The Flemish Girls uit Lokeren gestart met afdeling jazzballet Sange Jo met kerstkoncert te Lebbeke N gauw as met de synchr Voor de spelers nog water en bloei Maar dat zijn dl klankt kleintje m telefon stuk De avond 22 - 31.12.1982 De Voorpost Ze benadrukt nogmaals dat majoretten onder- waardeerd worden. «Vooral bij de ouders ontstaat daardoor een drempelvrees. Van het ogenblik dat het woord 'majoretten' genoemd wordt ontwaart men een soort minachting Ze worden beoordeeld zoals ze op straat te zien zijn. De kritikasters moeten maar eens naar onze re petities komen. Dan zul len ze gauw een ander beeld krijgen en htm op vattingen herzien. Onze bedoeling is de jeugd een gezonde ontspan ning te geven en tegelijk iets bij te brengen». Ruim vijf jaar met mini- retten De ideale leeftijd om de basiskennis aan te leren is ongeveer 7 jaar of be ter gezegd vanaf het ogenblik dat op de be grippen links-rechts on middellijk gereageerd wordt. Daarom werd vijf jaar geleden de afdeling miniretten gesticht. Daar de algemene lei ding zoveel tijd opeist voor Paula Calle staan de miniretten onder di- rekte leiding van Eme- ralda Borgers. Ze is al negen jaar, bij de groep en heeft het zich geen ogenblik beklaagd. «Ik had er een artikel over gelezen in de krant. Het sprak me direkt aan. Toen ook nog een vriendin het onderwerp aanraakte was ik voor de zaak gewonnen. Ik kreeg de nodige steun van mijn ouders. Die had ik in 't begin hard nodig, want de eerste oe feningen hebben veel zweet gekost». Of lesgeven aan miniret ten haar bevalt? «Dat viel aanstonds mee. De ongeveer dertig deel neemsters toonden di rekt de nodige aan dacht. Aanvankljk was het fysiek wel zwaar. Twee avonden lesgeven en dan nog eens repete- Lokeren. De eerste lessen van jazzballet. Vooral de bewegingen koördineren. (md) ren met de hoofdgroep, voorwaar geen klasje! Je moet ook veel geduld hebben want het duurt praktisch een jaar eer je enig resultaat ziet bij de leerlingen. Waren er nog bij van mee taf aan Het droombeeld majo retten heeft Marleen Spitaels vanop school reeds steeds geboeid. Op dat ogenblik was er van de groep in Lokeren nog geen sprake. «Langs een vriendin om vernam ik de oprichting van The Flemish Girls. Ik was in de wolken. Nu kon ik mee opstappen in stoeten, waarnaar ik vroeger jaloers stond te kijken. Maar die stoeten bleken algauw maar een onderdeel van het ganse repertoire van de groep. Toch vergeet ik nooit ons eerste optreden op de Markt: onze eerste kleine show met onge veer 35 leden». Gerda Van de Velde is assistente-lesgeefster Zowel in de hoofdgroep als bij de miniretten. Zij helpt «twirling» bijscha ven. Als we hierbij vra gende ogen opzetten, verduidelijkt ze: «Twirling is de combina tie van dansen, turnen en bewegingen met de stok. Om terug te ko men op de miniretten, zeven jaar is de ideale naar een be trekking». Uit deze verklaringen is op te maken dat een ma- jorettenkorps nog wat anders is dan in stoeten paraderen. De zware oe feningen, het ritme van de talloze herhalingen, de discipline: het zijn al lemaal ingrediënten waar de buitenstaander geen kijk op heeft. Maar het zijn juist die elemen ten die bij The Flemish Girls een band van vriendschap, van waar dering voor elkaar heb ben geschapen. Daar mogen ze terecht fier op zijn. Waar de groep ook mag mee pronken is de kersverse geboorte van een afdeling jazz-ballet. Deze, bij ons, praktisch onbekende kunsttak is bedoeld als afwisseling en ontspanning. De be wegingen die hierij te pas komen zullen ver werkt worden in een nieuwe show. De hoofdbedoeling van de kursus Jazzballet is niet alleen een afwisse lende ontspanning te bieden aan de leden van The Flemish Girls. Het is ook publiekgericht. Ongeacht de leeftijd kan iedereen er aan deelne men. Iedere donderdag avond kan je genieten van een uurtje muziek waarbij je, met de nodi ge