Jleldertse Driekoningenavond in de tijd van toen Nieuwjaarsboodschap aan Lokerse bevolking LEBBEKE Drie schiftingen moeten twaalf finalisten aanduiden n m >e al dIVijzigingen aan dienstregeling èlran de autobusdiensten in het Waasland Het stenen wonder van Lietbeca De Voorpost - 31.12.1982 - 7 'oen Nieuwjaar naderde smeedden «de Groten» en «Bolleken» die van de grote jongens van het Dorp reeds zoveel adden horen vertellen van leute maken op Driekoningenavond plannen om zich te verkleden en ook eens te zien wat qui Uien stel- tutti alsdc i=SuJ eten :nda i en rild< ieve nten ialst LH idde •oru erd( i lism re Uiig t we gaa eig< vore :hteiti Hoo d#'k inkt Hoo» n di komf' c aai olen j eei n ,,.n' Llfcr d< tigd Vai zot lig :rde eet i de zegt were eeitiy tvor lil kleir iji i. Inki unie egei sche Valst oog. tl de ge- e te ZOll titer- dat kun- LH niet >ns a arop gen naa leren 'erw< jven map telk Ie kli en einde leid ve d 4>uis van Tieters en Belske Wieters werden geraadpleegd en zouden meedoen. Beide kerstdagen en ook de iropvolgende zat het viertal in de schuur druk doende aan het vervaardigen van hun ezel. Bij Machielen August (den ze de «geeschoen» (een uitgeholde blok waarmee aal op het veld werd uitgegeesd) gepikt. Die zou dan dienen het maken van'kop en poten van de ezel. Stro, oude zakken en kleren zouden dienen voor het maken van het lijf en oud paardedeken zou geschikt zjjn voor het ezelsvel. Dit laatste moesten ze echter ook nog gaan pikken by is chielens doch dat zou de Groten wel doen. tarten, die het doen en laten van de jongens in de gaten hield, had reeds enkele malen aan Trinette te kennen 'en eens in de schuur te zullen gaan kijken wat die snaken er wel uitstaken. «Toe Louis, laat ze maar doen, ze itpen geen kwaad doen», was echter steeds het antwoord van Trinette. twee «kloempen» (stukken van 10 centiem) en dan trokken de jongens verder. Volgende afspraak naar Pee-de-Vissens waar ze hoopten een halve «frang» te krijgen. Kregen ze die niet dan zouden ze wel eens zeggen wie ze eigenlijk wa ren en zouden hem alles zins krijgen. Toch wilden ze eerst eens bij den Tieter binnengaan doch Louis, die vreesde dat een van de huisgenoten hem zou her kennen, moest al zijn moed verzamelen om toch enigs zins mee te zingen van «Op Driekoningenavond dan sloeg den bakker zijn wijf». Janse scheen niet gehaast om in haar beurs te gaan, doch Louis zegde dat ze wel wat zouden wachten tot ze een «half kloemp» ge vonden had. Ze kregen er dan uiteindelijk ook een. Bij Pee-de-Vissens, waar de familie juist aan tafel zat, zouden ze het lied van «de Kat» zingen. «De Kat» was immers de buurt die de burgemeester steeds zoveel stemmen bezorgde bij de verkiezingen. De ezel sloeg daarbij de maat met zijn poten en het lied werd be sloten met «Vie van Pee- de-Vis en hij moet er we zen» met de klemtoon dui delijk op «moét». Toen de pachteres dan met vijf cent kwam aandragen opperde Louis «dat ze eigenlijk ge rekend hadden op een hal ven frank omdat ze de joengens van Métten waren en moeder gezegd had dat ze eerst naar hier moesten komen en zeker een halven frank zouden krijgen». Uit haar grote voorschootzak haalde de pachteres dan een blinkend halffrankstuk erbij voegend: «Zeg maar tegen uw moeder dat ge hier een halve frank gekre gen