Meldert-ftoorde alternatieve energiebronnen aan Driekoningen zongen weer in Dendermonde Mirabrug te Hamme blijft gesloten Meidert en de energiekrisis Amai, amai, het vuur is duur! 8 -14.1.1983 - De Voorpost Met het verleden zaterdagavond door de Scouts «De Hopduveltjes» georganiseerd «Driekoningenfeest» kwam Meidert terug in de stemming van enkele jaren terug: een mwipHng van de festiviteiten op initiatief van de Kulturele Kring met de sfeer van de zo suksesrtyke kwisesbattementenEen avond sprankelend van kreativiteit op ongedwongen wfyze gebracht door een vjjftal groepen. Eigenlijk wel iets van het goede te weinig want het programma was inderdaad eerder naar de korte kant. Afgestapt werd van het klassiek, men sprak ook al eens versleten, driekoningenthema en geopteerd werd voor aansluiten b|j de aktualiteit, de energiekrisis. Op het motto «Vuur is duur, we doen een nieuwe kuur» konden vindingrijke geesten hun verbeelding de vrije loop laten waarbij soms verborgen talenten zorgden voor treffende realisaties met heel wat impakt op het sympathiserend publiek. De Meldertse «Kmvaalnii- ters» boorden een nieuwe energiebron aan. Uitgaande van het principe dat om het even welke energie in deze tijd niet verloren mag gaan doch dient gebruikt, stelde ze de «pissomatio voor waarbij én inherente warmte en beweging omgezet in energie zorgden voor nieuwe warmtebronnen. In een geïmproviseerde «pisso- droom» werd de kracht van urinestralen via schoepenwie- len en een eerder primitief mechanisme omgezet in elek triciteit. Afhankelijk dan van potentie en produktiviteit van de diverse medewerkers, voor de gelegenheid dienstdoende proefkonijnen. Dat op het ein de geluids- en andere grenzen door aktie van subjekten met een onvermoede blaasinhoud werden doorbroken, wat aan leiding gaf tot een kleine ex plosie in de elektriciteitscen trale, moest men er dan maar bijnemen. De tweede groep, Walraevens- Van Langenhove van de Eeckhout- en Domentstraat, demonstreerde eveneens hoe kracht en energie kunnen wor den gepuurd gewoon uit keu kenafval. In kleurrijke taal be leefde men het omzettingspro ces in zijn diverse stadia van keukenafval en huisvuil naar valabele energie waarbij werd gesorteerd, geselekteerd en Melodie: "Een beetje vrede 1. Adam en Ea die stonden in 't zweet want onze aardkloot was toen nog zo heet doch dan kwam d'engel met vlammend zwaard en koude daalde op ons aard. Werk U in 't zweet», sprak Engel Michel «of anders gaat ge bei naar de hel tot Eva zei hij neem dit vijgeblad en hou het maar voor U schat». Maar dan kwam d'hoeille en de schramoeille een stuks ken hout of een schupke slam of w'hielden 't vol met de petrol tot zon en wind er tussenkwam. Amai, amai, het vuur is duur (bis). 2. Ons oude Belgen die kregen het koud maar daarvan waren die niet benauwd een hut, een visnet en een beestenvel dat was voor hen allen reeds wel. Toen kwam de tijd aan van Juul Cesaar en krabden z'hier wel eens in hun haar want 't werd steeds kouder, 't werd echt een plaag men dronk zich dan een stuk in zijn kraag. 3. Maar eeuwen later dan hield men zich warm met af en toe een portie alarm de goedendagbracht warmt' in 't gevecht te Kortrijk werd het pleit beslecht. Asiel Sarbon kwam met antraciet men kon zich warmen bijna voor niet Leuvense stoof of een continu wat werd het toch gezellig nu. 4. Vuurkes met gas maar ook met petrol in alle huizen stond 't er dan mee vol waar eens 't komfoor stond, nu d'open haard 't was alles nu wel veel meer waard. Men kon zich warmen met elektriek dat werd een mode, dat stond heel sjiek en die van Lessen waren in hun sas ze dachten «buiten met het gas». 5. Maar «de chauffage» werd toch best van al ze kwam er dan ook zowat overal modern en maklijk en gans up to date naar keuze van warm naar heet. Maar in de streek van 't Aards Paradijs kenden de oliesjeiks nu wel de prijs draaiden de kraan toe van 't groot olievat en Europa zat dra op zijn gat. 6. Gez 1 JJtifiVv1. v 'uudg jeid» 't wtf^^jm^r^oofteaenvêerindre tijd met een c«dievelkes», «cuisenieëszo van al de ki" en risis woedt nu overal. We i noeten weer naar steenin hout van pool ihgi moderne terug naanud elk t het (rekt zijn plan zo god amaar kan ongè5 hij lukkig wordt men er nh. Z Er is*' va>' nog de wind en er is a, geperste gazettén en briketten «Union», geleerden puren warmte uit de zee ja iedereen leeft weer tevree. Er zijn nog truien en er is nog wol eet veel spinazie steeds uw buikje vol ga vroeger slapen en spaar energie het kan toch ook met een boegie. 