Noordwesterstorm en springtij deden dijken kraken Weekblad tas Header - Seheldestreek Geen ramp zoals juist dertig jaar geleden... nuntii - aa Raad van State: Arrest inzake klacht Alloo in beraad JCI -welsprekendheidstornooi Vier Wase studenten naar provinciale selektie in Sint-Niklaas De Voorpost Frank De Beule is achttien en studeert aan de Bisschoppelijke Normaalschool in Sint-Niklaas. Hij is een zéér welsprekende jongeling, in die mate zelfs dat de jury van het JCI-welsprekenheidstornooi in Sint-Niklaas hem een rasecht akteur noemt. Frank werd primus tijdens de selektie van zaterdag jl. in de foyer van de stadsschouwburg, hij haalde 51,5 punten op 60. De dualiteit tussen de wereld van alledag en de privévisie van een angstige jongeman kwam goed uit de verf tijdens zijn voordracht. Met Frank gaan nog drie andere jongeren naar de provinciale schifting van het welsprekendheidstornooi van de JCI (of Jaycees). Die tweede selektie vindt op zaterdag 12 maart plaats in de grote zaal van de stadsschouwburg in Sint-Niklaas. Lieve Van Landeghem, zestien jaar pas en studente aan het Anna Piersinstituut in Beveren, werd tweede met 50,5 punten op 60, ze droeg een futuristische persmededeling over kemalarm voor. Derde werd Anne-Marie Maes. zeventien, leerlinge aan de humaniora van de O.L.Vrouw-Presentatie in Sint-Niklaas, 49,5 punten. Vier was An Van de Vijver, zestien, leerlinge aan het Sinte-Amelberga- instituut in Temse. In volgorde dan de overige kandidaten zoals ze door de jury o.l.v. JCI- kommissiedirekteur Luc Ghekiere en verder bestaande uit mevrouw Nelly Maes (parlementslid), RVA-direkteur Janssens, Harry Deswarte en Willy De Graeve werden gerangschikt. Vijf: Mieke Dupon, Presentatie-Sint-Niklaas. Zes: Martine Van de Velde, Berkenboom Sint-Niklaas. Zeven: Martine Barentsen, Heilige Familie Sint-Niklaas. Acht: Hans Van Belleghem, atheneum Sint-Niklaas. Negen: Martine Van Mele,.j>jnte-Amelberga, Temse. Tien, gelijk: Krista De Paep van Anna Piers in Beveren en Ingrid De Schepper van Sinte-Amelberga in Temse. Twaalf: Christine Maes van Anna Piers in Beveren. Dertien: Marleen Heyndrickx van Amelberga Temse. Veertien: Helga Van Broeck, Anna Piersin stituut in Beveren. Axel Torfs (Sint-Jozef - Klein-Seminarie, Sint-Niklaas), Lutgart Van de Woestijne (Amelberga, Temse) en Marie-Claire Govaerts (Amelberga, Temse) sloten de rij. De jury kende punten toe voor de vorm (taalvaardigheid, uitspraak en vormgeving) en inhoud (kreativiteit, struktuur en inhoud zelf). Die normen worden ook gehanteerd bij de provinciale schifting zelf. Aan de organisatie van de tomooischifting in Sint-Niklaas werd behalve door de mensen van JCI (Luc Ghekiere werd bijgestaan door Mare Antonsen, Ingrid Heyman en Mare Schoup- pe) meegewerkt, op materieel vlak, door het personeel van de schouwburg en de dienst plantsoenen van de stad Sint-Niklaas. Tal van firma's schonken prijzen. Het JCI-welsprekcndheidstomooi scharniert rond het thema «18 jaar... wereld, wat wil je van mij?». Daarbij kunnen o.m. aan bod komen aspekten als beroepskeuze, bedenkingen rond het leefmilieu, ekonomische en politieke theorieën, opinies over kuituur en beschaving. De nationale (d.w.z. Vlaamse) finale is voor 7 mei in Tielt gepland. Maar eerst moeten de Wase studenten het dus nog waarmaken in de provinciale schifting op 12 maart. Duimen voor Frank, Lieve, Anne-Marie en An die volgende maand een thuismatch mogen spelen in de Sint-Niklase schouwburg. Ook na de behandeling van de klacht van Willy Alloo door de Raad van State gisteren donderdag blijft de suspense te Aalst. De Raad hield inderdaad zoals trouwens gebruikelijk is zijn arrest in beraad. Wettelijk heeft de Raad dertig dagen om te beslissen. Een insider die de geplogenheden 'in «het huis» kent hield het voor een paar weken. Politiekers spreken van een arrest vandaag en de voorzitter zei gewoon «eerstdaags», tot en met! 0 de T Kamer van de