STADSBERICHTEN Data uitreiken rijwielplaten 1983 Tijdelijke betrekking van viswachter Archiefberichten STEDELIJKE OPENBARE BIBLIOTHEEK Kandidaat- Brandweermannen den derm°^° DENDERMONDE ieuwe regeling voor de langifte van particuliere lachtingen OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN DENDERMONDE Medische zondagsdienst SOCIO-CULTURELE INFO-KALENDER De Voorpost - 28.1.1983 - 21 2* jaargang - nr. 4 Dienst Secretariaat - A. De Decker DMdanlag 3 februari Van 9 tot 11 en van 13.30 tot 15 uur in het gemeentehuis van St.-Gillis-Dendermonde Dinsdag 8 februari Van 9 tot 11 en van 13.30 tot 15 uur in het gemeentehuis van Baasrode. Dandardag 10 februari Van 9 tot 11 en van 13.30 tot 15 uur in het gemeentehuis van Oudegem. Dinsdag 15 febniari Van 9 tot 11 en van 13.30 tot 15 uur in het gemeentehuis van Grembergen. Donderdag 17 februari Van 13.30 tot 14.30 uur in het gemeentehuis van Mespelare. Dinsdag 22 februari Van 9 tot 11 en van 13.30 tot 15 uur in het gemeentehuis van Appels. Donderdag 24 februari Van 13.30 tot 14.30 in het gemeentehuis van Schoonaarde. Op dinsdagen 8, 15 en 22 en donderdagen 3 en 10 februari zullen de kantoren te Dendermonde gesloten zijn. 3. Artikel 6 van het koninklijk besluit van 9 maart i, gewijzigd bij koninklijk besluit van 19 augustus I960, wordt vervangen door de volgende bepaling ■Art. 6. Wanneer het de slachting betreft van een dier waarvan het vlees bestemd is voor de uitsluitende ,5 «hoeften van de eigenaar en zijn huisgezin, hierna Sarticuliere slachting genoemd, moet de aangifte ten NU minste twee volle dagen de slachting voorafgaan, ongeacht of de slachting ten huize dan wel In een w slachthuis gebeurt. De aangifte van een particuliere slachting moet persoon lij jk gedaan worden door de eigenaar van het dier in de pemeente waar hij woonachtig is. De aangever is ertoe ehouden zijn Identiteitskaart voor te leggen. >e gemeenteambtenaar schrijft de aangifte van de «rticuliere slachting onmiddellijk in in het daartoe be- Btemde register en overhandigt aan de aangever een tanglftebewljs. n geval van slachting In een slachthuis dient het anglftebewljs het dier te vergezellen tijdens het rarvoer naar het slachthuis. Het slachthuis houdt Mn afzonderlijk register bij van de als particuliere ilachtlng binnengekomen dieren, iet aanglftebewljs dient, naargelang van de plaats ran de slachting, hetzij ten huize van de particulier, ietzij In het slachthuis bewaard te blijven tot op het linde van het jaar volgend op dat van de slachting. )e aangifte der slachting moet gebeuren op het stad- tuis, dienst ontvangerij, of in de gemeentehuizen der verschillende deelgemeenten, leveringsrecht: 35 fr. Het stadsbestuur wenst, met ingang van 1 maart 1983, over te gaan tot het aanstellen van een tijdelijk viswachter aan de Brusselse Forten. Prestaties: 1.094 u./jaar (=±3 u./dag) eventueel te verdelen onder 2 kandidaten. Taakomschrijving: verkoop van jaar- en dagvergunningen en ver gunningen voor de poer. controle op het vergunningsrecht, regelmatig nazicht van de staat van de vijver en de omgeving, controle op de vissterfte, uitvaardi gen van beperkt visverbod op de paaiplaatsen. voorbehouden van zitplaatsen bij viswed strijden. bij overtreding, opstellen van de P.V.'s Woonplaats: Bij voorkeur wonen in de nabije omgeving van de Brusselse Forten. Inlichtingen: Alle geïnteresseerden kunnen verde re inlichtingen bekomen ten Stadhuize, Perso