De Peirlincken zijn nog rasechte Oilsteneers jo Wie wordt negende Aalsterse Bierprins? »l ai Burgemeesterswissel in Temse he Immerzeel Kerstviering bracht vreugde en vrede I voc e er rsten Her cr d lert, iRflBiNtr ynn~3>e Bup&EH«rreo 8 - 31.12.1982 - De Voorpost slank en mooi. Flinke japoneezen, zelfs een beer in zijne kooi. Wagens wel versierd, boksers fel gespierd. Veel jockeys goed gemanierd. Dan de slachterbazen met moderne schaterij. Waarbij schapen, hazen en een kat hing in de rij. Neem ik het vlaamsche bierhuis of de oude tapperij. Diende als reklaam voor onze brou werij. Verders opgemerkt de vluchtelin gen, Transvaalse boeren met muziek. Duiveltjes die uit een kasje springen. De wijdvermaarde garde sivik heel komiek. Het kindeken baba met zijn nieuw tutterken in de mond. Wekte met zijn ouders aller lachlust in het rond. 't Was oprecht kurieus hoe reuzin en reus, Dansten naar den laatsten keus. De grandige jagers met geweer en bajonnet. Gansch het ministerie met de chef van 't kabinet. Dan de zot verleé per witte geleé, Trok met zijne geit ook mee. Nog meerdere groepen en gespan nen met de macht. Waren opgeroepen en wedijverden om pracht. 'k Zag ook een persoon gekostu meerd in autoband. Zelf een gansch verkleed in kaas van nederland. 'k Wil ook niet aanvangen te be schrijven, De koddigheid en goeden sier. Die de paardjes zonder 't over drijven, Vertoonden elk op zijn manier en met zwier. Trok ik dan de feestzaal in van den Amencaan. Dat was iets naar mijnen zin de dansers na te gaan. Menige piot danste de foxtrot beter dan pietje snot. En na menige bokskens en specialle- ken nog daarbij, Te hebben uitgedronken werd het in mijn keel hoogtij. 'k Trok bij mijn katrien en zij zei domien, g' Hebt vandaag sis buis gezien. 9A6Zoon Lucien: van prins tot beeldhouwer Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. De zoon van Leon Peirlinck, Lucien, is al evenzeer bezeten door de karnavalmikrobe. Lucien woont nu in de Kouterstraat te Aalst en bracht het in 1969 tot prins karna val van de Keizerstede. Hij heeft zich inmiddels opgeworpen als een uitstekend amateur-beeldhouwer. Maar wanneer hij over zijn hobby begint te vertellen, dan ervaar je alras dat Lucien meer wil dan ge woon maar beeldhouwen om de tijd door te krijgen. Hij wil inder daad erkenning krijgen en op basis van hetgeen hij heeft gepresteerd. Al de vrije tijd die Lucien heeft, gaat naar het beeldhouwen en mocht de kans zich ooit voordien, dan zou hij graag beroeps worden. Leven van zjn beeldhouwwerk, het is voorlopig nog een droom, maar allicht wordt het eens werkelijk heid. Lucien heeft zich thuis best kunnen uitleven. Hij heeft er kunnen ken nismaken met de materie waarin hij zijn beelden beitelt. Vader was im mers schrijnwerker van beroep en meer dan eens heeft Lucien een handje moeten toesteken. Hij was 14 jaar toen hij de school voorgoed de rug toekeerde. Althans het dag onderwijs, want elke avond trok Lucien getrouw naar de avond school waar hij de richting houtbe werking volgde. En met sukses. In 1977 ging hij weer naar school, dit keer naar de Akademie te Aalst waar hij resoluut voor de richting beeldhouwen koos. Hij werkt er momenteel onder leiding van Mark De Bruyn aan een zittend figuur. Vorig jaar kreeg hij voor een van zijn werken de begeerde Malper- tuusprijs die werd uitgeschreven om het beste houtsnijwerk te be kronen. Lucien Peirlinck skulpteer- de