bewegingen, uw li chaamsconditie op peil land. Ook Siegfrieds moeder is zeer artistiek aangelegd. Zijn zuster Aïda trad verschillende malen op in het Ballet van Vlaanderen en was 1' soliste bij de Gentse Opera. Onze gastheer bezat dus van jongsaf aan de nodige muzikale background. Russisch klassieke op leiding bij Paul Petroff Dit gebeurde te Antwer pen. Petroff was een Russisch leraar bij het gezelschap «Ballet Rus- se de Monte-Carlo» o.l.v. Diagelev. Daarna volgde hij een jaar universi teitsopleiding in Londen aan de Ballet Rambert Academy Contemprary Company. Dat heeft Siegfried bijgeschaafd in alle facetten: klassiek, modern, pas-de-deux, karakter, pantomime, drama, make-up en gri me. Bij zijn terugkeer vestigde de familie zich aan de Durmelaan 74 te Lokeren. Het werd nu uitkijken naar werkge legenheid. Om de nodige conditie te behouden trad hij op als free-lance danser of lesgever. On dertussen trok hij naar het Lido de Paris voor audities. Daar werd hij opgemerkt door Me vrouw Bluebell die Sieg fried voorstelde aan de bekende impressario Bernard Hilda. Deze leg- Dat het in Lebbeke links en rechts gonst van bedrijvig heid om zodra de lente komt volop als bijen te kun nen beginnen om alle klei ne stukjes bij elkaar te pas sen, weten al vele Lebbeke- naars. De rolverdeling is helemaal klaar, de opna men zijn bezig voor lipping. Dat is dat alle spelers him rol op een band zetten. Het opvoeren in openlucht zou immers gewoon akteerspel niet toelaten, na één opvoe ring zouden ze allen hees zijn. Daarom wordt in de studio's Heuninck op het industrieterrein professio neel gewerkt aan de stem- opnamen. Het is echt de moeite om eens mee te ma ken. Het wordt geen mas saspel in de echte zin van het woord en toch: er zitten twee 8toeten in waar onge veer duizend man voetvolk in nodig is. Maar is het ook een kijk- en luisterspel voor de massa, die zeker niet zal ontgoocheld worden. Aan het dekor zijn ze ook druk bezig: het moet echter nog in details uitgewerkt wor den. Dat de gevel van de kerk dient als dekor weet elke Lebbekenaar. Maar het zou nog veel groter zijn. Jongens, jongens, wat zal dat worden? Als de stemop- namen gedaan zijn wordt hier en daar muziek tussen- gezet of bijgevoegd als ach tergrond, dat zal ook nog de helft van de winfCHl beslag nemen. Dat lente maa want dan b tities met tie. Voor de dat c ten. Maar dat zijn deK"an' beekse akteurs wel getferzw Dan volgt de de koren, maar dan we al april, oef. ik aan de ook verklappen dat grote stoeten van man een vlasstoet rederijkersstoet zijn. Buytaert is gens aan het bouwen, is dekorbouwer van dat zal dus goed En het zo niet van zijn als er geen kwamen. Er zijn die nog nooit op gezeten hebben, die rijlessen gaan volgen. Er zijn een heleboel kende ervaringen, hoe ze bijvoorbeeld televisie ook zoiets kom 9 I g< la I v het i begor kaar zetten, 't Is echt n juli maal professioneel, wie meedoet? Neen, volgende week m« andere, die met het wonder' iets te heeft Ken je Jaak Helst al? Neen, wel, len we volgende voorstellen. Hamme. De KWB toneelgroep van Moerzeke-Kastel voerde het stuk «Hoe men meisjes fopt» op. (vh) Het lang verwachte koncert, ook reeds lang aangekondigd, van Sange Jo had onder ruime belangstelling plaats in de kerk van Heizijde op zondag 26 december 1982. Het programma was zeer evenwichtig opgebouwd. Eerst was er een openingsoptreden van het koor, daarna volgde orgelspel, door Armand Lis sens. Voor het proza: een «Kerstvertelling» van Felix Timmermans ston den afwisselend Karin Collaert en Annemie De Smet in. Het Canzone-ensemble bracht muziek van j. Chr. Pepu8ch, met aan het orgel: Halina Siedzinska, Eric van Ran8beeck, dwarsfluit en Kris De Raes: Hobo. Daarna vertolkte dit ensemble de «cantate» »Ihr Völker hört' van Georg Philip Tele- mann. Als zanger trad Her man Elegast op. Om het eerste deel te besluiten