Toneelkring Baudeloo kreeg belangwekkende post «Het lijk is zoek»: handig; en overtuigend verdedigd door Thalia' 82. Derde luik van eenakterfestival in Stekene Willequets one man show te Hamme De Voorpost - 28.1.1983 - 23 Zaterdag 22 januari jl. was het Stekense Eenakterfesti val aan een derde uitgave toe. Totnogtoe voerden vier Wase gezelschappen, zeker niet met algemene reüssite, hun eenakter ten tonele. keren naar haar geboorte- stuk langer op scène en met Erg negatieve beschouwin- dorp blijft Stanley vast- goed gevolg. Zij was de fri- gen voor dit gezelschap be- besloten. Niet langer echter vole, vitalistische Caroline treffen de uitspraak: het Markby. «Ik kan mezelf ging van volledig afgevlak- niet eens voorstellen als te tweeklanken tot een hin- dan dat ene mevrouw Pres- cott roet in het eten komt gooien. Zij is de moeder van April Dawn en wil haar .In de herberg De Roos en dochter vergezellen (wel maar tegelijk lief en op- de Kroon», een stuk waar- wat merkwaardig voor de rdeht en naar die indruk voor het toneelgezelschap moeder van een pin-up die Reynaert uit Melsele koos zich in meerdere bladen in troostprijs bij spel», zei ze; ze was naïef. Het Esbattement van een zwoel negligeetje den Appelboom» als ge- toont). Liever niet dan, bracht door 't Kelderken uit vindt Stanley; hij blijft Kemzeke, blijven mij bij als thuis en laat mevrouw Pre- respektievelijk verdienste- scott en Kathy lijk en zeer verdienstelijk. anders gesteld. Zijn op komst was stuntelig en niet ingewerkt en alhoewel hij vallig ouwe bekenden is o later wat beter in zijn rol zat, is hij er toch niet in derlijke spaarzaamheid met het gebruik van de ha. Al leen Guy De Breucker mag zich hier gespaard weten, met sukses toe. Ook dit moet mij nog van Jerome Gorrebeeck het hart. Ivo Dewulf heeft (als haar man, Harold met de tekening die hij ter Markby) was het enigszins verluchting bij de aankon- Eenakterfestival Stekene. Een matige prestatie van XYZ uit Bazel met «April Dawn». (lv) speelde 5 Met net van onvolkomenheden van de suffige Harold Mar en konden met hun pro- by, het frivole buurvrouwt- diging van deze eenakter maakte, uiteindelijk niét bewaarheide verwachtin gen opgeroepen (grapje, Ivo!) De Brievenbus dukten nauwelijks overtui- Zij hebben een ver- dat jong is en beslist nog wel wat wil... En toen viel keerd stuk en/of verkeerde het doek. Géén moment na- woordelijkheid voor voor noemde gewrongenheden ligt natuurlijk ook voor een stuk bij de overigens niet akteurs gekozen en zoiets tuurlijk en te weten dat ik erg overtuigende regie van wreekt zich zondermeer. de akteurs nog geen twee Maar het lijkt wel crescen- minuten later al buiten do te gaan met het eenak- trof, is ook achter het doek Dirk Gorrebeeck. Wanneer Kathy .b.v., vóór de op komst van haar Stanley, zegt: «Ik hoor de voordeur» dan hóórden wij in terfestival. verder niets gebeurd. Het frivole, van een goeie De agressie waarmee Ju plot voorziene, maar verder liette Toté (Kathy Kemp) de geen voordeur, maar wel inhoudelijk simplistisch journaliste bij het begin was daar, zeer plotseling van het stuk te lijf ging, niet in verhouding met uitgewerkte «April Dawn» van Philip Johnson, op po- gezet door XYZ uit Ba- (zoals de opkomst van elk personage verliep) Stanley de gegeven situatie en Kemp. De rol van Stanley zei, was zeker genietbaar maakte een later noodzake- Kemp was voor rekening en de manier waarop ak- lijke acceleratie onmoge- van Guy De Breucker. Hij teurs van het gezelschap lijk. Een dermate scherpe slikte zijn onderdrukte en- Baudeloo uit Sinaai zich in vijandigheid had normaal