i Nieuwe Sint-Niklase landbouwschepen Bernard Deyaert al dertig laar aktief binnen de CVP Vo «Schooltje in Melsele moet blijven PVV-Lokeren «Het zit er bij de CVP bovenarms op» Verongelukt in Vrasene ept Stellingname van de Volksunie 8 - 3.12.1982 - De Voorpost De aanduiding van het nieuwe schepenkollege van groot- Sint-Niklaas deed de laatste weken nog al wat stof opwaaien. Niet alleen was er de tendens tot vernieuwing en het verdwijnen van een aantal oude getrouwen als Vergauwen en Foubert, maar er was ook de problematiek rond het schepenambt van landbouw. Wy verwijzen hier o.m. naar de kontroverse tussen Van Rumst en Dhollander waar ons blad het reeds vroeger ovar had, maar ook naar een aantal belangrijke vergade ringen van stand- en party besturen, die uiteindeiyk de knoop doorhakten. Tot verbazing van sommigen, tot voldoening van anderen, kwam uiteindelijk Bernard Deyaart van Belsele met een ruime meerderheid als nieuwe schepen van landbouw uit de bus. Deyaert, die ook de in de vorige gemeenteraad zetelde, is 56 jaar an landbouwer van beroep. Hy is aktief in diverse besturen van party en sociale organisaties. Zo is hy o.m. voorzitter van de Landelijke Gilde en lid van het arrondis- sementsbestuur van de landeiyke gilden, K.V.L.V. en Groene Kringen van het Land van Waas. Hy heeft drie kinderen en is woonachtig aan de Marktstraat te Puivelde- Bdsele. Wy gingen even met hem praten. Mogen wij uw oordeel kennen merken dat het heel spijtig is over de voorbije verkiezings- dat senator De Bondt niet die campagne? plaats op de lijst heeft gekre- B. Deyaert Vooraf wil ik op- gen waar hij m.i. recht op had. De nieuwe Sint-Niklase landbouwschepen Bernard Deyaert. Zijn aanwezigheid had onze partij allicht de volstrekte meerderheid kunnen bezor gen. Als kompetant en ervaren landbouwvertegenwoordiger laat hij dan ook een leemte achter in de nieuwe gemeente raad. Wat nu specifiek de situatie in Belsele betreft, is het zo dat er in onze deelgemeente ditmaal twee boerenkandidaten waren, dat is dubbel zoveel als in 1976. Ik heb me daar geenzinds tegen verzet. Nu hadden we b.v. elkaar gerust kunnen bekonkurreren, maar daar zouden wijzelf noch de partij mee gebaat geweest zijn. Daarom ook besloten we nauw samen te werken en zo hebben we ons goed kunnen handha ven. Wij waren ook voorstan der van een nog meer gemeen schappelijke kampagne van al le boerenkandidaten, maar daar waren de andere niet steeds voor te vinden.... Was uw aanduiding als land bouwschepen voor u een ver rassing, of had u er zich enigs zins aan verwacht? B. Deyaert Ik moet eerlijk be kennen dat ik niet helemaal -verrast was. Zoals al de overi ge verkozen boerenkandidaten was ik immers eveneens kandi daat-schepen. Daarbij mag men niet uit het oog verliezen dat elke deelgemeente, dus ook Belsele, in het schepen kollege dient vertegenwoor digd te zijn. Toen nu vaststond dat Lenaerts uit Sinaai schepen werd namens de middenstand en namens die deelgemeente, wist ik dat ik een goede kans maakte. Opgemerkt weze hier bij nog dat Belsele de enige deelgemeente is die twee ver kozen boerenkandidaten heeft, m.a.w. er werden in to taal ca. 1300 voorkeurstem men uitgebracht op de boeren kandidaten van die deelge meente. U moet me goed verstaan, ik wil hier geenszins de populari teit van Hilaire Dhollander en het degelijke politieke werk van mijn voorganger Albert Van Rumst in twijfel trekken, integendeel. Maar het kan toch niet ontkend worden dat ik, zowel in de landelijke raad (die een aantal kandidaten naar voren draagt), als in het stedelijk