AN-HYP ZELE BIEDT EEN WAAIER VAN SPAARMOGELIJKHEDEN EN BANKVERRICHTINGEN! 's Morgens Sint-Antonius vieren, 's namiddags zijn varken Nieuw: Jeugdschelpenclub «De Strandgaper - Aalst» Smulpartij van KSA-VKSJ te Denderbelle Kantoorhouders Bob Van der Straeten-Erika De Witte met regiodirekteur Heymans van AN-HYP en provinciaal inspekteur Van Riet. Kantoorhouders Bob Van der Straeten-Erika De Witte. Een aangenaam en mooi interieur voor het nieuwe AN-HYP kantoor te Zele. WIE - WAAR - WANNEER? Kantoordirektle: Bob Van der Straeten - Erlka De Witte Waar? Langemuntstraat 2, 9140 Zele Tel. 052/44.64.38 Wanneer? Van maandag tot vrijdag: van 9 u. tot 12 u. en van 16 u. tot 18 u. Zaterdag van 9 u. tot 12 u. Publiciteitsreportage: B G VAN WINCKEL 27678-QK 12 - 28.1.1983 - De Voorpost De 15* editie van de door de Kerkzangers van Essene hernieuwde viering van St.- Antonius groeide verleden zondag uit tot een evenement van belang. Massale opkomst niet alleen van Essenaren maar ook van VWB-wandel aars uit Affligem, de Gilde van de Reuzen uit Asbeek en belangstellenden en sympatisanten, bedevaarders uit de hele regio. Onder hen staatssekretaris Anne-Marie Neyts-Uyttebroeck en burgemeester Leo Guns. Ook de Essense ex-burgemeester Lod Verdoodt, niettegenstaande een schedeloperatie en zyn handicap, was present by het folkloristisch .feest dat hij hielp evolueren tot het folkloristisch feest op niveau waarop het zich momenteel beweegt. Dat de zon bovendien van de party was kreeg men er bovenop en zowel op het Dorp, in de kerk zelf (ja, ja) bij de verkoop by opbod als in de tent zag men enkel lachende gezichten. De aangebrachte brasero's buiten de tent en de verwarming binnenin werden bijna overbodig. De homilie van pastoor Jansen, volkszangers met de aloude trekzak, warme koffie en niet in het minst kriek en lambiek zorgden voor meer dan voldoende temperatuur. teert de verering van in de 15c reldoorlog II werd die tot-het eeuw. Er was een fundatie, minimum herleid, «de Cantuarie van St.-Anto- Tot de «zangers» in 1968 de nius» en een «Confrérie». Ter gelegenheid van zijn feest dag, 17 januari, werd dan een beeweg gedaan met rondgang rond de kerk, offeren van var kenskoppen, kippen, kledings tukken of geld en een boete. Als tastbaar aandenken van de beeweg kreeg men dan een bedevaartvaantje mee naar huis. St.-Antonius, patroon tegen «vier en brand» St.-Antonius, in Egypte tij dens de derde eeuw levend, verkocht zijn goederen en trok zich terug eerst in een kluis en daarna in volledige afzonde ring. Velen wilden zijn levens wijze volgen en te Zaium stichtte hij in 303 een klooster. Op 105-jarige leeftijd stierf hij in de woestijn en zijn üchaam werd eerst naar Alexandrië en later naar Constantinopel overgebracht. In ons land wordt hij in meer dan 40 kerken aanroepen als patroon van suikerbakkers, ge leibewerkers maar vooral van de beenhouwers. Landlieden aanroepen hem tegen hevige koortsen, het beruchte «St.- Antoniusvuur». Te Essene da- Verval en heropleving Vooruitgang van de weten schap nu «pjeiremiësters» in plaats van heiligen teleur gang van de varkenskweek en algemene afzwakking en apa thie knaagden aan de vereni ging van Antonius en met we- koppen bijeenstaken en er iets wilden aan doen. Men zou te rug aanknopen bij de oude traditie, een plechtige hoogmis met offer, een openbare ver koop van de offergaven. Inspe lend op de trend van teruggang naar de tijd van toen en naar de heropleving van oude folkloristische geplogenheden. Er werden daarenboven ob- jektieven ter motivatie neerge zet: een Antoniusgilde werd opgericht, men zou een beeld van St.