hebt» wat de kerels vanzelfsprekend graag be loofden en zelfs er gebeden voor het huishouden en de «partie» zouden bijvoegen. Haastig vertrokken ze dan want de bazin zou wel eens de vijf cent hebben terug gevraagd. Te Vossens zon gen ze ook van «de Kat» omdat het familie was van De Vis en Pièke Vos die veel belangstelling had voor beesten hun ezel wel zou vertroetelen. Ze kre gen elk een dikke «vlees kant» en erbij nog vijf cent. «Die vleeskant gaan we aan Tist geven, we hebben nu toch geen tijd om te eten,» monkelde de Groten. Te Stockmans, te Van bellens en bij «'t Zwètte- ken» zongen ze van «Op een Driekoningenavond» omdat dat gemakkelijkst was en de ezel hierop best kon balken. Stanse van 't Zwètteken gaf hen naast een kloemp elk nog een warme wafel die ze buiten binnenspeelden. Te Naure- kens zouden ze niet veel krijgen. Het jaar tevoren slechts één cent en dan moesten ze ervoor nog vechten tegen mannen van Doment die de stiel kwa men bederven. En als ze bij een kwezel kwamen, en er waren er vele, zongen ze van: We gaan naa- Bethlehem met onzen ezel En komen U vragen, echte kwezel, Dat ge ons gauw vijf centen geeft Omdat dat beest nog niet gegeten heeft Maar wilt g'ons geen vijf centen geven Dan kan de ezel niet blijven leven En kunnen we niet naar Jezus gaan Zodat ge dan zelf hebt kwaad gedaan. Gierige kwezels die ons wegzonden Bedreven geweldig grote zonden Want gierigheid is een groot kwaad Als 't om vijf cent voor Jezus gaat. In «de Roeper», in «'t darten liet het er dus bij h op de namiddag van laatste december, toen herhaalde keren Louis Wieter langs achter in 'luur zag sluipen, werd hem te machtig en ging kijken wat ze er zo alle- «uitzetten». Met één trok hij de deur open wilde binnenstormen h vóór hem stond een it monster, - op het zicht kon Marten zien wat het eigenlijk - dat op zonderlinge ie balkend op Marten oof. Verrast, ja zelfs rat geschrokken, werd rten achteruit geduwd deur voor zijn neus loten en langs binnen •endeld. Marten wilde binnen doch dat ging Binnenin hoorde hij het homerisch gelach de snaken en hoorde ;e Groten zeggen: «Hebde uw leven al zo een :e smoel gezien en als een gemaakte ezel ziet t hij in zijn broek». Zal je straks wel le- in je broek te doen.» Marten. «Als ge niet opendoet stamp ik de r in>». De jongens von- het toch geraadzamer open te doen en ge in de dingen af te :hten. 'oen Marten terug in de ken kwam en Trinette vroeg wat er scheelde, zag immers danig mek -, snauwde Marten ig «Dat zult ge straks zien wat er scheelt als deugnieten buiten ko- Ze hebben mij bij- s de dood aangedaan hun onnozelheid», en nmend trok hij in de stopte een pijp en op de voorhof op de ijk zitten. Lang zou dit er niet kunnen duren t de jongens bespied- hem door het sleutel en Trinette wist wel iets inden om hem er even te halen zodat de jon- er van onder konden :dzen. Toen de eerste alteratie van Marten gepasseerd was, maande Trinette hem aan het kalm op te nemen. Hij was toch ook jong ge weest en de jongens had den het helemaal niet kwaad bedoeld. Trinette verstoutte zich dan maar de jongens binnen te roepen doch voor alle zekerheid vroeg de Groten toch nog op zijn knieën vergiffenis. Van Nieuwjaar tot Drie koningen stond de ezel dan maar te wachten in de schuur terwijl de jongens driekoningenliedjes