en de kleine k Wijdingsvol koncert releveert King's talent Moorsels «Canticorum» timmert verder Jeugdharmonie Dynamic viert eerste Sint Ceciliafeest Muziekschool huldigde tien jaar trouw les volgen Opendeurdag jazzballet te Lokeren Met Oordegemse «Muizen» naar Duitse «Muisbeek» lanice King met gospels in de Abdijkerk 22 - 28.1.1983 - De Voorpost Ongeveer vierhonderd mensen waren zondagavond in de stemmige kerk van de Dendermondse Benediktijnerabdij bijeengekomen om er een koncert bij te wonen, afwisselend gegeven door The Jeggpap N.O. Jazzband en de Ameri kaanse negerzangeres Janice King. Het koncert, georganiseerd door Honky Tonk Jazzclub en de oudervereniging van de school, kende het verhoopte sukses, zodat er kan aan gedacht worden om ook in de toekomst nog dergelijke manifestaties te organiseren. Janice King is geen dat zij gospels zou zin- een kerkkoncert is miss naam als een klok. Het gen in een kerk. We stel- King boven zichzelf uit- is nog geen Marion Wil- den ons de frele Janice gestegen, heeft op be- liams, het is zelfs geen eerder voor als een echte paalde momenten het >:Star of faith». We hoor- klubzangeres. Dit kon- publiek zelfs volledig in den haar een drietal ja- eert zou echter aantonen haar ban gekregen en ren geleden tijdens de dat ze meer kan dan we wist ons in twee ontroe- eerste jazzvaart op de vermoedden. Bijgestaan rende nummers, waarbij Schelde en waren eerder door de uitzonderlijke ze zelf achter de piano verrast toen we hoorden sfeer die uitstraalt van zat, volledig mee te Hermans°nde Gospelkonce" de abdijkerk. Janice King aan de piano (foto Piel slepen. Het begint eigenlijk al aan de ingang. De kaar ten worden verdeeld in de stemmige gang die de toegang tot de abdij is. Daarna kan men in de kerk zijn plaats gaan zoeken. De sfeer in de gang wordt bepaald door de architektuur en door de voorzichtigheid van de mensen die zich erin bewegen. Hier wordt niet gelopen, niet geroepen, niet druk ge daan. Men spreekt er zeer zacht en alles krijgt reeds hier een zekere wijding, een ingetogen heid. Terwijl we hier wachtten sloop ook Jani ce King binnen, een rood petje perfekt op de zwarte paardestaart. Wat lijkt ze broos, dach ten we, heel wat anders dan de imposante Ma rion Williams die volle dig beantwoordde aan het beeld dat de gewilli ge toeschouwer zich heeft gevormd van gos pelzangeressen zoals Mahalia Jackson. Ma rion vulde een podium, vulde de kerk, vulde de harten en kon daardoor de toeschouwers snel in haar greep krijgen. Ja nice zou voor de leeuwen worden geworpen. Rektor Dom Pieter Bat- selier verwelkomde de aanwezigen en wees op de kontinuïteit in de Ab dij koncerten die samen met Honky Tonk wer den georganiseerd. Gos pel blijft nog steeds een uiting van diepe en spontane religiositeit, van hunker naar God, van verbondenheid met de Heer. Dom Benedic- tus, prior van abdij, zat instemmend te knikken. Piet Heuvinck, voorzit ter van Honky Tonk, kon het uiteraard niet nalaten om ook zijn zoet gevooisde geluiden de gewijde ruimte in te stu ren. Hij deed het met de charme hem eigen. We vermoedden ergens een kramiekske in zijn bin nenzak. Hij zou trou wens elk nummertje van Jeggpap inleiden, vooral dan aan de hand van de teksten die in de num mers werden gezongen. Dat Jeggpap met blues, gospel en spiritual over weg kan, weten we on derhand al een tijdje. Sinds Norbert Detaeye er in solo-optredens een beetje een specialiteit van heeft gemaakt, is het repertorium van de band belangrijk uitge breid. Gospels, gespro ten uit de baarlijke toe stand van de zwarten in het zuiden van de V.S., getuigen toch steeds van groot geloof en veel hoop. Hoop op een betere Dendermonde. De Jeggpap N.O. Jazzband zorgde