Oudegemse jongensschool vierde eigentijds kerstfeest Sint-Niklase jeugdraad zwermt uit naar Sinaai en Belsele Lokeren T-zone? Schooljongens nodigden mindervaliden uit Zevenhonderdduizend frank subsidies Sint-Rochus in Sombeke 28 - 24.12.1982 - De Voorpost Dendermonde. Terwijl de kinderen op het podium hun uiterste best deden, werden de De gemeentelijke jongensschool van Oudegem bloeit als nooit tevoren. Bovendien bulkt ze van aktiviteiten, die door een ijverige oudervereniging en een uitzonderlijk team van leerkrachten met de regelmaat van een klok op het getouw worden gezet. Kende men eerder dit schooljaar reeds een druk bijgewoonde projektweek met als onderwerp het boek, dan volgde later nog een waaier aan aktiviteiten die vakkundig en vooral entoesiast werden afgerond met een kerstfeest in de stemmig versierde parochiezaal. De ouders en grootouders van de leerlingen hadden er plaatsgenomen aan de lange koffietafels. Want later op de namiddag werd er getrakteerd met koffie voor iedereen. Later, want eerst kwamen de leerlingen op het podium om per klas een ingestudeerd en fantasierijk nummertje te brengen. Geslaagd kerstfeest te Buggenhout Ter gelegenheid van kerstfeest werden vorige vrijdag ee honderdtal minder validen uit Buggenhout uitgenodig door de leerlingen van de gemeentelijke jongensschool Net als vorig jaar werd de feestnamiddag ook nu een groot sukses en niemand twijfelt er nog aan dat dit initiatief ook de volgende jaren wordt doorgezet. ouders en grootouders bedacht met koffie en koffiekoeken. (vh) De jongens kregen voor te laten. Je moet de muren hun optreden een oorver- rondom je heen slopen» zo dovend en deugddoend ap- werd gezegd. Ondertussen plaus. Het tweede leerjaar werden prachtige muziek- was naar Spanje geweest en fragmenten uit «West Side in te studeren. Keurig uit gedost met een wit hemd, een zwarte broek, het zwarte vlinderdasje en de gebruikelijke rode en witte doeken, werd het een ge- Dendermonde. Prachtig gebdresseerde paarden. We waanden ons een ogenblik in een of trappel en vingergeknip om ander wereldberoemd cirkus. (vh) de zuiverste Spanjaard ja- Het derde leerjaar zorgde voor een blaasorkest. Blok fluiten, trommelaars, ze waren er allemaal en ze jeugdige en dynamische aanpak van dit ouderkomi- tee. vindt men er ook een had daar warempel de tijd Story» gespeeld en hele- stukje geschiedenis over gevonden om een flamenco maal op het einde klonk Oudegem in terug. De wer- het alom bekend Alle king van het Ouderkomitee Menschen werden Brüder en zjjn vcje aktiviteiten sein». Het was het ogenblik worden erin uiteengezet en dat Jozef en Maria met het daaruit blijkt dat het Ou- kind Jezus op het toneel derkomitee zich niet be- verschenen en de bood- perkt tot de louter schoolse schap van vrede, van de aktiviteiten, maar ook be- innerlijke vrede werd uit- kommerd is om een aantal loers te maken. Ook voor gedragen. Het boeiende andere problemen waar hen een verdiend applaus, kijkspel eindigde met het mee een dorpsschool heeft doorgeven van het licht van af te rekenen. Dan volgen vrede en vreugde, waarna enkele voorbeelden van het nog een kerstlied werd ge- leVen in de school. Ouders zongen. kunnen er zien op welke werden kundig door de di- Daarmee werd de inbreng wijze hun kinderen er wor- rigent doorheen de moei- van de schoolgaande jeugd den onderwezen, welke lijkste stukken geloodst, afgerond. Maar dat was leermiddelen er worden ge- Ondertussen zong het koor niet het einde van de prach- bruikt, terwijl ook de kin- «Muzikantjes gaan op pad, tige namiddag. Schepen deren een stukje van zich- Dierick die onderwijs on- zelf erin terugvinden. Op- der