leer den en de taken onder me kaar verdeelden. De Gro ten maakte daarbij een spe ciaal lied op de kwezels «Er zijn er,zo veel op 't Dorp en die geven zo moei lijk», motiveerde hij dit ge legenheidslied. De Groten zou de opper- koning zijn. het bevel voe ren, de ezel begeleiden en de beurs houden. Wieter, wel de oudste doch alles zins niet de slimste, zou onder de ezel gaan staan en balken, ook tijdens He re petities, zoals de ezel van Petietens Tist. Bolleken en Louis moesten maar mee zingen en zich gereed hou den te vechten als het er zou op aankomen mede dingende groepen af te straffen. Van Potens Do hadden ze een flinke voorraad zwingelklodden en andere vlasafval gekregen en daar van maakten ze baarden en weelderige haarbossen. Op Driekoningen zelf gingen ze alle vier naar «'t Misken» met de bedoeling te «lezen» opdat den Heer de kwezels zou bekeren en hen tot inzicht brengen dat ze aan de jongens van hun dorp moesten geven. Da delijk na de mis trokken ze er met de ezel op uit en Wieter balkte zodanig hard dat heel de duivenvlucht van Marten de lucht in schoot en een paar ver schrikte kinderen naar moeder toeliepen. Trinette stond op de drempel de koningen te bewonderen, doch binnen stond Marten van alles te roepen dat de koningen beter niet hoorden. Trinette wilde hun hand gift zijn en ze moesten dan ook binnenkomen. Be duusd voor de reaktie van Marten. Terwijl deze hon derden dreigementen uitte voor het geval dat ze te brutaal zouden zijn of dat er iets zou voorvallen stak Trinette twee stuivers in de beurs die de Groten haar voorhield. Na een hoofse buiging trok het gezelschap dan op ronde. «Eerst naar Machielens», zegde de Groten, «daar zullen we ze ker vijf eens krijgen. Doch toen ze op het hof kwamen blafde de hond zo geweldig en trok zich daarenboven los zodat de ezel niet ver der durfde. De Groten be werkte de ezel echter danig met de zweep doch Wieter dreigde «dat het rap zou gedaan zijn als hij nu nog verder op zijn kont zou krijgen». Om de vrede te herstellen moest de Groten beloven in 't vervolg nog enkel symbolisch van de zweem gebruik te maken. Moeder Pelle die van Tri nette reeds een en ander had vernomen was vol ge lukwensen voor koningen en ezel. en de dochter des huizes streken de Groten flemend aan zijn baard zeg gend dat hij toch zo een ferme koning was. Boer August echter die reeds en kele dagen zijn beerschep- per miste en dadelijk zag wat er aan de hand was, dreigde ermee de ezel de kop uit te trekken. Pelle en de dochters namen echter de verdediging van de jon gens op en moesten de ezel beschermen uit de handen van de boer die er met de koterhaak op af wilde. Na ze eerst eens tegen elkaar getikt te hebben om wel te laten opmerken dat er twee waren, gaf moeder Pelle Smis» en «bij Wambacq» kregen ze loon naar werk, toonden zich als echte ko ningen en waren dankbaar. «Nu gaan we bij de Fiool», zei de Groten. «Hij zal wel een stuksken op hebben want hij is van de morgen naar de brouwerij eens geweest en achter de stoof «op 't roeiken» liggen te slapen. «We zullen stille- kes binnengaan en dan moet Wieter maar ineens zo hard beginnen balken als hij maar kan. Ge zult hem zien verschieten. De Fiool zal ons toch niets mo gen doen van Lieken want dat is de beste vrouw van 't Dorp. Vóór