Vrijwel alle onbevaarbare waterlopen in groot-Beveren zijn duchtig verontreinigd ri F Hamse Centrumzaken trokken winnende loten van eindejaarsaktie Studie van-milieudienst Wase bouwsektor: tewerkstelling niet afremmen (i Vader verwondt zoon dodelijk in Haasdonk Eerste gemeenteraadszitting in Lede 6-14.1.1983 - De Voorpost Hamme. In de raadszaal van het gemeentehuis had de trekking plaats hoofdprijzen van de Ster-aktie (vh) «Een aantal waterlopen zijn al te erg vervuild en moeten dringend aangepakt worden», vertelde ons eind vorig jaar de inmiddels vastbenoemde milieua gent van de gemeente Beveren, Mark De Pauw. Het is inderdaad niet te veel gezegd. De waterkwaliteit van de onbevaarbare waterlopen in ons land is er de laatste tien jaar erg op achteruitgegaan. De industri ële vervuiling is daar uiteraard niet vreemd aan, maar de huishoudelijke belasting wordt meer dan eens onderschat. Ook op het grondgebied van nieuw-Beveren is het erg slecht gesteld met de waterkwaliteit. Een interessante studie van mi lieuambtenaar De Pauw en de h. Maes, laatstejaars student landbouwkundig ingenieur RUG, bevestigt wat we in feite al lang vermoedden: op enkele schaarse uitzonderingen na zijn nagenoeg alle onbe vaarbare waterlopen duidelijk tot zeer zwaar ver ontreinigd. Beverse waterlopen in beeld: vies. (Ivb) Van de in totaal 400 geno men watermonsters op in totaal 87 monsternamepun- ten werd steeds het zuur- stofverzadigingspercenta- ge, het ammonium-stikstof gehalte en het orthofosfaat- De in 1980 opgezette studie omvatte twee fazen. In de eerste faze werden 14 refe rentiepunten bepaald waar maandelijks stalen werden genomen die op 15 parame ters werden onderzocht. gehalte bepaald. De andere bepalingen die werden uit gevoerd waren: zuurte- graad, geleidbaarheid, al- kaliniteit, gehalte aan anio- nische detergenten en eerder sporadisch de biologische zuurstofvraag en de chemische zuurstof- vraag. In 1980 werden de stalen van de 14 referentie punten nog op een aantal andere parameters onder zocht, zoals nitraat, nitriet, sulfaat- en chloridegehalte. Met behulp van de eerste drie genoemde parameters werd, enigszins naar Ne derlands model, een pun tensysteem ontworpen. En dat systeem moet toelaten het verloop van de wa terkwaliteit in tijd en ruim te enigszins te vergelijken. De tweede faze van het onderzoek werd uitgevoerd in de periode midden 1981 tot voorjaar 1982 en omvat te vooral het bepalen van de ruimtelijke spreiding van de verontreiniging, evenals het opsporen van de voornaamste lozings- punten en een evaluatie van de verontreinigings bronnen. Door de dienst van professor Vanderbe- ken van de V.U.B. werden ook enkele debietmetingen verricht. Al de gegevens werden door de mikro- computer verwerkt en de resultaten moeten onder meer dienen als basisinfor matie voor de bouw van een zuiveringsstation. Ook is het nu mogelijk het te- verwachten zuiveringsef- fekt van het gefazeerd uit voeren van het toegepast rioleringsplan te schatten. Bedroevend De bevindingen zijn rond uit bedroevend. Op enkele schaarse uitzonderingen na zijn nagenoeg alle onbe vaarbare watrlopen op groot-Beverens grondge bied duidelijk tot zeer zwaar verontreinigd. Dui delijk verontreinigd zijn ondermeer de Beverse beek, de Molenbeek op grofidgebied van Melsele, de Klapperbeek-Vrasene- beek, de zuidelijke Water gang-Meikader te Kallo en gedeeltelijk ook de afwate ring van de Wase polders. Zeer zwaar verontreinigd is ondermeer een gedeelte van de Beverse beek en enkele aftakkingen ook van de Molenbeek te Melsele. De waterplas van het ge klasseerde gebied Grote Geule in Kieldrecht staat gearceerd als «zwaar ver vuild» maar in de Noorde lijke watergang neemt de verontreiniging aanzienlijk af. Belangrijk is dat de kwali teitstoestand van de onbe vaarbare waterlopen nogal verschilt naargelang het gaat om het nat of droog seizoen. In het droog sei zoen is het nog slechter gesteld met de kwaliteit. In die periode bijvoorbeeld staan de Klapperbeek-Vra- senebeek en Grote Water gang als «zeer zwaar ver ontreinigd» gearceerd. Fosfaten We hebben het hierboven reeds aangestipt: de huis houdelijke verontreiniging van oppervlaktewateren wordt in veel gevallen on