STADSBERICHTEN Driehoningenwcdstr^jd V. DRIEKONINGENWEDSTRIJD BEIAARDRECITAL Aö den derm0' Driekoningenwedstrijd Archiefberichten (2, TE KOOP Stedelijk visserijkomitee DENDERMONDE e V.V.V. Dienst voor Toerisme - Dendermonde ZATERDAG 8 JANUARI 1983 tussen 16 en 18 uur in de Handelswijken te 16 uur door Dhr. P. De Smedt, stadsbeiaardier te 19 uur PRIJSUITREIKING van de Driekoningenwedstrijd op de Grote Markt SOCIO-CULTURELE INFQ-KALENDER Medische zondags- en feestdagendienst 1* jaargang nr. 47 Dienst Secretariaat - A. De Decker an de len voo iet bel i menei uitzoi niet ti Ihz lag ij voor- Pa^ oor dc >m het >g veel de pu- ir aan, t: het i en x>rdje dat ik )f van «Kijk strijkt I in de r dièpj iorp). ondei t ook ïische :hitte- Dto's» «De amin rijpa ia ol nder- deze Beel- beter V.V.V. Dienst voor Toerisme DENDERMONDE 1)9 Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en Toe risme van Dendermonde organiseert op zaterdag 8 tuari 1983 ter gelegenheid van de eindejaars- sten een Driekoningenwedstrijd. Deze wedstrijd staat open voor iedereen (zowel kinderen als volwassenen) categorie A: voor groepen van 3 tot 4 personen categorie B: voor groepen van 5 tot 15 personen Op 5 plaatsen in de stad zullen de deelnemers zich aanbieden bij een jury en er een driekoningen-, kerst-, of eindejaarslied zingen. I De jury zetelt: aan de Kerk van St.-Gillis-Binnen (Brusselse straat) aan de Werf (hall Generale Bankmaatschappij) aan het standbeeld van Pr. Van Düyse (Fr. Courtensstraat) in het Aymonshof, Gentsesteenweg op de Grote Markt zaterdag 8 januari 1983 De groepen worden beoordeeld naar: 1) de originaliteit 2) de presentatie 3) de muzikale waarde De controlekaarten worden gratis afgehaald tussen 11 en 12 uur of tussen 15 en 16 uur in het onthaalbureel van de V.V.V. (stadhuis). Tussen 16 en 18 uur bieden de groepen zich in een willekeurige volgorde bij de 5 vaste jury's aan. Deze stempelen telkens de controlekaart af. De laatste plaats waar de groepen optreden is de Grote Markt. Tussen 18 en 19 uur worden de deelnemers uitgenodigd op een typische broodmaaltijd in het Stadhuis. Te 19 uur ontvangen al de deelnemers in de raadzaal van het Stadhuis een prijs. De deelnemende groepen komen naar de prijsuit reiking in Driekoningenkledij. Laat de sterre draaien... De brand van Dendermonde in september 1914 Op vrijdag 4 september 1914 maakte Dendermon de voor het eerst kennis met de gruwelen van de Eerste Wereldoorlog. Nadat men in de vroege morgen een aanmaning tot overgave ontvangen had van generaal von Böhn, begon rond 7 uur 's morgens een hevige beschieting van de stad, die werd verdedigd door de vestingstroepen van gene raal Wamant. De bevolking vluchtte in paniek weg over de Schelde, even na 10 uur gevolgd door de terugtrekkende Belgische troepen. De Scheldebrug werd opgeblazen. De Duitse troepen rukten langs verscheidene kanten de stad binnen en begonnen dadelijk bepaalde huizen te plunderen en enkele achtergebleven inwoners te verplichten hun huizen te verlaten. De soldaten verklaarden verder dat er burgers (vrijschutters) op de troepen hadden ge schoten en dat daarom de ganse stad zou verwoest worden als vergeldingsmaatregel. Dit voorwendsel hadden ze ook aangewend in enkele andere ste den (o.a. Leuven en Aarschot), als onderdeel van hun oorlogsplan. Reeds in de namiddag van 4 september stonden verscheidene huizen van de Brusselsestraat en de Vlasmarkt in brand. De methodisch uitgevoerde verwoesting van de stad was het werk van een afdeling pioniers van het achtste regiment uit Ham burg. Ze bereikten de stad op zaterdag 5 septem ber en begonnen onmiddellijk met hun werk, dat de volgende dag voltooid was. De Amerikaanse schrij ver Powell schrijft hierover: «Voor het auto-da-fe van Dendermonde, dat ze verwoestten, ofschoon de stad reeds ontruimd was, gebruikten ze een auto bevracht met een reusachtigen petroleumke- tel, een pomp en een sproeier. De auto doorkruiste langzaam de straten, terwijl een soldaat de pomp hanteerde en een andere de huizengevels met ontvlambaar vocht besproeide. Waarna ze den brand