ze het zich ech ter goed konden realiseren had de Fiool hen alle drie al vastgepakt en buiten in de sneeuw gesmeten en de ezel kreeg een dikke stamp onder zijn achterwerk. «Dat zal u leren, snotneu zen, zo een heel huis op stelten te zetten. En 't naaste jaar kunt ge om «den overschot» komen», bulderde Pee Fiool. «Spij tig dat we niets gekregen hebben,» klaagde de Gro ten. «Hoe, niets gekregen, en die stampen op mijn achterwerk dan. is dat mis schien niets?» kreunde Wieter. «Ik zal morgen ze ker niet naar school kun nen gaan want die banken zijn zo hard». Te Beeckmans zongen ze van «de grote moord te Gijze- gem» en te Woelfkes en bij Matthijs van «Serafientje heeft een lief». Nu zal de opbrengst nog beteren, zei de Groten, «want nu ko men we in de goei ka lanten». Bij de Meester zouden ze niets zingen, want «als die moest horen dat we van zijn school niet zijn, dan krijgen we niets». Toen de meester wilde weten wie die drie koningen waren, antwoordde de Groten dat de meester dat toch wel wist want dat hij al dertig jaar aan de kinderen leerde wie de drie koningen wa ren, aan de kinderen van de parochie... en aan ons ook». Zonder komplimen- ten zei de meester aan zijn dochter Celestine ons aan de deur te zetten, doch in de gang zei de groten «Zeg stukske kwezel, geeft ons maar gauw iets of we ver tellen in heel het dorp dat we u hebben zien vrijen achter de poort van 't school». Bevend ging des tine in haar zak en stak twee muntstukken in de beurs. Bij Sooi had de Groten verleden jaar een cent ge kregen die op de stoofbuis had gelegen en die ze niet konden vasthouden en hij deed alsof hij krampen had en stelde voor dat Louis nu maar eens 't geld moest aanpakken. Direkt kreeg deze de hete cent op zijn hand en schreeuwde moord en brand terwijl de Groten zich wentelde van 't lachen, «'k Zal bots bij Stant de beenhouwer wat zoet vet vragen,» troostte de Gro ten. Te Mieke-Chalens ge raakten ze niet binnen dan na gezegd te hebben dat ze de jongens van Flanskens waren, de misdienaars, en dat de pastoor hen naar hier had gestuurd. «Ons moeder zou vandaag willen koeken bakken maar z'heeft geen meei meer,» telefoneerde de Grote door 't sleutelgat. Ze kregen bloem en een zakje appe len om tussen de koeken te doen plus een cent-om gist te kopen. «Ge zij! brave mannekens,» zei Clothilde, «en ik zal aan de paster zeggen dat hij u maar eens aan de wijnfles moet laten proeven». «Als we nu nog eens te biechten gaan, trekken we naar Affligem,» zei de Gro ten, «want als de paster hoort zeggen dat we Clot hilde beet hebben gehad, krijgen we zeker de absolu tie niet.» «Den Beek» was niet thuis, hij was mee zijn zoon-student bij Meniër- ken. Van de student kregen ze een halve frank en van Lieken, de dochter, een kapper bier. Te Sèlmes, bij Bette-Pië en bij Beckes Sooi waren ze rap gediend en ze trokken naar Pitboe- rens. Daar zouden de jon gens zeker meezingen. «Dat riekt hier naar lek- mijn-lip», zei Bolleken te gen Moeder Fille. Jean en Dolf zongen mee, ze moch ten eens proeven en kregen nog wat duimkruid. Buiten gekomen hoorden ze in de verte Babbe-Rikus afko men met zijn grote holle blokken. Babbe-Rikus was kwaad op alle mensen die van «de grote kar» petrol kochten, maar die danig bang was van spoken. Met een dikke raap, een stukje