Zestig jaar BGJG in Temse: Jiet verhaal van een aktieve bond De wereld van Edward Poppe Het enge Waasland Overvaller door sportieve caféklant overmeesterd te Aalst Kerstfeest bij Davidsfonds Mijlbeek Aalst Mijn mening erover Voor een handvol sprokkelhout Zachtjes naar de zaligheid De Voorpost - 17.12.1982 - 3 jksbi )e Bond van Grote en Jonge Gezinnen afdeling "d j< 'emse, bestaat dit jaar zestig jaar. Wat is er zoal °.vei ;ebeurd sinds de stichting? Wie waren de stichters 'nist< n wat bezielde hen? Ik had hierover een gesprek 'Pvo< net de huidige voorzitter André Van Der Gucht, die c|j n ia heel wat opzoekwerk de historiek van de Bond omsiion we^ersamenstellen. Coen >ver ae allereerste jaren van de Bond, maar ook de aatst ondswerking is weinig be- eerste sekretaris en dit in ïrpri end. De stichting vond een tijd dat men nog niet jr vaplaats op 23 april 1922. beschikte over een tele- istisc nitiatiefnemers waren foon, laat staan een auto. r vel iduard Comelis, voorzit- Frans Wouters stief in nderer; Frans Wouters, sekre- 1937, amper 57 jaar oud gelijaris en bestuursleden Be- dus. n tooit Tersago, Alfons Van Over de werking en aktivi- teiten gedurende de eerste 15 jaar is heel weinig be kend. Wel weten we dat het ledenaantal geleidelijk opliep tot 256 in 1932, dan iets terugviel en van 1937 Iritsom en Petrus Ver en aiulst. Zi Iduard Cornelis kan als a en én van de markantste figu- tiedeen in Temse tussen de wee wereldoorlogen be- JFI chouwd worden. Hij werd weer in stijgende lijn ging. eboren op 25 april 1877. Anno 1982 bedraagt dat )p zeer jonge leeftijd aantal 775. Het gaat hier eeds was hij, zoals zovelen om aangesloten gezinnen, die tijd, aktief als man- w^t neer komt op heel wat levlechter. Z'n gezond ver- méér dan 775 personen, tand, z'n werkkracht en rijn sociale bewogenheid Oorlogsperikelen wachten hem na de eerste Vanaf 10 juni 1937 werd er wereldoorlog op de voor- regelrrtMig vergaderd en de pond. Hij stichtte te Tem- verslagen werden te boek een afdeling van het al- gesteld. Uit de notulen le- Vo< [emeen christelijk vakver- ren we dat op die dag vol- jond, waarvan hij als se- gende mensen aanwezig ejJ.g„ aetaris de belangrijkste fi- waren: e.h. Notebaert, BT\luur was- Rechtstreeks en proost; Eduard Cornelis, lat d vezenlijk was Eduard Cor- erevoorzitter; voorzitter ove lelis betrokken bij de vele Van Garsse, sekretaris nt h ociale, kulturele en poli- Theo Van Damme en te- iiitin ieke aktiviteiten, die in de vens Alfons Van Britsom, ;atholieke werkmanskring Petrus Verhulst en Henri aa ot stand kwamen. Brijs. Zo speelde hij een belang- Voorzitter Van Garsse be- onir ijke rol in de mutualiteit kleedde een kaderfunktie le le ;n was hij medestichter en °P Boelwerf, waar hij ver- mslu twintig jaar lang sekretaris antwoordelijk was voor de ;tari< ran de harmonie Recht binnenschepen, sekretaris agei loor Zee. Van Damme zullen vele |5n:J n 1920 nam hij deel aan de Temsenaren zich nog her- v0' erste naoorlogse gemeen- inneren als onderwijzer van eraadsverkiezingen, waar- het zesde leerjaar op de iireai )ij voor het eerst het enkel- broedersschool. Zowel in woudig-mannen-kiesrecht september, als in november erleiyan toepassing was. Hij '37 kwamen er nieuwe be- werd verkozen en behoor- stuursleden bij. :?n*de zodoende tot de aller- °P 16 november van dat- eerste lichting werknemers zelfde jaar zegt e.h. Note- die zitting kregen in de ge- baert, en ik citeer het notu- meenteraad. In 1926 werd lenboek: «Mensen zijn ftij schepen. Na de bevrij- mensen en moeten toch iets ling fungeerde hij als hebben, dus zou de bond lienstdoend burgemeester hen toch iets moeten ge- van september 1944 tot ven». Daarop wordt door iecember 1946). Eduard Henri Brijs gevraagd of er waa ibmelis overleed op 