Baasroods Veerhuis voortdurend door Schelde bedreigd Ecologie te Aalst: een blik in de toekomst Stekense kulturele raad vindt oprichting jeugdraad overbodig «Bond zonder Naam» met «Kerstkaartenaktie Petrus Daman riskeert elke nacht zijn leven Artsen tegen atoombewapening Dorpen zonder openbaar vervoer 4 - 3.12.1982 - De Voorpost Aalst. Het stadspark Vervolg van blz. 1 schikte moment wat hen betreft dan om persoonlijk te gaan worden an alles en nog te bekritiseren. Zoiets als een riool-journalistiek. Een gron diger informatie met het hoe en het wat sommige zaken nu nog gerealiseerd worden, on danks dat de beurs leeg is muizen sterven bij de stadsont vanger van honger en ze krijgen voor weken ogen op steeltjes. De motivatie is er. De middelen ontbreken, spij tig genoeg. Niemand heeft af gehaakt. De Groendienst boert verder. En van een po ver nietsmendalletje is ie uitge groeid tot een werkelijk effi ciënt instrument tot uw dienst. Je kan er terecht voor alles en Aalst. Distels en onkruid worden manueel gemaaid. nog wat dat enigszins met groen te maken heeft. Een telefoontje, een bezoekje. In de mate van het mogelijke en binnen de toegelaten perken wordt hier aan al je «groen» wensen met de glimlach vol daan. En dit is nu eens rekla- me of politiek gezwans, maar «kei-zachte-groene» werkelijk heid. Moet je maar eens pro beren. Of het daarbij stopt? Neen, leefmilieu had en heeft meerdere pijlen op zijn boog. We gaan via voorlichting met brochures en daadwerkelijke begeleidingen over water- en luchtverontreiniging, over schade veroorzaakt door het overmatig gebruik van herbici den, strooizouten, ondeskun dige aanplantingen, kaalkap- pingen enfin, een oneindige waslijst van taken. Bezocht je wel eens een tentoonstelling om het even waar in de stad? Ja? Wel de dienst leefmilieu was er steeds vertegenwoor digd al was het maar met haar groene omlijsting. Had je wel eens last van ongedierte? Ook hier heaft leefmilieu een dikke vinger in de pap: rattebakken en -gift. Op simpele aanvraag. Onderhouden van de bermen, pleintjes, maaien met de kle- pel voor zover die kan maai en bij gebrek aan brandstof of defekt je hoofd gaat tollen wanneer je tracht al die taken op een rijtje te zetten. Eén punt dat praktisch nooit aange raakt wordt en ons toch nauw aan het hart ligt is de reini gingsdienst. Een full-time ser vice door weer en wind. En dan ben je zo verwend dat je gauw zonder «bedankt», zelfs een tikkeltje minachtend op deze mensen neerkijkt. Stedelijke reinigingsdienst Er wordt al veel geluld en gesuld om en met de reini gingsdienst. Moet je eens van kortbij meemaken. Niet gedu rende enkele dagen, maar en kele maanden. Samen mat die jongens van in de vroege och tenduurtjes de baan op. Wan neer jij je nog eens op je lui- lekkere zij gaat draaien en moeder de vrouw of die andere halve trouwboek maar da's dan toch nog al dromend in je armpjes neemt, dan staan zij reeds zwetend als een rund voor je deur om jouw vuilnis netjes op te laden en weg te brengen. Tot 10 ton per man en per dag. Zakken die tot hoog over de elleboog worden getild. Tot 1.000 stuks per dag voor sommigen. De extra gra tis service voor papier- en glas- ophaling. Een unieke regeling voor deze streken van een we kelijkse ophaling van hun gro te huisraad. Kan ik je wel eens een geheimpje vertellen: in de meeste gemeenten gebeurt dit slechts jaarlijks of heel spora disch. Hier bij ons kan je we kelijks deze dingen kwijt. Sim pel melden. Kan het nog be ter? En als klapstuk: de container- dienst en het bedrijfsvuil. Daar halen ze jaarlijks zo'n kleine 25.000 kubieke meter en 1 kubieke meter is het equiva lent van 1.000 liter vuil op. Alles als extra service sinds leefmilieu deze dienst beheert. Nou vraag ik jou: moet er nog vuil zijn? Dit alles kon gereali seerd worden dank zij de inzet van leefmilieu en zijn ideëen terzake. Een realistische aan pak van een zich steeds on weerstaanbare opdringende reorganisatie, in overleg en sa menwerking met het betrok ken personeel leidde uiteinde lijk tot onvoorstelbare resulta ten. Een klein voorbeeldje: sinds kort zijn er enkele wa gens wegens defekt of brand stofgebrek buiten dienst, en nu mijn vraag: wie van ons heeft daar enige hinder van onder vonden? Mijn vuilniszak was op de gestelde dag weg. De jouwe ook. Dank zij wie: dank zij hun personeel, zijn leiding. Hun inzet. Bij zomerweer ver zuipen in zijn eigen zweet, bij regen kletsen doornat achter die verdómde kar. Sneeuw en ijzel. Ze doen het. Wij zitten safe zolang er nog dergelijke diensten zijn. 