toen een monnik en zijn werk werd door de jury ook uitgekozen. De scepter van Lucien Het beeldhouwer van „cepters is zowat de grootste uitdaging van Luciens hobby. Hoe kan het ook anders: als prins van Aalst is hij natuurlijk verzot op karnaval. Toen hij in 1969 prins was, vroeg hij aan het feestkomitee en aan de heer Kieckens, de ontwerper van de kar- navalscepter, de toelating om deze scepter te mogen beeldhouwen. Het jaar daarop kon Lucien fier als een gieter en tot grote waardering van het karnavalkomitee zijn scep ter tonen. Prins Jean-Paul was het symbool van zijn prinselijke waar digheid afhandig gemaakt in 't Muisken. De politie kwam foto's maken van de scepter in de zoete hoop zo de dief te kunnen ontmas keren. Die foto's konden alleen gemaakt worden omdat Lucien een trouwe kopie van de originele scep ter had gebeeldhouwd. Dacht men eerst dat het om een grap ging, later bleek dat het sieraad van de Leon en Lucien Peirlinck, vader en zoon, ook nog het duo LL Peirlinck genoemd, zyn nog Aalstenaars van het zuiverste water. Het zijn nog van die figuren die de humor in hun blazoen een ereplaats hebben gege ven. De lach verdwijnt niet van hun lippen, ook al hebben ze meer dan eens ernstige dingen te zeggen. Het zijn bovendien karnavalisten in hart en nieren, met hun eigen opvat tingen en overtuigingen, met hun goede bedoelingen en vooral ideeën. Leon en Lucien Peirlinck zijn met Aalst en zijn karnaval vergroeid. Karnaval: mijn lange leven «Als je als een echte ajuin eens door de straten van Aalst 'floreert', dan vel je al onmiddellijk de sfeer van karnaval», zegt Leon filosofe rend bij de aanzet van het gesprek dat we met hem hadden. «De Aal stenaars zijn nu eenmaal karnava listen die het hele jaar door aan de zotte driedaagse denken. Eens bui ten Aalst wordt alles veel stijver, deftiger, bedoelen we.» Leon heeft gelijk en Lucien weet dat want hij knikt, instemmend. «Je komt in een andere café, zo zet Leon zijn verhaal verder, en al onmiddellijk snuif je de Aalsterse spirit op. Het doet goed. Je kunt er vanop aan dat er steevast wel een of andere kama- valfreak aan de toog zit en vanop de barkruk zijn waarheid verkon digt aan iedereen die het horen wil. De anderen luisteren natuurlijk maar mee. Die volkse gezelligheid, die heb je alleen maar in Aalst. Elders vind je die niet terug.» Waarschijnlijk is het ook dit typi sche klemtoontje dat Aalst zo ra zend kamaval-ziek maakt. Leo Peirlinck heeft nog geen enkele karnaval overgeslagen. «Ik ben im mers een kamavalminnend Aalste- naar. Wanneer het karnaval als een niet te stoppen lawine komt aanrol len, dan ben ik in grote konditie. Tijdens de karnavaldagen is er aan mij geen houden meer aan. Ver scheen ik niet als Pierrot, dan droeg ik toch een domino. In de Rink behaalde ik ooit een eerste prijs. Alle meskes wilden natuurlijk met mij dansen. Tot groot jolijt van de hele zaal. En op dinsdag was ik steevast te vinden achter het mu ziek van «Les amis Constant». Mijn groot genoegen bestond er dan in de jonge freules met wat zot gesna ter rode kaken te bezorgen.» Leons oogjes beginnen te tintelen. Hij geniet er nu nog van. «'t Is enig om die snoezige meisjesgezichten te zien veranderen wanneer je over hun vrijer een of andere grappige historie vertelde.» Leon Peirlinck rijgt de anekdotes aan elkaar als de kralen van een parelsnoer. Elk woord roept weer een aparte gebeurtenis op. «In 1979 