voor de sfeer foto Piet Hermans tijd op een betere wereld. Voorzitter Piet nodigde ons dan ook uit om ons volledig in deze toestand in te leven. «Go with me to this land», speelde Jeggpap, en al te graag lieten wij ons meedrij ven in deze soms verras sende wereld van ingeto genheid en uitbundig heid, van soberheid en ritme, van deemoed en verlangen. Jeggpap op zijn best dus met «Lord, Lord, Lord...», een ontroerend «Amazing Grace», een spetterende «Battle of Jericho» en een me lancholisch «Lilly of the Valley». Niet allemaal gospel weliswaar, maar ook spiritual en zelfs een Iers volkslied. En toen kwam Janice King. Klein, teer en breekbaar, helemaal in het zwart met op de ach- Tijdens het weekend van zaterdag 12 en zondag 13 februari viert de jeugdharmonie Dynamic onder leiding van Johny Eeckhout voor de eerste keer zijn Sint-Ceciliafeest. Dat feest valt bovendien sa men met de eerste verjaardag van de jeugdharmo nie. Het spreekt vanzelf dat iedereen die van ver of dichtbij betrekken is bij deze jeugdharmonie van harte welkom is op het tweedaagse feest. Evenzeer wordt iedereen die kennis wil maken met Dynamic er verwacht. Programma. Zaterdag 12 februari ver- de muziek die men te horen krijgt is vein de betere zorgt het jeugdorkest de soort. De aanwezigen zul- eucharistieviering in de pa- len er kunnen genieten van rochiekerk van Oudegem de eigen wijze waarop het waarna jong en oud deel- jeugdorkest de muziekwer- neemt aan een knal td in ken ten gehore brengt. De het parochiaal centrum, werken die gespeeld wor- Zondag 13 februari nodigt den zijn vooral geschikt het bestuur alle muzikan ten en him familie, kennis- en vrienden uit om voor korpsen uit de hogere afdeling, uitmuntendheid en ere-afdeling. We citeren 12.30 uur op een receptie Arlequino van Roland Car- en een feestmaal. Het hoog- don. Airs d'Ambiance van tepunt van het Ceciliafeest Ted Huggens en On Broad- is het Ceciliakoncert dat way van Pi Scheffer. Daar- plaats heeft om 18 uur in naast brengt de jeugdhar- het parochiaal centrum Al- monie een aantal werken le liefhebbers van fanfare- die aangenaam om te be en harmoniemuziek wor- luisteren zijn. den hierop verwacht, want Na het koncert is er nog een gezellig samenzijn met bar en discobar waar jong en oud een glaasje kan drin ken en nog eventjes de be nen kan strekken zoals het hoort op een echt Cecilia feest. Tevreden Voorzitter Mare Laureys van Dynamic blikt zeer te vreden terug op het eerste werkjaar Men kan inder daad met fierheid spreken van een druk jaar 1982. Dank zij de inzet van de muzikanten en van de vele sympathizanten, straalt Dynamic van dynamisme. Was 1982 een goed gevuld jaar, 1983 zal zo mogelijk nog beter zijn. Voor 1983 heeft de jeugdharmonie Dy namic reeds een zevental koncerten in het vooruit zicht. Wie belangstelling heeft voor de jeugdharmonie Dy namic, kan altijd kontakt opnemen met voorzitter Mare Laureys, Heikant 136 te 9140 Zele (052-44.43.65). Lebbeke. De laureaten die tien jaar lang de lessen in de mzuiekschool volgden, (cj Vorige zaterdag zette de gemeente en het bestuur van de muziekschool de leerlingen die 10 jaar trouw aan één stuk de lessen volgden in de bloemetjes tijdens een geslaagde leerlingenauditie. Als aandenken kregen de studenten een boek aangeboden: «Prentkaartenboek van Oud-Lebbeke» met de vermel ding: «Aandenken aan uw 10 jaar student aan de Gemeentelijke muziek school» gesierd met de handtekeningen van burgemeester en schepenen. Vorig jaar kon de school Paul Jean Jean door Els Ra- W A. Mozart, een thema vijts. Els en Lies Van Rans- beeck brachten een fijn Het Moorsels gemengd vierstemmig a capellakoor «Canticorum», pas in 1979 als het ware uit de grond