Raadslid Danny Denayer, Pajottenzoon via Brussel naar Aalst Hoe zag Sint- Niklaas er een eeuw geleden uit Wouter Vloebergh voor Oudheidkundige Kring: «Ook dit is Wase persgeschiedenis!» Radio 't Ros opgepakt Onthullend boek 20 - 24.12.1982 - De Voorpost_ Stemmige kerstavondmis Op vrijdag 24 december wordt te 18.30 u. een plechtige kerstavondmis opgedragen in de Sint-Jobkerk te Puivelde. De koninklijke fanfare Sint-Cecilia van Belsele zal prachtige muziek ten gehore brengen, onder leiding van dirigent P. De Vleesch- houwer. Kinderkerstfeest In de parochiefeestzaal van Puivelde wordt dinsdagavond 28 december een kerstfeest georganizeerd voor de kinderen uit de omtrek. Elk katechesegroepje treedt op, er is een smakelijk etentje voorzien en Mare Smet zorgt voor animatie. Mijnheer Denayer, stelt zich eens buiten uw specifiek Vlaams zijn en buiten de poli tiek om eens aan onze lezers voor? De kontekst! Mijn ouders komen uit het Pajottenland, vader uit Essen- beek (Halle) van boerenaf komst en moeder uit Schep- daal, dochter-van de hoofdon derwijzer. Vader, jongste uit een gezin met 6 kinderen dien de priester te worden. Zó was het in elk geval destijds. Aan het Mechels seminarie kwam hij evenwel in botsing en werd als niet-geschikt voor de dienst ge(dé)klasseerd. Via familiere laties werd hij eerst beenhou wer te Brussel en later steen bakker te Essenbeek. Een uit ermate hard beroep waarin ik ook tijdens de vakantieperiode werd ingeschakeld. Met licht beginnen rond halfvier en wer ken tot rond 19 u. met onder tussen in de schafttijden vet spek en heel wat alkohol. Lager onderwijs liep ik te An- derlecht bij de Broeders van Liefde, de dorpsschool van de St.-Guidoparochie. Wegens het kosteloos zijn van het offi cieel onderwijs belandde ik in het Atheneum te Koekelberg waar ik Latijn-Wiskunde volg de waarna ik aan de Leuvense Alma Mater lichamelijke op voeding studeerde, licentiaat en aggregaat. Na mijn legerdienst bij de ge neeskundige dienst waar ik als reserveofficier verantwoorde lijkheid leerde nemen en in zicht kreeg in teamwork deed ik enkele interims, werd vast benoemd in «Mariagaard» in Wetteren waarna ik kon over schakelen naar het Hoger In stituut voor Paramedische be roepen in Gent waar ik naast zwemmen leraar ben lichame lijke opvoeding in de richting ergotherapie. Ook aan de Akademie voor Schone Kun sten te Aalst geef ik enkele uren les doch daaraan komt nu met mijn mandaat althans voorlopig een einde. Verder ben ik een verwoed verzame laar o.m. van prentkaarten. ben voorzitter van de Prent- kaartenklub en organiseerde een paar weken terug in de St.- Annazaal nog een zeer ge slaagde ruilbeurs. Ik ben gehuwd met Lut Gou- bert, dochter van de dokter en we hebben drie kinderen: Wouter (10), Nele (9) en Mie- ke (7). Hoe werd je als Brusselaar Vlaamsgezind? Ik ben eigenlijk Vlaming eer der om ekonomische motie ven. Als zoon van Vlaamse ouders werd ik in Brussel zon der het zelf te weten volledig tweetalig, men zwelgt dat daar in, doch voelde wel af en toe dat het nodig was eens op mijn tenen te staan. Als ik klein was voelden we in An- derlecht de taalkwestie nog niet aan. Zowat iedereen sprak er nog Vlaams. De «vijandig heid» kwam pas later, zo rond de vijftiger jaren met o.m. de koningskwestie. Vanzelfspre kend ben ik een volksverbon den kultureel Vlaming doch het ekonomisch element voel ik aan als primordiaal. Kultu- rele zelfstandigheid hebben we er in zekere mate reeds «geno men» maar ook ekonomisch moet die autonomie er komen en ik meen dat zulks moet gepaard gaan met politieke zelfstandigheid. Danny, hoe is U eigenlijk in de politiek beland? Via diskussies met studenten aan de Leuvense universiteit zag ik in dat de Vlaamse re gio's fel benadeeld waren, iets waarvan ik toen nog niet veel wist. Via «Wij» (toen heette