neelsdienst (tel. 21.28.44 - post 902). Voor de diensten van het Stedelijk Ziekenhuis zijn te begeven: 1 betrekking van internist-nefroloog p.t. 1 betrekking van apotheker-bioloog f.t. De kandidaatstellingen met nodige bewijs stukken moeten onder aangetekende omslag ingezonden worden vóór 1 maart 1983 gericht aan het Openbaar Centrum voor Maatchappe- lijk Welzijn, Sas n.g. te 9330 Dendermonde. Inlichtingen zijn te bekomen op het Secreta riaat van het O.C.M.W., Sas n.g. te Dender monde, alle werkdagen van 10 u. tot 11 u. (7) Hagel, wind, sneeuw, overstromingen en andere ongelukken Ook van allerlei slechte weersomstandigheden (in de volksmond omschreven als «geen weer») kre gen onze voorouders hun deel. Als de hagel van de partij was, mochten de boeren het ergste vrezen, vooral in de maanden mei, juni en juli. Op 17 mei 1711 vielen er in de omgeving hagelstenen «de welcke totalyck gheruineert heb ben alle het kooren, daveren ende (op) sommighe plaetsen vlas, terwe ende andersints». Ook in 1727 werden de «principale vruchten van vlas, kooren en kemp» verpletterd door een «schroomelycke haghelvlaghe». Niet alleen de boeren, doch ook de stedelingen leden hierdoor schade aan de daken en de «glasen vensters». Gezien het gewicht en de grootte van de hagelste nen, mag ons dit zeker niet verwonderen. Op 30 juni 1616 waren er «haghelsteenen ghevallen die ene vuyst groot waren, ende sommighe waeren ghelyck een broodt van eenen halven stuyver». In 1711 vielen er «van een pondt en half swaer». Ook de wind kon grote schade aanrichten. Zo was er op 28 november 1712, door een «groot windigh onweder», een schip «omghestort, daerinne ver dronken syn omtrent de 40 zielen». Door een windhoos kon de schade soms grote afmetingen aannemen. Zo werden er op 24 juli 1791door een «turbe», meer dan «20 huysen ende schueren tot den grant toe omverre geworpen». Op 9 november 1800 rukte een wervelwind de toren van de Augus tijnenkerk en veroorzaakte veel schade aan daken, pannen, schouwen en gevels. Dit alles ging meest al gepaard met «donder ende blixum»! Regen, gecombineerd met een harde wind, had dikwijls een springvloed tot gevolg, met de daaraan verbonden overstromingen. Bij dergelijke omstan digheden «klipte men allarm om de inwoonders te vergaderen», want het voorkomen of het herstellen van dijkbreuken moest gezamenlijk aangepakt wor den. Vooral de Zeelse en Grembergse dijken werden geregeld door het wassende Scheldewater doorbroken, zodat «sommighe menschen, die in de leeghte woonden, hun huysen moesten abbandon- neren ende met hunne koyen, peirden ende andere beesten, naer de hoochte vluchten». In de talrijke Dendermondse grachten stond het water geregeld zo hoog «dat men lancxt alle straeten wel met schepen soude hebbe connen varen». Ook het typische winterweer was meermaals bron van allerlei ellende. Sommige winters waren uiterst streng, zodat het soms gedurende maanden kon vriezen, af en toe onderbroken door enkele korte dooiperiodes. In 1709 en 1715 vroor het zo hard dat «de Schelde is toeghevrosen» en dat ze «tot voor Antwerpen bereden conde worden met wae- ghens». Behalve voor de werkloze schippers, wa- ren de dichtgevroren rivieren en grachten ook vaak een bron van genot, doordat dan «alle rivieren wierden beloopen met schaetsen ende anders- sints». Dagelijks zag men dan «volkeren lanx den Dender met de schorsen naer Aelst en naer onze stad ryden». Op 5 januari 1709 lag de sneeuw «door den grooten ende excessiven blaesenden windt op sommighe plaetse soo dick... dat gantsche grachten vol laeghen». In de slecht verwarmde huizen en gevangenissen en ook langs de wegen vroren er toen vele mensen dood, Tijdens sommige harde winters (zoals in 1715) werden er soms mensen verslonden «van de wolven die dul liepen van de hongher». Dat dit laatste aspekt van de mooie, echte winters tot het verleden behoort, zal wel niemand betreuren. 