gestampt, bereikte mits aanwezig zijn van voldoende tot dan toe verborgen gebleven talent, gestadige oefening en totale inzet van een veelei send dirigent, eenzame hoogten. Zodanig dat het kerstkoncert in 1979 uitgroeide tot een verrassend evenement op hoogstaand niveau. «Canticorum» had echter de smaak van kulturele pres taties te pakken gekregen en niettegenstaande enkele handicaps wist het zich al leszins keurig te herpak ken. Zulks dan onder de leiding van Jezuïet Pater Van Looy die zijn eisen wist aan te passen aan het haal bare. Voor het nieuwjaarskon- cert dat, wegens allerlei omstandigheden, ietwat la ter plaatsvond onder het motto «Met desen niewen Jare» bracht Canticorum al leszins een volwaardige prestatie. Niet alleen vokaal Omdat de Flemish Girls voor die inrichting zorgen hoef je nog geen majoret te zijn om jazzballet te beoefenen. Binnenkort start deze groep met een kursus in deze ballettak waar iedereen kan aan deelnemen. Vanaf 15 jaar bent u welkom, zonder enige verplichting, in café Belle Vue - Markt 65 - Lokeren (tel. 091/48.38.38) U kunt er kennismaken met deze gezonde ontspanning waar muziek aan lichaams conditie gekoppeld wordt. Tevens leert u lesgever Siegfried De Quick kennen. In en voorgaand num mer hebben wij deze figuur al breeding voorgesteld. Binnenkort neemt Siegfried deel aan een show op de RAI, de Italiaanse Televisie. De kursus zelf gaat an start op donderdag 3 februari van 20.30 u. tot 21.30 André zelf doch tevens wegens het inschakelen van een ander koor, het Dendermondse «St.-Jozefskoor» o.l.v. M. Goossens en met als instru mentaal gedeelte ter afwis seling harpiste Marta Szabo en fluitist Frans Hen- drickx. «Canticorum» zelf bracht naast een aantal kerstliede ren van hier en elders, reli gieuze werken. Niettegen staande de omvangrijkheid van het koor qua aantal nooit opdringerig. Steeds sober en genuanceerd zoals het hoort, evenmin zonder overwicht van een of ander 8temmenkompartiment. Evenwichtigheid tot en met. •Het «St.-Jozefskoor» is met minder koristen luider en harder qua karakter. Met alleszins een valabel pro gramma met werken van Scarlatti, Massler en J.M. Bach. Niet steeds dadelijk aangepast aan de mogelijk heden van het ensemble. Het duo instrumentisten, Szabo op de harp en Hen- drickx met de dwarsfluit, bracht momenten van in tense schoonheid. Een ko ketterende Krumpholz, een Berceuse van Fauré, een so nate van Bach. Instrumentale intermezzi van kwaliteit die het vokaal geheel opfleurden tot en met, lh bogen op twee zo'n studen ten. Dit jaar waren het er reeds twaalf. Een hele pres tatie van deze mensen! Wie avondschool volgt weet het promptu opus 90 nr. 3' naar waarde te schatten. De 12 studenten die het waar maakten zijn: Els Ra- vijts, dwarsfluit en samen spel; Kathleen Cleyman, dwarsfluit en ballet; Els en Lies Van Ransbeeck, gitaar en ballet; An Buydts, piano; Veronique Van Baveghem, piano, blokfluit en samen spel; An Heyvaert, piano, viool en samenspel; Katrien Jouvet, piano en samen spel; Flora Strobbe, zang; Hilde Peleman, gitaar; Kristine Boeykens, voor dracht, Ivo Meskens, werk en samenspel. Na een korte inleiding door de di- rektrice, mevr. Stockmans- Jan88ens, die een woordje van medeleven had voor de lerares dwarsfluit, mevr. Van Damme, die wegens een ongeval afwezig bleef, wenste ze de notabelen van de gemeente welkom met een woordje van .dank voor hun gewaardeerde steun en interesse voor de muziek school. Het eerste optreden van de klas dwarsfluit ver gastte de aanwezigen onder leiding van de heer Coppe- van Stefan en Johan Bruy- hr. Coppejans een vokale afwisseling. De klari netklas: Kristine Van Vae- renbergh, met Aria voor Peter' van Guy Duyck en Frankcy