Vanuit Warschau: Vistula River Brassband Buggenhoutse Muziekschool start weer met aperitiefkoncerten THOMAS ZIT TE DROMEN ~in de klas «Lijmen» puik solo-produkt van Guido Lauwaert Eerste lustrumviering voor Buggenhoutse Bosuilen «Une soiree belle epoque» bij jeugd en muziek Dendermonde Nieuwjaarskoncert Fanfare St.-Cecilia te Wieze Dom Wilfried bekroond £r autodid overf ;rin UniverÉ onderti russel, waar hei laureaat werd laureaten i talrijke familiele 29, 30, Coppeï onder I situat telefoi 22 -14.1.1983 - De Voorpost In Honky Tonk op zaterdag 15 februari om 21 uur De Vistula River Brassband bestaat sinds 1968. De oprichters van de band stammen uit de Warschauer studentenkringen der jazztraditionalisten die tesa- men kwamen in de traditionele jazzklub «Strodola» (schuur). In 1975 werd de band onderscheiden op het festival «Old Jazzmee- ting». In 1976 en 77 won het orkest de hoofdprijs op het festival «Gold Washboard», de muzika le leider Jerzy «Watson» Zebroski ontving daar een extra prijs voor de beste arrangementen. Andere festivals: Praag 75, West-Berlijn 77, Pa rijs 77, Jazz Jamboree 75, 76 en 77, Kunstfesti val 74 en 77. "Het hoge niveau en trouw aan de stijl verze keren de Vistula River Brass Band een bijna dagelijkse aanwezigheid op de Poolse radio en regelmatig in t.v.-pro- gramma's. De stijl uit de twintiger en dertiger ja ren wordt o.a. gebracht door middel van twee miniblaassekties; twee trompetten trombone, ofwel twee saxofoons twee klarinetten, bieden de mogelijkheid om de arrangementen te ge bruiken die karakteris tiek zijn voor de vroege re periode van de jazz. De gearrangeerde par tijen, die met de specifie ke Swingart in de im provisatiepartijen ver bonden zijn, karakteris tiek voor de Chicago- stijl in die tijd, onder scheidt de band van de zelfde stijl spelende dixieland-orkesten Deze formatie werd op de algemene vergade ring van vorig jaar uit geroepen tot de «beste band van het jaar». De traditie wil dat hij dan terug wordt gevraagd in Honky Tonk voor een optreden tijdens dewel ke de «Honky Tonk- Wimpel» wordt overhan digd. Het eerste bunker- koncert van het jaar mag je dus zeker niet missen. Het zou wel eens het beste kunnen wor- Dendermonde. De Vistula River Brassband op zaterdag in Honky Tonk. beuken geduwd. Zo'n den van 1983! Het is ook geraden om rekening te houden met het Derde Gospelkoncert op zondag 23 januari in de Dendermondse Abdij kerk. Om 19 uur kon- certeert daar de bij ons welbekende Janice King die in 1980 dé sensatie werd van het festival in Breda. De toegangsprijs bedraagt 250 fr. en er is een speciale prijs voor zien voor studenten en jongeren beneden de 21 jaar. Zij betalen slechts 150 fr. en worden deze keer zeker niet in de zij- koncert in de kerk is al vast een ongelooflijke belevenis, zeker dan met een vokaliste als Janice King, waarvan men zegt dat zij de legendarische Bessie Smith zou even aren. Aalst. Toneelkring «Thailia» (ad) Thalia Aalst nodigt uit Toneelkring Thalia '82 uit Aalst speelt in de Nari werkzaal in de Ridderstraat te Aalst "Het lijkflaa zoek', een komische thriller. u^j De opvoeringen hebben plaats op 22, 23, 29, 30, 31 januari. De regie is in handen van Paul Coppeif®** Thalia '82 is een toneelkring opgericht onder bad auspiciën van de Vriendenkring van het Athene^op van Aalst. Geheime panelen, schimmen en komische situat vormen de ingrediënten van dit «avondje uit». KaPv0 ten in voorverkoop aan 80 fr (aan de kassa 100 inde kunnen steeds bekomen worden in de zaal Netweierjl elke werkdag van 9.00 tot 17.00 uur of telefonis_ail op het nummer 053/78.89.81. Op zaterdag 8 januari 1983 te 15 uur organiseerde de ervaringsopgerichte school «De Weide» een derde kin dernamiddag met het be kende poppentheater Taptoe. Zaal «Netwerk» zat zoals steeds goed vol, maar nu eens met kleuters! Thomas zit te dromen in de klas speelde zoals de titel het zelf zegt zich af in