had van State, aan de fetenschapstraat tussen Vet- en Belliardstraat, »am Aalst eerst aan de turt. Vóór een betwisting iyer de verkiezingen te «el. Is Aalst misschien óg wat (zelf in te pen). oorzitter Depondt, ge citeerd door twee raads- tren, auditeur Jacquemijn 11 de griffier, memoreerde °ri de feiten en de gevolg- Ie procedure. •e klacht van Willy Alloo 1 ójn vraag, niet tot nie- Ferklaring van de verkie zen doch tot hertelling >0 de stemmen van het "de telbureel. De beslissing van de Be stendige Deputatie van 9.11.82 waarbij de klacht wél ontvankelijk doch niet gegrond werd verklaard. Bij ontstentenis van op merkingen bij het proces verbaal van het telbureau ontstaat er een vermoeden van regelmatigheid dat slechts teniet kan worden gedaan door verschillende bewijzen. Bewijzen die er volgens de Deputatie niet waren. Daarna stuurde aanklager Alloo een uitvoerige me morie naar de Raad van State die hij hoopte ter zit ting te mogen toelichten. Zulks kon echter niet door de Raad aanvaard worden daar dat niet in de procedu re gebruikelijk bij verkie zingen voorzien is. Raadsheer-voorzitter De pondt stelde twee proble men: enerzijds de ontvan kelijkheid, anderzijds de gegrondheid. Ontvankelijk is de klacht alleszins. De Raad van Sta te verklaart dan ook be voegd te zijn om een even tuele hertelling te bevelen. Voor de aanklager kan nor malisering van het stemme- naantal belangrijk zijn voor zijn rangorde in de eigen partij. Gegrondheid? De hertelling werd ge vraagd omdat slechts 8 stemmen in het 11* bureel werden genoteerd waar het gemiddelde van de andere 27 liefst 52 bedraagt. Iets wat de auditeur als «een in 't oog springende afwijking» beschouwt daar de aantallen in andere bu reaus schommelen van 36 naar 74. Het werd eveneens geno men dat in bewust telbu reau de V.U.-getuige niet aanwezig was. Alloo aan het woord Daar de advokaat van Al loo, V.U.-senator Vande- sande, weerhouden wegens de Voer-perikelen, niet aanwezig kon zijn zou Wil ly Alloo zelf het woord voeren. Hij kreeg echter niet de gelegenheid zijn lijvig me morandum voor te dragen. Hij moest er zich dan ook toe bij bepalen geen her verkiezing doch wél hertel ling van bureau 11 te vragen. Auditeur Jacquemijn De auditeur is van mening dat hertelling tot geen wij ziging qua zetelverdeling zou leiden en acht hertel ling niet voldoende ge rechtvaardigd. Willy Alloo «De hele zitting die nauwe lijks een 20-tal minuten in beslag nam eindigde zon der arrest. Ik ben er toch van overtuigd dat de me morie in het achterhoofd van de leden van het Hof bij hun oordeel zal meespe len. Ik oefende gewoon mijn demokratisch recht uit.» Aldus Willy Alloo die, sa men met ons en met U, reikhalzend uitkijkt en wacht naar het arrest. Heeft Vlaanderen een Happart, met Alloo heeft Aalst alleszins een apart geval. L.H. We hoorden het woensdag reeds op de radio: het gevaar voor wateroverlast is geweken. In de streek van Mechelen werd het erger. Daar stonden wel verschillende straten onder water, overstroomden de weilanden en drong de huizen binnen. In het Dendermondse waren er hier en daar wel belangrijke problemen, maar de fatale gevolgen zyn uitgebleven, dankzij de vele mensen die van dinsdagmorgen zeer vroeg bezig geweest zyn tot laat in de avond om de dijken tegen de volgende vloed te versterken en hier en daar te verhogen. Men had immers nog nooit zoveel water in de Schelde gezien en de Dender liep op het nippertje niet over. Gelukkig is er tijdens de voorbije jaren duchtig aan de d|jken gewerkt. Zo gelukkig liep het niet af in 1953. Nadat een razende storm op de Noordzee gepaard ging met een springvloed, brak de dyk in Vlassenbroek en daardoor werd het Dendermondse stadscentrum voor een ramp behoed. Ook de dyk aan de Killeweg begaf het en daardoor liep de ganse wijk Keur onder. Het water is er verschillende dagen blijven staan. staan om dan langzaam te rug te zakken. Op dat ogenblik besefte men