Oost-Vlaanderen en het toerisme van alledag Spetterend afscheid van de laatstejaars aan het St.-Lodewijckscollege te Lokeren «Dag van de Oostvlaamse toerist» in Wachtebeke «Den Avond» van de zesdes in teken van de «televisie» Federatie slaat nieuwe richting in Resultaten salon bedrijfswagens 1983 Karnaval op Sint-Annaparochie Bevolkingsevolutie in Lokeren Tijdens het autosalon 1983 werd tot bestelling overgegaan van 120 bestelwagen Mercedes-Benz door de firma Masta n v. aan de hoofdverdeler van Mercedes-Benz it Sint-Niklaas, autobedrijf Jacobs n.v. 26 - 28.1.1983 - De Voorpost - Lille, 't was vroeger Ter maar 't is toch leuk toeven Usel en later Rijsel, 't was hier. Onze gewesten zijn een brok Vlaanderen aan geknipt voor dagjesmensen, de zuidflank, de industrie- kortademig-kuierende stad in noord-Frankrijk is groepen of individuelen. bijna kompleet ont- vlaamst. Wat niet weg neemt dat Rijsel en omge- Veertien dagarrangemen ten werden beschreven en toegelicht in de brochure ving, Duinkerke ook en «Welkom in Oost-Vlaande- Sint-Omaars en zo, sterk ren». Hoe je de Vlaamse bij Vlaanderen aanleunen Ardennen verkennen kan blijft. Lieden van bij ons en wat in Laarne en aan het plegen daar nogal eens hun Donkmeer te zien is, hoe inkopen te gaan doen, ook lieflijk Dendermonde is en dat, en als de Frans-Vla- wat de Beverse polders aan mingen naar Duitsland of sluizen en landschappen te noordwaartser reizen moe- bieden hebben, waar het ten ze door ons land heen, Molsbroek verscholen ligt, óók heel Oost-Vlaanderen de Gentse Sint-Baafskathe- dwarsen ze dan. Edoch, draal, de Bloemenstreek. een toerist uit Roubaix of Het is een kant-en-klaar- Armentières of Hond- pakket waarin nu eens veel schoote weet niet waar hij kultureels en dan weer een doorreist, hij scheert langs hap gastronomie gebakken Te land, te water Het (fraaie) tijdschrift Toerisme in Oost-Vlaan deren» moet krisisbewust inleveren. Het zal voortaan i.p.v. om de twee maanden nog slechts elke drie maan den verschijnen, maar het totale aantal pagina's wordt niét gereduceerd, je krijgt evenveel waar voor je geld dus. Onderwerpen die dra aan bod zullen komen: bos sen, molens en natuurge bieden in onze provincie; «Les Lumières», patriciërs- op edukatieve wijze, in de namiddag wat losser, ont spannen. Oost-Vlaanderen is een bij uitstek doorreis-provin- cie, je tuft er doorheen als je «echt» op reis gaat, maar eigenlijk zie je nauwelijks wat vanop bijvoorbeeld de autoweg. Aangestuurd wordt op toeristische signa- lizatie langs de autowegen, de Oostvlaamse federatie voert daartoe besprekingen met hogerhand. Maar de' toeristische wegwijzers mo gen niet woekeren, dat huizen of kastelen uit de spreekt vanzelf, het moet tweede helft van de acht- 'VeiligJjlijven, sober. En om al dat Vlaamse, Oost vlaamse fraais heen, snel zit, variatievol en prijslijk. In een soort addendum en schuchter. Dus: die van heeft men drie arrangemen- Rijsel en Calais en omge- ten voor mindervaliden ge ving moet maar eens diets bundeld en dat initiatief worden gemaakt dat het kwam tot stand onder im- toerisme bij ons, in Oost- puls van Ziekenzorg CM: Vlaanderen bijvoorbeeld, Dendermonde enerzijds, véél verrukkelijkheden Gent en Wachtebeke an- verbergt. En, zegt de Oost- derzijds en Oudenaarde en vlaamse toeristische fede- de Geuzenhoek derder- ratie, eep dagje bloemen- zijds. Hoeveel het kosten streek of Waasland of moet staat er telkens bij, Donkmeer ligt binnen het welke periode je terecht- van Oost-Vlaanderen écht een toeristisch aanlokkelijk gebied