erner Van der Fraenen: Cyclocross kost handenvol geld Kampioenschap van Vlaanderen V.V.W.F.-Veldrijden Cyclocrossgala te Sint-Niklaas Zeelse sportraad wil eigen struktuur aanpassen De Kerstman komt naar de Kerstboomaktie De Voorpost - 17.12.1982 - 43 VELDRIJDEN kan een jonge beloftevolle wielrenner ertoe brengen het wegrennen te laten voor wat is en zich volledig op het veldrijden toe te leggen? Het veldrijden is bijlange niet zo koersen op de weg, de prijzenpot ligt er heel wat lager, het seizoen duurt minder lang en de onkosten liggen heel wat hoger. We gingen het vragen aan Van Der Fraenen, Aalst beste cyclocrosser. Als tweedejaars-nieuweling slaagde kerel er immers in 7 overwinningen waaronder het kampioenschap van Oost- te winnen en een indrukwekkend aantal dichte ereplaatsen in de wacht te Toch nam hij op het einde van dat suksesvolle seizoen bij de nieuwelingen de >ede beslissing over te stappen van de weg naar het veldrijden, ven- meteen raak. Tien overwin- wedstrijd tot een goed einde ningen op evenveel wed- te kunnen brengen. Als strijden. Het jaar daarop wielrenner word je momen- moet Werner zijn leger- teel voor de keuze geplaatst: dienst vervullen. In zijn een- ofwel studeren, werken en heid kreeg hij niet de nodige meerijden voor spek en bo- faciliteiten om zijn sport op nen ofwel zich met volle een behoorlijke manier te overgave op zijn sport stor- kunnen beoefenen en nog ten. In het veldrijden gaat een jaar later sukkelde hij dat heel anders. Driemaal bij de aanvang van het sei- twee uurtjes per week trai- zoen met een zere knie en nen is meer dan voldoende wanneer dat leed geleden om op behoorlijk niveau te was kwam hij terug goed op kunnen presteren. Zoals je dreef en behaalde enkele dus ziet is het veldrijden klinkende overwinningen, goed te kombineren met een Vorig jaar dan geraakte voltijdse betrekking. Werner moeilijk op dreef en Momenteel is Werner werk- ging ten rade bij Bertje Ver- loos en hij kan zichzelf dus meiren die hij als een goeie willen nillens als full-time vriend mag beschouwen, crosser beschouwen. Het is Vermeirens goeie raad ma- echter niet zijn bedoeling nifesteerd zich alras in en kele prachtige overwinnin gen. Dit jaar tenslotte reed De neerslag had ervoor gezorgd dat de omloop te Nieuwer- kerken (Aalst) zeer modderig was. Bovendien had menig renner last van de koude en de regen en dienden ze soms door diepe plassen te rijden, wat aanleiding gaf tot stramme en niet meer goed werkende spieren en moest er iedere ronde een paar honderden meters worden gelopen, berm opklauteren enz... Werkelijk labeurwerk en slavenar beid. Het was er te slecht om een hond door te jagen, maar toch hadden een 400-tal supporters de moed om dit weder onder het regenscherm te trotseren, alhoewel muziek en de handelaars met warme spijzen voor de vrolijkheid en de opwarming zorgden. Werner enkele wegwedstrij den mee om in konditie te Zoals afgesproken meldden blijven. Hij werd klubkam- we ons klokslag 13 uur ten pioen en behaalde samen huize Van Der Fraenen. met de ploeg de overwin- Aanbellen hoeft zelfs niet ning in de ploegentijdrit te meer want op het ogenblik Oostakker. Momenteel heeft dat mijn vinger de bel aan- hij ook al drie overwinnin- raakt zwaait de deur open. gen in het veldrijden ver- Voor mij staat een slanke overd. Toch verbaast het atletisch gebouwde jonge- ons dat deze man die een man die me op vlotte wijze mooie karrière als wegren- ingeleide doet. Luttele ner in het verschiet had. Van Der Fraenen tijdens de training (ad) Werner Van Der Fraenen ogenblikken later zitten