derschat. Op de waterkwa- liteitskaart van de Beverse milieudienst valt toch op dat zwaar verontreinigde waterlopen bijna steeds in de buurt van bevolkte enti teiten te situeren zijn. Nu zijn er een heleboel stoffen die het oppervlaktewater kunne verontreinigen en één van die stoffen, waar rond de laatste jaren nogal wat te doen is, is fosfaat. In nagenoeg alle wasmiddelen komen fosfaten voor en een teveel van die stof in het oppervlaktewater le vert ernstige milieuproble men op. In zo'n geval treedt er namelijk een overvloedige en eenzijdige groei op van kleine water plantjes (ondermeer al gen), waardoor het water helemaal groen kan wor den. In het najaar sterven deze plantjes af, en vooral met dat probleem. Het ligt in zijn bedoeling om eer- lang een brochure te publi ceren waarin het veelvuldig gebruik van fosfaathouden- de wasprodukten en de ne faste gevolgen ervan voor het milieu zal behandeld worden. Zo'n gemakkelij ke karwei is dat nu ook weer niet, vooral dan om dat er zeker nog een aantal open vragen bestaan. De heer De Pauw: «Over de nadelen zijn de menigen verschillend. In Nederland heeft het ministerie van- volksgezondheid en milieu hygiëne jaren geleden al een brochure onder de be volking verspreid, waarin op zeer verstaanbare wijze het fosfaatprobleem wordt uiteengezet. Als alternatief wordt daarin ondermeer het gebruik van fosfaat-ver vangers naar voor gescho ven. Vooraleer ik mijn brochure publiceer, wens ik eerst nog enige informa tie in te winnen of er hier in België ook alternatieve produkten op de markt zijn te verkrijgen. Het heeft im mers geen zin het gebruik van fosfaathoudende middelen af te raden der een aantal ven te noemen», De Meikader in Kallo. (Ivb) in stilstaand water ontstaat er dan en tekort aan zuur stof. Door dit zuurstofte kort kan het water gaan stinken en kan massale vis sterfte optreden. Nu is het een algemene vaststelling dat huishoudelijk afvalwa ter, dat in het oppervlakte water terechtkomt, zelfs na zuivering nog veel fosfaat kan bevatten. En omdat de verontreini ging steeds maar erger wordt, zou er door het ge bruik van fosfaatarme was middelen al een eerste stap in de goede richting kun nen worden gezet. Milieu-ambtenaar Mark De Pauw te Beveren houdt zich al een tijdlang bezig Het is ons nog niet pi bekend hoeveel fosfa jaarlijks zoal in het vlaktewater terecht maar we kunnen ter tratie wel een aantal c geven over de situalBr Nederland. Naar schmei worden daar jaarlijksjny derd miljoen ton w^a delen gebruikt, waary|e meeste ongeveer tien v( cent (momenteel wellL minder) fosfaat zoudr vatten. Konkreet zoP11 betekenen dat via de181" middelen per jaar ong*n tien miljoen kilogran&ve faat in de Nederlandsjert pervlaktewateren zou Si) echtkoen. ys( rerl ikol »mt f VJ rati Luc VAN BR(jCe syc Op 29 oktober vorig jaar heeft de Sint-Niklase gemeenteraad besloten, uitbreidingswerken aan het stedelijk columbarium in het kader van de omscL ling van arbeidskrachten langs de RVA om te laten uitvoeren. Die beslissf heeft kwaad bloed gezet bij zowel werkgevers als werknemers in de bouwsekj van het Waasland. h\ Een overlegkomitee uit die branche roept de plaatselijke overheid op, zorgvuldig over te waken dat voortaan géén bouwaktiviteiten meer aan V privésektor onttrokken worden. «Uitvoering van werken in eigen beheer realizatie van bepaalde projekten via het BTK en het derde arbeidscircuit kun: veel ekonomischer worden uitgevoerd door de privésektor en betekei daarenboven een rem op de tewerkstelling in de sektor», aldus het overleg 1 v mitee. Die overleginstantie bestaat van werkgeverszijde uit de Syndikale Kamer van Bouwbedrijf Waasland en het Arrondissementeel Syndikaat voor Hout- Bouwbedrijven van Sint-Niklaas. Van werknemerszijde maken er deel van y,.- de Kristelijke Centrale voor Hout en Bouw van het ACV, de Algemene Cent: van het ABW en de Algemene Centrale van de ACLVB. Ruzie om tv-programma Door de Verenigde Centrumzaken van Hamme werd ter biljet op het adres van het gelegenheid van de eindejaarsfeesten een gratis tombola agentschap ASLK, Kapelle- georganiseerd tijdens de periode van 27 november tot 31 straat 1 te Hamme, vanaf december 1982. De openbare trekking van deze tombola maandag 10 januari 1983 tot had plaats op vrijdag 7 januari te 20 uur in de raadzaal maandag 31 Januan 1983 bin" van het gemeentehuis van Hamme, onder het toezicht van e. a„I!