te maken zijn er ook méér akkomodatiemoge- Jijkheden nodig, met name in het zuiden van de pro vincie; de privé-investeer- Wachtebeke, het provinciaal domein Puyen- broeck. Een oaze bijna, een uniek trefpunt voor wie er eens gezellig op uit wil, maar allerminst een pretpark. Maar Puyenbroeck, aan de Zuidlede ten westen van Lokeren gelegen, heeft nog niet de bekendheid die dit natuurgebied verdient. Om Wachtebeke, om het domein meer in de belangstelling te brengen plant men er in de zomer maanden een heleboel aktiviteiten, in september moet de apoteoze volgen met een toeristische happening. Mei wordt de maand van het kind. Met een verkeerswedstrijd, een sportweek en, op 7 mei, een dag van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen. Juni richt zich tot de derde leeftijd. Show in de voormiddag, in de namiddag iets edukatiefs, b.v. een bezoek aan het molenmuseum. Juli en augustus zijn allemansmaanden, dus géén extra stimulansen in Wachtebeke. de toeristen vin den vanzelf de weg. September, dan kunnen vooral de vrouwen, de vrouwenorganisaties ook, terecht in het provinciaal domein. En op zondag 11 september wordt een flinke portie animatie en ontspanning aangeboden tijdens een Oostvlaamse promotiedag. Er is een doorlo pend muziekfestival, toneelverenigingen voeren pen an d wagen- en straatspelen («dreefspelen» eigenlijk) op, er wordt gemusiceerd op de twee kiosken. Voor de sportievelingen een rondrit voor wielertoeristen, hengelen, wipschieten, een zwemmarathon, de aan komst van de halve marathon Gent-Puyenbroeck, misschien ook een Oostvlaams voetbaltornooi voor miniemen. Aan de VW-kraampjes wordt het toe risme in de diverse regio's, in de grotére steden ook, litiek voorgesteld. De ganse dag kan je met paardentram gtdra en koetsen rondtoeren. Je kan een Breugheliaans maal verorberen en 's avonds is er rijstpap. Wie per trein naar de omgeving van Wachtebeke komt krijgt reduktie, er worden door de Buurt spoorwegen die dag speciale bussen ingelegd vanuit Lokeren en Gent-Sint-Pieters. bereik van die noorderlingen. Franse kan en op welk tijdstip je Oost- ergens moet aanlanden Vlaanderen rukt derhalve evenzeer. De veertien- naar Rijsel op met de hoop plus-drie zijn dagtrips voor dat die van Rijsel en omge ving dra naar onze gewes ten zullen afzakken. groepen, maar wie er op z n eentje op uit trekken wil vindt vanzelfsprekend in- Een infokampagne heet spiratie in deze brochure, zulks. De middelen: een Wie de publikatie wil heb- infocar die in april, net na ben belt naar (091)22.16.37 Pasen, een veertiendaagse van de Federatie voor Toe rondrit doorheen Noord- Frankrijk „ondernemen zal en telkens twee dagen in één van die charmante ste den pleisteren wil; en een Oostvlaamse stand van 16 tot 25 april op de Foire Internationale in Rijsel; en nog, ter bekroning zowat, een Oostvlaamse dag op zondag 24 april, met fanfa res, volksdansgroepen en majoretten van bij ons. Een toemaatje: degusta- tieavond van Oostvlaamse streekgerechten op 25 april. Een dagje arrangeren Zéér wordt gesleuteld, vanuit Gent, aan de be kendmaking en promotie, aan het verkopen eigenlijk van de waaier aan toeristi sche mogelijkheden in Oost-Vlaanderen. We zwemmen in deze provincie niet in de hotels of akkd- modatiemogelijkheden risme in Oost-Vlaanderen, het adres luidt Kon. Maria Hendrikaplein 64 in 9000 Gent. Capiau en zo Verweg op reis gaan kost geld. Dicht bij huis rond neuzen vergt géén dure verplaatsingen en is ook best gezellig. Oost-Vlaan deren heeft veel troeven, van Zwalm tot polders. Oost-Vlaanderen