partijbestuur (dat de finitief uitspraak doet), de overgrote meerderheid van de Kruibeke. De in Zwitserland verongelukte Mare De Nil en zijn kinderen Heidi en Mare werden onder massale belangstelling ten grave gedragen. Heel wat nationale CV P-prominenten (o.w. premier Martens en CV P-voorzitter Swaelen), CVP-vooraanstaanden uit het Waasland en vele vrienden van het gezin, familieleden ook, woonden de eucharistieviering en uitvaartliturgie bij in de Sint-Pieterskerk van Bazel. Het Waasland is diep geschokt door de tragiek die de familie De Nil zo teisterde (dw) In de nacht van zaterdag op zondag is ter hoogte van de' dancing Barbarossa in Vra sene de 21-jarige Monique Vercauteren uit de Helle straat 19 in Sinaai om het leven gekomen. Ze werd bij het oversteken van de straat gevat door de perso nenwagen die werd be stuurd door Ivan De Boe- vere uit Kallo. Bij haar aankomst in de Sint-Hele- nakliniek in Sint-Gillis- Waas was de jonge vrouw al overleden. stemmen achter mijn naam kreeg. Vanaf 1 januari e.k. wordt u dus landbouwschepen van groot-Sint-Niklaas. Welke zijn volgens u de voornaamste pro blemen waarmee u de e.k. zes jaar zult gekonfronteerd wor den en hoe denkt u er eventueel een oplossing aan te geven? B. Deyaert N.a.v. de voorbe reiding van de gemeente raadsverkiezingen werd een landbouwwerkgroep opgericht waarvan ik deel uitmaakte. De nota die dienaangaande tot stand kwam zal als grondslag dienen voor mijn toekomstig beleid. Het zou ons te ver voeren mocht ik hier alle knel punten aanhalen, daarom zal ik me dan ook beperken tot enkele ervan. Primordiaal is het grondbeleid. Er dient een voldoende areaal ter beschikking te blijven van onze land- en tuinbouw. Nieu we onteigeningen zullen afge remd, bosaanplantingen in landbouwzones moeten verbo den en braakliggende gronden dienen uitgebaat te worden. De infrastruktuur van onze be drijven dient verbeterd door verharding en aanpassing van landbouwwegen, sanering van waterzieke gronden door het uitdiepen en reinigen van be ken en grachten e.a. De strijd tegen de muskusratten, die hier en daar weer hun kop opsteken, dient intensief te ge beuren. Jaarmarkten en andere land- bouwmanifestaties zullen ver der worden gestimuleerd en de permanente vorming van onze boeren ondersteund. De burgers, ook de boeren, worden steeds mondiger. Vaak wordt het beleid verweten dat het te ver van de bevolking staat. Is daar wat aan te doen? B. Deyaert Er dient een dege lijke inspraak en participatie te komen van de landbouwbevol king in en aan het beleid. Ver meld weze hier o.m. de land- bouwadviesraad, waar alle strekkingen en landbouworga nisaties in vertegenwoordigd zijn. Deze raad bespreekt han gende moeilijkheden en geeft advies terzake. Het is dus een soort brug tussen de land bouworganisaties en de ge meenteraad. Daarnaast is er de landbouwkommissie, die de agenda van het schepenkollege onderzoekt. Zij bestaat uit ge meenteraadsleden van alle partijen (oppositie inkluis). Naargelang de omstandighe den zich wijzigen of de nood zaak zich voordoet kunnen eventueel nieuwe inspraakor ganen in het leven worden ge roepen. Een misschien wat delikate vraag bent u voor- of tegenstan der van de ruilverkaveling in groot-Sint-Niklaas? B. Deyaert Die kwestie is nog niet aan de orde geweest. Ik heb daar dan ook momenteel nog geen idee over. Terloops meen ik er wel te mogen op wijzen dat onderlinge ruil van gronden hier en daar reeds voorkomt. Boerenmarkten zijn hier en daar populair, maar roepen ook kontroverses op. Mogen we uw mening terzake kennen? B. Deyaert