nog niet welke tragedie zich een viertal kilometer verder af speelde. Opgelucht waren de Dendermondenaars wel even maar later bereikte hen het bericht van de Vlassenbroekse ramp. On- Opnieuw beginnen Pas weken later zijn de meesten teruggekeerd. Zij moesten opnieuw van nul beginnen. De polderbewo ners zijn echter taaie kerels die geleerd hebben te leven met de dreiging van de Schelde, die weten dat de dijken wel bescherming Kommandant Quisquater helpt de zakjes vastleggen. De dijk moest zo'n 25 centimeter hoger worden, (v) maar geen zekerheid ge- tonen hoe hoog het water ven. Zij hebben het ge- er wel stond. Op sommige vecht met het water al zo' muren is de lijn aange- dikwijls verloren maar geven, steeds hun terrein herwon- nen. Vlassenbroek draagt DUken bouwen vrijwel geen sporen meer 1° Nederland telde men die van deze ramp. Enkele nacht 1.200 doden. Ook in huisjes staan wat scheefge- ons land vielen er slachtof- zakt, sommige werden niet fers- Dm nooit meer, heeft eens meer hersteld. De res- men gedacht. Langzaam is ten van de overstroming dan een totaal dijkenplan zijn verdwenen. Oudere bewoners kunnen nog wel Lees door blz. 6 VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 38* JAARGANG NR. S - 38 F een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendefmonde Tel.: 052/21 40.60 Bankrek KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 30 F Jaarab. 1.350 F 6 maand 700 F 3 maand 360 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER De Voorpost - 4.2.1983 - 3 De wassende Schelde, gezien vanop de brug tussen Schoonaarde en Berlare. Het water bereikt bijna de kruin van de dijken, (jj) De ramp van Vlassenbroek 1 februari 1953, de nacht van zaterdag op zondag. Urenlang reeds zagen de ontstelde dijkwachters hoe bet Scheldewater onder druk van een noordwester- storm en opgejaagd door een springtij steeds meer bleef wassen. Rond halfzes gaf de oude Vlassenbroek se dijk het op. Over een lengte van 25 meter werd een bres geslagen van 16 meter diep. Het Schelde- water had zich bevrijd van de dijken die het als kluis tere vasthouden en stroom de nu razend en kolkend het bange Vlassenbroek in. De oververmoeide en ver kleumde bewoners die al een ganse nacht angstvallig voorbereidingen hadden getroffen, vluchtten naar de bovenverdiepingen, trachtten het vee nog in veiligheid te brengen of moesten gewoon het dak van hun lage huisjes op. Op dat ogenblik zagen de Dendermondenaars het water in de binnenstad langzaam wegtrekken. Het centrum was gered maar Vlassenbroek beleefde de rampzaligste nacht van zijn bestaan. Hoe fel de bewo ners zich tegen het water geweld hadden verzet, het mocht niet baten. Een voorbeeld was pastoor Van Weyenbergh die als laatste uit het desolate dorpje werd geëvakueerd. Hij had het zo lang mogelijk uitge houden op zijn ijskoud zol derkamertje van de pas torie. Tientallen drama's hadden zich ondertussen afge speeld in het Scheldedorp- je. Velen zaten lange tijd op het dak. Boeren zagen hun verdronken vee voor bij drijven, hun arbeid van vele jaren vernietigd. Twee oudjes die pas zeer laat gevonden werden, waren bijna gestorven van de kou. Dendermonde gered In het stadscentrum heerste ook paniekstemming Nog twee uur voor het tij moest keren, stond er al 30 cm water in de straten. De angstige bewoners zagen het nog voortdurend stij gen. Tot ongeveer halfzes 's morgens de dreigende watermassa plots bleef middellijk trokken vele vrijwilligers naar het voor zijn leven vechtende dorp. De strijd was echter voor bij. Vlassenbroek was één treurige watervlakte waar hier en daar de reddings bootjes van brandweer, le ger en civiele bescherming de enige tekenen van leven waren. De diensten van het Rode Kruis organiseerden opvangcentra waar de ge- ëvakueerden verzorgd wer den en ook de Nationale Hulpdiensten kwamen in aktie. Zakjes vullen, een typisch beeld der laatste dagen, (v)

De Voorpost | 1983 | | pagina 1