'k Zou zo zeg gen: «chapeau jongens». En hoe verfoeilijk we persoonlijk het systeem ook vinden: «mer ci» als 't Nieuwjaar wordt. De drijfkracht(en) Het beste doe je eraan je een brochuurtje over dit ecologisch beleid in Aalst te laten bezor gen of aan te vragen. Onze ecologiste, ja want dat hebben we sinds kort ook, zal je bij alle vragen graag behulpzaam zijn, want het was ook zij tja aan het feminisme ontsnap je nooit die het puike geval letje uitdokterde en vormge ving gaf. Prettig om in te zien en volledig op zijn manier. Ze kon natuurlijk bouwen op vroegere realisaties van de «basis-Groendienst». Een tweespan, voorzien van een plank een gewone dan als tekenplank, een afgeschreven bureautje en een aftandse schrijfmachine. De druk moest natuurlijk van boven komen. En die kwam er ook. Zijn schepen A. De Maght, voedde haar telg op tot een volwaardi ge dienst. Bruikbaar, soepel, efficiënt. In al zijn facetten. Niets of niemandjs volmaakt. Ook deze jonge dienst niet, maar je weet pas als je iets geleerd hebt. Voor deze jonge dienst, nog geen Adonis in zijn soort, geldt hetzelfde principe. Maar geef haar de middelen en resultaten krijg je. Dat geven we je op een blaadje. Keurig geserveerd. Met cognac-sigaar als het moet. Afgerond. Aan gepast. Ingespeeld op de no den van vandaag met de ge dachte reeds bij morgen. Groen blijft- «in». Men gaat steeds meer en meer leefmi lieu-bewust denken. De op dracht is geen geintje. Voeg Aalst. Het gras van de bermen wordt met een klepelmaaier onderhouden. daarbij nog Huisvesting en zover die zich opbouwend laat met andere diensten op< Grondbeleid, en het wordt al- verwerken. Maar en dit weten nieuwe perspectieven. Voor lesbehalve een zacht gekookt we zeker: met het Groen zit komende legislatuur zitten eitje dit departement tot ieders het terug goed. Leefmilieu «safe». Houden zo! tevredenheid te besturen. Kri- krijgt terug een sterk beheer F tiek hoeft nu eenmaal, voor en een soepele samenwerking Vervolg van blz. 1 de streek welbekend is. Zij heeft zelfs twee elpees op haar aktief. Ze is dus zeker niet op haar spraakorgaan gevallen. «Soms moeten we het café enkele uren sluiten omdat er teveel water in de straat staat. In het ene ge val kunnen de klanten niet binnen, in het andere gera ken ze niet meer buiten. Toch mogen we van de stadsdiensten niet klagen, zegt ze. Uiteindelijk gaat het hier om bevoegdheid van de diensten der Zee- schelde. Voor de stommi teiten die hier vroeger ge beurd zijn, moeten wij nu boeten!» Toestand is ernstig Vlak voor de winter zal men inderdaad nog weinig aan de toestand verande ren. Dit jaar werd de nood- dijk aangelegd. Deze leunt nu tegen de veranda van Petrus Daman. Of die het zal houden is een andere vraag. Hij ziet er maar broos uit, hoewel de voet bestaat uit een negen meter brede laag zandzakskes. Het verbreden van de scheuren, het stilaan voor overhellen van de dam planken, het doorsijpelen van Scheldewater en het gebrek aan riolering maken van de hoek tussen de kerk en het Baasroodse Veer huis een echt knelpunt. In dien er in de streek nog overstromingen zullen plaats hebben dan heeft men daar de meeste kan sen. Die ganse hoek zou grondig moeten gesaneerd worden. Jarenlang wordt het nu al met lapmiddelen gedaan. Ondertussen kruipt Petrus nog elke nacht uit zijn bed om zich met zijn zaklantaarn op de afbrokkelende dijk te wa gen en