Principieel ben ik er niet tegen, hoewel het be- ichtet gc i pro eI( bben jebeecl lang ervan blijft. In iader geval zulk slechts een klein aantal gespt cialiseerde bedrijven hiervooi in aanmerking kunnen kornet 0 en die zullen djyi ook speciaal Ie hun aandacht moeten ricl op de kwaliteit van hun dukten. Gelooft u nog in de toekomt, van landbouw in een meer n meer verstedelijkt gebied zoals Sint-Niklaas er stilaan een het worden is? B. Deyaert Waarom niet? Wei zal de jongere generatie dege lijk geschoold moeten zijn, de liefde voor het vak hebt solidair kunnen samen wer ken, enz. Specialisatie in inten sieve teelten kan hier in vek gevallen een uitkomst bieden. Nog een laatste vraag. Waan bent u aan politiek gaa en wat beoogt u ermee? B. Deyaert Reeds dertig ji ben ik aktief binnen de partij. De vele ervaringen, de velt mensen die ik hierdoor leerde kennen hebben mijn interesse steeds levendig gehouden. Hei sociaal karakter, de mogelijk heid tot veel dienstbetoon zijn aspekten die me steeds i trokken. Zo was deelname de politiek al die jaren voor mij dan ook ean waar engage ment. Tol zover Bernard Deyaert ui Belsele, die vanaf 1 januari e.k. de nieuwe schepen van land bouw wordt van groot-Sint- Niklaas. Langs deze weg wen sen we hem een vruchtbaar mandaat toe. Adroo (terdag s. Volle k Deni wegv 'ti vuld e '«olkse ca Den< pre De jericht teen 1 t deze jrd in I ind. [et dri gin» al Fran k: Hul (Lai arom ar gaan doen rhi aailarl dden Haal kaal bi zijn iuisd ;r in les. et besi volgt ans D Dés [.fervoon OS—! ian-^eester. tut, tienne De uursiet r is jjnsbr Vrasene. De KSA-VKSJ vertolkte in regie van Gerry Dolfijn het stuk «Hoogheid uw kameel staat voor» In de loop van deze week raakte bekend dat de twee klassen van het vierde leerjaar in de gemeentelyke jon gensschool te Melsele zouden samengevoegd worden tot één studiejaar met een klasbevolking van 37 tieryarigen. Het kollege van burgemeester en schepenen Beveren had immers beslist dat de twee leerjaren niet langer konden in stand gehouden worden. Na tussenkomst by het kabinet Coens kwam aan het licht dat de normen reeds vanaf 1 september bekend en overtreden werden. De gemeenteschool van Melsele is immers gefusioneerd met Kallo dat iets minder leerlingen, nl. slechts 42 telt, zodat de besparingsmaatregel van minister Coens meebracht dat ofwel in Kallo slechts twee klassen mochten worden in stand gehouden ofwel in Melsele een klas diende weg te vallen. In het eerste geval zou Kallo geen graad-klassen meer hebben, in het tweede geval kreeg men een overbevolkt vierde leerjaar in Melsele. Van 16 december tot 16 janua- werpen de kunstenaar Ivan ri exposeert in de ontvangst- Good zijn recent werk ten- Lebbeke. Marie-Therese Meert speelt de vrouwelijke hal! van de Bp Building, Jan toon. De tentoonstelling kwam hoofdrol in «Het lijk is zoek», (v) Van R'jswijcklaan 162 te Ant- tot stand in samenwerking met Het schepenkollege koos voor de tweede oplossing. Dit ver oorzaakte grote verontwaardi ging bij dc ouders die meenden dat deze weinig pedagogische maatregel ten nadele van de Melseelse kinderen zou uitval len. Zij vonden het bovendien verdacht dat deze maatregel genomen werd na de gemeen teraadsverkiezingen, terwijl ervoor de niet-gesubsidieerde leerkracht wel uit de gemeen tekas kon betaald worden. De ouders, in protestvergadering bijeen, drongen aan bij het Beverse kollege van burge de vzw «De vrienden van het meester en schepenen om ge- nationaal scheepvaartmu- durende het ganse schooljaar seum». De tentoonstelling is de huidige oplossing voort