermaal een schot in de rooe. Wie kwam om een toneelop voering op hoog niveau mee te maken kwam er uit eraard niet aan zijn trek ken. Zulks was alleszins niet de bedoeling. Wél een avond pretentieloos toneel, entertainment van de goede soort in typisch Meiderts dialekt gebracht en volledig inspelend op plaatselijke toestanden en aktualiteit. Niet voor niets luidde de ondertitel van het stuk «Overleeft Meldert de fu sie...?». Een oud zeer dat nog steeds de buitenmens beroert en in zijn diepste vezels treft. Fusie die het autentiek dorpsleven van «inboorlin gen» doet wegkwijnen. «In d"Helle», het énig resterend café op het Dorp ziet men de klandizie met de dag ver minderen. In de kerk gaat het zo voor pastoor als voor koster steeds diminuendo en de dorpsschool heeft welgeteld nog één leerling. De rest is dan navenant. Bij de pakken blijven zitten ligt echter niet in de dorpse volksaard en de joviale waard Louis, de filosoferen de koster van alle markten thuis en de pedante school meester willen er iets aan doen. Meldert mag geen godvergeten gat worden. Hoe men er dan in slaagt van Meldert een attraktie- pool te maken zodat «ons dorp floreert» en het mid delpunt van de regio wordt verklappen we üever niet. We willen uw pret inder daad niet bederven! Drie bedrijven lang blijft er echter spanning en zelfs moderne media komen er bij te pas met vegen uit de pan naar zowat alleman. Joe Maesschaick die de re gie voerde zorgde alleszins voor een in elkaar passend geheel met heel wat gekke toestanden die de kijker voortdurend in de ban hiel den. Dat hij daarbij nog de rol van reporter op voor treffelijke wijze vertolkte is hem een verdienste te meer. Mannelijke hoofdrolspelers die het stuk schraagden waren Roger Van Nuffel als de waard, vlot, plankvast en steeds ad rem, Roger Van Keer in de rol van de dorpskoster die hem als op het lijf geschreven was en Willy De Valck als de dorps onderwijzer die voor zijn eerste optreden zeker ver dienstelijk was. Bij de dames bevestigde Jean nine De Koninck haar kapaciteiten, zowel als typi sche dorpskwezel als in de rol van «Apollonia» en werd Monique Sterckx, de mon dainere bazin uit een stads- café die ook te Meldert een rol wil spelen, dé veropen baring. Bijna niet te gelo ven dat het haar eerste op treden op de planken gold. Een debuut was het alles zins voor de jeugdige Ber- linde Roggeman, de guitige herbergprinses die ook «in hogere regionen» furore maakte. Pittoreske figuur was even eens de champetter, neer gezet door Stefaan De Croes, de «man der wet», steeds paraat met stylo en notaboekje ter verdediging van de belangen van de maatschappij. Met zowat al le «kwaliteiten» die door gaans aan een champetter worden toegeschreven. Als gewone cafébezoekers toonden verder Hans en Theo, vooral bij hun stil 8pel aan de juke-box en ze ker bij de gag van hun uit eindelijke rentree dat ook het minste «bijrolletje» het geheel prachtig kan dienen. Spelen in dialekt blijft wel telkens een delikaat geval, vooral wanneer niet alle vertolkers het lokale dia lekt beheersen. Dit schoon heidsfoutje namen de kij kers er echter graag bij. U kan «de Mirakelmakers» nog meemaken nu zaterdag 4 december te 20 u. en zon dag 5 december te 18.30 u. Voor verdere informatie en reservering kan u terecht bij Fons De Koninck die de algemene leiding heeft, via 052/35.64.20. LH Irene Babbelaar, de presen tatrice van het suksesrijke produkt «Libido» maakte het mogelijk wegwijs te ge raken in deze wildernis. Zij introduceerde het pubhek talrijke buitenbeentjes. Eerst en vooral professor Oppenheimer, op expeditie naar de vredesduif. Geen gemakkelijke onderne ming, want eens in de broesse werd hij gekon- fronteerd met tal van ge welddadigheden. Het on heil bleef hem maar achter volgen. Op een bepaald ogenblik stort het vliegtuig van se kretaris-generaal Luns neer in dit verlaten gebied. Waren er overleven den? Was het Luns of zijn Oostduitse verpleegster of beiden? Vragen die hem voortdurend achtervolgen. In dit natuurlijk paradijs leven ook nog Tarzan en Jane met de kleine Walesa. Deze idealisten, niets ver moedend van wat er buiten hun vertrouwde omgeving afspeelt, blijven niet ge spaard. Hun hemel werd kapot gemaakt door de tal rijke ontmoetingen met af gevaardigden van vrije en onvrije werelden Herdertjes, valse koningen, amerikaanse adviseurs, KGB-agenten, CIA-bis- schoppen en godsplaatsver vanger zelf, koning Leo- nied Herodes Bresjnev, de peace-makerbende en nog veel meer andere tamme en wilde beesten, gewone en