e k 7a Raymond Uyttersprot, nieuwe burgemeester van Aalst: «Politieker om mensen dienstbaar te zijn m vu. we. De Voorpost - 17.12.1982 - 5 omdat i jen dat sn dat on! k op d sé ondei tx Grysol m van h< ex is. het ni< n zijn ge len. Me ïn bepe: :ten en die alle ansluitei men zie oord vei t woor ;t begri e mee: 1 zijn n; ievoorzie elvoorzie :d van d pemidde at. Daai ider Gr) onrecht tl ander t er kern de plaat tlenergie dus mee en oo of moe richtinj Laten we de burgemeester nemen, vooral in wat van hem nooit zichtbaar zal worden, je zal bepaalde daden van hem leren kennen, maar eigenlijk zal je helemaal niets weten omdat je alles uit de tweede, derde, vierde hand zal horen of geïnterpreteerd kragen. Tegen die achtergrond van politieke, sociale, menselijke en religieuze ontwikkeling wordt het interessant te maken met de figuur die er de komende zes jaar zal uitgroeien. Een figuur omgeven met publiciteit, personeel, medewerkers, zo gaat het gewoonlijk. Een gesprek. deel be het mi ;staat is dat i ilieurecl raf steld illektiev milieu t lt allicb :n extra moete is is ee :n en du ichter d ifhoude evenwe 'e optre d. Feit i eeft lou gevingei vermit ïationaa zijn zo milieu ïvaarlij n is ge oet toe men, a Sukses is iets waarover je lang zou moeten nadenken omdat het zoveel komponenten bevat: kwaliteiten, toeval, geluk.U was pas 28 toen U burgemeester werd. Neen, 29 jaar. Door de gevoelsgeladenheid tussen de ouderen, die alleen het ongeluk hadden een oorlog te moeten mee maken, en de jongeren die de partij vernieuwende ideeën trachtten aan te praten, was er geen echte ver starring aan gang, maar was er evenmin gezorgd voor de opvol ging. Ik had het burgemeesterschap dan ook helemaal niet verwacht, maar Jozef Moens, aan wie het burgemeesterschap zou zijn toege komen, vond dat hij die opdracht niet meer aankon en zodoende werd mijn naam voorgedragen aan de koning. Waren uw ouders de grote stimuli om aan politiek te doen? Mijn ou ders waren niet politiek geënga geerd. Mijn vader was geen tuime laar, hij was lid van de mutualiteit. Mijn politiek engagement is er eer der gekomen langs de KWB om en de mensen die ik er leren kennen heb. Wim Verleysen en Paul Claus hebben me weten te stimuleren om een politieke vergadering bij te wo nen in de stad. Op die vergadering waren ook een paar mensen uit Moorsel aanwezig die me meteen hebben opgenomen in het bestuur. U werd in '64 burgemeester, klaar blijkelijk tot eenieders tevredenheid want zes jaar later behaalt uw partij de volstrekte meerderheid. Dat denk ik wel. We waren erin de gemeente een nieuw gezicht te bezorgen. Iedereen kon bij mij terecht voor kleine en grote problemen. Bovendien werkte ik reeds in de administratie, ik word De Belgische grondwet van 1831 zegt niet bijster veel over de gemeentelijke in stellingen. Alleen moet de wetgever de toepassing ver zekeren van de rechtstreek se verkiezing doordat het soevereine volk kiest wie het als zijn politieke man dataris wil zijn. Maar ondanks zijn ambte lijke bevoegdheden is de burgemeester snel een poli tieke figuur geworden. De houding van de uitvoeren de macht in deze kwestie moet dan ook rekening houden met de feitelijke politieke verhoudingen ter plekke. teraad zetelen toch gekozen door de burger. Wat de mandataris doet met zijn politiek mandaat is een andere vraag. Ieder stelsel heeft zijn gebreken maar de parlementai re demokratie geeft nog steeds de meeste ontplooiingskansen voor ie der individu. Naar het schijnt was Minister Galle niet erg gelukkig met een koalitie buiten de SP om. In feite heeft hij een zeer groot aandeel in het feit dat de SP uit de boot is gevallen. Sommigen zijn vertrokken vanuit een verkeerd standpunt. Ze hebben gemeend dat de CVP bereid was haar ziel te verkopen in ruil voor bestuursverantwoordelij kheidOns programma werd opgesteld door 10 werkgroepen en we wensten be- stuursverantwoordelijkheid te ne men op basis van een eerlijke en met de vaste wil om te overleven? We hebben de vaste overtuiging, en de verstandhouding is tot hiertoe zeer goed, om de stad zo qoed mogelijk te besturen. We wensen in zo groot mogelijke mate het alge meen belang