'k Vergat iets anders, een alternatief, Atoomkracht, niet ieder zo lief, toch is ze valabel, 'k sta er voor garant, wellicht bezorgt ze ons een wereldbrand. LH Aalst. Ook in Meidert werd er Driekoningen gevierd (gw) Enkele zo aan hun kostume ring te zien mannen van de Kulturele Kring die het extra- koud hadden en dan ook een aantal ingrediënten mee had den om zich tegen de uitwas sen van de energiekrisis te be schermen, gooiden het op de vokale toer. In een eerder lu dieke tekst die u elders in dit blad wel kan terugvinden werd de geschiedenis van de verwarming in de loop der eeu wen uit de doeken gedaan waarbij werd stilgestaan bij de huidige energiekrisis en naast besparing, inlevering van ener gie en benadrukken van dege lijke kledij werd geopteerd voor energie via wind en zon. Dat het publiek geestdriftig meezong van «hoeille en schrammoeille» et tutti quanti werd alleszins een pluspunt dat ook door de jury in aanmer king werd genomen zoals ach teraf bleek. Hulzekens-Parys betreurde dat juist een via geologen, bakte- riologen en wetenschappelijke vorsers perfekt terrein als kweekbode van een nieuwe boomsoort wellicht kapabel de energiekrisis in gunstige zin te beïnvloeden werd uitgekozen voor een nieuwe begraaf plaats. Plaats die eveneens als watersportcentrum goede dienst had kunnen doen. De professor en zijn medewerkers aan botanische en geologische research waren er dan ook aan voor him moeite. Tenslotte kwamen de Scouts «De Hopduveltjes», leiding en begeleiding, aan bod met een bonte groep waarbij de olie sjeik werd begeleid door een schare Europeanen van divers allooi en pluimage. Ook zij brachten het met een song over «onze nieuwe energie bron», in casu natuurlijke mest, exkramenten. Vooraf hadden de Jin's, «Jij en Ik een Noodzaak») met een Dendermonde. De Jonge Kerk werd tweede (v) Driekoningenlied buiten wed strijd gezorgd voor evokatie van het Driekoningenge- beuren De jury, bestaande uit vrouwe lijke en mannelijke leden, Al- bertine Kindermans-Van den Broeck, Maria-Jeanna Ra- baut-Van Belle, Hugo Peeters en parochiecentrumvoorzitter Alfons Roggeman, kreeg de aartsmoeilijke taak quasi on vergelijkbare prestaties met punten te honoreren. Ze bracht dan ook volgend verdikt: 1Scouts «De Hopduveltjes» 2. Kravaalruiters 3. Culturele Kring 4. Eeckhout- en Domentstraat 5. Huizekens-Parijs. Ook hier was echter «meedoe.n belangrijker dan winnen'. Ten slotte deed elke groep het zon der enige pretentie uit eigen plezier en ten bate van het slinkend gemeenschapsleven. LH Het gebeurt niet zo vaak dat januari wordt ingezet met een zacht weertje, haast een te vroeg begonnen lente. Kende men vorig jaar rond de jaarwisseling een zware sneeuwval die maakte dat alles er wit en stil bij lag, dan trok het zwarte asfalt nu een haast droevig lint doorheen de Dendermondse binnenstad. Geen sfeer eigenlek om Kerst- of Driekoningenliederen te gaan zingen, of was het uitgerekend deze winterwarme dag die een flink aantal jongere en oudere zangers naar de Grote Markt had gelokt om er mee te dingen aan de Driekoningenwedstrijd die door de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en Dienst voor Toerisme van de stad Dendermonde tot een traditie is gemaakt. Dendermonde. Dat zijn de winnaars in de tweede reeks. Verdiend overigens (v) Dendermonde. De Scouts zongen wel hoge noten, maar kwamen in de uitslag achteraan (v) Niet minder dan 136 zan gertjes mochten worden in geschreven. Ze vormden samen 15 groepen die op hun beurt weer een plaatsje vonden in een van de twee reeksen: zeven in de kate- gorie A die open stond voor groepen van 3 en 4 personen en acht in de B- reeks waar groepen van meer dan 4 deelnemers in terecht konden. Gehuld in mooie gewaden, ge schminkt en beschilderd, al dan niet zichzelf met mu ziek begeleidend, maar haast allen met