ver tolkte Sange Jo: 1. Hymne voor de kersttijd van G. Fr. Handel; Sancta Maria', anonymiem en 'O du Fröli- che' in een bewerking van J. Ivens. Het tweede deel ving aan met een optreden van het koor Sange Jo. Ze zongen: "Midden in de win ternacht', anoniem, 'Gaude Mater', Gorczyncki; en 'Adeste Fideles' in een be werking van D. Willockx. Armand Lissen bracht op het orgel: «Adagio» van Al- binoni en «Marche gavotte» van G. Fr. Handel. Karin Collaert en Annemie De Smet brachten enkele ge dichten van M. Bilcke, A. Van Duinkerken, B. Voeten en G.Gezelle naar voor. Het canzone-ensemble vergast te de aanwezigen op een drietal 'Geistliche Lieder' gebracht door Kris de Raes (orgel) en Herman Elegast (zang). De voltallige groep: Helena Siedzinska (orgel). Kris De Raes (hobo) en Eric Van Ransbeeck (dwarsfluit) vertolkte 'sonata da chiesa, opus nr. 3 nr. 5 in b van g. M. Ruggeri.' Tot slot zong Sange Jo: Er is een roos ontsprongen' van Praeto- riu8 (17de eeuw); 'O Jesu- lein zart' van S. Scheidt en 'Geprezen zij de Heer' van Th. Arne. Dit eerste kerstkoncert van Sange Jo is toch een echt sukses geworden voor de organisators. Amper an derhalf jaar oud heeft dit koor toch een fijne avond weten te organiseren voor de aanwezigen. Het optre den van het koor was echt zeer verzorgd, toch blijven sommige eindtonen nog on voldoende volzet. Globaal genomen is het echt een heel fijne prestatie gewor den, het beluisteren waard. Armand Lissens aan het or gel, heeft het vast niet altijd zo goed gedaan. Ten eerste vond ik de stukken die hij op het orgel vertolkte niet zo specifiek voor orgel ge schreven. Het adagio van Albinoni hoor ik liever op viool bijvoorbeeld. De po ëzie en het proza waren heel goed verzorgd en levendig voorgedragen. Het muzika le deel van het Canzone en semble is een plaatopname waard. Toch vind ik de stem van Herman Elegast niet altijd gepast voor de begeleiding. Een hogere mannenstem of een lage vrouwenstem zouden voor deze gedeelten betere resul taten geleverd hebben. In het geheel genomen kan men zeggen dat Sange Jo als koor een heel goede prestatie geleverd heeft, die de aanwezigen zeker een fijne avond bezorgd heeft. We zeggen: doe zo voort en hou vol, het was de moeite waard. (Ivg) Lokeren. Na een paar lessen merkt men de vorderingen duidelijk, (md) Lebbeke. Kerstkoncert in dt mom. kerk van Heizijde dr>nr Sange Jo onder leiding van Marcel leeftijd. Dan luisteren en gehoorzamen ze nog ge makkelijker. Toch blijft geduld de hoofdtroef in de opleiding». Het drukste leven heeft wel Myriam Schalckens. «Ik volg nog lessen voor kok in La Barakka hier te Lokeren. Daarna twee uur per dag een studen tenjob bij Delhaize. Met de repetities daar boven op is mijn week dik ge vuld. Toch heb ik het er voor over. Ik zie het nu als ontspanning. Aange zien ik steeds goed was in turnen was ik rapper aangepast a?n de eerste oefeningen» De wegen van Inge De Nul naar de. groep hepen via een kar navalclub. «Ik was lid van De Ka- bouterkens en kende daardoor Paula en Ki- liaan. De overstap naar The Flemish Girls was dan ook gauw een feit. Het eerste jaar was zwaar. Repeteren en nog eens oefenen, zo groeide ik naar mijn eerste op treden toe. Met tussen door de kwelling van stress en zenuwen. Ver der gingen mijn studies voor onderwijzeres na tuurlijk voor. In die pe riode waren de repetities mijn enige ontspan ning Nu ben 5' "~~stu- ueti ww uk. houdt. Deze lessen wor den gegeven door een specialist inzake ballet. We stellen hem graag even voor. Siegfried De Quick: bin nenkort in show op de RAI Deze geboren Antwer penaar maar thans in Lokeren wonende ballet- lesgever is een innemen de persoonlijkheid. Zijn genoten opleiding heeft hem niet alleen ver trouwd gemaakt met muziek en kunst, hij weet alle mooie dingen in het leven naar waarde te schatten. Een ge sprekspartner die, met kennis