zijn bevoegdheid heeft, stelletjes, tekeningen, ver zou er nog een toespraak haaltjes van de leerlingen lo, de violin, de piano en houden over de rol van de werden er overvloedig in andere instrumenten aan dorpsschool. Hij deed dat opgenomen. Ze werden de eer. Besloten werd met met de bravoure die hem ook passend en kundig ge- een ware kakafonie van eigen is. De dorpsschool is ïllustreerd. Boeiend zijn klanken. Maar ook daar en blijft de ideale school ook de bijdragen over de wist de steengoede dirigent voor de jongens en de bio-tuin en het hoekje van meisjes. Het is een school de dierenvriend, terwijl ze- die hen toelaat zichzelf te ker en vast de knutselaar Vorig jaar zorgden de leer lingen uit de Buggenhoutse Hanestraat voor een eerste kerstfeest. Zowel de jon gens als de minder-validen bleken erg tevreden. De nodige financiën werden door de leerlingen zelf bij eengezongen op hun drie- koningentocht. Na het feest bleek er zelfs nog vol doende in kas om het feest dit jaar te herhalen. Vrijdagnamiddag was het voor een honderdtal min dervaliden uit de gemeente weer zower. Ze werden door bereidwillige ouders thuis afgehaald en naar de ii feestzaal van de jongens- schoolkrant getuigt van de schoo| gevoerd f«est. programma kon opnieuw die schrijft dat de iedereen boeien. Jos Mar tin stond borg voor een aantal muzikale nummers. Cois van Nard en Titsers Pier, twee bekende Bug genhoutse volkszangers, brachten liedjes uit de tijd van toen en Eddy De Vos zorgde voor de muzikale begeleiding. Ook de leer lingen zelf kwamen nog ar tistiek aan bod. Per klas werden een aantal sketches en toneeltjes gebracht en de jongens hadden erg veel pret in. Ook de inwendige mens kreeg zijn portie: de verzorgde koffietafel was ook al het werk van de leerlingen. Elke genodigde kon tenslotte nog met een kerstgeschenk naar huis. Direkteur Van Mulders wou ook een klein dankwoord aan de leerlin gen richten. Hij sprak vol lor v.*'er de organisatie, het programma, over het initia tief zelf. Toen hij tenslotte ook de hoop uitsprak dat het kerstfeest volgend jaar weer zou worden georgani seerd verwoordde hij de wens van iedereen die er vrijdag bij was. - H.A. met hun instrumentjes» en zo kwamen achtereenvol gens de klarinet, de picco- wel raad mee Het vierde leerjaar had zijn inspiratie gezocht in het cir- zijn, in een milieu dat de niet wordt vergeten. Beslo- kus en voerde de felle en kinderen kennen. Boven- ten wordt met een boeken- sierlijke Lipizanerpaarden dien biedt deze school ook bijdrage en een mooie te- ten tonele. Een meester in een ideale voorbereiding kening die de kinderen tij- Oendermonde. De leerlingen van de jongensschool van Oudegem brachten een stukje de dressuurkunst zou deze op het middelbaar onder- dens de kerstvakantie kun- kerstvrede. Het derde leerjaar vond inspiratie in een koor met orkest, (vh) De voorzitter van de ou- de blijde intrede van de ais eerste het podium op. raspaarden in toom hou- wijs en zijn er nog nen kleuren den. Met de lederen rij- leerkrachten te vinden die zweep gewapend, liet hij de zich tot en met inzetten om prachtige paarden ingewik- de kinderen te begeleiden, kelde pirouettes maken en De schepen hoopte dat ook in Oudegem de dorps school zou mogen blijven verder bloeien. Wat met de een carrousel uitvoeren die een daverend applaus uit lokte. De apoteose was natuurlijk inzet van de leerkrachten het optreden van de leerlin- en de oudervereniging on- gen van het vijfde leerjaar. Zij zorgden voor wat je kan noemen een totaal spekta- getwijfeld ook zo zal zijn. 