'Het «schip van triumphe» van de Dendermondse Ommegang Het Gentse Bijlokemuseum bezit een prachtig mo del van een oorlogsschip, dat in de 18de eeuw werd aangekocht door het ambacht van de Vrije Schip pers. Dit gebeurde ter gelegenheid van de feesten die in juni 1767 georganiseerd werden, bij de viering van de 700"' verjaardag van de heiligverkla ring van de H.-Macarius. Het hoogtepunt van de feestelijkheden was de «Ommeganck» op 124 en 30 juni. Niet minder dan 46 wagens en 17 triomfbo gen werden hiervoor ingeschakeld. De wagen van het Schippersambacht was versierd met een prach tig schip als symbool van hun ambacht. Het was een oorlogsschip met een lengte van 3,90 meter, met drie masten en een bewapening van 80 ka nonnen. De boeg was getooid met een een vergul de leeuw, het achterkasteel met de keizerlijke adelaar en twee vrouwen met de wapenschilden van Gent en Vlaanderen. Aanvankelijk onderzochten de Gentse schippers de mogelijkheid om het schip van de Dendermondse ommegang voor de feestelijkheden van 1767 te gebruiken. Hiertoe kwamen twee Gentse schip pers, Jan van Crombrugghe en Gillis van de Waele, naar Dendermonde «ten fine van te gaene exami neren het feesteschipken van aldaer, om te connen dienen in de Triumphe ende Julibé van den H. Macharius». Het Dendermondse «schip van Trium phe» werd eveneens ter plaatse onderzocht door Jacobus Neyt en door de eerste gezworene Daniël Grenier, die toen ook «de maete van dier» namen «om den waeghen daer naer te reguleren». De Gentse schippers besloten na dit onderzoek een gelijkaardig schip te laten bouwen. Dit werk werd toevertrouwd aan «Joannes Franciscus de Landtheere, schipmaeker te Baesterode», die voor het «nieuw door hem te maeken dry masten schip, met vier chaloupkens, tot de triumphe van den H. Macharius». In totaal 113 pond 6 schellingen en 8 deniers gr. ontving. Hij maakte toen meer dan waarschijnlijk een kopie van het Dendermondse schip, aangezien het te Gent bewaard gebleven exemplaar géén 18°* eeuws schip is, doch een model van een oorlogsschip uit het midden van de 17"® eeuw, dat sterk gelijkt op de schepen Hollandia (1663) en de Olyfant (1666). Terwijl het schip gebouwd werd, kwam de Gentse schipper Daniel Grenier nogmaals naar Dendermonde in het gezel schap van Pieter Bettens. Deze laatste had immers de opdracht gekregen om «den waghen van het dry mastenschip» te maken «alsmede de vier wae- ghens voor de chaloupkens» (sloepen). Aangeko men te Dendermonde, begon hij met het «examine ren (van) eenen waeghen, om dien om dierghely- cke te maeken, daer op te voeren het dry masten schip in de triumphe van den H. Macharius». Uit dit alles kan men besluiten dat het huidige schip in het Bijlokemuseum te Gent, in 1767 gebouwd werd door de Baasroodse «schipmaeker» J.F. De Landtsheer. Mogelijk is het een getrouwe kopie van het 17"* eeuwse «schip van Triumphe» van de Dendermondse Ommegang. A. Stroobants Hoofdbibliotheek 400 nieuwe werken in omloop (aanwinstenlijst verkrijgbaar) Adressen Hoofdbibliotheek: Krijgshof II Geldroplaan 9330 Dendermonde Filiaal: Otterstraat 128 9330 Dendermonde (St.