Wat gebeurde er Rhone-Poulenc in bi Kalo? Rein D'Haese met Bert Van Hoorick «Figuren van het Jaar»! Kerstverhaal voor politici Zwavelkoolstof: giftig, explosief Scheef bekeken 4 - 24.12.1982 - De Voorpost Ztle. De brandweer van Zele n zeer <T n. Hoelat. kunnen\ i, maarm I verz< «vei zitter )rmen manen en de Het panen tsdien Er K-as eens een welvarend land, waar rond de kersttijd, de tijd dat iedereen de vrede viert, een minister de briljante gedachte had alle politici te inviteren voor een studienamid dag, die zou eindigen met een kerstmaal. De minister nep zijn sekretaris en dikteerde het agenda als volgt: rond 16 uur samenkomst. Om 16.30 u. Professor Pacem, beroemd hoogleraar met een uiteenzetting over de vrede; daarna debat en om 18.00 u. aperitief en maaltijd. De sekretaris was druk in de weer: hij belde leveranciers van drank en kontakteerde de hofleverancier-traiteur voor de maaltijd. Hij wou een feestelijke zaal huren, maar alles was bezet. Er bleef alleen de bovenverdieping van een immense wol kenkrabber, die over de uitgestrekte stad uitzag. De sekreta ris vond het nog zo geen slechte oplossing, kwestie van romantiek. Dat je dat verdiep alleen met de lift kon bereiken vond hij ook niet zo erg: kwestie van veiligheid, je hoefde geen trappen te bewaken. De sekretaris was fier over zijn werk: voor de receptie zou alles voorzien zijn; het eten werd- gebracht rond 18 u. en door de hofleverancier. Die man kende zijn stiel.' Heel fier toonde de sekretaris aan de minister het resultaat van zijn werk. De uitnodigingen werden rondgestuurd. Geen minister, senator of volksverte genwoordiger werd vergeten. De inschrijvingen liepen bin nen. Het werd een onovertroffen dag! Het was de dag voor kerstdag dat vanuit alle hoeken van het land politici naar de hoofdstad togen, netjes in rok. De lift zoemde op en neer en in een minimum van tijd way de zaal proppensvol. Onder de 500 aanwezigen ontbrak niet één minister. Om 16.30 u. stipt kwam Professor Pacem binnen en ging achter de vooraan opgestelde tafel zitten. Met enkele flaterende woorden leidde de minister hem in. Professor Pacem schraapte zijn keel en begon. Waar iedere aanwezige een ellenlang betoog verwachtte over de twee grote mogendhe den, over de plaats en de groei van andere opkomende mogendheden en over lange en middellange afstandsraket ten, was de aandacht al bij de eerste zin gewekt. «Vrede» zei de Professor, «is een produkt van innerlijke eenvoud. Wie staat op macht en aanzien, wie ambitie aanbidt is een vijand van de vrede. Vrede is een produkt van rechtvaardigheid. Zo hebben wij de natuurlijke rijkdommen van onze kolo niën geplunderd en nu nog verkopen wij hen dure en nutteloze projekten zonder te kijken naar de ontwikkeling van de betrokken volkeren. Wij staan hen leningen toe voor de uitbreiding van hun wapenarsenaal en altijd als we zeker zijn er nog profijt uit te halen. Als die landen sterk worden, omdat wij leven van hun grondstoffen, en deze dingen schaars worden, als zij ons dan met dezelfde munt betalen en onze ekonomie in een krisissituatie terecht komt, dan nog denken wij aan eigenbelang. Dan nog houden wij onze belastingvrije voordelen en doen de staat en dus de gewone burger onze voordelen en onze verliezen in het buitenland betalen. Wie zo leeft is een vijand van de vrede. Nationaal kweekt hij onvrede door de ongelijkheid in de inleveringen: laat het de anderen doen, wij doen er niet aan mee. Internationaal wekt hij onvrede op omdat hij steun geeft aan de enkele machtigen die zijn belangen gewillig zijn en de onderdrukking steunt van de plaatselijke bevolking. Vrede begint bij rechtvaardigheid. Wie voldoende betaald wordt voor zijn-grondstoffen kan ook voldoende betalen voor levering van afgewerkte produkten. Voor de wereldvrede is het dringend noodzakelijk