wil alom van zich doen spreken, in de Kempen, in Kortrijk, in Frankrijk^ De komende weken rei zen de Oostvlaamse toeris tische promotors het land af. Autocaruitbaters, reisa genten, verantwoorde lijken van verenigingen, schooldirekties worden heel erg welkom geheten op één van de infoavonden die gekruid worden met Gentse franjes en lekkers uit de regio. tiende eeuw; rubrieken waarin volkskunde, ten toonstellingen, wandelin gen kort behandeld wor den; en vooral ook toeristi sche beleidsopties in de Oostvlaamse gemeenten. Da's een greep uit de on derwerpen, het aanbod is veel uitgebreider natuur lijk. Toeristische beleidsop ties, daarover nog iets méér. De Oostvlaamse fe deratie wil zich ter plekke gaan informeren, nagaan hoe het in de regio met het toerisme gesteld is. Daar toe wordt een geleide ge- spreksnamiddag op het ge touw gezet: welkom zijn dan de plaatselijke toeristi sche serviceverleners, vere nigingen, studenten enz. Wat presteert men in een of andere gemeente op toe ristisch vlak, hoe intens is de wisselwerking tussen het nieuwe gemeentebestuur inspanningen gevergd, en de lokale VW? De k*' toeristische op punt De Oostvlaamse federa- Oostvlaamse tie beseft verder dat Dur- «waterkaart» me, Moervaart, Leie en an- gesteld, dere waterlopen óók toeris- Lof moet worden toege- ten «kanalizeren» kunnen zwaaid aan de promotors naar de landschappelijke van ons toerisme die in ders weifelen echter, want charme, in westelijk Waas- Gent rezideren en zich nu één hotelkamer vergt al- land b.v. heeft men erva- ook te velde, in de regio, gauw een financiële injek- ring in dat opzicht. Via een gaan informeren. De plaat- tie van anderhalf miljoen... btk-projekt wordt een selijke WV's kunnen hun lat di ren h rankt plannen, hun toeristisch ruitbaters, privérekreai [Jjj*® produkt, afstemmen op de ten, ze worden enigermat |rie 2 globale aanpak in de pro- verwend door die overkot jcs vinciehoofdstad. In de ar rondissementshoofdplaat sen, in de nog kleinere cen tra, kan je een imposante massa brochures buitma ken, die kosten bijna niks. Schooldirekties, autoca- pelende VW in Gent, 2 evol zouden ongelijk hebben in hoef dien ze geen gebruik zoi ijnv den maken van de aanbie,erte' dingen die zo gul gedaa worden. P, ideal Wouter VLOEBERGlde SI Het is een traditie geworden dat de leerlingen van de zesdes aan het St.-Lodewijckscolle ge een afscheidsgeschenk aanbieden in de vorm van een show. Dat kende steeds bijval. «Den Avond» van dit jaar mogen we gerust als een absoluut sukses beschouwen. Het tema «Televisie» stond centraal. Meer dan eens werd op schitterende wijze een loopje genomen met bepaalde programma's. Tweemaal zevenhonderd toeschouwers konden genieten van een humoristisch en muzikaal spektakel vol spirituele vondsten en gags. Het heeft van de laatstejaars kwamen gedichten aan bod van kleur, dans en klank ge- van Alice Pardon (Nahon) en bracht door Koen Vervaet, Guido Gazelle (Gezelle), Myriam De Neve, Glenn Neyt, «Dien avond en die straffe» Ann Heirman. Lieven De vanzelf terwijl in Geest, Marijke De Roeck, «Avondliedeken» de medita- Geertrui Poppe, Bea Bal tics van onze minister van Fi- linckx. Piet Van Kerckhove, nanciën werden toegelicht met Ann De Cubber, Karine Ke- het veelzeggend begin: «'t Is tels, Hilde Colman, Bart goed in eigen zak te kijken. Roels, Hilde Schatteman. In nog even voor het bankwaarts «Keverbloes» lieten Philippe gaan...» Stemmig gebracht Robberecht, Stefaan Van door Hans Fierens, Koen Van Winckel, Toon Plaetinck, Ann den Abeele, Myriam De