kaars gisteren van een mis dienaar gekregen en een blad van een rode kool maakten ze een doods hoofd en toen Babbe-Rikus voorbij De Lieës kwam, plantte Bolleken zich met het doodshoofd voor Bab be-Rikus die God aanriep om Satan te verdrijven. «Als ge me hier bevrijdt,» beloofte Babbe-Rikus, «zal ik in 't vervolg in de kannen van mijn klanten niet meer te weinig petrol doen, 's zondags in de kerk geen lawaai meer maken, niet meer aan de koster zijn bel gaan trekken en de pastoor niet meer verwijten dat hij van de Slos zijn petrol koopt». En daarna schoot Babbe-Rikus op de vlucht, gevolgd door «het spook». Op de terugweg naar huis gaven de koningen bij Sooi Fiool een dikke schop op de deur wegens zijn hete cent en bonden bij Stockmans een dikke stok over de deurklink zodat ze de volgende morgen niet buiten konden. En thuis was Marten in een Franse koleire omdat ze zo lang weggebleven waren en Tri nette had danig veel ver driet omdat hun geld per malheur allemaal in de wa terput gevallen was en de jongens zo arm waren als Job...». Marten, die ondertussen reeds een en ander over het katte kwaad had gehoord, smeet Wieter en Louis de deur uit en dreef de Groten en Bolleken in de kamer waar ze met de knie in de blokken en de armen om hoog vijf onzevaders moes ten lezen. Nog lang na hun straf lagen ze in 't kelderkamer- ken elkaar de schuld te ge ven van al wat er voorge vallen was en van schrik voor morgen als vader nog een en ander zou verne men. 't Geld «in de steen- put» was hen echter een zoete troost... (L.H.) Om tegemoet te komen aan de wensen van de reizigers worden vanaf 3 januari ïderstaande wijzigingen op weekdagen ingevoerd: ijn 10111 St.-Niklaas-KoopcentrumIKettermuit Rit 11/511 Kettermuit 16.12 - Markt 16.23 rijdt niet meer via Industriepark West. ijn 21 Sint-Niklaas-Meerdonk Rit 21/341 Meerdonk 12.05 - Sint-Niklaas Markt 12.44 wordt met 7' vervroegd. ijn 40 t.lm. 44 Sint-Niklaas - Moerbeke en varianten Toegevoegde ritten op schooldagen 40/70 91 Vlyminckshock 7.55 - Station 8.12 41 281A Kemzeke-Dorp 7.52 - Sint-Niklaas Station 8.11 Rit 41/350 Sint-Niklaas Markt 12.45 - Moerbeke 13.19 wordt met 7' vervroegd. ijn 57B Zelzate-Lokeren it 241 Lokeren 13.02 - Zelzate 13.41 wordt met 7' vervroegd. in 51 Koopcentrum via Don Bosco de spitsuren wordt niet meer naar het Industriepark Noord gereden en blijven alle ritten is-jeperkt tot het Koopcentrum. :n ijnen 70 t.lm. 74 Sint-Niklaas-Lokeren Toegevoegde ritten: op schooldagen: 40/70 91 Vlyminckxhock 7.55 - Station 8.12 74/155 Sombeke 7.10 - Sint-Niklaas Station 7.42 op woensdag schooldag: 71/240A Sint-Niklaas Station 12.10 - Sinaai 12.34 via Puivelde. op schooldagen niet woensdag: 74/355 Hamme Tweebruggenplein 17.04 - Waasmunster Kerk 17.17 met aansluiting op rit 73/361 Lokeren 17.00- Sint-Niklaas 17.46 Wijzigingen: Rit 74/151 Hamme 6.44 - Station 7.21 wordt met 5' vervroegd Rit 71/141 Lokeren 6.33 - SN Station 7.12 wordt met 3' vervroegd Rit 73/120 Sint-Niklaas Station 5.48 - Lokeren 6.30 wordt met 2' vervroegd Rit 78/181 Lokeren Station 7.39 - SN Station rijdt op schooldagen via de Plezantstraat Rit 71/191 Sinaai Dries 7.55 - Sint-Niklaas Station 8.16 rijdt via de Plezantstraat Rit 72/230 (woensdag schooldag) Sint-Niklaas Station 12.10 - Lokeren 12.49 via Sinaai - Kopkapel wordt met 10' verlaat Rit 71/400 Sint-Niklaas Station 18.00 - Zwaanaarde 18.26 wordt op schooldagen uitgelengd tot Eksaarde Brug (A. 18.30) ijnen 80 t.lm. 85 Antwerpen-St.