dat er rechtvaardige handels overeenkomsten gesloten worden; dat de macht van hol dings en multinationals, die steunen op uitbuiting en onderdrukking, doorbroken wordt. Alleen dan zal er bij alle rassen gehoor zijn voor vrede en te-vrede-nheid. Op nationaal vlak hangt vrede ook samen met rechtvaardigheid en gelijkheid. Is elk burger, die in eej en geweten zijn plicht dooi en werkt voor zijn inkomsten, niet gelijk voor de wet. Is een handwerkman niet even nodig als een minister? De ene bestaat niet zonder de andere. Moet de ene dan meer voordelen krijgen omdat hij de gave van het verstand ontvangen heeft en van wie? Is de verantwoordelijkheid van de treinwachter, de verkeersagent, de baanarbeider niet even groot? Als ze hun werk niet goed doen kan dat ook mensenlevens kosten. Vrede groeit vanuit een innerlijke gesteldheid en keuze. Wie niet kiest voor de vrede kan agressie opwekken bij de andere. Vrede is een persoonlijke zaak met gevolgen, die verstrekkend kunnen zijn voor de gemeenschap. Professor Pacem zette zijn visie verder uiteen. Het was heel stil in het gezelschap. Er kuchte niemand. «Vrede is een beslissing van jezelf», zei de professor. Na een gereserveerd handgeklap steeg een sterker wordend gemurmel op. De minister zat een beetje verveeld. Hij had gedacht aan kernbewapening en afstandsraketten aan cijfers en statistie- over de weerbaarheid van het land, aan de getalsterkte van net leger en de verouderde uitrusting die hij gaarne snel vernieuwd zag, hij dacht aan de efficiëntie van zijn leger, aan discipline. Hij was net bezig zijn kalmte en gereser veerdheid te herwinnen om de Professor te bedanken en het debat in te leiden, toen zijn sekretaris rood kwam aanlopen: de lift zat vast en het eten was er nog niet. Wat alleen in kerstverhalen kan gebeuren, gebeurde tot overmaat van ramp: de elektriciteit viel uit. Gelukkig had de sekretaris de tafels laten versieren met kerststukjes en kaarsen, die werden in allerijl aangestoken. Toen men door het raam keek lag de hele stad in de grootste duisternis. Alleen ver aan de hemel pinken enkele sterren... Door handgeklap vroeg de minister stilte. «Geachte genodigdenzei hij, «zoals jullie zien is er geen elektriciteit, laten we de kaarsen niet allemaal aansteken en in deze feeërieke verlichting overgaan tot het debat». Hij stelde de leden van de gespreksgroep voor en het debat begon. Natuurlijk werden vragen gesteld over de weerbaarheid van het land en over hoe een enkeling iets kan doen voor de vrede. De Professor had het misschien bij het rechte eind, maar was dat niet té idealistisch? En wat kon een kleine regering eraan verhelpen? Dat vrede ook en eerst en vooral natio naal groeit kwam niet meer ter sprake. De slotsom was dat de vergadering zich machteloos voelde wat 'vrede' betreft. Inmiddels was het 18.00 uur en de receptie begon. De drukke gesprekken vielen hier en daar stil. Vele genodigden stonden aan het raam, dromerig te kijken over de donkere Stad. De ene herinnerde zich de kerstverhalen uit zijn jeugd: hoe een rijke koning rond kersttijd zich in gewone kleren stak en rondwandelde in de stad. Hij wou weten hoe zijn onderdanen zich voelden. Bij de rijken zag hij rijkgevulde tafels, bij de armen waren het gemeenschaps feesten: niet overdonderend, maar de ene bracht wijn, de andere kip, dè andere brood en zo hadden ze gezellig samen toch nog een feest. Aan hun tafel was er ook plaats voor de blinde bedelaar van de hoek. Terwijl de rijke zingende kindertjes doorstuurden. Een andere dacht aan het verhaal van het meisje met de zwavelstokjes. En zonder dat ze het merkten werden ze allen héél stil. Ergens weggestopt in een hoek had de sekretaris een kerstkribbe opgesteld. De schaduw van de vlam danste figuren op Maria en Jozef. Een fluorescerende engel deed de aanwe zigheid van