Keppehs met 'Vieille chanson' van R. Clé- risse onder pianobegelei ding van Mr. Coppejans gaf Van een fijne, verzorgde presta- Juff. jans, ipv. mevr. Van Dam me, op Tetit nègre' van De bussy door Joris Van Gars- se, 'Contrast' van Jaak Mar tens door David Kestens; "Novelette' van Crooke door Sandra Berckmoes en •Rêverie du printemps' van land: 'Ungarisches Volks lied' van Jarènji Pal. Steven Van Garsse speelde 'Dan cing on the Laun' van Dimi- tri Kabalewsky. En Lieve Verhelst bracht heel talent vol en heel opgemerkt 'Ah! Vou8 dirai-je maman' van tergrond de zwarte vleu gel. Je zag ze bijna niet staan. Je hoorde ze des te beter. Waar het kind dergelijk volume haalt blijft ons een raadsel en al had men ons verwit tigd dat het tijdens de repetities niet altijd even vlot was verlopen, wa ren schoonheidsfoutjes zeldzaam. De ritmesek- tie van Jeggpap paste zich goed aan en Nor- bert, Paul en Emiel kre gen er blijkbaar pret in. Aanvankelijk zeer sta tisch, bracht Janice King ondermeer «Just a closer walk with thee», haar rechtervingers ge strekt voor zich terwijl haar linkerhand de rechter vasthield, als was het om zichzelf een steuntje te geven. Stil aan beterde het, werd ze niet meer geplaagd door het kluwen elektrische draden dat zich rond haar hoge hakken kron kelde en leek ze minder bang te zijn om ook de hogere tonen voluit te laten klinken. «Go down Moses», in de toonaard die haar het best lag, gaf haar volledige zeker heid. Haar stem, die zoals bij de meeste dezer zangeressen verschil lende oktaven bereikt, klonk nu zuiver tegen de kruisgewelven van de witte abdijkerk. Het pu bliek geraakte ervan on der de indruk, applau disseerde wel, bleef koel. Pauze dus met de ge bruikelijke autogram- menjagers en een siga ret in de anders zo stille gang van de abdij. En dan opnieuw Jeggpap met o.m. «Just a little while to stay here» en «The old rugged cross». Knap zijn die kerels toch geworden. Dan Janice alleen op scène achter de piano. Twee gospels die door hun indringende herhalingen, steeds weerkerende melodische zinnen, het publiek de den huiveren, bijna mee zingen zoals het eertijds de bedoeling was. Dan Jeggpap opnieuw erbij met de volledige be zetting en de spiritual «Down by the riverside» met goede solo's van de blazersgroep. Bert even inventief, huppelend en af en toe schrijnend als altijd; Joris klankzuiver en volumineus; Dave op de, zachtere toer, ontroe rend. Uiteindelijk dan, wat had je anders ge dacht, «When the Saints» en nog eens en nog eens. Het maakt indruk zo'n koncert, blijft even na klinken, doet gewoon deugd. Je zou het voor geen pa radijsvogel willen missen. (mdb) met varities. Heel anders afwisselend was het optre- stukje gitaar. De 'Melodie' den van de blokfluitklas, van Beethoven en 'lm- samenspel met een suite van van Jozef Friedrich Doppel- Schubert werden vertolkt bauer: 1. marsch, 2. me- door Hilde en An Buydts op nuet, 3. Polonaise, 4. finale, viool en piano. Een ander Voor de vertolking zorg- duo: Annelies Verhelst den: Benedikt Van Garsse, (viool) en Robby De Winter Katrien Jouvet, Deborah (piano) brachten 'Chanson Kerstens, Veronique Van triste' van Tchaikowsky Baveghem, An Kindermans Daarna voerde de piano al- en Willy Cobbaut, Yvonne leen de hoge toon met 'So- Vermeir en Dirk De. Greve natine' van Victor De Bo brachten Duet I opus 156 door Els Appeltants (lste van F.A. Kummer voor cel- deel: allegro moderato), met i0. De voordracht van Kris- 'Melodie' van Pteer Tchai- tine Boeykens met begelei- kowsky door Veronique ding op vibrafoon door Yvo Van Baveghem en een quat- Meskens sloot het geheel re-mains van Schubert door van optredens af. Tot boe- ;- Johan van Oudenhove en ket trad de orkestklas on- Steven Vermeulen. Met het der leiding van Geert De lied: 'Alleluja' van W.A Mo- Praetere op. Ze brachten: zart bracht Flora Strobbe «Little suite for orchestra» onder begeleiding van de van Arcangelo Corelli (Alle gro Moderato en allegro) en 'Pavane' van Maurice Ravel. Het geheel werd gepresen teerd door Mare De Vlie- gher, leerling toneelklas. De leerkrachten die inston den voor de opleiding van leerlingen zijn: Mevr. Damme dwarsfluit; Adriaensens, gitaar; De Koninklijke Harmonie St.