en de kleine kl De grote 01 Kerst-aperitiefkoncert in Dendermondse Begijnhofkapel druk bijgewoond en fel geapprecieerd Christmas Party met The Jeggpap en Huub Janssen Dendermondse artiesten voor Unicef Melseler Orgelkomité brengt elpee uit Derde Kerstkoncert Dendermonds Zwijvekekoor Stemmig Kerstkoncert te Wieze In Honky Tonk op zaterdag 25 december om 21 uur: Nachtegalen zingen 22 - 24.12.1982 - De Voorpost Ter herinnering dinsdagavond 28 december j0* om 20 u verzorgen de Nachtegalen van Polen een kerstgala in de Don Boscokerk in Sint- Niklaas. Jerzy Kurczewski dirigeert. Met dit koncert besluiten de Poolse zangertjes hun Europese rondreis. De manifestatie in Sint-Niklaas wordt georganiseerd ten voorde le van het Dagcentrum aan de Knaptandstraat en het Revalidatiecentrum in de Truweel straat. Het stadsbestuur en de Bank Brussel Lambert verlenen hun medewerking. Op 26 december organiseert BRT III een kon cert voor jongeren in de Muntschouwburg dat zal overgenomen worden door vele andere zenders. Aan het koncert wordt deelgenomen door artiesten uit vijf landen, waaronder Bel gië. De opbrengst gaat naar Unicef dat daar mee projekten financiert in Libanon. Kaarten zijn te koop in de Muntschouwburg, tel. 217.22.11. Maar ook in Dendermonde wordt er druk gewerkt voor Unicef. Na verscheidene ge slaagde akties is het plaatselijk komitee er onder impuls van de h. Fr. Ghijsbrecht in geslaagd een merkwaardig programma sa men te stellen dat zal uitgevoerd worden op 29 mei ter gelegenheid van de aktie «Honger- maal». Het koncert staat onder het motto «Dendermondse artiesten voor Unicef» en groepeert enkele belangrijke streekgenoten: Louis Pas (piano), Georges Michiels (trompet), Hilde Van Keer (viool), Chris Pee (zang), Leon Vertongen en Jaak Ver helst (voordracht uit Escurial van Michel de Ghelderode) en het Westvlaams Jeugdorkest o.l.v. Sint-Gilhsse- naar Ernest Maes. Unicef-Dendermonde hoopt met dit koncert opnieuw een belangrijke bijdrage te kunnen leveren tot verbetering van het lot der kinde ren in de wereld. Later meer nieuws hierover. (mdb) Dendermonde. Het strijkorkest tijdens de uitvoering van het koncert in de Begijnhofka pel. (vh) prachtig verklankt. Even eens heel mooi was «In Dul- ci Jubilo»een Middelneder lands menglied (Latijn en volkstaal). Als sluitstuk van dit koncert werd een Pools kerstlied gezongen over de herders bij de stal. Niet alleen Zabarylo (van Poolse afkomst!) was hier bij in zijn element; ook de sopraan was uitstekend. Voor westerse oren niet zo direkt een kerstlied door zijn afwisselend ritme en klankkleur. Beide zangers en hun begeleider Robert Coppejans mochten zich verheugen in een entoesiast applaudisserend publiek. Het was dan ook niet ver wonderlijk dat het trio als toemaatje het bekendste kerstlied aller tijden )Stille Nacht, Heilige Nacht» uit 1818 vertolkte. Een dankbaar pubhek spaarde zijn appreciatie niet; hierin werd ook pre sentetor Dirk Everaert zeer terecht betrokken. Zijn pre sentatie' was verhelderend en ad rem. Wij hopen dat de Ros Bei aard Marnixring dit prach tig initiatief met aperitief- koncerten ook volgend jaar zal verderzetten. De vorige koncerten hebben aange toond dat zelfs in onze Den derstad een gedisciplineerd kennerspubliek bestaat, of intussen gegroeid is, dat deze organisaties naar waarde weet te schatten. Aan mogelijke koncerten- sembles ontbreekt het zeker niet, aan pubhek evenmin, dat is nu wel duidelijk ge bleken. L. Het enthoesiasme van vijftien jaar Melsele II Orgelkomité is zaterdag jl. uitgemond in voorstelling van een eerste orgelplaat, ver. tolkt door professor Stanislas Deriemaeker het waardevol Delahayeorgel van de Melseela i&fe O.L. Vrouwekerk. «Van Bach tot Mendelssohn» is de titel van dn-v< LP die elke orgelfan moet doen jubelen. Hmu kan luisteren naar «Toccata en fuga in ra v0 klein» van J.S. Bach, hoort verder het koraal voorspel «Jesu Leiden, Pein und Tod» van J.C Vogler en kan vervolgens twee concerto's ho®11' ren vertolken van Chr. Fr. Rüppe, zijnde eer*114 'allegro majestoso' en een 'larghetto con ex*1^ pressivo'. 