Irieduizend Waaslanders lebben lees- en schrijfmoeilijkheden laloe I nu Je Sjoe-Sjoe van heel Aalst! tilt Header itirni Gala van turnklub en trommelkorps Morgenrood Dendermonde: bron van vreugde 19.995 F PHILIPS D0KAB0EK GRATIS FOTO ROLAND Opvolger voor Jempi na daverende Prins Karnavalverkiezing Clement De Vos overleden I hbetiseringsprojekt heeft en huis in t-Niklase Walburgstraat van elke da i za Voor d le li leemte PCS 2000 ELEKTRONISCHE KLEURVER6R0TER Multiformaat 110 tot 6x6 optisch systeem met diffusorbox met negatief/positief schakelaar, voor automatisch omkeren van de kleurcorrectiefunctie Norm. verkoopprijs: 25.450 F SUPERPROMOTIE: FOTO-CINE-VIDEO Prins Albertstraal. m KOOPCENTRUM WAASLAND ST.-NIKLAAS zyn drieën bleven ze vorige zaterdag nog in strijd voor de opvolging van Jempi I, «een joviale prins die met zyn mende glimlach en persoonlijke stijl een jaar lang Aalst waardig heeft vertegenwoordigd». Zo typeerde tkomiteevoorzitter Frans Wauters de scheidende prins op treffende wijze. Zijn opvolger krijgt de lastige opdracht t minstens even goed te doen als de sympatieke Jean-Pierre Timmermans, waarvan niemand nog zou durven zeggen it hij geen geboren Aalstenaar is. De 31' karnavalprins van Aalst zal echter wél een rasechte ajuin zijn, want zowel Berghman als Erik De Saeger en André Marcoen zijn inboorlingen van de keizerlijke stede. De vierde kandidaat q gn-Piii - - - Aalst. Blakend van zelfvertrouwen: Andre Morenen werd Prins Baloe I (ad) Pierre De Neef ook al een Aalstenaar verzaakte in laatste instantie noodgedwongen aan zijn kandidatuur (gens het plotse overlijden van zijn grootmoeder de nacht vóór de verkiezing. ibliek en jury hebben nu de keuze tussen Roger I, Rickie I en Baloe I. Wie wordt het? Wie van de drie vraagt men ch af, net als vorig jaar... De oudste inwoner van België is maandag rond 11 u. overleden. Hij was reeds lnt« enkele dagen 2iek. Zijn 'benen' wilden niet meer mee. Alhoewel hij tot vorige n< week nog zelf op zijn netjes onderhouden leuvense stoof paste, kon hij dat nu vi niet meer Clement werd geboren op 18 februari 1874 te Lebbeke, op de hoek van de Lange Minnestraat en de Brusselsesteenweg. Daar sleet hij ook zijn leven. Hij verdiende zijn brood als landbouwer. Pas op 85-jarige leeftijd ging hij met pensioen. Heel zijn leven vrijgezel, was hij een onverbeterlijke optimist. Toen ik f st voor een paar weken in de gelegenheid was hem te bezoeken net voor het 'slapen gaan', was ik verrast door zijn persoonlijkheid Alhoewel hij bijna niet zag, maar inni wel goed hoorde, kloeg hij geen moment over: 'Ik heb pijn hier, of dat gaat niet'. Ik moest hem echt bewonderen. Vorig jaar kreeg hij het bezoek van koning Boudewijn, Het was de vervulling van een levenswens voor Clement en een echte hoogdag in de annalen van Lebbeke. Hij zong toen uit volle borst voor de koning 'Mijn Vlaanderen heb ik hartelijk lief. Hij beloofde toen er nog een jaartje bij te zullen doen, maar het is hem niet gegund geworden. Vroeger zong Clement als hoogzaalzanger en was hij lid van de Lebbeekse harmonie Sinte-Cecilia. Hij leefde bijna 109 jaar in het huis waar ook gestorven is. De familie Vermeir heeft hem de laatste jaren flink geholpen. Met name Roger en Cecile Vermeir uit de Korte Minnestraat losten elkaar af voor de kuis, de kook en een regelmatig bezoekje. Ze hebben dit graag gedaan samen met de zorg die ze nu nog hebben voor hun ouders. Clement dronk elke dag nog