't Filosoofken kei. Zang, dans, muziek. Vermelden we tot slot nog voordracht, het was er alle- dat de Oudervereniging maal in verwerkt. Het werd van Oudegem ook een een moderne kerstevokatie schoolkrantje heeft uitge- met een boodschap dervereniging, mevrouw Kerstman, die in zijn knal- De jongens van het eerste Nicole Leroi, was bij het rood pak, zijn rode punt- leerjaar, zo vertelde de begin van de namiddag de muts met wit hermelijn af- kerstman, hadden een bie- tolk van zowel de leden van geboord, en met een baard zon(jer eigenaardig avon- de oudervereniging als van van sneeuwvlokken ge- tuur beleefd. Ze werden uit de leerkrachten van de maakt, zo wit, luid bellend jlun siaap gehaald door school. Zij heette iedereen zijn aanwezigheid klank ach{ kabouters. Jawel, ka- van harte welkom, bena- bijzette. De kerstman, re- bouters. Dat bleek juist te drukte de goede geest die gelrecht vanuit Alaska, met ^n, want op het felle ritme er in de school heerste en toch nog een tussenlanding van disco-wijsje voer- loofde de inspanningen van in Zichem Zussen Bolder, <jen jongens, voor de de leerlingen die voor een zou de hele namiddag in gelegenheid in hun pijama aangename namiddag zou- Oudegem vertoeven. We- een dansje uit. De kabou- den zorgen. En dat werd liswaar moest hij heel ven terSj jjg ajs toemaatje een het ook, een feestelijke be- uitblazen van de lange en baard en puntmuts hadden doening die meer dan een vermoeiende tocht, maar meegekregen, dansten ijve- uur duurde en crescendo dan zou hij op een grandio- yj™ mee Dat anemaal tot vrede en geluk voor ieder- ging om te eindigen met se manier deze feestnamid- grote vreugde van de aan- een- De aanwezigen werd onder de naam t Filosoof- een prachtige apoteose die dag aan elkaar praten. wezige vakes en moekes voorgespeld hoe men kerst- ken» ee wa eien e ï- een les inhield voor ons die vol verwachting hadden mis moet vieren: «je moet teratuur van en over de allemaal. De grote verras- Cirkusleven zitten kijken naar hun Je hart openzetten om de school bevat. Naast een m- sing vormde ongetwijfeld Het eerste leerjaar mocht dreumes op het podium, vreugde en de vrede binnen e' ing van sc epen ïeric van geven. Het werd een lijvig boekje van 40 pagina's dat Vermelden we ook nog dat de vereniging, die aange sloten is bij de Nationale Konfederatie der Ouderve renigingen, 43 gezinnen telt die een lidmaatschap aan gingen. Het ouderkomitee heeft een plan uitgewerkt om voor de leerlingen nieu we t-shirts aan te kopen die tijdens de schoolse aktivi teiten zullen gedragen wor den. Terwijl er ook een lessenreeks moderne wis kunde wordt aangekon digd. Niet minder dan 25 personen schreven daar voor in. Deze reeks van 6 lessen start op 10 januari van volgend jaar. Volksvertegenwoordiger Miet Smet kwam tussen bij minister van ekonomische zaken Eyskens voor de aanduiding van Lokeren als T-zone en dit naar aanleiding van het ontwerp dat hierover in de maak is. Dit K.B. voorziet een belangrijk aantal voorde len voor bedrijven die zich in zulke zone vestigen. De T-zones beogen de oprichting van industriële of dienstenbedrijven die bijkomende arbeidsplaatsen scheppen en die een innoverende aktiviteit hebben zowel op het vlak van de technische ontwikkeling als van de aard van de produkten en de diensten. Het statuut van de ondernemingen in de T-zones bevat een belangrijk fiskaal luik. Zij worden name lijk gedurende 15 jaar vrijgesteld van vennoot schapsbelasting. De Europese Gemeenschap en de Raad van State hebben intussen reeds hun advies uitgebracht over het ontwerpbesluit zodat het, na aanpassing en rekening houdend met de aldaar gemaakte beden kingen, rond de jaarwisseling in het staatsblad zal verschijnen. Het besluit bepaalt dat, voor wat de territoriale omschrijving betreft, de gewestexeku- tieven en de nationale regering hierover gezamen lijk beslissen. Vooralsnog werden geen plaatsen vastgelegd. Lokeren vraagt al jaren, opgenomen te worden in een zone met speciaal statuut. Er werd aangedron gen om de stad op te nemen in de ontwikkelingsge bieden, maar gezien de E.E.G.