«Nonkel» Camiel De Grom Kampioen van het goed humeur. Francois Kinders uit Dendermonde Twee provinciale vermeldingen «Ik heb goede duifjes, maar beo geen kampioen...» KBC Buggenhout laat een steek vallen Muurkaatsen een nieuwigheid DUIVEN Als Noyonspeclalist kwam Frangoi» Kinders van de Den- «Urmondse St.-Onolfsdijk tijdens het seizoen 1382 weer bijzonder goed aan zijn trekken. De kampioenentiteit en asduiven waren de daadwerkelij ke^ bewijzen van een bijzonder sterk hok, dat opnieuw naar een hoogtepunt groeit. We zetten even zijn kam- prijzen per tiental. Hij begon pioenenpalmares op een op 11 april met de 30e prijs rijtje. van 93 duiven uit Quiévrain. Op de Oostvlaamse kam- Zijn Noyonuitslagen: pioenschappen twee ver- 18/4 479 d. 139e; 25/4 590 d. meldingen in snelheid oude 34e; 2/5:384 d. 18e; 16/5 485 d. met de 32e en 44e. In het 6e; 23/5 354 d. 10e; 6/6 289 d. Noyonverbond Baasrode - 2e; 13/6 236 d. 12e; 20/6 191 d. Buggenhout - St.-Amands - 17e, 27/6 161 d. 3e; 4/7 121 d. St.-Gillis "«duit met de jon- 9©.' 11/7 103 d. 8e; 18/7 83 d. ge duiven en asduii jaarlin- 18e. gen. Bij de Verenigde Vrien- D© jonge asduif «661» be den St.-Gillis le kampioen haalde 8 prijzen per tiental met de jaarlingen en even- ©n is een afstammeling van eens asduii met jaarlingen ©©n Kempeneers-duiver X en jonge. In de maatschap- ©©n Putteman-duivin. pij De Bie te Appels, werd Als aanloop naar een lange hij derde kampioen met de reeks Noyonsuksessen oude en de jaarlingen uit vloog hij op 20 mei uit Quié- Quiévrain. In de Duif in ons vrain de 20e prijs van 147 Gewest had hij de asduif duiven. En dan volgen zijn met de jonge duiven en Noyonuitslagen: werd lie in het kampioen- 30/5 324 jo. 20e; 6/6 496 jo. 6e; schap snelheid oude dui- 13/6 1076 jo. 291e; 20/6 1605 jo ven. De asduiven staan ui- 277e; 27.6 1679 jo. 64e; 11/7 teraard centraal en vormen 1681 jo. 73e; 18/7 1314 jo. de waarborg voor de toe- 246e; 25.7 1101 jo 161e; 1/8 komst. 1007 jo. 132e; 8/8 823 jo. 54e; De jaarling «770», was ook 15.8 672 jo. 39e; 5.9 530 jo. al een sterke jonge duif en 155e; 12/9 512 jo. 19e; 19/9 267 stamt uit de «Zitter» (Putte- jo. 18e. man origine x de Rode Kern- Een ideaal samengaan op rs). Hij vloog in 1982 10 bet kweekhok van Noyon- kampioen Kinders zijn de duiven van gebuur Alex Put- teman met de duiven van Jos. Kempeneers van Morkhoven. Uit die koppels kweekt hij momenteel de as duiven, die op zijn weduw- naarshok de smaakmakers moeten worden. Frangois heeft als principe aangeno men, dat hij alleen nog jon ge duivers als vliegers se- lekteert, die op de prijs- vluchten hun waarde heb ben aangetoond. Er worden geen plaatsen meer voorbe houden voor duiven wam: nog een groot vraagteken achterstaat. Naast de bloedstromingen van Kempeneers-Putteman, beschikt de stam Kinders nog over enkele gerenom meerde rassen, waarmee hij met gerust gemoed de toe komst kan tegemoet gaan: Raoul en zl Galle (Sers- kamp), Albert Jolie (St.