Wase en Kleinbrabantse boeren bundelen krachten tegen Algemeen Elgenaarssyndikaat Geslaagde derde wereld aktie te Dendermonde Jani, kandidaat van het Aalsterse volk Heibel rond wetsvoorstel Lagae Weet je 't al 12 - 24.12.1982 - De Voorpost Het heeft er de schijn van dat landbouwpolitiek nog weinig met landbouw, maar alles met politiek, met touwtrekkerij en eigenbelang te maken heeft. Het Algemeen Eigenaarssyndikaat (AES), het Alge meen Boerensyndikaat (ABS), de Boerenbond (BB)en nu dan zelfs enkele individuele boeren, deze partijen hebben het voortdurend erg moeilijk met elkaar en de vehemente aantijgingen die vaak in soloprotesen tegen de syndikaten worden geuit, laten vermoeden dat de landbouw hoe dan ook het voorwerp is van een met maffiaprecizie georches- treerde korruptie. U las in ons blad al eerder over merkwaardige staaltjes van demokratie. bouwkommissie van Sint- Niklaas August Gols uit Bazel, landbouwkommis- sielid Roger Speleman uit Belsele, de heer Van de Velde uit Sint-Niklaas en Gustaaf Van Vaeck uit Tis- selt, vijf landbouwers die zich in een protest tegen dit protest hebben verenigd. Ze betreuren het dat de wettelijke boerenvertegen- woordigers zich nog maar eens onbetuigd laten. Maar je kan tenslotte ook geen twéé heren dienen, én de eigen leden én de groot grondbezitters, vinden de vijf landbouwers. En het is bepaald makkelijker met de machtigsten mee te heu len dan te vechten voor povere pachters... Recentelijk is heibel ont staan rond het wetsvoorstel van de CVP-senator en on dervoorzitter van de Boe renbond Lagae, wetsvoor stel dat de grondeigenaars ertoe wil verplichten niet- professioneel gebruikte landbouwgronden te ver pachten. In een medede ling aan het persagentschap Belga heeft het AES met klem geprotesteerd tegen het voorstel dat nu in de senaat wordt behandeld. Het syndikaat heeft het in haar mededeling over een ongeoorloofde beknotting van het vrije beschikkings recht van het eigendom en een bijzonder gevaarlijk precedent in de wetgeving». Het wetsvoorstel zou de ei genaars feitelijk onteige nen», niet in het algeméén belang, maar in het zuiver ekonomische belang van een kleine groep. De onbil lijke pachtwetgeving en de marginale pachtprijzen zouden steeds meer eige naars ertoe aanzetten om de bestemming van de landbouwgronden te wijzi gen. De heren van het AES draaien dus niet eens om de pot. Maar het is wat cru, vinden afgevaardigde van het Suikerbietensyndikaat en het Boerenfront Frans W'outers uit Puurs, plaatse lijk ABS-voorzitter en voorzitter van de land- Ons antwoord, heren! Inderdèad, het wetsvoor stel Lagae veroordeelt de eigenaars tot het afsluiten van een pachtovereen komst voor landbouwgron den die niet gebruikt wor den door een professionele landbouwer, je moet het voorstel zó begrijpen, vin den de vijf: de eigenaar blijft gewoon zijn eigendom behouden, maar zal bij zelfuitbating nauwelijks nog aan belastingontdui king kunnen doen. De 'professionele landbouwer' vermeld in het voorstel, be tekent immers hij die voor het gebruik van zijn grond belastingen betaalt. Uit de reaktie van het AES zou je de indruk kunnen overhou den, dat men daar blijk baar de kant van de frau- deurs kiest, oordelen de landbouwers. De AES-verontwaardi- ging over het feit dat de verplichte verpachting in het (ekonomische) voor deel van een kleine groep zou spelen, acht men he- lemaèl het einde. Nog slechts 25 procent van de landbouwgrond is eigen dom van landbouwers en aan dit percentage wordt nog dagelijks geknaagd, gewoon omdat de groot grondbezitters met hoge boden de landbouwers zelf uit de markt zetten. Van de geciteerde «kleine groep» gaan er bovendien omdat ze het ekonomisch zo goed hebben, nog jaarlijks zo'n 5000 overkop. Dit terwijl uit een in april 1976 door het ministerie van land bouw gehouden enquête is gebleken dat 93 procent van de Belgen er voorstan der van is dat de eigen landbouw in stand zou wor den gehouden. Een in standhouding waarbij, da's duidelijk