-Antonius op het dorps plein plaatsen, de toren en de voorgevel van de parochiekerk laten zandstralen, veldkapel- len restaureren e.d.m. Van jaar tot jaar groeide het feest uit tot het uiteindelijk werd wat we verleden zondag moch ten mee beleven. De festiviteiten Op maandag 17 januari, feest van Sint-Antonius, was er als aanvang van de viering een gezongen H. Mis met offer gang waar nogal wat volk was. Evenzo op zaterdag, de voora vond met 's avonds in de ver warmde tent diavertoning van vroegere vieringen. Verleden zondag werd de hoogmis dan het centrale punt en de kerk liep dan ook meer dan vol. «Ik heb vandaag te véél volk», schertste pastoor Jansen. «Spijtig is dat niet al tijd zo». Vóór de mis hadden de As- beekse «Reuzen» Manse, Kal le en zoon Susken, twee jaar terug bij het 50-jarig bestaan van de parochie Asbeek door «Pastoor Munte» gedooopt, op de tonen van straatzanger Ca- voo reeds gedanst en waren talrijke Essenaren, partikulie- ren en afgevaardigden van ver enigingen, reeds opgekomen met allerlei offergaven: var kenskoppen, eenden, kippen, ganzen, geiten, reuze boere- of kramikebroden, paternosters, pensen en worsten, rijstpap al dan niet in emmers, vlaai In de mis, met het Liedekerkse «Gaudeaumuszangkoor» dat naast Gregroriaanse gezangen ook polyfonisch werk o.l.v. Etienne De Reuse ten gehore bracht hield pastoor Jansen op de hem eigen volkse, gemoe delijke, vaak humoristische wijze een merkwaardige homi lie waarbij gelach van de aan wezigen zich al eens vermeng de met hanengekraai of big- gengeknor. Hij bezong St.-Antonius als een volksheilige, de patroon niet alleen tegen «het vuur» doch ook tegen vergeten en verloren voorwerpen. Niet al leen de trend van folkloristi sche vieringen drijft de talrijke opgekomenen naar Essene, St.-Antonius wil hen boven dien de weg wijzen naar vriendschap, eendracht, meer menselijkheid. Niet alleen in tijd van nood moet Antonius worden aangeroepen, zijn voorbeeld dient ook in andere tijden gevolgd. Publieke verkoop Nadat ziel van het gebeuren Rik De Bolle lezing had gege ven van het aloud perkament van Beda Regaus die «aen alle luyden cont doet dat Esschene verkenskoppen en ander of- ferghaevene te goede mag maeken» kwamen dan verko pers Sus De Backer en Mark De Bisschop op het podium en gingen de diverse offergaven, vaak aan fabelachtige prijzen een kramiek voor 1250 van de hand. Opbieden tot en mét. Men zou er immers in de veldkapelle aktie deze keer «Pake's kapel» mee restaure ren. En is er overschot, er is nog geldnood genoeg. De paro chiezaal die reeds jaren staat te verkommeren werd onteigend en men is dus aan nieuwbouw toe. Een som van 8 miljoen is reeds ter beschikking en ge meente en kerkfabriek hebben bouwrijpe grond in 't centrum ter beschikking. Pastoor Jan sen heeft dus werk op de plank en kan bijkomende sommen best gebruiken. Ondertussen liep de tapkraan ook voortdurend in de tent en daarna trokken ruini 250 inge schrevenen naar zaal «De Montil» waar ze zich aan een landelijk maal met o.m. erw tensoep met korstjes en var kensgebraad te goed deden waarna «Hand aan Hand» uit Groot-Bijgaarden zorgde voor verdere feeststemming. LH «Schelpen verzamelen is een boeiende en leerzame hobby, bovendien is het een doorlopende konfrontatie met de meest kleuren- en vormen rijks te verwezenlijkingen uit de fauna van de zee. Sedert het begin van ons ontstaan is de mens geboeid door de fragiele schoonheid van schelpen. Langs de kust en op het strand vindt men bijna altijd mensen, groot en