Nieuw Leven met «Komaan Kameraad» ontspant op een gezonde manier Tbeid en Kunst Aalst onweerstaanbaar in (Geen Sex in Sussex» Omroep Sint-Niklase Mieke Bouve als Maria Van Bourgondië Aalst kreeg toneel voorgeschoteld: de moeite waard Kerstkoncert te Belsele Nele Grembergen met nieuw programma Kalleke Step Dendermonde: droom wordt werkelijkheid De Voorpost - 17.12.1982 - 23 Precies vijfhonderd jaar geleden, in 1482, overleed Maria Van Bourgondië. Beroerde tijden waren het toen, haar dood gaf aanleiding tot een bloedige burgeroorlog. Maria was geliefd, maar haar leven had niet zóveel dimensie. Toch heeft ze historisch een uitermate belangrijke rol gespeeld: door de keuze van haar echtgenoot, de Habsburgse prins Maximiliaan van Oostenrijk, behoedde ze de Ne derlanden voor een toekomstige opslorping door het Frans koninkrijk. Dat we Vlamingen, groot- Nederlanders zo je wil, gebleven zijn, hebben we dus in niet geringe mate aan haar te danken. Maria van Bourgondiës huwelijk, op die omstandig heid, op die optie eigenlijk is de latere Habsburgse expansie gegrondvest. Maria was immers de groot moeder van Karei V (Keizer Karei). Rond de keuze van haar echtgenoot scharniert een docu-drama dat op dinsdag 28 december om 21 uur door de Vlaamse Televisie wordt uitgezonden. Wase inbreng Aan de realisatie van «Een begeerde bruid, Maria van Bourgondiëeen produktie van de BRT-dienst wetenschappen, werd door tenminste 64 mensen gewerkt. Ónder hen regisseur André Van de Vijver, een «stille kracht» die in 1944 in Haasdonk geboren werd, een man die sedert 1970 bij de nationale omroep werkt en voor zijn eerste produkt als regisseur, «Leven in de ast», o.m. een prijs in Monte Carlo verwierf. Van de Vijver, ook aktief in het amateurtoneel en als schrijver, regisseur en speler bij het poppentheater Palut, regisseert met «Maria van Bourgondië» voor het eerst een drama tische produktie in studio met elektronische kame ra's. Maandenlang werd intens aan de voorberei ding gewerkt. Hoofdaktrice in het docu-drama is de in 1961 in Sint-Niklaas geboren Mieke Bouve. Zij behoort tot het vast dramatisch gezelschap van de BRT. Ze studeerde aan het koninklijk konservatorium in Gent, waar ze een eerste prijs behaalde. Ze mocht ook de hoofdrol spelen in «Blijde dag» van Stijn Streuvels, een programma dat een tweede plaats zou verwerven voor de Emmy Award in New-York. Het scenario voor «Maria van Bourgondië» werd geschreven door Edward De Maesschalck, histori cus en sedert 1978 vast BRT-medewerker. Edward De Maesschalck schreef ook een boek dat dieper ingaat op het diplomatieke schaakspel tussen Maria van Bourgondië en de Franse koning. Maria wordt in deze publikatie «overschaduwd door haar strijd lustige en geniale vader» (Karei de Stoute) en weldra «door de rijzende ster van Maximiliaan», haar echtgenoot, je kan dat in hoofdstuk zes lezen, dat legt de link van de geschiedenis (die in de voorgaande zes hoofdstukken wordt behandeld) naar het televisiedrama. Het boek kost 375 frank in gewone uitvoering, 575 in een meer luxueuze uitga ve. Het is verkrijgbaar in de boekhandel. Het kwam tot stand dank zij de Antwerpse Stichting Mercator- Plantijn. W.V. Vorige week voerde de toneelvereniging Nieuw Leven in de zaal Kring te Aalst de gezellige ontspanningsproduktie «Komaan Kameraad» van Ray Cooney op in een degelijke regie van Vic Moeremans en assistente Hilde Temmerman. De degelijke regie en vooral het knappe akteurswerk van Ulrich D'Haese maakten de voorstelling de moeite waard. Zeker liefhebbers van een léuk avondje uit zonder zorgen mogen niet voorbijkijken aan deze produktie «Komaan Kameraad»... or het overgrote deel van de Aalsterse mensen is een theaterbezoek nog middelmatige prestatie, "itijd in de eerste plaats een ontspannend avondje uit. waarin vooral Ronald Jil een schouwburg min of meer het