genoeg meent men, de héle gemeenschap belang heeft. De vijf kla gen aan dat de eigenaars tienduizenden ha goede gronden en bosgronden aan het gemeenschapsbelang onttrekken door ze braak te laten liggen onder het mom van vrijheid voor de enke ling. Grootgrondbezitters kunnen, onder deze vlag van vrijheid, honderddui zenden bouwkavels laten liggen om met grondspeku- latie te wachten tot de prij zen weer de hoogte in gaan». Niet alleen zouden op die manier heel veel arbeidplaatsen verloren gaan, maar is er ook sprake van een grootscheepse be lastingontduiking. Voor hun verklaringen beroepen de vijf zich herhaaldelijk op de Verklaringen van de Bisschoppen van België, «Een levenskrachtig Euro pa», november 1976. Het is behoorlijk grof, vinden zij - niet de bisschoppen, maar de landbouwers nu - dat het AES er openlijk voor uitkomt de kleine groep landbouwers nog kleiner te willen maken. M.b.t. de pachtwetgeving schuiven de vif naar voren dat het precies de landbou wers zélf zijn geweest die hiertegen stelling hebben gekozen. Er was zelfs een protestfietstocht van Bazel naar Puurs. De pachtprij zen zijn, mede door de ho ge grondprijzen, té laag, de wetgeving werkt remmend en zo, dat weten zij ook wel en daar kan het kalf dus niet gebonden liggen. Men vreest echter dat het AES maar maatregelen zal wil len grijpen die het de land bouwer-pachter nog moei lijker zullen maken. Het doorrekenen van een even tuele pachtprijsverhoging naar de verbruiker is een onhaalbare kaart - de ver bruikersunie eiste eerder dat geen prijsverhogingen zouden worden toegestaan, terwijl de C.O.P.A. zo al een produktiekostprijsver- hoging van 7 procent vast stelde. Een desondanks doorvoeren van een pacht prijsverhoging zou eenzij dig in het voordeel van de grootgrondbezitters spelen. De vijf verwijzen nog naar Frankrijk waar al jaren een wet in voege is, die bepaalt dat de braakliggende gron den na twee jaar aan een landbouwer moeten wor den toegewezen. Kristelijk Onze vrije vakbonden la ten zich graag kristelijk noemen, menen de Wase en Kleinbrabantse land bouwers. Nochtans zouden syndikale houdingen scherp kontrasteren met de sociaal-katolieke leer, die de boer als eigenaar van zijn erf en gronden ziet. Nog nooit zouden de vak bonden de individueel in moeilijkheden verkerende landbouwer hebben ge steund. Integendeel: hoe vaak gebeurde het niet dat enkelingen die het toch waagden ellendige toestan den aan te klagen, door de niet-boerende leiding van hun vakbond, soms zelfs 'manu militari' aan de deur werden gezet?, vraagt Au gust Cole. «Onze kristelijke leiders laten vele moeilijke levenssituaties onaange roerd, omdat het teveel durf en echt kristelijke naasten liefde vergt om de situaties recht te trekken», heet het ook in het communiqué van Wauters, Cole, Spele man, Van De Velde en Van Vaeck. Zij keren zich tenslotte tegen het ooglui kend toegelaten gebruik van hormonen en hadden liever gezien dat de Boe renbond stelling had geno men tégen het gebruik van hormonen, dan dat zij, zoals nu het geval is, een gereglementeerd gebruik van zogenaamd natuurlijke hormonen propageert. Leo DE BOCK Aalst. Ook Stefaan Van den Brempt mocht op veel belangstelling rekenen tijd Aalsterse boekenbeurs (gw) Aalst. De eerste avond van de boekenbeurs werd gedomineerd door een gesprek rom krisis en de werkloosheid (gw) In de Gentsestraat te Aalst woont Jean-Pierre De Wulf. Een sympatieke 26-jarige kerel die geen blad voor de mond neemt. «Ik kan niet zwijgen», zegt hijzelf eraan toevoegend. «Wat er op mijn lever ligt, dat zeg ik ook.» Jean-Pierre is dan ook een kerel die recht door zee gaat, een man uit een stuk. Steeds zegt hij zijn mening, ongezouten, oprecht en eerlijk, vry en vrank. Hij heeft zich gemeld al? -mdidaat voor de titel van Prins Karnaval van Aalst. En misschien zal deze radheid van u. hem tijdens de komende weken en maanden biezonder goed van pas komen. Al weet je maar nooit. Jean-Pierre gaat de verkiezingen tegemoet onder de