-afbakening terzake ongunstig uitviel voor Vlaanderen was Lokeren er niet bij. Nu biedt zich een nieuwe kans aan via deze T-zones. Lokeren wordt getroffen door hoge werk loosheid en profiteert in verhouding ook minder van de kuratieve overheidsmaatregelen. De alterna tieve tewerkstelling blijft er erg bescheiden. Volksvertegenwoordiger Miet Smet drong er daar om bij de minister op aan dat op de vraag van Lokeren gunstig zou ingegaan worden en vroeg hiervoor ook de steun van de Interkommunale van hef Waasland en van het Subregionaal Tewerkstel- lingskomité, organen die in het verleden al een tussenkomst ten gunste deden. Met de bedoeling werk te maken van de geplande decen- alizering van de Sint-Niklase jeugdraad, ging de jongste -rgadering van dit adviesorgaan door in bet oud-gemeen- t luis te Belsele. mens het dagelijks bestuur de aanwezige Belselenaars aan s' Tide voorzitter Lieven De- om een soortgelijk initiatief te - üdschutter een negental nemen. Nadat de laatste twij- nten op waarvoor de jeugd- fels bij laatstgenoemden om- jd de aandacht van het toe- trent de zin van een lokale •mstige kollege van burge- werkgroep waren weggeveegd, -ester en schepenen wil vra- formuleerden zij zelf het voor- n in de hoop dat daarmee stel om op vrijdag 7 januari te leening wordt gehouden bij 20 uur in het KLJ-heem te planning van het jeugdbe- Belsele een eerste bijeenkomst werden uitgekeerd): •d voor de periode 1983-'88. te organizeren. Opzet is de e ontwerptekst werd met verantwoordelijken van de di- cnparigheid van stemmen verse Belseelse jeugdvereni- oor de jeugdraad goedge- gingen samen te brengen om :eurd. De desiderata zullen in initiatieven rond plaatselijke anuari door een delegatie van aangelegenheden te kunnen het dagelijks bestuur aan de bespreken en te zorgen voor oieuwe schepen van jeugdzorg de doorstroming vanuit Belse- 'worden overgemaakt en dat le naar de stedelijke jeugd raad. worden gezet en de geplande statutenwijziging. Tijdens de vergadering deelde de voorzitter ook de subsidie bedragen mee die het stadsbe stuur aan de Sint-Niklase jeugdverenigingen zal uitbeta len op basis van hun werking in 1981. Het subsidiepakket van in totaal bijna 700.000 fr. werd verdeeld op volgende wijze (tussen haakjes de bedragen die voor de werking in 1980 5.348 (5.443), K.L.J. Sinaai jongens 15.334 (6.179), K-L-J. Sinaai meisjes 6.396 (6.120), K.S.A. Reinaartbond 8.908 (11.665), K.S.A. Sint-Paulus c,-h»i;;l- mi™., l. n am 6492 (8.718), K.S.A. Fraaati f MMK 1.216 (1.062), Pioniers 2.288 (2.065) Kernvalken 1.001 (967) Jeugddiensten Nieuwkerken 6.918 Chiro Sakanda (11.952), Chiro Kriko 12.530 Speelpleinen Speelplein Hoge Kouter 6.177 (9.500), Speelplein Blij Trouw 22.785 (9.500), Speel plein Gouden Leeuw 6.922 (9.500) n 7SS1 (7.783), Milac Sint-Niklaas 141« 3 000 (3 000), Milac H. Hart Nieuwe verenigingen 6.575 (5.950), Milac_ Kriko (Startpremies) Sinaai zeer aktief Ivan Elegeert bracht ook ver- Ledenbewegingen V.V.K.S. Kriko 18.663 (24.988), V.V.K.S. Sint-Fran- ciscus Sinaai 9.699 (6.255), V.V.K.S. Sint-Joris 13.354 (11.978), V.V.K.S. Sint-Kris- toffel 9.577 (8.473), V.V.K.S. Sint-Paulus 12.647 (10.324), V.V.K.S. Sint-Tarcisius 16.198 (17.754), V.V.K.S. Don Bosco 12.261 (14.966), V.V.K.S. Sint-Martinus Nieuwkerken fQ 8V>1 Chirn lolpsa 6 S4? 