en de kleine k De grote Pact «83» met «The Family-story» in vier afleveringen Theater met Jozef Van den Berg in Sint-Niklaas Laatste luik in Stekense eenakterfestival l 1 verkocht in Belsele Netwerk Aalst nodigt uit Druppelteller Vanaf vandaag vrijdag 4 februari tot en met eind aflevering wordt een bon mei brengt PACT het Progressief Aalsters Collec- dig overzicht van hoofdge- tief Teater opvoeringen van «The Family» van teurtenissen uit vroegere Lodewijk De Boer. afleveringen) „eveneens via het video-8isteem gebracht. Alleszins voor Aalst een teert en sinds zijn binding Eerste aflevering op 4, 5, 6, met een aantal medewer- 7, 25, 26, 27 en 28 februari rechtste kant i» zaal Madeion, Grote Markt, telkens te 20 u. «The Family», vier afleve- Tweede op 18, 19, 20, 21, ringen afzonderlijk te be- 26, 27 en 28 maart, maart, eind april en eind kijken doch onderling een De derde volgt op 15, 16, mei. Een hele opgave. Ui- geheel vormend, brengt in 17, 18, 22, 23, 24 en 25 teraard niet te vergelijken elke aflevering een aantal april en de vierde en laatste met de TV-feuilletons van andere figuren. Vier hoofd- °P 3. 4, 5 en 6 juni. Amerikaanse makelij k la figuren lopen echter als een Het abonnement voor de Dallas of Falcon Crest. Wél «rode draad» door alle afle- vier afleveringen samen een sterk sociaal dokument veringen heen. Rollen te kost 360 fr. Reservatie mo- waar niet glitterfiguren brengen door Ronald Schol- gelijk via 053/21.56.04, het doch marginalen centraal laert, Ulrich DTiaese, Mach- automatisch antwoordap- teld De Rauw en Gracienne paraat van Roel Bal. LH première dat een amateurs- groep die Pact toch steeds kers nog is, uitpakt met een ver- opgaat», volgverhaal in vier afleve ringen: februari, eind worden gesteld. In 1972 te Amsterdam op- Van Nieuwenborgh. gevoerd onder regie van De Maatschappelijke struktu- Boer zelf werd het er als een ren, politieke korruptie, de onderwereld, het machts apparaat, pedagogische sis- rijk, Denemarken kwamen temen, het wordt allemaal aan de beurt en ook het op de korrel genomen. Het Belgisch Théatre National gehele stuk speelt zich af in kreeerde het. Het Westside gen kraakpand waar twee Aalst. Toneelgroep Pact stelde aan de pers zijn spelersgroep voor. Helaas kunnen de weekendvoorstellingen niet doorgaan wegens ziekte van één van de akteurs (per) evenement ervaren. Duits land, Oostenrijk, Frank- Theatre van New-York broers, hun zus vriendin leven. bracht het zelfs op Broad way. Toen Pact er kennis van kreeg dat de speelrech- Verlenen verder, onder re- Donderdag 10 februari In de reeks (interessante) theaterprodukties van ten betaaibaar waren werd gie van Anton Cogen, hun het socio-kultureel centrum De Spiegel uit Beveren medewerking aan «The Fa- en Den Eglantier uit Sint-Niklaas, staat donderdag 10 februari het theater van Jozef Van den Berg op het programma. Voorlopig is dat ook de laatste voorstelling in de reeks. De gevierde artiest uit Nederland bracht in de Spiegelzaal eerder al een o i opvoering van «Moeke en de dwaas», een voorstel- tiek, humor».' Geen Moliè- vegend aan^regèls.