zijn glaasje wijn. Voor de familie en voor heel Lebbeke zal het heengaan van Clement toch een Clement is misschien een van de laatste voorbeelden van een iter mens. die tevreden is met wat hij heeft en trouw de voor hem uitgestippelde weg vol optimisme gevolgd heeft. (Ivg) Vollen bak Zaterdagavond om halfacht waren de Keizershallen nog niet eens voor de helft gevuld, anderhalf uur later heerste in de stampvolle ruimte al een dolle karnavalsfeer. Ruim tweeduizend karnavalisten Waarom die roddel? voerde met de redaktie var Karnavalkeizer Kamiel Ser- een plaatselijk weekblad er geant kondigt een potpourri dat vooral kwetsend was vooi aan van de F.S. Band onder de Sjiepeerekes en dus betei Jeiding van Mare De Cock, als niet gepubliceerd had kunnen inzet van de avond. Deze uit- worden, stekende formatie bracht er Karnaval is toch vriendschap? moeiteloos de schwung in. Ambiance doch het geluidsvolume dal via De dne t[ij hun opdrachI de versterkers in de zaal wordt die de„rwtoder De Trover geslingerd is een konslante „nder gesloten omslag vior kwelling voor de trommelvhe- he„ pet)0 heeft e» dooI zen. Een gesprek met je naaste Kalmei wórdt voorgelezen, buurman is alleen mogelijk als Baloe wordt verzocht de Den- ij zijn oor tegen je mond te dermondse karnavalstoet te luisteren legt. Rustpunten zijn gaan bekijken en nadien een de aankondigingen van Ka miel, maar dan is je aandacht natuurlijk gespitst op wat de verkeerden in uitgelaten stem- *0"(cre"d<!,r 10 zcB«elI hce" ming: Vastelauved is immers Nada' h,J de J"™ onder voor- in zicht en ze zijn gekomen om de prins te verkiezen die dan drie dagen en drie nachten de scepter zal zwaaien over Aalst. Of er op dat ogenblik al een burgemeester zal zijn om de macht aan de nieuwe Prins Karnaval over te dragen, is vier maand na de verkiezingen nog steeds niet duidelijk. Maar speech af te steken op het stadhuis van de kopvleesfret- ters. Rickie wordt naar het karna- valmuseum van Binche ge stuurd en moet achteraf een zitterschap van Adolf Van den 31UU1U C11 U1UCI auHcrai e c gekend "Is Dolf beschrijving geven van wat oit de Schoeinen Bottien zoa| aan aan het publiek heeft voorge steld komen de kandidaten aan de beurt. Aalsterse beziens waardigheden te kijk staat. Roger tenslotte wordt door het feestkomitee verzocht de Aal- Eerst André Marcoen. lid van sterse karnavalgroepen toe te De Destereers en algemeen spreken na de prijsuitreiking, bekend als Baloe. Hij wordt Terwijl de drie zich terugtrek- fel toegejuicht, maar Erik De ken loopt de zaal nokvol en daarom niet getreurd, zeggen Saeger. die zich in deze cam- voeren de Aalsterse Gilles hun de Aalstenaars. «vollen bak» voor de prinsverkiezing is een gunstig voorteken voor een ge slaagde karnaval! Bestuur of geen bestuur, krisis of geen krisis. Olsjt zal op 13 februari en de twee daaropvolgende da gen ongebreideld de zotste streken uithalen. panje onder de naam Rickie voorstelt, krijgt een storm van bijvalsbetuigingen. Voor Roger Berghman. die zich als Roger I presenteert is er heel wat minder bijval en hier en daar zelfs gejouw. Dit laatste is het gevolg van een roddelgesprekje dat Roger klassieke dansen uit. Na de bezemdans komen de kandida ten hun verplichte opdracht uitvoeren Ze doen het alle drie nogal vlot. doch wat ze te vertellen hebben is met bijster origineel. Lees door blz. 2 Aalst. Jempi is nu eks-prins, Baloe I is karnavalprins 1983 van Aalst (ad) hbetisme lijkt in 1983 wel een