3.000 (3.000), Milac Tereken Nationaal Jongstudentenver- (2:554), Chiro Sajokri 10JM 3-^r&°$^J?on S"? ^15.000. KSA-VKSJ Shtaai (8.047). Chiro Jomokri 7 034 3 HSSS!' J?!o (7.413), Chiro Sint-Jan 10.974 Jan lïïPut' V - --■ - - - le 4.838 (3.413), Milac Puivel- de 3.000 (3.000), Milac Sinaai 3.000 (3.413), Jefi Sint-Niklaas (4.499), Chiro Staderas Belse le jongens 8.322 (10.383), Chi ro Staderas Belsele meisjes 155(7 798). SooWiisinia; Nje»*»,- 15,483 (8.421), Ch,,o .Alleman 'ptoSe slag uit over het bijzonder ge- 9.814 (9.029), V.V.K.M. Sint- slaagde Kristus Koningfeest te Vincentius 11-912 (11019), zal wellicht de voormalige CVP-volksvertegenwoordiger Lieven Lenaerts zijn. Nieuwe werkgroep in Belsele Bestuurslid Ivan Elegeert deed Sinaai, dat werd georganizeerd V.V.K.M. Kriko 13,975 samen met enkele andere afge- door de lokale Werkgroep (10.632), V.V.K.M. Anna vaardigden uit Sinaai uitvoerig Jeugd en waaraan liefst 380 Frank Sinaai 8.955 (5.615), de werking van de werkgroep kinderen deelnamen. Verder V.V.K.M, Sint-Franciscus jeugd aldaar uit de doeken werd informatie verstrekt 9.353 (5.976), AKABE Waas- Tfij wees op de niet te onder- i.v.m. de voorbereidingen land 11.479 (11.984), K.L.J. schatten rol die de werkgroep voor de infoweek over jeugd- Sint-Niklaas 7.536 (9.770), als deelorgaan van de stedelij- problemen en jeugdwerking K.L.J. Belsele jongens 8.919 ke jeugdraad speelt en spoorde die in 1983 op het getouw zal (6.225), K.L.J, Belsele meisjes Sinaai 9.764 (9.488), Chiro Iris Nieuwkerken 9.353 (9.157). V.K.S.J. Sint-Jozef (9.792), V.K.S.J. Trapsoet 14.250 (9.517), K.A.J. Waas land militantenkern 9.172 (7.639), K.A.J. Kriko 3.592, K.A.J. Tereken 13.777, JIN I 6.081 (6.221). JIN II 10.339 (9.465), Wase Jonge Leeuwen Sint-Niklaas 7.678 (4.427), Wase Jonge Leeuwen Belsele 4.698 (5.000), Vijfhoek 8.652, Wielewaaljongeren 7.735 (7.342), Humanistische Jonge ren 4.719 (5.000), C.V.P.-Jon geren 2.646 (2.508), Jong So cialisten 2.217 (1.652), Gym- sport 1.216 (1.626), Socialis tisch Jeugdleidersinstituut Jeugdzorg Belsele 6.531 (6.075), Jeugd Rode Kruis 23.818 (14.748) Jeugdhuizen Jeugdklub De Spikkel Nieuw kerken 8.293 (13.766), Jeugd huis Troelant Sinaai 15.431 (10.163), Jeugdklub Ons Huis 8.005 (8.404), Jeugdklub Het Centrum 17.317 (15.220) Jeugdhuis Oase - 't Meuleken 13.915 (14.397), Jamklub 12.796 (12.230), Jeugdhuis De Prins 10.604 (5.000), Jeugd klub 't Verschil Nieuwkerken 11.954 (5.000), Jeugdatelier Migranten 4.646 (4.096), Jeugdatelier Fabeltjesland Aalst. De Aalsterse boekenbeurs lokte heel wat volk naar Netwerk (per) 2.716 (4.096) Vorige week kon men in dit blad een bijdrage lezen over de devotie van de heilige Rochus in onze kontreien'. Terloops werd wel aandacht besteed aan Dendermonde en véél werd verteld over het Aal sterse. Maar er is ook één parochie in het Waasland waar Sint-Rochus vereerd wordt. De kerk van de Waasmunsterse parochie Sombeke is toegewijd aan de heilige Rochus. Het gebouw werd trouwens heel onlangs nog als monument geklasseerd. Het hoofdaltaar in de kerk is toegewijd aan Sint-Rochus, de zijaltaren aan Onze-Lieve- Vrouw en aan de heilige Apollonia (deze laatste wordt overigens tegen de tandpijn vereerd). In het koor vindt men o.m. een gebrandschilderd raam dat de h. Rochus verbeeldt. Het altaar van de kapel die halfweg de zeventiende eeuw gebouwd werd, werd in 1651 versierd met o.m. een kopie van een werk van Rubens, «Sint- Rochus, biddend voor de pestlijders». De inwoners van Sombeke schonken ook een klokje met dit op schrift: Sint-Rochus is mijnen naeml Voor Gods faam In Sombeeck bequaem». W.V.

De Voorpost | 1982 | | pagina 28