Geen grote verrassingen na eerste grote konfrontatie Fakkeltocht voor de vrede in Sint-Niklaas 't Groene Waasland begint derde jaargang Intenirovinciaal Kwlstomooi Dendermonde 1983 Enkele nieuwkomers heel goed £2-0 Mariekerke eet paling voor MPI 'Blijdorp' (Buggenhout) dJK JSK 12 -17.12.1982 - De Voorpost De WAK, «Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon», maakte verleden zondag in de trouwzaal van het stadhuis een inventaris op van wat ze de laatste tijd voor behoud, onderhoud en restauratie van het Aalsters kunstpatrimonium realiseerde en richtte haar blikken naar de toekomst met nog heel wat hopelijk haalbare objektieven. Voorzitter Jan Van der Hulst wil blijven yveren om het gedenkteken in de H. Geestkapel in de Kattestraat een behoorlijke plaats te bezorgen en dat van Liénart in het buitentuintje van het Kollege te laten plaatsen. Geen restauratieprijs Robijns, Mare Uyttersprot, toenmalig «Hotel des Flan- De vroegere laureaten van Robert Van Gijseghem en dres et de l'Industrie» de restauratieprijs waarbij Raymond Vemaeve had waarvan Fritz Courteaux de stad tot 80.000 fr. toela- dus geen keuze en vroegere en Raymond Vemaeve nog ge verleende en de WAK laureaten Raoul en Johan de enige overblijvende deze som afrondde tot Dierick, het St.-Jozefskol- stichters zijn toonde zich 100.000 maximaal krijgen lege, Pieter De Coster, Jan ook het laatste lustrum zeer dit jaar geen opvolger we- Casteleyn uit Hofstade en aktief o.m. door de merk- gens het ontbreken van tij- Herman Boeykens uit waardige jaarlijkse brochu- dig ingediende kandidatu- Nieuwerkerken blijven dan res als «P P- Rubens» en ren alhoewel een gerestau- ook de laatste tot op dit «Rochus en de Pestlijders» reerd burgershuis in de ogenblik gezien ook verle- door Fritz Courteaux in Dirk Martensstraat en het den jaar, al waren er dan 78' °e «Jamilie Cumont» prachtig hersteld kapelletje inzendingen, geen prijs |n 79, de «bt.-Martmus- in de Blektestraat te Hof- werd toegekend. Wellicht kerk» in 80, en «Het Bel- stade zeker een kans had- zit de krappe toestand van fort» in 82, alle van Cour den gehad. De jury be- de stadskas daar wel voor teaux. In 81 verzorgde staande uit afgevaardigden iets tussen. Manm van het stadsbestuur en Jan Vijf jaar aktiviteiten Van der Hulst, mej. Van De WAK, einde 1952 ont- den Steen, Fritz Cour- staan uit Bolaska na een teaux, Jan De Block, Luc kontaktvergadering in het Maurits Cherreté een bro chure over «Aalst tijdens de Oostenrijkse Succes sieoorlog». Ook de 5 maal 's jaars verschijnende «Mededelin gen» kenden steeds een goed onthaal en met «Ligt Antwerpen aan de Den der» haalde Jan De Block zelfs de beeldbuis. Het ledenaantal gaat steeds in stijgende lijn met mo menteel 315 leden, 24 meer dan verleden jaar, waarvan 245 uit Aalst-Stad en 70 van de «deelgemeenten». Verheugend daarbij dat zo wat 1 op 3 steunend lid werd. Een conditio sine qua non om in leven te blijven want ook de reeds nauw bemeten toelage van wege de stad die verleden jaar nog bekomen werd (7.500 fr.) was er dit jaar niet (meer) bij. Vijf mandaten van be stuursleden werden auto matisch vernieuwd daar er zich geen andere kandida ten hadden gemeld. De mandaten van Jan Van der Hulst, Maurits Cherreté, Mare Uyttersprot, Luc Ro bijns en de wegens ziekte afwezige Maria Van den Steen. De voorzitter doet daarbij dan wel een drin gende oproep tot de jeugd om de rangen te vervoegen met nieuw, jong bloed. Aalst. Ook dit gerestaureerde burgershuis aan de Dirk Ook op belangstellenden in Martensstraat kreeg een prijs (per) de deelgemeenten waar Aalst. Deze gerestaureerde hoeve te Aaigem behaalde ook een prijs in de restauratiewed strijd (per) nog heel wat werk aan de berg en in 't biezonder Fritz De Block, Demeester, Courteaux en Raymond Matthijs, Viersé, Bruyn- Vernaeve die zelf een donckx, Van den Steen, mooie schotel schonk aan Pater Raes en Luc