naam Jani, makkelijk om te onthouden en een troetelnaam die vlot in de mond ligt. Karnaval? Het is nogal wiedes dat een kandidaat kamavalprins ook wat van karnaval af weet, of er althans zo zijn eigen mening op na houdt. Met Jani geen probleem: «Ik hoop door de straten van Aalst te kunnen trek ken als de nieuwe prins» zegt hij onomwonden. Maar ook wanneer hij naast deze eretitel grijpt, gaat hij niet in zak en as zitten wenen. Hij is lid van de kamavalvereniging «De Sjiepeerekes» en daar heeft hij ruimschoots de handen mee vol. «Maar het zou mooi zijn mocht ik de prin- sentitel mogen dragen. Tenslotte ben ik een ras echte Aalstenaar en dat is een flinke voorsprong die ik heb op de anderen», zo verkondigt hij luid zijn mening. De Pikante Kastaars Nog steeds vraagt A VK de Pikante Kastaars of u geen oude kinderkoetsen heeft staan ergens in een verloren hoekje Geef in het bevestigende geval een seintje aan Frans, Kring Heilig Hart in de Dr. De Moorstraat. 15 januari Op die dag heeft de verkiezing plaats van de tweede Arendprins in de zaal RMS, Binnenstraat, te Aalst. Tevens af scheidsbal van Prins Jempi in de Sint-Annazaal, Rokliif, te Aalst. Nieuwjaan-TD met Voesj Op 2 januari in de zaal Korenbloem is het weer feesten geblazen. Voesj nodigt uit. De inkom bedraagt 40 fr. Nieuwjaar met Voesj Op 1 januari is iedereen welkom op de receptie, aangebo den door A VK Voesj, ter gelegenheid van het nieuwe jaar. Deze gebeurtenis heeft plaats in café 't Brugs ken Don Kroes, kandidaat Prins van Aalst Een zesde kandidaat voor de titel van Prins van Aalst heeft zich inmiddels aangemeld. Het is Don Kroes. Hij is afkomstig van Denderhoutem maar woont nu in Aalst. (ajoin en incognito Over zijn Tcomend optre- len ze er wel voor zorgen den wil Jani weinig of niets dat het een uitstekende kwijt. Dat is geen nieuwig- show wordt. Maar hoe men heid. Bij de meeste kandi- het ook draait of keert, daten kan men alleen maar uiteindelijk moet Jani de gissingen doen. Maar Jani planken op en moet hij het lichtte een klein tipje van daar maar bewijzen. Maar de sluier op: «Het wordt als je over een radde tong een boerenshow, waarbij beschikt zoals Jani, zijn een de politiek van de stad heleboel problemen met- Aalst extra op de korrel een van de kaart geveegd, wordt genomen». Het zal lachen geblazen zijn. Jani Wfjkkarnaval zegt dan ook dat Aalst ge- We vroegen Jani of hij wat regeerd wordt door de boe- zag in een wijkkarnaval. ren van de Faluintjes. Al «Mag er van mij best zijn», kan hij bij die uitspraak luidde zijn antwoord, nauwelijks zijn lach inhou- «Arend karnaval kan best den. De nieuwe burge- een uitloper zijn van' de meester van de keizerlijke centrum karnaval.» De stede is dus al verwittigd. Ajuinprinsen vind hij zelf Voor zijn optreden wordt minder geslaagd. Daar Jani deskundig met raad en komt naar zijn mening, net daad bijgestaan door de a's bij de prinsenverkie- voorzitter van de Sjiepee- zing, geld bij te pas. «En rekes Jef en door de bier- dat deugt niet», zegt Jani prins Goebben. Beiden zul- met een stem die geen tegenspraak duldt. Graag verduidelijkt hij zijn standpunt ter zake: «Je kan moeilijk Ajuinprins of Prins van Aalst worden, als je er geen geld tegenaan werpt. Een voorbeeld zal dat op slag duidelijker ma ken: er zijn voor de" verkie zing van de prins van Aalst dit jaar vijf kandidaten. Als die alle vijf ieder 400 kaar ten aankopen aan 60 fr., dan heeft men alleen met die mensen een som van 120.000 fr. bij elkaar. Re ken daarbij de winst op den tap, en ge komt aan een mooi bedrag. En wat krijgen de kandida ten dan? Enkele prijzen ge schonken door wat privé- firma's. De prins raapt. Iaat ons zeggen, 50.000 fr. op. Wat er met de rest van het geld gebeurt, is en blijft een vraagteken.» Aalst. Jean-Pierre die als Jani de prinsenverkiezing tege moet gaat (per) tuurlijk hoe Jani gaat rea geren mocht hij de begeer de titel toch in de wacht slepen. «Ik zal dan met glans het voorbeeld van Polle Keipernoagel