Kieldrechtse Grote Geule: uniek landschap Buitenkansje voor liefhebbers van lichtklassieke muziek... ■Eerste lustrum van Beverse toneelgroep De vier Sinten met «Bedside Story» De bultenaar danst in Aalst «Priester I Daensprijs 1982» iptotary Club Lokeren organiseert derde Ch. Van Geertkoncert 'Geschiedenis van den Opstal' nog eens op toneel Vormingsavonden BGJG ie Meldert Erkend als natuurreservaat De Voorpost - 4.2.1983 - 23 De vier Sinten is de verzamelnaam voor leden van de Sint-PaulusgildeVVKM Sint-Martin us, WKS gint-Raphael en WKS Sint-Hieronymus; deze laat ste is de sooutsgroep die dit jaar zijn vijftigjarig bestaan viert in Beveren. Voor de vijfde mngi spelen deze vier Sinten nu reeds toneel, telkens onder leiding van Maroel De Munck, de oo-regisseur van bet Beverse massaspel «Sefken de Puytenslager». Op 19 en 20 februari wordt «Bedside Story» van Alan Ayokbourn ten tonele gevoerd in het Paro- ohieoentrum. «Bedroom Farce», zo is de oorspronkelijke titel, werd voor het eerst opgevoerd in 1977 bij de inhuldiging van het nieuwe National Thea tre te Londen, waar het zo vel door het publiek als door de pers werd toege juicht. ■Ik heb deze komedie tij dens slapeloze nachten ge schreven», vertelt auteur Alan Ayckboum, «en als ik het stuk in drie kamers laat spelen, is dat enerzijds om dat het cijfer drie een ko misch impakt heeft en an derzijds omdat er op een teateïplateau geen plaats is voor méér dan drie bedden tegelijk». iet publiek bevindt zich in derdaad voor drie bedden, drie slaapkamers ofte drie speelruimten. Daarin ho ren ook drie koppels. Links een oud paar dat zijn huwe lijksverjaardag viert; in het midden een jonger paar dat zijn nieuwe woning inwijdt en rechts een derde koppel waarvan de man te bed ligt met lumbago. Maar.Er is een vierde paar dat de hele nacht van hier naar daar zijn ruzietjes gaat overdra gen en dat zorgt voor een overrompelende katastrofe. Op de vraag waarom de au teur «Bedroom Farce» zo wel een komedie als een far ce noemt, antwoordt Ayckboum: «In een kome die, heb ik ergens gelezen, worden in de verf gezette personen gekonfronteerd met een in de verf gezette situatie. Bedroom Farce is een komedie over normela personages die, gekonfron teerd met een abnormale si tuatie, zich beginnen te ge dragen als in de verf gezet te personages wanneer de situatie hen te vreselijk normaal begint te lijken.» Zowel regisseur Marcel De Munck als de overige mede werkers doen dit toneelspe len belangeloos voor het plezier. Het plezier om to neel te spelen, maar ook om het sukses dat telkenjare te beleven valt met de optre dens van De vier Sinten. Op de planken zullen evo lueren: Ilse, Kristien, Leentje, Greet, Paul, Guy, Luc en Guy. Kaarten zijn te bekomen bij Leentje De Munck, Hendrik Conscien- cestraat 20; bij Guy Tinde- mans, Adolf Van Bourgon- diëlaan 11 en bij Guy Staut, Heiveldstraat 113, t' Hamme. De toneelgroep «Mensen achter de dijkvoerde «Hoera, 't is een jongen» op (vh) In oktober ging in Brussel «De dana van de bultenaar» in première. Toeschouwers en ook kritici waren in het begin niet zo opgetogen met dit initiatief dat hen een ongemakkelijk gevoe len gaf. Maar Jozef Van den Berg, die het stuk ten tone le bracht, zette door en slaagde erin, zijn enthoe- siasme uiteindelijk over te brengen op de toeschou wers. Het stuk brengt het verhaal van een koning die boven in een toren woont. Vol van gedachten over zichzelf, kijkt hij neer op de wereld vanuit een klein venstertje. Beneden in de toren woont een bultenaar met al zijn angsten en verlangen, be schaamd over zichzelf. De Dans van de Bultenaar is het verhaal dat zich afspeelt tussen koning en bulte naar, twee ogenschijnlijk van elkaar gescheiden figu ren die toch samen in een toren leven. Dit optreden van Jozef Van den Berg, georganiseerd door de ervaringsgerichte school De Weide, heeft plaats in de Rint.