-NiklaaslSint-Gillis-WaaslDoel Afgeschafte rit 80/271 De Ster 16.53 - Markt 17.06 Rit 82/410 Sint-Niklaas Markt 16.10 - Beveren rijdt via Parklaan en wordt beperkt tot Haasdonk Rit 81/201 Beveren 7.42 - Sint-Niklaas 8.07 vertrekt vanaf Melsele De Haas om 7.37 Rit 84/150 Doel 6.37 - Antw. Centr. 7.39 wordt op schooldagen beperkt tot Antwerpen LO. Bijkomende rit op schooldagen: 81/170A Melsele De Haas 7.38 - Antw. Centr. 8.05 ijnen 90 t.lm. 98 Sint-Niklaas-Dendermonde; Sint-Niklaas-Antwerpen; Sint-Niklaas-Lip- tlo Rit 91/441 Dendermonde 15.40 - Sint-Niklaas 16.18 wordt met 6' verlaat en rijdt via Industriepark West Rit 92/601 Dendermonde 18.57 - Hamme 19.13 rijdt via Moerzeke Rit 91/150 Hamme St.-5,37 - Dendermonde 5.53 vertrekt vanaf de Biezestraat om 5.35 Rit 97/191 St.-Niklaas Station 7.39 - Temse 8.07 rijdt via Viewmaster (Gaf E3) Rit 93/321 Temse 16.12 - Sint-Niklaas 16.38 rijdt 3' later en op niet vrijdag via Viewmaster (Gaf E3) Rit 95/301 Temse 15.30 - St.-Niklaas 15.56 rijdt op vrijdag via Viewmaster Rit 96/160 St.-Niklaas Station 16.44 - Londerzeel 17.52 wordt met 12' verlaat. 'eekenddienstregeling ijn 99 Hamme-Antwcrpen Rit 99/100 Rupelmonde 5.52 - Antwerpen 6.25 wordt Hamme 5.54 - Antwerpen 6.50 Rit 99/110 Hamme 6.29 - Antwerpen 7.25 wordt Temse SN Stwg. 7.05 - Antwerpen R.P 7.50 vanwege de Stedelijke Nicaragua, geen tweede Vietnam Zoals iedereen weet steunt Lokeren met zijn 11.11.11-aktie een konij- nenprojekt in Nicaragua teneinde de bevolking in staat te stellen in haar eigen voedselbehoeften te voor zien. Sinds 1979 is diktator So- moza verdreven en is het land in volle wederop bouw: alfabetisatie op gro te schaal, inentingscampag ne, gratis gezondheidszorg, herverdeling van de land bouwgrond. Deze hoopvol le gebeurtenissen worden echter geheel overscha duwd door een dreigende interventie die eigenlijk al aan de gang is. Onlangs werd een helikopter neer gehaald waarbij 75 Nicara guaanse kinderen het leven verloren. Regelmatig wor den vanuit Honduras noordelijke dorpen aange vallen waardoor weerbare mensen onttrokken worden aan het broodnodige op bouwwerk. Voor al deze wandaden werd door de Amerikaanse Reagan-ad- ministratie 19 miljoen dol lar uitgetrokken. Ten allen prijze willen de VS voorkomen dat de Ni caraguaanse revolutie ge- ëxporterd wordt naar ande re Midden-Amerikaanse republieken. Tot een direk- te inval is het nog niet ge komen: Vietnam heeft im mers duidelijk gemaakt dat direkte interventies veel geld kosten, weinig effek- tief zijn en pijnlijke protes ten oproepen in binnen- en buitenland. Nu probeert men het duidelijk anders. Allerlei lasterkampagnes, ook in onze pers, proberen de ver wezenlijkingen van het hui dige regime in diskrediet te brengen. Daartegenover probeert het anti-interven tiefront iets te doen. Naast het verstrekken van objek- tieve informatie oigani- seert zij tal van solidariteit- sakties, waaronder een na tionale betoging op 22 ja nuari a.s. te Edegem, ge meente van onze minister van Buitenlandse Betrek kingen. De Stedelijke Werkgroep Ontwikke lingssamenwerking schaart zich resoluut achter