^crhJ^pCningSUren gerechtsdeurwaarder Raymond De Landtsheer. - Maandagavond aan de Sint-Gomaruslaan 12 in de Beverse deelgemeente Haasdonk, Op de BRT- televisie wordt het pro gramma «Marco Polo» ver toond, dat boeit vooral va der René Moyé. Plots stapt zoon Jean de woonkamer binnen, hij schakelt het ap paraat naar een ander pro gramma over, de speelfilm «Deux hommes dans la vil- le» op de RTBF. Tegen de zin in van de èndere gezins leden gebeurt dat. De va der wordt boos op zijn zoon, maar die wil zijn idee doordrijven. Er ontstaat een vechtpartij. Zoon Jean Moyé, 18 jaar en lid van een karateklub, en zijn 45-jarige vader ra ken slaags. Vader Moyé dreigt ermee de politie te waarschuwen, Jean houdt hem echter in een wurg greep. En op dat moment ziet vader Moyé de kans een sierdolk te pakken te krijgen, die in de buurt ligt. Jean wordt aan afmen en benen gewond, ook aan het aangezicht. Het ergste is dat hij ook aan de halsslag ader getroffen wordt. Jean bloedt hevig. De hulp diensten zijn gauw ter plaatse en Jean wordt naar de Sint-Annakliniek over gebracht. Bij aankomst daar is hij al overleden. Veel belangstellenden hadden Een troostprijs van 5.000 fr. eraan gehouden hierop aanwe- wordt toegekend aan het reser- zig te zijn. Ook Schepen Jules venummer, indien de hoofd- Vincart kwam, met een beetje prijs van 200.000 fr. wordt af- vertraging, namens het sche- gehaald. De uitbetaling van de pencollege, deze trekking bij- gewone prijzen zal geschieden De winnaar van de hoofdprijs van 200.000 fr, dient zich op straf van verval bekend te ma ken ten laatste op 31 januari 1983. Vanaf 1 februari 1983 geldt het reservenummer. - De uitreiking van de hoofd- op vertoon van het winnend prijzen gebcurt op vrijdag 4 asse irstï n b een februari 1983, vervald^eu' het reservenummer. Nipm datum blijven de niet afotru de prijzen eigendom ty0i]( Verenigde Centrumzakq De genomen prijzen van'n, fr, en 1.000 fr. vertege| digen «Centrumcheckt3^ coupures van 250 fr., dief w 140 deelnemers van dflinj enigde Centrumzaken l| voor hun aangeduide v in goederen kunnen om| worden. Dinsdagavond had te Lede de installatie plaats van de nieuwe gemeenteraad. De bestuurskoaiitie wordt gevormd door de Leed se demokraten bestaande uit de groep Grepdon, de PW en de SP samen met de alleen opgekomen Volksunie. De oppositie bestaat eens te meer uit de CVP met ACW en ACV-groep, samen met de heer Gravez, die als enige verkozene van zijn groep in de raad zetelt. Na een welkomstwoord van de start gaan met nog 10 punten heer Grepdon bracht raadslid op de dagorde. Gravez hulde aan de uittreden- Raadslid De Pauw stak echter de raadsleden. Een uitgebreid direkt van wal met het indie- woord van lof had hij over nen van een motie tegen de voor mevrouw Keymeulen- eventuele benoeming van Siau en voor de heer Cyriel Happart als burgemeester in Noël, die het aktieve politieke Voeren. Van de kant van het leven in Lede vaarwel zeggen, schepenkollege rees onmiddel- Alle raadsleden legden in aan- lijk protest omdat de motie wezigheid van heel wat kijklus- niet volgens de normale proce- tigen de eed af. In naam van de dure op het programma van de Volksunie las raadslid Uytter- zitting werd gezet, sprot eerst de eed van trouw Raadslid De Pauw die de inlei- aan Vlaanderen voor, zoals de- dende woorden van raadslid ze elk jaar hernieuwd wordt Uyttersprot waardeerde, be- aan de IJzertoren, waarna zij greep niet waarom zijn motie ook de eed aflegde. niet dadelijk kon besproken Daarna werden de schepenen worden, want het voorvermel- verkozene en werden volgende de incident werd evenmin op resultaten bereikt: de dagorde geplaatst. Ie schepen: Minhebo, 15 stem- Er werd alsnog besloten als men tegen Roelant F. 10 laatste punt zou behandeld 2e schepen: De Paepe tegen worden. Gravez Na aandringen van raadslid 3e schepen Mertens tegen De Ruyssinck werd eveneens be- Bruyn slist dat het verslag van de 4e schepen Rasschaert tegen zitting van 9 november zou Ruyssinck voorgelezen worden. 