hoofd boven water houden, dan dienen er Schollaert zich van een het samenstellen van het repertoire wel degelijk toegevingen gedaan. Zo ^^V^A^bed ok heeft de toneelvereniging St. Barbara «Geen Sex in Sussex», een klucht Kunst volgend jaar in april an Anthony Marriot en AUstair Foot, op hun affiche geprijkt. Drie opeenvol- het toneelstuk „Sauternes Jefende dagen liep de Stadsschouwburg overvol voor dit niemendalletje dat een 1921» van Jozef Van Hoeck jteÉkante (en dus) inslaande titel meekreeg. brengt, als tweede seizoen- ,njy een vrij handige regie van Jef Bettens speelde Ronald Schollaert, zich nog produktie, en dit in een re- ■^Taar eens in de kijker, tot- dolle hilariteit van het talrijke publiek. gie van Leah Thijs. H Wie deze «Geen Sex in Sus- ™bhoud te spelen, temeer daar ze Zeker voor wie tuk was op sex» gemist heeft of nog Sit stuk zorgde meer dan door dit zorgeloze enter- onverwachte situaties en een keer wil meemaken, varens voor dolle toestanden tainment goed uit de voeten wendingen moet zich met kan terecht op 28 29 en 30 in Engeland («No sex plea- kunnen. Regisseur Jef Bet- «Geen Sex in Sussex» niet januari 1983 bij Hoger Op; «e we're 'British'») maar tens heeft geopteerd voor bekocht voelen. Ze kregen daar brengt de toneelgroep toch vrezen we dat dé noch- 6611 snelle opvoering, met wat ze wensten; verwarren- Moliton uit Sint-Maria-Ou- tans vlotte vertaling de de nodige aksenten en de en leuke toestanden; denhove 3 voorstellingen .Jroordspelingen en pittige plaatsen voor open doekjes, grappig en plezierig. Ar- Jo De Bruyn ru'details nu en dan geweld Golukkig kon hij rekenen beid en Kunst leverde een '(Aangedaan heeft °P ervaren toneelspelers en M draait allemaal rond -speelsters, die er helemaal 2een koppeltje, dat in de pu- de komische toer mee op- Ot].*ee zit. In een impulsieve g^gen En even gelukkig gAui reageert de vrouw op werd voor deze luchtige pi jen advertentie in verband kanterie, publiek genoeg «,Binet Scandinavisch kristal gev°nden— loor aan-huisverkoop. R°mild Schollaert was wer- taar wanneer ze de eerste kelijk weer in zijn sas; de iding thuis krijgt, merkt ro1 hem 818 gegoten en De auteur Ray Cooney schrijft ge woonlijk zijn stukken in sa menwerking met een ande re auteur. De montering doet hij zelf ergens in een teater in de Londense West- End, waar hij een van de regelmatige producers is. In «Komaan Kameraad» heeft Ray zowat alles wat men als komedie-ingre diënt op scène kan gebrui ken, zorgvuldig aan elkaar gelijmd. Om het systeem onder de knie te krijgen, waarbij een ontmoeting tussen personen die elkaar niet mogen zien, juist op het nippertje door een open en toegaande deur wordt verhinderd, ging hij klaar blijkelijk bij de Franse to neelschrijver Faydeau te rade. Daarnaast gebruikt hij «slapstick «-elementen die zo uit de stomme film schij nen te komen, en het zich blijkbaar ook door teken films inspireren. De inhoud De sterdanser van het Bolsjoi Ballet van Moskou op toernee in Engeland, wil in het westen blijven. Hij krijgt daarbij de hulp van de excentrieke lokale dan seres Alice Courtney. Ze verbergt haar idool in de autokoffer van een gepar keerde wagen die aan de vader van haar vriendin, Nancy Rimmington, toebe hoort. De nietsvermoedende va der, een ex-kommandant van de Royal Navy en mo menteel hoog ambtenaar bij het Ministerie van Lands verdediging, rijdt enkele ogenblikken gehaast naar huis. Zijn vrouw is in Londen gaan winkelen en hij wil eens rustig gaan Voor zijn dochter komt zijn voornemen heel ongelegen want vandaag wil haar zo veelste verloofde met haar vader komen kennisma ken. Terwijl de komman- dant zijn vistuig gaat in orde brengen, arriveert de lokale danseres met Petro- vian. Ze brengt haar vrien den op de hoogte van haar geheime onderneming. Daarop besluiten ze de Rus voorlopig in huis te verbe rgen. De