Neve en Marijke De Roeck. In «Kwis je rot» werden drie le raarsfiguren, Luc Wafflard. Alfons Geboes en Alex Len- Eerst het kiezen van tema en neerslag daarvan kan je zo ?ks!en' /«volgens ging gans a u j u f. de kerstvakantie eraan voor spreekt nu en dan in het tijdschrift fie, m,,, ïa„ dekors en P aantreffen. techniek zonder van de ontel- De Oostvlaamse toefisti- bare uren repetitie te praten, sche instanties, onder lei- De eerste dagen van januari ding van député Vallaeys, waren zenuwslopend. Vraag voelen aan, wéten dat het dat bU gelegenheid maar eens streekschoon, het rekrea- aan Hugo Govaert en Mare tieve in deze provincie de Pn"?e'sl Geluid bel.chtmg, muziek kortom alles moest in dagjesmensen kan, moet die ,aatste dage„ nog op pimt aanspreken. Als er maar gezet worden. Toen al enkelen behoorlijk wat gedaan begonnen wanhopen viel alles wordt, geïnformeerd, ge- toch in de goede plooi. Wie zei promoveerd. Behalve de daar ook weer dat een minder jou raak getypeerd door Jan dagarrangementen voor geslaagde algemene repetitie Segers, Lieven Marien groepen, waarrond ik een stteds een suksesvolle opvoc- en ander heb verteld, werkt voorafgaat? men ook dagtrips voor indi- Toneel en sketches viduelen uit: een zestal for- Het begon met «Black and mules zijn in de maak, aan- White», een wervelend dans- trekkelijkë rondritjes voor nummer van Jan Millecamp privégebruik waarin een Een ideale opwarmer voor het waaier aan mogelijkheden toneelspel in regie van Hugo én een handvol redukties Govaert e„ bewerkt door de ingebouwd zitten. Daar ho- ak,e"rs ïf .In "D<-Moraliteit 6 1 1 van de blinde en de lamme» ren we nog wel van. Ook we knap w„k van Jan een nieuwe formule Segers en Hilde Van Damme. De Cubber, Bart Roels en Luc Uytenhove knap muziekwerk rekm de kc op hooft defin horen met o.m. «Ticket to ri- Yves Fonteyn, Rony Smet, Pe lichtp de» en een bluesnummer van ter Bogaert, Peter David, Win ke to de Stones. Fijngevoelige tonen Van den Berghe, Mark Vet brachten Dirk Roelens, An hofsté, Rudi De Clercq, Can Pas, Ann De Cubber en Ste- ne Steels, Christine Siercrc partij faan Van Winckel in «Classic Koen Van Bocxlaer, Dannioppo Life» met werken naar J.J. Watté, Lieven De Mey en soi Rousseau en Ernest Kohier. ry voor wie we vergeten zijn. Technische en geluidssnufji Buiten de spots, achter de waren mogelijk door het maf schermen rjaa| van Marc Pringels en Jo Het lukken van «Den Avond» zef De Wilde. Laten we ookd was onmogelijk zonder de medewerking niet vergeten fl noeste werkers achter de vooral de ervaring van Jan Mj schermen: zij die instonden lecamp. «Den Avond» van d voor dekor, geluid, grime en zesdes werd mogelijk gemaal CVP alles wat daarbij komt kijken, door superior Van Paepc haal( Wij plaatsen ze graag ook eens ghem, prcfekt Peereboora —„j., in de spots: Els Maton, Hilde Hugo Govaert en Mare Prioifj De Bremme, Toon Van de gels. Vondel, Bruno Everaert, Theo Andi De Jaegher, Luc Buydens, Bestendig afgevaardigde J. Vallaeys heeft de sekretarissen van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer uit de provincie een tweetal keren bijeen geroepen om zich samen met hen te bezinnen over wat er kon worden gedaan om het toerisme en dus ook het sociale leven tot een nieuwe bloei te brengen. Zo werd besloten een 17-tal dag arrangementen samen te stellen die de hele provincie bestrijken. Daarbij komen nog eens drie biezondere daguitstappen voor mindervaliden. Elke streek komt in deze arrangementen aan bod. «Ook het land van Dendermonde», zo vertelt de Dendermond- se