dat «De Volksunie») kwam ik in «De Kristal» waar men de raad gaf te starten met een «Vlaams Nationale Studente nunie» (VNSU). Ik was wel reeds lid van het KVHV waar ik in de Verbondswacht na een «cantus» de fanfare hielp be schermen tegen de Walen. Eerder studentikoos romantis me dus. Om echter iets meer te kunnen doen stichtten we het VNSU en jarenlang was ik een trouw Aalst. Danny Denayer, open gezicht, uitgestoken hand, dienstvaardig gebaar. helper van Bob Maes, momen teel VU-senator. Eens na mijn huwelijk te Aalst wonend werd ik aangezocht propagandaleider te worden van de Volksunie, werd daarna sekretaris en later voorzitter van de afdeling. Ook in het politiek kollege speelde ik een niet onaanzienlijke rol en ben tevens aktief op arrondisse menteel vlak. Na gevraagd te zijn als aanvul- ler te fungeren op de provin- cielijst kreeg ik, op de laatste plaats, voor de eerste maal reeds 593 stemmen en de vol gende keer 717. Met 906 voor keurstemmen kom ik nu in de gemeenteraad. Waaraan wil U in de raad voor al uw aandacht verlenen? Ik ben voor revalorisatie van de gemeenteraad waarbij be slissingen genomen worden in samenspraak met de opposi tie. De Vlaams-Nationale lijn wil ik er uiteraard bevestigen Het werd netjes doodgezwegen in een Waas streekkrantje, maar op 15 december jl. hield de Voorpostredakteur Wouter Vloebergh in het gebouw van de Sint- Niklase stasbibliotheek op verzoek van de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas een spreekbeurt over de Wase persgeschiedenis. Inderdaad, daarover is al een boek verschenen: 'Relaas uit 't Land van Waas. Tijdingen van toen en vandaag', maar om verschillende redenen lag dit gezamelijke werkstukje van een tiental perslui toen nog niet in de boekhandel. De persoonlijke behandeling van Wouter Vloebergh, zijn kanttekeningen bij en vergelijkingen binnen 100 jaar Wase pers, hadden dus meer dan voldoende nouveauteit. In een korte inleiding refereerde de redakteur naar de spijtige ontwikkelingen van de laatste tien dagen. Ook dèt, de immense jaloersheid en de eruit voortvloeiende lage, niets terzake doende en onware aantijgingen, zouden horen tot de Wase persgeschiedenis. Naar goede gewoonte haalde Vloebergh er enkele citaten bij. O.m. één van Frank Van Laeken in De Nieuwe van 9 december jl je kanje afvragen of het niét verstrekken van belangwekkende informaie niet nog subjektiever is, dan het wél verstrekken ervan in een bepaalde kontekst. De aanhaling heeft natuurlijk èlles te zien met de reaktie van Media-Print op een volgens de drukkerij voor haar lasterlijke alinea in voornoemd boek. Maar de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas is nogal gesteld op haar grijstinten, op haar eerbare neutraliteit en daarom besloot voorzitter ir. Trommelmans na de twee uur boeiende alleenspraak van Wouter Vloebergh dat de spreker de inleidende beschouwingen voor eigen rekening moest nemen. Uit de persgeschiedenis leidt de voorzitter af dat men zich vroeger wel erg druk heeft gemaakt om zaken die, achteraf beschouwd, toch niet zo veel om het lijf hadden. Hij sprak de hoop uit dat wat was gebeurd niet zou uitgroeien tot iets wat men later zal moeten betreuten. Leo DE BOCK maar specifiek za mijn aan dacht vooral gaan naar sport en kuituur, jeugd, vrijetijdsbe steding maar evenzeer perso neelsproblemen en niet in het minst financiën. Grote projekten zitten er voor lopig niet meer in. Wellicht zul len we ons moeten beperken tot het onderhouden van het bestaande. Als dit efficiënt ge beurt is het ook reeds heel wat. De afwerking van het nieuw zwembad, hier vlak in de buurt, volg ik vanzelfsprekend «van kortbij». Het is echter volledig verkeerd uitgewerkt. Zonder instruktiebad voor de kinderen. Hoe kan men vol wassenen naar de zwemkom krijgen als men ze niet eerst op een