klein, die schelpen verzamelen. Velen maken geen onderscheid tussen mossels, horentjes en slakken en noemen alles schelpen. Dat doet de «echte» schelpenverzamelaar wei.» Aan het woord is Jurgen plan zelf een schelpenclub 12 en 18 jaar. De club zou Tack, stichter van de jong- op te richten voor de jeugd, van start gaan met bijzon- ste hobbyclub van Aalst: voor meisjes en jongens dere aandacht voor de «Jeugdschelpenclub De van 12 tot 18 jaar. «schelpen» die aan onze Strandgaper». De administratieve pro- Noordzeekust te vinden Toen deze 15-jarige Aalste- bleempjes om een club uit zijn. naar op een avond in okto- de grond te stampen nam Determineren, besprekin- ber laatstleden thuis kwam hij er graag bij. gen, ruilbeurs enz. Wij was hij heel en al ontgoo- Aan de leraren en lerares- cheld. Hij had een vergade- sen biologie van alle Aal- ring bijgewoond van een sterse scholen werd vol- reeds gevestigde schel- gend schrijven gericht: penclub. Voor de jeugd «Mevrouw, Mijnheer, scheen bij deze grote men- Het ligt in de bedoeling uw leerlingen kenbaar te senvereniging geen plaats, begin januari 1983 te Aalst maken»... Zijn aanwezigheid werd op een «jeugdschelpenclub» Aan de persmedewerkers genoemde bijeenkomst op te richten. Deze hobby- van Groot-Aalst werd het zelfs niet opgemerkt. Nog en vrijetijdsclub staat open initiatief medegedeeld met dezelfde avond rijpte het voor alle jongeren tussen het verzoek er de nodige hadden gedacht, op U lera ressen en leraars biologie een beroep te mogen doen om ons initiatief tijdens een korte lesonderbreking aan ruchtbaarheid aan te ge ven. Wat dan ook ge beurde. De reakties lieten niet op zich wachten. Toch moet het Jurgen van het hart dat hij meer had verwacht van zijn schrijven aan de schoolinstellingen. Bij zijn weten werd maar in één school gevolg gegeven aan zijn oproep. Van leraars biologie had hij meer me dewerking verwacht. Samen met Kristof Rom- baut werd toch van start gegaan op zaterdag 8 ja nuari 1983. Het was op de ze samenkomst in koffie huis «Snoepje», Pontstraat 29, Aalst dat de nieuwe club de naam van «De Strandgaper» kreeg. Het idee kwam van Kristof. Vanwaar nu deze naam? Eigenlijk heel eenvoudig. De «arenomya arenaria» of ook nog «mya arenaria» is de latijnse benaming van de «strandgaper». Een gro te stevige schelp met een gelijkmatige afgeronde voorrand en een spits toe lopend enigszins uitgerekte achterkant. De standgaper leeft ingegraven in zand en slib en kan 12 cm lang wor den. De dieren zijn eetbaar en worden bij eb op ver schillende stranden van de Oostzee en de Noordzee uitgegraven. Op de volgende vergade ring, zaterdag 15 januari telde de club reeds een vijf tiental leden. Er werd be sloten om de veertien da gen bij een te komen. Vol gende aktiviteiten werden reeds gepland: zaterdag 29 januari: de Noordkust van Bretagne (met tips voor be ginners); 12 februari: be- ginproblemen. schoonma ken en indeling; zaterdag 26 februari: voordracht «schelpen van de Indische Oceaan en van de Filipij- nen». Op latere datum wordt reeds een uitstap op zoek naar fosiele schelpen in de omgeving van Aalst voor zien. De club beschikt ook over een kleine bibliotheek met een dertigtal naslagwerken over schelpen over de hele wereld. Wij zouden schrijven: jon geren. waarop wachten jul lie nog. Laat U verleiden, zwerf via De Strandgaper mee langs de droomkusten, waar wellicht uw mooiste hobby geboren wordt. Wie meer inlichtingen wenst kan terecht bij Jur gen Tack, Pontstraat 27. Aalst of bij Kristof Rom- baut. Schoolstraat 20. Aalst. Het kan ook telefo