-Lie- vens-Houtem), Frans Schel- faut (Schoonaarde), Maurice Luyckx (Schoonaarde) en Al- fons Cool (Appels). Momen teel heeft Frangois zowel op zijn kweekhok als bij zijn vliegers een verjongings kuur doorgevoerd. De dui ven, die hem in de periode 1978-1980 in het Land van Aalst als één der gevreesde Noyonspelers kwaiiiiceer- den, werden nam de kweek- ren overgebracht en het me rendeel zijn asduiven, zodat hier de stellingname: uit de goede kweken, wel van toe passing is. Twaalf koppels kwekers zijn de troefazen voor de toekomst. Ook zijn vlieghok is heel jong. Twee oude Quiévrainvliegers en verder 7 tweejamse en 7 jamlingen. Bij Frangois Kinders zitten de kwekers nu al samen en de vliegers worden gekop peld rond half januari. Als veiligheidsmaatregelen wordt voor het vliegseizoen te rade gegaan bij de dierenarts of alles goed zit. Enkele uitslagen: Jamlingen Noyon 18.4 439 d.: 6 38 52 80 96 139 (10); 2.5: 384 d.: 2 4 11 18 21 35 66 126 (10); 9.5: 435 d.: 8 71 78 166 169 (9); 16.5: 485 d.: 6 63 83 94 105 (9); 6.6: 289 d.: 2 28 46 74 84 (9); 13.6: 236 d.: 12 23 38 44 71 (9); 20.6: 191 d.: 5 9 11 17 35 46 59 (8); 4.7 121 d. 8 9 12 15 26 (8); 11.7: 103 d.: 6 8 12 82 (7); Jonge duiven: 28.5: Quiévrain: 2 3 4 7 8 12 sticht jiu-jitsu jk sport dedi - wer toevc •Niklac Moerzeke werden de Haute, Bernard Huylebroeck, onne i: Sint-Ni dan o deeers Jutsu bereic ook t rond c Bij «De Verenigde Vrienden», een duivenmaatschappii i Frangois Kinders uit Den- gevierd.- Arthur Van der Vreken, Roger Van Geyte, André Van t dermonde: Noyonspecialist Van Riet en Jozef Colmanjvh) met asduiventitels (c) 15 20 21 23 25 26 27 31 43 44 73 (24); 16.6: Quiévrain: 16 28 40 42 49 64 69 (10); 20.6: Quiévrain: 4 38 92 105 (6); 30.5: Noyon: 324 jo.: 4 8 19 20 22 26 37 88 93 104 (28); 6.6: Noyon: 496 jo.: 5 12 22 24 26 115(12). BENO Te Moerzeke werd Robert De Bruyne gehuldigd als 55 jaar duivenmelker en 25 jaar voorzitu de Verenigde Vrienden». Hij kreeg een mooie schaal aangeboden door ondervoorzitter Vajarcke a' (vh) irdienste *-t ook n Het eerste huls dat we ln de Erembodegemse Kromme Elleboogstraat in het oog krijgen is dat met het nummer 29 en dat is precies waar we moeten zijn. Links naast de nette woning staat een hopeloos afbrokkelende bouwval wat triest op de sloper te wachten. In het nauwe gangetje tussen de scherp kontrasterende gebouwtjes verschijnt de geblokte figuur van een man die ons uitnodigend «Kom mam langs hier, jongensI» toeroept en we haasten ons om gevolg te geven aan de vriendelijke invitatie. Uit de grauwe herfstlucht valt een miezerig regenbultje dat onze brilglazen vertroebelt en een zuur windje bezorgt ons een rillerig gevoel. De hartelijke verwelkoming van de blozende, goedlachse veertiger doet ons goed. We hebben hem pas enkele weken geleden leren kennen in de van voetbalklub Haké. waar iedereen hem begroette als Nonkel Camiel, En die populaire nonkel bleek behalve een gezellig prater en geestdriftig voetballiefhebber ook nog een fervent duivenmelker te zijn. «Geen kampioen», zei hij «mam ik heb wel goeie duiven zitten!» Hoewel we van de duivensport geen sikkepit begrijpen, wilden we wel eens met die man gaan praten. Het moeten immers niet altijd kampioenen zijn die in de krant bomen! Een vrouw is een schoon gerief... Camiel De Grom stelt ons voor aan Erwin, de zoon van een van zijn broers. Hijzelf is de jongste van elf, uit één van de vele kroostrijke ge zinnen die tussen de twee oorlogen, zo welig bloeiden in het kristelijke Vlaan deren. Er hangt een portret van de stamvader en -moeder in de kraaknette eetplaats van de vrijgezellenwoningTrots prijst Camiel de viriliteit van vader De Grom, die ruim vier jam aan het IJzer front doorbracht. «God weet hoeveel er ginder van hem in West-Vlaanderen ook nog rondlopenI» Hij lacht uitbun dig bij de veronderstelling. Camiel is zelf een sprekend voorbeeld van het Vlaams gezegde: «Een vrouw is een schoon gerief, mam je mag het niet in huis hebben». Al pratend