een klas met een nogal ge mengd pubüek: Arseen De Wachter de opgeschoten slungel zit achteraan in de klas; vooraan Sander San ders de stoute leerling; daartussen in Thomas die altijd zit te dromen. Thomas komt zonder dat zijn klasgenoten het kun nen meemaken terecht in erg vreemde situaties bin nen zijn droomwereld. Twee foto's van de koning en de koningin die begin nen te leven, een schilderij van Rubens praat met hem, hij voert een gesprek met een spin. De dromen van Thomas werden door poppenscènes uitgebeeld, wat technisch zeer goed in elkaar zit. Het was boeiend en tevens ontspannend zowel voor de volwassenen als voor de kinderen. Aalst. Thomas zit te dromen in de klas (gw) 1983 wordt voor de volkskunstkring 'De Bosuilen' uit Buggenhout een biezonder jaar. De als volks dansgroep gestarte vereniging viert dit jaar im mers haar eerste lustrum. En in de eerste dagen van dat lustrumjaar kreeg het bestuur van 'De Bosuilen' meteen ook een totaal ander uitzicht. Volksdansen De Bosuilen zagen dus het levenslicht in 1978. In een periode waarin toen over heel het Vlaamse land volksdansgroepen uit de grond schoten. Maar de Buggenhoutse groep evo lueerde zeer snel. Vrij vlug werd het een kring waarin zowat alle aspekten van volkskunst aan bod kwa men. Naast volksdansen kwamen daar in die vijf jaar ook vendelen, zang, muziek, kunstambachten en ganse volksfeesten bij. De nadruk bleef wel steeds op de Vlaamse volkskunst liggen. De Bosuilen werden /rij snel het synoniem voor il wat de jonge Buggen- houtehaar begeesterde. Ook buiten de bosgemeente rouwens werden de Bosui len bekend. Hun Breugel- feesten en meer nog het jaarlijkse Meifeest werd een aantrekkingspool voor gans de streek. Nieuw bestuur Na vijf jaar werking kreeg de groep dus een totaal an dere inslag en ook het be stuur blijkt nu drastisch te worden gewijzigd. Voorlo pig zitten de Bosuilen zon der voorzitter. Harry De Bock heeft afscheid geno men en er werd nog geen opvolger aangewezen. Her man Van Keer, sekretaris sinds de oprichting, krijgt er werk meer mee. Als groepsleiders krijgt hij nu Johan Van Riet en Lieve De Strooper terwijl Geert Cal- luwaerts nu de kas mag houden. Het groepstijd- schrift 'De Bosuil' dat twee maandelijks zou moeten verschijnen krijgt een nieu we verantwoordelijke. Luc Verhelst ontneemt hier Herman Van Keer wat werk. En verder zijn er dan natuurlijk de onmisbare mensen in een volks kunstkring. Luc Vermeir, Gunther en Annemie De Cock houden zich samen met Johan Van Riet bezig met de volksdans. Het vendelen staat onder leiding van Guido Goossens, zang en muziek krijgen Kaatje De Strooper en Bart De Donder aan het hoofd. Lieven De Strooper tenslotte krijgt de zware taak van begeleidster van de jeugdgroep toegewezen. Nog andere mensen krij gen diverse andere taken. Allen onmisbaar voor het goed draaien van de groep. En de aktiviteiten Vijf jaar Bosuilen. Men wil er een speciaal jaar van ma ken. Maar voorlopig staat er nog niets op papier, Er blijven natuurlijk de Breu- gelfeesten, er blijft zeker het Meifeest... Met nieuwe jonge mensen in het be stuur lijkt de kring nog entoeziaster te gaan wer ken. De Bosuilen zijn nu praktisch onmisbaar wan neer Buggenhout op de kulturele toer wil gaan. Meer dan waarschijnlijk zal de groep in de toekomst nog duidelijker haar stem pel gaan drukken op het kulturele gebeuren te Bug genhout. We zouden er ons haast moeten om gaan ver heugen... (hugo aerts; "Invs ilad ken. pnd jnsit itaa ims Originele kuituurverzamelaars zaten goed in Net- Zowel het verhaal als as werk. Op invitatie van de Jong Kommunisten werd faJ^frs °P 0011 "Jtj® I, bi het enfant terrible van het Vlaamse theaterleven, ee^d_Jvfren zeer Guido Lauwaert, naar Aalst gelokt om er zijn ^or dez^ versie Lijmen te deklameren. Zowat 7 jaar geleden weef de hij een produkt rond de roman van Willem Elschot. Naar aanleiding van de 100ste verjaardag van deze