Rotary Sint-Niklaas helpt beginnende zakenmensen Rotary brandt een kaars voor Wase laatstejaars Temsenaar nieuwe distriktgouverneur Jongeren en drugs Solidair met Polen: Dendermonde doet ijverig verder Klubkampioenschap De Blauwe Reiger te Kastel Kernbewapening: film en debat te Dendermonde ABW-jeugdateliers in Lokeren en Sint-Niklaas School en computer 10 -14.1.1983 - De Voorpost Loopbaanaktie, Caraïbische Nacht, sociaal-medisch vademecum, Shabaprojekt, de kunst in 't Waas land. Zegt het je niks? 't Zijn allemaal initiatieven van de Rotary Club van Sint-Niklaas. De door Jan Dujardin voorgezeten servicevereniging bestaat der tig jaar in '84. Wat niet betekent dat men ter viering van dat jubileum plots wakker wil schieten, men is al een héle poos ontwaakt. Ter gelegenheid van dertig jaar Rotary zullen deze Sint-Niklase dienst verleners wel extra van zich doen spreken, via een (uiteraard nuttige, belangrijke) brochure. Maar daarbuiten bleven de aktiviteiten onverminderd aanrollen. Een kijkje achter de schermen. Helpen, dienen Veel ruchtbaarheid wordt er niet immer aan ver strekt, maar het team van Jan Dujardin, dokter Paul Deschepper en andere ver dienstelijke lieden vormt een bezige schare. Je hoeft niet immens groot te zijn om nijver te wezen: Rotary Sint-Niklaas telt zowat 45 leden (van wie de oudste 88 is), maar ook acht kommis sies werken permanent, el ke week is er dus wel ten minste één vergadering. De zes mensen die het dage lijks bestuur uitmaken heb ben hun bezigheid (in de marge van hun beroep), re ken maar. Maatschappelijk zinvolle dingen doen, de minder ge- fortuneerden of de wat uit- gerangeerden bijstaan, daar draait het toch in hoofdzaak om. In stilte bij na heeft men heel wat nood gelenigd bij de instelling 't Zonneken aan de Belle straat, onlangs nog, met de kerst, kwam Rotary de kro- nische zieken van de stadskliniek en Middelares verblijden met koffietafel, gebak én koor. En er was, op De Ster enkele maan den geleden, nog de zgn. Caraïbische Nacht; via dat initiatief tracht men, met sukses overigens, didak- tisch materiaal bijeen te ga ren ter lancering van een school in dat verwegge ge bied waar de miserie groot is. In dezelfde sfeer zit het projekt Shaba, in Zaïre, geneesmiddelen worden naar ginds verzonden. Vorming, het is één ijdele term bij de Rotary. In fe bruari is er telkenjare de ongeëvenaarde loopbaan aktie, verrijkend voor wie vanuit de humaniora naar de universiteit of een ande re vorm van hoger onder wijs toe wil stappen. Die grootscheepse organisatie met koördinatoren, in- formatoren enz. brengt een massa studenten op de been, ze heeft haar gelijke niet in dit land, al lijken dit soort initiatieven nu ook bij andere Rotary Clubs van de grond te komen. Er is ook een vrij prestigieus jeugduitwisselingsprogram ma. En zo nu en dan wordt een getalenteerde jongere met een beurs bedacht die hem of haar in staat stelt, b.v. in Amerika te gaan verder studeren. K.m.o.-checklist Vers in het geheugen liggen nog twee publikaties van Rotary Sint-Niklaas. Enke le jaren geleden kwam men voor de dag met het boek «•De plastische kunst in het Land van Waaswaarin George Demey al wie op gebied van schilderen, te kenen en beeldhouwen naam en faam had of heeft behandelt, het werd een boeiend naslagwerk dat te gen kostprijs aangeboden werd (de drukkerij De Cuyper verleende steun). Begin vorig jaar kregen alle inwoners van groot-Sint- Niklaas een sociaal medisch vademecum in de bus: een puikgerubriceerde uitgave waarmee je moeiteloos je weg vindt in het wereldje van geneeskundige en breed-maatschappelijke hulpverleners in Sint-Ni- klaas. Die publikatie wordt aan de hand van de vele reakties bijgeschaafd, aan gevuld, men sleutelt aan de tweede editie. Minder «groots» dan beide uitgaven die ik net heb ver meld, maar heel betekenis vol toch in deze «krisistijd» moet worden de realisatie van een soort k.m.o.