zijn «vanne» dicht te draaien. Hoe die man nog geen erge ongelukken ge had heeft... (mdb) Op de laatste vergadering van de kulturele raad in Stekene noteerde men een voor dit adviesorgaan vry behoorlijke opkomst, namelijk 32 stemgerechtigde leden op 61 leden. Na de goedkeuring van de verslagen van vorige algemene en bestuursvergadering, gaf de voorzitter een kort overzicht van drie jaar werking van de raad. Aansluitend op dit overzicht keek de voorzitter in de toekomst en hoopte op een goede samenwerking met het toekomstige gemeentebestuur. Er werd een dringende oproep - fotokopiemachine: 4 vere- gedaan tot de bestuursleden JipngMi stencils 11. adressen- la» de d,verse verenigingen bes,and 0 <me" 2°" het wél om zich kandidaat te stellen '"'««sant vinden een voor de bestuursverkiezing van >><*ben de kulturele raad. Regelmatig zeediensten waar men als hernieuwen is zeker belangrijk vereniging een beroep kan op rirwnll hlanro affïrh»c 18 voor een dynamische werking De laatste tijd is het bestuur van de gemeentelijke kuituur- raad teruggebracht tot een drietal mensen. De rest is slechts een weinig aktieve ben de «aanhangers> doen!), blanco affiches méér gemeentelijke borden 21, vrijstelling van huur ge meentelijke lokalen of tussen komst in huur andere lokalen 21 (opmerking hierbij was dat kleine verenigingen een véél te De bestuursverkiezingen gaan 8root d«' van hun oP^Sst - moeten besteden aan de huur door in februari '83 en de nog aktieve bestuursleden doen een oproep tot de aangesloten t c verenigingen om na te gaan of f5e!,kJ°™t_ee E6.'".!"?31 van lokalen bij een aktiviteit), kiosk 0, tent 9 (hier deelde het de stmngerechtigde van hun vereniging regelmatig aanwe- «hikking heeft en die tegen zig is ip de alfemene vergade- «n P'R°nd« ™ht prijsje ver- ring van de kulturele raad. huurt!) en vnje rubriek 2. Men vraagt ook om in de vere- Kalender en kulturele dag nigingen te bespreken en/of de Opvallend was dat gevraagd mogelijkheid te onderzoeken werd naar de mogelijkheid om om in 't vervolg iemand af le vanuit de kultuurraad een verenigingen die zich daar reeds mee bezig houden, te ondersteunen. Geen nood aan jeugdraad De aanwezige jeugdverenigin gen spraken en dit is op z'n minst opvallend en merkwaar dig de wens uit om lid te blijven van de kultuurraad en géén aparte jeugdraad te vor men zoals in partijpolitieke propaganda gesuggereerd werd. De jeugd contra de vol wassenen-politiek dus. Vinden die jeugdbewegingen de gang van zaken, de manier van wer ken enz. in en van deze ge meentelijke kulturele raad dan ideaal of heeft het «iets» met politiekers te maken? Wij die dachten dat «de jeugd» naar verbetering en vernieuwing hunkerde.. De tamelijk vruchtbare verga dering werd afgesloten met «allerlei mededelingen». Daar uit onthielden we ondermeer dat er blanco-affiches gratis ter beschikking zijn van de vereni gingen. Ze zijn te verkrijgen op de kultuurdienst van het gemeentehuis. Aan de gemeente zal woi gevraagd om de ouderkt tees van de diverse scholet te nemen in het subsidie teem van de kultuurraad, v nu zijn die komités té we gemotiveerd om mee te we ken aan de aktiviteiten van gemeentelijke kultuurraad. Het embleem van de werd voorgesteld: een kaï van Stekene met daarrond e Kt h kele «c's» van kuituur... Ori en e< neel is anders! Bent In december wordt het aktii m „j feitenverslag opgevraagd. Tfoj, j gen die tijd zullen de verei gingen het gewijzigd punt< systeem hebben ontvangtm 1 De resultaten van de enqué over de glaskontainer in Ma, Hellestraat zullen eventui twet worden gepubliceerd in h e he «Nieuws- en Rcklameblad»! onde er werd gesuggereerd om dt lge2{ gelijke enquête eventueel i jL. grotere schaal te organise» Misschien door het Ruyssev dekoor? olgei vaardigen die eventueel bestuursfunktie zou willen op nemen in de kulturele raad Subsidie of materiële hulp Daarna kwam een diskussie op gang in verband met de even tuele vervanging van het subsi- Het dorpscentrum