-Arinaganl Roklijfstraat te Aalst op za terdag 5 februari om 20 uur. De toegang bedraagt 200 fr. in voorverkoop en 250 fr. aan de kassa. Dezelfde dag is er ook een kinder voorstelling om 15 uur. Dan wordt «Het geheim van de toren» opgevoerd. Hier voor betaalt men 100 fr. in voorverkoop en 120 fr. aan de kassa. Hou 19 of 20 februari vrij voor De vier Sinten! Het wordt een gezellige toneel avond, geloven wij. (wvdv) Berlare. De Overmeerse KU voerde in de feestzaal van de meisjesschool een plattelandsklucht op (jj) Het Priester Daensfonds met als zetel Aalst schrijft andermaal een prijs uit voor een niet-gepublioeerd werk over de Daensistische beweging of over een maatschappelijk projekt waarbij het gedachten- goed van de Daensistische Beweging op daadwer kelijke wijze kan worden toegepast. De uitslag van de deelname aan deze prijs zal worden bekend gemaakt tijdens de Algemene Vergadering van het Priester Daensfonds in 1983 en worden uitgereikt op de daaropvolgende Daensdag in juni 1984; Berlare. De toneelgroep van het Heilig Maagdkollege bracht een thriller voor het voetlicht. Goed voor twee volle zalen (jj) m J Op zaterdag 12 februari a.s. om 20 uur vindt in het Kultureel Centrum te lokeren het derde Ch. Van Geertkoncert plaats. De inrichtende Rotary Club hoeft nauwelijks nog voorgesteld. Traditioneel pakt de Lokerse afdeling met iets groots uit, steeds ten voordele van sociale werken. Ditmaal komen de muziekliefhebbers aan hun trekken. Deze muziekavond wordt mogelijk .gemaakt door de gewaardeerde medewerking van het Gemeentekrediet van België. In 1958 schreven enkele Opstallenaren «De Geschiedenis van den Opstal». Het boekje met een massa plezierige anekdotes over de bloeiende Buggenhoutse wijk is nog maar moeilijk te vinden maar de namen van Paul Steps, Pierre Stallaert en August Vermeir, de auteurs van het werkje, werden intussen welbekend. Vorig jaar kwam het boekje opnieuw in de belangstelling. Tijdens het kulturele weekeind 1982 te Buggenhout Opstal toonde oud- Opstallenaar Guido Keppens met een amateur-toneelgezelschap een aardig stuk dat handelde over de geschiedenis van de wijk Opstal. Guido Keppens gebruikte voor zijn toneel natuurlijk het boekje van Steps, Stallaert en Vermeir en maakte daar een leuke toneelversie van. Het stuk werd een sukses. De volledige geschiedenis werd op zijn kop gezet. Het publiek werd gekonfronteerd met Julius Cesar, Clovis, Pieter De Koninck, Napoleon,... en andere vooraanstaanden op Buggenhoutse bodem. Vorige week werd op vraag van de vrije lagere school het stuk nogmaals op de planken gebracht. Het entoeziasme waarmee de spelers het stuk naar voor brachten bleek niet verminderd. Het werk sloeg opnieuw aan bij de massa kijkers. Ditmaal mochten de bezoekers zich ook verheugen over de aardige diamontage van de lokale fotoklub. Tema natuurlijk weer "Den Opstal'. Ook echte Opstallenaren stonden verstomd over het feit dat hun wijk zo mooie en ook voor hen nog onbekende hoekjes heeft. (ha) De prijs bedraagt 30.000 fr. Dit projekt dient te worden en een onafhankelijke jury toegelicht met een dossier zal de ingezonden werken bevattende beoordelen. naam van de indieners) Manuskripten dienen in doelstellingen van het drie exemplaren vóór 1 juni projekt '83 ingestuurd met vermei- motivering en verant- riing «Priester Daensprijs» woording van het projekt aan het Priester Daens- wijze waarop het pro fonds, Wespelaarsebaan jekt gerealiseerd werd of 304 te 2980 Boortmeer- zal worden, beek. Tel. 016/60.44.41 De jury die oordeel zal vel- waar tevens alle bijkomen- len bestaat uit J. De