we. ondertussen is er een colle ga sportreporter gearri- cyclocrosser werd. «Toen ik in 1976 als tweede jaars-liefhebber zo dikwijls veerd, in een gezellige huis- net naast de bloemen greep, kamer waar enkel een door- rijpte in mij de idee om het weekt trainingspak, dat bo- in het veld te proberen waar ven een snorrende kolen- kachel te drogen hangt. te maken legt hij ons uit. In het veldrijden wint de beste laat vermoeden dat hier een negen keer op tien, terwijl wielrenner gehuisvest is. het in wegwedstrijden niet Onze gastheer heeft zich in altijd het geval is. Daar zijn een gemakkelijke zetel ge- er teveel renners die profite- Installeerd terwijl moeder ren van de werkkracht van gen geweldig arsenaal fietsonderdelen en gereedschap is zeker geen luxe als j Vm Dei Fraenen ons op een hun modsmaats en dal is nu meedraaien aan de top (ad) lekker biertje vergast. Kolle- net iets wat in het veldrijden ga penneridder steekt met- niet kan. Dit was echter niet een van wal en laat Wemer de enige reden waarom meteen zijn hele palmares Wemer cyclocross begon te uit de doeken doen. Als een rijden. Een wegrenner die volleerd redenaar praat hij werkt of studeert kan wel af honderd uit. Nauwkeurig en toe uitblinken in een ker- geeft hij een verslag miswedstrijd maar in klas wedstrijden die pakweg siekers en grotere koersen drie-vier jaar geleden hun zijn het toch steeds weer de jongens die niets anders om het om de profitteur uit te han gen. Hij hoopt zo vlug moge lijk aan de slag te kunnen want van stempelen word je zeker niet rijk en veldrijden kost handenvol geld. Met een zijn we op het financiële vlak beland en het is wel heel belangrijk te weten hoeveel geld deze sport op- slorkt. Jongens die al met de beloop kregen. In 19075 startte Wemer bij handen hebben dan de nieuwelingen. Dat jaar koersrijden die met de behaalde hij geen enkele mooie prijzen aan de haal overwinning, wel eindigde gaan. In klassiekers wordt hij vele malen bij de eerste het aantal te verrijden kilo vijf. Het jaar daarop komt de meters dikwijls tot 160 km doorbraak: 7 overwinnin- opgeschroefd en het is on- gen, kampioen van Oost- voorstelbaar dat iemand die Een crossfiets kost algauw Vlaanderen en een indruk- een ganse dag gaat werken tussen de 28.000 en 35.000 F, wekkend aantal tweede na zijn zware dagtaak nog maar met één fiets ben je er versnellingsapparaten, ket- de eerste rij mogen staan, tingen. trappers, enzomeer starten ze doodgewoon niet. staat of ligt er netjes opge- De organisatoren die eerst borgen. Op onze vraag of hemel en aarde bewogen en dat toch niet een beetje er een dik pak geld voor overdreven is, haalt hij over hadden om die kerels scherp uit: «Als je echt wil naar hun wedstrijd te lok- meestrijden aan de top moet ken, die vinden daar natuur- je met goed materiaal voor lijk geen graten in. Zelf heb- de dag komen. De grote ve- ben we daar al een sterk detten zoals Liboton of De staaltje van gezien. Een idee speelden het veld in te Vlaeminck rijden met nogal man v duikelen moeten wel met een flink gevulde geldbeu gel op de proppen komen. r velen onzer lezers plaatsen. Bij de juniores genoeg tijd en energie op doet hij het wat kalmer aan overschot heeft om een trai- want hij heeft besloten vel drijder te worden. Het is ningsschema te volgen dat is aangepast om een zware nog niet. Een veldrijder die iets wil bewijzen moet zeker over tenminste twee fietsen beschikken. Wemer zelf heeft er vier in zijn bezit en dat is zeker geen luxe be weert moet je veranderen van fiets. De modder kruipt im mers tussen de remmen. De ketting hangt