19 ja- in overeenkomst met de vecl luari 1953, op 75-jarige winkeliers geen verminde- n e eeftijd. ring zou kunnen bekomen noei Frans Wouters werd gebo- worden voor de aangeslo- 1 cejren in Temse in 1880. Na ten léden. De proost stelt dooajn huwelijk met een mo- voor met één kategorie te loo< enaarsdochter van Temse^ beginnen, bijvoorbeeld de sve ^e"e vestigde hij zich daar bakkers. ef n 1905. Als onderwijzer en In mei 38 wordt er gespro- elzi coster, later schoolhoofd, ken over het fonds voor verdiende hij de kost voor weduwen en wezen. Doel r ifiijn vrouw en maar liefst van de oprichting van dit udei tegen kinderen. Daarnaast fonds is het op gang bren- 2 h' cette hij zich edelmoedig gen van een sociale kom- "en belangeloos in voor de pensatiekas, die later in nedemens een sociale wetgeving zou Hij was niet enkel stichter kunnen omgevormd wor- ;jar den, door de staat. Maart '39: het bestuur van de afdeling Temse ver stuurt talloze brieven naar het ministerie om vrijstel ling van mobilisatiedienst te bekomen. November 1940: er wordt aktie ondernomen om de krijgsgevangen vaders van grote gezinnen zo spoedig mogelijk vrij te krijgen. Met dit laatste houdt het notulenboek op. De oor logsomstandigheden zullen hier zeker niet vreemd aan zijn. Uit deze periode is niets meer bekend dan het feit dat de heer Henri Brijs het voorzitterschap heeft overgenomen. Van de zestiger jaren tot nu In 1964 krijgt de BGJG een nieuw bestuur. Prudent Rombaut wordt voorzitter, August Van der Biest se kretaris. Van deze twee mensen hoef je enkel de namen te noemen, om ze je levendig voor de geest te halen. Hun taak was verre werd kritisch beoordeeld en er waren eveneens ver scheidene filmforums. In 1970 pakte de bond uit met een «Week van het gezin». Op zaterdag ging er een kreatieve namiddag door op de speelplaats van de gemeenteschool. Knut selen, bouwen, schilderen, het kon allemaal, 's Woens dags vond er een kaartna- middag plaats voor de grootouders. De donder dag van die week had een filmpremière plaats: «Het wonder van de mens». De zaal bleek te klein en daar om werd een tweede verto ning ingelast, 's Zaterdags werd de week besloten met een gezellig samenzijn. In die tijd werd in de bond nogal wat gesproken en ge handeld rond thema's als speelpleinen, onthaalmoe ders, veilig verkeer en ge meentelijke ristourno's aan grote gezinnen. In 1979 nam August Van der Biest ontslag als sekre taris en twee jaar later nam Het Davidsfonds van Mijlbeke verwacht de hele familie op haar jaarlijks kerstfeest dat plaats heeft in de parochiezaal aan de Moorselbaan om 17.00 uur. Niet alleen worden er aan de kinderen geschenken uitgedeeld en staat er een prachtige tombola op het programma, bovendien zorgt de KWB voor enkele aangepaste kerstliederen en wordt er een film van Walt Disney «Het jagersinstinkt» getoond. Er is natuurlijk ook de onontbeerlijke koffietafel. Als bijdra ge in de kosten vraagt men per volwassene en voor een kind vanaf 12 jaar 80 fr.; kinderen jonger dan 12 jaar betalen 40 fr. (hjm) ook voorzitter Prudent Rombaut ontslag. Het hui dige bestuur heeft als voor zitter André Van der Gucht en Guido Spildoren is sekretaris. Op de onlangs gehouden auto-arme zondag (14 no vember) beleefde de bond zowat het hoogtepunt van het werkjaar 1982. Meer dan tweehonderd deelne mers trokken op speurtocht door de straten van Temse. Ze werden na de interes sante namiddag voorzien van spijs en drank. Maar gedurende dit jaar maakte de bond ook twee geboor tes mee, figuurlijk dan. Jefi, wat staat voor jeugd- filmklub, gaf reeds drie vertoningen en in het voor jaar komen er daar nog eens drie bij. Voor Jefi staan Hubert Weyn, René De Wilde en Erik Peirs- man. Een tweede realisatie dit jaar is de G.O.A. (Groot- oudersaktie). Het