van zaken, aan alle waardeverhoudin gen de nodige dimensie kan geven. Zijn overle den vader Alfo was 1' bariton in de Opera van Antwerpen en Gent. Hij werd speciaal aange zocht voor Wagnerrol- len. Vriend des huizes Eddy De Latte is een overbekend violist die een big band leidde in de Ancienne Belgique. Hij mag de eer opeisen ge speeld te hebben op de verzoeningsavond bij Liz Taylor en Richard Burton. Wat een niet te versmaden referentie is. Voor het ogenblik speelt hij solo en geeft concer- jn in - de hem een kontrakt voor van twee maanden, begin februari tot einde maart. Hem werd ook een kontrakt aangebo den voor een show op de Italiaanse TV, de RAI. Siegfried verwacht zo veel ervaring op te doen want dat maakt tenslot te de kunst. Ondertus sen had een Lokerse bal letgroep hem gevraagd de pas-de-deux (van oud leraar Petroff) aan te le ren. Voor de Choreogra fie zorgde Siegfried zelf. Hij kwam in kontakt met Paula Calle en in Belle-Vue begonnen de eerste onderhandelin gen: de basis van jazz ballet was gelegd. Majoretten moeten niet onderdoen voor andere kunstbeoefenaars Op 6 november begon Siegfried De Quick de eerste les voor 30 debu tanten. Het resultaat was verbluffend. Hier en daar wel wat stijve spie ren maar het enthou siasme werkte aansteke lijk. Toen de leerlingen, langs de neus weg, Sieg fried vroegen ook eens majorettenoefeningen met de stok te doen, be sefte hij hoe moeilijk dat was. De lenigheidsbewe gingen vormden wel geen probleem maar die stok behandelen dat was andere kost. Hij hield er bijna een bloedneus en een blauw oog aan over. Zodoende was het ijs tussen lesgever en leer lingen gebroken en leer de De Quick de samen hang en vriendschap van de groep kennen. Weldra ondervond hij ook dat de moeilijk heidsgraad mocht opge dreven worden: de meis jes hadden genoeg back ground om het ritme en de bewegingen vlot on der de knie te krijgen. «Jazz is een moderne stijl van dansen. Je kunt meer improviseren dan bij klassiek. Alleen al de muziek spreekt daar over boekdelen. Bij jazz ballet kan men zich, eens de elementaire be grippen gekend, totaal uitleven. Zoiets enorm relaxerend kele oefeningen». era# Het der Elk hobby in dienst^ de kunst In zijn vrije uren U Siegfried houdt van is ook een hebber van montages en namen. Speelt piano en kan uren teren en genieten klassieke muziek Tsjaikowski en Ook sentimentele ziek spreekt hem Hij kwam vooral de indruk van de kale klanken in bergs film ET. geet hij de gen en zijn moeder troostte om zijn ding in Londen en ties te Parijs te tigen. Siegfried stelt graag beschikbaar groepen die ling hebben voor let, kreatief ballet beginners,v adults e.a. choreog (tel. 48.72.98). Wie wil overtuigen kwaliteiten en resseerd is in is steeds welkom Belle-Vue, Markt keren. U kunt inlichtingen op nr. Echt, het loont moeite! xilstr nog h in die i h tot trac Na F I i I uit Hamme. De KU uit Kastel voerde onder grote belangstelling het de zevende juniop. (vh) Wanneer wij majoretten zien optreden of paraderen in een of andere stoet, komen we direkt onder de indruk van het schouwspel. Op de maten van spetterende marsmuziek of swingende tonen worden we gefascineerd door de sierlijke bewegingen van bevallige tieners en twens. Voeg daarbij nog de kleurrijke uniformen en we krijgen werkelijk een streling voor het oog en een deugddoener voor het hart. De neutrale kijker denkt hiermee alles gezien te hebben van een majorettenkorps. Hier zit juist de grote beoordelingsfout! Die stoeten vormen slechts een bepaald facet, meestal het financiële. Deelname aan die manifestaties brengt centen in het bakje, want zo'n club kost enorm veel geld. Wij mochten een kijkje gaan nemen achter de schermen in de oefenzaal van Belle-Vue bij Kiiitm-n De Neef-Calle. Paula heeft zowat de algemene leiding van The Flemish Girls.

De Voorpost | 1982 | | pagina 22