leheersmaatschappij tor Linker Scheldeoever nu een feit tjfaasland en Antwerpen roken vredespijp Zele kent zijn nieuwe schepenen! VVV Donkmeer reikte prijzen uit in de Foto- en dia-wedstrijd )e Linker-Scheldeoever: hoever staan de zaken? ABW-Textiel en Kleding Waasland willen gemeenschappelijke aktie Waasland heeft vinger in de pap De Voorpost - 24.12.1982 - 47 mda wee* we'> *iee^ nid altijd goed geboterd, dez*r vandaag stijgen dan toch de eerste rookwolken le spuit de vredespijp, die tussen het Waasland en erpen werd ontstoken. Laten we in elk geval ;n dat de expansie van het Linkeroevergebied, •tcmiprojekt dat zware offers heeft gevraagd van de Fra* wonende bevolking, een sukses mag worden en o °°'de toename in tewerkstelling de arbeidsplaatsen ne ^kompenseren die in de agrarische sektor zijn lit ojoren gegaan». Het jgemeester Van der Aa van Beveren was vorige Jit- k woensdag de eerste om achter de mikro plaats lemen bij de oprichting van de «Maatschappij r het grond- en industrialisatiebeleid voor het Bni^er-Scheldeoevergebied». De h. Van der Aa :ht bij deze gelegenheid een hele rits aan perso- >ed feiten uit havenkringen en politieke wereld be- Ultnfcten. Zowel het Waasland als Antwerpen waren rzitf1 vertegenwoordigd. jrhoi, verheugende en his- ook een moeilijke op- *OJfiche dag»: deze woor- dracht. Ikzelf ben er in elk werden meer dan één geval rotsvast van over- i'jke 1 uitgesproken. De op- tuigd dat het hier vandaag tzaijing van een beheers- een historische dag kan ichiejschappij heeft jaren- worden voor het Waasland de Iop zich laten wachten, en Antwerpen, wanneer al- wfcnen die hiermee al- le personaliteiten die hier ,art i te maken hebben zijn aanwezig zijn de handen in ls^,jfeit dat meerdere de- elkaar slagen». ementen bij de installa- Nog een paar fragmenten ,nsefjfl betrokken geweest, toch ook uit de toespraken ijke)a's twee provincies, die werden gehouden door Do Serpen en Oost-Vlaan- respektievelijk een ver- ï-Aaln Na een hele reeks tegenwoordiger van minis- uitpraken werd vorige ter Geens en van minister iakeihsdag overgegaan tot Olivier van openbare wer- ak-Ondertekening van de ken. »Een verdere expan- ^rhandse akte, waar- sie van de Antwerpse ha- !^r3de oprichting meteen ven moet inderdaad op de p a/eit is geworden Linkeroever gebeuren», nieti vertelde de vertegenwoor- ergeNesPÜP' diger van de h. Geens: ie vofcemeester Van der Aa «Het verleden heeft reeds werpende niet dat de op- aangetoond dat de moge- naojing Van de beheers- lijkheden tot expansie reëel wUdtschappij een nogal zijn. Ondanks de krisis V ilijke 'bevalling' is ge- hebben reeds vijftien be st. Bovendien voegde drijven zich hier gevestigd. der Aa er nog aan toe: Nieuwe projekten zijn ge- i later zal blijken of pland, nieuwe erfpacht-ak- grootse ingreep in een ten werden juist onderte- oudsher agrarisch ge- kend en zullen in de vol- i nodig en nuttig zal gende weken nog onderte kst zijn. Eén ding is in kend worden. Opnieuw 'geval wel zeker: er zullen zeventig hektaren in ten inspanningen wor- gebruik worden genomen, geleverd om de te- Belangrijk hierbij is de di stelling, ook hier in versifikatie in bedrijvighe- Waasland, te bevor- den. In het begin van de jaren zestig viseerde men lenteel zijn hier °P de vooral de chemische en pe eroever vijftien bedrij- trochemische nijverheid, .gevestigd, die werk Vandaag groeit de belang en aan 4.358 mensen», stelling vanuit andere sek- s nog Van der Aa, die toren». Spreker