de ei sen van het anti-interven tiefront: Wy eisen dan ook dat de Belgische regering zich uit- Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking spreekt tegen elke verdere inmenging van de VS in Centraal-Amerika op mili tair vlak door stopzetting van de wapenleveringen en onmiddellijke terugtrek king van de Noordameri- kaanse militaire adviseur. Voor een vredesvoorstel dat het zelfbeschikkings recht van elk volk garan deert en verdere eskalatie tegengaat: Centraal-Ame rika, geen tweede Vietnam! Qmm Lieve Vrouw van b»v Zoals we vorige week de sticker van Lebbeke voorstelden, maken jullie vandaag kennis met het vlagje, dat ter gelegenheid van deze viering voor 25 fr. verkocht wordt. Dit alles om te helpen het massaspel te financieren en te propageren. Een must voor elk die belang stelt in Lebbeke O.-L.-Vrouw en het 'stenen wonder'. Tiende Appels Kwistornooi Toen in 1973 enkele kwisliefhebbers van de Appelse muziekmaatschappij Sint-Cecilia met enkele kwisteams een voorzichtige start namen met het 'Appels Kwistor nooi' kon niemand vermoeden dat de tiende editie van dat kwisgebeuren maar liefst 32 ploegen rond de kwistafels zou krygen. Inderdaad de kwis te Appels kent een groeiend sukses en voor de feesteditie spelen 32 ploegen, dat zyn er nog zes meer dan vorig jaar, voor de hoogste kwiseer. Schiftingen 32 ploegen. Net als vorig jaar komen er natuurlijk schiftin gen aan te pas. Men wil im mers twaalf ploegen in de fina le brengen. Drie schiftingen, op 8, 15 en 22 januari, telkens in de Appelse zaal Half Af, moeten ieder vier finaleteams aanduiden. De finale zelf wordt, opnieuw in Half Af, op 29 januari gespeeld. De reeks- indeing werd door lottrekking bepaald. Op zaterdag 8 januari kwissen Elckerlick. ATB Natuurvrien den, Fiasco, Spinnekop, Wan hoop, FN Klub. Club 1979, Zombies, De Beiren en Tora Tora. Op 15 januari strijden Volgend Jaar Beter, Unaniem, Kame leons, Familie Willems, VL- Buggenhout, Antagonisten, Jeugd zonder Dak, Zenith I, Zenith II, Aquila en De Cha- rels voor een finaleplaats. Op 22 januati tenslotte moet de laatste schiftingswedstrijd uit Splasj, Wodeismedoade, Ju- ventus. Alles of Niets, Banzai, Jonge Natuurvrienden, De Trisjers, Loco, Neerhof, Cres cendo en Ploeg Ertvelde nog vier finalisten aanduiden. Voorbereiding tot... Naast de teams die mekaar een heel jaar ontmoeten in de Ap pelse Kwiskompetitie van AKV vinden we van jaar tot jaar meer teams terug die Ap pels willen gebruiken als laat ste opwarmertje voor he grote Interprovinciaal Kwistornooi van Dendermonde dat in de maahden februari en maart kwisminnend Vlaanderen vijf weken lang in de ban moet houden. Maar de overwinning in Ap pels zelf staat natuurlijk ook niet mis op het palmares. Spin nekop won vorig jaar, Aquila Temse werd twee jaar naeen tweede en Volgend Jaar Beter wordt door velen als de groot ste kanshebber getipt. Het wordt in Appels trouwens ge woonlijk een uiterst spannen de bedoening. Het groot aan tal gevarieerde vragen, een origineel degressief puntensys teem en het groot belang van het juist inzetten van de jokers maken Appels zo anders. Ook voor het publiek is deze kwis echt genietbaar. Een aanraden voor al diegenen die een lange winteravond eens anders wil doorbijten. Hugo Aerts

De Voorpost | 1982 | | pagina 7