'ai Jutsu Kwal Sint-Niklaasnu internationaal aangesloten. Eoorn» steeds san de leiding Even voorstellen: Professor Alfred Pieters van de World Jiu-jitsu Federatie en tevens Belgisch Jiu-jitsu -expert.. log Een brokje geschiedenis over de evolntie van de jia-jitsnsport. De Voqrpost^lO.12.1982 - 43 middenin de zeventiger jaren zijn te Sint-Niklaas de worstelklub W.I.K. en ongemerkt een roemloze dood gestorven. Twee klubs uit de die het hier in het Waasland, met een beperkte populariteit omstandigheden hebben toen de teloorgang van die klubs in de Omstreeks deze periode werd Tai Jutsu Kwai Sint-Niklaas geboren. In de bijgehouden klubarchleven. staat daarvoor 15 maart 1976 opgeschreven. stichting van deze Wa- iu-jitsuklub - oorspron- tjk een Chinese ol Japan met alle mogelijke idigingstechnie- werd eigenlijk door toeval aangespeeld, xoch professor Pieters o.a. in Gent, Merk- Schoten en nog enkele ire jiu-jitsuklubs het le- _licht inblies, ook te l-Niklaas naar die moge- lid. Een geschikte zaal x>r werd gevonden bij Van Marcke of café ie in de Lindenstraat Sint-Niklaas. Eddy Van rcke was overigens ver- iwd met de gevechts ten en professor Pieters dan ook niet veel over dacht nodig om de van toen, de jiu- Ideeën in te pompen, ten met Lucien Vaele, Van Marcke en Pa- Somerlinck werden le zaalakkomodaties de eerste aktiviteiten van Jutsu Kwai Sint-Niklaas rbereid. Daar werd trou- ook de nodige publici- [t rond geweven en op de oefening bij deze waren een 24-tal en- lastelingen voor de jiu- aanwezig. Dat iren de klubveran- ilijken zich nu nog en bestuur van toen, werd iwens door de voomoem- personen gevormd. Een ':ige lijsttrekker >ij werd Eddy Van rcke alleszins en aan de iensten van de anderen ook niet eens getwijfeld rden. Onder zulk een dy- :he leiding werd het antal bij Tai Jutsu Sint-Niklaas gevoelig fedreven. Dat bedraagt ns al een 60-tal waaron- »r 15 vrouwelijke. Na een ainingsperiode worden de rde laatsten beslist geen kat- teed# 010 tmnder handschoe- e sp#D aan le pakken. Tai Jutsu t oojj rai Sint-Niklaas werd des- ring V* °ak bij de nationale ste|deratie aangesloten. Over De Sint-Niklase Jiu Jitsujeugd: allemaal beloften (dw) een drietal jaren terug zou- bijzonder geslaagd TV-op- den de aktiviteiten bij deze treden. Dit gebeurde dan Wase jiu-jitsuklub nogal kort nadat café Simonne tot bruusk onderbroken wor- café Fanny werd omgedoopt den. Door een hevige brand en de uitbating dèór, wordt zou de zaal en de inboedel sindsdien door Fanny en Ru- van Tai Jutsu Kwai Sint-Ni- dy De Witte waargenomen, klaas helemaal verwoest Veranderingen kwamen er worden. Afgezien van het ook op het beleidsvlak van feit dat eventueel terug van Tai Jutsu Kwai Sint-Niklaas. het nulpunt kon vertrokken Belangrijke trouwens en die worden, werd dat voor deze klub werd thans bij de klub ook een financiële World Jiu Jitsu Association ramp. Een behoorlijke verze- aangesloten. Blijkbaar wer- keringspolis ontbrak in dit den op nationaal niveau de verband en gelukkig voor Sint-Niklase klubopvattin- Tai Jutsu Kwai Sint-Niklaas, gen op een zijspoor gescho- kon toen op de medewer- ven en vandaar die niet he- king van enkele sympati- lemaal onverwachtse om- santen gerekend worden, schakeling. Op maandag- Zoals bijvoorbeeld op deze crvond 22 november 1982 gevechtstechnieken betrok- van A M uit Sint-Niklaas, werd deze trouwens in een ken. Toen kon er ook kennis die aan de klub een nieuwe officieel kleedje gestoken, tatami (grondmat) schonk. Rondom het zoveelste hoog Met verenigde krachten tepunt uit