trad ik als een afgeborstelde kadee op tijdens het kamavalbal van de ouden van dagen. De jury vond mij goed genoeg voor een tweede prijs. Maar dat was niet naar de zin van de vele aanwezigen, die mij graag de bloemen hadden gegeven. Dit jaar kreeg ik van de orde van de ajuinprinsen de ereschaal als meest verdienstelijke karnavalist van groot-Aalst. Misschien is dat be doeld als een kleine waardering voor mijn jarenlange inzet voor de zotte driedaagse die Aalst toch in de ban houdt. Ik ben altijd een klown geweest en dat zal wel niet meer veranderen. Voor karnaval zal ik me ook steeds blijven inzet ten, ik weet trouwens niet waarom ik dat niet meer zou doen.» De mensen houden van Leon Peir linck. Ze weten dat ze op hem kunnen rekenen. «Maar de jonge generatie, zo mijmert Leon heel even, de jongere generatie doet zo weinig voor de anderen. Voor de jongeren moet er aan alles wat ze doen een financieel steuntje vast hangen. Leon en Moilebeek In de Onze-Lieve-Vrouwparochie kent en waardeert men Leon Peir linck. Men weet er maar al te goed wat men aan deze harde en noeste werker heeft. Al 45 jaar is Leon trouw toneelspeler bij «Hoger Op». Hij is trouwens al sedert 1955 voor zitter van deze toneelkring en ver der is hij al tien jaar de hard werkende voorzitter van de plaatse lijke Davidsfonds-afdeling. On danks zijn gevorderde leeftijd wil Leon zich op alle manifestaties van deze beide verenigingen laten zien. «Dat moet je doen als je voorzitter bent van een vereniging die je met hart en ziel steunt», zegt hij. «Je blijft alleen maar jong wanneer je tussen de mensen blijft komen.» En weer begint Leon te vertellen. «Weet je dat ik in 1935 als cir- kusklown optrad in de meeste ge meenten rond Aalst?» En wanneer hij begint te vertellen over zijn rol in het zangspel «Smidje smee» waarin hij nota bene de hoofdrol vertolkte, dan zit je voor uren vast- gekluisterd aan je stoel. Ook over de parochie heeft hij zijn eigen idee, die niet eens verkeerd is. «Het parochiaal leven kan alleen blijven bestaan, wanneer er nog mensen bereid gevonden worden om aan aktiviteiten van de paro chiale organizaties deel te nemen. Noem dat goeie zielen of wat je ook maar wil, het zijn in elk geval de mensen die de kar van het vereni gingsleven, van de samenleving rij dend houden. Helaas moet je ook hier weer vaststellen dat het ver schrikkelijk moeilijk is om jong bloed aan te trekken en te bezielen met deze idee.» Liedjeszanger Je kan het zo gek niet bedenken, of Leon Peirlinck heeft het wel eens gedaan. Hij was ook een tijdlang liedjeszanger. Hij bezit een unieke kollektie van meestampers uit de goede oude tijd zoals dat wordt gezegd. Een rijke variatie, dat wel. Is het ene liedje een smartlap, dan is het andere weer boordevol le venswijsheid Leon kent ze alle maal en «par coeur», zegt hij met fierheid. Optreden doet hij al even graag. In 1923 zong hij het volgen de lied tijdens de karnavalstoet van Aalst. En datzelfde liedje werd ooit aan de kerk van Mijlbeek verkocht. Allicht voor ccn goed doel veron derstellen we. Leon heeft het origi nele stuk nog steeds in een schuif liggen en zal er voor geen geld van de wereld willen afscheid van ne men. De Karnavalstoet van Aalst 'k Wou met karnaval ook eens de foore gaan bezien. Doch ik vroeg voor eerst de toela ting aan mijn Katrien, Z'antwoordde subiet ik vind daarte gen geen bezwaar, Maar wees toch voorzichtig want daar is gevaar. Uitgeborsteld ging ik' aan het stappen. 