thousiasme voor een avon- «De Brievenbus» van Jozef moeten leiden tot het zon- tuurtje met April Dawn Van Hoeck leefden, noem ik der meer buitengooien van keurig weg op de giftige verbazend professionalis- de journaliste. Een voor- reakties van zijn vrouw; tischzichtige verontwaardiging zijn miniek was daarbij een vlak, dus April Dawn Stanley Kemp moet wel een goed vrouwenkenner zijn. Hij heeft voor een bepaalde personage neergezet, krant twaalf foto's van lie- naderhand was zij felijke meisjes in de juiste vaardbaar als de knibbige, had beter gepast. Juliette zeer gepast, maar hij bleef, Toté heeft met Kathy Kemp vond ik, té onbewogen toen volgorde geplaatst en blijkt gefrustreerde en bekrom- zo wedstrijdwinnaar te zijn pen huis- tuin- en keuken- geworden. Hij mag kiezen vrouw. Wellicht waren het, uit twee prijzen: of een vooral toch in die eerste avondje uit met dé Holly wood vamp: April Dawn, of die haar parten speelden een check van 25.000 Missprekingen, morszin- frank. Maar mevrouw droomt al zo lang van een mooie badkamer en is niet alleen daarom erg veront- ongenuanceerd bleek dat van het avondje ongeloofwaardig uit niets in huis kon ko men. Kemp was zelfs bereid zijn huwelijk voor deze ene avond in gevaar te brengen en de koele luciditeit waar mee De Breucker zijn stem bleef kontroleren, was dan ook totaal onbegrijpelijk, scène, de plankenkriebels Blijft nog Rosita Van Gae- «De Brievenbus» is een uit zonderlijk geslaagde, maar veeleisende allegorie van Jozef Van Hoeck. Een re- klamefolder en een aange tekend schrijven üggen te wachten tot de brievenbus, waarin zij pas werden gede poneerd, gelicht wordt, de"zaai Aangetekend ergert zich aan de achteloosheid waar mee zij nog behandeld wordt. Het zal Reklame een zorg zijn: hij moet soms da gen wachten en nu en dan loopt het zelfs slecht met hem af. Brief en Zicht- kaartje schuiven nu ook binnen. Zij zomers en uit de Balearen, hij terug aan af zender en daarom een beet je vernederd. De heteroge ne samenstelling van het gezelschap belet niet dat en kele verrassende inhouden worden prijsgegeven. Het is de eigenares van de brie venbus die Brief oorspron kelijk naar haar minnaar verstuurde om hem terug kollega van haar man. Die voor zich te winnen. Mocht zou nog bellen om te weten hij niet terugkomen, zou zij wanneer die begrafenis pre- zich vergassen. Maar Brief cies zou doorgaan. Na het bleef ongeopend en mocht telefoontje valt Zij in slaap zelfs onmiddellijk de terug- en beginnen de brieven die reis aanvatten. Zichtkaartje vier maand later in dezelfde is bedoeld als een zonnige, bus zullen vallen te leven, formele groet van de op de «Zij» wordt later gewekt Balearen verblijvende ex- door een telefoontje van echtgenoot van de vrouw haar man en raakt gealar- des huizes. En Doodsbrief meerd wanneer zij alweer die als laatste de bus bin- gas ruikt (het fornuis was nenschuift, meldt het over- defekt). Maar het gas dat de lijden van de ex-echtge- poststukken op het einde noot. De gezamelijke post- van hun eigen leven rui- stukken slaan echter in pa- ken, is het gas van vier niek wanneer zij de onmis- maand later, gas met een van het stuk) speelde meesterlijk, zodanig dat je van de Balearen te komen. Zoals de anderen was zij er het wierookvat zou gaan geen sekonde uit haar rol. bijhalen. Geen aanmerking kan binnen het Eenakter festival zijn spel betreffen. Walter Vermeiren (Doods brief) maakte zich door zijn zeer kortstondige verblijf Tic heb alle lof voor zijn inle- de brivenbus vnj onbe- ving, de wereldse tot wufte spreekbaar. Alleen dit: zijn kenbare geur van fornuis- gas