telasting op vrijgezellen n Lokeren De Vlasbloem (Nieuwkerken) met «Parels voor de zwijnen» lameleon speelt toneel Novemberavond bij Pantha Rhei te Overmere De bolhoeden uit Moerzeke spelen «De verkochte grootvader» De Voorpost - 3.12.1982 23 Dendermonde. In de 'zaal Casino speelde de Rederijkerskamer .De Rasiers., (v) ^ndluckhTyr'v)"'" J fc *Btoe' «Parels voor de zwijnen», een hedendaags, sociaal en samenwonen is vaak een en diepmenselijk stuk. De Vlasbloem brengt het in probleem gaworden. Nieuwkerken, met «zang» en muziek. Voorstellin- «Parels v°°r de zwijnen» is een van de meesterwerken gen op vrijdag 10, zaterdag 11 en zondag 12 van de Brit John Arden. In 1958 beleefde hij met «Live oplossing. Zijn thema's zijn: geweld en geweldloos heid, vrijheid en opstand, orde en anarchie. Ardens' werk is reeds meermaals met dat van B recht vergele ken. «Parels woor de zwij nen» is één van zijn beste. De Vlasbloem brengt dit werk in een regie van Fred De Winne. Kaarten (100 frank) zijn vooraf te ver krijgen in de Kring, in de Vrasenestraat 13 (Lotus) en de Nieuwkerkenstraat 137 (BBL). W.D.G. okeren. Het hele team van Kameleon verenigd, (md) .Trouwen of betalen» is een landelijke klucht van Walter Kalkus. Ze werd gende roilen vertolkte hij in mlledie herwerkt en aangepast door regisseur Luc Arbijn. Wie van de „Arsenicum en Oude Monde lach houdt (en wie sou dat niet?) kan terecht op vrijdag 10, zaterdag Kant., „Boeven en made- £>ndag 12 deoember telkens om 20 uur in de Stedelijke Basisschool defies. Bpoele 40 te Lokeren. wordt echter gemaakt door de figuratie van kinderen: Leen Baeke, Bart Van Bas- telaere, Frank Van der Jeugt, Ann en Tom Van Ha- Een verdiende hulde aan re gisseur Luo Arbijn Luc heeft maanden op voor hand gewerkt aan dit stuk. ["rouwen of betalen» komt, en Aimé Van Uytvanck. »r de herbewerking, heel Voor het vlotte verloop en ot over bij het pubhek het volgen van de tekst laar vergt van de spelers staan de opgeefsters Jeani- et uiterste. Vooreerst om- ne De Loor en Katleen Pop- o at er in het dialekt ge- pe in. Zoiets vereist een verCaroline en Saskia Van jeeld wordt. Aangezien voortdurende koncentratie. Trappen, Kris en Patrick en 8t een klucht is, dient het Aan de ogen en aandacht Karin Van Uytvanck. inpo zo hoog mogelijk ge- van een toneelmeesteres ouden. Wat een prima mag niets ontgaan. Mar- ikstkenms en planken- leen De Boescher moet astheid vereist. Het stuk daarvoor steeds bij de pin- eeft drie maanden intense ken zijn om in alles en nog jorbereiding gevergd, wat te voorzien. Tenslotte stelbare uren repetitie en zorgt voorzitter Mare De [to uren aan dekorbouw. Caluwé voor de koördinatie van het ganse gebeuren en ton pluim voor het dekor dat is niet weinig. Aan hem fren werd er gezwoegd en te zorgen dat er niets mis- uar materiaal gezocht om loopt, iet kader van het ganse ebeuren tot in de kleinste Het stu* etails te realiseren. U voelt Zoals gezegd gaat het om ich direkt thuis in de huis- een landelijke klucht. U tamer van de boerderij of kunt die situeren in eender n de voorhof. Het dekor, welk dorp. taarfijn uitgewerkt door Mathias Breedelingen (Ro- uc Arbijn, werd gereali- ger Van Bastelaere) is een »rd door Aimé Van Uyt- boer van ongeveer 60. Hij ■nek, Guido Van der heeft het nooit gemakkelijk tugt, Emelinde De Block, gehad en tijd om te trouwen arin De Boescher, Paul