aangename manier heeft leren zwemmen. Ook het Kultureel Centrum in de Mo lenstraat is verkeerd opgevat. Een toneelzaal, de biblioteek en enkele vergaderzalen... Het moet een ontmoetingsplaats zijn waar ook de gewone man en de kleine vereniging terecht kan. Een plaats openstaand voor iedereen. Eventueel kan een kultureel centrum werken samen met bestaande infrastruktuur, als bvb. parochiale zalen. Beter dan een mastodont in het cen trum waren kleinere centra in deelgemeenten geweest. Be staande (gesloten) zalen «op den buiten» zouden door de stad kunnen worden overge nomen. Öm de jeugd uit de Korte Nieuwstraat en het Stations kwartier te houden moeten jeugdklubs worden gestimu leerd waar dan wel meer ge beurt dan alleen maar disco avonden. Restaureren van typisch oude woningen als het oudste ge bouw van Aalst in de Lange Zoutstraat zou moeten gebeu ren. Het weinige dat we nog hebben aan historische ge bouwen en ook oude fabrieken in het kader van industriële archeologie zouden moeten kunnen gerevaloriseerd worden. 'Ook het gemeentelijk onder wijs, de dorpsschool, ervaar ik als te stiefmoederlijk behan deld. Dit alles uiteraard binnen de grenzen van de financiële mogelijkheden. Hopelijk kan ik bijdragen tot het realiseren van een en an der tijdens dit mandaat. Ik ben niet voor niets in de raad geko men via een goede kampagne die echter steunt op dagelijks kontakt met de basis en be reidheid tot volledige inzet. LH Ford Belgié heeft drie promo tionele modellen op "de Bel- gisch-Luxembrugse markt ge bracht. Ze hebben de naam Fiesta Quartz, Escort Bravo en Granada Special gekregen en schenken de klant een supple mentaire uitrusting in vergelij king met hun referentiemo dellen. Lokeren. De SW vrouwen hielden hun traditioneel kerstfeest, (md) Kerstfeest Vandaag 24 december gaat in de gemeentelijke schouwburg Roxy, het jaarlijks kerstfeest door van het A.C.W.-Temse. Aanvang 14 uur. Voetbal Op tweede kerstdag wordt sporthal Temsica bezet door de deelneemsters aan het tweede Kersttornooi van de OCMW- damesvoetbalklub en hun, naar men hoopt, talloze supporters. Van 9.30 uur tot 19 uur kan men er terecht voor het voetbalfes tijn. Quid voor friet? Over de standplaatsen van frietfabrieken in Dender- monde wordt nogal eens ge leuterd. Outsiders spreken ongelooflijke bedragen uit en willen daarmee aantonen dat de frietyerkopers astro nomische winsten maken. Daarom publiceren we hier die vroegere gemeente be de échte prijzen: in Dender- talen 8.000 fr. in Schoon- monde op de Vlasmarkt aarde en Oudegem (Gentil) 30.000 fr.. aan het rond is het ook 8.000 fr., terwijl punt 40.000 fr., de Dender- men he' Grembergse brug 16.000 fr, in Baasrode Kerkplein 40.000 fr. be- betalen de drie frituren taai'dn Appels kost het 8.000 fr. aan de sporthal maar 2.000 fr.... Dat laatste van Sint-Gillis kost het lok,e natuurlijk enkele 10.000 fr. en de overige drie schampere opmerkingen Aalst. De boeken waren ingedeeld in aktuele tema s (per) uit. In elk geval zijn alle diskussies nu voorgoed uit de wereld. Het kot aan het station staat blijkbaar niet op stedelijke grond. Dinsdagmorgen rond tien zijn op klacht van de uur heeft de rijkswacht de zendapparatuur van de Dendermondse veel beluis terde radio 't Ros in beslag genomen. De antenne werd verzegeld. Een en ander zou gebeurd De juiste gronden klacht zijn niet maar sommigen 't Ros geregeld frekwenties die niet de 100 en 104 Mhz In ztfn moderne villa aan het Baron Moyersoenpark te Aalst hadden we een gesprek met Danny Denayer, samen met dr. Annie Dierick en Willy Alloo voor het eerst verkozen voor de Volksunie in de Aalsterse gemeenteraad. Niet alleen stemmen heeft Danny verzameld. Ook duizenden prentkaarten van zowat alle gemeenten van het arrondissement en tevens heel wat rariteiten met o.m. naaimachines. Mevrouw