de kribbe uitkomen. Zo was elk bezig met zijn eigen gedachten. Inmiddels was de sekretaris druk bezig met telefoneren. De hofleverancier stond beneden, maar er was geen trap en het zou zeker twee uur duren voor de elektriciteitspanne hersteld was. Professor Pacem stond rustig naar de sterren te kijken en liet zijn gedachten de vrije loop. Hij dacht aan Ghandi en aan Moeder Teresa en aan de twee Ierse vrouwen die de Nobelprijs voor de vrede ontvangen hadden. Onwillekeurig gingen zijn blikken naar de kribbe. Hij hoorde nog de woorden: Wij zijn te klein om er iets aan te doen», en droomde. Hij dacht aan Phil Bosnians en verbeter de wereld maar begin bij jezelf», en aan zovele mensen, die in het kleine geloofden en dat alleen als hoogste doel stelden. Het werd 19.00 uur. Van herstelling van de elektriciteitspan ne way nog geen sprake: het zou langer duren dan men voorzien had. De kaarsen brandden half op. Toen de minister de verlenging van de termijn mededeelde werd beslist zuiniger te zijn met het licht. Men doofde enkele kaarsen. Vermits er alleen drank aanwezig was, en allen honger hadden, dronken ze een borrel meer. Op een lege maag stijgt het vlug naar het hoofd. En sommige mensen worden héél triestig als ze dronken zijn. Maar anderen heel plezierig. Laat ons onze tijd gebruiken» zei iemand, «wat doen we?». Toen stelde iemand voor een kwis te doen. Maar er was geen licht genoeg om alle groepen te onder scheiden, dus dat ging niet. Laat ons mopjes vertellen» zei een ander en de daad bij het woord voegend, vertelde hij er een. Vele volgden en of er gelachen werd; er waren gepeperde en ongepeperde, prope re en vuile. Maar ook daaraan komt een eind en de stilte nam weer de bovenhand. Toen zei iemand: wat staat die kerststal bier te doen?». Er waren immers van alle gezind heden en overtuigingen onder de genodigden. «Zeg,» zei een ander, «ik respekteer jouw partij en mening, respekteer jij dan de mijne; ik geloof namelijk in die kerststal». En toen is er een politiek debat uit gevolgd, waarvan ik de inhoud in een kerstverhaal niet durf vertellen. Maar op het einde was er heel grote onvrede. Want als je een glaasje op hebt en de gemoederen zijn verhit, dan kunnen er harde woorden vallen, en er vielen harde woorden. Professor Pacem zat in zijn hoekje heel stil alles te bekijken. Het geroep werd luider en luider. De minister stond handenwrij vend in een hoek van de kamer bij het telefoontoestel. Toen vloog het eerste glas met zijn inhoud door de lucht en toen volgden er meer. Er werd geduwd en getrokken en buiten lag de stad in de armen van de donkere nacht vredig op de dageraad te wachten. De minister pijnigdei zijn hoofd om een middel te vinden om de zaak terug waardigheid te geven, maar zijn pogingen gingen in het lawaai verloren. Toen de gemoederen gekoeld waren, zei Professor Pacem, die al die tijd in stilte naast de kribbe gestaan had: «Dat kleine kind hier is de boodschap dal vrede begint bij jezelf, bij de keuze van rechtvaardigheid, eerlijkheid en eerbied tegenover iedereen. Hij was geweldloos, en hoe klein ook, hij geloofde in zijn roeping, maar ook zijn oproep is met geweld beantwoord geworden. Omdat mensen zich zo vlug aangevallen voelen in hun macht en hun belangen, als iemand geweldloos eerlijk durft zijn. Ook jullie kennen de vrede nog niet. Durf je nu nog zeggen dat je - jij als persoon - er niets kunt aan veranderen?» Gelukkig was er geen licht, want velen waren toch beschaamd over hun houding. «Als jullie echt vrede willen dan kan dat vanavond reeds beginnen. Zet u aan tafel met wie je gevochten hebt en behandel hem zoals je zelf zou willen behandeld worden.» Net op dat moment sloeg het licht weer aan en de hele stad lag te pinken. Op de bovenverdieping was het een echte woestenij. Maar met vereende krachten werd