- checklist. Géén naslag werk, evenmin een grote oplage, financieel en mate rieel beter haalbaar dus, uiterst zinvol ook. Vastge steld werd dat heel wat mensen in het duister tas ten, van Pier naar Pol ge stuurd worden, als ze een eigen zaak wensen op te starten, een winkel, een be drijf. Wat moet je allemaal aan administratieve romps lomp wegslikken eer je écht van de grond komt? Da's de knoop die straks ontward wordt in een Rota- rybrochure die bijvoor beeld bij het aanvragen van een handelsregbister aan de nieuwbakken midden standers of zakenlui zal uit- Sint-Niklaas. Dynamische Rotariërs: Jan Dujardin en dr. Paul Deschepper. (dw) gereikt worden, gratis. Je ziet immers zo makkelijk iets over het hoofd als je je in zaken «stort», doorgaans ben je niet aangesloten bij een beroepsvereniging (omdat je nieuw bent in de branche), je dynamisme dreigt te worden afgeremd door formalistische fran jes... Een lijst met te ver vullen formaliteiten, met adressen ter info natuur lijk, biedt enige steun, de Sint-Niklase Rotariërs ho pen hem tegen de lente volgend jaar klaar te hebben. Distriktoverste Rotary, dat moge u bekend zijn, is een wereldwijd ver takkende vereniging. Bel gië omvat drie distrikten. Iedere regio wordt door een gouverneur gediri geerd, een man die wat bewézen moet hebben, rijpheid en ervaring dient te hebben en zich daaren boven in Amerika moet gaan bekwamen. Het Land van Waas is te situeren in distrikt 217, geografisch omvat dat centraal-België, van Antwerpen via Brussel naar Henegouwen toe. Op 1 juli wordt Temsenaar Emiel Sanders, de gouver neur van dat distrikt. Heel binnenkort, op 20 ja nuari, mengt Rotary Sint- Niklaas zich in het heel ak- tuele drugdebat middels het op het getouw zetten van een diskussieavond over jongeren en drugs. Daarover een en ander in een apart artikeltje. Rotary Sint-Niklaas heeft ook een kommissie public relations gesticht, men zal er zorg voor dragen dat u zo frekwent mogelijk ge ïnformeerd wordt over de initiatieven die opborrelen. En dèt deze Rotariërs geen stilzitters zijn heb u onder hand wel begrepen. Wouter VLOEBERGH Wat heeft de Sint-Niklase Rotary Club met drugs te maken? Rechtstreeks niks, onrechtstreeks niet wei nig. Het besef dat de jongelui van bij ons in toenemende mate met verdovende middelen in aanraking komen heeft deze serviceklub ertoe aan gezet, een bezinningsronde over drugs op gang te brengen. Er komt, op donderdag 20 januari om 20 u. in de konferentiezaal van de stadsbibliotheek aan het Hendrik Heymanplein, een informatie- en debat avond. En men wil er ook toe bijdragen dat de krachten t.a.v. deze problematiek gebundeld wor den, bijvoorbeeld door het doelmatig sensibilizeren van de onderwijskrachten, misschien ook door het kreëren in de Wase hoofdstad vban een permanent opvangcentrum of tenminste van een overlegor gaan. Mag dat laatste nog enigszins toekomstmu ziek zijn, de bijeenkomst van 20 januari eist heel onmiddellijk onze aandacht op. Dan komt de gezaghebbende arts F. Delmeire over «jongeren en drugs» praten, zijn uiteenzetting is de hoofdbrok. Ter inleiding behandelt de aan Sint- Lucia (in Sint-Niklaas) verbonden dokter E. De Bleeker «sociologische aspekten van het drugge bruik», er is ook een diareeks voorzien. Aan het debat dat daarna volgt werken mee: dr. Lehembre (verbonden aan Sint-Hiëronymus), dr. Vandereyc- ken (stadskliniek), kapitein Van der Stock van de rijkswacht en een officier bij de gerechtelijke poli tie. Moderator is Stany Muller. Gezien het delikate aspekt van het thema heeft men het nuttig geoor deeld, de vragenstelling op schriftelijke wijze te laten gebeuren, je blijft dus anoniem als je je ervaring, je opinie