auteur blies hij het stof van zijn one-man-show en trok er weer mee op tournee. Dit keer kreeg het pubhek op de koop toe nog een extraa tje aangeboden. Na zijn eenmansprestatie volgde het optreden van de gitarist Roland, die akoestisch en elektrisch werk bracht uit zijn LP «snowblind». In Lijmen (1924) introdu ceert Elschot voor het eerst de Laarmans-Boormansfi guren. Het is het verhaal van de genadeloze uitbui ting van de zwakkere (we duwe Lauwereyssens) door de zakenman Boor mans. Het is de geschiedenis van het Algemeen Wereldtijd schrift dat stilaan een be grip geworden is in de ne- derlandse taal. Erger nog «Lijmen» was de neerslag van een zwendel- zaak die Alfons in 1912 met 2 vennoten opzette, met na me de «Revue Continentale Dlustree». Lauwaert speel de de rol van verteller en hoofdpersonnage Laere- mans, imiteerde even goed Boormans en zijn slachtof fers. Als stuntman van het po dium slaagde hij erin de toeschouwer gedurende Aalst. Guido Lauwaert spande de kroon in Netwen.\nè pste< klakkeloos noel lu30' te boeien. Hij is een vakman op hoog niveau, man schuil die zich volledig maar volgens eigen verre van een doetje of een inleefde in de mensen die gen omgetoverd zacht eitje. hij moest vertolken. Geen fraai toneelwerk. Bnj al; Haak inv Heel toevalhg, net of hij enkel moment het hij toe Wees eerlijk, wat bi*?® Op dinsdag 18 januari aanstaande richt Jeugd en Muziek Dendermonde zijn derde koncert in van het lopende werkjaar. Dit koncert wordt een café- chantant, dat plaats heeft onder de titel «Une soirée Belle Epoque». De bedoeling is er een spe ciale voorstelling van te maken met piano en zang, niet alleen omdat de gepro grammeerde stukken inte ressant zijn voor een be paalde periode in de mu ziekgeschiedenis maar ook om de heel aparte sfeer van de laatste eeuwwisseling in en rond Parijs, die er een belangrijke rol in speelt. Aan de aanwezigen wordt gevraagd zo veel mogelijk kledij aan te trekken uit de periode 1900-1920. Dit niet om er een karnaval van te maken, maar om iedereen zich zo reëel mogelijk bij het koncert betrokken te la ten voelen en om de sfeer «echt» te maken. Tijdens de pauze zou eventueel een modeshow doorgaan, zodat iedereen zijn kledij van de belle époque zou kunnen to nen. Op deze manier willen de inrichters proberen deze muzikale manifestatie zo tijdsgebonden mogelijk aan de jeugd en de volwassenen te presenteren. Zoals steeds is het begin voorzien voor 19.30 uur. Ditmaal gaat het koncert door in de zaal Koningshof in de Dijkstraat te Dender monde. Leden komen uiter aard gratis binnen; jeugdi ge niet-leden betalen 100 frank en volwassenen 150 frank. Op het programma staan werken van Erik Satie, Claude Debussy, Scott Jo- plin, Gabriël Fauré en heel wat anderen. De uitvoer ders zijn twee jonge Belgi sche artiesten: Fanny Tran (piano) en FranQoise Van- hecke (zang en vierhandig piano). Dat het de inrichters van Jeugd en Muziek Dender monde niet aan variatie en fantasie ontbreekt, bewij zen ze weer eens met deze organisatie waarin aange toond wordt dat muziek ve le vormen en klanken kan aannemen. niets anders te doen had en dat de toehoorders afdwaal- Lijmen zonder op een simpele wijze kwam den, heel zelfzeker, mis- vandaag? de akteur met zijn verhaal schien een tikkeltje egoïs tisch eiste hij volledige aan dacht. op de proppen. Achter die facade ging een Laf an esch< [te n nges bhui: "Tineis Van. Stappen en Jos Geens zijn de woordkunstenaars die dit programma bren gen. Vermelden we nog dat er veel zorg zal besteed wor den aan de hele aankleding van het programma: «de cor», programma's; e; zal sfeer zijn. Vorig jaar startte de Gemeentelijke Muziekschool van Buggenhout op initiatief van direkteur Jules Van Hoeck, een reeks aperitiefkoncerten op zon dagochtend. De bedoeling was drieërlei: de plaatse lijke bevolking een koncert op niveau presenteren, de Buggenhoutenaars laten kennismaken met