gaat hier om mensen, die ook op rijpere leeftijd nog iets voor hun afdeling voelen. Vorige zondag stelde voor zitter Van der Gucht dat de bond steeds paraat staat om de gezinsbelangen te verde digen. Het huidige bestuur, zal de uitgetekende weg vol gen, verbreden waar nodig nieuwe aansluitingen zoe ken waar mogelijk is. Renaat VERMEIREN Temse. Zestig jaar Bond van Grote en Jonge Gezinnen. Enkele duizenden zijn betrokken bij de werking van de Bond in de Scheldegemeente (rdg) Vanop afstand en niet zonder een mengeling van ergernis én geamuseerdheid, las en hoorde ik wat het verschijnen van het boek Relaas uit 't Land van Waas» heeft losgemaakt. De etterbuil van de afgunst lijkt nu wel gebarsten. Als je twaalf jaar lang het reilen en zeilen in dit gewest en zijn rommelig lokaal perswereldje hebt meegemaakt, blijf je uiteraard ergens geïnteresseerd. Ik heb het bewuste boek nog niet gezien, maar zal het zeker kopen want ik kan mij zó voorstellen dat de kwaliteit ervan omgekeerd evenredig moet zijn met de stijl van de afbraak-artikelen die «kollega's»- journalisten over de samenstellers hebben gepleegd. Wie enig niveau vertoont in het Waasland, moet er finaal onderuit worden gehaald. Het was dan ook voorspelbaar, dat Wouter Vloebergh en Walter Clip- peleyr die journalistiek talent aan werkkracht weten te koppelen niet zouden ontsnappen aan korporatis- tisch gekrakeel. Want wat wordt deze heren, die ongetwijfeld geen frank zullen overhouden aan hun monument van journalistieke research, verweten? Dat zij de Wase Persklub erbuiten hebben gehouden, dat zij de naam en reputatie van deze klub hebben misbruikt!!! Persprostitutie Als kantoorchef van Gazet van Antwerpen (1970- 1980) heb ik altijd, mijn lidgeld betaald, maar mij voor de rest volkomen gedistantieerd van deze merk waardige vereniging omdat zij a) vele leden heeft die per vergissing in de journalistiek zijn terechtgekomen en b) de kollegialiteit allesbehalve bevorderde en dus overbodig was. Erger nog. Het ombuigen van de doelstellingen van de vereniging tot persoonlijk belang, gebrek aan elementaire beleefdheid zoals het wegritsen van de bovenste rij uit het sigarenkistje en het verorberen van zoveel mogelijk toastjes op de perskonferenties, het lastig vallen van vrouwen, het ontaarden van samenkomsten in een gevecht om een gratis boek of ets, in eet- en drinkgelagen. De reputatievan de Wase Persklub is opnieuw mooi gediend met de weinig fraaie aanval door een paar van haar leden, gewoon omdat zij hun eigen ego niet konden strelen! De beste stuurlui staan altijd aan de wal. Het is toch niet omdat er een paar gewraakte regels in voorkomen, dat de gigantische onderneminq van het duo Vloebergh-Clippeleyr de grond moet ingeboord worden. Let wel: de medewerkers die men nog kan gebruiken worden uiteraard geprezen. Als er nog leden zijn van de Wase Persklub die zichzelf respekteren, dan hoop ik voor hen dat zij de moed zullen opbrengen om de ontbinding van deze vereniging voor te stellen. Er is geen klub nodig om een gezonde rivaliteit én kollegialiteit aan te kweken. Mensen van enig niveau in de perswereld zoeken elkaar toch op. Wat thans gebeurt is allemaal zo éng, zo typisch (d)waas. De mensen leven in dit gewest té dicht op elkaar; vandaar dat zij zo vlug op eikaars tenen trappen. Ulrik Nimmegeers, Antwerpen van eenvoudig, maar met de bezieling hen eigen, zijn ze onmiddellijk van wal ge stoken. Op een jaar tijd slaagden ze erin een nieu we ploeg bestuursgezinnen rond zich te scharen Voor het eerst ook verschenen vrouwen op de bestuurs vergaderingen. Er werdeen volwaardig programma in elkaar gesto ken, met lezingen over bin nenhuisinrichting, het op voeden van jonge kinderen en oudere kinderen. Maar ook werd er gepraat rond de