-Gillis) Uitleenpost: Gemeentehuis (Dorp) 9330 Dendermonde (Schoonaarde) Hoofdbibliotheek Volwassenenafdeling Gezamelijk voor de hoofdbibliotneek/filiaal St.-Gillis, uit leenpost Schoonaarde. De uitleen is gratis, lidmaatschap 20 fr. per kalenderjaar. De inschrijving is geldig in alle afdelingen. De Stedelijke Openbare Bibliotheek van Dendermonde, haar filialen en uitleenposten, zijn vrij toegankelijk voor iedereen: zij zijn een democratische instelling, haar collectie boeken, tijdschriften, haar dienstverlening en haar uitbreidingsac tiviteiten worden in een geest van objectiviteit en pluralis me aangepast aan al de behoeften, aan ontwikkeling, opvoeding, informatie en ontspanning van de gehele bevolking. Giften van boeken worden graag aanvaard, sugges ties voor de collectievorming van lezers worden met aandacht behandeld en naar mate van het mogelijke aangekocht. Jeugdafdeling 10-12 u. 14-20 u. 10-12 u. 14-20 u. 12-20 u. 14-20 u. 10-12 u. 14-20 u. Filiaal «St.-Gillis» maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag 16-19 u. 16-19 u. 12-18 u. 16-19 u. Uitleenpost «Schoonaarde» Maandag Dinsdag Dinsdag Vnjdag 10"20 u- Woensdag 10-12 u. Donderdag Zaterdag 18-20 u. Dendermonde - St.-Gillis - Appels - Denderbelle Oudegem 30 Jan. Dr. Verbauwhede, Past. J. de Harduwijnstraat 12, Ou degem, tel. 21.32.25 Buggenhout - Baasrode - Malderen 30 jan. Dr. Vercruysse F., Terka- merveld 2, Buggenhout, Tel. 33.43.17 Hamme - Grembergen - Moerzeke 29 jan. Dr. Mariën, St. Annastraat 57, Hamme, tel. 47.76.98 30 jan. Dr. Joostens, Slangstraat, 55, Hamme, tel. 47.12.63 Groot Berlare (Berlare - Uitbergen - Schoon aarde) 30 Jan. Dr. J. Heeren, Veerstraat 57, 9281 Uitbergen, tel. 091/67.65.43 Apothekers Dendermonde-centrum 28 jan. Ap. Lievois, Kerkstraat 52, tel. 21.20.55 Dendermonde en omlig gende 28 jan. Ap. Macharis, Van Langen- hovestraat, St.-Gillis, tel. 21.50.74. ZATERDAG 29 JANUARI 11.00 u.: Sociaal dienstbetoon door schepen Hubert Maes, aan de Gasthuisstraat 106 te St.- Gillis. Tot 12.00 u. Organisatie K.W.B.-Boonwijk. 12.30 u.: Algemene ledenvergadering met jaar verslag van de voorzitter, de secretaris, de pen ningmeester en de conservator-archivaris van de stad, voor de vereniging Oudheidk. Kring van Dendermonde. Tot 15.00 u. 19.00 u.: Heropvoering van de Tumgala door Turnkring en Trommelkorps Morgenrood: Avond der Grootouders, de jongsten nodigen hun grootou ders uit, in zaal Ros Beiaard, Grootzand 89 te Grembergen. 19.30 u.: Kaarting t.g.v. St.-Aldegonde-kermis: reuze belot-wedstrijd 3.000 F vooruit, ingericht door het Feestkomitee Mespelare in het Kultureel Centrum. 19.30 u.. Concert: opluisteren van ziekenfeest door het Jeugdkoor Jeko in de parochiezaal te Schellebelle. 20.00 u.: Maandelijkse werkvergadering door het bestuur van W.T.K. Blijf Jong Oudegem, in café Prado, Oudegemsebaan 137. 20.00 u.: Opvoering van «Zwart geld» van A. Gauthier, door de Kon. Toneelver. Willen is Kun nen, voor de Chiro van St.-Gillis, in zaal Gildenhuis te St.-Gillis. 21.00 u.: Jaarlijks gezellig samenzijn met disco bar, door de Kon. Harmonie St.-Cecilia Grember gen in het Parochiaal Centrum. ZONDAG 30 JANUARI 13.00 u.: Algemene ledenvergadering met goed keuring jaarprogramma, gekoppeld aan een feest maaltijd, door S.V.V.