de muziekschool en haar leraars en de eigen leerkrachten de gelegenheid geven hun beste kun nen te tonen. Het initiatief werd een suk- keerden telkens voldaan ses. Een paar honderd mu- naar huis. Het hoeft dan ziekliefhebbers kwamen ook geen verwondering te telkens in de zaal van de wekken dat ook dit jaar Sporthal opdagen voor de weer met dit initiatief verschillende koncerten en wordt uigepakt. Wie het streven naar decentralisa tie kent van de heer Van Hoeck, begrijpt meteen ook waarom twee van de vier geplande aperitiefkoncer ten in de Buggenhoutse «deelgemeenten» Opstal en Opdorp doorgaan. Het eerste aperitiefkoncert van de reeks gaat door in de zaal van gemeentelijke Sporthal, Vierhuizen, en laat de woordkunstenaars de gelegenheid hun kun nen te tonen Het centrale tema wordt «Dood te koop» waarin de dood uiteraard in de kijker staat. We hoeven ons echter niet te verwach ten aan een lugubere en trieste bedoening want de keuze van de teksten is zo gemaakt dat er nogal wat humor, al dan niet zwarte, in verwerkt zit. We vinden namen van auteurs als; S. Vestdijk, G. Komrij, H. Van Veen, K. van Kooten, F. La- soen, E. du Perron, H. Pie- ter de Boer, P. Snoek, E.A, Poe, G. Gils, H, Marsman, M. Wauters, H. Claus, J. Prévert, R. Dahl en andere, Ann De Rijcker, Viviane De toegang is gratis! Na dien is er gelegenheid tot aperitief. Op zaterdag 15 januari te 20u in de feestzaal van het Brouwershuis (Wiezeplein) geeft de Kon. Fanfare St.- Cecilia haar jaarlijks nieuwjaarskoncert. Diri gent Adolf Breynaert zal volgend programma leiden: Orateur et Poët (een ouver ture van Gaston Giorgo); Klokkenwals (van Page Ruelle) en met als solist Omer Peeters (Lyra); Italien Festival (een bewer king van Glenn Osser); Fetite Fleur van Sydney Be- chet, met als soliste Patricia De Vrieze (Sax, sopraan); Een beetje Vrede (R. Sie- gel), daarna treedt het trommelkorps op o.l.v. Raymond De Beul. Met vol gende stukken: Bella Bocca, een polka van Waldteufel; Einsamer Hirte van James Last, met als solist Alex Breynaert (dwarsfluit); Eldorado, een South Ameri can Medley (Randy Beek); Tik-Tak een snelle Polka van Johan Strauss. Ereleden, leden en simpati- zanten zijn van harte uitge nodigd. In naam van het bestuur zal fanfaresekreta- ris Eric Pauwels de nieuw jaarswensen aanbieden aan de geestelijke, overheid, de Erevoorzitter, de voorzitter en de twee ondervoorzit ters, alsmede aan de leden en simpatizanten. Na het koncert is er gezellig sa- jaar muzikant. menzijn met een drink en Muziekliefhebbers, f leii een toast. Vriend Etienne aangename mijker Van Goethem zal een erete- avond staat u zateri en ken _in ontvangst nemen wachten in de feestz^dsei van Tweede Klasse, als 35 het Brouwershuis. in ge: Dom Wilfried Verleyen O.S.B. van de abdij Afflifjboez werd bekroond door de Kon. Akademie voor Wffl bes] schappen. Letteren en Schone Kunsten, met fvoli studie over de grote Affligemse Proost Benedideefg< van Ha aften. Doctoraatsthesis die omwille vand vn hoge verdienstelijkheid in gedrukte vorm zal igder, den uitgegeven, met steun van de Kr.t. Universftdur Leuven. Op 11 december werd Dom Wilfried gehuldigd in een plechtige openbare vei het Paleis der Akademieën te Brussel, de bekroning het diploma van handigd. Bij deze gelegenheid werden ze klasse Wetenechappen, vijf in de (pnder wie Dom Wilfried) en één in Kunsten gelauwerd. Na de gebruikelijke toespraken en een referaat door professor Dr. E. van 't Dack, van de Akademie, werd in de mooie lokalen Paleis een receptie aangeboden aan de talrijke nie wezigen, prominenten, laureaten met familieleed. ï1 vrienden en bekenden. in na; In 1983 verschijnt eveneens een «Geschiedenis f'd c Affligem», tot op de huidige dag bijgewerkt «die v Dom Wilfried. tatev Belangstellenden kunnen vooraf inschrijven fezin voorkeur tijdens tentoonstellingen in het KultuPije Centrum Affligem. p le\

De Voorpost | 1983 | | pagina 4