een draai ende ster, hebben ze wat een gewone zaterdagna middag in Dendermonde was, gemaakt tot een fees telijk gebeuren, dat flink wat belangstelling weg droeg. De vijftien groepen moes ten vijf juryposten aan doen. Die posten hadden een vaste plaats gekregen: in de zaal van het OCMW rusthuis Aymonshof, op de Gentsesteenweg, aan de kerk van Sint-Gillis Bin nen, aan de Werf, aan het standbeeld van Prudens Van Duyse in de Franz Courtensstraat en op de Grote Markt. Telkens weer moesten de groepen er hun lied brengen. De juryle den, op iedere post be-, staande uit drie personen waarvan een lid was van de VW en de overige twee vertegenwoordigers waren van de plaatselijke handels vereniging, dienden na ie der optreden hun beoorde ling mee te geven. Een zware taak die evenwel met veel deskundigheid en takt werd uitgeoefend. In de eerste reeks, groepen van 3 of 4 -personen, ging de eerste prijs naar de groep «De groene spons» die het inderdaad meer dan goed deed. Zichzelf bege leidend op de gitaar en de blokfluit, bracht deze groep een oud volkslied. Muzikaal uitstekend ge bracht en bovendien nog gezongen door goede haast geschoolde stemmen. Een goede en juiste keuze van de jury dus. Op de tweede plaats eindigde de familie Van Rijsseghem die uit Waasmunster kwam om aan de wedstrijd deel te nemen. Zij moest deze dichtste ereplaats delen met de kinderen van de familie De Backer, die vo rig jaar ook al hoge ogen gooide. Vierde werd de fa milie Sanders en de Vrede brengers, waarbij we leden van de familia Vermeir meenden te mogen herken nen, werd vijfde. Dan volg de de familie De Mol en de rij werd gesloten door de familie Siging, die maar met twee koningen was ko men opdagen, maar toch tot de wedstrijd \yerd toe gelaten. Vermelden we ook dat zowel de Vredebren gers als de familie De Mol tot op vandaag aan alle Driekoningenwedstrijden hebben deelgenomen. In de tweede reeks ging de overwinning naar cje groep Vakantiepret. Zichzelf voorstellende als het rei zend volksteater Fafifour- nik werd een beeld opge hangen van hoe vroeger aan volksvermaak werd ge daan. Een groot bord dien de als dekor en daarop toonde de volkszanger tel kens weer het onderwerp aan dat werd bezongen. Trommel, trompet en an dere instrumenten zorgden voor de begeleiding terwijl de leden van de groep zich voor de gelegenheid had den gestoken in een bijpas sende kledij. Een «tijken» broek, veel te groot en dus opgehouden met ouderwet se bretellen hoorde daar onder meer bij. Maar even zeer de brede rokken, de strooien hoeden en de sj:Hfeve «klakken». De Jonge Kerk eindigde op de tweede plaats. Net zoals vorig jaar hadden zij ook nu weer hun inspiratie ge zocht en gevonden in de Poolse onderdrukking. Een zeer goede groep, die al licht met meer zin voor ori ginaliteit, een ernstig kon- kurrent had kunnen zijn voor Vakantiepret. De groep Rèynout, nog een trouwe gediende, werd der de. Jefi ging met de vierde plaats lopen en Albatros, die wij zelf niet zo slecht vonden, kregen de vijfde plaats. Deze groep had zelfs een echte ezel gevon den en het beest werd om hangen met slingers en an dere kerstversiering. Het weigerde bovendien obsti naat op te treden in een verlichte zaal. Daar moest de groep het alleen maar weten te rooien met een lied dat ook voor de jury een boodschap inhield. «Wij verdienen tien op tien en dan zijn we gewonnen», zo werd er gezongen. De jury besliste er evenwel an ders over en Albatros won niet maar werd vijfde. Mis schien omdat zij onderweg het niet zo keurig namen en zich te pas en te onpas inlieten met het zingen van «weinig stichtende liede ren». Foei in deze tijd van het jaar en dan nog tijdens deze wedstrijd. De Cornellekens hadden koorknapen opgeleid, von den een Lieve-Vrouw op jaren en een Sint-Jozef die heiligheid uitstraalde. Na tuurlijk waren er ook de herders bij en de wijzen uit het Oosten. Maar ze kon den de jury maar matig bekoren. De groep werd zesde. De rij werd gesloten door de Samenwerksters en door de Baden Powell Scouts die naar ons gevoe len toch meer speelsheid en inventiviteit aan de dag moeten kunnen leggen. Misschien doen zij volgend jaar, met een betere voor bereiding en vooral