opsnuiven. heel andere oorzaak en be doeling. Huis dos van Sart- Het stuk speelt zich af op re krijgt een tweede dimen- twee onderscheiden, maar sie én in het leven van de het zeer ervaren insturen bewonder ik om haar uit- van zijn tekst, kortom voor houdingsvermogen (zo de rijkelijke aanbesteding lang in een harde stoel ge- van héél wat talent. Een keerd zitten; je kan een be- wereld scheidde hen», maar tere rol treffen) en om de de konfrontatie met Beat- precieze timing van de tele ra's Rigaux (Aangetekend) foongesprekken. Een aan liep geenszins spaak op een merking op haar tongfout spelmatig onevenwicht. za^ we* a-'a vitterig over- komen. Voor het passende dekor zorgden Leopold De Jaeck, Haar overtuigd elitarisme, komen, die koele minachting, de ra- L tionele pretentie, het was anticipatie en gegeven op poststukken én in het fa- boeiend, het was echt. Paul Jan Meganck en Karei Van elkaar betrokken plans. Bij turn van Zij. Een echte kluif De Greyt was maar een Bokxlaer; klank- en belich- het begin is «Zij» (de eige- voor toneelliefhebbers, nares) pas terug van een En voor de akteurs en re- lang nachtje uit. Via de gisseur van Baudeloo. Kon telefoon heeft ze het erover de opvoering van «De Brie- met haar zus. Het begon venbus» door met het bijwonen van een schap in het eigen Sinaai gewone brief» en dat stond tingsknoppen werden (met een knappe groene freeze op het einde) bediend door w Karei Puimège. Kapsels en gezel- naar" een vriendelijke ^be^ grime respektievelijk van rw.Tr n« hem op het gezicht te lezen. Zijn zwijgzame droefgees tigheid evolueerde gepast opvoering van Huis Clos nog enkele retouches ge- van Sartre en eindigde met bruiken, wat wij zaterdag een kroegentocht waarbij jl. te zien kregen was pro een welbespraakte kelner fessioneel theater, vak- haar bijzondere aandacht werk. De hele enscenering had getrokken. Ze ver- getuigde van een grondig wacht nu een kaartje van doorzicht en de akteur- een derde zus die met va- sprestaties waren af. Stefan kantie is op de Balearen en Van Pottelberge (Reklame een doodsbericht van een en tegelijk ook de regisseur trokkenheid en hij was goddelijk toen hij Kaartje mocht inwrijven. Kaartje, dat was Marleen De Pluk ker; zomers en lostomig genoeg om rechtstreeks Dirk De Witte en Marcella Antheunis. Eén ding is zekerik kijk nu, na De Brivenbus, an ders tegen mijn dagelijkse post aan! Leo DE BOCK ver als moeder Prescott. Een draver die het mis schien zelfs in Sterrebeek Het valt mij moeilijk Rita zou halen, als je 't mij Van Hove te beoordelen, vraagt. Met handtas en al ten eerste omdat haar pres- heeft zij op korte tijd op een waardigd wanneer zij haar tatie eerder bescheiden van oppervlakte van hooguit 25 man in een ongewoon duur was en ten tweede om- vierkante meter alles sa- knapzittcnd pak ziet thuis dat zij in haar rol van de men ongetwijfeld tegen de komen. Inderdaad: zijn journaliste Francis Upshott honderd meter afgelmegd keuze is gemaakt. Hij heeft aanleiding geeft tot verge- en dat met de schichtigheid een vlak en onbewogen le- lijking met de eigen prak- van een pas naar het leven ven achter de rug en zo'n tijk. Ze pakte haar opdracht gestane legkip. Haar ver- onvergelijkelijke kans om meerdere redenen vrij der te appreciëren akteurs- krijgt hij nooit meer. Zelfs amateristisch aan. maar prestatie heeft erg onder wanneer blijkt dat zijn the- dat ligt aan de tekst na- deze hyperaktiviteit te le- rapeutische beslissing Kat- tuurlijk. Rita Van Hove zelf den gekregen. En alweer: hy aan het steigeren brengt deed het niet zo slecht. dat moet de regisseur kor- zij wil pakken en