Feyter de inlichtingen kunnen be- (Middelburg, Nederland), komen worden. K. De Meulemeester (Ant- Naast de reeds vermelde werpen), M. Renard - De themata mag het werk Leebeek (Brasschaat), Bert eveneens handelen over de Van Hoorick (Aalst), Piet sociale ontvoogding in de Van Tittelboom (Aalst) en geest van de Daensistische Eddy Monsieur (Aalst). Beweging. Projekten kun- Zich uitsluitend baserend nen uitgaan van een groep op de kwaliteit kan de jury of een persoon, liefst in beslissen de prijs niet toe te Vlaanderen te realiseren. kennen. In aanmerking komen pro jekten in verband met hH volksontwikkeling en inte- gratie in bovenvemoemde Niet minder dan 250.000 toe geest. schouwers brachten een be- Het projekt zal worden zoek aan het 61' salon voor beoordeeld door de jury op bedrijfsvoertuigen. Onder hen zijn raad van realiseerbaar- heel wat jongeren. Het feit dat heid. Door de Raad van Be- er een technische rally' was heer van het Priester voorzien, speciaal voor de Daensfonds werd beslist jeugd bedoeld, en waaraan dat de prijs in 1983 zal wor- heel wat interessante prijzen den toegekend voor een waren verbonden, is daar hele- maatschappelijk projekt. maal niet vreemd aan. In zijn inleiding dankte To ny Van Avermaet de heer Van Acker van Vapo voor gastvrijheid in de gezel lige ontvangstzaal, waar bij een smakelijk hapje dit konoert werd voorgesteld. «Charly Van Geert was de stichter van Rotary Club Lokeren. Dit derde konoert, naar hem genoemd, moet het grote pubüek trekken. hebben speciaal geen te zwaar genre gekozen om de toehoorder het luisteren aangenamer en liohter te maken. Wij hebben ook njv^ 8int-Niklaa8 en Dender- monde bij dit opzet betrok ken om het nog meer rucht baarheid te geven. Overi gens Rotary Sint-Niklaas is peter van de Lokerse afde ling». Daarna gaf Jo Van Eetvelde enige kommentaar over uit voerders en werken. Kamerorkest van de Stede lijke Lokeree Akademie Onder de leden van dit Lo kera Kamerorkest tellen we verschillende laureaten van Pro Civitate: Hilde Matthijs- Pas, Paul Van Egghen, Jan Pas, Ingrid Van Mossevelde en Jenny Van Eetvelde- 8toop. Het kamerorkest werd pas enkele maanden geleden heropgericht, met meer professioneel inge stelde muzikanten, oud leerlingen van de muziek- akademie die studeren aan de verschillende konserva- toria en leerlingen die dit jaar afstuderen en het kon- servatorium zullen volgen. Opmerkelijk dat bijna alle violisten werden gevormd door Mevr. Lauretta Pas- Cleyman. Op het program ma van die avond: Ron deau-Air-Min uet van Henri Puroell; adagio in g van To- maso Albinoni met als solis ten Hilde Matthijs-Pas viool en Jenny Van Eetvelde- Ötoop orgel; variaties op een thema van Rossini en Chopin onder orkeetbewer king van Jo Van Eetvelde ®et als solist Dirk De Calu- *4 fluit; oonoerto in F voor s hoorns en strijkers Antonio Vivaldi met als solisten Ernest Leenaerts en Gerrie Liekens. De to taalsamenstelling van het Lokers Kamerorkest ziet er uit als volgt: leiding Jo Van Eetvelde, concertmeester Hilde Matthijs-Pas, violen Els Bogers, An Pas, Hilde Pensaert, Nooi Strynckx, Yvonne Van Egghen-Cley- man, Ingrid Van Mossevel de en Lieve Vervaet, altvio len Albert De Brauwer en Frans Van Egghen, celli Jan Pas en Paul Van Egg hen, contrabas Mare Roo send ana, orgelcontinuo Jenny Van Eetvelde-Stoop, fluiten Dirk De Caluwé en Ann De Cubber, hobo's Ste- faan Verdeghem en Patrick Laureys, fagot Peter De Witte, pauken Dirk De Cubber, Gemengd koor Cantoclaer uit Sint-Niklaas Heeft zijn ontstaan te dan ken aan de St. Jorisscouts- groep, gesticht door en on der leiding van Raymond De Meester. Onder invloed van de Halewij nstichtmg ontstond dan in 1957 het Gemengd Koor Canteclaer dat resoluut de weg opging