hebben we plaatsgenomen aan een klein tafeltje vlak bij het venster dat uitzicht geeft op het duivenhok. Camiel biedt ons een rood wijntje aan dat iedereen gretig aksepteert, doch onze barbaarse Vlaam se smaak verkiest tot zijn verbazing een biertje. Intus sen is Petter Van Hoefs het gezelschap komen vervoe gen en net als de anderen nipt hij met smaak aan het wijntje. *k Zie zo ge«en mijn duivekot De allereerste keer dat de jeugdige Camiel met de dui ven speelde was hij amper twaalf jam oud. Dat was bij Tremiel in Erembodegem en de jonge snaak zag zich met 32 minuten al winnaar op Quiévrain doch de «consta- teur» van de winnaar stond op 29 minuten en Camieleke viel netjes buiten de prijzen. Voor hem geen reden om de moed op te geven: de benja min van de clan-De Grom hield voet bij stek en bracht vele uren op het ouderlijk duivenhok door. Bobbejaan Schoepen zong toen nog niet «Tc Zie zo gere mijn duive kot» mam de jonge De Grom had het melodietje al in zijn hoofd. De krantenkoppen haalde hij nooit en drie decennia spelen met de duifjes deden zijn prijzenkast niet uitpui len van bekers en trofeeën, mam hij kan wel smakelijk vertellen over zijn hobby dat een groot deel van zijn leven heeft gevuld. Spektakulair is dat nooit geweest, mam wat heeft het leven van een doorsnee-mens eigenlijk voor spektakulairs te bie den? Het leven is vol ups en downs, een doorlopende aaneenschakeling van alle daagse voorvalletjes, een eeuwig herbeginnen... Wanneer Camiel De Grom vier jam geleden in de Kromme Elleboogstraat kwam wonen moest hij met zijn duifjes helemaal op nieuw beginnen. Hij schafte zich duiven acm bij enkele gereputeerde liefhebbers: hij haalde er bij Theo Bruy- land in Aalst; bij broer Au gust De Grom in Teralfene, ie heej wat goede rassen heeft zitten; bij August As- selman in Liedekerke en een pam bij de zeer sterk spe lende Jan Ravijts uit Dilbeek. 1978, '79 en '80 wmen aan passingsjaren, 1981 was ronduit slecht, mam dit jam ging het heel wat beter. Ca miel somt het verloop van het afgelopen seizoen op: zestien prijzen met oude dui ven, plus zes series van twee duiven; 24 prijzen met jonge duiven... Hoewel hij slechts deelnam aan vijf vluchten op Noyon, speelde hij vier prijzen. Eén keer speelde hij in 't Land van Aalst met drie duiven en tussen 1.276 jonge slaagde hij erin drie prijzen te behalen! Erwin «Sinds jmen neem ik een dag verlof op Doggen-ker mis» vertelt Camiel. «Pre cies tien jam geleden haal de ik de eerste prijs op Les sen met anderhalve minuut voorsprong. Dit jam haalde ik op dezelfde dag weer een eerste op Lessen. Met het ras van Erwin dam...» wijst hij in de richting van zijn neef, die hij een bijzonder sterk speler noemt met een klein aantal duiven. «Mam nonkel heeft hem in de sport wegwijs gemaakt» voegt hij eraan toe en Erwin knikt in stemmend. Volgend jam hoopt hij ver der goede uitslagen te halen met het ras van Erwin. Het was trouwens ook met drie van Erwins duiven dat hij dit jam de beste zaak heeft gedaan... «Mijn mooiste resultaat sinds ik speel heb ik ge haald met een duif van Pe trus Segers uit 't Vissershof» zegt Erwin, die dit jam met een jonge duif mam liefst vijf keer de waarborg heeft gewonnen. Geven duivenliefhebbers de beste diertjes van hun hok dan zomaar weg of wordt er onder elkam gekocht en ver kocht, vragen we ons af. «Aan een mogelijke konkur- rent ga je natuurlijk geen van je eigen beste duiven geven of zelfs verkopen» legt Erwin uit. «Maar aan