was er voor hem niet weg- Bgevy, Mariette Drieghe, .gelegd. Hij slijt zijn dage- rancine De Vos, Pol Roos- lijks leven op het boerenerf ms, Leon Smet en Etienne samen met zijn bazige zus- Van Haver Teamwerk ter Catharina (Leonie De laeft hier aangetoond dat Caluwé). Zij is één brok praktisch onmogelijke din- temperament, niet op haar jen toch kunnen verwezen- tong gevallen en domineert Ijkt worden. Een grote alles en iedereen. Vera (Ka- iuim daarvoor! Voor be- rin Vercauteren) zorgt voor Ichting en geluid zorgen het huishouden en heeft het larc Adriaens, Herman meer dan eens aan de stok knequaert en Aimé Van met de bazin. Haar dagen Jytvanck. Wanneer de worden echter opgevrolijkt ipots aanschieten is het een door Frans (Dirk Vercaute- uniek festijn. Hoeveel werk ren), knecht bij boer Ver- lan uittesten en zoeken drongen. Zodra hij de kans leeft dat gekost? Natuur- ziet gaat hij Vera opzoeken. [jk wordt tijdens de repeti- Boezemvriend van Mathias les en de opvoeringen ook is Alois Verdrongen (André roor een natje en een droog- De Rooze). Ook vrijgezel, |e gezorgd. Geen nood wan- ziet het leven optimisti- teer Mariette Drieghe en scher en komt Mathias al alleen, (dm) Yancine Beirnaert voor de eens verlossen van het juk evoorrading instaan. Over van Catharina. Fientje (Lea Eerst de oorspronkelijke de grime valt zeker wat te Verstraeten), een bedelares, tekst uit zijn onpersoonlijk- fertellen. Beide grimeuses, is schijnbaar een meelij- heid gehaald om de kijkers Hmonne Carnoy en Nancy wekkend figuur maar haar een boeiend en aanvaard de Vijlder, verdienen zeker ogen en oren staan niet op baar stuk aan te bieden. Tij- Ben woordje van lof. Meer- de verkeerde plaats Bar- dens de meer direkte voor- dere maanden bekwaamden bier Peter Vossaert (Daniël bereiding, de uitwerking zich te Antwerpen in alle Daeyaert), ook al vrijgezel, van het dekor of de repeti- tocetten van de moderne is zowat de dorpsfilosoof. ties is hij met zijn eisen [rime. Vooral veel praktijk Denkt op alles raad te we- soms tot het uiterste ge- oefenen met huisgenoten ten en probeert vooral de gaan. Maar hij was ook m zo) zorgde ervoor dat zij snuggerste te zijn. De hond hard voor zichzelf en heeft met glans in de eindproef Max (van Etienne Van Ha- geen enkel detail over het slaagden tegenover een ju- ver) is de stille getuige van hoofd gezien. Zelf stond ry waarin verschillende de evenementen. Luc Arbijn meer dan hon- TV-mensen zetelden. Op zekere dag wordt de derdmaal op de planken. Tussendoor worden ook dorps rust verstoord door heel wat foto's en dia's ge- het angstaanjagende Hij ging van start in het nomen door Guido Van der nieuws dat er een belasting Jeugdtoneel o.l.v. Eddy Pi- Jtougt. Om ruchtbaarheid te gaat geheven worden op ca vet en speelde ondermeer geven de voorstellin- vrijgezellen tenzij ze drie- hi «Repelsteeltje», «Kabou- gen, om het stuk publicitair maal afgewezen worden *ers in de Stad», «Schild- te maken staken volgende ofwel krankzinnig Verder wacht pas op». Bij de Sin- bereid willigen de handen nee, dat vertellen we lek- fravrienden akteerde hij uit de mouwen: Mare De ker niet. U komt zelf zien onder verschillende regis- Caluwé, Herman naar de vrijgezellenkaprio- seurs zoals Carlos Goeters, Blancquaert, Etienne Van len en de verrassende ont- Daan en Kris Van den Dur- Haver, Karin Vercauteren knoping. Gans