naar voren wil brengen. W.V. Het wordt een intellektuele drukte van jewelste in de Sint-Niklase stadszalen op 5 februari a.s. Wel twaalfhonderd laatstejaarsstudenten uit 22 Wase scholen zijn er dan te gast, ze worden voorgelicht over de verdere studiemogelijkheden en over de kansen die die studies op beroepsvlak bieden. Twee dagen eerder wordt een theoretische inleiding gege ven in de schouwburg, zaterdag 5 februari zelf gaat het er al konkreter toe. De Loopbaanaktie van de Sint-Niklase Rotary Club wordt voor de vijftiende keer georganizeerd. Wat, hoe, waarom dat vak, die discipline onder de knie trachten te krijgen? De problemen van het op ho ger niveau studeren onder de loep. Een traditionele, bijna spektakulair-schoolse happening: de Rotary Loopbaanaktie is een be grip geworden in het Waas land. Behalve die twaalf honderd studenten zijn be gin februari ook een paar honderd begeleiders op de been om de informatie doeltreffend te bezorgen aan hen die er nood aan hebben. Vijftien groepen Donderdag 3 februari, stadsschouwburg Sint-Ni- klaas: twee sessies, twee reeksen vol luisterbereid heid, de ene van tien tot halftwaalf, de andere van twee tot halfvier. De rektor van het Limburgs Universi tair Centrum, prof. dr. L. Verhaegen, spreekt over «Wat nè de sekundaire stu dies?». Hij zal vooral aan dacht besteden aan de te verwachten beroepskan sen, aan de toekomst, de uitkomst die al dat hoger gestudeer biedt. Zaterdag 5 februari volgt dan de eigenlijke Loop baanaktie in de stadszalen. Er dient op gewezen dat de stad Sint-Niklaas beide ak- komodaties^graag ter be schikking stelt. Je kan, die zaterdag al, kie zen uit vijftien groepen: toegepaste ekonomische wetenschappen, ekonomi sche en toegepaste ekono mische wetenschappen, rechten, wijsbegeerte en letteren en godsdienstwe tenschappen, politieke en sociale wetenschappen, ge neeskundige wetenschap pen, ingenieursopleiding, hoger kunstonderwijs, psychologie en pedagogie, positieve wetenschappen, hoger technisch onderwijs, militaire loopbanen, poli tie, burgerlijke lucht- en zeevaart, landbouwweten schappen en agrarisch ho ger onderwijs, paramedisch hoger onderwijs, pedago gisch onderwijs. Elk van die groepen wordt geleid door moderatoren, meestal Ieraars uit de Wase scholen. Zij hebben vooraf een synthese van vragen overgemaakt aan de infor- matoren en hun assisten ten. Informatoren, 150 zijn het er, dat zijn professoren en docenten aan diverse in stellingen voor universitair en niet-universitair hoger onderwijs en ook promi nenten uit verschillende be- roepssektoren. Zij ant woorden op vragen inzake studie-inhoud, mogelijkhe den en moeilijkheden en over tal van aspekten die op de gekozen beroepen betrekking hebben. De assistenten of co-infor- matoren zijn studenten die tenminste één suksesvol jaar hoger onderwijs achter de rug hebben, ze vertellen vanuit de praktijk. Nadat voorafgaandelijk «algemene vragen» beant woord zijn, worden binnen de vijftien groepen kleinere entiteiten- gevormd. En daarin praat men dan wat knusser over de beroepen en de diverse specialiteiten. De Loopbaanaktie van za terdag wordt ook weer in twee sessies opgedeeld, de eerste vanaf 14.30 u., de tweede om 16.30 u. Je kan dus, desgewenst, twéé rich tingen van je keuze ver kennen. Na de tweede sessie volgt een receptie. De Loop baanaktie van de Sint-Ni klase Rotary Club wordt in goeie banen geleid door een kommissie onder lei ding van dr. Hubert Sion. (w.v.) Ofschoon de situatie in Polen in het wereldnieuws op de achtergrond is verzeild, blijkt uit de jongste berichten dat het ginder niet allemaal koek en ei is, Solidariteit met het verdrukte en vooral hongerlijdende volk is vooral in deze moeilijke tijd een menselijke plicht. Ofschoon het militaire regime de menselijke kontakten weer