'k Mocht het aftrappen wel voldaan, 'k Hoorde in 't passeeren van mij klappen. Ik had nochtans mijn kleerkas aan wel verstaan. Gansch de Stad getuigde van een ongewoon gedrang. Ja er was voorzeker iets te doen van groot belang. Nooit had er zulk feest te zien geweest. Elk vermaakte zich om meest. Rijk verkleede paartjes zelf een meid met een soldaat, Liepen dansent, springend en ook schettrent langs de straat. Maar in elk geval, met karnaval, Ging de stoet toch bovenal. Zelden bracht men hier zoo een aantrekkelijkheid tot stand. 't Volk kwam ook in massa toege stroomd van allen kant. Damen, Heer en, Boer kens en Boe- rinnekens bij elkaar. Zotten en zottinnekens deden soms heel raar. Paardemolens, zwier ders, wafelhui zen, de kakke-walle en 't lustig wiel, Werden ingenomen als door mui zen, Terwijl daar menig nederviel, oei mijn ziel. 'k Stond verbaasd te kijken lijk ne uil op een koe, Werklieden en rijken staken elk een handje toe. Aan den stoet zoo rein, die met groot en klein, Op kwam in den zonneschijn. Echte Congoleezen, danseressen Aalst. Leon Peirlinck, altijd druk in de weer. (gw) prinselijke waardigheid degelijk en wel was gestolen. Lucien kreeg dan de opdracht om een nieuwe scepter te maken voor de stad Aalst. In 1978 werd aan Lucien gevraagd zijn scepter te wil len verkopen, zodat men hem als geschenk aan de koning zou kun nen overhandigen bij gelegenheid van de SO1 karnavalstoet dit door de stad zou trekken. Lucien weigerde dat aanbod, dat Enrico Lecleir toen kandidaat-prins en nu voormalig Europaprins, de opdracht kreeg. Lucien heeft momenteel een 7-tal scepters gebeeldhouwd. Het waren steeds unieke stukken, door hem zelf ontworpen en ook uitgewerkt. Heel wat Aalsterse prinsen hebben dit unieke werk op een ereplaats in hun woonkamer hangen. Wat met karnaval 1983? We vroegen het aan Lucien en die replikeerde onmiddellijk: «Het is geen gemakkelijke vraag. Karnaval is in feite steeds een groot vraagte ken geweest. Ik denk dat het weer zoals verleden jaar zal zijn. Het hele jaar krijgt men negatieve reak- ties te lezen in de pers. Men zal er ook nu rekening moeten mee hou den dat er minder kleurrijke wa gens, minder prachtige kostuums zullen te zien zijn. De huidige tijd brengt dat mee. Maar Vastelaved is voor de Aalsterse volksmens duide- Aalst. Luc Peerlinck. Beeldhouwen is meer dan een hobby geworden. (gwM u aal lijk de ideale uitlaatklep gebleven voor zijn dagelijkse stress en be kommernissen. Elke Aalstenaar wordt naar zijn zotte driedaagse gedreven, hij wordt er van jongsaf- aan mee vertrouwd gemaakt; het wordt hem haast ingeboren. Voor mij is karnaval 1983 een groot vraagteken.» Lucien is kandidaat-Ajuinprins Aalst. Het is zijn vurigste wens^ deze hoedanigheid zijn kamav driedaagse te kunnen en te mo doorbrengen. Of hem dat zal ken weten we binnen enkele ken. We hopen het voor hem ganser harte. In de bonte waaier die de Aalsterse prinsen van divers pluimage vormen, van prins Karnaval over prins van de rechteroever en ^juinprinses, tot jeugdprins en prins van de derde leeftijd is de bierprins een niet te onderschatten heerschap. De «Orde van de Aalsterse Bierprinsen» met aan het hoofd Frans D'Herdt en Stefaan Vinck is momen teel inderdaad reeds aan haar negende bierprinsverkie- zing toe en plant voor volgend jaar schitterende feesten ter gelegenheid van haar eerste