de geschiedenis voortaan tweemaal per werd de zaal - dojo zeggen van Tai Jutsu Kwai Sint-Ni- week, de klubtrainingen zal ze daar in Sint-Niklaas in de klaas, werd toen een attrak- Lindenstraat - terug herop- tief toemaatje geweven. On- geknapt en thans is dat der leiding van professor weer een voorbeeldig pa- Pieters die eerst de verdien- reltje geworden. Niet lang sten der plaatselijke klub en daarna werd Tai Jutsu Kwai het belang van deze intema- ook in de Sint-Niklase tionale aansluiting toelicht sportraad opgenomen en te, werd door een achttal deelde men mee van de fi- zwarte gordels een speciale nanciële koek. Subsidies demonstratie gegeven. Een die daar trouwens met open bijzondere blikvanger daar- armen worden aangeno- bij werd Rosette Bur sens, men. Ondertussen werd er een vrouwelijke zwarte gor- door een ijverig klubbestuur del en tevens leerlinge van ningmeester) en Lucien Vae- ook aan een bepaalde stan- professor Pieters. Het werd le (public relations). De dojo ding van Tai Jutsu Kwai daar in de dojo van Tai Jutsu der klub is gevestigd in café Sint-Niklaas gewerkt. Bijna Kwai Sint-Niklaas alleszins Fanny in de Lindenstraat te ongemerkt trouwens en een opmerkelijk boeiende teamwork, bleek daarbij avond. Niet alleen voor de geen ijdel woord te zijn. De- vele kijklustigen die de be- ze samenwerking droeg dan schikbare ruimte deden uit- ook vruchten en momenteel puilen, maar ook voor de 18u30 tot 20 uur en zondag beschikt de klub over vier zeer talrijk in gevechtskledij vanaf llu30 tot 12 uur. Be bruine gordels: Eddy Van aanwezige klubleden. Bij- Marcke, Guy De Maere, zonder leerzaam voor deze Leon Wagemans en Mark laatsten trouwens en waar- Van Buynder. Daardoor bij alle facetten van de jiu- werd de sportieve begelei- jitsusport op een spektaku- ding bij deze Wase jiu-jit- laire en aanschouwelijke suklub enigszins verzekerd, manier gedemonstreerd Een klub waarvoor trouwens werden. Een opgetogen pu- ook al tijd op de beeldbuis bliek dankte steeds met een werd uitgetrokken want op spontaan applaus en ten- 19 december van vorig jaar slotte werden ook de kluble- Sint-Niklaas? Beslist eens verzorgde Tai Jutsu Kwai den van Tai Jutsu Kwai Sint- doen. Sint-Niklaas bij de BRT een Niklaas, bij deze oosterse gemaakt worden - nou ja - met Joe Van Haevere die leiden. Een gewezen Sint- Niklazenaar van Tereken en tevens afgevaardigde van professor Pieters. Ook op bestuurlijk niveau werd er bij Tcri Jutsu Kwai Sint-Ni klaas gewijzigd. Dit werd thans als volgt samenge steld: Leon Wagemans (voorzitter), Guy De Maere (sekretaris), Walter Van Goethem (adjunkt-sekreta- ris), Eddy Van Marcke (pen- Sint-Niklaas. Daar wordt ook getraind op maandag en donderdag vanaf 20 uur tot 22 uur, woensdag van langstellenden zijn daar al tijd welkom en over een eventuele aansluiting, kun nen daar alle inlichtingen bekomen worden. Ook tele fonisch bij het klubsekreta- riaat, Mercatorstraat 232 te Sint-Niklaas onder het num mer 03/776 82 60. Een bezoek brengen aan Tai Jutsu Kwai Roger Van Laere maar kijken hoe het moet (dw) Het levensverhaal van jiu-Jltsu ligt in een ver verleden. Wel mag als vaststaand worden beschouwd dat de Jiu-jitsu van Chinese oorsprong is. De Japanners vertellen dan ook legenden waarin wordt verhaald hoe het van China naar Japan is overgewaaid. Pas sedert de laatste wereldoorlog heeft de jiu-jltsu enige bekendheid in België verworven. Het werd 1943 voor deze gevechtssport in ons land doorbrak. De studie van jiu-jitsu kan tot twee punten herleid worden. 