onderwerpen liefde en sexualiteit, de tv-uitzen- ding «Gelukkig Gezin» Met karnavalmasker en ruitjesvest kwam een blikbaar Cafébaas Wim Van Tittel- karnavalstunt avant la let- voortydige Aalsterse karnavalist verleden maandagavond boom (23) meende bij de tre ging doch het was blijk- rond halfnegen in het café «The Classics» aan de Arbeid- vraag naar de inhoud van baar ernst. Affligemnaar straat te Aalst. de kassa dat het om een Jan Bové (25), zoals later In het feodale Sint-Niklaas, anno 1982, wordt het sprokkelen van hout nog als een ernstig vergrijp beschouwd, (pv) Wat zou jij doen indien stookolie of aardgas je werkelijk té duur geworden zijn en je wil vrouw en kinderen niet blauw laten worden van de kou? Wellicht zou je een houtvuurtje aansteken zoals je voorouders dat in de vroege middeleeuwen toch ook al deden. Maar sprokkelen in het woud van de heer was de horige of lijfeigene toen ten strengste verboden Vandaag, duizend jaar later, is aan deze situatie nog niet zoveel veranderd dan men wel zou denken. Zondagochtend was de h. Duret met een kruiwagen de mod derige weide achter het Sint-Niklase Dreykoningenpark ingetrokken om er wat nat en verdord hout te rapen. Tussen haakjes we ze gezegd dat deze weide nergens afgesloten is en meer het uitzicht heeft van een stortplaats, waar in de zomer de distels welig tieren. Toen de h. Duret enige tijd later weer huiswaarts wilde keren met een handvol sprokkelhout liep hij in de armen van twee politieagenten, die met een patrouillewagen ter plekke gekomen waren om de misdadigerop het boekje te zetten. Rechtsomkeer ging het met de kruiwagen en sprokkelaar, terug naar de plaats van de misdaad ...en wij van De Voorpost die dit pijnlijk incident wilden fotograferen, werden ook de boek opgedraaid. Agent Vereecke en zijn konfrater wilden en konden we bij het uitoefenen van hun weinig benijdenswaardige opdracht niet veel ten kwade duiden; hun opdrachtgevende kasteelheren op de Grote Markt echter wél. Maar daarover doen we wel eens een boekje open in één van onze volgende nummers. P.V. Edward-Joannes-Maria Poppe. Hij werd op 18 v december 1890 in Temse in een klein straatje ge boren, als zoon van bakker Désiré en de uit Tielrode afkomstige Joske Ogiers. Op 10 juni 1924 overleed hij in Moerzeke. Wardje Poppe. In 1966 werd zijn heiligverklarings proces ingeleid. Deze priester beleefde zijn geloof immers intens, hij gaf blijk van een sterk eucharis tisch georiënteerde spiritualiteit. Hij was ook de stimulator van de Eucharistische Kruistocht of Eu charistische Beweging. Vanuit een sociaal en Vlaams engagement wilde hij priester worden. Na z'n wijding in 1916 bleef hij tot 1918 onderpastoor in een arbeidersparochie in Gent. Hij werd dan erg ziek. In 1918 werd hij rektor bij de zusters Vincen- tius a Paulo in Moerzeke. In 1922 zou hij als geestelijk leidsman in Leopoldsburg verblijven. Eind 1923 ging hij terug naar Moerzeke om uit te rusten; daar overleed hij op Pinksterdag 10 juni. Nederigheid, totale gehoorzaamheid, een bijna kin derlijk-eenvoudig geloof, een allesbezielende lief de, naar die aspekten richtte hij zich tijdens z'n veel te korte leven, hij droeg die waarden ook uit via zijn apostolaat. Zijn publikaties werden in meer dan twintig talen vertaald en sedert 1947 wordt De Stem van Moerzeke uitgegeven, een driemaandelijks tijd schrift dat behalve in het Nederlands ook in het Frans en het Italiaans verschijnt en de boodschap van priester Poppe wereldwijd uitdraagt. In Temse werd aan zijn geboortehuis in 1934 een Poppe-gedenkteken opgericht. In Moerzeke von den tal van herdenkingsplechtigheden plaats. 