van de vernieuwde Europe se koorbeweging «Europa- Cantat». Daarna werd het repertorium uitgebreid met a-capellamuziek uit ver schillende stijlperiodes gaande van klassieke poly fonie tot moderne composi ties. Het koor maakte ook furore in het buitenland door koncert reizen naar Rome, Colmar, Hannover, Braunschweig, Sibenik en Parijs waar het een mis en koncert mocht zingen in de befaamde Notre-Dame-de- Paris. Na het overlijden van stichter-dirigent dr. Ray mond De Mee8ter werd het koor overgenomen door diens oudste zoon Johan. De slogan van het koor spreekt voor zichzelf: «Scheppen van schoonheid voor zichzelf en deze over brengen aan anderen in een geest van broederschap». In het Cultureel Centrum te Lokeren brengen zij bewer kingen in «'t Amoureuse» en in «'t Sotte» van o.a. «Ma ria Lucia», «Twee Conincs- kinderen», «Cum Decore», «De vastenavond die komt aan». Kinderkoor Jeko uit Den- dermonde Deze groep staat onder lei ding van Wilfried Roels. Toen enkele jongeren, op Kerstmis 1968, de eucha ristieviering zongen in de parochiale kerk van Appels was dat meteen het sein op groen voor verdere samen werking. Hun officieel de buut vond plaats op Pasen '69. Vierenvijftig leden, on der orgel- en pianobegelei ding van Freddy Dhondt. Het koor werd Jeko ge doopt. In maart '71 neemt Albert Vercammen de lei ding van de werkgroep. En kele gulle ouders schenken het koor een uniform. Meer en meer krijgt het profane lied ingang. Het eerste lus trum wordt gevierd met de presentatie van een eerste plaatje in het Dendermond- se stadhuis. Oktaaf Van den Eynde komt «aan het bewind» met medewerking van Hans Van Hulle. Een LP van kinderliedjes wordt geperst en de faam van Je ko stijgt in razepd tempo. Aan hun tiende jaar krij gen ze TV kansen en win nen de wedstrijd «De Vijf Provinciën». Dominanten in deze energieke groep zijn samenhorigheid en ho ge muzikale expressie. Op het Van Geertkoncert pakken ze uit met o.a.: «Lied van mijn Land» van Anton Van Wilderode en Ig- nace De Sutter, «Tineken van Heule» van Emiel Hul- lebroeck, het oude zee manslied «What shall we do» en een Zuidafrikaans lied, bewerkt door Wilfried Roels «Die Sweep et geklap». De algemene leiding van dit koncert berust in de bekwa me handen van Hugo Go- vaert. Voor de presentatie zorgt Trees Coppieters die bij elk stuk een korte poëti sche evocatie brengtEen stemmige avond in 't ver schiet die U beslist niet mag missen. André Met het nieuwe bestuur kreeg de Meldertse afdeling van de Bond van Grote en van Jonge Gezinnen de wind in de zeilen. Het ledenaantal steeg tot 130 en er komen een minivoetbalteam en een zwemkursus de werking verrijken. De reeks van zes vormingsavonden die gehouden worden in het parochiecentrum Strevensveldstraat om 20 uur start reeds vandaag vrijdag 4 februari met Emilia Van Droogenbroeck, lerares aan de nor maalschool te Gijzegem die het zal hebben over «kind en televisie». Volgende vormingsavonden zijn «kommunikatie met jezelf en met anderen» (25 maart), «luisteren naar kinderen (20 mei), «vrede begint in het gezin» (24 juni) en «Ik trouw nog elke dag» (18 november). (Ih) Even ten westen van het industriegebied op de Wase Scheldeoever, even ten zuiden van de Neder landse grens ligt een uniek natuurgebied, een water park eigenlijk. De Grote Geul(e), ook wel «de Kreek» genoemd: Wase oase ten zuidwesten van Kieldrecht-dorp. Een gracht nog in Kemzeke, via De Klinge en Meerdonk spoelt ze rijkelijk Kiel- drecht binnen. Vanuit Kieldrecht loopt de water gang door de Kallopolder, daar belandt hij in de Meikader en mondt uit in de Schelde. «Groot» is de Geule eigenlijk alléén in Kieldrecht. Brééd eigenlijk. Een groots landschap dat in die gemeente zowat 216.000 vierkante meter in