een goeie vriend heb ik bij voorbeeld eens een «kep- per» weggegeven waarmee die kort nadien op een ten toonstelling met 120 duiven in AppelterTe de tweede prijs won! Aan zoiets beleef ik zelf veel genoegen...». Erwin en Nonkel Camiel lij ken wel gezworen kamera den. Camiel toont ons met gewettigde trots de hamd die zijn neef hem in zijn knusse zitkamer heeft ge metseld. Een fraai stukje vakmanschap. «Zonde toch dat zo'n stielman nu ook op den dop staat» zegt Camiel spijtig. Balans in evenwicht Er staan en hangen heel wat waardevolle dingen in het goed-onderhouden huisje! Van Kristallen vazen tot Chinese schilderijen. Het re sultaat van hard werk bij een installateur van centra le verwarming, want Ca miel is niet bang de handen uit de mouwen te steken. Eens de dagtaak voorbij eist zijn hobby hem echter hele maal op. Zo'n hobby kost natuurlijk geld. Steeds meer geld, want het eten voor de diertjes wordt alsmaar duur der en spelen doet hij niet in hoofdzaak voor het geld, hoewel hij durft te «zetten» als hij denkt goed te zullen «pakken». Winst zit er uit eindelijk niet in en als de balans aan het eind van het seizoen zo ongeveer in even wicht balanceert is Camiel al dik tevreden. Hij hoeft aan niemand rekenschap te geven en dat vindt hij prima. Gouden eieren Iedere zondag speelt Ca miel met de duifjes en daar moet zelfs de voetbalsport voor wijken. Hij is be stuurslid van «De snelle duif» en neemt zijn petje af voor het Erembodegems top- duo Benoit Buyl en Pierre Eeckhout. Twee jaar geleden kwam de regering op het onzaligè idee de afhouding van 7 op 11% te brengen. Massaal protest van de tienduizen den duivenliefhebbers de den hen van dit voornemen afzien. Politiekers zijn maar al te gauw geneigd de kip (of de duif) met de gouden eieren te slachten om er in een mum van tijd maksimaal voordeel uit te halen en de berooide staatskas mee te spijzen. En dan dreigt Jan- met-de-pet al gauw het slachtoffer te worden. Dat kan natuurlijk niet langer. Na een zenuwslopende dag heeft iedereen recht op 'n stukje ontspanning. Camiel De Grom heeft voor zijn hobby alles veil. Pas geopereerd aan de knie be klom hij, water en bloed zwetend, de trap naar zijn duivenhok; hij brengt iedere dag zo'n twee uur door tus sen zijn gevleugelde vriend jes. Tussen hem en die duif jes is er een hechte band ontstaan, iets wat niemand kapot kan maken en met geen geld ter wereld te beta len is. Camiel De Grom is in Erem bodegem een graaggeziene figuur, joviaal, met het hart op de tong. Van dat soort mensen moesten er meer zijn, met zo'n nonkel is er gegarandeerd altijd plezier in de familie! Zo iemand mag gerust in de krant, want in de grond is nonkel Camiel óók een kam pioen: kampioen van goed humeur en van eenvoudige levenskunst. En dergelijke kampioenen worden jam mer genoeg steeds zeld zamer! Cyriel Temmerman KRACHTBAL Tweede afdeling: Exc. Beitem 18 KBC Buggenhout 14 Buggenhout verplaatste zich naar Roeselare zonder Pol Vertonghen. Beitem staat slechts op de twaalfde plaats geklasseerd en de wedstrijd mocht normaal geen problemen scheppen. De aanpassing bij de opstel ling in verdediging vergde enige tijd en leidde naar een 0-2 achterstand. Na de in loopperiode kon KBC Bug genhout vooral via Dirk Ver tonghen en J.P. De Vos te rugkomen. Bij de rust stond men reeds één punt voor. Ruststand: 7-8. De Maer- schalck speelde zeer voor zichtig en kon zelfs driemaal afronden. Na een mislukte rugworp van D. Vertongen zakten de