aanstaken.» De bevelhebber, majoor von Sommerfeld, had met zijn staf plaatsgenomen op de kiosk midden op de Grote Markt. Toen mensen hem kwamen smeken om de stad te sparen, was zijn antwoord: Neindie ganze Stadt wird brennen. Rasieren!» Deze brandstichting werd op de volgende manier beschreven in een rapport (19.9.1914) van de Belgische legeroverheid: Een compagnie was belast met de verwoesting der huizen; ze had hoofdvaten, waar elke man, drager van een pneu matische gordel, zijn voorraad brandvocht opdeed om er het uitwendig houtwerk mee te besproeien; een andere man, met een bizonderen met fosfoor ingewreven handschoen aan, liep langs de be sproeide huizen en streek zijn handschoen over 't houtwerk: op die wijze kon men in een kwartier tijds een hele straat in brand steken. Om den brand aan te wakkeren, wierpen manschappen er ontvlamba re stoffen in». De te Dendermonde gebruikte brandschijfjes wer den ontleed door de apotheker eerste klasse G. De Rudder. Hij schreef in zijn rapport: «Deze schijfjes zijn zwart, metaalachtig van glans, glimmend, vet tig, veerkrachtig en reukeloos. Op papier gewreven maken ze een zwarte streep. Ze hebben een middellijn van 20,5 mm, een dikte van 2,9 mm en in 't midden een rond gaatje van 4,2 mm. Ze wegen 1,43 gram. Door het vergrootglas bekeken vertoo- nen ze een zweem van evenwijdige lijnen, die aan beide zijden in dezelfde richting loopen; dit schijnt er op te wijzen, dat de dingen geplet zijn geweest. Op fijne dwarssneedjes bemerkt men, dat de schijf jes alleen aan de oppervlakte zwart zijn en dat ze bestaan uit een hoornachtige, een beetje geelachti ge, doorschijnende zelfstandigheid. Aangestoken, ontvlammen ze licht en ontwikkelen een geelachti ge vlam. Het chemisch onderzoek wijst uit, dat ze samengesteld zijn uit nitro-cellulose. Besluiten: De ze schijfjes zijn gemaakt van nitro-cellulose, be kleed met een geleistof om haar te kunnen pletten en uitsnijden. Ze zijn aan de oppervlakte gepotlood om de electrische eigenschappen van nitro-cellulo se te verzwakken en om de hanteering te verge makkelijken. Mogelijk dient het gat midden in de schijfjes om er een zeker aantal te kunnen rijgen aan een wiek, die men aansteekt voor men ze wegslingert». Deze brandschijfjes werden in België bij duizenden gevonden. Ook te Dendermonde werden er geruime tijd enkele tentoongesteld in het Stedelijk Museum, waar ze intussen verwijderd werden om veiligheidsredenen. De Duitse troepen verlieten de stad pas op woens dag 9 september, terwijl de laatste branden nog nasmeulden. Nadien werd de stad het slachtoffer van de wederzijdse beschietingen door Duitse en Belgische troepen. Op die manier werd op 17 september de toren van het stadhuis in brand geschoten en gans het gebouw in as gelegd. Hierbij ging het volledige meubilair, enkele schilderijen en gans het interessante stadsarchief verloren! Op 15 oktober werden nog het gerechtshof en het krijgs- depot in as gelegd. Sedert 12 oktober 1914 moch ten de inwoners terug de stad betreden. Velen zochten tevergeefs hun woning! In totaal waren er immers 1252 woonhuizen totaal vernietigd en 889 andere zwaar beschadigd. Slechts 98 huizen, waaronder vooral werkmanswoningen en apothe ken, bleven gespaard, evenals de woningen van het begijnhof. De meeste openbare gebouwen, scholen, banken, arsenalen, fabrieken en kloosters waren verwoest. Omwille van instortingsgevaar werden nadien vele gevels en muren door Duitse pioniers neergehaald, ondanks het protest van de bevolking. Het scheel de niet veel of de Oude Vest werd met dit puin dichtgegooid! Gedurende de maand november werden de pui- nen, op bevel van het stadsbestuur, verder opge ruimd en begonnen voor vele daklozen vier moeilij ke oorlogsjaren. A. Stroobants ZATERDAG 25 DECEMBER Plechtige Eucharistieviering t.g.v. Kerstmis. 10.00 u.: Parochiekerk Oudegem - De Denderkan- torij 10.30 u.: Kerk St.-Gillis-Buiten - St.-Gregoriuskoor 10.30 u.: St.-Margaretakerk - St.-Margaretakoor - Religioso 10.40 u.: St.-Jozefskerk - St.-Jozefskoor 11.00 u.: O.-L.-Vrouwekerk - Resurrexikoor - St.