terug- Kristine Troch mocht een rigeren. In 't Vremd zaalken van 't Klokhuis te Hamme, werd zaterdagavond 22 januari een anderhalf uur durende one man show «Bloot zonder T» ten beste gegeven door Alex Willequet. Eenakterfestival Stekene. Baudeloo uit Sinaai legde adelbrieven voor. (lv) Spannend én plezierig... De jongste voorstelling van Thalia' 82 Aalst, de komische thriller «Het lijk is roek» van Raymond Dij er in een regie van Paul Coppens is uitgedraaid op een aangename toneelervaring. Deze produktie «Het lijk is zoek» waarborgt zonder meer een knap en boeiend spel, zeer degelijk ondersteund door een goed geoliede technische ploeg. Thalia's eersteling was ook niet mis, maar deze 2* produktie van het in-volle- expansie-zijnde Thalia was beslist de moeite waard. De koers, die het jonge en enthoesiaste gezelschap vaart, is nog maar een korte tijd uitgezet, maar wij vinden dat ze het bij het rechte eind hebben. Wat vooral opviel bij de voorstelling was dat ze leefde uit het speelplezier van alle spelers afzonderlijk en als geheel. Daarom, een stevige aanrader, dit weekeinde nog: zaterdag 29 januari, zondag 30 januari en maandag 31 januari telkens om 20 uur in zaal Netwerk, De Ridderstraat, Aalst. Inhoud kwijt, want hieronder zou ment al te veel lijden Veel willen we er niet over de spanning en het amuze- In een landhuis, ergens op Aolst. Na lang zoeken werd het lijk dan toch gevonden (gw) het platteland in Engeland, zijn alle aanwezigen in die pe rouw gehuldigd: Mr Barrocloughde meester des huizes is overleden. Twee notarissen, die aan vankelijk verward worden met de begrafenisonderne mer, komen na een reeks spannende en leuke omwe gen tot de ontstellende ont dekking dat er een komplot gevoerd wordt in dat spook achtige landhuis want de lijkkist is leeg. Vanaf dat moment raakt de thriller goed op gang, zo wel letterlijk als figuurlijk, want nog meer mensen sterven en nog meer lijken verdwijnen. Ingrediënten zijn onder an dere geheime panelen, zwarte schimmen, een in gestorte brug, onweder en komische situaties. Regie en rolverdeling De grote verdienste van re gisseur Paul Coppens ligt in de vaststelling dat hij er in geslaagd is een toon te* vinden die bij het (vrij) tal rijke publiek insloeg. Ver der het zijn regie aan duide lijkheid niets te wensen over en kon je voortdurend zijn sterke hand doorheen de voorstelling voelen. Rij heeft de komische thriller beheerst, met té nadrukke lijk laten uitbeelden, met oog voor tempo en details, waarbij een tiental akteurs vrij ongedwongen en na tuurlijk bewogen. Opvallend is verder, dat vrijwel alle rollen naar maat van de akteurs zijn verdeeld en dat geen van hen probeert de anderen van de kaart te spelen. De akteursploeg zorgde, onder de geïnspireerde regie van Paul Coppens voor een de gelijke globale prestatie. Vooral de twee notarissen, Mr. Mickleby en Mr. Blun- del, respektievelijk op de planken gezet door Kris- tiaan Coppieters en Benny Vermeulen leken zich goed thuis te voelen in hun rol. De droge en humoristische replieken sloegen na een opwarmingsperiode in, maar ook de typische baas achtige reakties misten evenmin hun doel. Lieve en Emma Kinder mans kropen in de huid van Faith en Hope Barraclough; verdienstelijk en geloof waardig. Ook het personeel van de meester des huizes droeg er flink toe bij het geheel vlot en genietbaar op de plan ken te zetten: Christel Ver meulen als Anne Baele, Mich Wauters als Agnes, Martine De Pelsmaeker als Mabel en Luc Van Der Veurst als Johnson. Allen aanvaardbaar en nergens uit hun rol of toon vallend. Tenslotte vermelden we nog Jef Borms als