van Baasrode heeft al verschillende keren onder water gestaan. Steeds werden lapmiddelen gebruikt om de oorzaak daarvan uit de wereld te helpen. Ook dit jaar vreest men dat het weer een ramp wordt, (arch) soort aktiviteitenkalender uit te geven, want «de aktiviteiten worden in het informatieblad meestal té laat aangekondigd». En dót kan iedere Stekenaar getuigen: in het informatieblad dat half november in de bussen kwam, staan ook nog de aktivi- diestelsel door een verlening teiten voor oktober aangekon- van diverse materiële hulp aan digd! Deze - kalender die dan Ook te Meldert ontplooit «Bond zonder Naam» in het kader van Welzijnszorg, allerhande aktiviteiten. «Bond zonder Naam» werkt aan de basiskuituur van de mens, de kuituur van het hart en zulks op twee vlakken. Tot het kulturele behoort in de Velen worden dan ook in de eerste plaats het verspreiden steek gelaten en jaarlijks van hefboomslagzinnen, een stuurt Bond zonder Naam kerst- en nieuwjaarspaketten met rookgerief, versnaperin gen, wensen en de originele kalender. Wat betreft de socia le initiatieven is er allereerst de aktie «Mensen in Nood», de zorg voor mensen die niet langs de gewone weg geholpen kunnen worden. Aktie voor mensen die ontspoord zijn, ge broken, gedegradeerd tot tweederangsschepselen, tot hopeloze gevallen. Ook een Bond zonder Naam werkhuis waar de meest verge- tenen werk en voedsel vinden. Mensen zonder werklozen steun, gehandicapten elï men sen die overal de deur gewezen worden kunnen er terecht. Een oplossing alleszins en mo gelijk een brug naar vast werk. Bond zor.der Naam heeft ook een dépannagedienst voor wie zich zelf niet (meer) kan behel pen. Verhuizingen, herstellin- mentala aktie tegen de in teriële welvaart verstikte mo derne mens die geestelijk steeds armer, oppervlakkiger wordt. Van de hefboomslag zinnen met kernachtige kom- mentaar worden er maande lijks niet minder dan 200.000 verstuurd die dan ophangen in woonkamers, winkels, cafés, kazernes, werkplaatsen cn noem maar op. Zinnen die vele honderdduizenden elke maand bereiken. Verder is er ook da telefoon met «vitami nen voor het hart» waarbij een geheimzinnige stem dag en nacht een beetje licht brengt in deze duistere wereld. Boven dien is er de aktie voor gevan genen, de meest vergeten en minst geachte groep waarvan de meerderheid echter .geen kriminelen zijn doch in dwaze en soms pijnlijke omstandighe den tot een misdrijf kwamen. gen, e.a.m. alles totaal gratis. Verder is er een home voor thuisloze vrouwen en een hotel «Mensen in Nood» voor man nen die uit de gevangenis ko men op weg naar een nieuw en beter leven in de maat schappij Bond zonder Naam engageert zich dus voor heel wat projek- ten, alleen te financieren, niet via bedelen of geldinzamelin gen, doch door de opbrengst van de jaarlijkse kerstkaarsen- aktie. Kerstmis als feest van liefde met de kleine kaars als brandend licht, een warme hand voor mensen letterlijk en figuurlijk in de kou Voor nadere informatie of be stellen van kerstkaarsen en aanvragen van maandelijkse toezending van hefboomslag zinnen kan U terecht bij Jan en Godelieve De Geyselaer-Vas- tenavond, Stevensveldstraat. LH de verenigingen. Bij de stem ming op de vorige algemene vergadering stemden 20 leden vóór het behoud van het huidi ge puntensysteem, 5 leden voor het verlenen van materie le htilp. Het werd ook deze wél jour» zou zijn, kan verspreid worden naar alle ver enigingen of indien er geld genoeg is naar Alle inwo ners. En nu een vraagje van ons: wie heeft de bestaande aktivitei- De bekende Aalsterse arts dr. Jef De Loof «defi leerde» al vaker door De Voorpost. Hij zit de Medische Werkgroep tegen Atoomwapens voor. Als een geneesheer zich tegen atoombewapening uitspreekt dan vindt zo'n standpunt toch wel enig gehoor, het heeft gezag. Jef De Loof spreekt op dinsdag 7 december om 20.30 u. in de stadsschouwburg van Sint-Niklaas, Van Britsomstraat, over «Artsen tegen atoombewa pening». Hij wordt