5e schepen Hendrickx tegen Het jaarverslag van de werking Galle van de gemeente in 1982 kreeg Na de eedaflegging van de drie opmerkelijke bedenkin- schepenen kon de eigenlijke gen van de oppositie gemeenteraad eindelijk van Raadslid Ruyssinck was geval len over de woorden«filosofie van het intern pluralisme». De Pauw wees op de 36% lening- last die momenteel op de ge meentetaks drukt. Ruyssinck wilde ook weten of de verdere uitbouw van nieuwe wandelpa den afhankelijk was van het BTK-projekt en de toestand van de financiën, waarna sche pen Hendrickx opnieuw in de clinch ging met voornoemd RL. Na een korte pauze, voorge steld door voorzitter Grepdon, werd terug van wal gestoken om 21.30 u. Mede door het feit dat de be groting nog niet werd goedge keurd, ging men over tot het vaststellen van voorlopige twaalfden om de werking van de gemeente te kunnen verze keren. Er werden 24 ja-stemmen geakteerd. Tevens werd op 29 december besloten dat de vervanging van de doodversleten centrale ver warmingsketel zou uitgevoerd worden. De taksen op het aanvragen van verschillende administra tieve stukken werden ver hoogd. Bestuursmeerderheid stemde tegen oppositie en het voorstel werd goedgekeurd met 15 stemmen tegen 10. De plaatsrechten voor de standplaatsen op openbaar do mein tijdens de marktdagen worden eveneens opgetrokken van 6 tot 7 frank. Er waren 24 ja-stemmen tegen 1 onthou ding. Als 14e punt op de agenda stond nog de heffing van de opcentiemen op de provinciale belasting op drijfkracht, nij- verheidspersoneel en drank slijterijen. Er werd overwogen dat de opcentiemen voor drijfkracht van 250 tot 400 zou toenemen, wat opnieuw heel wat diskussie uitlokte. De oppositie voerde oppositie en schepen Minnebo viel op door zijn opmerkelijke dos sierkennis. Tot slot werd de motie van De Pauw nog naar voor gebracht. De Volksunie-fraktie die der gelijke indiening van motie verwacht had, reageerde door de foto's te verspreiden waar op premier Martens de hand drukt van Happart als be wijsstuk van de hypokrisie van de motie. Dit bracht heelwat reaktie teweeg vanuit de ran gen van de oppositie waarna de VU-fraktie een aanvulling van de tekst voorstelde in die zin dat de Vlaamse ministers medeverantwoordelijk zijn voor de eventuele benoeming van Happart als burgemeester. De gewijzigde motie werd met algemeenheid van stemmen aangenomen. Het onderling gevit was eens te meer een maat voor niets geweest. Het was 23.15 uur geworden, een moeizame eerste gemeen teraad was achter de rug. wonen. In zijn welkomstwoord drukte voorzitter Rudolf Van der Meersch erop dat deze tombo la een geschenk is in kontan ten, van de winkeliers uit dank aan de mensen die hun aanko pen voor de eindejaarsfeesten in de winkels van Verenigde Centrumzaken hebben ge daan. Ook dankte hij het ge meentebestuur van Hamme, de Hamse Wuitens en de le raars en leerlingen van de ge meentelijke academie voor beeldende kunsten, die de aan kondigingsborden voor deze tombola hebben geschilderd. Vervolgens werd overgegaan tot de trekking van de 5 loten van 10.000 fr. door belangstel lenden in de zaal. De prijs van 20.000 fr. werd getrokken door de heer Nobels, voorzitter van het handelscentrum Geem- straat-Hoogstraat. De heer Dierickx, voorzitter van de PKN trok het winnende num mer van 30.000 fr. en de heer Moens, voorzitter van de Ple zante Slang viel de eer te beurt om de prijs van 50.000 fr. te trekken. De heer Marcel Van den Bos sche, voorzitter van het Hamse karnavalkomitee was ook uit genodigd op deze plechtigheid. Hij trok het lot van 100.000 fr. en mocht nadien uit de handen van de heer Van der Meersch een check in ontvangst nemen van 10.000 fr. als steun van de Verenigde Centrumzaken aan het Hamse Karnavalgebeuren op zondag 13 maart 1983, waarvoor Marcel de mensen van de Centrumzaken bijzon der dankte. Het groot lot van 200.000 fr. werd getrokken door de on schuldige hand van Jules Vin- cart, Schepen van Openbare Werken. Nadien werd er onder de aan wezigen nog een sneltombola ingericht met 10 prijzen van elk 500 fr. De hostessen van de V.V.V. Hamme verzorgden de receptie, tijdens de trekking ^"en^OOO frPr^Ze" 5 klamme. Trekking van de tombola van de centrumzaken.

De Voorpost | 1983 | | pagina 6