-Dendermonde in het Hobby centrum, Veerstraat 2. 14.30 u.: Open volksdansinstuif voor alle sympa- tisanten en jeugdgroepen, ingericht door V.V.K.B.- Reynout in het lokaal. MAANDAG 31 JANUARI 13.00 u.: Kreatief handwerk: cursus borduren en kantklossen: 3° les, ingericht door K.A.V.-Keur in zaal 't Klokske. 19.00 u.: Voordracht en debat: Eigentijds huis houden: 1® avond van een cursus van 5, ingericht door K.A.V.-Lutterzele in het St.-Lutgartcentrum, Spoorwegstraat 200 te St.-Gillis. Ook op 7 -14 - 21 - 28 februari. 19.00 u.: Huishoudkundige vorming: Maken van een nachtkleed, door K.A.V.-Dendermonde-cen- trum in de Mariakring. 20.00 u.: Spreekbeurt en debat «Te oud voor pop of trein, te jong voor lief of vriend», ingericht door C.M.B.V.-Baasrode in zaal Ontmoeting (Scaldis). DINSDAG 1 FEBRUARI 9.00 u.: Ochtendseminarie ingericht door K.A.V.-Baasrode in Huize Cardijn. Tot 11.30 u. Ook op 8 -15 - 22 februari. 14.00 u.: Studiekring voor K.A.V.-Oudegem in de Parochiezaal, Hofstraat. DINSDAG 1 FEBRUARI 14.00 u.: Diamontage over Lourdes, en handwerk, door Hobbyclub 50-plussers en B.G.J.G., in het Oud-gemeentehuis te St.-Gillis. Tot 17.30 u. 14.00 u.: Studiekring met voordracht over de werking van het centrum «Oase» voor K.A.V.- Grembergen in het Parochiaal Centrum. 20.00 u.: Danscursus: 1* les, ingericht door K.W.B.-Grembergen in het Parochiaal Centrum. 20.00 u.: Maandelijkse vergadering met kasver- slag 1982, verkiezing nieuw bestuur, voordracht over een religieus onderwerp, door de Kon. St.- Rafaëlsgilde in het Parochiehuis te St.-Gillis. 20.00 u.: Gespreksavond met napraten «Privacy» met spreker Luc Van Der Biest, ingericht door C.M.B.V.-Grembergen in het Parochiaal Centrum. WOENSDAG 2 FEBRUARI 14.00 u.: Voordracht en debat «Mens herder van de schepping» ingericht door K.V.L.V.-Oudegem in de Parochiezaal. 19.30 u.: Kernvergadering met bespreking van de punten en activiteiten van de maand en nadien gezellig etentje, door K.A.V.-Keur in zaal 't Kloske. 20.00 u.: Toneelbezoek in de K.V.S. te Brussel «Goed» van C.P. Taylor, door het Willemsfonds Baasrode. Vertrek: zaal Casino, te 19.00 u. 20.30 u.: Fotografie: binnenbrengen van 2 dia's voor de tweemaandelijkse wedstrijd, door de Foto grafische Kring in de Sted. Nijverheidsschool. DONDERDAG 3 FEBRUARI 19.00 u.: Toneelbezoek in de K.V.S. te Brussel «Goed» van C.P. Taylor door de B.G.J.G.-Dender- monde Vertrek met de autocar op de Grote Markt. 20.00 u.: Filmvertoning «Ordinary People» van Robert Redford, in cinema Belgica, ten voordele van Teledienst, Vlasmarkt 29, te Dendermonde. 20.00 u.: Danscursus ingericht door K.A.V.- Schoonaarde in zaal Luc. VRIJDAG 4 FEBRUARI 18.30 u.: Bezoek aan het N.T.G. te Gent voor de voorstelling «Noch vis noch vlees» door de Culture le Centrale Appels. Vertrek: om 18.30 u. zaal Volkshuis Appels. 20.00 u.: Toneel «Bloemen voor Barbara», blijspel in 3 bedrijven, opgevoerd door leden en medewer kers van K.W.B.-Appels, in de zaal van de Meisjes school, Hoofdstraat te Appels. Ook op zaterdag 5.2 om 20.00 u. en op zondag 6.2 om 19.00 u. 20.00 u.: Voordracht «Leven zonder stress» - Hoe kunnen we het in deze tijd het iets rustiger aanpak ken? ingericht door K.W.B.-Grembergen in het Pa rochiaal Centrum. Vrijwillige Stedelijke Brandweer Dendermonde Bijpost Oudegem Inlichtingen en inschrijvingen tot 19.2.83 bij Lt. Dc. Vertongen Marcel De Hovrestraat, 18 9320 OUDEGEM Tel. 21.47.08

De Voorpost | 1983 | | pagina 21