nogal onhandige verloofde wordt tot samen werking gedwongen, ter wijl de tuinman, enorm te- gep zijn zm, eveneens in het komplot wordt be trokken. Wanneer een agent van de veiligheid dringend de kommandant wenst te spre ken, loopt alles in het hon derd. De verwikkelingen worden nog groter als de niet al te snuggere veld wachter een onderzoek komt instellen omdat ie mand in ondergoed in de tuin zou rondlopen. Tot overmaat van ramp arri veert de vrouw van de kom mandant en komt een schuchtere buur even ken nismaken. We hebben het al vroeger geschreven: het is duidelijk dat dit brokje aangenaam teater alleen wil ontspan nen en dus helemaal niet doorspekt is met maat schappij-kritiek, Daarom ook schreef Nieuw Leven in de programmabrochure: «Om van deze komedie ten volle te genieten laat u best uw kritische zin voor enke le uren in de vestiaire. Ga dus vooral niet piekeren over het onlogische van een of andere situatie. Regie en akteursploeg Vik Moeremans opteerde voor een beheerste en vrij krachtige regie, hij heeft zonder veel kleerscheuren zijn ploeg door deze dolle komedie geleid. Over het al gemeen was de regie funk- tioneel, hoewel we de in druk hadden dat het soms te bestudeerd leek. De akteurs gingen niet resoluut de komische toer op en gelukkig maar ander zijds konden zij toch ook niet de komedie ten volle uitspelen. De geestigheid van de pointes, verwarren de situaties en onverwachte wendingen was niet van een grandioos kaliber. Na de pauze echter vlotte het geheel wat beter zodat de lachsalvo's langzaam maar zeker luider en overtuigen der klonken. In de vrij han dige regie van Vik Moere mans werd deze komedie in ieder geval niet onaardig verdedigd. Ongetwijfeld werd de show gestolen door Ulrich D'Haese als Gerry Buss (de verloofde van Nan cy Rimmington). Hij stak toch wel boven de rest van het gezelschap uit. Jè., het was een dankbare rol, maar je moet het toch steeds maar doen op de plannen. Zijn uitbeelding met vlag van het alfabet was leuk en plezierig. Hij wist met veel schwung zijn type raak te tekenen. Nancy Rimmington, op de planken gebracht door Myriam De Vleeschauwer, akteerde zorgvuldig, ner gens uitbundig of gran dioos, maar toch een dege lijke betrouwbaré figuur op de planken. Vrij sober was Nadia Morel in de uitbeel ding van de excentrieke vriendin Alice Courtney. Ze speelde te veel zonder ver- Valère De Vriendt, als kommandant Rimmington, kwam vol doende uit de verf evenals Edmond Wellekens in de rol van tuinman Hoskins, hoewel deze een soms te vlakke zegging gaf. Jozef De Cock nam de rol van Petrovyan voor zijn re kening Beslist niet te on derschatten, deze rol van Russische balletdanser. Toch kwam zijn akteren ge loofwaardig over en kreeg al snel het publiek op de hand. Roger De Cock als in- spekteur Meneer Laver mocht er ook zijn; prima in de loop en vooral op het einde van het stuk, wan neer hij enkele flessen ge dronken had en de gekste toeren uithaalde. In de kleinere rollen za gen wij Eddy Veeckman als veldwachter Pulford, Ja- cxpeline Franco als Janet Rimmington en Hans De Waegeneer als Bobby Har- greaves maakten een bevre digende beurt. Nergens haalden zij het peil van de opvoering naar beneden, integendeel soms. Ook de technische ploeg leverde fraai werk. Roger De Cock, Herman Nieuwlandt, Louis Kelders, Herman Wauters, Hugo Devrieze, Frans De Ridder, Germaine De Bruyn, Jacqueline Franco, Louis Van Eeckhoorn, Fra ncois De Cock, Eddy Poep, Mario Van der Biest zorg den voor het welslagen van de produktie. Tot slot: Toneelvereni ging Nieuw Leven bracht met «Komaan Kameraad» geen briljant teater. Toch slaagden zij er met zijn al len in een welgevulde zaal te laten genieten van een pure ontspanningsavond. Je kan er van op aan, «Ko maan Kameraad» ontspant voortreffelijk zonder de ge forceerde lach... en dat is al een mooie