- Gregoriusgilde 11.00 u.: St.-Lutgartkerk Spoorwegstraat - St.- Lutgartkoor Lutterzele 15.00 u.: Rood Kerstfeest met kinderanimatie en optreden poppenkast Denderbelle, in zaal Ros Beiaard, Grootzand 89 te Grembergen, georgani seerd door S.V.V.-Grembergen. 18.30 u.: PI. H. Mis opgeluisterd door het St.- Apolloniakoor in de kerk te Appels. 21.00 u.: Chrlstmasparty met Jeggpap N.O. Jazz band en speciale gast Huub Janssen (drummer Dutch Swing College band) gratis peperkoek voor iedereen, in de bunker. ZONDAG 26 DECEMBER 9.00 u.: PI. H. Mis opgeluisterd door het St.- Jozefskoor in de St.-Jozefskerk, t.g.v. Tweede Kerstdag. 10.00 u.: PI. H. Mis opgeluisterd door het Jeugd koor Jeko in de kerk te Mespelare, t.g.v. Tweede Kerstdag. 12.00 u.: initiatie volleybal, door vzw Vrouwen huis, in de sporthut te Baasrode. Tot 13.00 u. 14.00 u.: Algemene vergadering met als thema «Het wonder van het samenzijn» en Kerstevocatie, door K.A.V.-Grembergen in het Parochiaal Cen trum te Grembergen. 15.00 u.: Kerst- en Nieuwjaarsconcert door de St.-Gregoriusgilde, voor inwoners en sympathisan ten van het Aymonshof. 15.00 u.: Kerstfeest: koffietafel - sketches - kinde ren dansen, georganiseerd door de VI. Vrou wenkring Grembergen in zaal Uilenspiegel te Grembergen. Vanaf 16.30 u. in V.T.I., Em. Van Winckellaan 6, jaarlijks feest ingericht door «De Reisduif» 17.00 u.: Kerstconcert: het Zwijvekekoor brengt zijn 3* Kerstconcert in zaal Boonwijt, met medewer king van een koor uit Zele en verschillende solisten. 18.00 u.: Opvoering «En waar de ster bleef stille staan» door het marionettentheater Kalleke Step, aan de St.-Elooistraat te Grembergen. MAANDAG 27 DECEMBER 19.00 u.: Kookles over de bereiding van lams- en schapenvlees, georganiseerd door K.V.L.V.-Appels in zaal Gildenhuis. DINSDAG 28 DECEMBER 20.30 u.: Eindejaarsfuif: gezellig samenzijn, afslui ten van het werkjaar 1982, door vzw Vrouwenhuis in Den Heksenketel, St.-Jorisgilde 20 te Dender monde. WOENSDAG 29 DECEMBER 14.00 u.: Poppentheater Maggie in zaal Scaldis te Baasrode, ingericht door K.A.V.-Baasrode, daarna koekenbak. Kinderen van de leden gratis. 20.00 u.: Eindejaarsfeestje voor de leden en echtgenoten van de Fotografische Kring, in de Nijverheidsschool te Dendermonde. Dokters Dendermonde, Sint-Gil lis, Appels, Denderbelle, Oudegem Zaterdag (25 december, kerstdag) Dr. De Cock N., Weidestraat 27, Dender monde (Sint-Gillis) tel.: 21 37 65 Zondag 26 december: dr. D. Ven, O.L. Vrouwkerk plein 24, Dendermonde, tel.: 21 94 84 Berlare, Schoonaarde, Oudegem 25 en 26 december: Dr. D. Ven, O.L. Vrouwkerkplein 24, Dendermonde, tel.: 21 94 84 Buggenhout, Baasrode, Malderen 25 december: Dr. Van Her- pe Ph., Spoorwegstraat 6, Buggenhout, tel.: 33 26 03 26 december: Dr. Mertens, Vlasstraat 1, Malderen, tel.: 33 23 24 1 januari 1983: Dr. Roë- lants, Missiestraat 6, Bug genhout, tel.: 33 28 02 2 januari: Dr. Goossens L., Broekstraat 83, Buggen- hoot-Opstal, tel.: 35 59 75 Hamme, Grembergen, Moerzeke 25 december: Dr. Claes, F. De Pillecijnlaan 22, Ham- me, tel.: 47 81 80 26 december: Dr. Patijn, Volkaertwegel 24, Grem bergen, tel.: 21 51 52 1 januari: Dr. Dupont, Au- broeckstraat 13, Moerze ke, tel.: 47 16 62 oudejaarsavond 2 januari: Dr. Joostens, Slangstraat 55, Hamme, tel.: 47 12 63. Apotekers 24 december: Ap. De Sut ter, Sint-Christianastraat 1, tel.: 21 16 30 31 december en 1 januari 1983: Ap. Smolders, Vlasmarkt 28/30, tel.: 21 11 74. Momenteel zijn nog slechts enkele percelen bouwgrond, gelegen te Appels - verkaveling Kapellestraat», te koop. Zeer matige prijs - gunstige voorwaarden. Voor meer inlichtingen of inzage van de plan nen kan men terecht op het sekretariaat van het gemeentehuis te Appels van 9 tot 10.30 u. STAD DENDERMONDE Het stedelijk visserijkomitee brengt ter kennis aan alle Dendermondse hengelciubs dat het «Interclub- kampioenschap van Dendermonde» op de «Brus selse Forten» zal plaatsvinden op zaterdag 23.4.1983. Ook voor de toekomst zal dit kampioen schap telkenmale plaatsvinden op de vierde zater dag van april.

De Voorpost | 1982 | | pagina 21