te laten primeren om de belangen van de stad tot haar volle recht te laten komen. We hopen op halflange termijn drie jaar naar een evenwichtige be groting te kunnen gaan, maar dan gaan wij met andere zaken worden gekonfronteerd. Ik denk zeer be paald aan de exploitatie van het nieuwe ziekenhuis, wat werkelijk dramatisch zal zijn. De afbetalin gen op het gebouw en de infra- struktuur beginnen te lopen op het ogenblik van de exploitatie. Konkreet betekent dat het volgen de. Neem een lening van tien mil joen, die acht jaar geleden werd opgesteld, nu in gekapitalizeerde vorm 25 miljoen gaat worden. De stad staat met 2,5 miljard in het krijt. U heeft een schepen die be drijfsrevisor is. Kan U hem niet de goede raad geven een kostenatena- nalyse op te stellen? Dat zijn wij van plan. De staat is in gebreke, maar het is evenzeer waar dat teveel gemeenten geleefd heb ben als de krekel. De financiële toestand van de stad is slechter dan men denkt. We gaan financiële middelen moeten zoeken in de be sparingen die niet onbelangrijk zul len zijn. De belastingen zullen ook met een andere bril moeten door gelicht worden. Het schepenkolle- zal hierin het voorbeeld moeten geven. Bijvoorbeeld?- De rechtstreekse medewerker per schepen wordt beperkt tot één man. De auto's van de administra tie worden teruggebracht van vijf op drie, en ook de auto van de burgemeester zal ter beschikking staan. De krisismiddelen zullen gericht moeten worden naar de meest be- hoeftigen. Ik denk hierbij maar aan de talrijke premies die de stad gul schenkt aan bestuur loyaal uitvoert. We gaan wel zekere en vrij logische voor- rangsregels inbouwen. Iemand die het kan opbrengen om bestuurswe tenschappen te studeren zal bij voorrang een bevordering krijgen. Hoe gaat U de examens regelen? We hebben een zeer konkrete uit spraak. Er komen geen vergelij kende eksamens. Ik ben daar mis schien wel voor gevonden maar dit systeem is te zeer gebonden aan de rangorde. Maar hier kan het bochtenwerk be ginnen! We gaan een eksamenjury samen stellen die praktisch geen stads ambtenaren zullen omvatten. We zullen ons richtten naar de scholen met een pluralistische samenstel ling, met degelijke examens, en op voorhand gekende punten. Als er voldoende kandidaten geslaagd zijn zal er geen deliberatie meer volgen. We hopen met dat systeem een produktiever en hoger geschoold personeel te vormen, dat daarenbo ven betaalbaar moet worden. De stad betaalt 35 miljoen per jaar aan diplomabijslag. Iemand die klerk is aan de stad en een diploma typen kan voorleggen krijgt extra toebedeeld... We gaan die extra's alleen nog toekennen aan mensen met gespecializeerde kennis die ten nutte is van de administratie. Uiter aard zullen we dit in overleg doen met de syndikale organizaties waar mee we een goed overleg hopen tot stand te brengen om tal van moei lijkheden weg te werken. In een kleine gemeente was U als burgemeester veelvuldig betrokken bij de dagelijkse zorgen zoals omge vallen bomen en hinderlijke straat omleidingen. Nu nog blijft de ge meentelijke overheid de enige in stantie waar je terecht kan voor net dezelfde problemen, maar dan dik wijls zonder oplossing. We zijn zinnens iets recht te trek ken. Een ombudsman klachten bureau we hebben iets tegen die woorden, we denken meer in de richting van het extern onthaal. tafeldeaf# solle di >ng itie. H ;te maa fan he Je basi den cologie grond worde :ht vas tijdig lilieubc men c et vas :passin begii weeld isumet jp zij ijk Jt «m en oj teid a ak va ran d de pr< in '68 ook nog provincieraadslid en op die manier kon ik een boel relaties opbouwen. In '76 mist uw partij de boot. Vanaf 1 januari 1983 eerstkomend staat ze terug aan het roer, niet zonder op winding. De Wakkere Burger heeft het zelfs over een aanslag op de burgerrechten, hij is nu niet alleen zijn geld maar nu ook al zijn stem kwijt. Dat de burger zijn stem zou kwijt zijn... Zij is zes jaar geleden niet gevolgd en dat is ze nu ook niet. In '76 kwam de CVP als een grote partij uit de verkiezingen en toen is alles samengeslagen om ze uit de koalitie te houden. Willen die toestanden vermeden worden, dan zal er aan de wet