verdienste. Maar meer moet je er ook niet in zoeken... Jo De Bruyn dat dit pak bestaat uit speelde dan ook voluit. Zijn m resem pornografische POdiumprésenoe, stemvolu- pto s. Tuurlijk' komt uit- me. j»les was prima prekend op die dag haar Verder leverden ook Nor- Itweterige schoonmama De Sutter en Paul Se- itgebreid'op bezoek F,heiS °vertmgend werk. loeilijkheden en verwikke- VercUonsteUik waren Hu- ngen stapelen zich op; Pe- Geert en Theo Van wil onmiddellijk die G'Jsegem; deze spelers heb- immel kwijt, maar dat is «e» voldoende speelerva- -1.1t::i1 nner om een genuanceerd ,QT hiuiiui n n 111lucuu uat 10 makkelijker gezegd dan om s™ genuanceerd fSedaan. Brian, zyn ijverige 'Wf °P de planken te laar stuntelige kassier ?f ten' ordt met die Rotzooi, op- ?e ovengen hadden bhjk- leept en deze vindt Ir bafr emge moeite met hun beter op dan het goed- Temmerman Mi- fde rivier te dumpen, redle De Swaef, Mair-Anne 's anderendaags is er k» den Broucke, Zoe De ,"5 een nieuwe laëbng op Neve en Monique Buys ak- Jomst, nu met gewaagde teerden met up and downs IWJ' ]mR Veel was te danken aan het uitstekende klankbord dat n(%>k de plaatselijke pers wil Ronald Schollaert bood, zo- é>t het fijne van weten, even- niet zou het niveau jammer- 8 een getuige, de sluis- lijk dalen. De technische :hter. Dan volgen in een ploeg leverde keurig werk; slijk tempo de meest on- gelukkig maar, want het schijnlijke wendin- ging er soms heel druk aan de gekke en onvoor- toe op de planken. Alles bij ilbare situaties brengen elkaar een verzorgde ka- goedlachse publiek mer, die het Britse karakter :elijk aan het lachen, alle recht aandeed. Aan de toneelliefhebber werd nauwelijks rust gegund. Zes toneelverenigingen schotelden elk een brokje toneel voor, bijna allen opteerden voor een 'probleemlo ze' avojid. Alleen Tejater '80 durfde het aan een 'serious' stuk te afficheren... in ieder geval een prestatie op zichzelf. De overigen probeerden onze lachspieren te kietelen en dit soms tevergeefs. Alles bij elkaar scheerde ons Aalsters toneelwereldje geen grandiose toppen, maar 't was toch de moeite waard. Jammer wel dat de theateragenda dit niet degelijk kon regelen. Tuurlijk is het prettig dat er zoveel te bekijken was, maar moet dat algemeen uitgerekend tijdens één weekend? En dan maar klagen dat de zalen niet vollopen... Even de opvoeringen op een rijtje; toneelgroep «Hoger Op» met «Veel Geluk, Professor» van Aster Berkhof. Toneelgroep «Nieuw Leven» met «Komaan, Kameraad» van Ray Cooney. Tejater '80 met «Home» - «Mooi weer vandaag» van David Storey. De Claerhaegse Comedie met «De Mirakelmakers». - Toneelgroep «Voor Taal en Vrijheid» met «Ruilen is niet altijd Huilen». Toneelgroep «Vast als Eik» met «Maak plaats mevrouw». Gelukkig kan je dit weekend nog terecht voor enkele produkten. Zie hiervoor onze kalender. Alvast veel kijk- en luistergenot. jie en acteursploeg Eindkonklusie ten stel akkuraat neerge- We hebben al enkele opvoe- waette typetjes doen het altijd ringen van «Geen Sex in een lachgraag publiek Sussex» 'mogen' bekijken het is «Arbeid en Kunst» en deze mocht er beslist 'keiun goed recht om 'veilig' zijn. De «Belseelse Concertvereniging» v.z.w. besluit haar 9* koncertcyclus met een traditioneel kerstkon cert dat plaats heeft op zondag 19 december 1982 te 16.00 uur in de H.H. Andreas- en Ghislenuskerk te Belsele. Hiervoor deed men een beroep op het vokaal ensem ble «Currende» uit Leuven o.l.v. Erik van Nevel. «Currende» werd in 1974 opgericht door Erik Van Nevel. De 17 leden van het ensemble zijn afkomstig uit verschillende Vlaamse provincies Alle zangers kregen een volledige muzikale opleiding op pedago gisch of instrumentaal vlak, met uitzondering van een vijftal die universitaire studies besloten. Te Belsele brengen zij een zeer boeiend programma met werken van Tomkins, Johnson, Taverner, Tal ks, Gibbons. Philips, Dufay, Agricola, De Wert, Lassus, Hassler, Byrd en Sweelinck. Dit jaar werd geen orgelintermezzo voorzien. De toegangsprijs bedraagt 100 fr.; C.J P.