1. Leren de tegenstander uit het evenwicht brengen en de kontrole op het eigen evenwicht houden. 2. Leren deze toestand uit te baten in het eigen voordeel door de toepassing van de jiu-jitsu-techniek tot een maximum aan snelheid en nauwkeurigheid. Indien daarbij de doeltreffendheid beoogd wordt, is deze echter niet een. doel op zichzelf. Alleen voor zover ze een vooruitgang betekent, een betere koördlnatle in handelen en denken... Professor Alfred Pieters ding ontstond daar te Elisa- thans 7e Dan, is één van de bethstad in het sport- weinige West-Europeanen centrum, een akademie jiu- welke zich in de jiu-jitsuwe- jitsu. Daar behaalde Alfred reld tot een benijdenswaar- Pieters zijn zwarte gordel dig niveau heeft opgewerkt, met een zeer hoog aantal Tijdens het jaar 1980 in het punten. Hij stichtte er ook Engelse Liverpool, kreeg hij zijn eigen private politie- namelijk de onderschei- akademies en gaf spéciale dingen die behoren bij de opleiding voor legerkom- Zevende Dan van de World mando's dit onder de leiding Jiu-jitsu Federation. Profes- van kommandant Gat. Als sor Alfred Pieters had er op drager van de zwarte gordel dat moment reeds 43 jaren 2e dan, kwam hij in 1956 in van intens jiu-jitsu beoefe- kontakt met de Japanse nen opzitten. Een niet meer grootmeester Kawashi. Een te schatten aantal mensen paar jaren later vertrok Al- werden in die periode tegen fred Pieters dan naar Zuid- de tatami geworpen en nog Afrika voor een bezoek aan altijd krijgen zelfs de leden de opleidingsscholen dér van zijn demonstratie-team, geheime diensten van het F.B.I., het tweede bureel van Parijs en nog enkele andere Zuid-Afrikaanse scholen der -staatspolitie. Dit allemaal door tussen- geen vat op de straks jarige Gentenaar. De thans te Merksem wonende Alfred Pieters zegt: «Voor ons is elke training een soort de monstratie. Er wordt hard komst van Charles Tanghe, gewerkt en de teamgeest is consul-generaal van België daarbij belangrijk. Dat moet trouwens de perfektie wor den...». Jiu-Jitsu is als ver- deigingstechniek een prach tige sport. Misschien minder populair in de ogen van het publiek, dat er soms nogal kritisch tegenover staat. Professor Alfred Pieters heeft dan ook veel tijd be steed aan de selektie en de en tevens instrukteur der akademie Self-Defensie Landroshof Kaapstad. Daar behaalde Alfred Pieters zijn zwarte gordel 3e dan bij de heer Naperson (zwarte gor del 6e dan van het Jiu-Jitsu). Te Johannesburg werd hij dan zwarte gordel 4e dan bij de voornoemde Naperson en Robinson, eveneens zwarte opbouw van zijn demonstra- gordel 6e dan. In 1960 keer- Het vaandel van de Alfred Pieters toen terug de uiterst bloeiende werk zaamheden die zich uit strekken tot een samenwer king met de politie, tot het bijbrengen van een veilig gevoel aan de jonge dames. In 1938 begon Professor Pie ters aan zijn jiu-jitsu oplei ding te Gent. Hij stichtte er de gekende Akijama Club in 1946, toen onder de leiding van de Nederlander Van Nieuwenhuize. Vier jaar la- naar België en nog dezelfde Deze ^me demonstreert'hoe gemakkelijk een aanrander jaar, kreeg hij de opdracht te 'P°kkenis (dw) van kommissaris Michiels, bondstrainer voor België, het eerst in kontakt met om het politiekader van Alfred Pieters ontving ook Meester Lucien Victor Ott, Merksem te trainen. Onder- een aanvraag van het Con- 7e dan. Daaruit ontstond tussen stichtte professor sulaat van Korea in hetzelf- een zeer vriendelijke relatie Pieters in samenwerking de jaar en werd al ere-lid en bijna onmiddellijk hier- met het politiekorps uit Gent, de