volgen en een prins van het volk zijn. Ik wil en zal geen dikke nek hebben. Ik zal mijn stad vertegenwoordi gen ook buiten ae stads grenzen en ook daar aanto nen wat Oilsjt Karnaval is. Verder wil ik me inzetten voor de bejaarden, de ge handicapten.» We duimen alvast voor Jean-Pierre, Jan, De Wulf, die het als nieuwe prins beslist niet slecht zou doen. (ajoin en incognito) Verwachtingen Belangrijk om weten is na- De jaarrekeningen van de on derneming, opgesteld volgens de traditionele historische kos- tenmethode, geven in periodes van relatieve prijsstabiliteit een vrij getrouw beeld van het bedrijfsgebeuren. Maar een dergelijke methode houdt ook gevaren in. In een recent num mer van «Weekberichten» van Kredietbank wordt gepleit voor een meer rechtvaardig en realistisch systeem. De landen van de Europese Gemeenschap verbruiken per jaar meer dan 1 miljoen ton graan voor het distilleren van sterke drank. Meer dan 80% van het totaal is bestemd voor het produceren van Schotse whisky. Vanuit die hoek moet men dus nog niets vrezen. 11.11.11-AKTIE IN SINT-GILLIS In Guatemala, een land van Midden-Amerika, leven de meeste mensen van de land bouw. De vruchtbare delen van dit land echter zijn inge palmd door grote plantages, vooral van bananen en koffie. Deze plantages zijn het ei gendom van buitenlandse on dernemingen of van enkele in landse grootgrondbezitters. De gezinnen moeten zien te leven van een klein stukje grond, meestal de minst vruchtbare, waarop bonen, maïs en sorghum gekweekt wordt. Van die opbrengst ech ter kunnen ze niet leven. Bo vendien hebben sommigen he lemaal geen grond meer omdat ze weggejaagd werden door geweld of bedreigingen. Zo zijn de boeren verplicht in het seizoen als de koffie geplukt wordt of de suikerriet gekapt te gaan werken op de plan tages, soms 12 uur per dag, tegen een karig loon. Gans die tijd moeten ze dan ook daar blijvei*. Om deze gang van zaken in stand te houden, voert de rege ring een politiek van repressie, met politieke moorden, folter ingen en verdwijningen als dagelijkse kost. Om te overleven, gaat de boe renbevolking zich organizeren en hierbij speelt het CUC een grote rol. CUC staat voor: Co mité de Unidad Campesina, dit wil zeggen komitec voor boereneenheid, een vakbond voor de boeren dus. De 11.11.11.-aktie in St. Gillis bracht voor hen 67.976 F sa men, nadat op diaavonden in formatie rond de aktie werd gegeven. Ook de vrije radio's Tros en Albatros brachten een programma over de 11.11.11- aktie, de toestand in Guatema la en het opzet van het CUC. 11.11.11-AKTIE IN BAASRODE De medewerkers in Baasrode kozen ervoor steun te geven aan een projekt in Somotillo. Dit is een gebied in Nicaragua, een buurland van Guatemala in Centraal Amerika Het entoesiasme van de 11.11.11-ploeg is blijkbaar overgeslagen op alle mensen in de gemeente want zowel de informatie avond als de geldin zameling van deur tot deur waren zonder meer een sukses. Op de infoavond kwam de Hamse groep «Ongehoord» optreden met kritische liedjes en sketches en werd de dia reeks «Ontwapenen om te ont wikkelen» getoond. De aanwe zigen kregen ook uitleg over het gesteunde projekt. De streek van Somotillo is ondanks de inspanningen van de regering in zijn ontwikke ling achtergebleven op de rest van het land, dat na de macht sovername in 197-9 gans op nieuw moest opgebouwd wor den. Het Nationaal landbou- winstituut van Nicaragua wil met dit projekt de landbouw in dat gebied (N.O. van het land) verbeteren en de artisanale ak- tiviteiten, die er bestaan uit breiden, zodat de mensen ar beidsplaatsen en voldoende voedsel hebben. De opbrengst van de 11.11.11- aktie, 72.854 F, zal aangewend worden om 3 waterputten te boren en irrigatiekanalen aan te leggen om zo de groenten- teelt te bevorderen. Om werk gelegenheid te kreëren zal een koöperatieve voor de produk- tie van sisalprodukten opge richt worden alsook een naaia telier, een bakkerij en een schrijnwerkerij. 