algauw vol smurrie en dan is het lastig. Zaterdag 18 december a.s. ongelukken te vermijden, zoniet onmogelijk om verde worden alle sportliefheb- want het is een lust om dit te fietsen. Als je dan aan bers verwacht in de Bekel- jong geweld te zien duwen een defekt hebt moet je die straat waar het komitee van en wroeten om vooruit te fiets ook nog kunnen ver- FC Sanicentral een waar komen en toch maar een vangen. Daarom is het raad- crossgala op het program- prijske te rijden. Wij ver- zaam drie fietsen mee te ne- ma zet. Gezien het vroege wachten een 30-tal rennert- men naar elke wedstrijd. El- vallen van de duisternis vol- jes aan de start in deze ke fiets is niet geschikt voor gen de verschillende wed- reeks. elk parcours. Op een spek- strijden elkaar op zonder De cyclotoeristen van wie- takulaire omloop heb je een pauze en er wordt gecrosst lerbond WAOD wordt een ander frame nodig dan op boeiend kijkstuk, temeer een modderige hier talrijke Waaslanders Ook voor de tubes heb je een aan de start verschijnen, gans assortiment nodig. Een pronostiek maken is Werner nodigde ons uit in niet zo moeilijk gezien de zijn werkplaats, waar hij ei- nationale kampioen. André genhandig zijn defekte fiet- De Bisschop uit Asper, de sen herstelt of aanpast. Om laatste weken laat zien wie de kosten enigszins te druk- de kampioen is en het aan ken, legt hij ons uit. In de ren van 10 tot 15 jaar. Deze de anderen overlaat om te werkplaats hangen zeker 10 rijden hun cross volledig op vechten voor de tweede fietskaders omhoog. Een ge- ,aere bet weiland, kwestie van plaats. weldig arsenaal wielen. BASKET vanaf 14 uur tot 16.30 u. Welke van de drie crossen het interessantst is valt moeilijk uit te maken omdat er voor elk wat wils te bekij ken valt. De nieuwigheid, die op 11 november op 't Zonneken geweldig insloeg, is de jeugdcross voor jonge- In lokaal «De Gouden Poortte Sint-Niklaas waar het supporterslokaal van wielrenner Houtem. Fons De Wolf is gevestigd werd feest gevierd. We zien Fons temidden van zijn supporters dw Houtem duidelijk baas in de rebound ly Nuel uit Serskamp een dubbelslag en werd de na tionale kampioen van Vlaanderen. Organisator Johnny De Pae- pe en Benny Temmerman mogen bogen op een wel geslaagd kampioenschap, dat goed georganiseerd was, desondanks het barre De renners die aan het kam pioenschap deelnamen ver dienden allen een pluim op hun hoed. Als slijkduivels en blazend van vermoeid heid kwamen zowel de eer ste als de laatste deelnemer over de eindstreep. Het is dan ook vanzelfspre kend dat de best geoefende veldrijders met een goede konditie en uithoudingsver mogen, vooraan in de uit slag te vinden zijn. Bij de veteranen A namen 18 veldrijders de start. F. Bou- chez, was als eerste het veld in en sleurde zich door de modder, gevolgd door F. De Braeckeleer, G. Wijnendae- le en F. Van Impe. Even verder het tweede groepje van vier: G. SoïL, R. Van Wezemael, J. Gevaert en M. Huyseghems. Maar F. Bou- chez's ketting sloeg op de grote versnelling en bleef in de modder steken. Later had hij nog een valpartij en kon hij het vooraan voorgoed vergeten. Aldus vormde zich het trio, waarbij niemand meer kon aansluiten. Half wedstrijd diende F. Van Impe af te haken en kregen we twee leiders. De laatste ronde kon G, Wijnendaele het tem po van F. De Braeckeleer niet meer houden en won Felix onbedreigd. Hij is de grote favoriet voor het Bra bants kampioenschap te Opwijk (26.12). Met zijn tweede plaats werd G. Wij nendaele, kampioen van Vlaanderen. Clement Van den Broeck kon wegens ziek te niet deelnemen. Bij de veteranen