-Cecilia Oordegem, de vlaggedraagster van «De Muizen», gereputeerd om haar abonnement op eerste prijzen in karnavalstoe- ten maar ook op zuiver muzikaal vlak gerang schikt in eerste kategorie in de provinciale tornooi en, trekt dit jaar, nadat ze op zondag te Aalst de kavalkade heeft meegemaakt, op karnavalmaan- dag naar het buitenland. Naar de Bondsrepubliek voor de viering van «Rosenmontag». Het Duitse Rheinland viert dan inderdaad op de eigen Stimmungsvolle wijze, met karnavalesbattementen al lerhande, na Kappensit- zungem en tal van ludieke voorbereidingen, de laatste wereldse stuiptrekkingen voor het begin van de Vas ten. Zo was het althans vroeger... Alleszins is gebleven dat de kamavalviering in Duits land, meer dan vooral in het Rijnland, typisch is voor de gmoedelijkheid ge paard aan gastronomische geneugten die onze ooster buren kenschetsen. «Rosen-montag» komt al leszins niet van «rozen». Voor dergelijke bloemen is het immers de periode (nog) niet. Wél echter van het Keuls dialekt «rasen», wat in onze taal zoveel betekent als «razen, dol doen, pret maken». Via de beruchte Oordegem se «Sloebers» kwam r.e Har monie langs haar sekreta- ris Roland Uyttendaele in kontakt met karnavalpro- motoren uit het Duitse tie ten beste. Kontrast in Juf. Van Gooi, piano, Juff. tempo was de quatre-mains Rogiets, zang; Mr. Francois Peleman, klarinet; Mr. Cop pejans, piano; blokfluit. Mr. De Praetere, evenals voor orkest; Juff. Martens: cello en Juff. Dejonckheere: voordracht. Een hartelijk proficiat aan alle leerlingen en leerkrachten voor de in spanningen die ze zich ge troosten om het hoge peil van de muziekschool nog op te drijven. Achter de schermen werd de 'stille werker' van de muziek school, de sekretaris, de heer Louis De Smedt door de direktrice en het perso neel wegens 10 jaar trouwe dienst hartelijk gehuldigd. Op 12 februari is de lerare- nauditie gepland en voor 30 april een groot balletfeest. Te noteren! Ivg. Mausbach, zeg maar «Muis beek», en op maandag 14 februari trekt ze er, samen met simpatisanten, heen. Gestart wordt aan zaal Fiës- ta te 9.30 u. en aankomst te Mausbach, in de nabijheid van Stolberg, wordt voor zien rond de middag. Typisch voor Duitse geplo genheden is dat huisvrou wen met Rosenmontag niet koken doch zich klaar ma ken voor deelname aan de Rosenmontagzug. Het mid dagmaal wordt dan voor de hele dorpsgemeenschap' vervangen door een ge meenschappelijke erwten: soep met korstjes. Te 14 uur begint de stoet en te 17 uur is er ontvangst en er is ontvangst en verdere viering in het Rathaus. Neen, «Rat» staat hier aller minst voor «ratten». Wél voor raad-, stadhuis. Belangstellenden kunnen met de bus(sen) mede door betaling van de demokrati- sche prijs van 350 fr. aan bestuursleden of in het lo kaal Fiësta, steenweg op Smetlede. Zulks dan tot ui terlijk 9 februari e.k. Viel Vergnügen. Alaaf! LH In Keulen heeft de eerste Eu ropese Amerikaanse compu tershow plaats. De tentoon stelling heeft plaats van 23 tot 26 juni in halle 2 van de Keulse beursgebouwen. Men kan er kennismaken met de spitstech nologie op het vlak van hobby- en spelcomputers en met pro fessionele micro-computers.

De Voorpost | 1983 | | pagina 22