3 lel Stanislas Deriemaeker zelf, welbekend in or p 1 gelmiddens, zette op een receptie de interpre d11< tatie van de plaat uiteen en vertolkte enkele Ud intermezzi op zijn orgel-positief. De voorintekening kan gebeuren door stor ting op rekening 404-6023491-37 van het" Orgelkomité, c/o Sabot, Kerkplein 8, 274C Melsele. Tot en met 31 december bedraagt de]008 prijs 300 fr. Vanaf 1.1.83 kost de plaat 375 fr.5 k Een kerstgeschenk voor elke orgelliefhebber. W (wvdv) )k. mi tul 1st m, iaa Op zondag 26 december vergast het Zwijvekekoor o.l.v. Dirk Vermeir, alle muziekliefhebbers op zijn derde Kerstkoncert, dat zal plaatsvinden in het Paro chiaal centrum in de Boon- wijk te 17 uur. Wie de vori ge Kerstkoncerten beleef de, zal er ook dit jaar onge twijfeld weer bij willen zijn, temeer daar de bezetting nog grootser en unieker zal zijn. Het Zwijvekekoor treedt immers op in samen werking' met het pasge- stichte Freyakoor, dat eveneens door Dirk Ver meir wordt geleid.. Een bonte wemeling van Kerst en sfeerhederen uit ver schillende landen, zullen gebracht worden door beide koren, gesteund door een strijkkwartet en een instru mentaal ensemble. Ver schillende soh8ten treden op: Lieve Bosman, viool; Ann Kesteleyn, piano; Bemadet- te Van Kemseke, fluit; Gi- riette Willaerts en Mark Hermans, zang en Vermeir, piano. 6® Op het programma sta Üu kerstliederen uit vei lende landen: t„161ni Frankrijk (met een mo Provempaals kersthafö® Duitsland, Engeland, last but not least Israel. I geheel wordt afgerond n téi een paar prachtige negi ree spirituals, een genre wai B[g in het Zwijvekekoor een blinker is. Zoals gewoonl zijn alle arrangementen bewerkingen van de hai ra van koorleider en piani Dirk Vermeir, een bekenlpai naam in de muziekwereld lin Dit Kerstkoncert krij e weer de aangename en i tieme sfeer van een famill"" feest, met een panne! kenbak vanaf. 15 uur. Kortom, het belooft v een uniek gebeuren te v den Laat deze gelegenhei niet voorbij gaan en ko luisteren op 26 december i het Parochiaal centrum va ®n de Boon wijk, Serbosstraa lOj Dendermonde. We hebben ons laten vertellen dat de jazzwandeling heeft echt zin in dit kon van vorige zondag een ongehoord sukses werd. Er eert en reserveerde zich zouden wel tweehonderd deelnemers geweest zijn daarom reeds een bed in die in het gure weer een hoekje van Dendermonde Dendermonde om te blij- wilden bezichtigen. Later hebben we gehoord dat ven slapen. Dat belooft! dit hoekje vooral de binnenkant van de bunker was... Nu zaterdag 25 december wordt er opnieuw een tweehonderdtal mensen opgestapeld in de bunker voor het kerstkoncert dat er gegeven wordt met de bekende Jeggpap N.O. Jazzband en drummer Huub Janssen. De Jeggpap is genoegzaam bekend en Huub Janssen is, zeker voor de oudere jazzfan, geen onbekende. Huub Janssen startte zijn slagwerkaktivitei- ten op de prille leeftijd van 4 jaar toen zijn va der hem een échte trom gaf. Hij begon-zijn kar- rière als jongen van 14 jaar in het orkestje van zijn vader. Na 4 jaar in allerlei orkesten ge speeld te hebben (tussen het orkest van zijn vader door) kwam hij bij de Big Band Strikes Up the Band o.l.v. Huub Musch die hoofdzakelijk mu ziek van Glenn Miller en Benny Goodman speelde. Na zijn diensttijd begon hij met allerlei radiomu sici te spelen in Neder land w.o. Harry Mooten, Jan Gorissen, Johnny Meyer, Frans Poptie, Eddy Christiani, Frans Wanders, Rita Reys enz.enz. (radio en tv in België) tot hij twee jaar vast in het Cocktail Trio kwam. Gelijk kwam hij als jong talent in het tv-pro- gramma «Nieuwe Oogst» waar hij als so list optrad. Spoedig volgden er diverse tv-op- namen en vele radio-uit zendingen o.a. «Scher zando» met Teddy en Henk Scholten. Tot Tom Manders in 1961 aan de deur klopte en hem voor een jaar meé op toemee nam met zijn show. Daarna kwam vier jaar het Atlas Quartet. On dertussen was hij ook een veelgevraagde stu dio-musicus geworden