mensapen, muntslangen, olifanten, giraffen en. hul ken, turkse en poolse gene raals. Gedaan met onbekommerd voortleven, zij werden even eens gedreven naar de zoo met aan het einde de zoo bewaker die zekerheid in ruil voor vrijheid verkon digt. Deze groep durfde het aan om op een speelse, plezante manier de huidige maat schappij in al zijn facetten te hekelen. Niets bleef ge spaard, zowel nationale als internationale figuren kwamen voor de schand paal te staan. Hun hoofdte- ma Vrede was terecht gekozen. Kortom, akteurs die goed presteerden, zinvolle tek sten afgewisseld met hoem papa-muziek, meezingers en nog veel meer zorgden voor een boeiend geheel, een gezellig avondje uit. Spijtig dat het Aalsterse pu bliek weinig interesse ver toonde voor deze steengoe de produktie. (m*) Hamme. Jeugdmuziek te Kastel. Voor dit /concert was de belangstelling biezonder groot (vh) Voor een klad klassieke muziek kan U vanaf zondag 5 december in het onafhankelijk socio-kultureel centrum «Netwerk», De Ridderstraat, terecht. Klassieke muziek buiten de enigszins elitair aan doende sfeer en ver weg van het dominerend cere brale. Jonge musici krijgen er een podiumkans wat impliceert dat deze koncerten én voor de organizato ren én voor de luisteraar begaanbaar blijven. Men werkt dan ook meestal met 80li-i.nstrumantw.iii». ten alhoewel ook duo's, trio's en kwartetten aan bod komen. Sonates en kamermuziek liggen dan ook in het bereik. Elk koncert wordt daarenboven op ludieke wijze ingeleid en de duur wordt beperkt tot 45 minnen Om de veertien dagen kan U er frühshoppen voor nauwelijks 60 fr. Gestart wordt op zondag 5 december met een optre den van Guy Penson die Franse barokmuziek van Rameau en Duphy brengt op klavecimbel. Penson, eerste prijs konservatorium Gent, is lau reaat van de Con tinoprijs te Brugge en speelt bij het kwintet van de Jacobijnen en «Les Ennemis Confus». Terwille van de eindejaarsfeesten wordt het tweede aperitiefkoncert pas op 9 januari gegeven met re naissancemuziek op luit door Philippe, Malfeyt Op 23 januari brengt Claire Longue dan twee cello suites van Bach. De koncerten vangen telkens aan te 11 u. Oh) Haasdonk. Tassyns vertolkte de klucht Wie krijgt een baby?» in een regie van Etienne Van de Velde. Er volgt nog een opvoering op 5 december. Het weekend dat nu volgt is er op diverse plekken in het Waasland nog veel te doen op toneelgebied, de lezer had dat al begrepen. Men kan zich behalve naar de hierboven vermelde plaatsen nog reppen naar Sint- Niklaas in de schouwburg, waar Tijl zaterdag 4, zondag 5 en maanrfag 6 december voor het voetlicht brengt «De Caraïbische Zee» van René Verheezen in oen regie van Joe Kennis. Of naar Stekene, waar De Distelbloem op 3 en 4 december (en ook op 11 december) speelt «Niemand de deur uit» van Yvonne Keuls in regie van voorzitster Martins Van Ranst dit weekend in het Gildenhuiszaterdag 11 december in zwwi 't Helleken (Preekekeplein). (W.V. foto's lv) Parochie- en andere lokalen zijn dezer dagen in het-Land van Waas kader waarin de plaatselijke liefhebbersgezelschappen operei toneelgebied. De Wazenaren waren op klle fronten aktief en dat De Goudbloem in Lokeren een prestatie op Landjuweelniveau v, Tussen twee bedrijven van het Stekense eenakterfestival in en een vóór in Beveren Kamer Edelweiss het twintigjarig bestaan viert wij een kijkje nemen bij volgende groepen. Kallo De Const leveraers voerden met su/cses op Een kus van een Rus». Ook op J en 4 december nog mee te maken, in regie van Gui De Vriese. I Sint-Gillis-Waas. Daar speelde 't Soeflurken «Hartjes aan 't spit» in een regie van Lucien Van Acker en André De Xtunck. Het stuk wordt ook nog zaterdag 4 december opgevoerd. öint-fauwels. Clapdorp bracht in een regie van Leo Van de Voorde de klucht «Daar liegen we ons uit». Zaterdag 4 december is er nog een opvoering. ITouw jor de ot ov •ar v rt uitt at er peeld et een impo 2 louden ikatke aathei: Beft di oorbei ntelbG ito ur< en pk ren w laar m et ka ebeuri e tails Ip.h dii amer n de haaxfiji \uc A »rd c inck, iugt, fcgevj francii tens, L 1 prik tie en toe (jkt V duim Ichtini Jarc llancq fytvar ipots a «Trou Tolled gezon 11 en Spoelt an u leeft c ijk wo ties en Sinaai. Toneelkring Baudeloo bracht in het parochiehuis drie eenakters, dit zijn alle akteurs die meespeelden. (egezo neer B Pranci bevoor de grh vertel!» Simoru De Vijl een wc dere m ze zich facette grime, (oefenc en zo) met g] slaagd ry w TV-me Tusser heel w nomen Jeugt. geven gen, oi te mal bereid) uit de Caluwi Blanoq Haver,

De Voorpost | 1982 | | pagina 22