heeft ook reeds de smaak te pakken gekregen met een unieke verzameling postzegeldoosjes waarin vroeger postzegels werden bewaard. De verzamelaar komt echter in andere omstandigheden wel aan bod. Nu interesseert ons Danny Denayer én als mens, én als Vlaming én als politicus. «Boot shoe laces», ze werden honderd jaar geleden nog aangemaakt in de lint- en veterweverij Vermeire-Magis in de Sint-Niklase Hospitaalstraat. En in 1906 noemde de firma Scheerders (met in haar kielzog De Bondt Cie) zich «fabrique de carreaux en ciment». Nog veel langer geleden verkocht textielfabrikant Florimond Frangois Del- rée het hele domein Walburg (met kasteel) aan fabrikant Joseph Felix Van Naemen. Industriële macht, maatschappelijk aanzien, ook bijv. de familie Vermeire van de onderneming Vermeire-Magis bezat het; in de vorm van een kasteel stond het erfgoed Vermeire nog tot een tiental jaren geleden te getuigen van voorbije glorie, want in 1968 kocht de COO het kasteel in de Hospitaalstraat en wat later werden én kasteel én fabriek gesloopt. Een terugblik op het nijverheidsgebeuren in Sint- Niklaas tQen, maar ook een retrospektieve van hoe monumenten en evenementen de Sint-Niklazenaren plachten te omringen. Het leven van alledag een eeuw geleden, het aanschijn van Sint-Niklaas eind vorige eeuw: in de publikatie De oudste foto's van Sint-Niklaas, 1870-1910» werden allemaal moment opnamen gebundeld tot een charmant en vaak ook imposant boek. De zoveelste retro-uitgave die aan haakt bij de heimweetrend? Beslist niet. Hondekarren en kruiwagens Bij de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas, een aloude en zéér respektabele vereniging, lag de bedoeling voor belangwekkend fotomateriaal uit de beginperiode van de fotografie makkelijker toegankelijk te maken voor het pu bliek. Er was vraag naar oude dokumenten over Sint-Niklaas, men kwam neuzen in de archieven. Goeie ingeving van de Kring: uitgeven. Een selektie van oude fotodokumenten zou worden gebundeld en van kommentaar, van «duiding» voorzien. Want zo maar wat reprodukties in een boek neer ploffen is niet zinvol, je moet er de kontekst bijvermelden, toelichting geven. Men heeft zinnige dingen neergeschreven in het boek, over de fabri kanten-kasteelheren dus (zie hoger), over de ge schiedenis van vis- en fruitmarkt, het toenmalige gejuich omtrent het op de kerktoren hijsen van het vergulde Onze-Lieve-Vrouwbeeld (mei 1896) wordt met unieke fotodokumenten benaderd en het kom mentaar erbij is beknopt maar nuttig. Eerst kwam het station er (de voorloper van de huidige statie, want er was ook nog de Westerstatie of de Dendermondse Statie), nadien groeide een wijk, een kwartier: de Stationsstraat, Prins Albert- straat, enz. Beeldmateriaal van de Mercatorstraat, de Anker- en Zamanstraat werd opgenomen, doku menten van rond 1900. Merkwaardig, autoloos, broos bijna. Het Regentieplein, de Plezantstraat, het kollege, kasteel Walburg, de Grote Markt natuurlijk (met die tempel van een stadhuis die in de vlammen opging, met het nieuwe stadhuis van 1878), het Moelandkasteel en Boonhem. Opnamen van «het dreef je van de Broeders in 1905», een beluik in de Dalstraat, want armoede heeft zo vaak toch pronk en praal getemperd, gerelativeerd. Eén langgerekte impressie van autoloosheid is deze tedere terugblik op de kern van Sint-Niklaas, de bron heeft men opnieuw blootgelegd in dit boek. De aanblik van schijnbare verlatenheid: je ging toen te voet de stad door, of met de hondekar of terwijl je een kruiwagen voortduwde. Bisnummer? Onvermijdelijk moet je bij het doorbladeren van dit boek van de KOKLW denken aan het een week eerder uitgebrachte kijkboek «Kijk op groot-Sint- Niklaas», het verdienstelijke werk van Werner Smet. Met het oog op de samenstelling van dèt boek kwam men vanzelfsprekend