moeten gesleuteld worden... Persoonlijk ben ik voorstander van een beweging die de koalitie alleen tot stand zou laten komen met inbegrip van de sterkste partij. B dat dan nog demokratisch? Er kan niet beweerd worden dat er nu geen meerderheid zou zijn. Ook dat is demokratisch, dat de sterkste partij zich moet kunnen neerleggen bji een overeenkomst die andere partijen maken. De eerste regel van de demokratie is het stemrecht. Tenslotte zijn zij die in de gemeen- verdedigbare overeenkomst. We zijn achteraf gaan uitkijken met welke partij we eventueel een koa litie konden vormen, een overeen komst die ons niet geeft wat we allemaal wensen maar die ons ten minste dat geeft waar we ten gevol ge van onze vertegenwoordiging recht op hebben. Zijn er richtlijnen van hogerhand gekomen om bij voorkeur een CVP- PW koalitie te sluiten? Er is geen enkele, ik Qntken dat ten stelligste, er is geen enkele overeenkomst of aanbeveling gekomen van eender welke instantie om een CVP-PW koalitie te vormen. De CVP-Aalst heeft haar programma uitgestippeld en heeft zelf bepaald hoe zij de onderhandelingen ging voeren. Ik denk dat die zaak hoogstwaarschijn lijk nog zal terugkomen op de eerste gemeenteraad of als de beleidsnota van het nieuwe bewind zal ter spra ke komen. Als die zaak ten berde wordt gebracht zullen wij daar een antwoord op geven dat zeer dicht bij de waarheid zal liggen en waar niet iedereen onverdeeld gelukkig zal over zijn. We leven in een moeilijke periode. Zal uw beleid er een worden van de onderkoelde manager die ditmaal qeen zachte heelmeester kan zijn allerhande verenigingen. Die vijf honderd frank bereikt al lang haar doel niet meer. Materiaal aanko pen ten dienste van iedereen is een goede optiek, maar ook hier zullen de misbruiken moeten worden aan gepakt. Maar Eendracht Aalst zou toch zelf- bedruipend moeten zijn, omdat ze tenslotte toch met veel geld werken. Natuurlijk, dat is het principe. Neem nu het kulturele centrum dat een realiteit is die we niet meer uit de weg kunnen gaan en het moet zo vlug mooelijk geëxploiteerd wor den want als we er nu niet ingaan zijn we er over tien jaar nog aan bezig. De burger neemt de bureaukratie waar als een machtsblok van geor ganiseerde in effeciënte, voor de politici is het een uitstekend kanaal om trouwe aanhangers te maken. Welke zijn de plannen om aan deze op lange termijn nefaste politiek te verhelpen? Eén van de uitgangspunten is dat de politieke druk op de ambtenaren moet weggenomen worden. Ieder een moet zich vrij kunnen ontplooi en. Wat ik verwacht van de ambte naar is dat hij zo goed mogelijk zijn werk doet en het beleid van het We hebben de gemeenten groot schalig gemaakt maar we stellen vast dat deze optiek niet goed draait. Er is in dit schepenkollege te weinig koördinatie geweest met als gevolg een grote vervreemding van de deelgemeenten. Daarom, in het rechtstreekse belang van de burger, gaan we terug naar de kleinschaligheid. Bijvoorbeeld. Openbare Werken zal op de gemeente blijven. Op die manier zullen veel verplaatsingen vermeden worden, zal het perso neel zich direkter verantwoordelijk voelen en zullen vele kleine proble men een meer direkte oplossing vinden. We zullen trachtten af te werken wat bezig is. Alle technische dien sten moeten onder één leiding ko men om de versnippering en het dubbel gebruik tegen te gaan. Ik vertel mijn klein verhaal. In een tijdsbestek van zes maanden viert het vandalisme hoogtij. Inbraak, doorstoken banden, afrukken van reklamepanelen, in de fik gestoken vuilbak waardoor de straat er extra bevuild bijligt. Zelfs een brief en een bezoek aan de verantwoorde lijke schepen hebben geen oplos- Aalst. Raymond Uyttersprot, die soms krasse uitspraken doet Ik ben zeker geen politikus geworden uit ambi tie, als men zo jong is begint men er niet aan uit politieke berekening. Ik verslijt mezelf niet als idealist, ik blijf politieker omdat ik denk de mensen een dienst te kunnen bewijzen. Het zou voor mij veel aantrekkelijker zijn als ik in de waterzuiveringsmaatschappij zou blijven, want nu ga ik me in een wespennest steken. Maar een politieker heeft daarvoor gekozen, hij weet