zin voor veel originaliteit een gooi naar de titel. Beloning Niemand ging met lege handen naar huis. Dat wil heel wat zeggen. De VW en de Dienst voor Toeris me trakteerden op choco- melk en koffiekoeken, schonk een peperkoek als toetje en hoopte dat de deelnemers er volgend jaar opnieuw zullen zijn, wan neer deze jaarlijks weerke rende aktiviteit weer wordt uitgeschreven. Dendermonde werd er op een winterse zaterdagna middag weer een stuk le vendiger mee. Wat nog maar eens onderstreept dat het niet steeds de groot scheepse manifestaties zijn die felicitaties verdienen. Voor het Begynhof Bij gelegenheid van deze Driekoningenwedstrijd was er nog ander nieuws te no teren. Er werd een kunst map uitgegeven die ver kocht wordt ten voordele van het Begijnhof van Den dermonde en verschillende afbeeldingen bevat, tuurlijk is er een driekoningentafereel uj genomen, maar daaiTf zijn er ook afbeeldPflp van het schilderacl kerkje van Vlassenbi kla van de Brusselse Poort; erg Mespelare, van 't V^ de de Grote Markt en na! tus lijk van het begijnhof Ze werd gemaakt kunstenaar René Geirt die met de blos wangen van zichzelf dat hij geen groot ku naar is, maar alleen zijn best doet. Wie zit map aanschaft kan zid van vergewissen dat i man meer is dan eer 11 woon tekenaar van dag. De map kan gekocht den in het Alexiusbejl||l hof nr. 43 en kost 150*"» doet er een goed werk Donderdag 6 januari i het Rockoxhuis te de 200.000* bezoeker, vrouw Magda I Merksem, begroet. Ze ij als aandenken een exei van de bibliofiele facsim gave «Vlaanderen in kaarten» ontvangen. Voor de zesde maal seert «Lionsclub Antw ,r v Voorkempen» een we V|U( voor akwarel. De uitgé r pj„ prijzen belopen 60.000 fr; waarvan frank voor de eerste prij glement van de wedst deelnemingsformulieren verkrijgbaar bij Walter lenbos, Thienpondstri 2171 Loenhout 669.64.24). »ert h teren Op 12 februari start het stedi trum voor Natuurbeden^ mingsedukatie met een J imrrlj natuurgids te Halle en '„J* beek; op 5 maart te Ls™ Voor meer inlichtingenW0K men terecht bij het GeJ* Patl voor Natuurbescherminj en katie, Ommeganckstraat 2000 Antwerpen oekc dop tViil atcli I is du: tr deze Jope, Bij het openstellen van de nieuwe Rijksweg 60 en de nieuwe Brug over de Dur- me te Hamme, vroeg men zich af wat er met de oude Durmebrug of beter ge kend als de Mira-brug, zou gebeuren. De oude brug bleef open voor het auto- busverkeer van de lijn Dendermonde-St.-Niklaas en van de lijn Hamme-Ant- werpen, voor de fietsers en de voetgangers. Doch een paar jaar geleden werd de ze brug plots ook ontoe gankelijk voor het nog hierboven vermeld overge bleven verkeer. De oude brug werd opengedraaid en afgesloten, ondanks het protest van het gemeente bestuur van Hamme en verschillende milieugroe pen. Enkel voor de plaatse lijke Yachtklub was dit een goede zaak. Zij kan nu zonder1 problemen met haar bootjes tot op de Schelde varen. In 1982 vroegen de organi- zatoren van de Driedaagse Wuitensmarsen en het ge meentebestuur aan de dienst van de Zeeschelde om de deelnemers aan deze marsen over de oude dur mebrug te laten gaan, om wille van veiligheidsover wegingen. Het was trou wens niet verantwoord dat een 3.000 deelnemers op een vrijdagavond om-, streeks 17 uur bij zeer druk verkeer, de nieuwe brug zouden oversteken. Dit werd echter niet toege staan, zodat de deelnemers van de marsen tweemaal de durmebrug te Waasmun ster dienden te bewan delen. Er is nu onlangs weer een nieuwe faktor bijgekomen. Bij het uitvoeren van gerwerken voor zand l ning uit de Durme, zou pijler verzakt zijn vai Mirabrug, zodat deze meer kan toegedi L worden. h Voor 1983 werden er j v kredieten voorzien it v begroting van de bevoi vi diensten om de brug tel S stellen of eventueel a E breken. gi Het gemeentebestuur b< Hamme zal dit probl P van de Mira-brug op A voet blijven volgen et d> blijven verder werken F, het heropenstellen vat h< oude brug, die nog heel P diensten kan bewijzen,, li) op gebied van de veilig! di voor de fietsers en mt vé rijders, die nu op een K verlichte brug zwakke m gebruikers zijn. zc Hamme. De Mirabrug definitief gesloten voor alle verkeer (vh)

De Voorpost | 1983 | | pagina 8