eindigde De Antwerp Gas Terminal. Volledig operationeel tegen augustus '84. P11 (2*7- L (30-2 1 prichting omschreef als met te stellen dat de nieu- knieuwe start in de ont- we industriële groeipool teling van de Linker- Linker-Scheldeoever mag gesitueerd worden in het Antwerpse havensche- perspektief van de nieuwe Tluyghebaert vertelde groeikansen voor Vlaan- ïnwezigen dat men niet deren. I omkijken naar datge- tat is misgelopen, soms Minister Olivier van open lag verliep ook, maar bare werken was evenmin de toekomst nu een van de partij, ■nwerkingsverband Van genoemd ministerie V worden waarge- werd een toespraak gehou- Kt. We moeten er nu den door de sekretaris-ge- I zorgen dat de be- neraal, de h. De Paepe. Iformule een operatio- Heugelijke klanken trou- 1 geheel wordt en ik wens voor de toekomst. De I het toe, dat is niet h. De Paepe: «De eerstvol- I een boeiende maar gende jaren zullen er vol doende kredieten ter be schikking gesteld worden om een eerste havenge deelte zo spoedig mogelijk af te werken en klaar te maken voor exploitatie. Voor de uitbouw van de haven op de LO werd tot op heden reeds een bedrag van circa 16,5 miljard frank vastgelegd voor infrastruk- tuurwerken en 4,4 miljard frank voor onteigeningen, hetzij dus in totaal bijna 21 miljard», aldus nog de h. De Paepe. Spreker vertel- 'de ook dat er onder de titel «Objektief 85» een priori tair programma werd ge lanceerd. dat beoogt tegen 1985 een eerste havenge deelte af te werken en dat zal bestaan uit volgende dokken: het Waaslandka- ■naal, of het zogenaamde eerste dek tot aan de Aren- bergdijk, een noordelijk en zuidelijk insteekdokje be stemd voor de overslag van gasvormige en vloeibare produkten en tenslotte het vierde havendok, thans Vrasenedok genaamd, be stemd voor de gemengde overslag van stukgoederen en droge massagoederen. Wat het financiële aspekt van dit programma betreft vertelde de h. De Paepe dat het om een krediet gaat van 3,5 miljard frank, te verdelen over de begro tingsjaren 1983 tot 1985. Beheer en promotie Hoe belangrijk nu is de oprichting van de maat schappij te noemen, welke zijn de taken? In grote lij nen komt het erop neer dat men over een instrument wilde beschikken om de Linkeroever op een ade- kwate manier te kunnen beheren en planmatig te kunnen ontwikkelen. Ook was er nood aan een orgaan dat kon instaan voor de SBSM** doeltreffende promotie van het nieuwe industrie- en havengebied en voor de konstante begeleiding van de kandidaat-investeerders in hun hele beslissingspro cedure. Al deze taken denkt men met de maat schappij aan te kunnen. De maatschappij zal in de eer ste plaats bepalen hoe de ruimtelijke struktuur van het gebied er zal uitzien. De grote lijnen hiervan zijn wel al uitgetekend, maar toch bestaat voor de maat schappij de mogelijkheid deze te verfijnen en indien noodzakelijk, voor zover mogelijk, aan te passen aan de (wisselende) eisen van de industriële en portuaire De Zeelse Belangen heeft de drie schepenen aangeduid, die op de eerste raadszitting van de nieuwe legislatuur, die op 1 januari 1983 om 11 uur wordt gehouden, kunnen gekozen worden. Over de kandidatuur van uittredend schepen van Openbare Werken Marcel De Waele bestond> er weinig diskussie, die werd aangeduid voor een termijn van zes jaar. Voor de volgende ambten werden er kompromissen gezocht. Alfons Rupus zal de eerste vijf jaar van de periode 1982-88 een schepenzetel bekleden en het laatste zal hij die