anachronisme, het is dat zeker niet. Naar schatting 200.000 :rpl ingen ondervinden belangrijke moeilijkheden c et lezen en schrijven en voelen zich daardoor derd in hun maatschappelijke leven. Voor het land geeft men een cijfer op van meer dan he Het zijn mensen wier eerste schooljaren ivielen met de eerste oorlogsjaren, die omwille ien chronische ziekte géén of onregelmatig wijs hebben gevolgd, mensen die vanuit hun r te. sociale milieu niet de aansluiting met het wijs vonden en daartoe ook niet gemotiveerd fn. n hen bestaat in Sint-Niklaas nu al twee jaar het etizeringsprojekt Waasland. Sinds kort be ten de begeleiders van hei projekt over een eigen huis in de Walburgstraat 71 in Sint-Niklaas. Het is geen schooltje, maar een ontmoetingscentrum waar mensen met een gelijksoortige problematidk elkaar kunnen vinden. In groepjes van vijf tot zes deelnemers werken zij onder leiding van twee bege leiders wekelijks twee avonduurtjes aan hun lees- en schrijfmoeilijkiieden. De aanpak is open, niet- schools en stern individueel. Alfabetisering betekent namelijk nog wat méér dan het aanleren van twee technische vaardigheden, vindt men in de Walburg straat. Er zijn nog de nieuwe ervaringen, de achter gronden, er is de vaak erg bepalende onderliggende problematiek. Die mag, graag zelfs, ook aan bod komen. Het projekt telt nu acht groepen en zag zich bg gebrek aan meer medewerkers zelfs genoodzaakt een wachtlijst aan te leggen. De eerste 'afgestudeer den' zijn de deur uit; zij maakten voor. zichzelf uit dat ze voldoende bekwaam waren om zich uit de slag te slaan of zelfstandig één of andere herscholings kursus te beginnen. «Mensen die geen moeilijk- zich nauwelijks voorstellen heden ondervinden bij het wat het betekent om ana! lezen en schrijven, kunnen fabeet te zijn meent pro- jektwerker Jef Van Pouc- ke. Nagenoeg alles heeft inderdaad met lezen en schrijven te zien: gebruiks- aanwijzigingen, een onge vallenformulier. dienstre gelingen, wegwijzers en op schriften, verpakkingen, kranten, teevee, sollicitatie ook. De dagelijkse frustra ties van de analfabeet lig gen dus voor de hand. Komt daar nog bij dat anal fabetisme nog altijd in het taboehoekje zit. Van ie mand die in deze tijd niet kan lezen of schrijven, wordt algemeen aangeno men dat hij dom is. dat het allemaal zijn eigen schuld is. Zelden neemt men in overweging dat de oorza ken wel eens elders, b.v. in het onderwijssysteem zou den kunnen liggen. Lees door blz. 4 Een warm applaus was de be loning. De ritmische reeksjes: Er wordt gewerkt aan koi*li- tie, lenigheid en houdingsbesef via zweedse gymnastiek. Er wordt met overleg gewerkt: een stapsgewijze toename van de moeilijkheidsgraad met de leeftijd. De kleine ruimte werd maximaal benut: in diepte, hoogte en laagte, soms op ori ginele wijze (bal- en lintoefe ning). «Limelight»: speelsheid door het werken in twee groepen en een gevoelig navolgen van de muziek, doch teniet gedaan naar het eind van het num mertje toe door een te vaak herhalen van eenzelfde armbe weging. Door vrij vlugge varia tie in verplaatsing lag de moei lijkheidsgraad vrij hoog. Het reeksje gaf een gevoel van vrijheid, wijdsheid. Een trainingsbroek verhult nog Een nokvolle zaal en meisjes. de leeftijd varië rend van 6 tot 64 jaar turnden ritmische reeksen. Alex Pensaert. trommelkorps- leider, verborg zijn plezier niet. Hier brak men met tradi ties die hun nut niet bewezen hebben. Harmonie: Het keurgroepje