gewerkt om de tafels op hun plaats te zetten; de glazen weg te brengen de vloer op te ruimen en alles weer netjes te maken. Zoals Professor Pacem gevraagd had ging elk zich in stilte bij zijn politieke tegenstander zetten en bediende hem met een van harte gemeende voorkomendheid. Langzamerhand ont stond er een zeer vreemde sfeer, hel had iets van echte warmte, van bekommerdheid, van medewerking, van be grip. En wonder boven wonder was het onderwerp van het gesprek: «Hoe kan ik vrede brengen bij de mensen uit mijn omgeving?». «Hoe kan ik vermijden van anderen te ont goochelen, hen agressief te maken, hen onrechtvaardig te behandelen?» En er werden vele goede voornemens ge maakt en ook volbracht. Het feestmaal was pas onder de morgen afgelopen. Er was een echte hartelijkheid. Het was kerstdag. En ook de meest verstokte vrijzinnigen en anders denkenden hadden iets van de betekenis van het kerstfeest begrepen. Ze konden het niet zo direkt verwoorden, maar in de duisternis was er een licht voor hen opgegaan. En zij die erin geloofden, maar die door sleur en traditie alleen de uiterlijkheden van het feest nog kenden, hadden weer zo'n warm gevoel rond hun hart, zo iets dat je slechts zelden meemaakt. Professor Pacem was in alle stilte verdwenen. De minister, die eerst van schaamte stilletjes wou wegmui- zen, werd gegrepen door de hartelijke begroetingen van de weggaande genodigden; de sekretaris, die zich in een hoekje verstopt had om alle lelijke woorden, naar zijn hoofd geslingerd voor de keuze van de zaal, werd door de minister opgezocht en was verwonderd van zijn baas zo een hartelij ke en van-erkentenis-volle handdruk te ontvangen. Toen de laatste genodigde wegging stond in het oosten een ster te pinken. De minister ging voor de kribbe staan. Hij geloofde er niet veel in. Hij sprak er wél over met zijn kinderen, kwestie van traditie, romantiek en partij, maar het raakte hem niet echt. Nochtans bleef hij nu stil en verwezen naar het kleine kind staan staren. En hij deed iets wat hij lang niet meer gedaan had, hij stamelde leer ons, hoe klein wij ook zijn, nog te geloven dal vrede bij onszelf begint, door rechtvaardigheid en eerlijkheid en sta ons ook bij om zo te leven. De opkomende zon kleurde de stad in een pastel van blauw en rood. Er was een wonder gebeurd. Alleen, de mensen zagen het niet. (Ivg) Ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuwjaar wordt de grote hall van de Kredietbank in de Arenbergstraat te Brussel in "het teken geplaatst van het sprookje. In een aangepast de- kor gaat de bezoekers er de klassieke sprookjesboeken van de wereldliteratuur kunnen be wonderen. De tentoonstelling is dagelijks toegankelijk van 20 december tot en met 7 januari tijdens de kantooruren. Op zaterdag 12 februari om 14.30 uur wordt in het audito- ping via aankoop, schen king en in bruikleen krijgen een bibliotheek stuk bij stuk werd opgebouwd. Re sultaat van opzoekingswerk en totale inzet. Voor Rein D'Haese, kleinzoon van Bert, gingen heel wat deu ren open. Ook tal van voorwerpen belandden er als start voor het museum. Ook deze ruimte werd te klein en was bovendien moeilijk voor het publiek toegankelijk en toen D'Haese vernam dat bij de restauratie van het belfort de tweede verdieping nog geen bestemming had ge kregen stemde het sche penkollege er op zijn vraag mee in deze verdieping voor te behouden voor het Daensmuseum. Wel was er geen lift maar toch een nieuwe toegangstrap en bo vendien was het gebouw absoluut centraal gelegen. Alles staat er echter vol- Aalst. Rein D'Haese samen met zijn vrouwtje en de jongste telg (per) de nieuwe koalitie het teresse bestaat. Daensmuseum in het hart Met het Priester Dac draagt en daarenboven is er fonds is de verstandh het incident met het exa- ding, na enig mening» worden blijft ^wellicht een