jiu-jitsuklub Akija- ma-Kwai Gent. Hij werd te vens trainer van de rijks wacht politie Schoten en werd erkend door de Drake- bekroond door de heer Con- op, volgde de aansluiting sul Generaal Woo Suk Han. bij de World Jiu-Jitsu Fede- Dit voor de medewerking om ration. Professor Alfred Pie- in België de Tai-Kwondo te ters werd op 26 april 1980 lanceren. "De specialiteit dan ook erkend als 7e dan van Professor Pieters is ech- op wereldvlak. Momenteel ter vertrok Professor Pieters norde van Hong-Kong door ter het gekende tai-jitsy is Professor Pieters assistent naar Afrika. Onder zijn lei- de meesters Shi Han Yuen waarvan onder zijn toezicht van Meester Lucien Victor BASKET AGEN NA DE DE SPEELDAG rghmans was een gemak- olijke brok voor «De Hoorn» W Herman Van Keer 38 pt.). Klok» kon ook géén it maken tegen Olfit dat j» tweede plaats blijft delen «Sint-Antoon». Deze e won gemakkelijk Terlinden. oepertje won opnieuw (na plenging). «Nachtwacht- peler» Koen Goubert miste P het einde van de officiële o 2 vrij worpen plus een 7-up en dit bij gelijke ïd waardoor er verlen- 9 bij te pas kwam. ïnhof bevestigde zijn ditie tegen «Den Bei- i» terwijl Hughs Villa dits op het einde van de WJd de bovenhand Na vele jaren heeft Japan moeten ondervinden dat er baiten de eigen landsgrenzen, er ook nog anderen waren die loffelijke inspanningen leverden om de oude traditie van de jiu-jitsusport verder instond te houden. Ook werden deze met de realiteit gekonfron- teerd dat er in onze moderne wereld, honderddui zenden en zelfs miljoenen thans de jiu-jitsusport beoefenen. Daar werd nu verandering in gebracht. Japan heeft al een tijdje besloten samen te werken met de in deze sport geïnteresseerde werelddelen. Daardoor ontstond een samenwerking met de groot ste organisatie op wereldvlak, namelijk World jiu jitsu Federation (W.J.J.F.). Door deze samenwerking zijn er enkele personen aangewezen om de jiu-jitsusport te verspreiden en de oude traditie aldus in stand te houden. Het zijn mensen met een grote ervaring en een jarenlange ondervinding. Japan heeft daarom ook besloten de technische leiding van het jiu-jitsu over te laten aan de Internationale Raad van de World Jiu-Jitsu Federa tion. Daarom werden de volgende professoren ook bevorderd: Prof. R. Clark (Engeland), Prof. Morris (Engeland), Prof. Sciutto (Italië), Prof. De Jong (Austra lië), Prof. Lucien Victor Ott (België, franstalig) en prof. Alfred Pieters (België, Nederlands). Voor het kleine België werden het dus twee grootmeesters in de jiu- jitsusport, prof. Lucien Victor Ott en prof. Alfred Pieters. Beiden dragers van de 7** Dan-graad en zoals men zegt «twee oude ratten in de jiu-jitsusport». De W.J.J.F. is er aldus in geslaagd het Westen te verbinden met Japan, houder van de oude vormen van het jiu-jitsu. Het werd een lange en methodische strijd die de president van de W.J.J.F. de heer G.S. Bertoletti, moest voeren met de Japanse grootmeester Eiji Ogasa Hare van het J.K.K.A. Het brevet van ere- soke werd aan de heer Sabure Minake overhandigd in Milaan op 4 april jl. en dit tijdens de «Lange nacht van de Marziale Kunsten», bij het sluiten van de Paas-Budo. Bij zijn aanstelling als Kobe van de afvaardiging van het Budo, overhandigde grootmeester Eiji Ogasa Hara de nieuwe geloofsbrieven aan Soke Saburo Minake. hem herinnerend aan de oude tradities van de «Yoshin Ryu»-school geen misbruik te maken van de technische volmachten hem toegewezen als opper ste chef van de W.J.J.F. De Hontai Y Oshin Ryu Jiu- Jitsuschool heeft dan ook getracht