en op talloze platen speelt hij mee. In 1966 werd hij gevraagd door de befaamde Dutch Swing College Band. Muziek waar hij altijd dol op was en is. Inmid dels speelt hij ook mee in het Flash Back Quartet waarmee diverse elpees zijn. Hij heeft met de D.S.C. de halve wereld afge reisd en vele platen ge maakt, ook als drumso list. De landen waar hij heeft gespeeld zijn o.a. Amerika, Nieuw-Zee- land, Australië, Indone sië (Singapore) en na tuurlijk heel Europa waaronder talloze tv- en radio-opnamen. Hij is nog steeds een veel ge vraagde studio-muzi kant. Huub Janssen Lebbeke. In de kerk van Wieze werd een Schitterend kerstkoncert gegeven, (ks) Het derde vokaal en instrumentaal koncert dat op initiatief van de V.T.B.-afdeling Wieze als voorbe reiding op Kerstmis in de St. Salvatorkerk gegeven werd, is een artistieke voltreffer geworden. VTB- vertogenwoordiger Jos Abeel en zijn bestuursploeg hadden voor dit muzikaal hoogfeest circa 10O bezoekers op de been kunnen brengen. Spijtig waren er bij dit aantal zo weinig Wieze naars te tellen. De afwezigen hadden ongelijk want er was gezorgd voor een hoogstaand programma. Dendermonde. Huub Jans sen in Honky Tonk Uitvoeringen Met de aanhef van het kerstgericht «Rorate Caeli» opende het Halleluja koor uit Aalst, o.l.v. G. De Cock het godsdienstig program ma en de meisjes gaven nog een paar Gregoriaanse lie deren ten beste. (Ave Maria en Dominus dixit). Freddy Duffeleer leidde na dien zijn instrumentaal en semble in met enkele ge smaakte nummers: Van Claude Ge rv ai se (Alleman de, Branies de Bourgog ne...) en van John Dowland (Mister Thomas...). Vervol gens dirigeerde Gaston De Cock het gemengd Hallelu jakoor, ook uit Aalst, voor het zingen van werken van Palestrina (Gloria), Jaspers (Resonet in laudibus), Ols- son (Ad Dominum) en Craft (O Worship the King). Als intermezzo speelde orgelist Christ iaan Crombeen het solonummer «Es ist ein Roos' entsprungen». Daar na verklante het meisjes koor enkele Oud-Neder landse kerstliederen: met o.m. «Een kindekijn is ons gheboren» en «Maria die soude naar Bethlehem gaan»... Echt mooi! Toen volgde een echte uit schieter: Orgelist Crom been met de trompettisten J. De Brouwer en Peter Kox deden de kerk daveren met het concerto in do groot van A. Vivaldi. Zelfs de nijdige herfststorm wind die over het land raasde ging er een paar minuten stil bij liggen... Verder hoorden we nog re ligieuze zangen en oud-Ne derlandse kerstliederen als «Herders hij is geboren», «Nu syt Willecome» e.a.m. Er was dan nog een optre den van het instrumentaal ensemble met werken van 8weelinck en Couperin, waarna het gemengd koor besloot met de psalm: «Nisi Dominus» (Carpentier). Na dit slotakkoord wierp VTB- initiatiefnemer J. Abeel gouden parels naar de ver schillende koristen, zorgde voor bloemen voor de diri genten, de orgelisten, de trompettisten en dankte de enthousiaste toehoorders. Kortom een treffend vóór- kerstmisgebeuren N.B. Dit koncert ging door m.m.v. het «Gemeentekre diet van België». (J.V.L.) Vorige zondag, 19 december, sloot de Marnixring Dendermonde Ros Beiaard zijn eerste aperitief-koncertseizoen af met een kerstkoncert. Deze keer werd er niet gemusiceerd in de zaal van Het Pand maar in de stemmige Dendermondse Begijnhofkapel, naar onze mening veel geschikter voor dit soort organisaties. Een tweehonderdtal melomanen waren ook nu weer opgedaagd om van dit konoert te genieten. Aan de appreciatie te oordelen, zullen er weinigen onbevredigd naar huis gekeerd zijn. talentvolle en reeds gelau werde instrumentistenHet kwintet bestond uit twee violisten, een altviolist, een cellist en een klarinettist. De klarinet is in het Kwin tet van Weber een belangrij ke rol toebedeeld. Deze rol werd op meer dan voortref felijke wijze vertolkt door klarinettist Lij beert. Op een paar kleine technische teil tjes na speelde Lijbeert bril jant. Toch zou zijn vertol king nog an schoonheid en schittering gewonnen heb ben, indien hij zich, vooral in de eerste en tweede