dit gegeven Pél. Meest in het oog sprin- «Huwelijk8rei8 zonder man». Verder zorgde hij voor het dekor in «Het Wit te Paard» en «Waar de ster- re bleef stille staan». In fe bruari '83 krijgt u hem te zien bij de Sinfravrienden in de rol van Dokus in «De Wonderdoktoor». Hij werd aangezocht door toneel groep Kameleon om op te treden in «Boemelende Be driegers» onder regie van Mare De Caluwé. Voerde december. Telkens te 20 uur in de Kring. Een stuk dat door ükë~pigs» "^jn~döorbraak~ woord en situaties niet voor elk onvoorbereid of al Een toneelwerk dat toen te jeugdig publiek geschikt is. van een profetische visie getuigde op wat inmiddels De sanni's krijgen een so- beton- en asfaltweg. Daar- een algemeen erkend maat- ciale woning. Er is zelfs een naast heeft men wijken la- schappelijk probleem is ge- badkamer in dit huis. Alles ten verkrotten en hebben worden. John Arden wordt binnen de kortste tijd hippies nieuwe vormen van schreef ook een enorm aan- aangepast aan «hun» le- vagebondschap doen ont- tal stukken voor radio, to- venswijze. Dat is niet hele- staan. Men stopt gastarbei- neel en tv. De door hem maal naar de zin van «de ders in getto's. Kijk maar voorgestelde konflikten gemeente» die hen uit een eens goed rond. Het wonen iaat hij opzettelijk zonder barakkenkamp naar deze nette wijk overgebracht heeft. Ook de buurt gaat met het gedrag van de San- nis niet akkoord. De wijk bewoners zijn immers alle maal fatsoenlijke mensen die in even fatsoenlijke ge zinnen samenwonen. Van de Sannis moet men op zijn minst zeggen dat ze samen hokken. Het gedrag van de Sannis botst met de schijn heilige burgerlijke moraal en gedragsnormen van de - buren. Dat leidt tot een maatschappelijk konflikt dat gewelddadig uitbarst. «Parels voor de zwijnen» is echt. Wat wordt opgevoerd komt echt voor. De afbraak van de volkse wijken en stadskwartieren gaat op ve le plaatsen samen met ver plichte of noodgedwongen overbrenging van mensen naar zielloze wijken. U waet wel: huisje naast tuintje en nog eens huisje naast tuin- tie. De enige open ruimte blijft veelal beperkt tot een Nieuwkerken. De Vlasbloem vertolkt weldra Parels voor de zwijnen.. De Overmeerse toneelvereniging «Panta Rhei» bracht in de zaal van de meisjesschool te Overmere twee dagen na elkaar een geslaagde voorstelling van «Een avond in november» een tijdsgebonden stuk van de Vlaamse auteur Soetewey. De regie was in handen van Luk Vernimmen. Tweemaal moch ten de leden van de toneelvereniging zich verheu gen in een flinke belangstelling. Lokeren. Vera en Frans laat men best geen minuutje daarna zelf de regie van «Tante Jutta» en nu «Trou wen of betalen». Luc vindt het nu wel spijtig dat hij alles niet nauwkeu riger heeft bijgehouden. Maar ja, als je al zo'n kleine 15 jaar op de planken staat ga je op de duur de tel kwij traken Voorzitter Mare De Caluwé en zijn medewerkers kun nen niet meer dan u een goeie raad meegeven. Wilt ge nog eens echt gezond lachen kom dan naar de Spoele in Lokeren op vrij dag 10, zaterdag 11 en zon dag 12 december a.s. Wie de Kameleonboot gemist heeft op die dagen kan nog in schepen op zaterdag 18 de cember. André «Een avond in november» is een stuk dat het heeft over de relaties tussen familiele den, over mensen die be stendig in konflikt geraken met de moderne opvattin gen van deze tijd. Advokaat Bruno De Weerdt, flink