te dagelijks toegankelijk van 10 zetten. Het schepenkollege gaf tot 17 uur. toe en zal de zaak op de ge meenteraad ter sprake bren- gen. Op een vergadering werd overigens gesteld door schepe nen Bosman, Blommaert en De Roeck dat met de bezwa ren van de ouders zal rekening worden gehouden. Bedenkingen van de Volksunie De VU is van mening dat niet alleen een minimum-aantal zou moeten worden vastge steld (om financiële redenen), maar dat ook een maximum klasbevolking dient vastge steld, om pedagogische rede nen. Nelly Maes, is van oor deel dat men de huidige onder wijsmethodes onmogelijk kan toepassen in klassen van meer dan 30 kinderen. Voor de kleine scholen in meer afgelegen gebieden zouden volgens de .VU afzonderlijke criteria moeten gelden. Deze partij wil dat Kallo zijn graad- Omtre oet de in jan tin d pen ment c klassen zou kunnen behoudeaF8e™e zodat de school van Kallo vol-tvolkin; waardig kan blijven functio-jet pen* neren. m als e Wat Melsele betreft meent de^ ^ur VU dat de ouders gelijk heb ben wanneer zij stellen dat k samenvoeging van twee kik b sen middenin het schooljaai Bo onaanvaardbaar is Wat vóó i Bol de gemeenteraadsverkiezingei beugr mogelijk was moet ook nadien financieel mogelijk zijn, al befte wai staat het gevaar dat door m» nister Nothomb een KB word uitgevaardigd dat aan de gc id hij meentescholen verbiedt oï riten, niet-gesubdieerde leerkracb- er hij ten verder te betalen. Het lijkt tikking in elk geval én voor Melsele én edes c voor Kallo beter dat afzonder- zitten, lijke tellingen worden gehou den (wegens de afstand tusset el. dai beide scholen) en dat vooi it stil Kallo een afwijking van dc h criteria wordt toegestaan. Ten slotte komt het de VU als ren' een laksheid over dat niet tij- werke dig werd gepoogd om gebruik daan. te maken van dc beperkte mo- gen tt gelijkheid tot afwijking van hel i KB van 3 juli 1982 (nl. tot i "c van het aantal organieke b ambten). chniscl ik tijde te fus iepen Een voorval als Melsele toont et bek voor de Volksunie duidelijk aan hoe snel sommige Coens- «besparingen» onmiddellijk zware pedagogische gevolgen veroorzaken, terwijl er op an dere vlakken geld wordt ver spild. Aldus een stellingname. Nelly Maes cols wc in de miel iheid c ig hce :t is e ir lan -eft gel n de g De PW van Lokeren bezorgde ons haar visie op de samenstelling van bet nieuwe schepenkollege in de Durmestad. Een standpunt dat er géén doekjes om windt, en vooral de CVP moet het ontgelden vanwe ge de liberalen. Men weet dat de CVP op 10 oktober een koalitie-akkoord afsloot met de SP, en dat men de PW (de vroegere partner van de CVP dus) bedankte voor de diensten. Het standpunt van de PW vindt u hierna. Enkele dagen geleden heeft men dart toch de sluier zien oplichten van over het mistige Lokerse CVP-kamp. Bij de Lokerse socialisten waren de gelukkigen al heel wat vroeger gekend, maar daar had men dan ook, buiten de schermutse lingen tussen Roger Bussens en gemeenteraadslid Omer De Clerck, geen problemen. De eerste drie van de SP-lijst waren erbij. Helemaal anders was het gesteld bij de CVP. Nu de dikke kamouflagerook is opgetrokken komen de brede scheuren en heftige ruzies binnen het zo soliede CVP- kamp (dat wil men ons toch altijd doen geloven) als nooit tevoren naar buiten. Dat het er bovenarms opzit is nu meer dan duidelijk. Het is zelfs zo erg dat OCMW-lid Albert De Keukelaere, toch iemand met een standvastig en onbespro ken karakter, vandaag al de pijp aan Maarten geeft en onmiddellijk zijn ontslag heeft ingediend. Dit is maar een topje van de ijsberg, want