oogluikend toelaat, blijft het leven er toch moeilijk. Dendermonde wil daar wat aan doen, onder meer door de Poolse bevolking in een aantal steden en gemeenten een helpende hand te reiken. Na de grootscheepse aktie van 27 mei van vorig jaar die mogelijk was na een geslaagde benefietavond, vertrok op 31 oktober een nieuwe lading naar Polen. Het was de derde keer dat een Dendermondse groep de tocht ondernam. Dit keer werden de voorsteden van Poznan bedeeld. Op zaterdag 2 april e.k. wil het Aktiekomitee voor de vierde keer een lading voedsel en geneesmiddelen naar Polen brengen. Dit keer heeft men de stad; Koscian uitgekozen en op maandag 4 april wordt met lichte vrachtwagens vertrokken naar Warschau en Krakau. Telkens weer met mensen uit Dender monde. Volgens de laatste inlichtingen uit Polen zijn vanaf 1 januari de meeste prijzen, met honderd procent gestegen. De koffie kost er nu al 4.000 zlotty per kilogram.: Dat stemt overeen met het loon van drie weken hard werken. Daarbij moet gezegd worden dat de lonen nog steeds dezelfde zijn. Er is ook een schrijnend tekort aan alle verzorgingsprodukten, zoals zeep, tandpasta, waspoeder, enz. Ook kinderschoenen, kinderkleding en kleding voor volwassenen zijn er haast niet meer'te verkrijgen. Daarom doet de aktiegroep Solidair met Polen een dringende oproep om een van deze produkten of niet- bederfbare voedingswaren te bezorgen. Deze goederen kunnen op een van volgende adressen worden afgegeven: Kristelijke Ziekenfondsen, Dijkstraat 89, te Dendermonde (052/21.31.21). toestel 39 of 31 en vragen naar de heren D'Hondt of Vanden Eynde; Kristelijke Ziekenfondsen, Leo Duboisstraat 23 te Lebbeke (052/21.20.94) en vragen naat de heer Bosteels; bij Rik Van den Bossche, Heidestraat 38 te Dendermonde (052/21.31.92), bij Ronald D'Hondt, Nijverheidsstraat 12 te Dendermonde (052 21.98.61), Octaaf Van den Eynde, Steenweg op Aalst 90 te Dendermonde (052) 21.42.34) of bij Hugo Bosteels, Kerkwegel 7 te Denderbelle (052/21.10.07). Vrijdag 14 januari, 20 u., zaal 't Peird (Kasteelstraat Dendermonde) De film «Paul Jacobs en de atoommaffia» handelt over de Amerikaanse atoomproeven in de Nevadawoestijn en de pogingen van de regeringsinstanties om het schandaal in de doofpot te stoppen. Deze avond wordt georganizeerd door de Kulturele Centrale in samenwerking met de Linkse Socialistische Vrouwen. Inkom; 30 fr. Na de film volgt een debat met als panelleden: - Louis Tobback, SP-Volksvertegenwoordiger - A.L. Triestram, NAVO-Voorlichtingsdienst - E. Van Tienen, voorzitter Internationale voor oorlogstegenstanders - M. Van Hemeldonck, SP-Europarlementslid en moderator «Louis Tobback is één van de weinige politici die sterk begaan is met de problemen rond Europese veiligheid en vrede. Ook al staat hij niet achter de traditionele ideeën, dat vrede gewapend moet worden verdedigd of dat onder handelingen vanuit een sterke positie moeten worden gevoerd, kan van hem toch moeilijk worden gezegd dat hij 'zich zonder kennis van zaken over deze problemen uitlaat (Knack, 22 december 11.) «De zaak moet politiek worden bekeken, en dat betekent dat Europa zich in veel. grotere mate bewust moet worden van wat zijn eigen belangen zijn. Een echte veiligheidspolitiek is alleen mogelijk met elkaar.» Louis Tobback (Knack) Gaat kernbewapening langs je heen? Je wenst met rust gelaten te worden" Heeft Frans Verleyen het bij het juiste eind wanneer hij schrijft: «We mo n in Vlaanderen niet zo stom zijn om ernaast te kijken hoe een intelligent .