B dacht iedereen dat de nationale kampioen L. Van Impe een dubbele slag zou slaan, maar hij stuitte niet alleen op een zeer sterk rijdende en lopende Serge Bie. maar ook op een Ronny Scheerlinck, die na vele weken pech, eens gespaard bleef van tegenslag en op dit zwaar parcours bewees dat hij tot de beste crossers behoort, wanneer hij zich verzorgt. De sympathieke man uit Denderleeuw Serge Bie won onbedreigd en was meteen overgelukkig dat hij op een waardige wijze en onder luid applaus kampioen van Vlaanderen werd. Bij de onafhankelijken bo den zich na de eerste ronde 4 leiders aan: Willy Nuel, Marcel De Geest, Johnny De Waegeneer en Paul Bické. De volgende ronde dienden De Waegeneer en Bické de finitief af te haken. Marcel De Geest kon meer maals, het hoge tempo in dergelijke modder aangege ven door W. Nuel. niet bij houden. maar hij kwam tel kens prachtig terug. De laat ste ronde kon hij zijn laatste overbrugging niet meer uit voeren en bleef op 15" han gen. Hiermee behaalde Wil- Kategorie A 18 deeln. 1. Felix De Braekeleer (St. Katherina-Lombeek) de 15 km in 53 min. 2. Georges Wijnendaele (kamp. van Vlaanderen) op 45 sek. 3. Frans Van Impe op 1,'45 4. Jozef Gevaert op 3'25 5. Modest Huyseghem op 5 min. 6. Guy Soil 7. Roger Van Wezemael 8. Jean Van Huylenbroeck 9. Willy Spinnoy 10. Francois Bouchez Kategorie B 16 deeln. 1. Serge Bie (Denderleeuw) de 15 km in 52 min. 2. Ronny Scheerlinck op 50 sek. 3. Lucien Van Impe op 1'25 4. Marcel Schuddinck op 2 min. 5. Etienne Mertens op 2'45 6. Robert Bobbaut 7. Willy Van der Eecken 8. Johny De Paepe 9. De Lannoy 10. Hervé Verstraeten Kategorie C 22 deeln. 1. Willy Nuel (Serskamp) de 17,5 km in 55 min. 2. Marcel De Geest op 15 sek. 3. Paul Bické op 1 min. 4 sek. 4. Johny De Waegeneer op 3m 20 5. Herman De Gent op f min. 30 6. Eddy De Rop 7. Pierre De Baerdemaeker 8. Jacobs Herman 9. Hedwig WDe Block 10. Laurent Vrancken wat ander materiaal. Maar met eerbied naar opkijken, ja, die krijgen dat van hun kwam een 5-tal minuutjes te sponsors. Over die grote ve- laat aan de start van een detten wil hij ook nog een veldrit, maar er was op hem woordje over kwijt. In het gewacht. Toen hij zonder veldrijden is een goeie start ook maar een lotje te heb- essentieel. Daarom ook wor- ben getrokken zijn plaats den de startplaatsen bij lot- vooraan in de grote groep trekking bepaald en zo kan ging opeisen schoot het hem het verkeren dat je achter- plots te binnen «Wacht jon- aan een plaats toebedeeld gens, ik moet eerst nog eens krijgt. De heren vedetten gaan «pissen» en dan kun- lossen dat probleempje heel nen jullie vertrekken», zeg- hijzelf." Elke ronde eenvoudig op. Als ze niet op de hij ldkoniek... veranderen BBC Lokeren - Batavo 50-69. Tegen een sterk Batavo kwam Lokeren niet aan bod (md) De gemeentelijke sportraad, als overkoepelend adviesor gaan van een pak sportvere nigingen. is van oordeel dat zijn struktuur dient aange past aan de huidige normen en noden. De rekreatiesportgroeperin- gen die momenteel de over grote meerderheid van de aangesloten verenigingen vertegenwoordigen krijgen meer armslag. In de nieuwe struktuur wordt het dage lijks bestuur vervangen door een raad van beheer. De algemene vergadering wordt opgesplitst in twee af delingen. De afdeling A ver zamelt de kompetitieklubs en de afdeling B vertegen woordigt de rekreatieklubs. Ieder van de tweede afdelin gen heeft een ondervoorzit ter, die zetelt in de raad van beheer, die samengesteld is uit één afgevaardigde per sporttak. De rekreatieclubs krijgen nu alleszins met hun ondervoorzitter al een woordvoerder