Robijns. de vereniging. Bloemen Zelfs voor de pers! Eens dan ook voor Courteaux, iets anders... Vemaeve, Uyttersprot, LH Van Gijseghem, Frangois, winkel is. Op het getouw Voor herstellen van de H. Geestkapel na de brand van '79 in de oorspronkelijke stijl blijft de WAK ijve ren. Wat betreft het geres taureerd Oud-Hospitaal heeft de WAK alleen feli citaties, ook aan de Werk groep Bomen bij de aktie voor redden van de eeu wenoude eik, een tijdge noot van Maria-Theresia, nu 231 jaar oud en met een omtrek van liefst 4,5 meter. Betreurd wordt de eerder miserabele toestand van «Stad Antwerpen» en «'t Baasken» en ook het «Huis Van Langenhove», eens een patriciërswoning, vraagt verdere aandacht. Kapellen werden verfraaid: de St.-Amanduskapel te Erembodegem, die aan de Kouterbaan te Herdersem, en de St.-Annakapel te Hofstade, en het beeld van de H. Begga werd overge bracht naar het Begijnhof plein. Aandacht dient ook te worden verleend aan het monument van beide oor logen aan het Vredeplein. Huldiging Tenslotte werden verdien stelijke leden letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet met o.m. dr. Lornoy en beide Aalsterse afdelin gen van de Rotaryclub, Re- naat Mores die een «Hei- matlied voor 't Land van Aalst» komponeerde op tekst van Gerv Helderen- Tijdens de kerstperiode worden er diverse akties o het getouw gezet omdat het belangrijk blijft da men de twijfelaars tracht te sensibilseren en voor dat men aan de verantwoordelijke machtshebbe toont dat de overgrote meerderheid van de bevol king geen atoomraketten wil in ons land, aid Vaka. Daarom wordt iedere bewustlevende burge van het Waasland uitgenodigd om op donderdag december e.k. massaal deel te nemen aan d Fakkeltocht voor de vrede. Men vertrekt om 18 voor het stadhuis op de Grote Markt. Fakke kunnen daar bekomen worden tegen 50 frank. Oo alle niet fakkeldragers-en draagsters zijn van hart welkom, weer of géén weer. Verder roept Vaka-Waasland op om in de kerst- e nieuwjaarstijd een kerstaffiche voor het raam hangen. Deze affiches zijn verkrijgbaar bij all Vaka-leden tegen 5 frank plus 5 frank voor d akties. Vorig jaar deden er méér dan tweeduizend gezi nen mee. Op vrijdag 24 december wordt om 20 uu een brandende kaars voor het raam gezet. De aktievorm laat vooral aan ouderen de kans om me te doen. Tenslotte dan gaat het verspreiden va propagandamateriaal zoals zelfklevers, speldjes en de Vredeskrant onverminderd voort. Onder druk van deze akties is men erin geslaagd om de meeste van de Wase gemeenten kernvrij laten verklaren. Aalst. Het kapelletje in de Blektestraat te Hofstade werd prachtig gerestaureerd en daarvoor ook beloond met een prijs (per) in schiftingswedstrijd ingelast en de eenmalige F.N. Klub-Wondelgem, kans- of onkansfaktor de Gokkers-Opwijk en 65 kwisteams, 325 kwissers. Een ware mvaaie moeBt het zware kwis- vanuit zowat alle koeken van het Vlaamse land voor nieuwkomers voor het Interprovinciaal Kwistomooi Dendermon- wat verzachten. Erg veel de 1983. Voor de tweede maal moest de organise- verrassingen noteerden rende Vlaamse Klub Sint-Gillis haar toevluoht ne- we ^ter niet. Of het men tot een schiftingswedstrijd om de effektieve 45 moet de bijzonder knap- ploegen van het tornooi aan te wijzen. Van de prestatie zijn van Wo- beproeving waren negen trams vrijgesteld: titelver- deismedoade van Pa- dediger 1982, kwismaster Ninove en acht getrou- trick Herssens dat in de wen die al tien edities meemaakten (ATB, Ave- slechts één rechte. Jeugd zonder Dak, Jonge Natuurvrienden, „ggg van de vijfentwin- KSA, KWB, Buggenhout, Links en Opba). tig en met het toe- Vijf forfaits De Ridder hield het dit- maatje van 4 kansfak- Men verwachtte dus 56 maal zeer kort. Hij stel- S^^"reen van de ploegen in de stampvolle de een vernieuwd en uit- k °isDlanken sloe„ feestzaal van het VTI gebreid juryteam voor bhift en VteS> maar er kwamen drie en