genees heer Brown (nogal nadruk kelijk getypeerd) en Rik De Pelsmaeker die een aan vaardbare als begrafenison dernemer in beeld bracht. Technische ploeg levert puik werk Het sukses van deze pro duktie verklaren is mis schien niet zo eenvoudig, maar we menen dat het ligt in het feit dat deze jonge groep brengt wat het opge komen publiek wenst, het geheel wordt noet over het paard getild en men kan rekenen op een schare en thoesiaste akteurs en aktri- ces die samen met de regis seur en technische ploeg een afgewerkt stuk brengt. Dus, ook een pak goede punten voor de technische ploeg, die we hier in blok vermelden om zeker nie mand te vergeten: de tech nische realisatie muntte uit door precisie (belichting en geluid waren meer dan be hoorlijk). Het nette en ver zorgde dekor was eveneens in orde Hoewel het genre niet on middellijk onze voorkeur wegdraagt, hebben we toch een fijna avond beleefd met «Het lijk is zoek». In deze voorstelling reikte het me chanisme van de komische thriller een degelijk niveau. Al worden we niet graag bij de neus genomen, beken nen wc dat de auteur en Thalia' 82 ons lange tijd in het ongewisse heeft gelaten. En uiteindelijk stelt men vast dat alles, hoe ingewik keld ook toch (min of meer) de logica eerbiedigt. Er zijn doden, lijken, er is een geslaagde ontknoping en de schuldige wordt ten slotte gegrepen. Tot slot Als 'avondje-uit' waarderen wij dit amuzement hoger dan wat men ons al te vaak als aan flauwe boulevard stukken aanbiedt. Daaren boven getuigde de voorstel ling van heel wat noeste arbeid van een jong gezel schap. Het resultaat was dan ook meer den behoor lijk. Tuurlijk zijn er nog enkele fouten, zoals gemis te woordspelingen, zenuw achtige acting op sommige momenten, maar daarvoor sluiten we graag eventjes onze ogen. De regie verdient lof: Paul Coppens wist zijn ploeg hun fysische aanwezigheid te laten manifesteren en de goed ingerichte ruimte te vullen. Jo De Bruyn Bloot zonder T is een heel onschuldige titel, bloot was er niet te zien. Het is een degelijk stuk, inhoudelijk goed gestoffeerd waarin de samenleving en de kleinzie ligheid van de mensen op de korrel worden genomen. De kleinigheden en egoïsti sche uitdrukkingen zijn op ieder van toepassing. Voor akteurs die op de solo-toer gaan, betekent dit een uit daging. Trouwens een pu bliek meer dan een uur boeien en blijven boeien is niet voor ieder weggelegd. Elke fout of een zwak mo ment krijg je duidelijk te zien. Willequet is een man die dit, dank zij zijn zelfver trouwen, beslist aan kan. Als je van theater houdt Sedert de opening van 't Vremd Zaalken is er onder tussen al het één en ander gebeurd, en staat er nog heel wat op het programma van het werkgroepje «Kui tuurbarbaar» van 't Klok huis. Er zouden op het vlak van het amateurtheater behoef ten bestaan in Hamme, die niet voldaan worden. De be staande toneelkringen spe len doorgaans voor een groot publiek, en zijn in him keuze dan ook Een kleine groep, met minder kosten zou misschien min der populaire, maar moei lijke stukken kunnen bren gen. Eén en ander zal moe ten blijken op de bijeen komst die Kuituurbarbaar organiseert op donderdag 3 februari te 20 uur in 't Klokhuis, De Ring 65, Hamme. Indien U geïnteresseerd bent in amateurtheater, eventueel wil spelen, zorg dan dat je er bij bent. Na «Bloot zonder T» krijg je nog de kans om op zaterdag 12 februari in 't Vremd zaal ken, Jan Decleir aan het werk te zien in «De Tij ger en andere verhalen». Hamme. Bloot zonder t. Willequet op zijn best. (vh) Hamme. Bloot zonder t. Heel wat belangstelling, (vh)

De Voorpost | 1983 | | pagina 23