1974, vijftig jaar na het overlijden van deze bezieler, werd uitgeroepen tot Poppejaar. Tijdens een plenaire zitting werd op 5 april 1966 in Rome de «causa» aangenomen: de start van het pauselijke proces. Nagegaan wordt nu in hoeverre Edward Poppe zalig mag genoemd worden. Rond de vormingsjaren van Edward Poppe, de periode 1905-1916, is nu een nieuw boek in de maak, het zou ook een nieuw licht werpen op de geestelijke achtergronden van zijn tijd: Temse, het Sint-Niklase kollege, de Leuvense universiteit, het AKVS, de eerste wereldoorlog, het seminarieleven uit het begin van deze eeuw. Auteur Fernand Van de Velde (hij woont Meijerij 16, 9660 Brakel- Michelbeke) bericht in dit zowat vijfhonderd pagi na's dikke boek over Wardje Poppe aan de hand van archiefdokumenten en op basis van veel per soonlijke research. Auteur Fernand Van de Velde is niet de eerste de beste. Hij schreef al heel wat over priester Poppe (enkele essays, ook een levensbeschrijving in het Nationaal Biografisch Woordenboek). Van de Vel de gaf o.m. les aan de kolleges van Eeklo en Priester Poppe: vormingsjaren onder de loep in nieuw boek over deze bezieler. Dendermonde, in het atheneum in Sint-Niklaas en aan de normaalschool van de Presentatie in Sint- Niklaas initieerde hij twintig jaar lang toekomstige leraressen in de katechese. Thans is hij direkteur van de kongregatie van de zusters van Sint-Francis- cus in Michelbeke. De uitgave zou tegen januari 1983 op de markt komen en wordt mogelijk gemaakt door het mece-. naat van de Stichting Mercator Plantijn in Antwer pen. Naar verluidt verloopt het met de voorinteke ningen heel vlot, er zouden er al een zeshonderdtal zijn. Wie alsnog bestellen wil kan dat bij de auteur, zie het adres dat hierboven werd vermeld. Het boek kost 790 frank (voorintekenprijs), men kan het bedrag storten op rekening 444-8601771-90. Anton Van Wilderode verzorgde het «woord vooraf». Ongetwijfeld verkrijgt de figuur van deze eenvoudi ge priester, die een konsekwent geloof op grote schaal hielp verspreiden, middels de publikatie van dit boek een nieuwe dimensie. Het spreekt vanzelf dat we het verschijnen van dit boek met belangstel ling tegemoet zien. Wouter VLOEBERGH zou blijken niet meer aan zijn proefstuk vorige week deed hij een inval in een winkel van feestartike len op de hoek van de Ge- raardsbergse- en de August Marcelstraat waar hij ver klaarde het geld terug te zullen brengen als er betere tijden kwamen eiste geld en stelde zich met een siga renkistje met munststuk- ken niet tevreden. Hij «kreeg» dan de brieventas van de baas met erin een paar duizend frank en zette het op een lopen. Hij had echter niet alleen zonder de waard maar te vens zonder de klanten ge rekend want onder hen be vond zich de trainer van de Baardegemse «Vlugge Jon geren», John Lissens (40) uit Wieze die dadelijk de achtervolging inzette en niettegenstaande herhaalde bedreigingen met de revol ver, een Python, met een tijgersprong de overvaller in het smalle straatje naast de Keizershallen wist te be springen, diens wapen over het muurtje gooide en hem in bedwang hield tot de politie kwam. Een tweede achtervolgende klant, Hans Uyttersprot uit Aalst kon de gegapte portefeuille aan de baas terugbrengen en ondertussen kamden poli tiemannen en rijkswachters de cafés uit tot ze in «het straatje» geraakten waar John Lissens de overvaller in bedwang hield. Letterlijk en figuurlijk ont maskerd werd Jan Bové, een werkloze die vroeger nog in de pub Lord Nelson te Hekelgem portier was geweest, in de boeien ge klonken. LH Oostende heeft nu ook zijn uniek gebouw: een 12 verdie pingen tellend appartements gebouw waarin alle gemeen schappelijke gedeelten van het gebouw werden omgetoverd tot een subliem sprookje, een grote wandschildering van meer dan 500 mJ. Het is een werk van de Oostendse kunst- schilderes Anne-Marie Ver- poucke.

De Voorpost | 1982 | | pagina 3