^wetten ling waaronder de pers veel lof had. *- Shake- en fatsoen op zoek naar 1 steeds drukker bezocht. bij wordt uitgenodigd voor In 1977 sDat het noodlot een tournee door Wales In- dan ook niet geaarzeld. Pact zelf noemt het «een mily» Guido Van Hecke, lekker stuk met goede tek- Odilon Mortier, Eddy sten, knappe rollen, boeien- Veeckman, Georgette Van de situaties en alle ingre- Lierde, Gerrit Buys, Dolf diënten die het publiek lust: Sedeyn en Jef Ledegen. geweld, chaos, sex, roman- Kil, Doe en Gina, hun laars toe: de boeracrij brandt af, het reizend theater en alles, behalve de poppen, is kom- temational Festival of Young Peoples Theatre, hij speelt «Moeke...» in Polen pleet verwoest. Van den °P het Kalambur-festival en Berg bijt echter door in het Frans op het Festival regeleuter, speare-gekneuter Breendonck-gepeuter vrijheid aan elke prijs ont vangen in hun kraakpand teater voor mensen, met le- hun vader, een financieel vende mensen erin en door makelaar, een inspekteur, levende mensen gebracht. een pooier, een hoertje, de «Een stuk gedroomd voor politie en vernietigen zich- het Pact-gezelschap in al zelf met hun frenetieke, on- zijn zedeloosheid, onbere- gewone, angstaanjagende kenbaarheid, verderfelijk- heid. Een stukje levenslust. Elke aflevering begint tel- droom als het ware voor dit kens met een video-monta- eens in een interview ver teld dat hij op veertien, vijf- Aalsters. «rode nest» dat al ge van uitspringende tien jaar in feite al wist dat eens in een blauw café repe- scènes en vanaf de tweede het voor hem theater zou Toneelliefhebbers die «Moeke en de dwaas» in De Spiegel moesten missen, kunnen dat op 10 februari goedmaken. Van den Berg komt dan langs in de stadsschouwburg te Sint-Niklaas met «De dans van de bultenaar». Het gaat om een bultenaar en een koning die samen in een toren wonen, ze kunnen elkaar niet missen, maar zijn wel eikaars tegengestelde. Jozef Van den Berg heeft worden. En dat gevoel werd krijgt het voor elkaar dat er du Jeune Theatre in Liège. een nieuw rondreizend De nieuwe kindervoorstel- theater wordt gemaakt. In hng «Bericht van Éénoog» datzelfde jaar ontstaan ook ontstaat. In 1982 reist Van twee belangrijke voorstel- den Berg nagenoeg de hele lingen voor kinderen: «Het wereld rond. Hij is te gast wonderlijke leventje van klein mannetje Pluim» en voor volwassenen «Samen komst der poppen». In het Vancouver Interna tional Children Festival, wordt door de Nederlandse overheid uitgenodigd voor voorstellingen beginnen de tournee van een maand karakters die hij speelt zich door de Verenigde Staten, steeds meer te ontwikkelen. De straatvoorstelling «Hol- uiteindelijk ook bewaar heid en wel op een unieke manier, eigen aan Jozef Van den Berg. In 1971 begint Van den Berg poppenspelen voor kinderen op te voeren, toen De eerste grote eer valt Van is er bij op het festival van Avignon in Frankrijk, enz. le bolle buik» ontstaat in Niet te missen dus, Jozef 1978 en een jaar later is dat Van den Berg, donderdag het geval voor de nieuwe kindervoorstelling «Appel oog». Op zaterdag 5 februari heeft in de zaal Netwerk in de Ridderstraat te Aalst de première voor Aalst plaats van Hamlet de jongleur. Het stuk wordt gespeeld door het Brabants Kamer Theater en vangt aan om 20 uur. Kaarten zijn in voorverkoop te verkrijgen aan 120 fr. en aan de kassa aan 150 fr. allemaal nog improvisatie. Een jaar later wordt zijn poppenkast een mobiele aangelegenheid: ze wordt De auteur Per Christian Jersild heeft in feite de tra ditionele Hamletversie op zijn kop gezet. Met een bij tend cynisme worden een aantal bedrieglijke mythen ontwricht. Maar toch werd veel behouden, ook de le gendarisch geworden «to be or not to be's». Men kan reserveren op het nummer 053-79.89.81. De produktie loopt in een regie van Lucas Borkel en Luc Smet. Kursus kreatief toneelspelen Zeven