kondigde voor de S^e bh]Viseo forfaits: Studenticum pauze een hoge gaat ^-jdamTJers terwijl de Leuven, Strop Gent en aan. Er werd toen vooral ^S™jKckx uit JEke- Viermaal Hasselt. Twee gedacht aan een of ande- IamiUe_ Vorige zaterdag werd in het Parochiaal Centrum «Sinte- Marie» te Mariekerke de winst verdeeld van het Palingfes tival 1982. Dit jaar werd tijdens het culinair visfestijn ongeveer 3,8 ton paling verorberd. De netto-winst bedroeg 1,2 miljoen. Herman Seghers, voorzitter van de organiserende werk groep, maakte tijdens de overhandiging van de checks bekend dat een deel van de opbrengst (twintig procent) van het Palingfestival 1983 zal geschonken worden aan het Medisch Pedagogisch Instituut «Blijdorp» te Buggenhout. Het palingfestival 1983 heeft plaats op zaterdag 21zondag 22 en maandag 23 mei in een tent op het Kouterplein te Mariekerke (Bornem). Eind 1980 werd het initia tief genomen om in het Waasland een gezamenlijk tijdschrift te verspreiden. Ten eerste wilden de. vere nigingen, door het samen uitgeven van één tijd schrift, hun eensgezindheid tonen in de strijd voor een beter leefmilieu en de be scherming van de nog res terende natuurgebieden in de streek. Ten tweede pogen zij, door het aan kostprijs aanbieden van het tijdschrift, zoveel mogeiijk Waaslanders ken nis te laten nemen van de problematiek en uit te no digen tot het deelnemen aan de diverse aktiviteiten. Het tijdschrift verschijnt zes maal per jaar (20 blz.) en kan op twee manieren verkregen worden: door overschrijven of storten van 80 frank op rek. nr. 000-0085687-36 van M. De Jong Stekene of door telefonische bestelling via nr 03/779.90.55. Dat dit aanbod gedurende de voor bije twee jaar sukses ken de, bewijst de toename van het aantal abonnees. Ge start begin 1981 met een oplage van 700 exempla ren, verscheen 't Groene Waasland bij het einde van de jaargang 1982 reeds op 1300 exemplaren. Inhoud Het tijdschrift kent een aantal vaste rubrieken, die in de toekomst gehand- haafdblijven: de wandelka lender in het Waasland van de Natuurgidsen (CVN), de uitnodiging tot de aktivi teiten van de diverse vere nigingen (in nov. '82 werd iedereen uitgenodigd tot een bezoek 'achter de schermen van de Zoo'), boekbesprekingen, de ru briek «Groen-lachen», een vaak satirische reeks nieuwsjes en anekdotes het milieufront i streek Verder gaat het tijdsc in op recente gebeurte sen (verkiezingen, endverblijven, vervuil processen, spreekt het de natuurgeb den en milieuakties in streek. Het is wellicht kombinatie die ieder zijn gading doet vinden dit groene blad. Mom teel werken volgende ve nigingen mee: het Aktie mitee Beveiliging Lee lieu Linker-Oever en Waasland (ABLLO) Centrum voor Natuur schermingsedukatie (CVN), vzw Durme (Lo ren en Waasmunster), test (milieuvereniging 6 siegemeente Temse), Le« milieu Sinaai, Leefmilie Stekene, Ons Streve (Tielrode) Wielewaï (Land van Waas-Noord c Zuid). Toekomst Om uit te groeien tot alom' gekende publikatie het Waasland start het tij schrift vanaf 1983 met nieuw initiatief: de gra bijgevoegde middenbla zijde «Vogels in het Lai van Waas», een geïlli treerde reportage over nog voorkomende vog soorten in hun natuurlij omgeving in de streek. tijdschrift wordt bewust een duidelijke, niet-wete schappelijke taal gescht ven, zodat ook 'leken' in natuur- en milieubesche ming, en studenten, zeer leesbaar zullen den. Het blad blijft gedru op milieuvriendelijk krin looppapier. Voor meer formatie kan U terecht 1 't Groene Waasland, p. Boswegel 35, 2781 Kenia ke, tel. 03/779.90.55. ren een knappe nieuwe- ling bleek te zijn. Vijfde Dendermonde. «Volgend jaar Beter» plaatste zich dit jaar ook. Ook Val Buggenhout plaats was voor Volgend op de foto op de achtergrond, is er weer bij (v) Jaar Beter dat door het niet aanvaarden van de de zestiende editie van En dan Honky Tonk nooi deel te nemen en 't kansfaktor misschien het