afstaan aan apotheker Leo De Schepper. Voor de derde te begeven plaats deelden de huidige voorzitter van de ZB Paul Geerinck en Mare Van Mossevelde de periode. Paul Geerinck zal de eerste drie jaar zetelen en ondertussen opgevolgd worden door Marc Van Mossevelde als voorzitter en na drie jaar worden de rollen omgekeerd. Marc Van Mossevelde wordt dan schepen en Paul Geerinck, neemt dan opnieuw het voorzitterschap waar. De andere twee schepenzetels worden ingenomen door de Christen-Demokraten Jozef en Paul Van Kerckhove. Ze kregen bij de koalitievorming drie schepenambten, maar beschikken maar over twee mandaten. Het voorzitter schap van het Ó.C.M.W. dat ook door de van de CVP afgescheurde christende- mokraten gaat, krijgt pas na nieuwjaar een titularis. De nieuwe bestuursmeerder- heid zal later in gemeenschappelijk onder de schepenbevoegdheden verdelen. De Zeelse Belangen deelden ook mee dat waarschijnlijk nog voor nieuwjaar de benoeming van Jozef De Bruyne als burgemeester een feit zal zijn. BENO Vrijdag 17 december was het in restaurant «Rols» aan het Donkmeer de prijs uitreiking van de door de WV Donkmeer ingerichte foto- en diawedstrijd. De vergadering werd inge leid en voorgezeten door VVV-voorzitter Frans Jans- sens. Hij verwelkomde De- puté Van Laeys, burge meester Van Sande en de talrijk opgekomen geno digden en niet het minst de deelnemers aan de foto-en diawedstrijd. Er werd ook het woord gevoerd door de- puté Van Laeys, die de WV Donkmeer feliciteerde met hun meer dan 2 miljoen be zoekers in 1982 en het Donkmeer als uniek in Oost-Vlaanderen betitelde. Hij kondigde ook aan dat op de autosnelweg E3 kor telings wegwijzers zal aan treffen met de aanwijzing «Donkmeer», wat door de VW met dank zal aan vaard worden. Ook burge meester Willy Van Sande was blij met dit nieuws en felilciteerde de deelnemers aan de foto- en diawed strijd. Tenslotte was het WV se- kretaris Moerman die als laatste de loftrompet over het Donkmeer afstak: in Het havengebied op de Wase Scheldeoever. Centraal op de foto de sluis van Kallo die de Schelde verbindt met het dokkenkomplex foto G. Coolens) een krant van 1933 las hij de ode aan het Donkmeer waarin men de Donk met zijn meer als de mooiste plas van het Vlaamse land beschreef. Het is een vast staand feit dat de VW Donkmeer die reeds 45 jaar aktief is enorme verdienste heeft in het propageren over alles wat reilt en zeilt omtrent het Donkmeer wat de toeristen, de cafés en res taurants zeker ten goede is gekomen. Noden zullen er steeds blijven, aldus de heer Moerman. Maar de VW en het gemeentebestuur zijn hiervan zich ten zeerste be wust. Er zijn vele financiële middelen nodig om te reali seren wat men op het oog heeft. Sommigen beweren dat het Donkmeer aan een toeristische verzadiging toe is en dat de volkstoeloop moet afgeremd worden. Het tegendeel is waar. Er moet nog meer propaganda en publiciteit worden gemaakt. De heer Moerman dankte tenslotte alle deelnemers aan de foto.- en diawed strijd voor al het schone dat ze hebben vastgelegd. De VW zal hun talent aan wenden om het mooie Donkmeergebied een rui mere bekendheid te geven. Tenslotte was er de prokla- matie van de winnaars. Foto's: 1. L. Engelbeen uit Zele, 2. M. Gulens (Hofsta- de-Aalst), 3. E. Vanhove (Antwerpen), 4. A. Le Compte (Bonheiden), 5. H. Roels (Zele), 6. M. Baecke (Zele), 7. E. De Bruyne (Ber- lare), 8. Bosscheur (Zellik), 9. R. Van De Rostyne (Over- mere), 10. O. Windey (8t.