decennium «Eigenlijk wel een jaartje te vroeg maar gezien we graag feesten...» De «Orde» richtte dan ook tot de Aalsterse karnaval- verenigingen een oproep een kandidaat af te vaardi gen. De leeftijd van ten minste 18 jaar bereikt heb ben, lid zijn van een karna val-, jeugd- of sportvereni ging en zich bereid verkla ren mee te doen aan de diverse proeven volstaan om in aanmerking te ko men. Naast een typische bier- proef, zowel dan tappen als tempodrinken, dienen vra gen beantwoord. Niet meer zoals vroeger over de ak- tualiteit van de laatste we ken doch over al wat te maken heeft met het Aal- sters karnaval te putten uit het «Karnavalboek», uit de fameuze «gele boekjes» van de Draeckenieren of gewoon uit persartikelen over dit onderwerp. Origi naliteit in kledij en voorko men spelen uiteraard even eens een rol. Ook de zaal heeft haar deel in de beoor deling en de definitieve uit slag want men kan mee stemmen a rato van één stem per inkombiljet. Voor de jury onder voorzitter schap van de voorzitter van het feestkomitee Frans Wauters en waarin Simon D'Hondt zal zetelen wordt naast Aalsterse karnavalis ten beroep gedaan op een aantal niet-Aalstenaars. De verkiezing heeft plaats tijdens een denderend kar- navalsfeest in het HRITO, Welvaartstraat 170 te Aalst op zaterdag 29 januari. Naast de FS-band van Mare De Cock worden ook een aantal karnavaleske attrak- ties ingelast en men ver wacht er de komst van kar- navalprominenten uit zo wat alle kontreien. Zo de «kanselarij» met Europa prins Alfons en prinsen van België Roland, Patrick en Erik en een afvaardiging van de «FEN», de «Federa tie van Europese Narren» waarvan de titeldrager na een zitting in 's Hertogen- bos (NI) naar Aalst komt om de volgende dag ergens in het Rijnland aanwezig te zijn en 's avonds dan weer te Baasrode. Kandidaturen voor deze verkiezing worden inge wacht uiterlijk op zaterdag 15 januari bij Gilbert De Moor, Hovenierstraat 64 (053-21.45.82) of Stefaan Vinck, Hageveld 39 Erem- bodegem (053-77.33.62). De volgende dag, zondag voormiddag, worden de kandidaturen dan aan de pers officieel voorgesteld. 1984 jubefjaar Het tienjarig bestaan wordt in 1984 met de nodige luis ter gevierd. Nieuwe kandi daten worden dan niet op geroepen doch uit de ne vorige bierprinsen w< dan een superprins genese zen. Ook wordt het steden zeer druk bijgewoo «Bal der Goedgemutste waarbij elk karnavalist het hele land, die n* waardig, wil aanwezig z "hei georganiseerd. Een gro< (s< organisatie van de «Or er in samenwerking met F1 iterj de Aalsterse Prinsen* mere en «de Matottq Bal dat plaats heeft de i ste zaterdag van het jaai waar heel wat eretek worden uitgereikt. H maal zeker is het eclkf nog niet dat Aalst deze I ganisatie kan bemachti want ook Hamme en D ze zijn kandidaat maar 8er alleszins goede hoop en"na* ministratief is Aalst reA3151 volledig in regel. Ook Am bierprinsen van Den leeuw, Gooik, Baasrt'J* Zottegem en niet in minst de prins van de driaan Brouwerfeesten Oudenaarde komen er hun trekken. Duimen n voor Aalst dus.. Voor een geslaagde kerst viering had de St.