ingeleid door Jef Foubert. De voordracht wordt georganizeerd door de Katho lieke Gilde-Katholieke Vlaamse Hogeschooluit breiding. keer een «gevecht» van grote tenkalender van enkele jaren tegen kleine verenigingen, geleden afgeschaft? want door het subsidiestelsel Er werd ook gevraagd wat Je worden de kleine verenigingen raad doet met het geld in kas. benadeeld, want deze kleine Het antwoord was niet af- verenigingen kunnen minder doend, want naast het 'aten gemakkelijk een beroep doen drukken van affiches 'treeg op bestaande infrastruktuur en men te horen dat het geb. werd allerlei middelen. De grote gebruikt voor de wan lelbro- verenigingen worden daarbij chures. Van die brxhures meestal nog «gepatroneerd» heeft men dan inkomst „-n cn door kapitaalkrachtige mensen later zal men zien wat men met of groeperingen. Deze kleine dót geld gaat doen! dikwijls dynamische, maar Verschillende ve.enigingen tegen de bierkaai strijdende hebben interesse voor het op- verenigingen zouden dus meer richten van een kulturele dag. gediend zijn met materiële Elke vereniging zou zich dan hulp. op één of andere manier kun- Enkele mensen stelden tussen- nen voorstellen, naar buiten oplossingen voor: wie z'n sub- treden. Dit door middel van sidie wil behouden kan dat, een tentoonstelling, een soort wie materiële hulp wil kan die markt. Het Kemzeekse Ha- ook bekomen. Bij stemming broekwijkkomité is van plan wordt nagegaan welke vormen iets dergelijks te organiseren, van materiële hulp toch inte- maar zou enige ondersteuning ressant zouden zijn. We geven hieronder de vormen van voor gestelde materiële hulp, ge volgd door de hoeveelheid (aanwezige) verenigingen die voor die bepaalde vorm van materiële hulp zijn geïnteres seerd. van de kulturele raad op prijs stellen. De werkgroepen funktioneren niet meer. Er werd gesugge reerd om bijvoorbeeld een werkgroep verkeersveiligheid op te richten. Dit zou vooral goed zijn om de werking van In het raam van een algemene reorganizering van de reizigerstreindienst ligt de bedoeling voor, sommige weinig gebruikte stopplaatsen af te schaffen, maar dan wel pas nadat de NMVB haar autobusdienst heeft aangepast zodat die dorpen toch nog over enige vorm van openbaar vervoer zouden blijven beschik ken. Dat antwoordde minister van verkeer De Croo onlangs op een parlementaire vraag van VU-senator Nelly Maes. Hij voegde eraan toe dat vóór die ingreep zal worden toegepast éérst het advies van de Gewestelijke Ekonomische Raad voor Vlaanderen zal worden gevraagd. Nelly Maes had aan de minister gemeld dat sedert 23 mei jl. liefst 43 Oostvlaamse dorpen of kerkdorpen 's zondags over geen énkele vorm van openbaar ver voer beschikken en had opgevangen dat er nog méér schrappingen zouden in de maak zijn. Zij vroeg aan minister De Croo of die een lijst kon voorleggen van dorpen en kerkdorpen in Oost-Vlaanderen die in 1984 noch over trein noch over bus kunnen be schikken. Minister De Croo antwoordde dat de NMBS sinds januari '82 geen énkel station of stopplaats heeft opgedoekt in Oost-Vlaanderen, zelfs niet op zonda gen. Wel moeten acht gemeenten in Oost-Vlaanderen het 's zondags zonder openbaar vervoer van de NMVB (bussen dus) stellen. Die (nood)maatregel verantwoordt de bewindsman door erop te wijzen dat de lijnen in kwestie, of althans de stopplaatsen,, 's zondags nauwelijks benut worden, dat de sociaale- konomische weerslag op zo'n zondag gering is en dat het besparingseffekt per afgeschafte kilometer op zondag bijna tweemaal zo groot is als op een weekdag. Over wélke (kerk)dorpen het gaat kon niet worden achterhaald. Als daar ooit een «autoloze zondag» wordt ingevoerd zitten die entiteiten natuurlijk he lemaal in de puree, minister De Croo zal dan vermoedelijk een helikopter laten aanrukken om de kerkgangers en de voetbalfans naar hun oord van bestemming te brengen. W.V. Voi de anko r no e vo :r wa 1 no prij :ze p aanc u30 end( cht aard eeln«

De Voorpost | 1982 | | pagina 4