- Niklaas). Voor de dia's was het als volgt: 1. R. Van Hurck (Wondel- gem), 2 en 3. Van Extergem uit Zele, 4 en 10. M. Bau- wens uit Berlare, 5. M. Ver beken (Dendermonde), 6 H. Eloot (St. Denijs W.), 7 L. Tassennoy (Berlare), 8 N. Rammeloo (Destelber- gen), 9. M. Van De Vijver (Temse). Eervolle vermeldingen wa ren er voor: H. Roels, M. Baecke en K. Van Drie8sche allen uit Ze le. W. Verscheuren, M. Ver beken uit Dendermonde (beiden tweemaal), R. Haentje8 en H. Jacobs bei den uit Overmere. Ook E. De Bruyne uit Berlare had twee eervolle vermel dingen. ontwikkeling. Het beheer dan, en hierbij wordt een permanent kontakt met de kandidaat-investeerders voorop gesteld: konkreet komt erop neer dat alle geïnteresseerden bij het zelfde organisme terecht kunnen voor het vervullen van alle formaliteiten, eens tot investeringsbeslissing overgegaan. En dan is er nog de promotie, een niet onbelangrijk aspekt. Kam- pagnes in dit- verband zul len in samenspraak met de Antwerpse autoriteiten worden gevoerd en opge volgd. Luc VAN BROECK Berlare. Tijdens de VW vergadering werden de laureaten van de foto- en diawedstrijd bekend gemaakt, (jj) nar aanleiding van de recente oprichting van de iaatschappij voor Grond- en industrialisatiebeleid het nuttig even op een rijtje te zetten hoever de jiken momenteel staan op de Linkeroever. Het (ojekt is inderdaad zo groots en het wordt soms beilijk om een duidelijke kijk op het geheel te {houden. Eén feit is in elk geval genoegzaam ikend: er zijn al enorme bedragen geïnvesteerd op I Linkeroever en uit een toespraak die bij de ktallatie van de Maatschappij werd gehouden Ijken er ook voor de periode tussen 1983 en 1985 Jmte kredieten te zijn voorzien, por infrastruktuurwerken werden al ruim 15.380 Jljoen frank uitgegeven en daarmee werden on- jrmeer volgende werken gerealiseerd: de zeesluis I Kallo, de kaaimuren van de toegangsgeul, de hnel onder het Waaslandkanaal, wegen en spoor- tgen, de zuidelijke groenzone, de kaaimuren van it Vrasenedok, diverse kleinere werken zoals pinere wegen, afwatering en leidingstraten. Op dit Rnblik wordt er werk gemaakt van het graven van kken en het opspuiten van industrie- en haventer- jnen, evenals met de bouw van kaaimuren in het lenedok. Een eerste gedeelte van laatstge- jemd dok is overigens al bereikbaar voor zeesche- Thans is het mogelijk 4.600 meter nuttige jver met 260 hektare terreinen ter beschikking van J bedrijven te stellen. Vijftien bedrijven hebben |h inmiddels gevestigd op de LO en die zijn goed lor zo'n 4.358 werkplaatsen, die zich vooral in de krgetische en petrochemische sektor situeren. Ivendien staan er nog een aantal nieuwe investe- gsprojekten op stapel en zijn de onderhandelin- n met een aantal andere bedrijven in een gevor md stadium. Vooral van de in opbouw zijn de LPG-terminals mag in de toekomst een belangrijk effekt op de tewerkstelling verwacht worden, zij het vooral met een indirekt karakter. De antwerp gas Terminal, een konsortium van drie maatschappijen, wordt gebouwd op een twaalf hektaren groot terrein en is gelegen achter de volledig afgewerkte Kallosluis. In een eerste faze worden er vier sferen onder druk gebouwd, elk met een inhoud van 3.300 kubieke meter gas, evenals twee volledig gekoelde tanks van elk 50.000 kubieke meter voor de opslag van propaan en butaan op een temperatuur tot min 48 graden Celsius, maar op atmosferische druk. L.V.B. De Wase militanten van Tex tiel en Kleding van het ABVV kwamen