bezoekers weg. Met een omwisseling van barrageman en achterspeler trachtte men de zaak nog te redden. Buggenhout kon zijn spel niet opdringen en kreeg nog een rugworp tegen. Eindstand: 18-14. Reserven: Exc. Beitem 11 KBC Buggenhout 10 Na een gelijkopgaande wedstrijd behielden de be zoekers gedurende bijna gans de wedstrijd 3 punten voorsprong. De laatste vijf minuten kreeg Buggenhout nog een vrije worp tegen en een misverstand tussen twee Buggenhoutse spelers leidde tot en 11-10 eind stand. «den. C mische denaanl rai Sin1 gedrevf t 15 VTi friningaf gradeerde naar derde, looM© club bezit nog steed# om z klasse om hoger te sp#1°?ltl Het resultaat liet dit ook^® ken. De verdediging Malderen was zeer sti de Buggenhoutse jo konden slechts spoi scoren. Ruststand 15-1, tweede speelhelft Buggenhout haar spe. len wat leidde tot doelstand. Eindstand: 21-7. ds ook Alhoewel velen onder ons zich het kaatsen met een balletje tegen de muur nog herinneren als collegesport, is de muurkaatssport zelf in onze kontreien vrijwel volle dig onbekend. Alleen in bepaalde streken van Wallonië en in het Ge- raardsbergse kunnen wij gedurende de winter enige muurkaatsaktiviteiten note ren. Dat gebeurt in sport hallen die wel als padde- Dames KBC Buggenhout Exc. Beitem Een spannende waarvan de westvl de openingstreffer m aantekenen. Tot de ging de stand gelijk op een ruststand van 9-10 wedstrijd verre beslist. In de tweede speelhelft Beitem volledig knieën en KBC Bug won verdiend met 19-1 Derde afdeling Malderen KBC Buggenhout Deze derby laat duidelijk het klasseverschil zien. Mal deren draaide enkele jaren terug nog mee aan de top in eerste Nationale maar de- De twee Hamse kaatsploegen, Sportkring en Rap en Vlug beoefenen reeds^^^\ muurkaatsen (vh) anijas Erwin,en Kamiel De Grom met Petrus Van Hulst (ad) Muurkaatsen: een nieuwe sport in onze streek... (vh) stoelen uit de grond rijzen, voor muurkaatsen ruimte maar waar er weer zelden voorzien is. Alleen in Sporthal De Wuiten in Ham- me heeft men hierover an ders geoordeeld. Onder impuls van Tony Baert, kaatssportmentor in zijn streek, werden daar, hoe kan het ook anders, 2 terreinen voorzien om aan muurkaatsen te doen. Muur kaatsen is een sport die als kompetitiesport volledig zelfstandig kan beoefend worden met ploegen van liefst 3 spelers. Alhoewel muurkaatsen een eigen specifieke reglemen tering heeft, verschilt ze al leen van zomerkaatsen hier in dat muurkaatsen op een beperkte ruimte 15 x 8 m wordt gespeeld en elke bal moet gespeeld worden te gen een muurbord van 4 m vierkant. Een sport waarbij men zeer snel moet zijn en waarbij vooral de reflexen krachtig worden aangescherpt. De aanloop en de opslag blijft net hetzelfde als in de zomerkaatssport zodat een zwakke of verkeerde J loop hier kan bijges<' worden. Spelers van Hamme f kring en Kastel Rap en die in de sporthal al a werk waren, zijn het erj rend over eens dat dith ideale training is voorp zomerseizoen. Het is in die optiek dafl beheer van Sporthal r Wuiten besloten he< 15.1.83 te starten met£ trainingsmuurkaatskoi titie teneinde iedere kans te geven mee tel aan deze ideale i ding. Wijl het hoofdmotief I ning blijft, is het toe kompetitievorm gefl om de spelers in de t plaats ertoe aan te i telkens voor hun ploeg wezig te zijn en ten t ook tot het uiterste te 4] bij de beoefening en Behels gegeei inschrijven bij Tony 1 Scheldestraat 36, 9168 IJ zeke-Kastel, tel. 47.79.16.

De Voorpost | 1982 | | pagina 14