en drie jaar als tewerkge- men van hulp-konservator schil te hebben uitgepi waarbij de examenstof die alleszins goed en heel was van Aalsterse kunstge- Fondsleden gaven stuk schiedenis wat zeker niet in aan het museum in bn de kaart D'Haese was. leen. Ook de stedelijke vzw, sa- Momenteel is D'Ht mengesteld öp basis van de druk in de weer om sterkte van de diverse poli- zich in privé-handen tieke frakties, funktioneert vindt vast te leggen op minder vlot. Beter werkt krofilm waardoor het i alleszins de advieskommis- seum een verdere dimei sie die uit historici en men- zou krijgen. t gens overeenkomst los van voor D'Haese zelf zit de wanden en zoldering. Of toekomst vol vraagtekens, ook de zolder op de hogere Rein D'Haese zelf was één verdieping kan gebruikt jaar werkzaam als stagiair vrome wens, door schepen stelde werkloze met een Roels alleszins bij de ope- om de drie maanden te ver- ning van museum en ar- lengen kontrakt. Voor een chief t.g.v. de Daensdag in jong huisvader gehuwd september jongstleden, met licentiaat biologie zon- reeds geuit. Zulks zou in- der werk Marieke Coessens derdaad impliceren dat de en vader zolderruimte opgeknapt wordt, afgeslagen, geïso leerd, bruikbaar gemaakt. Vraagtekens Zowel voor het museum als Verder wordt gevraagd of sen met daadwerkelijke in- van Nele (20 maand) en Katrien (1 maand) alleszins weinig aantrekkelijk noch stimule rend. zondheid en leefmilieu. Een uittreksel uit die brief van 25 november 1982: «Ik verneem uit goede ingelich te bron, dat het bedrijf Pro- gil, gevestigd te Beveren en sinds enkele tijd de naam Rhne-Poulenc voerend, in de maand augustus 1981 150 ton zwavelkoolstof in de Schelde gestort heeft. Uit diezelfde bron verneem ik dat er tegen dit bedrijf geen enkele sanktie werd getroffen en dat ook niets werd ondernomen om deze bijzonder gevaarlijke stof te neutraliseren. Graag wil de ik van u vernemen of u over dit feit ingelicht werd en of iets door de overheid in dit verband ondernomen werd.» Een week later al ontving de heer Dierickx een antwoord, waaruit blijkt dat de heer Aerts geen bevoegdheid heeft over de aangehaalde mate rie. Gevolg: de brief werd overgemaakt aan Jan Lens- sens, gemeenschapsminis ter voor leefmilieu, water beleid en onderwijs. Voorlopig laatste wapen feit in deze zaak is een schrijven van de heer Lens- sens waarin hij meedeelt dat de klacht voor onder zoek aan de bevoegde ad ministratie werd overge maakt. Het is nu wachten op de eerste resultaten van dit onderzoek. Luk VAN BROECK Een nader onderzoek zal aan het licht brengen c Rhóne-Poulenc zich al dan niet aan flagrante i lieu-schending schuldig gemaakt heeft. Eén ding I wel zeker: het goedje dat in het betrokken bedrif wordt aangemaakt is niet bepaald ongevaarlijk t noemen. Zwavelkoolstof heeft de eigenschapp» zeer vluchtig en ontvlambaar te zijn. De damp< zijn zwaarder dan lucht en vormen explosievl mengsels, die door elektrostatische vonken kunne! ontstoken worden, vooral bij vullen, aftappen verwerken. Bovendien heeft zwavelkoolstof de genschap een bedwelmende giftige stof te zijn, inwerkt op het zenuw- en bloedvatenstelsel. 1 verbranding ontstaan giftige zwaveldioxide-dai pen. Bij Rhne-Poulenc vermeldt men een produktie verkoop van 60.000 ton zwavelkoolstof per jaar. LVl De Dendermondse self-kickers Een raadszitting geeft altijd aanleiding tot eigenaardige voorvallen en af en toe kom je er zelfs eens iets te weten. Nu hoorden we dat de CV P-meerderheid het zo waar aandierf om Appels een Albert Cool- en een Dé- siré Van Hoordestraat ca deau te doen. Vroeger reeds vroegen velen zich af of het wel opportuun was om het Keur een Clement Ley- baertstraat te geven.Al de ze mensen zijn immers nog in goede doen en het lijkt erop alsof ze een «speekma- dolle» willen geven aan zichzelf. Het is ook mogelijk