gespeeld door Danny De Bock, en zijn charmante echtgenote Vivi, die door Hortense Van We- semael ten tonele werd ge bracht op een overtuigende wijze, wonen op een luk- sueuse flat in een residenti ële wijk. Het echtpaar zou best in elke Vlaamse ge meente of stad kunnen wo nen. Zij zijn al vijf jaar ge huwd en hun geluk kan niet op. Vivi voelt zich in derdaad best thuis in haar zorgeloze wereld. Toch is er een ding dat tegensteekt: de vervelende geborgenheid van haar omgeving. Bruno van zijn kant, heeft een al te drukke praktijk en heeft dus geen tijd om zich te bekommeren om zijn vrouw. Hij aast op een car rière aan de balie en koes tert bovendien nog politie ke ambities. Komt dan het bericht dat de vader van Bruno ziek is. Het is die ziekte van de ou dere man, die roet in het eten gooit. Bruno oppert de idee het hart van vader toe te vertrouwen aan een uni versiteit en het te gebrui ken als ruilhart voor een hartpatiënt. Het voorstel, revolutionair tot en met, stuit op hevig verzet van Paula, de zuster van Bruno (gespeeld door Katnen Schepens) en Ronny (ver tolkt door Johan Lateir). Ronny windt er geen doek jes om en slingert Vivi en Bruno de werkelijkheid in het gelaat: jullie leven een schiinleven, zo roept hij uit. Komt dan ook nog de broer van de ziekelijke vader ten tonele. Die wijst de jonge ren terecht. Transplanta ties kunnen en mogen al leen maar uitgevoerd wor den wanneer de persoon aan wie het orgaan toebe hoort daartoe zijn toestem ming heeft verleend. Het is pas na vele en moeizame emotionele ruzies dat de wijze woorden van oom Marcel (prima vertolkt door Rik Coppieters) worden aanvaard door de jongeren. Raf De Bruyne maakte het dekor voor dit stuk. Hij werd bijgestaan door Wal ter Eeckhout, Dirk Van Hee, Juul Lateir, Herman Van Heer, Willy Bauwens en Cyriel Bombeke. De be lichting en klank was ih handen van Dirk Van Hee. Marc Van Royen was to neelmeester en de grime was in handen van Joeke Buyse. Berlare. Panta Rhei bracht «Een avond iq november» voor het voetlicht, (hj) TT Op zondag 12, zaterdag 25 en zondag 26 december zal de folkloristische groep «De Bolhoeden» uit Moerzeke het blijspel «De verkochte grootvader» van Anton Ha- mik op de planken bren gen. De voorstellingen star ten telkens te 18.30 u. in zaal De Vier Gekroonden, Molenplein, te Moerzeke Dit stuk is gesitueerd kort na de tweede wereldoorlog. Het gaat niet zo best met de hoeve van boer Kreithoven. Financiële en familiale pro blemen zijn aan de orde van de dag. Hoe moet hij aan geld komen om zijn achter stallige hypo teekrente te betalen? Wat moet er met grootvader gebeuren, die met zijn guitenstreken voortdurend de boel op stel ten zet? Wanneer Kreitho ven in een vlaag van woede grootvader verkoopt aan een veekoopman, ontstaan er allerlei gekke situaties. De regie van dit blijspel is in handen van Colman Albert. De spelers: Pierre De Ruys- scher. Aline Decollage, Guy Moonen, Herman Vyt, Etienne Saerens, Philip De Ruy8scher, Bertha Lae- mers en Hélène Colman zul len zorgen voor een aange name en ontspannende avond. Kaarten zijn te bekomen bij de spelende leden aan de prijs van 70 fr. Op zaterdagnamiddag 11 december is er een voorstel ling voor de kinderen en mensen van de derde leef tijd. Meerdere inlichtingen kunt U hiervoor ook beko men bij de leden van de Bolhoeden. (bd)

De Voorpost | 1982 | | pagina 23