11.11.11-AKTIE IN DEDNDERMONDE- CENTRUM Ook hier stond Nicaragua, waar nu meer dan 3 jaar gele den, de diktator Somoza werd afgezet, in de belangstelling. Na de overwinning vonden de Sandinisten een lege schatkist, een enorme buitenlandse schuld en niets van infrastruk- tuur vermits Somoza alle mid delen opgebruikt had ten bate van zichzelf en klein groepje bevoorrechten. Toen de Sandi nisten aan het bewind kwamen op 19 juni 1979, stelden ze zich als eerste doel de mensen in het land te vormen zodat ze de bevolking op korte termijn zou kunnen deelnemen aan het beleid. De ll.ll.lLmedewerkers in Dendermonde kozen bewust voor een projekt dat tot doel heeft de mensen op het platte land zelf inzicht te geven in het draaien van de ekonomie, zo wel de ekonomie van Nicara gua zelf als op wereldvlak. De alfabetizeringskampanje in 1980 bracht het percentage van mensen die niet konden lezen of schrijven terug tot 12%. Dit kan een vergelijking doorstaan met de Europese landen. Nicaragua wil nu verder gaan met het vormen van zijn bevol king. In Dendermonde dus bracht de verkoop van post kaarten aan de ingangen van de grootwarenhuizen en aan de kerk 16.985 F op. 11.11.11-AKTIE TE OUDEGEM De meest originele aktie werd gevoerd in Oudegem. Er werd een kwisavond opgezet waar vragen gesteld werden over de derde wereld. Deze avond werd een sukses. Jeugdhuis Move vroeg voor de gelegenheid iets meer voor een drankje, er werden huis-aam huis postkaarten verkocht en tenslotte werden ook de kerkgangers aangesproken. Dit alles zorgde voor een op brengst van 40.989 F Met dit geld steunen de men sen van Oudegem een pro gramma voor basisgezond heidszorg in de Filippijnen. De Filippijnen vormen een groep eilanden in het Zuid- Oosten van Azië. Het mini mumloon daar is niet voldoen de om voedsel te kopen voor een gezin, dat gemiddeld uit 6 personen bestaat. De regering heeft de buiten landse ondernemingen aaii trokken door Nieuwe Ekcl mische Zones in te stellen.! zijn gebieden waar die onq nemingen weinig of geen f lasting moeten betalen en wi geen arbeidswetten geld i Lange arbeidsdagen, zeer 1 f lonen en willekeurige afd kingen zijn daarvan het volg. Het is dan ook geen w der dat twee derden van mensen beneden de armoe grens leeft. Behalve de md| trie is ook de landbouw v het grootste gedeelte bepal door buitenlandse ondeffl mingen. Ook hier nemen grl bedrijven en plantages de b te gronden voor zich. ll.U.ll-AKTIE IN GREMBERGEN In Grcmbergen werd evened geld samengebracht voor I projekt in de Filippijnen, f verkoop van postkaarten enj aktie aan de kerk brachfl samen 21.110 F op. In dat land in Azië zijn I enkel dokters voor de stadslf volking en dan nog alleen vol degenen die een (dure) verz ging kunnen betalen, grootste deel van de bevolki heeft hier dus niets aan. F groep mensen op de Filippl nen wil zelf een gezondheid zorg uitbouwen voor de I ren op het platteland. Ze v len aan de mensen leren hoe I de geneeskundige planten kul nen gebruiken en hun ook n derne geneesmiddelen ter b schikking stellen. Het politieke deel van 11.11.11-aktie kende enkel f Baasrode sukses. Dit kaart, die overal verspre werd en moest teruggestuut worden naar het NCOS, I Nationaal Centrum voor Onf wikkelingssamenwcrking. De tekst op de kaart vraagt onl een parlementair onderzo» over de houding van ons land tegenovber Zaïre. België blijft namelijk Mobutu, de huidige president van Zaïre steunen! ondanks het feit dat onder zijaj bewind de gewone Zairese steeds armer worden en steedj minder inspraak krijgen. Wat nu de 11.11.11-aktie treft in gans groot Dendei monde, valt het op dat jongeren alweer het mei werk geleverd hebben. Het ko mitcc is dus nog altijd op zoe naar verenigingen van volwa* senen en ook individuele per sonen die zich mee willen in zetten om van de aktie nu alweer voor het volgende jaar een succes te maken zowl op informatief als op financiëe vlak. Eventuele medewerkers kun nen altijd terecht in de We reldwinkel (Bogaertstraat 17).

De Voorpost | 1982 | | pagina 12