niet alleen hij is ontevreden. OCMW-voorzitter Maréchal mag maar 3 jaar meer doen en gewezen burgemeester Luc Dierick wordt helemaal afge schoten. En dan zwijgen we nog over OCMW-lid M. Van Carteghem, voorbijgestoken, Marc Van Hoecke, geikwi- deerd, en Luc Marchand, genegeerd, ook zij en nog vele anderen lopen niet over van geestdrift. Het lange aanslepen van de verkiezing van de CVP- schepenen is dus wellicht ook door deze vele meningsver schillen en het touwtrekkerij te verklaren. Misschien was de ACV-top van burgemeester Liebaut ook wel bang om de CV P-prijswinnaars te vroeg bekend te maken. Ontgoochel den durven nogal eens van kamp veranderen. Dat zagen we ondermeer gebeuren in Zele. Na de bokkesprongen bij de lcoalitievorming voor de verkiezingen van 10 oktober hebben voorzitster Miet Smet en co het zekere voor hel onzekere genomen en alles zo lang mogelijk uitgesteld. Buitengemeenten weg Zelfs vóór hel nieuwe schepenkollege zijn eerste waardige beleidsstappen zet op 1 januari 1983 kunnen we reeds enkele belangrijke vaststellingen doen. De twee kleinere deelgemeenten Eksaarde en Daknam zijn niet langer meer in het schepenkollege vertegenwoordigd. Daar waar in de PW-CVP-koalitie Eksaarde, dat toch een kiezerskorps van om en bij de 5000 mensen of 20 procent van de bevolking vertegenwoordigt, afgevaardigd was door PW-schepen E. Huybrechts en CVP-er L. Dierick, is die gemeente nu helemaal opzij gezet. Dr. Dierick is blijkbaar helemaal in ongenade gevallen zodat hij zich de koménde zes jaar tevreden moet stellen met de zetel van gemeenteraadslid. Zijn teloorgang is wei spektakulair via burgemeester van Eksaarde langs schepen van financiën naar gemeenteraadslid. Blijkbaar heeft men hem, nu de fusie ingeburgerd is, niet meer nodig. Van een afrekening gesproken! Ook schepen Arens uit Daknam moet voor de tweede keer de duimen leggen. Hij wordt pas binnen drie jaar bevorderd tot voorzitter van het OCMW Eerst moet hij nog wat stage volgen onder de hoede van patriarch R. Marechal. Dus, goed uitkijken mijnheer de schepen, hoe buitengewoon knap grote meester Marechal hel doet. Schapen Arens schijnt bovendien een zwak voor gedeelde mandaten te hebben, want ook vroeger mocht hij al eens inspringen als reserve voor gewezen schepen A. Van Hecke. Eens men eens ja heeft gezegd Wellicht is H. Arens ook niet opgewassen tegen de ACV-bonzen in de Lokerse CVP. Rare kombinaties Verder zijn de CVP-zetels netjes verdeeld zoals het past bij een standenpartij als de CVP. Dat hierbij minder gekeken wordt naar bekwaamheid dan naar standeninvloed is reeds lang traditie bij de CVP. De landbouwers, die toch ook lelijk hebben moeten inbin den te Lokeren, duwden M De Roover vooruit, een bezadigde nieuwkomer, die reeds onmiddellijk met burge meester Liebaut in de clinch kan gaan over het omstreden industrieterrein langs de E3, nu nog volop landbouwgebied en van heel dichtbij gekend door de nieuwe schepen. CVP-er T. De Meyer vertegenwoordigt hel NCMV. Deze ambitieuze makelaar zal nu zeker moeten afstappen van zijn heel sektaire en zijn eng-fanatieke standpunten nu hij het belang van de gehele bevolking moet dienen. Dat zal voor hem speciaal een moeilijke opgave worden. Van ekonomie, de bevoegdheid die hem nu toegewezen wordt, heeft hij weinig kaas gegeten en toerisme en feesten liggen hem ook al niet lekker. Het zal voor hem lastig slikken worden. Oud-gediende en ACV-er H. Magherman heeft ook nu weer al de kuituur-, sport- en onderwijsbevoegdheden onder zijn hoede. Met de hulp van de burgemeester heeft hij zijn greep