bewe ging, niet had laten verlei- Het instrumentaal gedeelte bleef beperkt tot één enkele kompositie, namelijk een Kwintet van Carl Maria von Weber (1786-1826), die overwegend bekend zal blij ven voor zijn opera's, meer dan voor zijn koncert, ka mer- en solomuzdek, ver mits deze meer uiterlijk dan diepzinnig is! Zo ook dit Kwintet,, een vlotte kompositie zonder veel diepgang maar toch amusant om te beluisteren, er was een kwartet van mu zikanten aangekondigd. Dit bleek uiteindelijk een kwintet te zijn van jonge, den te dominant op de voor grond te treden. Het klank volume van de strijkers ging soms verloren in de spettering van de klarinet. De strijkers produceerden nochtans een bewonderens waardige kohesie, een mooie klankkleur en hun interpretatie was voortref felijk. De derde en vierde beweging (trio en rondo) werden schitterend uitge voerd; niet toevallig de de len waarin klarinet en strij kers de ideale klankbalans hadden gevonden. Een uit voering die op niveau was. Toch één bedenking hierbij: Dendermonde. In de kapel van het Begijnhof werd een aperitiefkoncert gehouden door de Marnixring Dendermonde. Men kon er rekenen op een zeer grote belangstelling, (vh) waarom moeten fotografen per se telkens zo storend werken? Kunnen ze niet een beetje diskreter hun werk doen of kunnen ze niet beter het gepaste mo ment kiezen om hun job te doen dan precies tijdens de finale van de kompositie?... Het tweede gedeelte van dit koncert was voorbehouden aan de vokale muziek. Hier voor hadden de organisato ren een beroep gedaan op de sopraan Anne Van Out- ryve, soliste bij het Euro pees vermaarde Collegium Vocale uit Gent en de bari ton van Poolse origine Wal- di Zabarylo, een talentvol operazanger met een grote toekomst. Him optreden begon met twee liederen van de Engel se hofkomponist Henry Purcell (1658-1695), die be graven werd onder het or gel der Westminster Abbey. In zijn hoedanigheid van hofkomponist (vanaf 1693) schreef hij nogal wat gele genheidswerken. Zo werd het eerste lied «Sound the Trumpet» gekomponeerd voor de verjaardag van Ma ria Stuart, de vrouw van Willem III. Sopraan en bari ton toonden zich onmiddel lijk van hun beste zijde. Beiden beschikken ze over een soepele, fleksibele stem; ze wisten een goede klank balans te ontwikkelen tus sen him beider stemmen. Alleen jammer dat in dit eerste üed de pianobegelei ding van Robert Coppejans te volumineus bleek, maar dit euvel verdween geluk kig vanaf het tweede lied. «My dearest, my fairest» is een fragment uit «Pausa- nias» eveneens van Henry Purcell, maar na zijn dood voltooid door zijn broer Da niël. Dit werd een mooie vertolking door beide zan gers en de begeleider. Blijft natuurlijk de vraag of pia no het meest geschikte in strument is voor begelei ding bij werk van Purcell; de piano bestond toen im mers nog niet; een klave cimbel zou hier meer aan gewezen geweest zijn! Interpretatief en technisch op zeer hoog niveau, zong Zabarylo vervolgens de aria «Fili, non t'ama piu» van de 17de-eeuwse Italiaanse komponist Giacomo Caris- simi (1605-1674), schepper van de oratorium vorm. Ook van Wolfgang Ama- deus Mozart (1756-1791) werden twee liederen ver tolkt. Anne Van Outryve zong uit «Exultate Jubila te». het Hallelujah. Het werd een mooie verklan king: toch kon de sopraan met verbergen dat ze in de hogere regionen nog aku- ratesse en souplesse mist. Niet zo bekend als het «Ave Maria» van andere kompo- nisten, is deze van Mozart nochtans een pareltje van liedkunst. In duo werd dit lied vertolkt, zeer mooi en erg geapprecieerd door de toehoorders. Vooral in dit lied bleek dat de bariton Waldi Zabarylo nog diepte mist in zijn overigens erg goede 8tem. Vermits het tenslotte toch een «kerst «-koncert was, werden er ook nog kerstlie deren gézongen. De beide zangers hadden een ver scheiden, niet zo voor de hand liggende keuze ge maakt. «Een kindje gebo ren in Betlehem», een Mid delnederlands lied (en reeds bekend in 1482), werd'

De Voorpost | 1982 | | pagina 22