samen op zaterdag 18 december om de algemene toestand te onderzoeken en de syndikale verkiezingen van mei 1983 voor te bereiden. Na het afspringen van de be sprekingen op interprofessio neel vlak en de recente stakin gen zijn de besprekingen ver legd naar de paritaire komitees op het professionele vlak. De militanten stellen met ver bijstering vast dat de heer Fru- ru voorman van het A.C.V Textiel Kleding in De Stan daard van 6 december lanceer de «arbeidsduurvermindering 2 maal 1/2 uur» terwijl het gemeenschappelijke vak- bondsfront op straat kwamen voor herstel van de index en arbeidsduurvermindering met 5% of 2 uur. Zeker gesterkt door deze merkwaardige ommezwaai zijn de patroons in de konfektienij- verheid nog een stukje verder gegaan, aldus deze ABW- centrale. Zij stellen een sociale pro grammatic voor van 2 jaar en geven voor de 12.000 F per arbeidsplaats die zij daardoor hopen te ontvangen 1/2 uur arbeidsvermindering op 1 juli '83. Er zouden daarbij 2% aanwer vingen komen als dat finan cieel en ekonomisch mogelijk zou zijn. De militanten Textiel en Kle ding A.B.V.V. van Sint-Ni- klaas zijn altijd voorstander geweest van sociale program matic als dit op aanneembare voorwaarden kon gebeuren. Wat in dit ontwerpakkoord wordt aangeboden kan niet worden aangenomen. De militanten herinneren aan de stakingen die zij begin 1982 tegen wat zij noemen de af- braakpolitiek van de regering als A.B.V.V. alleen hebben gevoerd. Zij verheugen er zich over dat op 30 november en 7 december in gemeenschappe lijk front kan gestreden worden. Zij hopen dat voor herstel van de index en voor de voorge stelde arbeidsduurverminder ing van 5% of 2 uur per week verder in gemeenschappelijk front aktie zal kunnen gevoerd worden. De militanten van Textiel en Kleding A.B.V.V. zullen in de komende weken regelmatig sa menkomen om de toestand te onderzoeken en de syndikale verkiezingen voor te bereiden. Het beheersstatuut voor de Wase Scheldeoever is dus eindelijk in kannen en kruiken. Na jarenlange besprekingen zijn definitieve statuten opgemaakt en daaruit blijkt ondermeer dat het maatschappelijk kapitaal 250 miljoen bedraagt en door zes aandeel houders wordt onderschreven. De stad Antwerpen neemt het grootste deel voor haar rekening, zijnde ruim 93 miljoen, vervolgens komt de Interkommu- nale van het Land van Waas met een inbreng van 86 miljoen, dan de gemeente Beveren die goed is voor 26 miljoen, de staat en het Vlaamse Gewest hebben een inbreng van beide ruim 18 miljoen en dan is er nog de gemeente Zwijndrecht met 6 miljoen 250.000 frank. Over het beheer zelf is tijdens de voorbije jaren regelmatig wel wat te doen geweest. Hoe zit dat nu in de praktijk? Juridisch wordt het beheer geregeld door de wet van 19 juni 1978 en daarin krijgt Antwerpen het beheer over het havengebied, de zopas opgerichte maatschappij is belast met het grondbeleid, in de haven en industriegebied en het beleid terzake, het rijk staat in voor de aanleg en het beheer van infrastruktuur, dan is er nog de Raad voor Haven- en Industrialisatiebeleid, een overlegorgaan tussen de betrokken gemeenten, de maatschappij, het rijk en het Gewest. Ook nog te vermelden: de raad van overleg, een adviesorgaan met ondermeer werkgevers en werknemers over de globale havenpolitiek. LVB Dendermonde. De Kerstman was ook te bewonderen in café «De Zoete Invalte Sint-Gillis waarde lustige rietbla zers hun kerstfeest vierden, (ks)

De Voorpost | 1982 | | pagina 19