dat de Dendermondse burgemees- rium van het Provinciehuis te Antwerpen de plenaire zitting gehouden van de Europese ere-senaat. ter schrik heeft dat na zijn ambtstermijn niemand een straat aan hem zal willen wijden en dan zou Appels daarvan voorgoed versto ken blijven. Een burgemeester Gaston Reynsstraat in Grembergen ware inderdaad een beter idee. Wettelijk bovendien, want wat de Dendermondse raad misschien niet wist, maar ons werd bevestigd door iemand van de Natio nale Kommissie, is dat dit gewoon niet mag. Alleen le den van de koninklijke fa milie kunnen hun naam op een straatbordje krijgen en dan alleen nog mits toela ting van het hof. (Welke spuiter stelt een Prins Alexanderlaan voor?) Voor zover ons bekend zijn de drie figuren in Dender- monde nog absoluut niet dood, geen familie van me kaar en zeker niet konink lijk. Af en toe «goddelijk», dat wel! Spelen met woordjes Mang Burghgrave is steeds een spitsvondige kerel ge weest, vraag dat maar eens aan zijn leerlingen. Ook in de gemeenteraad komt der gelijke eigenschap tot haar recht. In verband met de klachten, volgend op de voorbije gemeenteverkie zingen, zei hij tot de burge meester: «Wie een wal- graaft voor een ander is een klinkaardWe moeten er geen tekeningske bijmaken zeker? 't Is weer gedaan Voilé, de kinderen zitten weer lekker thuis en de le raars ook. Zij hebben hun rust volledig verdiend. Vooral de kinderen dan. Vrijdag zaten de stedelijke herbergen geruime tijd vol met feestende jongelui en dito leerkrachten die een mooie vakantie voor de boeg hadden. Vrijdagavond stonden er al enkele met de skies op de wagen klaar om zaterdag te vertrekken naar betere oorden dan die Blackboard Jungle. De Frut is altijd mis De tofste Gazet is zeker en vast die van Antwerpen. Niet alleen voor de smakelijke en gevarieerde opmaak, voor de snelheid van de berichten en het jeugdige, revolutio naire pigment dat er elke dag opnieuw uitstraalt, ze is vooral plezant om de sport te lezen. Niet alleen slaat de computer waarmee de voet balstanden worden bijge houden af en toe dol en krijg ie de klassementen van enkele weken geleden, bo vendien vergissen de verant woordelijke avondredak- teurs zich geregeld in de titels. Dendermonde is ook deze week onvermoeibaar bezig kampioen te worden, terwijl het in feite zeven punten achter Denderhou- tem aanhuppelt. De suppor ter trapt er niet in; de achte loze lezer wel. Hij leest im mers de kleine lettertjes niet. Weg met Happart De Dendermondse raad heeft dus gezegd dat Hap part geen burgemeester mag worden. Voilé, daarmee weten ze't nu in Brussel ook. Indien niet ingegaan wordt op die eis zal de fiere Denderstede een knokploeg naar 's Gravenvoeren stu ren om op het Vlaamsha- tend facies van José te I fen. Gewapend met Ifc&K seien, fietskettingen, beugels en loden pijpen% len onze pijnders alfl de sterkste met aanto hoofd Kalleke Step, J Voer uitkammen en I snoodaard prijsgeven f de algemene volksspot. 1 Wat gaan we echter doeM de brave burgers van I pe-sur-Mésotte niet dat ene Cool hier zou meester worden, toch ook blijkbaar op die funktie mag Delikat Delimat lijkt een kale zaak te zijn. Hoeljst. De het nu al duurt, niet meer zeggen, moet al verschillende zijn dat de zogenaal slachtoffers van deze I bazen zonder een piI voorschot, provisie of I ook aan het (was)lijt worden gehouden. Sowf gen zijn het stilaan beiA worden, zijn nu zodanim wrongen, gezwierd enI (hersen)-spoeld dat zet zijn voor de droogkastl muitos annos. Duur orkest We vragen ons dikwijl waarom we niet allee smoking moeten zijn] sjieke koncerten bij te\ nen, maar ook waarot zoveel toegang moeten I len. Nu we de prijs val pauk kennen, kunnen fl best inkomen. Zo'n i ding kost ongeveer 101 fr.De Denderm Muziekakademie krijd twee voor Sinterklaas. I

De Voorpost | 1982 | | pagina 4