ook zijn licht opsteken bij de Oudheidkundige Kring, hoeder van zoveel merkwaardig historisch materiaal. «Kijk» en «De Aalst. In Netwerk werd een boekenbeurs georganiseerd door Oxfam - De Wereldwil (gw) oudste foto's» hebben enige zaken gemeen: bijvoor beeld een vrijwel identieke foto van de Padde- schootdreef rond 1900, en het ligt ook nogal voor d« hand dat men in géén van beide boeken om het marktgebeuren, om "pleinen en station en nog veel meer, heenkon. Enigszins «overlappen» beide pu- blikaties elkaar, maar eigenlijk vullen ze elkaar aan, ze zijn komplementair. Neem nu het Casino in de Stationsstraat: het fotomateriaal in beide boeken is verschillend, en in de KOKLW-uitgave vind je bovendien een woordje uitleg. Globaal genomen, en ik geloof niet dat ik daarmee de verdienste van de twéé boeken of van de auteurs tekort doe, kan worden gesteld dat «Kijk op groot-Sint-Niklaas» een ruimer blikveld bestrijkt (ook de deelgemeenten dus, en het straatbeeld in de uithoeken van de stad) maar dat het minder diép gaat (al gidst men ons knap door stad en dorp),! terwijl «De oudste foto's» enkel de stadskern onder de loep neemt, maar dit fotoboek verstrekt ook meer achtergrondinformatie. Het druktechnische gehalte van de twéé boeken is zonder meer schitte rend, voor druk en binden van «De oudste foto's» stond het bedrijf Scheerders van Kerckhove in. «De oudste foto's» is dus allerminst een bisnummer van «Kijk», wél een uiterst bruikbaar naslagwerk, een fleurig geschenkboek ook. Sequah en de auto's In 1891 daagde in de Wase hoofdstad ene Benjamin Blakeley op. Deze epigoon van Drieske De Nijper vermocht de mensen te genezen van rheuma of bewéérde dat te kunnen, hij bracht een «wonder middel» aan de man en het liep storm voor deze kwakzalver, deze geneeskundige showman. Beel den van de volkstoeloop ter ere van Blakeley, beter bekend als Sequah, staan in het boek te praal. «De oudste foto's van Sint-Niklaas» is een ode aan het autoloze Sint-Niklaas van wel een eeuw gele den, maar het boek ontleent toch ook nadrukkelijk zijn charme aan het getuf van automobielen dat achteraan, als overgang naar een nieuw en bijna futuristisch tijdperk, aan bod komt. 1 juli 1906, eerste «autowedstrijd» in Sint-Niklaas, aan De Ster; rijkswachters houden, getooid met beremutsen, een oogje in 't zeil, zie boek. De KOKLW geeft ook de informatie mee dat enkele Wazenaren aktief waren op het gebied van autokonstruktie: de Sint-Niklaze-, naar Nicolaas Vincke die in Mechelen, in 1895, een ■Manufacture de Voitures Automobiles» zou op starten; de uit Engeland afkomstige zeildoekfabri kant Wilford (Temse) die, in 1897, een auto met houten wielen en ijzeren banden zou aanmaken; en Antoine Janssens de Varebeke uit de Sint-Niklase Gasmeterstraat, hij toonde op het Salon in Brussel in 1902 zijn eerste automobiel. Praktisch «De oudste foto's van Sint-Niklaas, 1870-1910» verscheen als buitengewone uitgave, deel 17, van de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas. Voor samenstelling en teksten stonden Alfred Van der Gucht en André Pannier in. Het boek telt 112 pagina's, formaat 21,5 x 24,5 cm, werd gehuld in een oerstevige en tijdtrotserende kaft en kost 500 frank. Deze zeer verzorgde uitgave (belangrijk is ook dat slechts één foto per bladzijde werd afgedrukt) is niét in de boekhandel verkrijgbaar. U kunt ze echter wel buitmaken door storting van 500 frank op rekening nr. 000-0021449-12 van penningmeester André Vanderveken, A. Rodenbachstraat 6 in 2700 Sint-Niklaas. Telefonisch reserveren kan via Alfred Van der Gucht, 776.32.80 of bij Theo Penneman, 776.38.37. Deze fotoselektie is een monument in de al zo rijkgevulde geschiedenis van Sint-Niklaas én van de Oudheidkundige Kring (die in 1861 werd opge richt). Wouter VLOEBERGH

De Voorpost | 1982 | | pagina 20