van zesjari gen. met zorg begeleid door L. Vermachelen en P Van Haut, bewees dat training en volhar ding resultaten geven. Uit uit gestrekte, wijdse bewegingen ontstond schoonheid, zuiver heid. «Ho» schrok een buur na 4 opeenvolgende fliks rug. Van verbazing klapte een mond open. Het applaus ontlokte hen een verlegen lachje. Fascinatie: Voelende gedachten creëerden de grondreeks «ik hou van turnen». Spelenderwijs getoonde kunde van niveau, originele vond- een uitgave van UITGEVERIJ OE CUYPER Oude Vast 34 #330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek. KB 442-8601481-36 i voor toe nummer 30 F «b. 1.350 F 6 maand 700 F 3maand 360 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER De mens: «Het bgzondere van de oudjapanse sport ligt in het feit dal in de verhouding mens- prestatie het accent op de mens valt en niet op de prestatie. Niet de prestatie als een meetbare grootheid bepaalt rang en waarde van wie haar volbrengt, maar het is de mens zelf die door zgn algehele instelling en houding, aan de prestatie haar rang en waarde verleent.» (Von Dürckheim - Sportprestaties en innerlijke groei). Het gala van het socialistisch Morgenrood voldeed aan deze filosofie, die westerse sportlui zo vaak negeren en de waarde van het prestatie-leveren teniet doen. Hier was de mens op zijn plaats: van kleuter tot gepensioneerde, dikke en dunne mannen en vrouwen, jongens en meisjes. Eikeens prestatieniveau werd aanvaard: de sfeer van het feest: pure ernst, gewgde ernst bij de uitvoering. De toekomst Indien deze jeugdigen de in zet. de oprechtheid en de een voud van deze avond behou den ziet de toekomst er rooskleurig uit. Zij zullen im mers de maatschappij van morgen leiden en besturen, zij zullen de verantwoordelijke taken vervullen. Indien er nog een morgen is. Voorzitter Patrick De Landts- heer verwelkomde het publiek en betreurde het voorbije jaar met heel wat ongeluk: «twee sterfgevallen». Ook de ziekte van Rita Leybaert. jazz-dans- lerares. was een tegenslag: de ze sporttak zou dit jaar niet aan bod komen. trampolmcshow van de jon- Het programma omvatte 17 gens ontlokte bij een 2-jange nummertjes: ritmische reeks- "Mama ik wil ook springen», jes en matoefeningen. Het ge heel aan elkaar geregen door bondige, achtergrondinforma- tiegevende bindteksten van Marijke Vermeir Het trommelkorps: De volwassenen maakten in druk door de kracht die uitging van hun nummer: teamwerk. De beginnelingen, kinderen, gaven het inzicht mee dat rit me houden intense koncentra- tie vraagt en moeilijk lang vol te houden is. De kleutertjes toverden een glimlach op vele gezichten: de niet de spier: De eerste lange matoefening was een afwisseling van salto's, flik voor en rug. rondats en handenstand... vertoon van kracht, weerstand, veerkracht en zelfbeheersing. Een koprol- salto ontlokte het publiek een «Ooo». de 3-mansuitvoering van salto een spontaan ap plaus. Andermans kunde deed genieten. Schoolvoorbeeld van emancipatie: Mannen en vrouwen, jongens sten. sterk ruimtebesef ver geten ademen, fascinatie. De schepper: Marc Van Haut. Lachtranen en wangen: «De werkploeg zijn de noeste werkers achter de schermen, zij doen de zaken draaien. Hun taak bestaat uit het ver plaatsen van het materiaal bij thuiswedstrijden en op ver plaatsing. Elk jaar brengen zij een eigen nummertje, dat voor elkeen een verrassing is» lichtte erevoorzitter Frans Vermeir Lees door blz. 4

De Voorpost | 1983 | | pagina 1