op de meest tradi tionele manier afscheid te nemen van een zo belang rijk figuur en tevens de nieuwe grootmeester van de school, Denso Shiro. op de meest passende wijze in te huldigen. Deze ceremonie had plaats op 2 mei jl. in tegenwoordigheid van de meest belangrijke autori teiten van de oude jiu-jitsuschool. Deze ceremonie bestond uit twee belangrijke en zeer gemotiveerde fazen: - de officiële bevestiging van grootmeester Eiji Oga sa Hara, belast door de W.J.J.F. met de uitreiking van het ereteken van Soke 9de Dan aan de heer Saburo Minake. - de opsomming van passages uit de loopbaan van Meester Denso Shiki, Soke Suburo Minaki 17de patriarch van de stijl «Hontai Yoshin Ryu Jiu-Jitsu» aan de heer Tyuoschi Munetoshi Inove, die hierme de (Dai Soke werd en 18de patriarch van de stijl met de graad van 8ste Dan). Nog méér als vroeger kan nu gesteld worden: de traditie houdt stand en haar zoeken is de plicht voor al diegenen die geloven in de praktische toepassing van deze oude Japanse gevechtskunst. Shui Tin en Shi Han Achito Konunchi. In 1964 werden dan de private politie-aka- demies te Aalter en te Berchem-Antwerpen ge sticht. Daarna kregen ver- verschillende klubs werden Ott en officieel verantwoor delijke in België. De titels van onder-voorzitter van de Raad der Wereld Dicipline en Nationale onder-voorzit ter van de techn ische direk- teurs, werden ook aan zijn palmares toegevoegd, ge- opgericht, ondermeer te Gent, Merksem. Schoten en te Sint-Niklaas in 1976. Een kontaktname met groot meester Ueshiba 10e dan, scheidene klubs het levens- vond ook in datzelfde jaar licht ingeblazen. Zo onder- plaats. Op 6 november 1977 meer te Ekeren, Brasschaat, werd hij dan bekroond met beurde te Milaan in april 's Gravenwezel en nog enke- de wit-rode gordel 6e dan 1981. Daar werd Alfred Pie- le anderen. door de Nationale Belgische Tijdens het jaar 1973 trad Federatie voor beoefenaars Alfred Pieters toe tot de Bel- van het jiu-jitsu. Toen had gische Nationale Federatie Alfred Pieters reeds meer der beoefenaars van het jiu- dan 39 jaren tatami achter jitsu, die toen erkend werd de rug en die periode wer- door het Ministerie van den er meer dan een 50-tal Sport en Nationale Opvoe- jiu-jitsuklubs gesticht. Te- ding. Daar werd hij verko- vens werd hij benoemd tot zen tot voorzitter van de ere-voorzitter en raadsman Raad der Professoren. Enke- der Professoren van de Na- Ie jaren nadien werd hij be- tionale Belgische Federatie, kroond als 5e dan in jiu-jitsu Op het einde van 1979 kwam en ontving het attest van Professor Pieters dan voor ters erkend als officieel ver tegenwoordiger van dt W.J.J.F. Professor Pieters i£ trouwens een man die me' hart en ziel werkt aan de verspreiding van de jiu-jitsv in de wereld en tevens, oir de mensen kennis te latei maken van deze mooie zelf verdedigingsport. Eigenlijk een veiligheid voor de éér en een zinnige vrijetijdsbe steding voor de andere... Roger Van Laere nam van een goedspelend Torenhof-Den Beiaard 77-63 Cockpit Zorba. De Nachtwacht-Snoepert je 61-65 UITSLAGEN St.-Antoon-Tellinden 97-40 Olüt-De Klok 112-72 Hughs Villa-Cockpit Zor- De Hoom-Borghmans 82-53 ba 88-78 STAND NA 10 SPEELDAGEN Nachtwacht en Cockpit 8 p. 1. De Hoorn, 20 p., 2. Sint- 9. Snoepertje 6 p., 10. Den Antoon en Olfit 18 p., 4. Beiaard 4 p., 11. Terlinden 2 Huighs 14 p., 5. Torenhof 12 p.. De Klok 0 p. p., 6. Borghmans 10 p., 7. V.E.M. Het nationale Belgische team gaf een demonstratie voor de leden van de Tai Jitsu Kwaiklub Sint-Niklaas (dw)

De Voorpost | 1982 | | pagina 15