-Janspa rochie Immerzeel verleden zondag, tweede kerstdag, alle elementen samen: een prachtig versierde zaal in het Sociaal Centrum met brandende kaarsjes op de tafels, een aangepast de- kor, een programma voor elk wat wils en vooral meer dan 300 aanwezigen die er hun kerstvreugde deelden maar dan ook vermenigvul digden. Vooraf had de «Vrien denkring Immerzeel» en meer in 't biezonder de werkgroep «Kuituur en Ontspanning» reeds ge zorgd voor merkwaardige kerststallen aan de hoek Affligemdreef-Driesstraat Immerzeeldreef-Rerum Novarumstraat, Schiet- baan-Kloosterweg, Brus- selsesteenweg-Overham- medreef en op Steenland. Aan deze kapellen wordt dan gevierd op Driekonin gendag zelf. Na een bezinning over de betekenis van Kerstdag in het leven van elk mens door Pastoor Pauwels ver volgden de aktiviteiten zich onder leiding van konfe- rencier Eugeen Bosteels in non-stop-tempo. Niet minder dan 87 aanwe zigen hadden geschenkjes meegebracht die bij de kerstboom werden gelegd en achteraf geruild. Een geste van solidariteit. On der hen toekomstig sche pen Chris Lievens-Borms en toekomstig OCMW- raadslid Jozef De Smet. Ware kerststemming kwam er met kerstliederen op elektronisch orgel vertolkt door het 10-jarig Dirksken van de Moorselbaan en het optreden van het Vokaal Ensemble, meisjes en jon gens van Immerzeel o.ï.v. koster-organist Walter De Troyer. Hoofdschotel van het eer ste deel werd dan wel het optreden van het Moorsels zangkoor «Canticorum» met een 50-koppige bezet ting o.l.v. Pater Van Looy s.j. van het St.-Jozefkolle- ge te Aalst. Gepresenteerd door Herman De Pels- maecker en Myriam met belichting van oorsprong, tekst, komponist en bewer ker van elk lied werd het een schitterend vuurwerk van kerst- en volksliederen op niveau. Na de pauze waar kelen konden worden gelaafd en emoties doorgespoeld kwam andermaal Dirksken aan bod en zorgden Chiro meisjes en -jongens voor een kersttafereel gebaseerd op het sprookje «Sneeuw witje». Bij een volkse viering kon «Waar de ster bleef stille staan» van Felix Timmer mans niet ontbreken en voor een verkorte doch al leszins zeer geslaagde ver sie ervan zorgde ACW-Im- merzeel met Herman De Pelsmaecker als Piljevolge, Jozef De Boelpaep als Sus- kewiet en Alfons Janssens als Schrobberbeeck. Naast deze drie tenoren zorgde Paul Van Caeckenberghe voor een waardige St.-Jo zefsfiguur en Lutgarde Lie- vens was goed als Maria. Dit alles dan met eigen mu ziekuitvoeringen en in een eigen aangepast dekor. Een schot in de roos! Onder leiding van Jeanne- ke Corthals zorgde KAV- Immerzeel nog voor een kerstevokatie «De Drie Koningen», als apotheose zong, samen met «Cantico rum» de ganse zaal kerstlie deren: «Maria die soude Nacht», naar Bethlehem gaan», Immerzeel toonde zich «Kumbaja, my Lord» en dermaal op zijn best! het wereldbekende «Stille Zo ziet tekenaar Tony de machtswisseling in Temse. Désiré Van Riet wuift August Maes vaarwel toe. Het einde van een tijdperk toch voor de Scheldegemeente, begin van een nieuwe periode ook. De Belgische Vereniging der Banken lanceerde een aktie «Durven ondernemen» om al len die zelfstandig met een be drijf willen beginnen aan te moedigen. De aktie bestaat in het verlenen van een premie die kan gaan van 100.000 tot 500.000 fr. Men kan zijn pro- jekten nog voorleggen tot 1 februari. Meer informatie: Belgische Vereniging der Banken, Ravensteinstraat 36, bus 5, te 1000-Brussel. nui n< Het eerste nummer van. Aktief is zopas verscheneiS- bedoeling van dit blad lezer aan te tonen hoe hij kan leven met een kleiner get. In het eerste wordt gepraat over reedschap voor de doe ver, het isoleren van de vloer en kerstmis met verlichting. Andres: Hol straat 13, te 1060-Bi 537.42.65).

De Voorpost | 1982 | | pagina 8