hierover nog versterkt en hij wordt bovendien nu eerste schepen. Hij kan nu nog meer dan vroeger alles verder uitbouwen tot een versterkte CVP-burcht, een burcht die echter door zijn onrealistische aanpak weldra zal geteisterd worden door zware budgettaire stormen. Dat zal hem echter een zorg wezen. En dan is er nog ACV-ster mevrouw G. De Soete-Van Wouwe. Haar voorkeursstemmen promovaerden haar zo maar van zwijgzaam OCMW-lid lot schepen van burgerlij ke stand. In deze bevoegdheid zal ze zich zeker volledig kunnen uitleven en iedereen nog meer van de weldaden van het CVP-beleid kunnen overtuigen Haar uitgesproken vriendjespolitiek en groepsegoïsme zullen nu hoogtij kun nen vieren. Van haar wordt niets anders verwacht, dan dat ze op een gezellige manier allerlei tinnen schotels aan de vele jubilarissen en gevierden uitdeelt. Ean «zware» op dracht die ze wellicht met veel glimlachen zal uitvoeren. We zijn benieuwd naar haar beleid. ACV-er burgemeester Liebaut heeft ondanks zijn nieuwe liefde met de rode SP niet geaarzeld om alle bevoegdheden van openbare werken naar zich toe te trekken. Zo versterkt hij weer eens in ruime mate zijn positie. Dat zal zeker de huidige SP-voorzitter en toekomstig schepen W. Van Kerckhove niet bevallen, want die verklaarde nog niet zo heel lang geleden dat het schepenkollege evenredig moest gestruktureerd worden, zodat ieder schepen zijn eigen en volle verantwoordelijkheid kon dragen. Waarschijnlijk heeft hij deze wens, zoals zoveel andere, reeds ingeslikt. De man verkeert nog steeds in zijn politieke wittebroodsweken. Binnen enkele maanden zal hij daar wel een heldere kijk op hebben. Bovendien krijgt hij een giftig huwelijksgeschenk van de CVP schepen van financiën. Naar zijn zeggen zal hij «dat varkentje wel eens wassen». We wachten gespannen af. Handig gespeeld van de CVP SP-er Roger Bussens, de stille mutualiteitswerker, krijgt welzijnzorg en de kinderkribbe. Wel een logische keuze dar te geven aan iemand die reeds gans zijn leven werkzaam is in de welzijnszorg. In zijn schepenbevoegdheid is de sektor «jeugd» er niet meer bij. Dat heeft men overgebracht naar de nieuwe SP-schepen Marc De Gryze, die ook bouwver gunningen, verkavelingen en leefmilieu krijgt. Wat de sektor jeugd hiertussen te doen staat mag Joost weten. Rode Mare zal dit waarschijnlijk vanwege zijn jazz- en caféverle den gevraagd hebben. Door dit onlogisch geschenk blijft hij dus waarschijnlijk ook zoet. Misschien had hij wel liever de kultuursektor gekregen, maar dan had hij natuurlijk buiten de waard gerekend. Dat invloedrijk jachtgebied wou de CVP onder géén beding kwijt. Naar De Gryze werden dus de bouwvergunningen en de rest toegeschoven. Bevoegdhe den zonder kop of staart, want ze zijn volledig verbonden met openbare werken, in handen van ja, ja de burge meester. Waarom heeft men geen volwaardig schepenambt van openbare werken mat bouwvergunningen, met verka velingen en met leefmilieu gemaakt? Weer hebben persoon lijke invloeden het gehaald op een gemeenschapsbeleid. Al bij al zijn de samenstelling en de bevoegdheden van het nieuwe schepenkollege maar een rare bedoening en we vragen,ons dan ook af of die samengedraaide bevoegdhe den, die allemaal zo werden gekombineerd om personen tevreden te stellen of machtsposities te versterken, wel het beleid ten goede komen. Wellicht niet, maar zo zal al leenheerser Liebaut nog met méér gemak dan vroeger deze ploeg kunnen manipuleren. We wachten de heldendaden van het nieuwe schepenkollege met spanning af. PW-Lokertn

De Voorpost | 1982 | | pagina 8