-ers, 3 Passers en studenten betalen slechts 75 fr. De leden van de koncertvereniging hebben gratis toegang op vertoon van hun lidkaart. Dit koncert wordt georganiseerd in samenwerking met het Stadsbestuur van Sint-Niklaas, het Provin ciebestuur van Oost-Vlaanderen en staat onder de auspiciën van het Ministerie van Nationale Opvoe ding en Nederlandse Kuituur, Dirëktie voor de Muziek. De Grembergse kunstgroep «Nele» is volop bezig met de voorbereiding van een nieuw programma. De groep bestaat vijfentwintig jaar. Te dier gelegenheid wil men met iets nieuws uitpakken. Het programma dat momenteel in voorbereiding is noemt «Met Nele de wereld rond»Het programma wordt vooral gemaakt met het oog op de buitenlandse tournees die in 1983 voorzien worden. «Met Nele de wereld rond» wordt een eerste keer gepresenteerd op zaterdag 8 januari om 20 u. en zondag 9 januari te 15 u. telkens in de sporthal te Grembergen. Op zaterdagavond wordt het optreden voorafgegaan door een ontvangst die om 18 u. begint. Bij deze feestelijke gebeurtenis wordt een oproep gedaan tot alle oud-leden van de Grembergse groep om aanwezig te zijn op één van de twee optredens. Kaarten in voorverkoop zijn momenteel al te verkrijgen aan de prijs van zestig frank. Aan de kassa zelf dient men tachtig frank te betalen. Voor verdere inlichtingen in verband met deze optredens kan men zich wenden tot mevr. Gaby Govaert, Dr. Haekstraat 19 te 9150 Dendermonde-Grembergen E.D.M. Dendermonde. De toneelgroep «Lutgardis» bracht het stuk «Bloemen van Dorothy voor het voetlicht (vh) Een oude droom van het Dendermonds Marionettentheater Kalleke Step wordt werkelijkheid: op zaterdag 18 december gaat «En waar de sterre bleef stille staan» in première. Twee jaar geleden reeds werden de eerste kontakten gelegd, en bewerkte Gust Dierickx het stuk van Felix Timmermans en Eduard Veterman voor poppenthea ter. Zes maanden reeds wordt er gewerkt aan dekors, poppen, rekwisieten, klank en belichting. «En waar de sterre bleef stille staan» wordt gespeeld op drie podia en de 13 taferelen vloeien zonder onderbreking in elkaar over, enkel onderbroken door de pauze. Niet minder dan 23 marionetten komen op de planken: 9 nieuwe poppen moesten voor dit stuk worden bijgemaakt (het maken van één marionet duurt zo'n 50 uur). Voor de op band opgenomen stemmen mocht Kalleke Step een beroep doen op twee bekende namen uit de Dendermondse toneelwereld: Jaak Verhelst en Guido Willems. In twee taferelen worden de drie koningen Pitje Vogel, Suskewiet en Schrobberbeeck in levende wijze ten tonele gevoerd door André Velleman, Guido Goossens en Gust Dierickx. Enkele gegevens: Bewerking, regie, dekorontwerp en poppenmaker: Gust Dierickx. Poppenspelers: Gust Dierickx, André Velleman, Guido Goossens, Julia Pauwels, Robert Van Der Veken. Stemmen: Guido Willems, Jaak Verhelst, Gust Dierickx, Lou De Leenheer, Guido Goossens, Julia Pauwels, Gilberte Caudron, Robert Van Der Veken, Sandra Veldeman. Klankopnamen en geluidsregie: Fred SchoUiers. Belichting: Philip De Moor. Assistentie: Myriam Broothaerts, Lieve De Saeger, Lou De Leenheer, Wim Impens, Luc Steveninck. Dekoruitvoering: het gehele gezelschap. Data: zaterdag 18 december '82, 18 uur; zondag 26 december '82, 18 uur; zondag 9 januari '83, 15 uur. Plaats: Kalleke Step Theater, Sint Elooistraat 15, Grembergen. Kaarten: Volwassenen 60 fr., kinderen 40 fr., te verkrijgen bij de leden, op onderstaande adressen en in café Mariakring en café De Visserij. Bijkomende inlichtingen: Gust Dierickx, Reynoutstraat 32, Grembergen, tel. 21.27.15 of Fred Scholliers, Gentsesteenweg 77, Dendermonde, tel. 21.77.34.

De Voorpost | 1982 | | pagina 23