dat hem dat veel tijd kost. Veel politiekers willen op ieder vlak aan bod komen, maar de stad is te groot geworden om ieder beleidsdomein goed te beheersen. Als werknemer ben ik bij de groep van het ACW, maar ik stel me in dat opzicht nooit fanatiek op. Ik ben voorstander van een brede syndikale konsultatie op elk gebied maar ik ben ook voor stander van de politieke verantwoordelijkheid van het kollege. Ik zal mijn werkzekerheid nooit opgeven voor een job in de politiek. - Ik mag niet gedesillusioneerd zijn'omdat ik tot mijn 65' niet zou kunnen aanblijven, dat zou een valse veronderstelling zijn. Mijn vrouw? Uitdrukkelijk. Zij is zeer belang rijk geweest voor mijn politieke carrière. sing gebracht, zogezegd omdat de stadsdiensten geen vuilbakken voorhanden hebben. Nu zijn er ook al jonge delinkwen- ten die de ruiten van middenstan ders aan diggelen schieten. Dat zijn zaken die prioritair moe ten gesteld worden. Het politiek toezicht eveneens. De politieke ook de brandweer moeten de middelen krijgen om efficient op te treden voor de burgers, dat is de veiligheid en die gaat voor alles. De politie moet in haar optreden niet repressief zijn, maar ze moeten wel kordaat zijn. Met laksheid bekom je toch niets. De markt ligt er dikwijls verloren bij. De marktanimatie zal inderdaad moeten worden gestimuleerd. Ook ben ik niet gelukkiq met de terrassen die de stad veel geld heb ben gekost en waar niemand baat bij heeft. Voor mij ligt de fout omdat men werkt zonder inspraak. Als de bewoners op de markt aan voelen dat ze bij de zaken betrok ken worden zullen ze automatisch ook meer gemotiveerd zijn. De markt terug openstellen voor het verkeer. Die idee zal op te veel weerstand stuiten van de bevolking. Het marktplein mag echter niet afgeslo ten worden voor het verkeer, wat trouwens nergens gebeurt, zelfs de jjrote markt van Brussel is toegan kelijk voor het verkeer. De markt is het knelpunt van de stad en als men daar iets zou aan doen dan geraak je overal in de knoei. Er moet een duidelijke richtingaanwij- ziging komen naar de ring toe. Eens op de ring kom je wel terecht. Een goed voorbeeld daarvan is de ring rond Parijs. Je mag hem nog omgekeerd nemen, dan kom je nog waar je zijn moet. En de winkelstraten... Nu, ik zie dat veel steden terugko men van de autovrije straten. We zullen dat probleem alleszins gron dig moeten doornemen met de mid denstanders. Gaat U rekening houden met de oppositie? Ik ben daar in principe niet tegen. Eenenveertig zijn slimmer dan drieentwintig. Ik denk dat we de Aalst wordt bestuurd door een gemeenteraad van een enveertig mensen. Negen onder hen, de schepenen en de burgemeester zijn be roepsbestuurders, de ande ren zijn amateurs die de stad voor een belangrijk deel in hun vrije tijd bestu ren. De burgemeester die aan het hoofd staat van het kollege zal de komende zes jaar meer moeten zijn dan het oliespuitje door ervoor te zorgen dat het be stuursapparaat in deze zwangere tijden niet hope loos vastloopt. moed moeten hebben dat te onder zoeken en te aanvaarden. Het zal een nieuw geluid worden... Het is bijna een traditie geworden, dat al wat van de oppositie komt slecht zou zijn en dat is ook niet waar. Ik kom ook niet te beweren dat alles meteen moet goedgekeurd worden, maar we moeten datgene wat wordt gekommissioneerd terug op de agenda kunnen plaatsen. Als politikus zit U op een schop stoel. U ligt er zo uit.Uw mening graag over deze boutade. Het werk als burgemeester of als raadslid is geen reklame. De neven- aspekten kunnen de politieker een zekere populariteit bezorgen. Maar ik ben er vast van overtuigd, als de burger werkelijk kan zien dat de stad terug op een normale manier zijn verplichtingen kan nakomen, ze dat niet zullen vergeten. Voelt U zich Aalstenaar? Ik moet U zeer eerlijk en spontaan zeggen dat de voorbije zes jaar in de oppositie voor mezelf een zeer goede leerschool is geweest om de stad te leren kennen. Ik ben ver trouwd geworden met de mentali teit, met de feestelijkheden die de Aalstenaar nauw aan het hart liggen. Ik ben goed voorbereid om burge meester te worden... (ben baetens)

De Voorpost | 1982 | | pagina 5