WV-sekretaris Franki Hervent en hij is blij met deze nieuwe gang van zaken. Voor de VW van het Land van Dendermonde komen Laarne en het Donkmeer, de stad Dendermonde en Hamme en Waasmunster aan bod met ieder een arrangement. Den dermonde krijgt daarnaast ook een arrange ment voor mindervaliden. Die dagarrange menten worden gebundeld in een brochure die eerstdaags zal verschijnen en waaruit men kan putten om eens een dagje gezellig uit weliswaar in groepsverband op te zetten en zo te ontdekken dat ook Oost-Vlaande ren nog schitterende plekjes in overvloed heeft. Toeristische markten Het zijn deze dagarrangementen die men gaat promoten via een vijftal toeristische markten in Vlaanderen. De eerste heeft plaats nu maandag 31 jaznuari in het provinciaal domein Puyenbroeck te Wach tebeke. Op 7 februari is Kortrijk aan de beurt waar men de Hallen ter beschikking heeft en op 21 februari is de provincie Oost- Vlaanderen uitvoerig te bekijken in het Pro vinciaal Vormingscentrum van Oostmalle om op 24 februari te gast te zijn in het domein Hengelhoef te Houthalen. De vijfde toeristische markt wordt gehouden op 3 maart in het kultureel centrum te Dilbeek. Men heeft dus gemikt op het grote publiek, dat wil zeggen op de schooldirekties, uitba ters van autocars en de reissektor, op voorzitters van verenigingen van allerlei aard die jaarlijks minstens één uitstap on dernemen-. Al die mensen werden aange schreven en uitgenodigd om een kijkje te komen nemen. Zo belooft de eerste toeristi sche markt te Wachtebeke een groot sukses te worden. Men heeft immers al meer dan 400 inschrijvingen binnen. van schoolreizen wordt ge- De tekst mocht wel iets korter, dokterd: Oost-Vlaanderen In het wetenschappelijk uurtje voor studenten, 's morgens kregen we een leerrijke uiteen zetting over anatomie. In «Sportekort» en «Sporteveel» zagen we een heruitgave van het fameus Duits vraaggesprek met Jean-Marie Pfaff (Jan Se gers) en een nakaarten van Rik De Saedeleer (Bruno Dursin) met vedetten Ludo Coeck (Hans Fierens met tandesto- ker) en Jos Daerden (Geert Daeninck) geflankeerd door trainer Guy Thijs (Jan Segers). In «De Vijfde Windstreek» om hun stad of gemeente beter kenbaar te maken bij een geïnteresseerd publiek. Bij deze manifestaties wordt niet alleen naar de toeristische aantrekkingspolen gekeken, maar ook naar de streekgastronomie en - specialiteiten. Zo zal het niet verwonderlijk zijn dat het Land van Dendermonde zijn Pauwel Kwak, zijn Upper 19 en Gomo-kaas laat proeven en dat de bezoekers er zullen kunnen smullen van de lekkere paling. Ook dat hoort er bij. Men verwacht van deze toeristische markten biezonder veel». Het aanbod van de toeristische markt zal aan deze massale belangstelling niet vreemd zijn. De markt begint telkens om 19u30 met een welkomstwoord door be stendig afgevaardigde J. Vallaeys, waarna Walter Capiau Oost-Vlaanderen vanuit toe ristisch oogpunt zal belichten. Dan volgt er een diamontage rond de eendagsuitstappen en wordt er wat verteld over de streekgas tronomie Dan kan de toeristische markt beginnen. Die neemt een uur in beslag en dan wordt een film in multivisie vertoond over Gent. Ook het land van Dendermonde neemt aan deze toeristische markten deel. «We mogen deze trein niet missen,» aldus Franki Herverit die meteen het belang van het initiatief onderstreept. «De regionale federa ties krijgen op deze toeristische markten een stand. Voor het Land van Dendermonde betekent dit dat de VW's en/of gemeen tebesturen van Hamme, Dendermonde, Be- rlare, Waasmunster, Laarne, Buggenhout, Lebbeke, Zelke