maandagavonden na elkaar telkens van 19 tot 22 uur, men in Netwerk een kursus kreatief toneel spelen volgen. De begelei ding is in handen van de speldocente Marie-José Balm. Via eenvoudige spel- opdrachten, gebaseerd op eigen ideeën, situaties, er varingen, thema's wordt naar improvisatie toege werkt. In gesprekjes tus- Aperitiefkoncerten Op zondag 11 uur zijn Mar- ta Szabo op harp en Frank Hendrickx te gast in Net werk. Zij brengen vroeg ro mantische muziek. Zij spe- voor de volwassenen. Van len Greensleeves, sonata den Berg wordt hoe langer van Spohr, sonate ven hoe meer bekend in Neder- Krumpholz en de sonate land en dat resulteert in véél voorstellingen op scho- Het vijfde koncert heeft len. plaats op zondag 20 februa- den Berg in 1980 te beurt. Voor «Appeloog» ontvangt de artiest de Hans Snoeck- prijs. In het jury-rapport sendoor wordt besteed aan het verwoorden ^XtTDoidzêtU van de belevingen en het bewust worden van de ei gen manier van vormge- voortgetrokken door Marco lezen we ondermeer de Pony. Overdag speelt hij voorstelling was er die op voor de kinderen, 's avonds uitzonderlijke wijze toe brengt hij voorstellingen schouwers van alle leeftij den verrukte en fascineerde Op bewonderenswaar dige manier geeft Jozef de figuren die hij als akteur speelt en de poppen een ei gen karakter en een eigen stem. De wisselingen gaan 10 februari in de stads schouwburg te Sint-Nik laas. Aanvang te 20.30 uur. Werken ook mee aan de voorstelling: Gerrit de Beu- ze (licht en techniek), Ruth Van Dijken en Edwin Hage- doom (opbouw dekor), Van Dijken en Hansje Van den Berg (dekor en kostuums) en Edwin Hagedoom (tech nische realisatie dekor). Luc VAN BROECK Zaterdag 5 februari Zaterdag 5 februari gaat vanaf 20 uur in het parochiecentrum/ Molenstraat 11 te Kemzeke de laatste aflevering door van het eenakterfes tival in Stekene dat nu reeds als suksesrijk mag worden bestempeld. Niet dat de belang stelling overweldigend was, doch het niveau van het gebrachte toneel was meer dan bevre digend. Zaterdag 26 februari is er ter afron ding kabaret door de groep Blau uit Beveren en de prijsuitreiking. «Aardbeien met slagroom» Toneelkring Const Ieveraers uit Kallo brengt vóór de pauze een «zwarte» komedie (en dat in Kemzeke) van Bruce Frisk: «Aardbeien met slagroom». De toneelkring debuteerde eind 1977 met «Ik ben en blijf er» en daarna volgden regelmatig nieuwe opvoeringen. In 1979 vierde Kallo z'n 800-jarig bestaan en als bijdrage zette Const leveraars een massaspel «Chanelaus... poorte ende heerlijckheit» op. Voor «Aardbeien met slagroom» werd een beroep gedaan op Toni Van de Keere als Mary Jones, Marienka De Vriesere als Hester Jones, Freddy Poeck als Robert Titheridge (kolonel, doe-het-zelver en lijkschouwer), Eric Van Oe- velen als dokter William Varley en Willy Vlee- schouwer als de oude heer Jones. De regie is in handen van Gui De Vrieze. Belabberde driehoeksverhouding De Vlasbloem uit Nieuwkerken speelt een stuk van Yvonne Keuls, «Thee voor belabberden», een niet zó luchtig stuk geschreven door ie mand die «iets te vertellen heeft». Voor dit stuk doet De Vlasbloem een beroep op Leen van Wassenbergh voor de grime, Kris Wielandt en Hedwig De Coster voor de belich ting, Herman Waterschoot en Roger Van Re- moortere voor het dekor en als spelers Hilde Rimbaut (Paul), Eddy Van Steelandt (Hans), An Wilssens (Cor), Bina Joris (moeder van Paul), Gerard Decaigny (vader van Paul). De regie is in handen van Freddy Van Haelst die wordt