nisch op het nummer 053- 21.14.97. Zij houden zich graag ter beschikking. D.B. Vorige zaterdag had KSA- VKSJ een lekkere smulpartij georganizeerd in het Gilden huis te Denderbelle. De be doeling was financiën in te za melen om de verfraaiing en de uitrusting van de Prefab-cara van waarvoor de gemeente Lebbeke in aankoop 500.000 fr. voorzien heeft te bekosti gen. Bepaalde aanpassings- werken zouden deze zomer door de jongeren van de jeugdbeweging zelf, met hun ouders en eventueel werklie den van de gemeente, gedaan worden. De KSA en VKSJ zouden dan de aankoop van opbergkasten. tafels en stoelen bekostigen (eventueel in ok- kasie). Daarom pogen ze financiële hulpbronnen aan te boren, zoals met dit etentje. Tussen haakjes: de worsten en de ge haktballetjes waren heerlijk. Bovendien werden de gehakt balletjes door de jeugd zelf klaargemaakt en alles door de leden van de jeugdbeweg zelf gebakken en opgediet Echt goed. Een volgende ging om financiële hulp te I komen is een TD ter geleg heid van Belle Sinksen i Gildenhuis, en een autowas mei, Voorlopig bergt de jeugd!) jweging haar materiaal op een privé-persoon, maar dat de oplossing niet. De oploss is een lokaal waar de jet blijvend haar spullen kan bergen. KSA en VKSJ pla nen dus ook de oprichting 1 een bouwkomitee om 2 mogelijk te kunnen beginn We wensen hen sukses! (i Het Bestuur Postchecks vertrouwen méi dan waard deiLi uw WAAIER VAN MOGELIJKHEDEN In het hartje van de Zeelse winkelstraten, op de hoek van de Langemunt- en Ce- sar Meeusstraat plantte de Antwerpse Hypotheekkas AN-HYP een nieuw kantoor in. De hoofdbe kommernis is haar trouw kliënteel zoveel mogelijk te dienen en anderzijds staat het ter beschikking van elk een die op haar uitgebreid dienstenpakket beroep wil doen. De leiding van het nieuwe AN-HYP kantoor is in han den van iemand die borg staat voor een perfekte service. Kantoorhouder Bob Van der Straeten deed zijn studies in de branche van het bankwezen en kan bogen op een jarenlange ervaring in de financiële wereld. Hij is de juiste man op de goede plaats, die niet alleen in zijn beroeps leven een stevige reputatie geniet, maar anderzijds in het plaatselijk verenigings leven reeds zijn strepen verdiende. In de kaatswe- reld is hij bijzonder aktief. Hij kaatste in de nationale kompetitie bij S.K. Hamme en is nu nog altijd van de partij in de Zeelse Kaats- kompetitie. Sportief in hart en nieren, want ook bij het intens beoefende minivoet bal spreekt hij als voorzitter van de nationale bekerhou der Pimpernel Zele zijn woordje mee. Die levenservaring helpt hem om in zijn beroepsle ven de geldzaken van mens tot mens op een dis crete, maar perfekte ma nier tot stand te brengen. AN-HYP, is een private spaarkas, via dewelke alle Buitenaanzicht van het nieuwe AN-HYP kantoor te Zele. bankverrichtingen kunneji gebeuren: - Stortingen op alle ma nieren; - Spaarboekjes, waarop alle verrichtingen gratis gebeuren; - Girorekeningen AN- HYP, waarop alle in komsten en betalingen kunnen verwerkt wor den; - Hypothecaire leningen; - Persoonlijke leningen; - Financieringen; - Handelskredieten (kaskrediet, investe ringskrediet, voorschot ten op fakturen, financie ringen van openbare werken, borgstelling) - Gratis inschrijving op staatsleningen; - Open bewaargeving van alle effekten; - Vreemde munten; - Verhuring van koffers (kantoren); - Immobiliënservice «ver gelijkingspunten»; - Kasbons De families Van der Straeten-De Witte toasten met Burgemeester Jozef De Bruyne op het succes van het nieuwe AN-HYP kantoor.

De Voorpost | 1983 | | pagina 12