in de raad van beheer. Het mandaat wordt van 4 jaar opgetrok ken naar zes jaar, om de duur gelijklopend te maken met de installatie van de gemeenteraad Niet alleen de struktuur van de sportraad ondergaat een grondige wijziging, ook aan de subsidiëring wil men sleutelen. Een ingewikkelde procedure voor de bereke ning, maar een splitsing is voorzien tussen verenigin gen met jeugdwerking en verenigingen zonder jeugd. De sportklubs die de jeugd opvangen zouden 2/3 van de koek krijgen. De sportraad stelt een verhoging van 4% voor op haar begroting van 1982. Voor 1983 voorziet men een bedrag van 730.000 fr. onderverdeeld in volgende posten. Subsidiëring: 624.000 fr.; sportplusaktivi- teiten 40.000 fr.; sportieve plechtigheid 20.000 fr.; zwembrevetten 2.000 fr.; aankoop trofeeen 15.000 fr.; onkosten sekretariaat 29.000 fr. Ter gelegenheid van de kampioenenhulde in de raadszaal van het gemeen tehuis sprak burgemeester De Bruyne zijn waardering uit voor de sportraad en de besturen van de diverse sportklubs, die het door hun belangloze inzet mogelijk maken dat er op de gemeen te zo intensief aan sport wordt gedaan. De burge meester had waardering voor de prestaties van alle kampioenen en sportmen sen die bij de hulde werden betrokken. De heer De Bruy ne wees ook op de inspan ningen van het gemeentebe stuur, dat sportakkemoda- ties en personeel ter be schikking stelt. Hij herinner de eraan dat in de nabije toekomst enkele zware be slissingen dienen getroffen te worden. Het gemeentebe stuur hoopt steeds te kun nen rekenen op de sportraad om in de toekomst het sport beleid in de gemeente in goede banen te leiden. Planmatig sportbeleid Sportraadvoorzitter Karei Van 'Cauteren hield een fel opgemerkte toespraak, waarbij hij in het bijzonder inhaakte op de toekomst van een sportbeleid op de gemeente. Hij was van oor deel dat er een totaal ande re aanpak nodig is om een objektief, eerlijk en planma tig sportbeleid te realiseren. Bij het ontwerpen en realise ren van sportinfrastrukturen zal in de toekomst duidelijk rekening moeten gehouden worden met de behoeften van de rekreatiesportbepe- fenaars of de zogenaamde sport voor allen, die momen teel veel talrijker zijn dan de wedstrijdsporters. In de toe komst zal de balans nog meer overhellen, terwijl an derzijds de financiële moge lijkheden beperkt zullen worden. De meeste infra- strukturen in België zijn ge bouwd in funktie van de wedstrijdsporten. De be staande strukturen kunnen moeilijk omgebouwd wor den en specifieke rekrea- tiesportakkomodatie bou wen is uitgesloten, zodat de huidige voor beide takken zal moeten dienst doen. Voorzitter Van Cauteren had het ook over de subsidiëring in het algemeen, die hij po litiek een zeer gevoelige zaak noemde. Hij meende dat de tegemoetkoming aan de sport aan de zeer lage kant is in vergelijking met andere welzijnssektoren. Het totale bedrag is onge veer hetzelfde, maar de sport heeft een veel groter aantal deelnemers en is meestal gebaseerd op vrij willige inzet. Hij was echter gelukkig dat Zele één der weinige gemeenten is die een goed uitgewerkt toela gereglement heeft. BENO De Dendermondse Kerstboomaktie, waarvan het aantal deelnemers eik jaar meer uitbreiding neemt, organiseert op woensdag 22 december een groots bezoek van de Kerstman aan de Kerkstraat, Franz Courtensstraat, Veerstraat, Bogaerdstraat, Dijk- straat enzovoort. Deze kerstman met zijn gevolg zal arriveren om 14 uur en begint dan aan zyn rond gang. Voor de vele kinderen die dan reeds vakantie hebben wordt het weer een groots feest!

De Voorpost | 1982 | | pagina 15