beslag neemt. Vogels en waterplanten wonen er, maar niet immer konden ze daar ongestoord verblijven. Stro pers en sluikstorters doemden op, er werden her en der vissershuisjes neergepoot. Men wou de verloe dering van dit natuurgebied tegengaan, verhinderen dat de Kreek een open riool zou worden. De natuurbeschermers haalden uiteindelijk hun slag thuis. Bescherming, erkenning Door verenigingen als het Davidsfonds van Kiel drecht en de milieugroepering Abllo werd, wordt sedert 1971 de fraaie zaak van de Grote Geule bepleit. Aktie, motie, studie. Niet zonder resultaat. Nadat in 1972 de eigenaars, de familie Bosselaere- Mathieu, het beheer van het gebied hadden overge dragen aan de Koninklijke Vereniging voor Natuur- en Stedenschoon, werden in 1974 twee opzichters aangesteld: Florent De Koning en Silvain Locke- feer. Men was goed op weg naar de klassering van de Grote Geule als natuur- en vogelreservaat, maar enkele tientallen gezinnen wier eigendom zich in of aan de rand van het gebied bevond waren met het voornemen niet zo opgezet. Mits enkele korrekties kon een kompromis bereikt worden, de zones werden afgebakend. Bij KB van 26.1.78 werd de Grote Geule als landschap beschermd, op 30 september 1978 was het feest in Kieldrecht ter ere van die erkenning. De échte erkenning, als natuurreservaat, volgde ruim vier jaar later, bij Ministerieel Besluit van 21 december 1982. Die bestemming als natuurreser vaat stond trouwens in het gewestplan Sint-Niklaas- Lokeren (november '78). Plant en dier De Grote Geule maakt deel uit van het krekenkom- plex dat zich uitstrekt in het noorden van Oost- Vlaanderen en in het zuiden van Zeeland. De kreken zijn overblijfsels van oude getijdegeulen die werden uitgeschuurd door het zeewater bij heel wat overstromingen. Door indijkingen (in de twaalfde en dertiende eeuw) ontstonden de polders en wer den die wateren aan de getijdenwerking onttrok ken. Herhaaldelijk werd het gebied, door natuurlij ke oorzaken en om strategische redenen, blank gezet. Pas sinds de zeventiende eeuw begon het landschap zijn huidige vorm aan te nemen. De laatste grote overstroming dateert van 1846. Een heel gevarieerde aanblik biedt het landschap daar: open waters, rietvelden, groepjes en rijen knotwilgen, canadapopulieren en lage oevervegeta ties. Vogels vinden er beschutting tegen het indus triële geweld van de Linkeroever. Gewone watervo gels, maar ook meer zeldzame soorten. De fuut, de bruine kiekendief, de scholekster, de steen- en ransuil, de wintertaling, het is maar een greep uit de knusse kolonie. Waterplanten (kleine kroos, gele plomp, kamfonteinkruid, gedoomd hoornblad) bij de vleet, wieren. Vissen en insekten natuurlijk. In ornithologisch, botanisch en hydrobiologisch op zicht is dit een heel waardevol gebied. Exkursies De Grote Geule is toegankelijk voor het publiek, maar alleen na afspraak en dan nog buiten het broedseizoen. Elke eerste zondag van de maanden augustus tot en met maart kan een tocht worden ondernomen, o.l.v. 'een gids, ook groepswandelin- gen kunnen worden aangevraagd. Men kan daartoe kontakt opnemen met toezichter Florent De Ko ning, Kreek 54, 2790 Kieldrecht. Meer weten? Wie over de Grote Geule en kreken als de Kleine en Grote Weel (Kieldrecht) en het Sint-Jacobsgat (Meerdonk) méér wenst te weten kan inspiratie opdoen in volgende publikaties: Rijkhard Van Gerven, De Scheldepolders van de Linkeroever (1977). Landschapspark Krekengebied, een uitgave van de Bond Beter Leefmilieu, de Koning Boudewijn- stichting, en de provincie Oost-Vlaanderen (1982) Kultureel Jaarboek Oost-Vlaanderen, uitg. 1978 't Groene Waasland, najaar 1981 De Voorpost van 9 januari 1981, reportage dor Luc Van Broeck.

De Voorpost | 1983 | | pagina 23