en Wichelen er hun mede werking aan verlenen. Zij krijgen de kans Van VW-sekretaris Franki Hervent ver namen we ook nog dat de stad Dendermon de de inspanningen die in de voorbije jaren door de toeristische dienst werden geleverd, zal verder zetten. Zo wordt deelgenomen aan het Vakantiesalon te Brussel, het be langrijkste dat er in Europa op dit stuk is en wordt er hard gewerkt aan een evenemen tenkalender voor het land van Dendermon de. Die is drukklaar en bevat de gebeurte nissen uit de verschillende gemeenten maand per maand gerangschikt. Het is een uitstekend instrument om bij de hand te hebben en niets te missen van alles wat er aan belangrijke en minder belangrijke din gen gebeurt in Hamme, Dendermonde, Be- rlare, Waasmunster, Laarne, Buggenhout, Wichelen, Zele en Lebbeke. Hans Fierens onder het kwis- masterschap van Luc Uyten hove In «De Letter van de Wet» namen Geert Smet, Bart Roels, Stanny Laureys en Lie ven Marien de Belgische legis latuur op de korrel. Verder kregen we een geaktualiseerd TV-spel naar Aeschylus: «De Belzen» waarin de oudheid werd getoetst aan hedendaagse problematiek door Peter Beu- selinck. Geert Daeninck, Koen Vervaet, Geert Smet, Stanny Laureys, Bart Roels, Koen Verdeghem en lan Se gers. Het massaspel «De Balla de van Jan Lui» voerde ons, met een opknopingsscène, naar het Wilde Westen. Van choreografie via rock and roll en new wave naar klassiek Met «Eagle» en «Kate» kregen we prachtige choreografische nummers (van Rudi Lissens) op muziek van Philippe Rob- berecht en Kate Bush. Een indrukwekkende mengeling Op zaterdag 12 februari wordt de kroon op het werk gezet na weken lange inspan ningen en voorbereidingen tot de karnavaldagen. Vooreerst krijgen we het populaire Jef- kesbal ten bate van de Kinder- kavalkade en dit met de mede werking van Biljartklub Sint- Anna. We gaan ten dans te twintig uur. Op maandag 14 februari krijgen wij voor de zestiende maal de unieke Kinderkaval- kade. Verleden jaar meer dan zeshonderd kleine zottekes en zottinekes. Dit jaar nog beter. Programma: om 13 uur Reu ze Ballonwedstrijd voor dui zenden fr. prijzen. Kaarten hiervoor reeds te verkrijgen in de voormiddag aan 25 fr. (ver zoek schrijfgerief mee te brengen). Om 14 uur zeer stipt vertrek van de stoet langs de volgende straten: Kerkplein, Oude Gc- ntbaan, Welvaartstraat, Naar stigheidstraat, Volksplein, Spaarzaamheidsstraat, Wel vaartstraat, Naarsigheidstraat (over Boudewijnlaan), Raffel- gemstraat, Terlindenstraat, IrisstraatRaffelgemstraat Terug naar de feestzaal waar tal van attrakties doorgaan. Einde rond 16-17 uur. Prij suitreiking van de Ballonwed strijd op een later te bepalen datum die zal uithangen in de ingang van de zaal. Lebbeke. De judoclub «Kohoro kwai» (VH) Eind vorig jaar, december 22 erkenningen, 6 adopties '82 dus, waren er in Loke- en 3 wettigingen door ren 33.730 inwoners, dat adoptie, 1 kind werd dood- zijn er bijna tweehonderd geboren en 3 werden leven méér dan een jaar tevoren loos aangegeven. Tien (33.534 toen). Er werden mensen verwierven de Bel- eind december 16.634 man- gische nationaliteit. 220 nen en 17.096 vrouwen ge- vreemdelingen werden van registreerd in de Durme- het vreemdelingen- naar stad. Er waren 228 huwelij- het bevolkingsregister Sint-Niklaas. Listig vermomd als Rikus ter Waes doet Henri M. Codenie een gooi W ken en 66 echtscheidingen, overgeschreven. de prinsentitel in groot-Sint-Niklaas. Hij noemt zich «doctor humaris causa», deze 0 (jvl) met de kruiwagen

De Voorpost | 1983 | | pagina 26