«laar primitief nihilisme zich in onze kuituur aan het vestigen is. Grote tijdsvraagstuk ken zyn 'te vervelend' om nog serieus behandeld te worden.» (Knack, 29-12) (j. melis) In september vorig jaar zijn twaalf- ioi vijftienjarigen in Lokeren en Sint-Niklaas van wal gestoken met een jeugdatelier. In Lokeren bundelden zowat vijftien jongeren de krachten, in Sint-Niklaas een twintigtal. In Lokeren stak men een modeshow ineen, daartoe werden fantasierijke schoonmaakmiddelen, aller lei truukjes en natuurlijk de nodige verkleedpartijen aange wend. In Sint-Niklaas ging men aan het frutselen, werden oude kleren aangepast en verfraaid tot de knapste toestanden. Maar er staat nog méér op het programma. Fotograferen bijvoorbeeld, of een fuif organizeren, toneelspelen, dansen, een dropping, ergens op visite gaan, sporten, schilderen, diskussië- ren, etc. In Lokeren zijn de bijeenkomsten gepland elke tweede en vierde zaterdag van de maand, in Sint-Niklaas de eerste en derde zaterdag; je kan terecht van 13.30 tot 17 u. Wil je méér informatie, neem dan kontakt op met Marleen De Moudt van de ABW-jongeren, Mercatorstraat 87 in Sint- Niklaas, tel.: 03/776.35.14. (w.v.) Op zaterdag 8 en zondag 9 januari richtte De Blauwe Rei ger uit Moerzeke-Kastel haar jaarlijkse tentoonstelling in, in zaal De Wijngaard te Kastel. De Schepen van de Sport, Paul Van de Casteele opende op zaterdag 8 januari te 14 uur de tentoonstelling, die ook ter- zelfdertijd een clubkampioen schap was. De heer Schepen overhandigde aan de Voorzit ter van De Bauwe Reiger, Omer Van Lokeren, een ge schenk vanwege het gemeente bestuur. Tijdens deze tentoon stelling kon men meer dan 350 zang- en siervogels, van kana ries, parkieten, vinken, kwar tels, spreeuwen tot sijsjes, be zichtigen. Klubkampioenschap De Blau we Reiger Algemeen klassement 1. Van Duysen Marcel 2. Van Lokeren Omer 3. De Roos Achiel 4. Van Geyte Frans 5. Van Havermaet Armand 6. Van Boven Lodewijk 7. De Wilde Walter 8. Pirijns Gilbert 9. De Sager Frankie 10. De Clercq René Kampioenen Klas A Putter, Kneu, Sijs: Vercaute- ren Karei - Putter Vinkachtigen: Van Duysen Marcel - Groenvink Hoenderachtigen: Van Loke ren Omer - Chinese dwergkwartel Vetkleur Kanaries: Van Loke ren Omer - Kanarie Geel in tensief Gepigment. Kanaries: Van den Eede Roger - Kanarie Bruin Ivoor. Kampioen Klas B Alle Europese: Vercauteren Karei - Groenvink Kampioenen Klas C Kleine Europese: Van Duysen Marcel - Sijs Vink, kneu, keep, rietg.: Van Duysen Marcel - Vink Vinkachtigen, putter, geelg.: Van Duysen Marcel- Distel vink Grote Europese; Van Lo keren Omer - Spreeuw Vetkleur kanaries: Van Ha: maet Armand - Kanarie intensief Gepigment. kanaries: De ger Frankie - Kanarie g isabel Postuurkanaries: Van Du; Marcel - Kanarie gh' corona Kruis met kanaries: Van ren Omer - Kanarie met gr< vink Kruis zonder kanaries: Roos Achiel - Zebravink diamantvink Exoten; De Roos Achii Mexicaanse roodmus Hoenderachtigen: Van G< Frans Japanse kwartel Parkieten (kleine): Peeln Benny - Roseicolli Crt Albino 5 beste Europese: Van Duj Marcel Parkieten (grote); De CU René - Rosella Maandag 17 januari '83 om 20 u. in het Centrum, Grote Markt in Sint-Niklaas, spreekt Georges Jans- sens, leraar Sint-Jozef- Klein-Seminari, over «school en computer». Er zal gesproken worden over wat een computer is, over de elementaire bouwste nen zoals de chips, enz. Daarnaast zal uitvoerig worden ingegaan op de toepassingsmogelijkhe- denvan een computer op de school: de computer als illustratiemiddel voor leer vakken als wiskunde, aard rijkskunde, talen, fysika enz. De computer als les gever voor individueel nderricht voor b.v. wiskun de en latijn. Dit telkens met konkrete demonstraties in deze leervakken. Uiteraard zal ook gehandeld worden over de computer als oe fenmachine voor het vak informatica. Tot slot zal gesproken wor den over de situatie van het computeronderwijs hier en in Europa. De Europa- klub Sint-Niklaas organi seert. Hamme. Marcel Van Duyzen werd klubkampioen bij de vogelvereniging «De Bil reiger» (vh)

De Voorpost | 1983 | | pagina 10