tornooi slechts als Men had ze niet zo ver Vat uit het verre Veur- tpama kwamen helemaal re hoge politieke piet. niet opdagen: Cantincro- Revelatie: de Morteel en Kameleon Wodeiamedoade over om de resterende Dr-e globovragen ^f-g de tweede plaats waarnemers kunnen vooraan verwacht maar ne. De Pajottenlanders Juryvoorzitter August (Wasste*® muziek, beel- verspeelde. Onderaan meemaken De Berlaar- de toch niet zo makkelij- en het Alowisken uit Onderaan meemaken De Berlaar- de toch niet zo makkelij- en se Compagnie kon nog ^e globovragen werden Aalst werden reserve- net bij de reserveteams zonder veel moeite geno- teams, terecht. men Honky Tonk had Kwis Sinterklaas Linkebeek slechts één konkurrent, Alhoewel de spanning overtuigend winnaar de Antwerpenaars^ uit gomg te snijden De tweede schiftings- Berchem Take it Easy. bleef de schiftings- ronde was blijkbaar heel nieuwkomer werd wedstrijd doorlopend wat makkelijker. Linke- verdiend tweede na de erg prettig. Zeker toen beek won vlot maar voor Dendermondse jazz- tydens de grote pauze de de volgende plaatsen vrienden en -vriendin- laatste gint op Vlaamse was het echt drummen, nen. Onderaan was de i^em zijn verschijning Amado en Unaniem wer- strijd hier veel natuurlijk ook maakte. Het was dus den tweede en derde ter- 5"" belangrijker. geen politieker. De heili- wijl nieuwelingen Wap- Een (h®le. re!em ïf"",8 ge man zorgde voor een pers uit Antwerpen en moest het onderspit del- kwis tussen het publiek Das Halle ook weinig ven: vijf nieuwe teams en strooide dan ook gul moeite kenden reeks tenslotte slechts In deze c*an no*= met Hette- met verrassingsprijzen. freeters - Dendermonde, ggn wuivend-ver- Dender één ploeg die niet naar ue dwijnende Sint, op de to- aimaniub-a inmtvii monde, de Temse Kaai- nen van ggn gekend kin- het eigenlijke tornooi kan. Bumalov uit Bug- Dendermonde. Wodeismedoadehaalde in de tweede schiftingsreeks het sterkst uit (v) ju^kige - 2 kansfaktor. ivaai. uuituuu» lui. uuS- mannen, het sympathie- derliedje, werd het weer genhout had dan nog ke clubt Bruggedat ernstig wanneer gespro- tegenslag met de onge- 6611 tweede P0,8™8 ken werd over sponso- lukkirre - 2 kansfaktor. waagde om aan het tor- ring en prijzenpakket en zeker wanneer de af bakening van het studie materiaal over Zuid- Frankrijk werd voorge legd. In dat verband werd iedereen al uitge nodigd op de informa tieavond van 14 januari in de zaal Bond Moyson te Dendermonde. Later geven de organisatoren via de pers daarover meer informatie. Rond zeven uur, vijf uur lang had men een drie honderdtal kwissers in de ban gehouden, was het verdikt gevallen. De gewipte ploegen kregen als troost een ploegkon- sumptie en werden met aandrang uitgenodigd op het eigenlijke tornooi dat van vrijdag 25 fe bruari gans kwismin- nend Vlaanderen vijf weken lang in spanning moet houden. De eerste grote konfrontatie is nu echter al achter de rug Hugo Aerts Effektieve deelnemers tornooi 1983 Vrijgestelden van de schifting: Kwismasters Ninove - ATB - Ave rechts - Jeugd zonder Dak - Jonge Natuur vrienden - KSA Jong Vlaanderen - KWB Bu genhout - Links - Opba Via schifting: Wodei medoade - Linkebeek n Amado - Unaniem - Wa pers Antwerpen - Spi nekop - Das Halle A.S.L.K - De Zolder W lebroek - Honky Toni Scarabee Sint-Niklaas Sanskulotten Londe zeel - Neerpede Blijft - Hoevenier Antwerpen Video Mechelen - Take Easy Berchem - Meert Willebroek - Fami Ryckx - Ekeren - De steling - Volgend Ja Beter - Minerva Lede Meedoentelt Morkhov - Avanti Ossendorf Amabile Duffel - V.A. Buggenhout - Femil Turnhout - Mosaka C wijk - Olympia Gent KWB Opdorp - Klub Lebbeke - Onnefrettfl Boom - Wulder Wichel! - Fiasco Aalst - Smal De Pinte - Alfa - Koktt Lebbeke - Familie W lems - Rosko Muizen V.T.B. Roosdaal. Ie reserve team: De Col pagnie Berlare 2e reserveteam: Alowi ken Aalst. 3e reserveteam: tenland.

De Voorpost | 1982 | | pagina 12