bijgestaan door Marcel Smet. Voor De Vlasbloem wordt dit eveneens een stuk buiten de gewone programmatic van twee avondvullende stukken per seizoen, want voor het seizoen 1982-'83 stonden en/of staan «Parels voor de zwijnen» van J. Arden en «The Sunshine Boys» van N. Simon op het pro gramma. Zaterdag 5 februari in Kemzeke, in het paro chiecentrum aan de Molenstraat 11. Begin om 20 uur. Toegangskaarten tegen 100 fr bij de |<y bestuursleden van de deelnemende toneelvere- 1 nigingen en bij Luk Van Hoye, Dorpstraat 17 te Stekene, tel. 03/779.80.08 en bij Wilfried Meersschaert, Jef Van Durmelaan 12 te Kemzeke. De BeEr Bei vot ven. De kursus heeft plaats gchounpe hedendaag- op 7, 21 en 28 februari en M werken 0J fluit op 7, 14, 21 en 28 maart -pwefl warm aan te bevelen Het inschrijvingsgeld aoncei'ten waarop iedereen wordt berekend op het net- van harte welkom 18 toinkomen van de deelne- „oontegetrouw mtgt Net- mer Men dient vooraf m te werk soor sohnjven en dus doet men vang en overvloedig aperi- er goed aan eerst kontakt t^f a^teraf op te nemen met Netwerk, e0 fr voor „jono. Bidderstraat 28 te Aalst den en 50 voor leden (053-78.89.81). Met zijn eerste eigen theater start Van den Berg om 11.00 uur. Da» speelt in 1974 in Groningen. In snel en moeiteloos en zijn dit permanente kader be- steeds geloofwaardig». Van gint hij buiten de kast te den Berg is nu pas goed spelen en betrekt hij meer gelanceerd. Hij wordt uit- ook het publiek bij het beuren. Het jaar 1975 ver genodigd door het Holland Festival 1980 om een nieu- meldt veel voorstellingen in we avondvoorstelling te scholen en theaters, een ei- maken en dat wordt «Moe gen theatertent, gemaakt ke en de dwaas» met 120 zitplaatsen en rondgetrokken door Neder- We zijn in 1981 aanbeland land en België. De volwas- en het sukses van Van den sen-voorstellingen worden Berg gaat in stijgende lijn: Lijf in Netwerk Vrijdag 4 februari om 20 uur brengt Netwerk een uniek gebeuren. Na Brug ge, Gent en Brussel wordt Het Algemeen Eigenaars Syn- nu ook in Aalst Horse ge- dikaat heeft een brochure over speeld. Dit wil zeggen dat de nieuwe huurwetgeving uit- Josée Van den Broeck dit gegeven. Het is het 100* num- stuk speelt en hierin wordt mer van deze vereniging, bijgestaan door een vrouw, Naast enkele algemeenheden naat, modelbrieven en tenslot te de tekst van de wet. Deze brochure is verkrijgbaar bij het Algemeen Eigenaars Syndi- kaat, Amerikalei 5 te 2000 Antwerpen (03-216.20.16). Voor de dertiende maal wordt er op zaterdag 26 en zondag 27 maart telkens van 10 tot 18 pen een nationale postzegel- en muntenbeurs gehouden. Een 120 handelaars uit België, Nederland, Luxemburg, Enge- land, Duitsland en Frankrijk Melsele. De KU voerde in een regie van Luc Bettens het blijspel in drie bednjw zullen er aan deelnemen «Welkom dokter» op (Iv) uijjookmu» iNadM cuhcic ojgciuctmitutii, ludmi iciKCiis van iu lui 10 uur m w a 0% m computers en een bandop- procedure, huurprijzen, index- in de tentoonstellingszaal van f «T,nAlI7Sl fl Al* Cl fAOT Oil CT1*DTI1 nemer. tabellen, het debat in de se- het Bouwcentrum te Antwer- WH V CliUUA OVi vil 9 tl dfJLAA. 22 - 4.2.1983 - De Voorpost De Klokkenlappers in Belsele waagden zich naar jaarlijkse gewoonte aan toneel. Er werd gekozen voor «De verkochte grootvader», een blijspel in drie bedrijven van Anton Hamik. Een niet zo gelukkige keuze naar ons gevoel. Boer Kreithovens bedrijf is de afgrond nabij. Inwonende grootvader is een kwajongen gebleven en bezorgt de boer niets dan zorgen. Kreithovens «vriend» koopt de «plezierige» grootvader en meent er nog een zaakje aan te doen ook. Opa heeft «alles» door, speelt het spelletje mee en beraamt in stilte zijn wraak. Ook Cupido schiet z'n pijltjes af. Eind goed, al goed. Een «mager» gegeven dus. Arnold Vandermeulen (grootvader) werd in een nogal karikaturale type ring gedrongen maar ak- teerde met zichtbaar genoe gen. Hij wist zijn «zetjes» goed te lanceren. Ook Bart De Maeaachalck (Ludo) en EIb Vandermeulen (Kar- lien) leverden een prijzens waardige prestatie. Francky Vogels kwam als Haslins behoorlijk uit de verf, al ging het allemaal wat hoekig. Mare De Boom (boer Kreithoven, een per sonage waar je zowat alle kanten mee uitkan) heeft naar best vermogen een toch niet zo dankbare partij degelijk gestalte gegeven. Wat ingehouden, met een iets te vlugge zegging zette Erik Vandermeulen, als knecht Maarten, zijn beste toneelbeentjes voor. Denise De Belie (Anne) had haar voetje bestendig op her chargepedaal. De geloof waardigheid van het perso nage kreeg daardoor aardi ge klappen. Fris, beweeg lijk en tintelend was de ver tolking van Petra De Boom. Een speels-verliefde Eva, met fijnheid en overtuiging voor het voetlicht gebracht. Alle medewerkers hebben zonder twijfel al het moge lijke gedaan om van «hun» toneelstuk een sukses te maken. «De verkochte grootvader» echter rust, be halve op het sobere verhaal en de goedkope humor, op vindingrijkheid, aktie-op- bouw, visuele gags en een behoorlijk tempo. M.a.w.: het stuk moet door de regie grotendeels worden «ge maakt». Bij «De Klokken lappers» werd grootvader verkocht «volgens het boek je», in een (te) traag tempo, en (te) statisch. De verschil lende personages bleven onvoldoende getekend, kre gen te weinig omlijning mee. Het benadrukte «doen alsof» hield de bovenhand. Tussendoor enkele goede woordspelingen die, gezien de grijs gehouden typerin gen, overkwamen als bijna banale inlasjes. In c kort: regie is iets anders Dekorbouwers Werner Ongena, Noöl De Belie, An- dré De Rooee, Ronny Van de Walle, Willy Laureys, Marcel Van Landeghem en Staf Lemo hebben met zorg en zin voor het detail hun taak volbracht. Het blijft echter moeilijk om een fou tief dekorontwerp goed te realiseren (waarom één me ter dekoruitbouw achter het doek? Waarom deuren die hinderlijk op de scène draaien?). De te omslachti ge ombouw (ten huize van Haalings) dwong tot twee pauzes van theoretisch 15 en praktisch 25 minuten Inderdaad, van het goede I? veel (sfeerbrekend, te langt duurtijd van het geheel). Dt belichting was, rekeninf houdend met de mogelijk heden, goed. We vrager ons wel af waarom mengpJ neel, knopjes en de hele toe stand zo nodig vlak vóór dl scène moeten staan. We houden graag rek» ning met de beperkte mate riële en andere middelen met de goede bedoelingen de inzet en de ijver van Dt Klokkenlappers, maar M het tweede bedrijf was voor ons welletjes. Jammer We zouden de Belseela KWB-toneelgroep willet aanraden om één en andfl beter in overweging te ne men bij de keuze van dt stukken, niet te hoog op df moeilijkheidsladder gaan staan, en een beroep te doen op een kundige lei ding of adviezen in te nen omtrent dekorbouw ei regie. Groot-Sint-Niklaai telt voldoende toneelgroe pen die hen graag met raai en daad zullen helpen Eei volgende keer beter? Hoop doet leven. (w.d.g.) Aalst. In de parochiezaal werd «Geen sex in Sussex» opgevoerd (per)

De Voorpost | 1983 | | pagina 22